'Bij atletiekbond is tachtig procent soft' 'hardloper' Raymond Joval jaagt op de vlucht Sport Doorbraak Rolf Muntz Pedroso buigt alleen voor de wind Marathonkampioen Fiz heeft baat bij arts van Indurain tAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 «-Zed 1. 2« n 200 I toelant Oltmans neemt het idi laatste geheim over de op telling van Oranje mee naar Ierland. Zelf heeft hij zijn 1 mze tussen Walter Drenth in Jeroen Delmee voor de rol •an voorstopper al gemaakt, maar de spelersgroep en de buitenwacht weten nog van niets. „Ik wil in Dublin eerst selectie inlichten", stel- Oltmans aan de voor avond van het Europees 'iampioenschap (16-27 au gustus). W Het nationale team werkte leze week ontspannen toe naar het EK. Tijdens drie trai ningen bij KZ liet Oltmans zijn spelers niet al te veel zweten. „De boog kan w niet altijd gespannen staan", ':gde hij uit. De eindzege van Duitsland, titelverdediger in Dublin, dit weekeinde bij het ire-olympisch toernooi in ^Atlanta, kwam voor Oltmans liet als een verrassing. Duitsland heeft een top- iloeg. Dat team is in Ierland absoluut favoriet voor de ti tel." De Nederlandse ploeg ver- vanmiddag naar Dublin zonder de Leidse aanvoerder Delissen. Hij moet nog een oj tentamen afleggen voor zijn itudie rechten en voegt zich de loop van de avond bij 'jijde selectie. Basis: Jansen; Van Pelt, Jazet, Delmee/Drenth en Poortenaar; Brinkman, Delissen en Klein Geb- ik; Veen, De Nooijer en Van 'ijk. Wissels: Drenth/Delmee, Pe ers (keeper), Eikelboom, Van [eeswijk, Koster. ,1 trekt v Bokser Raymond „Hallelujah" Joval had voor zijn eerste prof partij op Nederlandse bodem iets moois in gedachten. De 27- jarige Amsterdammer wilde zich zaterdagavond in Zand- voort als een toekomstig Euro pees kampioen presenteren. Maar van een flitsende show was geen sprake. Zijn tegenstander Bruno Wuestenbergh ging in de ring voor hem op de vlucht. „Hij had zich beter als hardloper bij het WK atletiek in Göteborg kunnen mefden", merkte Joval lakoniek op na zijn onbedreigde zege op diskwalificatie in de vierde ron de. Sweet Ray" had zich voor zijn eerste optreden als prof bokser voor eigen publiek toch wel een beetje nerveus ge maakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag had hij amper een oog dichtgedaan. „Ik voelde meer spanning dan anders", gaf Joval toe. „Logisch als je ruim twee jaar niet meer in Neder land hebt gebokst. Maar een maal in de ring was ik klaarwak ker. Ik kwam, zag en overwon. Helaas was aan deze tegenstan der geen eer te behalen." Joval, die in de Verenigde Sta ten zichtbaar aan fysieke kracht heeft gewonnen, liet zich niet verleiden tot een geforceerd of fensief. Rustig en geconcen treerd draaide hij zijn rondjes af. Van de 25-jarige Belg, met veertien overwinningen, zes ne derlagen en twee onbeslist op zijn naam, had de inwoner van New York niets te vrezen. Nederland verliest steeds meer terrein Als een zwevende zwerver doolt het Nederlandse elitie- korps door de atletiekwereld. Op zoek naar verloren res pect, in de hoop op een enkele uitschieter, maar onder tussen bedreigd door de totale verkommering. In de ruï nes van de nationale atletiek staat alleen nog de zuil van Ellen van Langen fier overeind. presteren. Maak een plan, stip pel een route uit. En zie er op toe dat alles volgens plan func tioneert. Je moet de atleten niet koesteren door te zeggen: oh, heb je een pijntje, goh wat erg. Je moet ze een degelijk pakket bieden. De kennis in Nederland is in ruime mate aanwezig, maar wordt niet uitgebuit. Met simpel nadenken moet je met vier, vijf man toch tot iets goeds kunnen komen." De kennis van Hermens is echter nooit gevraagd. En met die van anderen, zoals van Kraaijenhof, wordt te weinig ge daan. „In de atletiek heeft ieder zijn eigen belangetjes. Bestuur, trainers en noem maar op." De waarheid wordt verbloemd. En zo glijdt de Nederlandse adetiek steeds verder weg in het moe ras. „Neem Marko Koers. Ame rika is niet goed voor hem. Hij komt er niet verder. En dan heeft hij het geluk dat een trai ner als Theo Joosten hem van 1.47 naar 1.45 brengt. Maar die heeft dan ook weer niet de gave om Koers van 1.45 naar 1.43 te brengen." Stilstand is achteruitgang. Ze ker in de atletiek, die heel snel evolueert. De WK atletiek in Gö teborg leverde behalve enkele schandaaltjes (marathonpar- cours, diskwalificatie Torrence), drie wereldrecords op. De Brit Edwards, de Oekrainse Kravets (beiden hinkstapspringen) en de Amerikaanse Batten (400 meter horden) verlegden de grenzen. De atletiek leeft nog steeds cöteborc frans dreissen gpd-verslaggever Koers, Jongmans, De Bruin, Goormachtigh, Laros: het WK- optreden van de toch al piep kleine vertegenwoordiging was een kortstondig leven bescho ren. Behalve de rots Van Langen hield zevenkampster Jaklofsky zich met een alleszins accepta bele prestatie op de been. „Als ik een zakdoek kreeg, dan zou ik gaan huilen", aldus Henk Kraaijenhof. „De Nederlandse atletiek heeft een tijger nodig. Iemand die soms flink om zich heen slaat, maar daarbij ook diplo matie bezit", zegt de succesvol le manager Jos Hermens. De voormalig topatleet pleit voor een keiharde aanpak van bo venaf. Vooral de positie van technisch directeur vindt hij cruciaal. „Het gaat niet om de persoon van Bert Paauw. Hij is een schatje. Maar op die plaats zou je juist meedogenloos moe ten zijn." Trainer/adviseur Kraaijenhof: „Bij de bond is tachtig procent een softie. Van bestuur tot en met trainer en atleet. Het wordt tijd dat we rond de tafel gaan zitten en dat er harde woorden worden gesproken. Het is droe vig gesteld met de Nederlandse atletiek. Het wordt hoog tijd dat daar verandering in komt. Hardheid begint volgens manager Hermens bij de jeugd. „Maak de deelnemers aan het EK-junioren duidelijk dat ze over enkele jaren ook moeten van zijn expansiedrift. Sneller, hoger, verder. Goud, zilver en brons komen in steeds verdere uithoeken van de wereld te recht. Om te zien waar de win naars vandaan komen zijn steeds meer landkaarten nodig. In 1983 werd het goud verdeeld onder 14 landen, tien jaar later onder 20 en dit jaar onder liefst 24. Opvallend is ook de stille te loorgang van de Amerikaanse atletiek. In het verleden droegen de sprint- en springnummers een sterk Amerikaans stempel. Nu moeten Michael Johnson (driemaal goud) en Gwen Tor rence (tweemaal goud) de eer hooghouden. Canada slaat ze ven jaar na Ben Johnson weer keihard toe op de 100 meter. Goud voor Bailey, zilver voor Surin. De oudjes gaan de midlife crisis tegemoet. Christie, Lewis en Ottey ruimen langzaam ze het veld voor de aanstormende jeugd. Het gezicht van de atle tiek verandert. In alle opzichten. Het computertribunaal heeft zijn intrede gedaan. De compu ter meet drukverschillen in de startblokken en geeft bij de ge ringste verandering prompt een signaal voor een valse start. Tientallen camera's nemen elke beweging op en registreren feil loos elke touche van de lijn op dat de overtreder (Torrence- /Mutola) bestraft kan worden. In die nieuwe atletiekwereld heeft Nederland elk contact met de vaste bodem verloren. Er wordt meer geklaagd dan ge werkt. Het is jaren geleden dat een Nederlander bij een groot toernooi een persoonlijk record vestigde. Ellen van Langen bij de Spelen in Barcelona. Maar zij is dan ook de Grote Uitzonde ring. litschau anp Golfer Rolf Muntz is zondag in Litschau op de gedeelde tweede plaats geëindigd in het Oosten rijks Open. De Brabander had met een totaal van 271 vier sla gen achterstand op de Duitse winnaar Alexander Cejka. Hij deelde de tweede plaats met de Spanjaard Ignacio Garrido en de Noordier Ronan Rafferty. Met een premie van 46.600 gul den heeft hij goede kans zijn toerkaart te behouden met een plaats bij de beste 120 in het prijzengeldklassement. De tweede plaats is de beste prestatie die een Nederlandse golfer op de Europese Tour ooit geleverd heeft. De 25-jarige Muntz toonde in 1990 met de overwinning in het Brits ama teurkampioenschap zijn grote mogelijkheden als wedstrijdgol fer. Twee jaar geleden besloot Muntz prof te worden. Vorig jaar behaalde hij in Montpellier zijn kaart voor de grote Europe se Tour nadat zijn pogingen dit met een top-10-plaats in de Challenge Tour te realiseren mislukten omdat hij zich ver sliep bij een toernooi in Bor deaux. Dit jaar ging hij flink vooruit, getuige twee overwinningen (Lille, Arnhem) en een tweede plaats op de Challenge Tour. Op de Europese Tour speelde hij zestien vierdaagse toernooien, negen keer haalde hij het finale- weekeinde. Dat is een score waar hij trots op is, al waren zijn klasseringen bescheiden: Ma deira 23e, Canaria 60e, Marokko 35e, Italië 42e, Spanje 65e, Ier land 61e, Nederland 35e, Scan dinavië 46e. In het Hohe Brücke Oosten rijks Open kwam de doorbraak. Dit toernooi was wat minder bezet, omdat de topspelers deelnamen aan het US PGA Championship in Los Angeles. De mindere bezetting deed niets af aan zijn voortreffelijke serie: 68, 65, 70 en 68 slagen voor een totaal van 271, gelijk aan dat van de Noordier Ronan Rafferty, in '89 winnaar van het geldklassement. Voor het eerst dit jaar kende Muntz geen slechte ronde die zijn eindklas sering verziekte. De geboren Tsjech en nu Duitser Alexander Cejka won het toernooi op basis van zijn openingsronde in 61 slagen, re cord voor de Europese Tour dit jaar. Behalve de overwinnings premie van 100.000 gulden won Cejka ook een weddenschap met zijn coach Heinz Kraz. Als hij zijn tweede overwinning van het seizoen behaalde na het An- dalusisch Open begin maart, zouden hij en de trainer hun hoofd kaal scheren. Tot zondag droeg Cejka het haar tot op de schouders. Tr*Ir( (f Fr Nieuw fiasco Amerikaanse sprinters jteborg De Amerikaanse sprintarmada wordt getorpedeerd door blessures en domme pech. De 100 meter werd door ftvetsures van talloze cracks een fiasco. De droom van goud op de 4x100 meter estafette eindigde in de eerste schifting al in een nachtmerrie door een foute wissel. De onervaren reserve Mc- Call, opgetrommeld na een kwetsuur van routinier Dennis Mit chell, belandde na diverse keren te hebben misgegrepen buiten de wisselzone, wat diskwalificatie tot gevolg had. John Drum- Uond, die het stokje had proberen aan te geven, stond erbij en keek ernaar. „Een catastrofe. Ik had de situatie beter onder con- moeten houden.In de halve finales sneuvelden ook de Fransen. Zij verspeelden hun kansen door een val van Trouabal. let goud kwam met 38,31 seconden terecht bij het kwartet van Canada (Esmie/Gilbert/Surin/Bailey). B Vlorceli maakt favorietenrol waar en? llenej1 de lÖTEBORG AHeen een val of een blessure konden Noureddine Vlorceli nog van WK-goud op de 1500 meter afhouden. De Alge- nn& rijn terroriseert dit jaar de middenlange afstand en verbeterde al een F uereldrecords op de 1500 en de 2000 meter. Gisteren bemach- isseli ligde hij in een tactische race, waarin hij op de laatste 300 meter zijn tegenstanders met een demarrage regelrecht kleineerde, zijn derde gouden WK-medaille op de 1500. De Marokkaan El Guer- rouj, de beoogde opvolger van Morceli na de Spelen van Atlanta, pakte zilver. Niyongabo van Burundi kreeg brons. knop[ Gwen Torrence haalt haar gram pïeborgGwen Torrence is een sprintster met pit. Gisteren zat ie vol extra vuur en strijdlust. Goud op de 100 meter, 'gestolen' f goud op de 200 meter. De diskwalicatie op de dubbele sprint had de emotionele Amerikaanse donderwolk razend gemaakt. Ze kreeg haar revanche op de 4x100 meter. Als slotloopster bleef ze op het laatste rechte stuk haar 'eeuwige' rivale Merlene Ottey roor. En ze bleef nog netjes in haar baan ook. Met 42,12 secon den liep de Verenigde Staten de vijfde tijd op de eeuwige rang lijst. Jamaica won zilver (42,25), Duitsland brons (43,01). was auto 5 he| j Gouden weekeinde voor Johnsons göteborg Michael Johnson is de ster van het WK. Hij leverde een huzarenstukje door als eerste atleet een gouden plak op de >00 en 400 meter te winnen. Bovendien won hij op de slotdag ook nog goud met de 4x400 meter estafetteploeg. Zaterdag stond ook een nieuwe Johnson op. Allen is zijn voornaam. Hij t( pakte de kroon op de 110 meter horden. Met 13 seconden rond loteerde hij en passant de snelste tijd van dit jaar. De 24-jarige imerikaan verraste in de finale oud-gedienden als Kingdom, Nehemiah en Jarrett. "'v'. vst'v Ivan Pedroso sprong zaterdag, ditmaal met tegenwind, 8 meter 70. Het was genoeg voor goud. foto epa Het is een machtig gezicht. De acceleratie tijdens de aanloop, de katapultachtige afzet, de mo lenwiekende bewegingen met armen en benen in het lucht ruim en de bepaald niet zacht zinnige landing. „Een gevoel van vliegen", zo omschrijft Ivan Pedroso zijn 'ruimtesprongen'. De Cubaanse hemelbestormer bezorgde zijn land zaterdag het eerste goud. Maar het gepro feteerde wereldrecord bleef met 8,70 meter nog even buiten be reik. „De draaiende wind. Daar valt niets tegen te beginnen", aldus de brave socialist. Pedroso had zich voorgeno men om de kritiek na zijn su- persprong in Sestrière (8,96 me ter) te laten verstpmmen. Het zo omstreden wereldrecord (een man zou de windmeter hebben beïnvloed) had extra adrenaline bij hem vrijgemaakt. Ook het uitstel over homologa tie (pas in december wordt daarover beslist) maakte hem pissig. „Ik spring een nieuw we reldrecord en neem daarmee al le twijfels weg." De springvlo uit Havanna had echter een onmo gelijk contract met zichzelf ge sloten. „Ik had niet gerekend op zo veel tegenwind." Dat de sympathieke 22-jarige 'Ivan de Verschrikkelijke' de eerste mens wordt die de haast sypersonische negen-meterbar rière doorbreekt, staat buiten kijf. Zelfs Mike Powell, die de magische grens talloze malen attaqueerde, heeft zich daarbij neergelegd. „Pedroso heeft de perfecte balans tussen techniek en snelheid. Zijn afzet is beter dan die van ieder ander." Powell vindt de ongelijke con currentie met Pedroso verfris send. „Ik heb jaren tegen mezelf moeten vechten." De Ameri kaan raakte verzadigd, werd na zijn wereldrecord in Tokio'91 (8,95 meter) lui en ontbeerde de nodige motivatie en inspiratie. „Carl Lewis koos voor de sprint nummers en liet me moederziel alleen. Ik kwam hopeloos met mezelf in de knoei." Blessures en psychische problemen de den hem besluiten om naar trainer John Smith over te stap pen. Het is vooral de wens de beste verspringer aller tijden te wor den, die Pedroso naar ongeken de verten jaagt. „Bovendien wil ik iets voor mijn land beteke nen. Hart en ziel zijn verpand aan Cuba." Het eiland van de mm en de sigaren, dat ook in de sport een voornaam exportpro duct heeft ontdekt. Met name in het boksen en de atletiek. Pedroso springt ook voor Fi del Castro, de Grote Leider van het communistische suikerei land. Hij is daarmee één van de belangrijkste deviezenverschaf- fers. Het grootste deel van de start- en winstpremies wordt gestort in de pot van de staats kas Inder, die als tegenprestatie een studie en de reizen finan ciert. Op Cuba heerst een sport- cultuur a la de voormalige DDR. Met medailles wordt het moreel van de lijdende bevolking opge krikt. Bovendien wordt aanzien verkregen in het buitenland. Het land verkeert in een crisis. Er is schaarste aan elektriciteit, benzine en voedsel. Veel is op rantsoen. Toch identificeert Pe droso zich, net als hoogspringer Javier Sotomayor en 800 meter ster Ana Quirot met de staat en diens politiek. „Cuba is het land van de muziek, van het leven. Wat wil je nog meer?" Aan de wereldtitel op de mara thon van Spanjaard Martin Fiz (2.11.41) ligt een minitieuze voorbereiding ten grondslag. Trainingsschema's werden opti maal afgestemd op de resulta ten van talloze medische onder zoeken door dokter Padillo, die als medicus ook een groot aan deel heeft in de vijf Tourzeges van Miguel Indurain. Flierdoor was het mogelijk om Fiz („Ik ben geboren voor de mara thon") naar zijn vierde overwin ning in vijf races te loodsen. De winnaar van onder andere de EK-marathon en Rotterdam, had op het sterk glooiende par cours en in de warme lucht (26 graden) van Göteborg alleen concurrentie te duchten van de Mexicaan Ceron. Na precies twee uur koos Ceron voor de aanval. „Omdat ik in de eind sprint sowieso kansloos zou zijn." Disco-eigenaar Fiz bleef echter plakken en riep de op standige en met krachten smij tende Mexicaan een kilometer later tot de orde. Fiz kwam langszij, kreeg vleugels en ging er meteen vandoor. De Bask, die een monnikenbestaan leidt en in ruil voor zijn kampioen schapsoptredens 60.000 gulden per jaar krijgt van de bond, kuste aan de finish de grond en ging languit achterover liggen. Ceron werd tweede (2.12.13), voor de Braziliaan Dos Santos (2.12.49). Niet minder dan 25 atleten sneuvelden tijdens de kruisweg. „,,|Buger van Goba naar Rotterdam otterdam Basketbalclub Idétraining/Rotterdam is versterkt net de Amerikaan Michael Huger. De 24-jarige speler kwam vo- seizoen voor Goba uit. Een paar maanden geleden werd hij n iftgeroepen tot de beste guard van de Nederlandse competitie, luger krijgt in Rotterdam gezelschap van zijn landgenoot Har- Petty. Deze 24-jarige forward van 1,98 meter staat bekend ils een spectaculaire allrounder. Hij loopt deze maand twee we it ;en stage bij de Rotterdamse club. lanssen naar Velbert 1ANDVOORTBokser Hans Janssen debuteert komend seizoen in Ie tweede Bundesliga. De 21-jarige Eindhovenaar neemt bij de 'ntJef)uitse club Velbert de plaats in van Orhan Delibas die eind vori- e maand een profcontract tekende. Hij gaat partijen zowel in Let weiter- als in het zwaarweltergewicht boksen, redf 801 Smulders wacht af L 11 1 mi frNDVOQRTEddy Smulders overweegt zijn Europese kam- 1, lioensgordel in het halfzwaargewicht op te geven om voor een nereldtitelgevecht van de WBC of WBA in aanmerking te ko nen. „Alles hangt af van het aanbod dat ik krijg", liet de 32-jari- ;e Brabander zaterdag in Zandvoort weten. Smulders is de offi- :iële uitdager bij de WBC (kampioen Fabrice Tiozzo) en staat weede op de kandidatenlijst van de WBA (kampioen Virgil Hill), airopese titelhouders die voor het wereldkampioenschap op- 'aan, verliezen automatisch hun kampioensgordel. Smulders leroverde in mei van dit jaar de Europese titel, die door zijn ou- le kwelgeest Tiozzo vakant was gezet. ionkballegende Mantle overleden [ei^a'"1 Washington. De honkballegende Mickey Mantle is zondag op TJ-jarige leeftijd overleden. De Amerikaan leed aan kanker. ;keDn° 'lantle had in juni nog een levertransplantatie ondergaan. Art- ,s ien in het Baylor University Medical Centre in Dallas maakten - R orige week echter bekend dat de kanker zich had verspreid L Ma! laar zijn longen. Drankproblemen hebben Mantle's honkbal- carrière verkort. De voormalige sterspeler van de New York Yan kees, die zijn opa, vader en één van zijn zonen aan kanker ver- - oor, had last van blackouts, geheugenverlies en ten slotte werd B rijn lever aangetast. flockeybasiself l log geheim Hangen en afklemmen. Tot meer was Bruno Wuestenbergh, de Belgische Wuestenbergh liep weg, genoeg gezien. Hij gaf de kwam te laag in of klampte zich kansloze Belg zijn derde open- hulpeloos aan hem vast. Arbiter bare waarschuwing wegens fou- Meyers had in de vierde ronde tief boksen, waarna het schijn- egenstander van Raymond Joval zaterdagavond niet in staat. foto united photos de boer poppe de boer gevecht reglementair was afge- dan maar. De arbiter heeft een lopen. „Ik heb lang niet al mijn goede beslssing genomen. Hij is mogelijkheden getoond", zei me zwaar tegengevallen als op- Joval. „De volgende keer beter ponent. Hij heeft toch meer profpartijen dan ik in zijn boek je staan." Ondanks de anti-climax was Joval blij met zijn zege, zijn elf de in evenzoveel profpartijen. „Elke overwinning is er één, het levert toch weer een plusje op mijn staat van dienst op. Eigen lijk is dit een trainingspartij voor me geweest. De volgende keer hoop ik in Nederland op meer tegenstand. Dan krijgt het publiek de echte Joval te zien." De promotors Henk Ruhling en Aad Veerman, die zaterdag in Zandvoort vele duizenden guldens moesten toeleggen op een programma van zestig mil le, willen Joval op 4 september opnieuw voor eigen publiek la ten boksen. Het zakelijke boks- duo heeft een optie op de'eerst volgende vijf partijen van de Amsterdammer in Nederland, waaronder wellicht een Euro pees titelgevecht. Joval maakt het allemaal niet zoveel uit. Hij wil altijd en overal boksen, liefst elke keer met een andere kleur haar. Za terdag verscheen hij met een oranje kapsel in de ring. „Mis schien verf ik het de volgende keer wel blauw", glimlachte Jo val, die met posters en t-shirts van zichzelf zijn nog ietwat be scheiden profstatus probeert op te krikken. „Ik heb met zes man in New York een weddenschap van elk vijftig dollar dat ik voor de volgende partij mijn haar weer een andere kleur geef. Dat is makkelijk verdiend, nietwaar? Bijna even makkelijk als de 2250 dollar die hij in Zandvoort in zijn zak mocht steken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19