Een babbelbox met kledinglijn ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1995 Jack van Gelder: nog steeds geen miljonair Jack van Gelder: „Ik doe het goed, dat wel. Maar financieel onafhankelijk, neeeh." foto cpd tonkastermans Jack van Gelder is zo'n type dat zich vrij voelt als hij werkt. Hij is sportverslaggever, TV-presentator en mode-agent. En sinds jaar en dag ook spraakwaterval bij 'Te land, ter zee en in de lucht', het plonsspektakel van de TROS. Zijn vlotte babbel is altijd wel goed voor een schnabbel. Hij doet de PR voor een onderneming in sportartikelen. En hij heeft nu een eigen kledinglijn. 'For Fellows'. Oftewel een jack van Jack. „Ik eet sport en ik ben verzot op mode. wat hem betreft niet. Van Gelder is gesteld op z'n privacy, vandaar. Bovendien lopen er nogal wat mafkezen rond, die hij liever niet voor z'n deur ziet staan. Niet eens zo lang geleden had de een of andere idioot in Rot terdam het nog op hem gemunt. Die maakte melding van een bom die onder de auto van Van Gelder was geplaatst. Loos alarm, even goed was het wel even schrikken. Maar geen haar op het almaar kaler wordende hoofd van Van Gelder dat er na dit voorval over heeft gepiekerd te vluchten in de anonimi teit. „En voor de belasting naar bijvoorbeeld België verhuizen, doe ik ook niet. Ik heb hier mijn vrienden, ben gek op Amsterdam en hou van Nederland. Moet ik dan om twintig procent belasting uit te sparen, tussen men sen gaan zitten die me helemaal niks zeg gen?" Van Gelder getrouwd met z'n werk? Niks daarvan, hij is 23 jaar gehuwd met Marja. Een duurzame relatie inderdaad, zo dikwijls komt dat vandaag de dag niet meer voor. En hij heeft het idee dat ze thuis, met het klim men der jaren, steeds beter weten om te gaan met z'n veelvuldige absentie. .Zodra onze zoon van school af is, gaat ze meer mee op stap. Onlangs werd ik gebeld voor Tokyo, om de Wereldbekerfinale te ver slaan. Met Ajax, ja. Ik heb gezegd: 'Alles goed en wel, maar we gaan met z'n tweeën'. Vindt ze enig. We zijn in 1992 ook naar Baróélona geweest, naar de Spelen. Onvergetelijke ge beurtenis, ook voor haar. Al was ik daar de hele dag op reportage, ze heeft zich geen ogenblik verveeld. Naar atletiek is ze ge weest, naar hockey, tennis en naar volleybal. Ach, ze weet ook waar ik het allemaal voor doe. Het is toch belangrijk dat je flink aan de weg timmert. Kijk ik heb nu een contract tot het jaar 2000. Als je het heel snel zegt, klinkt dat waanzinnig. Ik heb normaal gesproken dus vijf jaar zekerheid. Maar dan... Het kan op mijn 49ste zomaar afgelopen zijn. Een ander heeft een vaste job. Die kan op z'n 60ste zeggen: 'Ziezo, ik ga de VUT in en Er zijn nu eenmaal mensen die graag lezen, wat ze willen lezen. Die denken dan meteen: 'Zo, die Van Gelder moet wel een geldwolf eerste klas zijn, anders wordt die vent geen 'Cheque van Geld' genoemd'. Het zou me niet verbazen dat sommigen mij uit jaloezie nu zo noemen. Vind ik eng, beangstigend. Ik ben op niemand jaloers, dat staat verre van mij. Ongetwijfeld zullen er jongens zijn met mooiere vrouwen, mooiere auto's en mooie re huizen. Nou, prima toch. Ik ben tevreden. Al dat gezeik over het geld dat ik verdien. Ik werk hard, meer dan zestig uur per week. Ik heb nooit wat gejat, me nooit met oneerlijke praktijken ingelaten. Dan mag ik toch een Hajeniusroken en niet zo'n merkloze sigaar! Ik kan elke morgen recht in de spiegel kij ken. Al moet ik dan wel m'n lenzen in heb ben." Op vele terreinen In zekere zin vindt Jack van Gelder zich een bevoorrecht mens. Maar een zondagskind in de zin dat zijn leven van mazzel aanelkaar hangt, nou nee. „Tenzij die term wordt on derbouwd met de stelling dat je geluk kunt afdwingen. Los daarvan denk ik wel eens: mijn ouders leven nog, het gaat goed met mijn schoonouders, in mijn gezin is alles en iedereen gezond. Fijn hoor, maar tegelijker tijd beangstigt het mij. Want ooit zal het an ders gaan. Onherroepelijk word je gecon fronteerd met ziektes en met dood." Maar voorlopig zijn de zorgen voor mor gen. En begeeft Jack van Gelder zich be roepsmatig doodgemoedereerd op vele ter reinen. Hij verdeelt z'n tijd tussen sportver slaggeving, kleding, mode en schnabbels. De veronderstelling lijkt gewettigd dat deze Am sterdammer op z'n 44ste maatschappelijk geslaagd is. Maar neen, zo ver is het volgens Van Gelder nog niet. „Ik doe het goed, dat wel. Maar financieel onafhankelijk, neeeh. Van een miljoen kun je trouwens niet stil le ven. En ik heb niet eens een miljoen, dus..." Maar afgaande op die tomeloze werklust lijkt een financieel onafhankelijke status wel de voornaamste doelstelling. „Ik vind het heerlijk om te werken. Elke dag geniet ik van het leven en van de hoe veelheid werk. En van de verrassingen die de werkzaamheden met zich brengen. Ik denk wel dat ik geestelijk onafhankelijk ben. Da's héél belangrijk. En natuurlijk kan ik me het een en ander permitteren, omdat ik veel geld verdien. Ik hoef daar niemand 'dank je wel' voor te zeggen, dat heb ik zelf afge dwongen." Hij woont naar eigen zeggen in een prach tig huis, 'echt super', ergens in de gemeente Haarlemmermeer. Nadere aanduiding hoeft straks heb ik m'n pensioen'. Dat heb ik alle maal niet. Niemand zal me horen klagen, in tegendeel. Maar die onzekerheid is wel een onderdeel van mijn bestaan." Maar Jack van Gelder kennende zal hij wel zo gis zijn voor later te reseweren. „Jawel, jawel. Ik heb natuurlijk de mode achter de hand. En dan ben ik nog bezig met een project dat belangrijk kan zijn voor de toekomst. Het is nog een beetje prematuur om daarover uit te weiden. Maar het heeft te maken met televisie en dan meer aan de achterkant van de camera's*." Met enige nadruk wijst hij op z'n T-shirt. Ziehier een produkt van z'n kledinglijn For Fellows, die Van Gelder tweeënhalf jaar gele den heeft gelanceerd. Een investering die succesvol dreigt te worden, meldt hij trots. „Het gaat om casual kleding. Behalve jacks hebben we broeken, truien, sweatshirts, polo's, goeie hemden, de hele rataplan. Daar ben ik nu behoorlijk mee be zig. Van 14 augustus af hebben we een com mercial op Radio 2, in totaal 38 spotjes voor het nieuws van zes uur. Om het merk meer bekendheid te geven. Weer een stap! Inmid dels liggen we in 130 zaken, dat moeten er 250 worden. Op termijn willen we er ook mee de grens over. Als dat lukt, kan ik tfoor het eerst zeggen dat mijn leven succesvol is. Dan is er handelstechnisch iets goeds opge zet en kan ik achterover leunen. Ik hoop dat het over vijf jaar zover is." Nooit aangesproken op die combinatie van activiteiten? Ligt belangenverstrengeling niet voortdurend op de loer? „Wie bepaalt wat wel en wat niet kan? Dat bepaal ik. Dat is dan mijn geestelijke onaf hankelijkheid. Als men vindt dat die dingen niet te combineren zijn, moet men mij niet vragen. Zo lang ik word gevraagd, zeg ik ja. Wat anderen daarvan vinden, heb ik in prin cipe schijt aan. Waarom zou ik m'n eigen merk niet mogen hebben? Daarbij, ik draag op TV lang niet altijd mijn kleding. Als een logo mag, prima. Mag het niet, dan niet. Zo 1 Sinipèlishét" Nimmer het gevoel gehad dat indertijd het PR-werk voor Cruijff Sports op gespannen voet stond met de sportjournalistieke werk zaamheden? „In 1979 werd ik daarvoor gevraagd. Heb ik 'ja' op gezegd. Einde discussie. Heb er nooit over gezwegen, nooit over gelogen. Liegen doe ik in principe namelijk nooit." Maar vormde die zakelijk/vriendschappe lijke relatie dan geen belemmering voor een afstandelijk/kritische benadering ten opzich te van Cruijff als voetballer en als trainer? „Hoe vaak ik op de radio niet in discussie ben gegaan met Johan... Op een gegeven moment was er een cyclus van een week of zes, zeven. We zaten elkaar wel te dollen, te knijpen en te kietelen, maar ik maakte met Cruijff echt bonje over bepaalde onderwer pen. Na een week of zes zei ik tegen hem: 'Nou Johan, in elk geval kunnen we het er over eens zijn dat het nu donker wordt in De Meer'. Toen sprak Johan de legendarische woorden: 'Nee, het begint te schemeren'. Dat was ongeveer het contact met Johan. Een beetje dollen, maar we waren het zelden met elkaar eens." Wie Van Gelder sporters ziet interviewen, houdt daar echter niet meteen het idee aan over dat-ie alles uit de gesprekken haalt. Als of hij ze te vriend wil houden. „Is niet helemaal waar. Laat ik het zo zeg gen: ben ik het met iemand niet eens, dan laat ik dat heel duidelijk blijken. Op de radio ben ik een van de weinigen die roepen: 'lk begrijp die tactiek niet, wat bezielt die Hid- dink?' Maar als mij op de man af wordt ge vraagd of ik honderd procent uit interviews haal, dan moet ik 'nee' antwoorden. Ik heb liever vijf keer negentig procent dan één keer honderd. Want ik wil niet scoren over de rug van iemand." Af en toe houdt Van Gelder bewust infor matie achter om daar eventueel op een later tijdstip mee op de proppen te komen. Af spraak is nu eenmaal afspraak, hij hecht aan die stelregel. Als een sporter hem een nieuwtje heeft ingefluisterd met daaraan ge koppeld het verbod dat wereldkundig te ma ken, houdt Van Gelder zich daaraan. Des noods met het risico dat een ander er met de primeur vandoor gaat. „Dan denk ik wel even: 'Verdomme'. Daartegenover staat dan wel dat ik een goed contact met die betreffende sporter blijf houden. Dat vind ik dan wel even belangrij ker dan die primeur. Neem Marco van Bas ten, die woont bij mij om de hoek. Ik spreek hem geregeld. Het is nu absoluut nog niet itn F rage of hij wel of niet doorgaat met voetballen. Maar stel dat hij nu tegen mij zou zeggen: 'Op 15 augustus word ik afge keurd, maar je mag het pas op die datum naar buiten brengen'. Dan zeg ik absoluut niets, terwijl mond open doen scoren zou betekenen." Betrekkelijkheid Op TV is Jack van Gelder een scherm vol vriendelijkheid. Altijd die lach. Niettemin roept zijn verschijning bij menigeen irrita ties op. Er bestaan mensen die hem zonder pardon wegzappen, zodra hij in beeld komt. „Dat laatste hoor ik voor de eerste keer. Verrast me echt. Ik weet wel hoe supportersscha- ren op mij kunnen reageren. Toen Feyenoord twee jaar ge leden kampioen werd, vonden Ajax-supporters mij een abso lute lui. En riepen die Rotter dammers 'Jacky, Jacky'. Die zelfde Rotterdammers zien me nu weer als die Amsterdam mer, die klote Ajacied. Het is al lemaal zo betrekkelijk. Als ver slaggever ben ik boodschap per. Voetbalt Ajax goed, zeg ik dat. Voetbalt Feyenoord goed, zeg ik het ook. Ik hou van Ajax en ik heb ook echt hart voor Feyenoord. Maar ik was en ben vooral AFC'er. Een paar jaar geleden heb ik Ajax-Feyenoord gelaten voor wat die wedstrijd was om AFC te zien. Omdat unj toen op degraderen ston den. Dat moet genoeg duide lijk maken." Wie Van Gelder zegt, zegt ook 'Te Land, ter zee en in de lucht'. Al dertien jaar verleent hij z'n medewerking aan het waterspektakel van de TROS, dat het al bijna een kwart eeuw uithoudt op de buis. Ondanks alle sneren van critici die het programma door de jaren heen bestempelden als het symbool van vertrossing, als een uitwas van de debilisering van televi sie. En als 'gezicht' van 'Te Land' moest Van Gelder dan ook wel een oppervlakkig we zen zijn. „Wie denkt dat ik dat ben, kent mij niet. In Nederland zijn ze geneigd mensen in een hok je te stoppen. Als vertrossing betekent programma's maken voor een breed publiek, dan geeft dat alleen maar aan dat de TROS destijds z'n tijd ver vooruit is geweest. De com merciële omroepen doen niet anders dan voortborduren op de vertrossing en gaan daarin heel ver." Ïet dreigde hem laatst zowaar even te veel te worden. Jack van Gelder verkeerde drie iden in dubio, een kwartaal dat een '8he'c' 'eekte duren. Zijn vele bezighe- leet!v,aren 110111 nimmer boven het hoofd jroeid, maar ineens beraamde de stress 'en 5UP °P hem. De Holland Media Groep neiem namens bet nieuwe commerciële inn at'on Veronica een lucratieve aanbie- orgehouden, terwijl ook de NOS en iS in gezamenlijkheid aan hem be- in te trekken. Hoe moeilijk: het soms kiezen, ervoer Van Gelder, itzeltend, die spanning. Werd er ge- chagrijnig van. Het kwam wel eens lat ik tien minuten geen mensen wilde :elfs niet mijn eigen vrouw. Ik was heel ;zig met het maken van die afweging. cjlt ndoor speelde ook nog eens de musi- ïdei 'e 'k voor miin cluPPie AFC moest Ujer ven ter gelegenheid van het 100-jarig in. En daar kwamen de normale werk- son( ïeden nog bij. Een gekkenhuis was u ;kan helaas niet janken, maar had het aag gedaan. Gewoon effe die spanning lang wikken en wegen besloot Van 'ja' te zeggen tegen de niet-commer- Signeerde een contract voor vijf jaar. Diet eerst op 20 augustus verzorgt hij "ho'c^nette van Trigt de presentatie van 'krai üddagvullend sportprogramma. Van zal dat vooral doen vanaf locatie, de stadions. Daardoor blijft hij als ra- slaggever behouden voor Langs de hij niet in beeld, dan kan Van Gelder iteraars bedienen. Kwestie van tijd in- maar daar was hij altijd al bedreven i opmerkelijke keuze, inderdaad, nan 'e T^OS heeft me altijd heel goed be- jjvei ld. Dat is een. Twee: de publieke om- - eeft de A-evenementen. Bovendien altijd willen werken bij Studio Sport. ii dat onder betere randvoorwaarden paar jaar terug, toen het onbe- baar was. dat ik je land, ter, zee, en in gvr#f erbij^qniblijyeq doen. En, dan vyas tm z'r m'J' no8 een derde punt: ik wiide hoe ,jjpk voor de radio blijven werken. En dat as weggevallen, indien ik had gekozen e Holland Media Groep. Het heeft me gekost om 'nee' te zeggen tegen John Als ik in de geest van mijn bijnaam r êei e van Ge/d had gehandeld, zat ik nu HMG. Maar ik heb mijn hart laten n, mijn gevoel gevolgd. Talent ilsgeest kan hem bepaald niet worden ^jU ;d, ook al heeft Van Gelder et gekozen voor het grote lat John de Mol jr. hem eekt eld. In de jaren zestig gaf -je (j, ils opgeschoten joch op het rdamse Spinoza-lyceum al ten an als geen ander met geld -joo, nen omgaan. Nooit had de voldoende in kas om knal- af r te organiseren. Totdat jon- het penningmeesterschap schoolvereniging op zich ^et zfin vlotte babbel e hij destijds gereputeerde Ba DePen naar het Spinoza-ly- (m/ivoor optredens. Om maar i noemen: 'The Hunters', 'The Swinging Soul Machi- ree', 'Euson Stax' met Hinze. Een beetje zielig g vo( hielp al. Dan ging Jack op r van: 'Mensen, we zijn arme scholieren, we heb- et veel te besteden, maar jk iu hartstikke leuk zijn als cht ij ons kwamen optreden', o r een scherpe prijs met de er'.\ n af te spreken en de toe- >este 'tijzen iets te verhogen, Van Gelder waanzinnige i binnen. De onderne- eest1 penningmeester hield zo n :'d over dat niet alleen de oora earns in nieuwe sportkle- stoken konden worden, er pe n°g voldoende in de kas ïn copieus etentje. „Daar- ik nögTl750 gulden over- aan het schoolbestuur, iti ooit eerder gebeurd. Tja, ,t nif erd ik voor het eerst 'Che- ien.l "Geld' genoemd." klii helemaal tot z'n genoegen n Gelder onlangs z'n bij- fan weleer nieuw leven iri- ?n in het voetbalweekblad stelde hem teleur dat uit- 'd collega Bert Nederlof, hij zo veel radioversla- voetbalwedstrijden ver- Cheque van Geld' uit de oos had opgediept. 'eb het er nog met Bert •had. Was een geintje, zei heb gezegd: 'lk geloof je dellijk, maar realiseer je i drie woorden op papier ders over kunnen komen'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31