Kijkje op de grootste catwalk ter wereld Mode Polen: MAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 AANf REDACTIE CONNY VAN CELDER 02290-54538 Escada-pakken die eruit zien als Escada-pakken, allure uitstralen en langer dan één seizoen meegaan. Nederlands succes voor de Esther-Williamslook van Mariëlle Bo- lier. P U Z z E L T G A D D 1 M N E G R O M S O A R O L E G A N P O P 1 O N E B L O E D 1 N G N T N V T E E L W E K E O R N E A S Z M E A L N G E L E E N A O M 1 A R A 1 A S D A G D E O T G R N A T U R G P A K R A D E M 1 T A E N 1 K W T R Z R U E E S K 1 K IJ L G E O N E G 1 G E R R K R O N 1 E K E G N z A E T M O E A H U N R 1 R V T L 1 R G S H A A E D E N A L E D N O G N M V D V A W F L O W N E N A M U D A T S G N 1 T S E V A P OPLOSSING OPGAVE WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM stomer s-d—o-a—o tramp)— 1—s u-g—jeans gedoe-g-e r-baan zootj e a-oe tomaat Als je de grootste bent, kun je je wat pretenties veroorloven. De CPD, de grootste modebeurs ter wereld, die vo rige week de poorten in de Düsseldor- fer Messe sloot, wil ook graag de meest toonaangevende zijn. De non-stop mo deshows van de gevestigde merken Laurél, MarcCain, Mondi, Comma en Escada werden zorgvuldig gelardeerd met dik gesponsorde presentaties van de nieuwste lichting van de avant-gar de. Düsseldorf heeft in een kleine week tijd de wereld ruim voor Milaan en Parijs laten zien hoe de vlag er in het modeseizoen zomer '96 bijhangt. Het optimisme straalt ervan af. Meer dan 2500 exposanten uit bijna vijftig landen toonden in zestien hallen elk ruim een hectare groot hun collecties. Een modecircus, georganiseerd met Duits gevoel voor orde en punctualiteit, dat voor elk wat wils in petto heeft. Zo gaat dat al dertien jaar en telkens groeit de beurs een stukje groter. Vooral buiten Duitsland neemt de interesse voor een stand op de CPD toe. Vorige week kwam 38% van de exposanten van buiten de bondsrepubliek. Nederland le verde daarin een groot aandeel, als het al niet het grootste is. Tienduizenden inkopers uit de hele wereld sjokten met bestellijsten onder de arm van hal naar hal; zo'n duizend journalis ten snelden van show naar show. 'De grootste catwalk ter wereld'. En wat was daarop te zien? Dat alles mag en alles kan. De roklengte danst als een jojo op en neer, naast het overheersen de zwart en wit duiken fel rood, geel, pink, magenta en groen op. Zoeken van het contrast is in. Het contrast tussen kleuren, maar ook dat tussen stijlen. Dromerige pastels en nauw aansluitende lijfjes wisselen af met de dieren- prints en de olijf- en kakikleuren van de jung- lelook. De twin-sets uit de jaren veertig komen weer in de mode, de bloem in het haar maakt een come-back, het BB-ruitje uit de jaren zes tig en de kilt uit de jaren zeventig zijn weer he lemaal terug. Dieptepunt Al dit terugblikken van de retrostijlen wordt overheerst door de toepassing van de nieuw ste materialen. Die maken de imposantste creaties nog draagbaar en licht. De nieuwe materialen, kleuren en belijningen moeten de mode de redding brengen in deze tijd van in zakkende verkopen. De dalende lijn is op een dieptepunt beland. „Zo diep, dat het alleen nog maar opwaarts kan gaan", aldus Hans Jor- ke van de organisatie van Duitse stoffenfabri- kanten. Het wanhopig optimisme van Jorke wordt toe gelicht door Siegfried Jacobs, woordvoerder van de Duitse textieldetailhandel: „Dalende koopkracht remt de kooplust. Tel daarbij dat mode bij de Duitsers lager op het verlanglijstje staat dan vakantie, vrije tijd en mobiliteit en je ziet waar de klappen vallen. Dat laatste punt moet de branche zelf zien te veranderen. En dat doe je niet door nieuwe impulsen uit de weg te gaan en je zomercollectie al eind mei te verramsjen." Marlène Dietrich De grote namen Laurél, MarcCain, Mondi, Comma, Escada en Bogner stelden zich groots voor aan publiek en pers. Nieuw, anders en chic als nooit tevoren luidt het motto en er wordt driftig teruggegrepen op voorbije de cennia. Zo is er de Hollywood-look a la Marlè ne Dietrich en Greta Garbo en zijn er de mouwloze jurkjes voor de modeme Audrey MAANDA; 14- augustus. DE" D/\S V/Vsl de gdcfte. f/na l£ ve spblbrs komen het veld op. Hepburns en de sexy zomerjurken met spag- hettibandjes die herinneringen oproepen aan het 'Dolce vita' met Gina Lollobrigida en Sophia Loren. Glans- en lakstoffen worden al om toegepast. Laurél bracht er een hele lijn grijs-met-zwart gestippelde setjes, pakjes en jurkjes in. Voor de gevestigde merken is het zaak om met de mode mee te gaan, maar ook om herken baar te blijven. Dat geldt met name voor Es cada, een van de duurste Duitse confectiemer- ken en meester op het gebied van klassieke mantelpakken en broekpakken. Escada's klan ten willen graag weten dat ze een Escada-pak dragen, dat allure uitstraalt en meer dan één seizoen meegaat. In Nederland is het merk mondjesmaat te koop, niet alleen vanwege de prijs, maar ook omdat het 'te Duits' aandoet. De nieuwe zomercollectie biedt in dat laatste opzicht perspectief. De enkele jaren geleden overleden Margaretha Ley is opgevolgd door een nieuw ontwerpteam dat er een minder opzichtige smaak op nahoudt. Dat de Duitse merken vooral kleren maken en het creëren overlaten aan hun Franse en Itali aanse collega's leidt ertoe dat er creaties in Düsseldorf voor het voetlicht komen die veel lijken op hetgeen enkele seizoenen eerder in Parijs of Milaan over de catwalks schreed. Soms is de gelijkenis zo opvallend dat het haast schaamteloos is. MarcCain toonde een serie bustier zomerjurkjes die evenzeer verwe zen naar het Italië van de jaren vijftig als een eerdere collectie van Versace. En liet daarbij dezelfdedramatische operamuziek klinken als de Italiaanse ontwerper destijds voor zijn pre sentatie had uitgekozen. De internationale modepers liet zich niet foppen, maar het en thousiasme van het vakpubliek was er niet minder om. Düsseldorf toont per slot niet de mode van de grote couturiers, maar de mode zoals die volgende zomer in de meeste boe tieks te vinden zal zijn. Mariëlle Bolier Nederlands succes viel Mariëlle Bolier ten deel, die haar nauwsluitende bovenkleding mocht tonen in de trendshow, het door de CPD georganiseerde overzicht van door de modemerken uitgewerkte trends. Bolier is vooral bekend om haar innoverende badmo- de. Met de Esther Williams-look met vrouwe lijke snit beklemtoont ze ditmaal de glamour- kant van de badmode. De Griek Nikos was eveneens een opvallende gast op de CPD om niet alleen zijn revolutio naire herenondermode te tonen, maar ook zijn nieuwe mannenlijn. Tien jaar geleden baarde hij opzien in Parijs door zijn fraai ge vormde modellen in strakke zwarte slips op witte paarden het plankier op te sturen. Nikos beweert herenondergoed tot mode te hebben gemaakt. „In mijn ondergoed is elke man een Adonis. Ik stel het lichaam centraal, net zoals de Grieken dat deden in de antieke oudheid. Ik creëer niet alleen ondermode, ik draag een filosofie uit", oreerde Nikos Apostolopoulos in een hoogdravend licht- en klankbeeld dat zijn extravagante show begeleide. Lingerie De Nederlandse Marlies Dekkers was op de valreep uitgenodigd naar Düsseldorf te komen vanwege haar opzienbarende en grensverleg gende lingerie en badmode. Na Düsseldorf wacht voor Dekkers een internationale door braak, want de geestdrift voor haar revolutio naire lijn met als uitgangspunt 'wat vrouwen zelf erotisch vinden' overtrof de stoutste ver wachtingen: naar Dekkers show stroomde de complete beurshal toe en het standje van haar eigen merk Undressed was doorlopend druk bevolkt. Spectaculaire toepassing van nieuwe materia len in een avondcreatie van de Zwitserse jonge ontwerpster Ida Gut. Aalmoezenier Generatie Normaal Aanhangwagen Genoeglijk Popnagel Aanvang Gewaagd Puddingsaus Aanvaring Gondel Ranselen Bezoek Ingang Reinuit Bloeding Kadaster Staalwol Dentist Kroniek Vergiet Dollar Manege Verzekerde Dragon Manenwolf Vestingstad Droogtrommel Morgenmiddag Waterkip Eenoog Nanking TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende „Professor Sickbock!" zei Tom Poes. „Ik had kunnen weten, dat u achter die supersnelle muizen en mollen zit. Hebt u versnellingspillen uitgevon den ofzo?" „Ei, foei", riep de geleerde uit. „Hoe goedkoop is uw opmerking. Versnel lingspillen, heb ik ooit! Nee, nee, ik houd mij bezig mét de betrekkelijk heid van de tijd." „O", zei Tom Poes. Hij volgde de ge leerde enigszins beklemd naar buiten en bleef verrast staan voor een bui tenmaats toestel, dat het inwendige van het gebouw vulde. „Aardig hè?" hernam de professor zelfgenoegzaam. „Met deze machine kan ik de wortel uit de tijd trekken!" Hij zag, dat zijn bezoeker er niet veel van begreep en daarom sloeg hij een andere toon aan. „Ik heb nog eens nagedacht over de legende van uw gezette vriend Bom mel", vervolgde hij. „Daar zit toch iets in, meende ik; een document uit het verleden, dat iets voorspelt over de toekomst. Zo op het oog een bij gelovig vertelsel, maar voor het we tenschappelijk geschoolde brein een spel met de tijddimensie. En toen ben ik aan bouwen gegaan." „O", zei Tom Poes. „Hm, ik dacht, dat u die legende eigenlijk onzin vond." „Wat een onzin eigenlijk, die legen de", sprak op dat moment heer Ollie tot zichzelf. Hij zat na zijn karige maaltijd in zijn stoel en staarde sla perig op het oude papier. „Hoe kan iemand uit het verleden nu over het einde van het geslacht Bom mel schrijven? Zelfs al is die iemand een van mijn voorvaderen, als men begrijpt wat ik bedoel. Of zou ik te traag van begrip geworden zijn?" Weersvooruitzich HET door Hans van Es Terwijl een groot deel van het land zaterdag nog zuchtte onder tropische temperaturen - zowel in Groningen als Maastricht werd 33 giaden gehaald - profiteerde onze regio van de relatief koele Noordzee. Het westenwindje zorgde bij onbelemmerde zonne schijn en 25 graden voor puik strandweer; achter de duinen was de warmte van 28 graden ook nog goed te verdragen. Zoals al vaker deze maand bleven de onweersbuien buiten onze landsgrenzen. Terwijl door de zo merwarmte in delen van Frank rijk en het Alpengebied kolossale buienwolken werden gevormd, hield de droogte bij ons onver minderd aan. In deze stabiele oogstmaand ligt de kern van hogedruk steeds dicht bij ons land en wordt het ontstaan van warmte-onweers- buien ontmoedigd. Bovendien kunnen stapelwolken moeilijk tot ontplooiing komen boven een de bodem, die maar weinig waterdamp afstaat aan de atmosfeer. Zot jnne-1 staat er een effect waarbij de droogte zichzelf feitelijk versterkt. A fsiefil leen een ommezwaai in het circulatiepatroon, waarbij voldoende vochtige lucht wordt 'geïmporteerd', bijvoorbeeld van de oceaan, I deze negatieve spiraal doorbreken. Voorlopig houdt het huidige stramien aan. Zodra een hogedrukgeb töelovar verzwakt, komt er onmiddellijk versterking vanaf de Azoren. Tijdei °^an( de aflossing van de wacht is er wel kans op neerslag als een onwet ton(jer toring of Atlantisch front zich tussen beide hogedrukgebieden wur aar g De bewolkingsband van een koufront, dat koelere lucht introduceer v. liet zondagochtend vroeg slechts enkele druppels los, niet eens vo l'6ontN doende om het wegdek natte maken. De laatste forse bui in onzeij^e"r gio dateert van half juli. In sommige streken in het zuiden van het ervójr< land is in de afgelopen acht weken slechts 10 tot 20 millimeter ge nders len. lelisv/t Deze week zorgt het volgende zomerse hogedrukgebied er voor dat |efS Vl droogte aanhoudt. Tot halverwege de week voert een zwakke stron uit west tot noordwest nog betrekkelijk koele lucht aan met maxirn 0an tussen 22 en 25 graden. Afgezien van enkele stapelwolken overhe led de zon. Later deze week volgt de overgang naar een continentaal ri me met noordoosten- of oostenwind, veel zon en maxima oplopent naar zo'n 28 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Flink wat wolkenvelden en vooral langs de westkust van tijd tot tijd regen. Rond Oslo nu en dan ook opklaringen. Maxima langs de westkust rond 17 graden, in het zuidoosten ongeveer 23. Zweden: Toenemende bewolking en vooral vandaag in het mid den en noorden enige tijd regen. Middagtempera- tuur van 18 graden in het noorden tot iets boven de 20 ten zuiden van de grote meren. Denemarken: Naast zon van tijd tot tijd ook veel bewolking en van daag mogelijk wat regen. Middagtemperatuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, met name in het noordwesten van Ierland en Schotland ook geregeld wolkenvelden en mogelijk wat (mot)regen. Maxima meest rond 23 graden, langs de westkusten iets lager België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur vandaag rond 22 graden, mor gen iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten eerst nog vrij veel wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Verder geregeld zon, langs het Kanaal soms ook mist of laaghan gende bewolking. Middagtemperatuur van 23 tot 26 graden, langs het kanaal iets koeler. Portugal: In het algemeen zonnig. Middagtempe ratuur vlak aan zee rond 30 graden, landinwaarts beduidend hoger. Madeira: Flinke zonnig perioden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Spanje: Zonnig. In het noorden vandaag moge lijk wat wolkenvelden en kans op een buuelders kans op een lokale warmte- onweder. Middagtemperatuur aan de costa's rond 30 graden, landinwaarts hier en daar boven-de 35; langs de Golf van Biskaje wordt het ongeveer 25 gra- Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Droog. Maxima 30 graden of iets hoger. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee meest rond 30 graden. Tunesië: Naast zon soms een lokale onweersbui. Maxima vlak aan zee ruim boven de 31 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag aanvankelijk hier en daar nog wolkenvelden en kans op regen of on weer. Kans op de Mistal. Verder droog en flink wat zon. Middagtemperatuur rond 27 graden, aan de Cöte d'Azur 30 graden of iets hoger, Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Met name morgen misschien een regen- of onweersbui. Middagtempeiatuur ongeveer 32 gra den. Italië: Naast zon landinwaarts ook stapelwol ken en met name in de middag, avond en nacht enkele, soms stevige, regen en onweersbuien Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Middagtemperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, met name morgen ook wolken velden en kans op een onweersbui. Maxima rond 30 graden. Malta: Naast zon soms ook wolkenvelden en een vrij grote kans op een stevige on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 31 graden Griekenland en Kreta: Zonnig, op het Griekse vasteland kans op een lokale onweersbui. Rond de Egeïsche Zee tamelijk winderig. Mid dagtemperatuur langs de kusten rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de Turkse westkust tame lijk winderig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, langs de i urkse zuidkust plaatselijk beduidend hoger. Duitsland: Vandaag nog geregeld wolkenvelden en plaatselijk nog een bui. Morgen meer zon en droog. Middagtemperatuur van daag van 20 tot 24 graden, morgen een beetje hoger. Zwitserland: Vooral vandaag nog enkele stevige bui en. Verder geleidelijk meer zon, c noordflank van de Alpen ook kan hardnekkige wolkenvelden. Middag» llX peratuur van 23 graden in het noorj tot 27 bij Lbcarno. Oostenrijk: Onbestendig weer met veel wolker den en stevige regen- of onweersbu If Plaatselijk kan erg veel neerslag val al Morgen geleidelijk iets beter weer dagtemperatuur rond 25 graden. Van het westen uit meer bewolking raall vooral vandaag plaatselijk buiige refians soms met onweer. In de loop van nrami gen weer opklaringen. Middagtemp an leer al ake. ^er kr DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.24 Zon onder 21 Maan op 22.49 Maan onder 12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.25 19.50 06.58 Laag 03.14 15,35 02.55 K'M/ peci; rogi Weerrapporten 14 augustus 0 lat Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Beilun Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Paimas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome I Split l Stockholm i Warschau c Wenen c Bangkok r Buenos Aires i Casablanca r Johannesburg c Los Angeles c half b e« nnw.4 ijftie aCu l iporti itorgt 17.00 e 10 33 25 iw 5 36 19 1 30 19 iw 1 26 15 3 25 15 to 5 37 20 >w4 22 Vancouver licht bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20