Oorlog in den Pacific Olie lokte Japanners naar Indië de Jovabude 50 jaar Indonesië Nederlandsch-I ndi'è in oorlog met Japan Japan valt Hawaii en Manila aan! ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1995 Op 14 februari 1942 ging een van de olieraffinaderijen bij de Sumatraanse stad Palembang in vlammen op. Al betrekkelijk snel daarna hadden de Japanners de schade echter hersteld. foto archief Harbor. Japan, dacht men in Tokyo, had daarmee zijn flank afgeschermd en kon aan de op mars naar de Indische olieput- ten beginnen. Dr. L. de Jong wijst er echter op dat de opera- 'tie in zoverre mislukte, dat het Amerikaanse volk niet gedemo raliseerd raakte, maar juist om wraak riep. De Britse premier, Churchill, zou het later eenvou dig samenvatten. Toen na de Sovjet-Unie ook de VS zich in de oorlog mengden, was „Hit- Iers lot bezegeld, evenals dat van Mussolini. De Japanners zouden worden vermorzeld. En de rest was slechts een kwestie van juiste toepassing van een overweldigende overmacht". Volgens de Britse historicus Paul Kennedy had Churchill ge lijk, omdat „in een grote en langdurige oorlog de landen met de grootste beurs altijd aan het langste eind trekken". Dat moge waar zijn, het perso neel van de raffinaderij en olie velden van Balikpapan (Borneo) had op 7 december 1941 heel concrete zorgen. De Shell-man- nen troffen voorbereidingen voor het ergste. Vanaf half janu ari 1942 maakten ze olieputten onklaar en toen de Japanse ma rine op 20 januari gevaarlijk dicht was genaderd, staken ze installaties in brand of bliezen die op. Elders in Indië, zoals bij de twee raffinaderijen in Palem bang (Sumatra), gebeurde het zelfde. Hoe belangrijk de olie uit Ne- derlands-Indië was, blijkt zon neklaar uit Japanse cijfers. Tokyo schatte dat het in geval van oorlog met Amerikanen en Britten jaarlijks 7,9 miljoen ton olie nodig zou hebben. Indië produceerde in 1939 precies die hoeveelheid. Na de verovering van Insulinde stuurde Japan dan ook bijna al zijn olietechni- ci naar het zuiden. Ze maakten de vernielingen aan bronnen en installaties vrij snel ongedaan, hoewel ze het produktieniveau van 1939 nooit meer haalden. Japan kwam dus steeds meer olie te kort en dat zou de sleutel blijken tot zijn nederlaag. Die zou echter veel te laat ko men voor velen in Nederlands- Indië. Heel wat 'inlanders' leg den als dwangarbeiders het loodje. De Nederlandse en ge meenschap moesten de gruwe len ondergaan van de Japanse kampen. Voor het oorlogsleed staan daarnaast twee begrippen symbool: de Pekanbaru-spoor- weg op Sumatra en de Burma- spoorweg in het Thais-Burmese grensgebied. Bekend van die laatste verbinding is de brug over de rivier Kwai Yai bij Kan- chanaburi. Iets verderop ligt ereveld Chungkai. Temidden van het keurig gemaaide gras ligt daar het graf van onder an deren V.H.W.M. van der Sijp (1910-1945), matroos der Ko ninklijke Marine. Hij dolf het onderspit in het uur der volwassenen, waarover de Japanse admiraal Jamamoto in april 1942 repte in een brief aan zijn favoriete geisha: „Het eerste bedrijf van de operaties is een soort kinderuurtje geweest; nu komt het uur voor de volwasse nen". Twee maanden later kreeg Jamamoto zijn gelijk toen hij de Amerikaanse Pacific-vloot de nekslag wilde toebrengen bij het eiland Midway. Verovering van dat Amerikaanse steunpunt vond Jamamoto noodzakelijk om de Japanse toegang tot de grondstoffen in de Nanjo defini tief te beveiligen. Was Midway eenmaal veroverd, dan kon Ja pan de VS een vredesaanbod doen. Het liep anders. De Amerikanen hadden zich snel hersteld van de klap van Pearl Harbor. Hun inlichtingendienst kende bo vendien de Japanse plannen. Dus lag de Amerikaanse vloot klaar toen Jamamoto naderde. Drie dagen (3-6 juni 1942) duurde de Battle of Midway, die voor de Japanners op een ver nietigende nederlaag uitliep. Het was het keerpunt in de Pa- cific-oorlog. Dr. L. de Jong: „Ja pan was in het defensief ge drongen en de Japanse vloot voogd, die Amerika goed kende, was zich bewust dat zijn land, tenzij er een wonder gebeurde, geen schijn van kans meer had om de oorlog te winnen". Voor de Amerikaanse admiraal Nimitz was de strategie duide lijk: de aanvoerroutes bescher men en westwaarts trekken om bases te veroveren van waaruit de Japanse olie-aanvoer uit In dië kon worden geblokkeerd. Hij deelde dus de conclusie die de opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot, admiraal King, al in de jaren '30 had ge trokken uit een studie naar een eventuele oorlog met Japan: on der dekking van de Pacific-vloot moeten de Amerikanen van ei landengroep naar eilanden groep 'springen' tot de Filipij- nen zijn bereikt en de verbin ding Indië-Japan is verbroken. Zo werd het ook uitgevoerd ten koste van veel bloed, leed en levens. Markante krachtmetin gen vonden plaats op Guadal canal (1942/'4B), Kwajalein (1944), Eniwetok (1944), Guam (1944), bij Leyte (1944), op Iwo Jima (1945) en Okinawa (1945), om er enkele te noemen. Tel kens werden de Japanners te ruggeslagen. En „voor iedere ton scheepsruimte die de Ja panners in staat waren te bou- RVONDBLAD President Roosevelt maakte Zon Wij aanvaarden dagmiddag bekend, dat vliegtuigen een aanval li gevoerd op P e a r 1 H a r b o r en Hawaii, alsmede op alle maritieme en leger-..activiteit" zooals hij dit noemde 0| aaivie z.un- yv l] uuiwuuiuca Japansche Jg uitdaging ebben uit liet voornaamste eiland Nederlands-lndië raakte als bondgenoot van de Verenig de Staten met Japan in oor log, nadat de Japanners de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbor hadden over rompeld. „Wij aanvaarden de uitdaging!", aldus het dagblad de Java-Bode. foto G pd Tweede Wereldoorlog in Verre Oosten halve eeuw geleden beëindigd Veel Nederlanders in Indië huilden bij de radio, toen zondagochtend 8 maart 1942 het Wilhelmus weerklonk in de uitzending van de Nederlands-Indische Radio Om- roepmaatschappij. „Het KNIL als eenheid heeft opge houden te bestaan", had bevelhebber Ter Poorten van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger laten weten. Waarna omroeper Bert Garthoff met gevoel voor drama tiek afsloot: „Vaarwel, tot betere tijden. Leve de konin gin". Nederlands-lndië was in handen van Japan, al capi tuleerde het KNIL op Noord-Sumatra pas drie weken la ter. Na Nederland was ook Indië vergruizeld in de maalstroom van de geschiedenis. Na een militaire parade schreef het Ba- taviaasch Nieuwsblad op 2 sep tember 1941: „Er zijn hier in een bijna onmogenlijk korten tijd een formidabel leger opge bouwd en een formidabele luchtmacht". Maarzo formida bel kon het niet zijn, zo dapper kon schout-bij-nacht Karei Doorman op de Javazee niet strijden, of de Japanners maak ten er korte metten mee. De Japanse opgang begon rond 1895, toen Japan China had ver slagen, tien jaar later gevolgd door een overwinning op de Russen. In 1923 schreef de late re Amerikaanse president Roosevelt een artikel over de vraag: Kunnen we Japan ver trouwen? Ja, vond hij. In de ja ren daarna zou dat drastisch veranderen. De depressie maakte eind jaren '20, begin jaren '30 duidelijk hoe kwestbaar het aan grond stoffen arme Japan economisch was. Bovendien won in Tokyo de overtuiging veld dat de grootmachten het keizerrijk slechts een plekje op de tweede rang gunden. Samen met een snel opkomend extreem natio nalisme was dat een explosief mengsel. Met de moord op premier Ha- maguchi in 1931 was het hek van de dam. Met Hamaguchi verdween de laatste bereidheid om te proberen met de Ameri kanen tot een vergelijk te ko men. Tokyo liet weten dat het een missie had en speciale ver antwoordelijkheden in Oost- Azië. Dat Nederlands-lndië niet bui ten schot kon blijven, stond wel vast. Al in 1924 had KNIL-com- mandant F.J. Kroesen daarvoor gewaarschuwd. Hij wees in het bijzonder op het belang van de oliebronnen op Borneo. Ook Sumatra, bakermat van de Ko ninklijke/Shell Groep,had in dat opzicht veel te bieden. Olie was voor de Japanse oor logsmachine van levensbelang. In mei 1940 stelden stafofficie ren vast: „1. Indien de VS de aanvoer van olie volledig sta ken, zal het onmogelijk zijn de oorlog voort te zetten, tenzij wij binnen vier maanden de hand kunnen leggen op de aardolie in Nederlands-lndië. 2. Ook in dat geval zal Japan de oorlog hoog stens een jaar kunnen voortzet ten. Zal de oorlog langer dan een jaar duren, dan zijn onze kansen om hem te winnen ni hil". Kille cijfers lagen aan die con clusies ten grondslag. Eind jaren '30 produceerde Japan zelf slechts 7 procent van de olie die het verbruikte. Tachtig procent kwam uit de VS, tien procent uit Nederlands-lndië. Ziedaar het Japanse dilemma. Expansie in Azië (sinds 1937 was Japan in oorlog met China) zou uitdraai en op een botsing met de VS en dus op het opdrogen van de Amerikaanse olietoevoer. Som migen in de Japanse bovenlaag probeerden de Amerikanen bui ten de oorlog te houden en ook Washington wilde liever praten dan vechten. Maar uiteindelijk was het slechts een kwestie van tijd wanneer de twee groot machten van de Stille Oceaan met elkaar op de vuist zouden gaan. Voor het Japanse opperbevel stond in elk geval vast dat de Nanjo (de Zuidelijke Oceaan) moest worden veroverd. Daar lagen de grondstoffen in het olierijke Indië in de eerste plaats. Daartoe moesten echter de Amerikanen op afstand wor den gehouden. Op 29 november 1941 werd daarom besloten dat er oorlog zou worden gevoerd in de Pacific. Op 7 december om 7.55 uur vie len de eerste bommen op de Amerikaanse vlootbasis Pearl Niet alleen de Nederlandse gemeenschap had het tijdens de Japanse bezetting van Nederlands-lndië zwaar te verduren. Deze foto, gemaakt aan het einde van de oorlog, toont romoesha's, Indonesiërs die voor de Japanners hadden moeten werken. foto anp Trotse Amerikaai schepen gingen 1 panse verrassing Pearl Harbor ten wen, werden er drie tot zinken gebracht", aldus een Ameri kaanse historicus. Het gebrek aan olie werd nij pender en Japanse marinesche pen moesten daarom de kortste routes nemen, die vaak tevens de gevaarlijkste waren. Steeds vaker kwamen Japanse marine schepen door gebrek aan brandstof te laat of helemaal niet waar ze moesten zijn. Voor de slag om de Marianen (1944) voeren de Japanse slagschepen niet eens uit. Het nulpunt voor Japan diende zich aan in de eerste maanden van 1945. De Amerikaanse aan vallen waren zo effectief, dat de Japanners geen druppel olie meer van Indië naar hun thuis havens konden verschepen. „Tegen het eind", aldus een Ja panse kapitein, „waren we er vrij zeker van dat een tanker kort na het verlaten van de ha ven tot zinken zou worden ge bracht." Kon de hele Japanse luchtmacht op zeker moment beschikken over 21.000 vaten (van 159 liter) olie per dag, al leen al op hun basis Guam voerden de Amerikanen dage lijks 120.000 vaten aan. Behalve aan olie kreeg het kei zerrijk ook gebrek aan ijzererts, bauxiet en andere grondstoffen. Zo kon Japan vanaf 1941 nog 70.000 vliegtuigen uit de fabriek laten rollen, tegen de Amerika nen 262.000. Dat cijfer is wat vertekend, want de Amerikanen produceerden ook voor de oor- iog in Europa. Anderzijds waren de Amerikaanse toestellen beter dan de Japanse. Dat Tokyo ka- mikaze-piloten inzette (die zich met vliegtuig en al op Ameri kaanse schepen stortten) had meer dan één reden: de piloten volgden niet alleen de Japanse ideologie (trouw aan de keizer en vechten tot de dood), hun missies hadden ook het voor deel dat ze slechts voor een en kele reis brandstof nodig had den. In november 1944 luidden Amerikaanse B-29's met bom bardementen op Japan de laatste fase in van de Pacific - oorlog. Voor de Amerikanen was er nog wel een domper toen op 12 april 1945 president Roosevelt overleed. Maar hij werd opgevolgd door Truman en die keurde op 18 juni het plan goed om de Japanse hoofdeilanden aan te vallen. Generaal MacArthur had eerst Nederland-Indië willen bevrij den, maar het Amerikaanse op perbevel overwoog: als we Ja pan in het hart kunnen treffen, waarom zouden we ons dan met iets anders bezig houden? MacArthur kreeg slechts toe stemming om Borneo's oliecen tra Tarakan en Balikpapan te bevrijden, wat in mei en juli 1945 gebeurde. In Washington werd intussen getwijfeld of Japan zelf wel op De Japanse opmars naar Batavia (nu Jakarta) via een geïm| brug. ff de 'gewone' manier i den veroverd. De kei binnenskamers welis op beëindiging van d maar op 30 april 194! Opperste Oorlogsraa I dat het Japanse volk, laatste man verenigd teneinde de overwim waarborgen, het vadf beschermen en de ot te zetten". In het intussen het Amerik. hattan-project grote gen gemaakt. Als eer reld beschikten de Ai over de atoombom, Alles afwegend oo conventionele aanvj waarschijnlijk honde den Amerikaanse lei kosten; tevens dat de Unie een signaal me wie in de wereld de 1 hakte Truman de knij tegen Japan zou de den gebruikt. Op 6 aj 1945 wierp piloot P; met zijn B-29 Enola\ ste kernbom op de hima: 64.000 doden,I wonden. Drie dagen plofte de tweede A-l gasaki: 39.000 dodei wonden. Sindsdien de wereld over de vi dat nodig? Feit is dat Japan ziel gen zag tot overgavf gustus liet keizer Hii opname maken wa< overgave bekend m< riep het Japanse vol onaanvaardbare te den". De volgende halve eeuw geleden,) opname via de radii den. Veel Japanners] voor het eerst de bri stem van hun keizer] oorlog was voorbij, Twee dagen later rii no en Hatta de Rep nesia uit. Bronnen: Daniel Yergin: The epic quest for oil, m power. London 199 Dr. L. de Jong: Het A der Nederlanden in Wereldoorlog. Nede dië I en II, 's Gravel 1985. Petra Groen, Elly Tt Bouwsma (red.): Ne Indië 1942. Illusie e cheling. 's Gravenh Paul Kennedy: De i van de machtUtret pen 1989. Rudy Kousbroek: H disch Kampsyndrot dam 1992. Dit is het laatste de serie naar aanleidii vijftigste verjaarda] onafhankelijke Indi Voorgaande nen op 5,8, 9, 10 tus.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8