idflAK Openluchtbaden nu even 'goudmijntjes' fiÜ Het Motorhuis Piraterij langs het water Spieden naar vuil WeCo MOTORSLOEPEN WfeCb bar broeierig Politie: druk Muiterij op Mistral druk, druk Grondwaterstand IRDAG 12 AUGUSTUS 1995 Heeft u het "Leidsch Dagblad" al gezien, in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. met diesel ofclectra, 4.70/6.25/6.85 mtr. import - export Heilige Geestlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoude tel. 01713-13643 Voor inlichtingen en/of proefvaarten b.v. Haarlemmertrekvaart 10 2341 NP Oegstgeest 071 -170702 Stalling van schepen tot 20 ton binnen buiten Inbouw en onderhoud van motoren accessoires Mogelijkheden om zelf aan uw schip te werken Winkel met groot assortiment watersportartikelen ■■Hoppe ■derachtij I «Aa, Bra boottocht van Rederij van Hulst. De boot neemt u 3 Vi uur lang I (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn, en de Does naar ige Hoogmade. Vandaar vaart het schip over de kromme Does, Aa, Braassemermeer, Ringvaart, de Ade naar de Kagerplassen iar Warmond Prijs: f 17,50 volwassenen (normaal f 22, SO) L fanning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder Él [Ie vinden in de Ringvaart rond de Haarlemmermeer. Tips en ^Éjsties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden door peen aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan wWactie op de wal (tel. 071-356441). Het strandje bij de Noord Aa. Paradijs voor zonners, zwemmers en surfers. Het broeikaseffect heeft tenminste één 'positief gevolg: bedreigde buitenbaden van plaatselijke zwemaccommodaties (zoals De Vliet in Leiden) kunnen er wat langer door open blijven. Lange tijd was er een tendens zulke bassins 'dicht' te gooien omdat kosten en nut zich niet tot elkaar verhielden en er bovendien steeds meer recrea tiepiassen werden gegraven. Maar nu de zomers steeds warmer worden, prijzen sommige ge- - meenten zich gelukkig dat ze niet tot sluiting van hun buitenbaden zijn overgegaan. ,,Op zulke warme dagen als we nu beleven, zijn het goud mijntjes", zegt Jan Pot, assistent-manager van Het Wedde in Voorschoten. ,,En bij een negatief zwemadvies voor het buitenwater loopt het storm. Maar als het weer even wat minder wordt, loopt de belangstelling natuurlijk onmiddellijk te rug." Het eerste openbare zwembad dat winst maakt, moet dan ook nog gegraven worden vandaar dat veel gemeenten Sportfondsen Ned. NV in Amsterdam hebben ingeschakeld voor het 'drijven' van hun baden. SFN, zoals de NV zich tegenwoordig graag profileert, heeft daarvoor het apparaat en de know how. De organisatie bestaat al bijna 75 jaar en heeft anno 1995 in tachtig plaatsen honderd zwembaden in beheer, waar onder die in Noordwijk, Katwijk, Voorschoten, Leiderdorp en Alkemade. Daar komen er lande lijk gemiddeld tien per jaar bij, een groei die al leen enigszins wordt afgeremd door de mooie zo mers van de afgelopen paar jaar. „Maar voor die tijd was er sprake van een ster ke trend openluchtbaden af te stoten", weet di rectielid Van Emmerik. „Zeker in gemeenten waar meer dan één bad was. In kleinere plaatsen waar het om het enige bad gaat, zal het niet zo snel gebeuren omdat het daar ook ten koste gaat van het leszwemmen en de sport. Elders wel, me de vanwege de concurrentie van recreatiepiassen waar je veel meer kan doen dan in zo'n zwem bad." De voordelen van openlucht-zwembaden ten opzichte van recreatiepiassen zijn niet zo groot in aantal dat ze komen bovendrijven in de concur rentieslag. „Moeders met kinderen komen hier altijd wel, vanwege de veiligheid", aldus Jan Pot van Het Wedde. En zwembaden kunnen ook wij zen op de altijd goede waterkwaliteit. Maar de opgroeiende jeugd kiest vanwege de grotere mo gelijkheden (zwemmen, surfen, varen, strand) veelal voor de recreatiepias. Afstoting van baden is op termijn dan ook niet altijd te voorkomen. Dat is gewoon een kwestie van rekenen. „Alleen de allerbeste baden kunnen net rond komen, maar dat zijn de uitzonderingen in Ne derland", aldus Van Emmerik, die het daarbij na drukkelijk niet zegt te hebben over de zwempara dijzen in attractieparken. „Maar die rekenen prij zen die gemeentelijke baden niet kunnen heffen. Vrijwel elk openbaar bad heeft een tekort en wij zijn een organisatie die tekorten kan terugbren gen," legt hij uit. SFN doet dat door een gezamenlijke aanpak van de exploitaitie- en personeelsproblemen en deed dat tot nu toe zonder zelf risico te nemen. Tekorten werden daarbij betaald door de desbe treffende gemeenten. Recent neemt SFN, dat be paalde bedragen krijgt voor de verleende dien sten, zelf ook risico maar dat is nog slechts in vijf plaatsen het geval. Elders wordt nog volgens de oude formule gewerkt. Met subsidie dus. „Dat is voor ons doorslaggevend of we erin duiken", zegt Van Emmerik. „Maar dat weigeren we zelden." De directeur kan er absoluut niet mee zitten dat de groei van de SFN de laatste jaren enigszins wordt afgeremd. „Als we de kwaliteit willen ga randeren, kunnen we toch niet meer dan tien nieuwe baden per jaar opvangen. Nu is dat niet nodig, want door de mooie zomers wordt de drei ging opgeschoven en de beslissing over een aan tal baden uitgesteld. En als de zomers zo mooi blijven, kan het voor die baden alleen maar beter gaan." Sommige sluitingsplannen zullen als gevolg van het broeikasteffect misschien zelfs in de ijs kast terecht komen. PAUL DE TOMBE Hondje redden, vissertje con troleren. snelheidsduiveltje be keuren. De Leidse politie had er deze week tijdens een vaarsur- veillance de handen vol aan. Zo werd 'regulerend opgetreden' tegen een groep jongeren die zich ophield bij het spoorweg- viaduct over de Vliet. Twintig vissers werden gecontroleerd op hun papieren: twee gingen op de bon toen zij geen visakte konden tonen. Op de Groenha- zengracht werd een I-abrador uit het water gevist. Het dier was met succes in het water ge sprongen om verkoeling te zoe ken, maar bleek niet meer in staat op eigen kracht het water te verlaten. Tenslotte werden op de Zijl vijftien motorboten ge controleerd. Drie minderjarige stuurmannen wéïden naar huis gestuurd omdat ze te jong wa ren om een motorvaartuig te besturen, terwijl twee boots mannen een proces-verbaal aan hun broek kregen wegens te snel varen. Rustig aan, dan breekt het lijntje niet 'Het lijntje' waar het in deze uit drukking oorspronkelijk om draait, is in ieder geval het touw waarmee destijds een trekschuit werd voortgetrokken. In de wal visvaart was het lijntje hel touw waaraan de harpoen was beves tigd die uiteindelijk de walvis moest doorboren c.q. doden. In beide gevallen ligt de let terlijke betekenis van de uit drukking voor de hand. Als het touw waaraan trekschuit of wal vis vastzit afbreekt, is ofwel de trekschuit stuurloos, ofwel de walvis gevlogen. In algemenere zin wordt de uitdrukking gebruikt om aan te geven dat iets beter gaat als het rustig en geleidelijk gebeurt. Dat Nederland nauwelijks zoet water bevat, gold dui zenden jaren geleden ook al. Dat wij niet strijden tegen water, maar tegen verlanding, geldt sinds de middeleeu wen. En dat het bij ons zelden regent, is evenmin iets nieuws. Wel nieuw, en wat de waterstand betreft, veel alarmerender is het feit dat de grondwaterstand in Ne derland de laatste decennia dramatisch is gedaald. Ne derland verdroogt. In 1980 verscheen een boek De grote droogte in waterland'. Daarin wordt betoogd dat de vo gelstand, de plantenstand, de natuurreservaten bedreigd worden door verdroging. Sindsdien is de zaak alleen maar erger geworden. Onlangs werd dat nog bevestigd door een bericht uit Goeree-Overflakkee. Daar proteste ren de boeren tegen de onttrekking van het grondwater aan het eiland door waterwinbedrijven, want hun lan derijen verdrogen. Overigens zijn boeren veelal zelf schuldig, want zij beschikken vaak over vernuftige in stallaties om grondwater op te pompen ten behoeve van besproeiing. Nog even en er is echt sprake van woestijn vorming. Zelf meet ik, ten behoeve van TNO Grondwater en Geo-energie te Delft, al jarenlang elke veertien dagen de grondwaterstand bij put 30 F 360. Ook in Warmond daalt, zo blijkt, de grondwaterstand. Nog niet drama tisch, nog niet alarmerend, maar als het zo doorgaat, komt ooit ook in Warmond woestijnvorming in zicht. De daling van de grondwaterstand heeft vreemde gevol gen. Daalt het water, dan gaan de wormen mee. Als het grondwater 50 centimeter diep onder het maaiveld staat, zitten de wormen 20 centimeter diep. Geen broed- vogel die er dan nog bij kan. Geen boer of tuinder die dan nog plezier heeft van de grondverbeterende aktivi- 1 teiten van de wormen. Erger nog is hel gesteld met de planten. Dacdt het water, dan verdwijnen zij eenvoudigm De verbijsterende achteruitgang van het aantal planten soorten in Nederland is mede aan de daling van de grondwaterstand te wijten. Het merkwaar dige is dat wij allen die daling van de grondwaterstand zonder murmure ren blijken te accepteren. Tegen de uitbreiding van Schiphol wordt geprotesteerd. Terecht. Tegen het dumpen van het Shell-platform kwam de hele internationale gemeenschap in het geweer. Terecht. Maar vanwege de dctpÊ ling van de grondwaterstand «af nog niemand de straat op ge gaan, heeft nog niemand gedeÊ monstreerd. Wellicht omdat het] zo stilletjes zijn beslag krijgt. Dé te meer kans dat er opeens niets meer aan te doen blijkt, en Neder-1 land van waterland tot woestijn f. moveert. MAARTEN 'T HART houdt met zijn grote zeef de wateren schoon. Over de 135 gulden die hij heeft moeten be talen, maakt Leidenaar Jaap (64, nee, laat m'n achternaam maar weg) zich niet druk. Maar wel over de oncontroleerbaarheid van één en ander. Hij heeft kritiek op de manier waarop bij bruggen het geld wordt geïncas seerd. In de twaalf dagen dat hij op het wa ter is geweest, hebben ze guldensgewijs zo'n anderhalve snip uit zijn zak geklopt. „Even voorbij Vinkeveen heb ik uren moeten wachten tot de brugwachter kwam. Ik zeg tegen mijn vrouw: 'Die moet zeker zijn broekzak laten naaien.' Want al die gul dentjes die je betaalt, gaan, huppeta, zo die zak in. Een bonnetje krijg je bijna nergens. Ik ga ergens met nog een man samen een sluis door. Ik betaal vijf gulden en krijg een mooi boekje uitgereikt. Die man krijgt niks, maar betaalt wel vijf gulden. Die vijf piek gaan natuurlijk zo de knip in. Want wie controleert dat nou?" „Kijk, het gaat mij niet om die paar cen ten. Maar toen ik vroeger als middenstan der in Leiden een zaak had, moest je bij wij ze van spreken voor elke spijker die je ver kocht een BTW-bon overleggen. En als het nu allemaal nog een beetje soepel ging, maar soms moet je je gewoon door die bruggen heen martelen. Ik kreeg ook nog een beetje mot met een man van 82 aan wiens walkantje ik even ging liggen. Gelijk die hand ophouden natuurlijk. Zeven gul den. Ik zeg tegen hem: 'Waar staat dat?' Kijk, zo'n man van 82 kan natuurlijk nooit meer in loondienst zijn. Waar blijft al dat geld? Zou die man elke avond keurig invul len wat hij heeft gevangen? Dat gelooft u toch zelf niet. Als je het goed bekijkt, is het toch een vorm van piraterij. Weet je wat ze moeten doen? Ze moeten op het postkan toor routeboekjes gaan verkopen. Als ik bij voorbeeld naar Vinkeveen wil, dan kost dat zoveel. Dan houdt de overheid er enige controle op. Zoals het nu gaat, is het erg vreemd allemaal. Ze doen gewoon maar een slag in de lucht." CEES VAN HOORE Vrijdag 11 augustus, Haarlemmertrekvaart Het touw snijdt diep in m'n polsen als ik langs de scheepswand omhoog wordt gehesen. Twee paar handen sleuren me over het dek, een groen spoor van algen en kroos op de beplating achterlatend. Bij de railing hou den ze even in. Ik kijk in de diepliggende ogen van Baard en Stekelkop, twee redacteuren die vanmorgen als matroos op de Mistral hebben aangemonsterd. Aardige jongens, in de regel. Zwijgend hangen ze me op m 'n buik over de verschansing, verplaatsen hun handen naar het andere eind van het touw rond m'n enkels, en laten me opnieuw in het water van de Haarlemmertrekvaart plonzen. Ik kan niet zeggen dat ik van tevoren geen signalen heb gekregen. De sfeer en de werkomstandigheden aan boord verslechterden met de dag. Op een enkele tomaat in de uitsmijters na, is er de afgelopen vier weken geen vers voedsel ingeslagen. En de strijd tegen de elementen - de koelelementen in ons geval - is bij de aanhoudende hitte niet meer vol te houden. Witheet, was m'n collega- schipper, toen ze afgelopen maandag niet koud lagen. Van de romantiek die in enkele van de grootste wer ken uit de Nederlandse literatuur van het kielhalen uit gaat, blijft - voortgetrokken onder de roestige buik van een plezierjacht - maar heel weinig over. Met een inven tiviteit die zij in hun stukjes nog niet aan de dag hebben gelegd, zijn Baard en Stekelkop erin geslaagd een katrol aan het mastje op het voordek te bevestigen, waar door heen met een bevredigende snelheid één van de aan- meertrossen ratelt. Bij de derde omwenteling die uw ka pitein maakt onder en boven de schuit waarover hij en kele uren eerder nog het gezag voerde, begint het mui tende tweetal er echt plezier in te krijgen. Wat zal het geweest zijn dat Baard en Stekelkop over de rand heeft gedreven? Meer nog dan hei gebrek aan verse groenten begon Baard de afgelopen dagen het ge brek aan vlees op te breken. Ongepekeid vrouwvlees, om precies te zijn. Bij het laatste werkoverleg sneuvelden ook zijn laatste wanhopige voorstellen om dan in elk ge val toch Erica Terpstra (ex-zwemster) of Caroline Kaart (zangeres van zeemansliedjes) maar als gast aan boord uit te nodigen. Het wérden uiteindelijk de gebroeders Groenewegen (72 en 79 jaar oud). En die Stekelkop is een meeloper. Al een week lang neemt hij de overgeble ven broodjes mee naar huis om er de Ierse neefjes die hij te loge ren heeft, mee te voeden. Proestend haal ik adem wan neer ik voor de vierde keer weer boven kom en als een spastische paling over de railing wordt ge sjord. Ik kijk in het hardvochtige gezicht van onze adjunct-hoofd redacteur, die met een geërgerd gebaar het zwarte lapje wat strakker over het linkeroog trekt. Alleen het volume van de scheepshoorn waarmee hij door gaans zijn beslissingen kracht bij zet, doet vertrouwd aan: „En als je het nog eens in je hoofd haalt om zo'n logboek als dit bij el kaar te verzinnen, trekken we je nog een vijfde keer onder het schip door!" DICK VAN DER PLAS FOTO »-BEN DE BRUYN De Haarlemmertrekvaart biedt een landelijke aanblik, met al dat slaafse groen dat boven het zacht kabbelende water hangt. In de verte komt een boot aantuffen. De Leidse vuilnisboot, de boot die met zijn grote zeef voorop de wateren in en om Leiden schoon houdt. Thijs Neuteboom (57), in zijn vrije tijd voorzitter van de voetbalver eniging Leidse Boys, is de gezagvoer der op deze boot. Samen met zijn maatje spiedt hij naar vuil. „Ik doe dit nu al zesentwintig jaar. Het is in de loop der tijden schoner ge worden op het water. Ook op de Nieu we Rijn, als het markt is geweest. Er is nog wel genoeg rotzooi hoor, maar ik geloof dat de mensen zich toch beter aan de regels houden. Maar ja, die si naasappels rollen natuurlijk niet van zelf in het water. Op 4 oktober is het echt hard werken geblazen. Dan is de Oude Vest een groot blik, als je begrijpt wat ik bedoel." Thijs Neuteboom is op weg naar de Maresingel in Leiden. Die kan hij vanaf de reiniging op de Admiraal Banckert- weg alleen maar bereiken via De Kaag. Gek, maar waar. Alsof je, zoals een col lega het noemt, via Den Helder naar Leiderdorp rijdt. Vroeger waren er drie vuilnisboten in bedrijf bij de reiniging. Tegenwoor dig zijn er nog maar twee. Komt door de bezuinigingen. Het werk is er niet rustiger op geworden, maar Thijs Neu teboom houdt zijn hoofd koel. „Ik vind dit prachtig werk. Maar de mensen langs de kant denken altijd dat je va kantie loopt te houden. Ze zien niet hoeveel vuil je ophaalt. Die fietsen bij voorbeeld, dat is best een probleem. Het water van Leiden lijkt af en toe wel een grote fietsenstalling. Ik trek die fietsen eruit en als ze nog een beetje goed zijn, gaan ze naar de ijzerhandel. Ook hele spiralen tref je aan in het wa ter. Als die in je schroef terecht komen, kun je het wel schudden." „Ik heb laatst op de Nieuwe Vaart nog iets geks meegemaakt. Daar was een Duitser aan het klojen met zijn jacht. Hij was volledig in paniek, want hij had dat ding gehuurd. Ik heb hem naar de haven gesleept. Hij kon alleen nog achteruit met dat schip." - De blik van Thijs Neuteboom dwaalt af. Naar een bananeschil die door een watersporter achteloos overboord is gegooid. Of heeft hier misschien een aap de hand in gehad? Een collega, in zijn oneindige wijsheid: „Nou ja, er is één troost. Op een bananeschil in het water kun je niet uitglijden." CEES VAN HOORE» ieri kei 194: ;raa olk, ïigd /vim vadt e oi geh :rik< ote

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9