Natalie Merchant wacht een gouden toekomst Lf Leerkrach ZATERDAG 12 AUGUST Veel popmuziek is het resultaat van talentloze geesten, gebrek aan vakmanschap of zeggingskracht, quasi-verontwaardiging of gebral. Maar het kan ook anders. Neem Natalie Merchant. Dit 31-jarige kindvrouwtje, afkomstig van het Amerikaanse platteland, schrijft songs vroeger bij de populaire band 10.000 Maniacs, thans op haar solodebuut Tigerlily die niet in het minst Seks, Drugs of Rock 'n' roll uitademen, maar Gevoel, Dromerigheid en Realiteit. Juf, mag ik even naar de W( ze niet gauw genoeg kijk nood is hoog: Juhhuf, juhli ik even naar de WC? Voord Sonja ging heten, heette ze juf. Ik heb me trouwens late len dat ook nu weer de mee ja's juf heten. Geen kind zeg tussen: Leerkracht, leerkri mag ik even naar de WC? 1 ten onderscheid maken tu iemand is en hoe we zo aanspreken. kie kIit Leerkrachten bestaan al minstei derd jaar. Maar het woord leerl werd vroeger niet zo vaak gebruil dat 'leerkracht' alleen maar tegen zo populair is, omdat het sexe-ne kunt het gebruiken voor jufs en n voor leraren en-leraressen, vooro zers en onderwijzeressen. Een lee kan evengoed een man als een vi en dat wordt nu gezien als een gn deel boven woorden als leraar ofi ltz.e zeres. Maar het blijft een afstandi woord. Een kind op de basisschol '®|f' niet van z'n leerkracht maar van zijn meester. Hoe noemen we de leerkracht' sisschool? En hoe spreken kinder10 haar aan als ze naar de WC wilierve an. 1 Volgens de Wet op het Basisom zijn het tegenwoordig allema (m/v). Die wet vertelt overigens moet zeggen als je naar de WC w enkele wet zegt daar trouwens iel beseffen te weinig onze vrijheid. hebben het meestal over hun jufc meester, ouders gebruiken het w "et derwijzer, en het hoofd der schor teur, duidt ze aan als zijn leerkrai G in sommige streken van ons land men over de koster. Waarschijnlijk is 'koster' de ou *la8 ming. Die herinnert nog aan de t 1 1 lezen en schrijven leerde bij de k ,tor' de kerk. De koster had op doorde dagen weinig om handen, en kot bijverdienste gebruiken. Bovendi koster vaak een ontwikkeld man, zeggen: hij kon lezen en schrijvei door lag het voor de hand dat de inkomen aanvulde met een scha zelfs JeT Naarmate het onderwijs belang 1,1 I gevonden, en de klassen groK ''iaa werd er meer van de koster gevra 'lt e' vrouw ging meedoen. Er kwam zlr ITU de kerkkoster een aparte school! vc in de 19de eeuw kwam het op he as w land overigens nog wel voor, dat e tevens de schoolmeester was. In ningen wordt 'koster' zelfs nu no als spottende benaming voor eei e 1 meester. De schoolkoster ging meer en 1 'meester' heten. En vrouwelijkeI ten waren juffrouw. Niet vanweg gehuwde staat (het was vaak dei de meester) maar omdat 'vrouw - was om les te geven, en 'mevrou 'r om te werken. et 8' lat J De schoolwet van 1806 spreekt e'd- van onderwijzers. Al kende d °F nog de functie van 'ondermeestf r(lan duurt tot 1857; dan wordt de ten m meester officieel vervangen dooi nen derwijzer'. Zo zien we hoe van bovenaf, de onderwijswetgeving, de bena ^et ter en juffrouw (nooit officieel gesch vangen worden door onderwijze Met wijzeres. En die hebben het uitgi N tot aan de huidige Wet op het B; ^P01 wijs, toen ze allemaal leraar (m heten. Maar wat de wet ook zegt, om leraar zijn nooit aanspreekvorm Het zijn officiële aanduidingen* functie, en geen aanspreking vo< ™e'P kind even naar de WC wilt. Ir va arme Toch heeft de meester het wel et ve moeilijker gekregen. Toen ik 111 ha vragen of ik naar de WC mocht 'I °ns Randstad), was 'meester' hardoireen plaats te maken voor 'meneer'.) n af 'meneer', en we vonden 'meestefnjzei wets of boers. Juf niet, daar was mee. Als ik me niet vergis, is 'mees! spreekvorm op de basisschool n lemaal terug. Ook (of zelfs voora 'eani; Randstad. Het zou me niet verbi 3tok< dat te danken hebben aan de pe 1990, toen de meester met Wim gesproken, en de juf met Sonja. Wim hebben nu niet meer dat ai taire bijgeloof van tien en twinti den, terwijl Wim toch beslist nit neer wil aangesproken worden. 1'Gek ach, dat vindt Wim wel lollig klii ae'er Ge 'Advies van River Phoenix heeft me geweldig geholpen' amburg was ooit een havenstad I waar de hardheid van het leven zich vertaalde in staal, rokende fabriekspijpen en de Reeperbahn. De Elbe- stad was een Hochburcht van de SPD bondskanselier Harald Schmidt; Der Macher, maakte er zijn opkomst en ondergang mee. De tijden veranderen sneller dan Bob Dy lan voor ogen kan hebben gehad. De oude werf Kampnagel fungeert alweer heel wat ja ren als alternatief theater. Op de Reeperbahn komt het entertainment niet langer alleen van de snollen. De SPD kan alleen in het za del blijven door met de Groenen te regeren. In het plaatselijke filiaal van het Hard Rock Café is de vereenzelviging met de Ameri kaanse cultuur groot: een fors fragment van een Amerikaanse jachtbommenwerper hangt vlak onder het plafond. Wat een decor voor een Europese perspre sentatie! In een klein kroegje in het haven kwartier stelt Natalie Merchant zich voor. Buiten is 't een graad of dertig; binnen loopt het kwik snel op tot het niveau van een sau na. De transpiratie van de 150 invités slaat neer en druipt langs de donkere keldermuren af. Wat een glamourvolle introductie had moeten worden, pakt verrassend uit als een tour de chant in een zweterig cabaret. In dat soort entourages worden reputaties geboren. Niet dat dat nog écht nodig is. Toen Mer chant in 1993 na twaalf jaar(!) uit het vrien denclubje stapte waarmee ze op de high- school in Jamestown (Massachusetts) haar vrije tijd doorbracht, stond MTV klaar om een groots opgezet afscheidsconcert vast te leggen op een speciale plaat. 10.000 Maniacs Unplugged was een regelrechte millionseller. Een van de mooiste voorbeelden van pop op kamermuzikaal niveau. Haar stem is van een helderheid die je zelden tegenkomt. Bewogen Het is verleidelijk om Natalie Merchant voor te stellen als een naïeve nimf, maar dat beeld zou de werkelijkheid geweld aandoen. Op haar solodebuut Tigerlily zingt ze in de song River over zaken die de Amerikaanse jeugd beroeren, zoals de onverwachte dood van de jonge Amerikaanse filmster River Phoenix. Net zoals de zelfmoord van Kurt Cobain en kele maanden later zou bewerkstelligen, raakte dit geval van overdosis tieners in het Groei River Phoenix, de Jeames Dean van de jaren '90. Hij was de leidsman voor de carrière van Natalie Merchant. foto archief Natalie Merchant: „Laat ik maar mezelf blijven...." mijn puberteit. Ik houd van de natuur op het platteland, van de eenvoud van het leven dat je daar leidt. Maar anderzijds was ik daar in de grote stad van losgeweekt en ge wend geraakt aan een leven vol uit jes, eten in een Thaïs restaurant, rondkijken in galeries, genieten van een avondje dans. Een jeugdvriendin, Mary Ramsey, nam mijn baan bij de Maniacs over." Ze lacht: „Zonder ze na de breuk te hebben gehoord, weet ik hoe ze klinken. Ach, in zekere zin knip je. nooit écht de banden met je jeugd door." In New York heeft Natalie ook het be nauwende leven in de typische Amerikaan se voorsteden leren kennen. In Suburbia sluimert de verveling en ligt zinloos geweld op de loer als enig middel om de sleur te bre ken. Merchant: „In Amerika voeren we een gevecht om achter onze ware identiteit te ko men. Als de opvoeding tekortschiet, waar haal je als kind dan je waarden wél vandaan? Ik ben opgegroeid in een Italiaanse immi grantenfamilie van de tweede generatie. Mer chant is een veramerikaanste achternaam; ei genlijk heten we Mercanti. Thuis wordt nog Italiaans gesproken, het katholieke geloof ge- praktizeerd. De Mercanti's en Benedotti's - de meisjesnaam van oma - komen van Sici lië. De andere wortel is Iers. Geef mij die roots maar als basis, als identiteit. Als je na zó'n jeugd met je bandje de wereld overtrekt, ben je al wat uitgebalanceerd en kun je de confrontatie met andere facetten van het le ven aan. En die maken dat je eerst kiest voor San Francisco, dan Londen en nu New York. De jongens uit de band speelden de rol van de oudere broertjes. Ze konden me maar slecht laten gaan." Op zoek Natalie blikt nog vaak achterom. De mon daine vrouw en het dorpsmeisje in één per soon verenigd. Ze krijgt tranen in de ogen als ze de ontstaansgeschiedenis van Belo ved Wife uit de doeken doet. Een lied, waarin Merchant vertelt hoeveel haar Ita liaanse opa van zijn vrouw hield. Toen oma was begraven, volgde grootvader twee dagen later. „Niet omdat hij ziek was, maar wat was nog zijn doel in het leven? Ik logeerde in hun huis, kuste hem 's avonds nog goedenacht: 'See you in the morning, grandpa'. Hij zei: 'Als God't wil, zie je me niet meer'. Ik was met stomheid geslagen! Ik geloof niet dat deze tijd nog ruimte biedt voor nét zulke relatie. Mijn vader en moeder waren strikt opgevoed, maar scheidden toen ik zeven was. Destijds, in de jaren zeventig, was dat nog heel wat in mijn geboortestadje. De juf op school nam me even apart om me te troosten. Mijn zusje geeft les in Ja mestown en vertelt me dat tweederde van de kin deren in haar klas opgroeit in een één- ouder-gezin. Zelf ben ik nooit getrouwd, al heb ik serieuze relaties achter de rug. We zijn ook in onze verhoudingen gewend geraakt aan de neiging iets dat minder functioneert wég te gooien, op zoek te gaan naar iets be ters. We kunnen het ons niet meer voorstellen: vijftig jaar bij dezelfde blijven. Mijn grootou ders konden ook niet anders; je werd uit de kerk gegooid, geëxcommuniceerd. Wij zoe ken zuiverheid, zingeving, zonder dat er sancties bestaan. Ik zoek eerlijkheid in rela ties en in mijn werk. Natuurlijk, ik besef dat ik mijn brood verdien in de harde showbusi ness. Dat is al moeilijk genoeg. Ik zou op dit moment naar mijn hotelkamer kunnen lo pen, me omkleden en als een vamp terugke ren. Je zou me slechts met de grootste moeite kunnen herkennen. Maar laat ik maar me zelf blijven en zó klinken." In de paar jaar dat Natalie River Phoenix heeft meegemaakt, was hij een leidsman voor haar carri ère en diende hij haar van ad vies. Merchant: ,,'Maak je los van 10.000 Maniacs', zei hij. 'Dat heeft enorm geholpen, want als je tijdens je schooltijd met vrien den een bandje opzet dat jaren samen optrekt, dan creëer je met elkaar een gezinsband. Dankzij River begreep ik dat ik me ook van mijn vrienden moest losma ken om verder te groeien. Nu, ruim vier jaar geleden, op mijn 27ste pas, kon ik de moed op brengen om dat de andere Ma niacs te vertellen. 'Luister', zei ik, toen we aan het repeteren waren voor onze laatste studioplaat, Our Time in Eden, 'zo- langza merhand ervaar ik de band als een vijfkoppig monster, dat al acht jaar èl mijn tijd opslokt'. Wat mooi was begonnen, was geëindigd in sleur. Voor iedere repetitieperiode moest ik vanuit mijn nieuwe woonplaats New York acht uur rijden naar Ja mestown. Lettertijk terugkeren op mijn schreden, terug naar middenrif. Hier stierf een prachtige jonge man, vernoemd naar de levensrivier in Her mann Hesse's roman Siddharta, met nog een heel leven voor zich. Waarom zo'n tragisch einde la James Dean? Merchant: „Het was alsof er met de dood van River en Kurt een lijn getrokken werd. Alsof hun duistere einde alles wegvaagde wat hun leven in positieve zin had betekend voor de Amerikaanse samenleving in de jaren ne gentig. Ik kende River zelf tamelijk goed. Ook heb ik na zijn dood veel over hem gepraat met zijn familie en dierbare vrienden. Daar uit rijst een beeld op van een mens die zelf destructieve neigingen vertoonde. Hoe kun je zulke mensen nog helpen? Ik heb niet de neiging River te verafgoden. Maar ik ben alleen bang dat de media, net als bij James Dean, dergelijke talenten kunnen verstikken. River was in zijn generatie mis schien wel een groter talent dan Keanu Ree ves met wie hij in de film My Private Idaho speelde. En Keanu werd later een wereldster door Speed. De media waren er ook prompt bij toen River voor The Viper Club in West- Hollywood in elkaar zakte. Nog twee dagen lang zag je op de beeldbuis hoe Rivers broer tje buiten zijn zinnen van angst de ambulan ce belde. Het drama van de zogenaamde echte werkelijkheid. Toen een paparazzi zich later liet insluiten in het lijkenhuis om Rivers dode lichaam te fotograferen, had ik 't niet meer. Verdient zo'n acteur geen fatsoenlijke behandeling na zijn dood?" De Amerikaanse samenleving gaat, als 't moet en ook als 't niet moet over lijken. Tegenover dat gebrek aan moraal plaatsen songschrijvers als Natalie Merchant of Mi chael Stipe van R.E.M. geen heilige veront waardiging, maar simpele vragen. „Zou je dat de zoon van je buren aandoen? Of je kleine neefje? Toen ik een paar maanden na Rivers dood nog veel aan hem dacht, drong het ak koordenschema zich als vanzelf aan me op. Toen Tigerlily enkele weken terug verscheen, luidden sommige persreacties: 'Ach, daar heb je weer zo'n River-liedje'. Ik verwachtte dat al: bij hun leven zijn de sterren goed voor ko pij, bij hun dood ook, maar daarna moet je niet zeuren. Tenzij ze alsnog groter worden dan bij hun leven. Dan zijn ze weer goed voor kopij. In het Panthéon van onze grootste hedendaagse go den lopen allemaal jong gestor venen rond: James Dean, Mari lyn Monroe, Elvis, Janis Joplin, Ji- mi Hendrix. Ze zijn onsterfelijk, eeuwig jong. Ik had River liever oud zien worden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 30