Leidsch Dagblad Bosnië wil geen ruil rond Gorazde GOED NIEUWS Vast in de modder BEL: 071-128030 Vergeefs speuren naar lijk en verre zwemmer Vier gewonden bij grote vechtpartij in Noordwijk Irak geeft toe: gegevens over bewapening achtergehouden Willem-Alexander schouwt de vloot trein is altijd spannend. Vraag maar eens naar RAILRUNNER. Hét kinderkaartje waar je overal in Nederland mee naar toe kunt. Want het kost maar/2,50 ongeacht de afstand. Per begeleider mogen er 3 kinderen mee. Iedereen van 19 jaar of ouder kan de kinderen begeleiden. En Railrunner is geldig voor alle kinde ren van 4 t/m 11 jaar. Kinderen van 0 t/m 3 jaar mogen gratis. Rennen dus. voor Railrunner. Bel voor informatie 06-9292 (50 ct/m) of ga naar het NS-loket. BAGDAD-AMMAN AFP-Rtr Irak geeft toe dat het informatie over zijn bewapening heeft ach tergehouden. Het geeft de schuld daarvan aan de naar Jor danië overgelopen generaal Hussein Kamel Hassan. Deze schoonzoon van president Sad dam Hussein was minister van militaire industrialisatie. Iraks vice-premier, Tariq Aziz, heeft gisteren de leider van de speciale VN-commissie voor de ontwapening van Irak en de voorzitter van het Internationa le Atoomagentschap gevraagd snel naar Bagdad te komen. Zij zullen dan de informatie krijgen waarom ze hebben gevraagd. Waarnemers menen dat Irak met deze stap onthullingen van generaal Hussein Kamel over Iraks bewapening een slag voor wil zijn. hield tot dusver vol dat het alle gegevens over zijn wapenprogramma aan een spe ciale VN-commissie had ver strekt. Gisteren zei Tariq Aziz echter dat de uitgeweken gene raal „met opzet" belangrijke in formatie verborgen had gehou den. „Na de vlucht van Hussein Kamel hebben functionarissen van de Organisatie voor Militai re Industrialisatie gezegd dat deze verrader hen had opgedra gen belangrijke informatie voor de VN te verzwijgen", aldus Ta riq Aziz. Volgens de Iraakse vice-premier deed Hussein Ka mel dat omdat hij „voorwend sels aan de Verenigde Staten wilde verschaffen om het em bargo te handhaven" dat de VN vijf jaar geleden aan Irak opleg de. Generaal Hussein Kamel riep zaterdag in de Jordaanse hoofd stad Amman op tot het omver werpen van het Iraakse regime. Hij zei al „contact te hebben ge- legd binnen het regime en bui ten het land". Hij deed een be roep op „de officieren van het Iraakse leger, de officieren van de Republikeinse Garde, de offi cieren van de Speciale Garde, de ambtenaren en de hele Iraakse maatschappij om zich voor te bereiden op een veran dering die van Irak en moderne staat maakt, die zich op redelij ke wijze verhoudt met de inter nationale gemeenschap". De leider van de verenigde Iraakse oppositie, Ahmad Sha- labi, zegt echter te twijfelen aan de capaciteit van Hussein Ka mel om een opstand uit te lok ken. Hussein werd generaal maar ontbéerde een militaire achtergrond. „Daarom heeft hij weinig aanhang in het militaire apparaat", aldus Shalabi. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening: OF BEL 071-12 80 30 712141 400121 HET WOORD IS AAN Katherine Hepburn Soms vraag ik me af of mannen en vrouwen bij elkaar passen. Misschien moeten ze buren wor den en elkaar alleen maar af en toe opzoeken. VANDAAG PAGINA'S22 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur11 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's21 Regio7,8,9,10 Religie8 Sport13 t/m 19 HET WEER Weersverwachting van het KNMI PERIODEN MET ZON Vannacht enkele wolkenvelden en j minimumtemperatuur van 15 gra den aan zee tot 12 in het binnen land. Droog. Overdag perioden met zon. Middagtemperatuur on- I geveer23 graden. Noordwesten wind, matig, rond kracht 4. Van- j nacht weinig wind. kNDAG 14 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40850 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Nog geen abonnee ugedeh /anavond zendt RTL Ie documentaire over lorp Rawagedeh uit. ilt echter weinig ws in te zien. Nablussen bij A1 3 Het nablussen van de brand langs de A1 bij Kootwijk kan nog dagen duren. Door de droogte smeult het vuur lang na. Toerist gedood 3 Een gegijzelde Noorse toerist is in India het slachtoffer geworden van de strijd om onafhankelijk heid in Kashmir. Pleinpop /t /t Het Leidse Plein- I I popfestival: je gaat er niet naar toe, je komt toevallig langs deze sociale ontmoetingsplaats. Vriesde y% Q Letitia Vriesde I J zorgde op het WK atletiek met zilver op de 800 meter voor het enige 'Hollandse' succes. utchbat Wel Nieuw diplomatiek initiatief VS en Rusland lijkt kans te maken Man bestelt ïuldig aan ngedrag' landse militairen in ac in voormalig Joego- hebben zich wel degelijk lig gemaakt aan wange- Ze treiterden kinderen rachten hen zelfs in le- evaar. Dat zeggen twee iti en blauwhelmen die eer- lit jaar in de VN-leger- itjl izaten. b® is de twee kwam het voor den van Dutchbat snoep i het prikkeldraad gooi- (inderen probeerden het eken en liepen daardoor ndingen op. Ook werden is-aanmaakblokjes met ngesmeerd en in Mars- Is verpakt. Blauwhelmen in ze uit als snoep, aldus in de oud-Dutchbatters. tweede soldaat maakte 10e een kind met snoep verleid om een veld in te waarin een blauwe baret leland. De Nederlanders in deze niet zelf op te ha- vrees voor mijnen. ;etuigenissen staan haaks uitkomsten van officiële toeken. Tot twee keer toe lit jaar geruchten over drag onderzocht, tot twee ie liet minister Voorhoeve sie) weten dat geen be- van wangedrag waren den. u en reactie op de jongste n5k' en verwijst een woord- ">erT ;r van het ministerie van ie naar de beide studies. Kielt dat het eerste onder- lich uitstrekte over alle andse eenheden op de Vooralsnog ziet Defen- ook geen aanleiding op een onderzoek te begin- erst moeten de twee mili- maar contact opnemen e marechaussee om hun te doen, aldus de voerder. De beide blauw- zeggen echter dat ze al alles uit de doeken heb- 2: Dan is zo'n kind maar jij leeft. itorrijder uit ihen komt het leven •jarige motorrijder uit Al- aan den Rijn is gister- verongelukt in zijn 'P ilaats. "ierrn nan, die volgens de poli- moedelijk met hoge snel- led, raakte bij het inhalen in auto op de Kennedy- loor onbekende oorzaak itrole over zijn voertuig Hij kwam daardoor ten lama hij tegen een licht- lotste. Zijn motor schoof ngeveer honderd meter door. nan liep onder meer her- ,a, iel en inwendige kneuzin- bij zijn val. Hij overleed a !S 0| De Bosnische president Izetbegovic heeft zich weliswaar neergelegd bij een deling van Bosnië, maar wil niets we ten van een overdracht van de Oostbosnische moslimen clave Gorazde aan de Serviërs. Hij wees gisteravond elk voorstel in die richting van de hand. De ruil van Gorazde tegen gebied rond de Bosnische hoofdstad Sarajevo is mogelijk onderdeel van een nieuw Amerikaans vredes plan, aldus Amerikaanse kranten. SARAJEVO-ZAGREB Rtr-AFP-DPA De Kroatische krant Vecernji List meldt vandaag dat Izetbe govic met de Amerikaanse vice- president Al Gore heeft gebeld over het voorstel. De president zou tegen de Amerikaan heb ben gezegd dat Bosnië geen af stand zal doen van Gorazde, „ook al moeten we er nog vijf tien jaar om vechten". Gorazde is de enige overgebleven mosli menclave in Oost-Bosnië, na de val van Srebrenica en Zepa vori ge maand. Het Bosnische regeringsleger is vanochtend in het midden van het land verder opgerukt naar de door Serviërs gecontro leerde stad Donji Vakuf, meldde de Bosnische radio vanuit Sara jevo. Het offensief van het rege ringsleger tegen Donji Vakuf be gon zaterdag. De artillerieaan- vallen van de Bosnische Serviërs op de omgeving van de Kroati sche havenstad Dubrovnik zijn in de afgelopen nacht geluwd. Volgens de Russische minis ter van buitenlandse zaken Ko- zyrev is een diplomatieke oplos sing voor de oorlog in ex-Joego slavië nog steeds mogelijk. De VS staan, aldus Kozyrev, positief tegenover het voorstel van pre sident Jeltsin om een topconfe rentie te houden tussen de lid staten van de Internationale Contactgroep (de VS, Rusland, Frankrijk, Engeland en Duits land) en de strijdende partijen. Kozyrev, die gisteren in de badplaats Sotsji overleg voerde met een Amerikaanse delegatie onder leiding van veiligheidsad viseur Anthony Lake, verklaarde dat de Amerikanen en Russen steeds meer op één lijn zitten. Lake deed vorige week diverse Europese hoofdsteden aan, om steun te winnen voor een Ame rikaanse verdeelplan voor Bos nië. Volgens het voorstel mogen de Bosnische Serviërs zestig procent van Bosnië houden en krijgen de Kroaten en Bosnische moslims veertig procent. De Bosnisch-Servische leider Karadzic en de Kroatische mi nister van buitenlandse zaken Granic hebben gisteren gema tigd positief op het voorstel ge reageerd. Tienduizenden Servische vluchtelingen uit de Krajina zit ten ondertussen vast aan de Bosnisch-Servische grens. De Servische autoriteiten hebben de grens tijdelijk gesloten, om de mannen van de vrouwen en kinderen te scheiden. Servië wil dat de mannen uit de Krajina in Bosnië gaan vechten. Pagina 2: Milosevic zit nog ste vig in het zadel. kreeft en zet hem uit in zee ZANDVOORT ARNOLD AARTS Een klant van het Zandvoortse restaurant Fisherman's Friend heeft zaterdagavond een leven de kreeft teruggegooid in zee. De man bevond zich in een ge zelschap dat ook nog drie ge kookte kreeften liet serveren. Toen het levende exemplaar aan de man werd getoond, liep hij met het dier in zijn handen zo'n vijftig meter van het res taurant naar de zee. Het dier verdween snel in de golven. Volgens een zegsman van het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO) zijn de overle vingskansen van de terugge worpen kreeft uiterst gering. „Een kreeft voelt zich niet thuis zo vlak langs de kust. Hij zal een aanzienlijke afstand moeten af leggen om bij zijn favoriete plek te komen, zoals een wrak, een veenklomp of een stenig gebied. Daar graaft hij een gat waar hij zich schuil kan houden. Onder weg zal een roofvis zich snel over hem ontfermen. Een ka beljauw zal bijvoorbeeld zeer geïnteresseerd zijn. Ook de warmteshock kan fataal zijn voor de kreeft. Hij gaat van een bak met een temperatuur van even boven nul naar een tem peratuur van twintig graden. Dat is niet bevorderlijk voor de overlevingskansen. Zoekacties leveren niets op NOORDWUK WIM WEGAAAN Redders zijn het afgelopen weekeinde voor de Noordwijkse kust twee keer massaal uitge rukt: één keer nadat badgasten meenden dat ze tegen een ronddobberend lijk waren ge zwommen en vervolgens nadat een strandbezoeker een verre zwemmer zag verdwijnen. Bei de zoekacties, waarbij telkens negen tot tien boten werden in gezet, bleven zonder resultaat. Het ronddobberende lijk werd vrijdagavond gemeld door een man en zijn dochter. Zij meenden aan de Langevelder- slag tegen een stoffelijk over- schQt te zijn aangezwommen. Leden van de Noordwijkse red dingsmaatschappij en de Noordwijkse reddingsbrigade stuurden negen boten de zee op, waarmee ze de kust tussen de Duindamseslag en Zand- voort nauwgezet afzochten. Een stoffelijk overschot troffen ze echter niet aan. De 'verloren' zwemmer werd gistermiddag gemeld door een 51-jarige Leidenaar. Hij zag een man zeer ver in zee, ter hoogte van het Zuiderbad. Toen de zwemmer na een tijdje was ver dwenen, en ook niet meer te voorschijn kwam, sloeg de Lei denaar alarm. Daarop kozen le den van de Noordwijkse en Kat- wijkse reddingsbrigade, de Noordwijkse reddingsmaat schappij en de Kustsurfvereni- ging Noordwijk met tien boten het zeegat. Na twee uur speuren keerden zij zonder resultaat weer terug. Het strand werd 's avonds nog afgezocht op ach tergebleven kleding. Ook dit le verde echter niets op. Voor het zo ver was, gingen zijn vrienden en die van de Lis- senaar elkaar te lijf. Bij de knok partij waren volgens de politie in totaal zo'n vijftien man be trokken. Drie andere jongens liepen bij de schermutselingen builen en blauwe plekken op. Voor de zekerheid zijn ook zij overgebracht naar het zieken huis. Aanleiding voor de ruzie was volgens de politie te veel drank, opmerkingen over haar dracht en wat getrek en geduw op de dansvloer. NOORDWUK WIM WEGMAN Bij een grote vechtpartij op de Grent in Noordwijk zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vier gewonden gevallen. Het ernstigste letsel liep een 17-jari- ge Noordwijker op. Een 19-jari- ge Lissenaar duwde hem in een horeca zaak aan de Grent een kapot bierglas in het gezicht. Het slachtoffer liep diepe snij- wonden in het gelaat op. Hij is in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. hong kong Een deel van éen jachthaven in Hong Kong is gisteren na een aardverschuiving bedolven onder zand en modder. Daarbij ontplof te een gasleiding en ontstond brand. De brandweer zocht gisteren naar drie mensen die onder het puin vast kwamen te zitten. De aardverschui ving was het gevolg van hevige regenval. foto reuter Amsterdam Botters en grundels, schou wen, punters, tjalken en tjotters, Friese jachten en skütsjes, Lemster aken, Staverse jollen en Enkhuizer bollen. In totaal 675 tra ditionele Nederlandse schepen trokken gis termiddag over het U tijdens de vloot- schouw van Sail Amsterdam. De koninklijke Lemster aak De Groene Draeck fungeerde als admiraalsschip. Aan boord bevonden zich koningin Beatrix en prins Willem- Alexander. De laatste nam de vlootschouw af in zijn functie van admiraal en bescherm heer van de Stichting Sail. Evenals vorige dagen trok het evenement weer veel be langstelling. Langs de oevers en op de af gemeerde schepen volgden 900.000 men sen het spektakel. Een groot deel van het U was voor de scheepvaart afgesloten. De vloot was samengesteld uit 27 eskaders van gelijksoortige schepen. Alle behoren tot het Nationaal Aandeel, een overkoepeling van verschillende Nederlandse Behouds Organisaties van traditionele schepen. Het admiraalzeilen is een oude traditie. Al in de twaalfde eeuw voeren schippers op eigen initiatief 'in admiraalschap'. Zo konden zij zich beter verdedigen tegen vijandelijke aanvallen. Tegenwoordig is het admiraal- zeilen uitgegroeid tot een grote pu bliekstrekker. Pagina 3: Sail breekt alle re cords. foto roland de bruin Railrunner. Met kinderkaartje waar je overal mee naar toe kunt. Voor maar f 2,50.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1