Vriesde op eenzame hoogte Feyenoord: niet spectaculair, wél solide ïeemskerk niet meer n Rijnsburgse Boys 1 fesde titel Martinez \ANDAG 14 AUGUSTUS 1995 13 jjspancoureur Meier overleden MLEizDe zijspancoureur Marcel Meier is zondagnacht overle- en. De 32-jarige Zwitser bezweek aan zijn verwondingen die hij aterdag bij een val tijdens de training voor internationale wed- trijden in Schleizhad opgèlopen. leier knalde na een stuurfout in de vangrail. Hij werd onmid- ellijk naar het ziekenhuis in Bayreuth vervoerd. Ook zijn bijrij er Patrick Kramer raakte gewond. Die mocht het ziekenhuis ondag weer verlaten. Vorige maand bij wedstrijden om de IS- A-Euro-Cup in de Tsjechische stad Most was hij ook al betrok- en bij een ongeluk. Zijn bijrijder raakte bij deze botsing ge jond en ligt nog steeds in het ziekenhuis in Tsjechië. ndurain protesteert tegen kidnapping >n sebastian Miguel Indurain heeft zaterdag voor de start v eClasica San Sebastian, de achtste wedstrijd voor de wereldhe er wielrennen, in een brief geprotesteerd tegen de ontvoering an Jose Maria Aldaya door de Baskische afscheidingsbeweging TA. Indurain is zelf een Bask. De ontvoering had drie maanden eleden plaats. Meer dan honderd andere wielrenners onderte- enden de brief van de vijfvoudige Tour de France-winnaar. toppen schadelijk voor gezondheid ,t ichmqndKoppen bij voetballen is schadelijk voor de gezond- leid. Dit is gebleken uit een onderzoek van een universiteit in ichmond. Bij het onderzoek werden met name jeugdspelers etest. Er bleek een aantoonbaar verschil tussen voetballers die er wedstrijd tenminste twee keer de bal met het hoofd raakten spelers die dat niet deden. De koppers hadden meer proble- *^T| nen met concentratie en coördinatie dan hun ploeggenoten. Bij inderen jonger dan veertien jaar komen kopballen extra hard lij an. De oorzaak daarvan is, dat de hersenen onvoldoende ont 1 rikkeld zijn om de klappen op te vangen. lachiel de Heer schaakkampioen Leidse jeugdschaker Machiel Heer heeft dit weekeinde de en Nederlandse schaaktitel roverd. De Leidenaar had aan remise tegen Eelco Kuipers noeg om de eerste prijs in de icht te slepen. De titelstrijd rd gehouden in Hengelo. udith Polgar heeft na twee iden de leiding in de Donner imorial, tweede editie van het ïaaktoernooi in Amsterdam. Hongaarse is de enige vrouw der de zestien deelnemers. Dnderkin'd Polgar, telg uit een ibitieuze schaakfamilie, won afgelopen weekeinde haar beide partijen. Zaterdag dankte ze de zege aan een cadeautje van Piket, zondag werd Granda Zuniga uit Peru met een regel rechte koningsaanval verslagen. Van Wely en Timman zijn vooralsnog de beste Nederlan ders, met anderhalf punt. Zater dag bereikte Van Wely snel re mise met Nunn, zondag won hij van de Spanjaard Salov. Tim man hoopt in Amsterdam af te rekenen met een mindere pe riode. Met HuzmSn uit Israël deelde hij het punt, tegen Nunn kwam Timman uit verloren po sitie terug. Piket staat nog op nul. Behalve van Polgar verloor de Leiderdorper ook van Khalif- man. nsburg willem spierdijk ck Heemskerk speelt komend izoen niet in Rijnsburgse Boys De verdediger heeft besloten het tweede te gaan voetbal- i. „Mijn werk, mijn gezin en drie keer in de week trainen aren moeilijk te combineren, larbij komt nog dat de laatste ree, drie jaar bij Rijnsburgse iys niet de leukste zijn ge lest. Dan ga je je afvragen of al die tijd er nog wel in wil iken." Heemskerk (30) heeft altijd in jnsburg gevoetbald, in totaal >nd hij tien jaar in het eerste tal, eerst als linksback, later centrale verdediger. Na af- p van vorig seizoen gaf de ïsburger aan mogelijk naar n andere club te gaan. Al snel rouleerden geruchten dat hij Katwijk zou overstappen, is een afspraak tussen de rorzitters dat er niet aan el- kaars spelers wordt getrokken, ik ben dus ook niet door Katwijk benaderd! Ik denk dat ze het daar best leuk hadden gevon den. Aan de andere kant, ik voetbal vanaf m'n achtste in Rijnsburg, moet ik dan de ■laatste twee jaar van m'n carriè re naar een andere club over stappen." De technische staf van RB heeft Heemskerk nog wel kun nen overhalen in het tweede te gaan spelen. „Toen ikzelf bij de selectie kwam vond ik het ook prettig dat er ervaren spelers als Wim Driebergen en Huug Aan- dewiel waren om de jongeren op te vangen. Zo'n rol zou ik dan in het tweede kunnen ver vullen." Helemaal uitgesloten is een rerrtree in het eerste ook weer niet. „De trainer vroeg of ik toch nog beschikbaar wilde zijn als de nood aan de man komt. Daarin heb ik toegestemd." ianhattan beach rtr innisster Conchita Martinez left bij de Acura Classic in lanhattan Beach haar zesde ti- 46f Ivan het jaar behaald. De als ide geplaatste Spaanse ver- iwe Deg Chanda Rubin in drie sets. 3502 esetstanden waren 4-6 6-1 6- Rubin zorgde in de halve fina- voor een verrassing door de nummer één geplaatste t^ntxa Sanchez uit te schake o. In de eindstrijd leek de 19- 06- tige Amerikaanse opnieuw te aan stunten. Ze trok de eerste met 6-4 naar zich toe. Ook de tweede set kreeg ze een 1[eak-point op de service van -- lartinez, maar ditmaal kon ze Sf t kans niet benutten. De paanse, die binnen twee we- je tn twee toernooien op haar (ig aam bracht, zette haar Ameri- ianse tegenstandster onder 7 de nik en maakte de partij met 6- 3-40 6-3 eenvoudig af. Martinez had bewondering Oor de speelwijze van Rubin. jqq In de eerste set speelde ze on- 17 oö ?'0°flijk", sprak de voormalige 9 ónnares van Wimbledon na af- evfl Op. „Ze was fel en agressief. In k tweede set heb ik geprobeerd eduldig te blijven. Ik speelde 1 en paar hoge ballen en ser- 0,5 earde goed. Dat hielp." Rubin was tevreden over één van de beste weken in haar car rière. „Misschien had er nog meer ingezeten", zei de Ameri kaanse. „Maar op de belangrijk ste momenten kon ik het niet afmaken." Seles Relatief ontspannen heeft Mo1 nica Seles zich gemeld in Toronto, om voor de eerste keer sinds 30 april 1993 deel te ne men aan een grote wedstrijd. „Ik ga de baan op, wil fantas tisch spelen en vooral plezier hebben." Wel gaf de 21-jarige voormali ge Joegoslavische nummer één van de wereld toe soms nog te worden achtervolgd door het verleden. Ze werd 28 maanden geleden in Hamburg door een psychopaat met een mes in de rug gestoken. „Er zijn dagen dat ik het er nog heel moeilijk mee heb. Van een obsessie is echter geen sprake meer. Ik heb ver trouwen in de toekomst." Seles verklaarde dat Jerry Russel, een psycholoog uit Ne vada, haar terug heeft gebracht op het rechte pad. „Het is goed dat ik iemand' heb om mee te praten. Daarom durf ik nu weer in die stoel te gaan zitten." Seles werd destijds aangevallen ter wijl ze op een stoel naast de baan zat. Ruud Gullit: leven lang gratis naar Feyenoord rotterdam anp Ruud Gullit mag de rest van zijn leven in Rotterdam gratis naar Feyenoord kijken. De oud-inter national kreeg dé vrijkaart za terdagavond kort voor de vriendschappelijke wedstrijd van zijn nieuwe club Chelsea tegen Feyenoord uit handen van tv-presentator Koos Poste- ma. Gullit moest een korte huldi ging in de Kuip ondergaan voor zijn verdienste voor Feyenoord (met hem kampioen van Neder land in '84) en voor het Neder landse voetbal in het algemeen. In zijn dankwoord kietelde de Amsterdammer het Rotterdam se publiek met de mededeling dat Feyenoord altijd zijn club was en altijd zijn club zal blij ven. Postema vergastte hij op zoenen op beide wangen. De ex-speler van Haarlem, Feye noord, PSV, AC Milan en Samp- doria was vriendelijker voor het legioen op de tribunes en voor Postema dan de mediaverte genwoordigers in de perskamer. Hij kwam hij niet opdagen voor de persconferentie. De 32-jarige „sweeper" had wel een uitgebreid vraaggesprek met NOS Studio Sport. Hij zei niet boos te zijn op wie dan ook, hij hoopte het beste voor Ne derland, de Nederlanders en het Nederlandse voetbal, ook het Nederlands elftal. „Ik hoop dat Oranje het EK in Engeland als nog haalt." Chelsea, een keus die lang niet iedereen begreep, vond hij een nieuwe uitdaging. „Londen is een fijne stad met veel cul tuur. Daar kan ik me thuis voe len. En als ik me lekker voel, kan ik ook lekker voetballen. Trustfull scoort winnende treffer als Gullit even weg is uit defensie Chelsea rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggen/er Zonder veel vuurwerk, zonder franje, maar heel degelijk en be dachtzaam presenteerde Feye noord zich dit weekeinde aan zijn eigen legioen. De eerste echte testcase tegen Chelsea, de eerste profclub na een serie stoeipartijtjes met amateurs, le verde een 1-0 overwinning op en een voorzichtig applaus van het bijna 35.000 koppige pu bliek, dat in de komende weken met grote nieuwsgierigheid zal bekijken of de nieuwe weg die Wim van Hanegem is ingesla gen de juiste is voor de vader landse bekerhouder. De coach van Feyenoord, dat overmorgen tegen Ajax z'n tweede proeve van bekwaam heid mag afleggen in het duel om de Super Cup, was zich er zaterdagavond ondanks de winst op de Britten van bewust dat het nog veel te vroeg is om een oordeel te vellen over het succes van zijn nieuwe speel wijze met twee centrumspitsen en een vier-mans middenveld. Tegen Chelsea stonden bo vendien slechts twee van de vier aankopen in de basis: Ronald Koeman en Clemens Zwijnen- berg. De Australiër Aurelio Vid- mar kwam een half uurtje in ac tie omdat hij in de voorberei ding veelvuldig gekweld werd door lichte blessures en de Pool Tomek Iwan verbleef bij de na tionale ploeg en keert pas don derdag terug naar Nederland. Aangezien Gaston Taument ook nog niet fit genoeg was voor een volledige wedstrijd, week de ba sisopstelling van Feyenoord op een aantal plaatsen nog be hoorlijk af van het team dat straks in de competitie een nieuwe gooi naar de landstitel wil doen. Ruud Gullit toornt hoog uit boven alle Feyenoord- en Chelsea-spelers. Aan de andere kant is de con currentie thans zo groot dat - op spelers als Ed de Goey en Ronald Koeman na - niemand voor een heel jaar verzekerd is van een basisplaats. Het beste voorbeeld daarvan is de aan- valslinie, die tegen Chelsea werd gevormd door Regi Blin ker en Henke Larsson. De Zweed was vorig seizoen topscorer voor Feyenoord in het Europa Cup Il-toernooi en ont wikkelde zich in zijn tweede jaar uitstekend. Toch voelt hij meer dan ooit de hete adem in zijn nek van Mike Obiku, die na een moeizaam begin (uitge leend aan Helsingborg, slecht communicerend) zijn weg in Rotterdam gevonden lijkt te hebben. De malle Afrikaan kwam te gen Chelsea met een prima in stelling in het veld en gooide de trucendoos open alsof hij nog nooit van Ruud Gullit had ge hoord. De grote vedette van Chelsea bleef half struikelend en stomverbaasd in het gras achter, toen Obiku in het straf schopgebied Gullit met een prachtige passeerbeweging voor joker zette en zich tot aan de achterlijn vrijspeelde. Als zijn voorzet iets zuiverder was ge weest, had Aurelio Vidmar de voorsprong op dat moment naar 2-0 kunnen tillen. De enige goal van Feyenoord kwam op naam van Orlando Trustfull. De sierlijke midden velder kreeg als matchwinnaar loon naar arbéiÖTAls geen ander begreep hij wat er in het nieuwe systeem van de Feyenoord- .q\h' FOTO ANP middenvelders wordt verlangd. Trustfull durfde op de juiste momenten diep te gaan en pro fiteerde van de ruimte die er door de spitsen werd gecreëerd. Een kwartier voor het einde bracht hij op die manier het enige doelpunt tot stand. Ruud Gullit was net even weg uit de defensie van Chelsea, waar in ternational Dennis Wise en de sterke spits Paul Furlong ont braken, toen Rob Witschge met een prima pass Trustfull lan ceerde. De technicus sneed dwars door het hart van de En gelse verdediging en werkte met zijn rechterbeen schitterend af: 1-0. Orlando Trustfull: „Voor Feyenoord was dit een heel leerzaam begin. In de voorbe reiding ontdekten we al dat er een nieuwe basis werd gelegd. We zijn voor het eerst gevrij waard gebleven van incidenten en problemen. De sfeer in de groep is prima en we hebben in de aanloop naar de competitie ook met een positieve pers te maken. Al die factoren dragen bij tot een beter klimaat om tot prestaties te komen." Behalve Trustfull oogstten ook Ronald Koeman en Ulrich van Gobbel menig open doekje. Van Gobbel omdat hij de vroe gere Manchester United-spits Mark Hughes volledig aan ban den legde en Koeman omdat werkelijk elké bal die van zijn voet vertrok een fraaie eindbe stemming kreeg. De wijze waar op de ex-speler van Barcelona het spel verdeelde en zijn me despelers bediende, onder streepte nogmaals dat Feye noord met Koeman een wereld ster heeft binnengehaald. Dat de Engelsen zich net als alle andere Europese clubs be wust zijn van de sterkste kwali teiten van Ronald Koeman, was vanaf het begin duidelijk. Ruud Gullit had tegen Mark Hughes gezegd dat hij Koeman bij elke offensieve actie in de gaten moest houden en de Feyenoor- der niet de kans moest geven om van twintig of dertig meter op het doel te schieten. Koeman bleef daardoor beperkt in z'n mogelijkheden om zijn 'kanonskogels' te lanceren. In de Nederlandse competitie zullen tegenstanders ook hun maatregelen treffen. Van Hane gem: „Maar we moeten daar niet al te veel woorden aan vuil gaan maken. Koeman heeft zes jaar bij Barcelona gespeeld. Die Spanjaarden waren toch niet al lemaal achterlijk? Die pasten hun tactiek ook regelmatig Van Langen: 'Elke stap kost moeite' göteborg gpd De pijn zat dieper dan tijdens de Spelen van Barcelona. Alleen werd Ellen van Langen toen olympische kampioene en nu slechts zesde (1.58.98) bij het WK. De waardering voor de prestatie is niettemin dezelfde. Want Ellen van Langen heeft de hel gezien en is ternauwernood ontsnapt aan de klauwen van de duivel. Ze had moeten rammen om met de kop mee te kunnen gaan, hetgeen haar voortreffelijk lukte. Maar op het beslissende moment ontbrak het toch net aan dat beetje extra. „Elke stap kost moeite." Zesde in een WK-finale. Ze had er van tevoren beslist niet voor getekend. Maar achteraf was ze intens blij. „Je moet soms risico's durven nemen in het leven. Anders wordt het zo saai." Ellen van Langen koos voor een WK-avontuur. Alle trammelant, fysieke en mentale problemen ten spijt. „Goud is onmogelijk. Een medaille wordt een hels karwei." Maar ze durf de de confrontatie wel aan. „Als ik een keuze maak, dan blijf ik daar onvoorwaardelijk achter staan," kwam de ware profes sional in de atlete boven. Drie races in vier dagen. „Driemaal onder de twee minu ten." Zelfs in Barcelona had ze niet zo diep hoeven graven in het reservoir. De rustdag kwam wel goed uit. Maar in één dag mag je geen wonderen ver wachten. „Ik miste de soepel heid. Het gemak." De pijn tus sen de races viel wel mee. Pijn stillers brachten de nodige ver lichting en ontspanning. „Injec ties waren gelukkig overbodig." Zo'n 500 meter kon ze het waanzinnig hoge tempo volgen. „Beuken zonder ontspannings fase in de pas. En dan merk je dat je wel harder wil, maar niet sneller kan." Ellen van Langen haalde in de eindsprint Euro pees kampioene Goerina nog in en finishte als zesde. Het was een triomf op haarzelf. „Het is een proces van een aantal weken. Ik weet dat ik nog te weinig niveau voor dit WK heb. Ik loop nog te verkrampt en heb daardoor een stuk ple zier verloren. Dat is balen. Te gelijkertijd weet ik dat ik er alles uit heb gehaald wat erin zit. En dat schenkt me enorm veel vol doening." Letitia Vriesde moest op één kamer slapen met die ene andere atleet uit Suriname. Die ander was een man. Op zich was dat niet zo erg, want haar collega Asinga is een aardige jongen. Maar zo hoort het niet, oordeelde Vries de over dat schrijnende gebrek aan privacy. De nationale delegatie van Suri name tijdens de WK atletiek in Göteborg kon weinig voor Leti tia Vriesde betekenen. De Suri naamse Rotterdamse sprak dan ook de hoop uit dat haar zilve ren medaille van de 800 meter een inspiratie is voor het volk in haar vaderland, dat ze als kind inruilde voor Nederland. En ze bedankte haar trainer, de Am- stelvener Henk Kraaijenhof. Alleen Ana Fidelia Quirot uit Cuba, die haar prachtige herstel na ernstige verbranding voltooi de met haar eerste wereldtitel, moest Vriesde voorrang verle nen. Tussen 500 en 600 meter zat ze kapot, maar toen ze bij het uitkomen van de laatste bocht zag dat een medaille haalbaar was, knokte ze zich leeg. „Potverdorrnhe, nou niet opgeven, dacht ik toen." Met euforische vreugde vierde ze haar succes, het tweede van dit jaar. Bij de WK indoor haalde ze brons. De eindstand van de WK in medailles: Nederland - Suri name 0-1. „Ik hoop dat mijn succes wat betekent voor het Surinaamse volk, niet voor de topmensen. Zij hebben het te druk met be drijven van politiek, om het land in juiste banen te leiden. Voor sport hebben ze geen tijd. Ik heb helemaal niets van ze ge hoord." Kraaijenhof richtte zijn pijlen op de .Surinaamse delegatie, de leiding van de tweekoppige ploeg. „Die heeft voor geen stuiver bijgedragen aan dit suc ces. Sterker nog: de LAAF betaalt voor elke atleet duizend dollar, als bijdrage in de voorbereiding. Van dat geld hebben wij niets gezien. En van die kamer: ver schrikkelijk. Ze had blijkbaar geen recht op een eigen kamer. Ja, er stonden twee bedden, dat wel. Nee, ze liep hier echt voor zichzelf. Door die tegenvallende behandeling was ze mateloos geïrriteerd." Bloednerveus. Zo typeerde Kraaijenhof de gemoedstoe stand van de atlete op de dag vóór de wedstrijd. Ze gingen sa men in een park zitten, naar de rozen kijken, ze vertelden elkaar leuke verhaaltjes over bloeme tjes en bijtjes. Even uit de sleur van het hotel, van het gedoe met de Surinaamse delegatie. „Tijdens de warming up was ze ongelooflijk rustig. Alsof ze aan een wedstrijd in Tietjerkstera- deel zou meedoen", aldus de Amstelvener. Vriesde zelf: „Ik had een nerveus gevoel. Ik be sefte dat ik bij de beste acht van de wereld zat en dat het nu moest gebeuren." In oktober, na een door bles sures mislukt seizoen, kwamen Vriesde en Kraaijenhof tot el kaar. Voor beiden was de situa tie nieuw. De trainer verwierf vooral bekendheid door zijn werk met sprinters, met name Nelli Cooman. „Ik heb nu be wezen ook een 800-meter-loop- ster naar de top te kunnen brengen", gaf hij zijn gevoel van trots weer. „We hebben het sei zoen mooi gepland." Vriesde verpulverde haar persoonlijk re cord in de finale met'1,2 secon den: van 1.57,96 naar 1.56,68. Ze had zich in de halve finale enigszins kunnen sparen, om dat die veel langzamer was dan de race met Ellen van Langen en de vierde plaats genoeg was. Voor de Finale was het devies: de Amerikaanse Rainey volgen. Zorgen dat ze constant bij de top-twee zou zitten. Kraaijenhof stak gemiddeld twee tot drie uur per dag in de voorbereiding van Vriesde. Hij haalde allerlei trucs uit. Zo liet de kleine atlete zich in wedstrij den geregeld opzij zetten door rivales, met name door de Rus sin Goerina. Dus liet Kraaijen hof andere pupillen, de mannen Miguel Janssen en Troy Doug las, tijdens trainingen in de Houtrust-hallen van Den Haag tegen Vriesde oplopen. Ze moesten haar in de sandwich nemen, uit de baan proberen te duwen. Het ultieme bewijs van Vriesdes toegenomen weer baarheid was onlangs in Monaco te bewonderen, toen ze de Russin Goerina na afloop een klap in het gezicht gaf. Goe rina, met een reputatie van duw- en trekwerk, had haar te gen de grond gekwakt. Alle col lega's bedankten Vriesde voor haar lef. Kraaijenhof: „We hebben al verschillende protesten inge diend tegen Goerina, maar die hielpen niets. Ze zullen wel denken: 'Ze komt maar uit Suri name, wat zeuren ze nou.' Als ze met haar hoofd op de rand van de baan valt, kan ze wel haar schedel breken. Toen Vriesde bij een bostrai- ning zeurde over zware benen, liet Kraaijenhof haar boom stammetjes oprapen en daar mee lopen. Pas daarna mocht ze klagen. De twee gaan het ko mende jaar met elkaar door. Het doel voor Vriesde in 1996 is de Olympische titel van Atlanta. Aanpikken bij Mutola, de vorige wereldkampioene uit Mozam bique. Want ondanks haar dis kwalificatie in Göteborg is Mutola de beste. Aldus Vriesde. Ana Fidelia Quirot wint de 800 meter, Letitia Vriesde gaat als tweede over de finish.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13