ZATERDAGS kan niet meer M; BIJVOEGSEL Het verdriet van voormalig Joegoslavië fluchten kan niet meer. Vluchten kan niet meer. Zou niet weten hóé. 'k Zou niet weten waar, fluchten kan niet meer schuilen alleen nog wel, Zou niet weten waarnaartoe schuilen bij elkaar, 1loe ver moet je gaan? ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1995 Vluchten kan niet meer. Heeft geen enkele zin. Vluchten De tekst van Annie M.G. Schmidts liedje heeft nog niets aan kracht en actualiteit ingeboet. Alleen zijn de 'oorlogslanden, veiligheidsraad- vergaderingslanden' uit het tiveede couplet nu eens geen 'verre landen'. Op slechts enkele honderden kilometers van Nederland - in voormalig Joegoslavië - speelt zich een nieuw menselijk drama af. En het lijkt of niemand zich daarover erg druk maakt. ESsaEsanssa ÏT et de auto, op paard en wa gen, in de aanhangwagen van een tractor, te voet. Met wat dekens en pannetjes, met de kat en'de hond of de kanarie, en met een aantal vluchtig in gepakte koffers en zakken als bagage, trekken de tienduizenden door afwisselend regen en de gloeiende zon naar..? Ja, waar naar toe, dat weten ze niet. Weg in ieder geval van huis en haard, waar sommige families al eeuwenlang hebben ge woond. Bang voor het oorlogsgeweld, ge dwongen door de eigen of door vijandige troepen, wijs geworden door eerdere gruwe lijke ervaringen. Beschimpt, bespot en on derweg bekogeld met stenen. Hulpeloos en hopeloos, ontredderd en verslagen, vol ver driet en haat. Stel het je voor. Je hebt vijf minuten of mis schien een kwartier om te pakken, om de spullen die het dierbaarst of het nuttigst zijn mee te nemen. Daarna is het afgelopen. Je moet het huis uit waarin je je hele leven hebt gewoond, in de wetenschap dat je er nooit meer zult terugkeren. Wat neem je mee? Wat niet? Je bent in paniek. Op de achtergrond donderen de kanonnen, bij de buren zijn al granaten in de tuin ingeslagen. Journalisten die de afgelopen dagen op uit nodiging van de Kroatische regering de verla ten dorpjes in de Krajina bezochten, bericht ten over huizen waar de geschilde aardappe len nog op het aanrecht stonden. Poppen die op de grond slingerden, linnenkasten die open stonden, laden die half waren openge trokken. Vlug, vlug, vlug! Pakken voor een ge plande reis is al moeilijk voor een gedwon gen vertrek is het onmogelijk. Natuurlijk, de Kroaten hebben gelijk wan neer ze zeggen dat de Serviërs niet uit de Krajina weg hoefden. Als .ze zich maar aan het gezag van Zagreb onderwerpen en de nonsens van een eigen staatje opgeven. En vier jaar geleden was het wel even anders, toen de Serviërs in de Krajina de macht gre pen en hun Kroatische buren toen nog de meerderheid van de bevolking, een feit dat gemakkelijk over het hoofd wordt gezien met geweld verwijderden. Toen vielen er honderden doden, werd er verkracht, geroofd en geplunderd. De stad Vukovar werd tijdens een drie maanden du rend beleg volledig aan puin geschoten. Het gejammer en geweeklaag van Servische lei ders, die de Verenigde Naties de voorbije da gen beschuldigden van passiviteit, komt in dat licht bezien onwezenlijk over. Vier jaar geleden namelijk lieten ze niets van zich horen en ook recentelijk, toen tien duizenden moslims uit hun huizen werden gejaagd was er van Servische kant geen enke le consideratie. Nu konden de Serviërs vrij willigvertrekken; maar met de herinneringen Id"1van vier jaar geleden nog vers in het geheu- ;en is het logisch dat niemand in de Krajina )leef wachten op de mogelijke wraak van de Kroaten. sa™ Afstompend effect Niemand die precies weet hoeveel mensen er nu weer onderweg zijn. Honderdduizend, tweehonderdduizend? Doen die aantallen er ook iets toe? De massaliteit van de vlucht ver heeft een afstompend effect. Eén persoon, iten één gezin, daar valt nog wel een oplossing ese. voor te vinden, maar tweehonderdduizend mensen? Het zal allemaal wel. En dit keer heerst er bij velen zo'n gevoel van 'net goed', of 'het werd eens tijd dat de Serviërs een koekje van eigen deeg krijgen'. Alleen, het fin i^n n'et le'ders hun woning uit moe- *™ten, maar gewone boeren, burgers en buiten lui. De beelden uit het voormalige Joegoslavië zijn niet nieuw. Een maand geleden werd de j floslim-bevolking van de zogenaamde 'veili ge enclaves' Zepa en Srebrenica met het ge weer op de borst uit hun woningen verjaagd, blauwhelmen stonden erbij en ernaar; hun onder-commandant te- a erl kende zelfs een verklaring van 'goed gedrag'. En inderdaad, de 'gelukkigen' werden door de Bosnische generaal en oorlogsmisdadiger Radko Mladic persoonlijk op de bus gezet. Anderen bereikten na een vermoeiende tocht door de bergen, vaak gehuld in lompen en met bebloede voeten pas na dagen de relatie ve veiligheid van moslimgebied. Van duizen den voornamelijk mannen en jongens is sinds de 'etnische zuivering' van hun ste den niets meer gehoord. Volgens Amerikaanse bronnen zijn zij door Mladic uitgenodigd op een 'bloedig feest'. In groepjes van 20 a 25 werden de gevangen ge nomen mannen opgehaald en vervolgens af gemaakt. Amerikaanse spionagevliegtuigen hebben deze week de verse massagraven ontdekt en gefotografeerd. En gelukkig werd er door de VS wel zorgvuldig met het kostba re bewijsmateriaal omgesprongen, in tegen stelling tot de Nederlanders die hun filmpjes met opnamen van oorlogsslachtoffers ver prutsten. Maar ook deze deportaties stonden niet op zichzelf. Al vier jaar is het voormalige Joego slavië het toneel van de ene exodus naar de andere. Het resultaat zal zijn dat er slechts tot de tanden bewapende 'etnisch zuivere' sta ten overblijven. Staten die in zich de kiem dragen voor een 'eeuwig' durend vervolg van het geweld, want de ontheemden zullen naar hun geroofde huis en land blijven verlangen. Ze zullen blijven roepen om wraak. De recen te wereldgeschiedenis kent daar genoeg voorbeelden van, de Palestijnen voorop. De Bosnisch-Servische leider Radovan Ka radzic heeft deze week al een voorproefje ge geven. Kroatië kan honderd jaar oorlog ver wachten indien het de Krajina niet terug geeft, zo zei hij. In de vluchtelingenkampen van Banja Luka kwam hij, potsierlijk gekleed in gevechtstenue en met een pistool op de heup, het vuurtje alvast even opstoken. Ka radzic, aanvankelijk stroman van de Servi sche president, is zo in zijn rol van 'leider' ge groeid dat hij zich nu wil opwerpen als 'red der' van alle Serviërs, getuige ook zijn woeste uithalen van deze week richting president Milosevic. Die heeft immers de Servische zaak verraden. Speelbal Vluchtelingen, zo leert het Midden-Oosten nog het beste, zijn speelbal en boksbal voor de machthebbers van de landen waar ze een heenkomen hebben gezocht. Ze worden ge manipuleerd en misbruikt. Voor de Kroati sche Serviërs en de Bosnische moslims be looft het voorbeeld van de verdreven Palestij nen niets goeds. Vijftig jaar na hun vertrek uit Haifa, Yafo en Akko wonen die nog steeds in de door de Verenigde Naties ingerichte kam pen in Libanon, in Jordanië, op de Weste lijke Jordaanoever. De 'gastlanden' hebben er nooit belang bij gehad om de Palestijnen in hun samenleving te integreren, om ze. een normaal leven in het vooruitzicht te stellen. De haat tegen de joden en tegen Israël moest worden gevoed. Waar en hoe kan dat beter dan door en in de uitzichtloosheid van een stoffig, overbevolkt vluchtelingenkamp? De Kroatische Serviërs zijn nu al speelbal. Ze zijn in feite nergens welkom. De Bosni sche Serviërs zien hun volksgenoten uit de Krajina het liefst doorreizen naar Belgrado. Ze hebben het zelf tenslotte al moeilijk ge noeg en bovendien is er nauwelijks opvang mogelijk. In heel Bosnië zijn al 2,7 miljoen ontheemden, van wie de meesten nooit meer naar huis kunnen terugkeren om de simpele reden dat het huis er niet. meer staat. Veel van de vluchtelingen willen natuurlijk ook zelf naar het 'moederland' Servië, in Bosnië bestaan nu eenmaal geen 'veilige' gebieden. Bovendien is het dan zeker dat ze worden in gelijfd in het Bosnisch-Servische leger. Na de schokkende ervaringen van de afgelopen da gen is dat geen prettig vooruitzicht. Overi gens, die kans bestaat in Belgrado ook ge neraal Mladic verblijft er al enige tijd en Ka radzic vraagt herhaaldelijk om 'uitlevering' van uitwijkelingen, in zijn ogen 'landsverra ders en dienstweigeraars'. In Servië zijn de vluchtelingen uit Kroatië een doorn in het vlees van president Slo bodan Milosevic; een constante herinnering aan zijn verraad. Het was tenslotte Milosevic die de Serviërs in 1991 aanspoorde in op stand te komen tegen Kroatië. Het was Milo sevic die hen van wapens voorzag en die de 'Servische Republiek Krajina'een vorm van legitimiteit gaf. En het was diezelfde Milose vic die met zijn handen over elkaar bleef toe kijken toen de Kroatische Serviërs in de pan werden gehakt. De vluchtelingen zullen zich voegen bij het koor van extreem-nationalis ten die om het vertrek van Milosevic roepen en die een snelle 'herovering' van de Krajina eisen. Vandaar dat Milosevic al die potentiële on ruststokers wil dumpen in Kosovo, het voor malige autonome gebied in het zuiden van Servië waar de etnisch-Albanezen 90 procent van de bevolking vormen. Een cynischer en smeriger maatregel is nauwelijks denkbaar. Milosevic en zijn vroegere kompaan Radovan Karadzic hebben in het verleden herhaalde lijk gezegd 'dat alle grond waarop ooit een Serviër heeft gepoept Servische grond is en dat die grond nooit in andere handen mag vallen'. Wel, volgens die maatstaf is Kosovo nog Servischer dan Servisch. Hier hebben de Serviërs het massaal in hun broek gedaan toen ze op het Merelveld (in 1389 nota bene) tegenover een Turkse overmacht stonden. De Ottomanen wonnen, maar de Serviërs vieren de nederlaag tot op de dag van vandaag als een overwinning. Ko sovo met dat Merelveld, zeg maar de mest vaalt van de Serviërs, is heilige grond al wil geen Serviër er meer wonen. De vluchtelin gen kunnen er alleen maar kwaad doen. Wantoestanden Het aarsgat van het voormalige Joegoslavië is nu al volledig verwaarloosd en verpauperd. De Albanezen, die door president Milosevic in 1990 hun zelfbeschikking werd afgeno men, worden meedogenloos onderdrukt. Ze worden gemarteld, gepest en getreiterd. Dat het nog steeds niet tot een gewelddadige uit barsting is gekomen mag een mirakel heten. Kosovo immers heeft zich ook al uitgeroepen tot 'republiek', maar de Albanese leiders to nen zich geduldig en wijs een eigenschap die in de rest van het voormalige Joegoslavië vrijwel ontbreekt. Een toevloed van gefrustreerde, eng-natio nalistische Serviërs kan de lont in het kruitvat alleen maar aansteken. Wanneer Kosovo ont ploft, volgen het aangrenzende Macedonië (met zo'n 25 procent van de bevolking et- nisch-Albanees) en Albanië zeker ook. En dat op zijn beurt brengt de andere buurlanden, zoals Griekenland en Bulgarije in het geweer. In vergelijking met de volksverhuizing die in dat geval loskomt, zal de vluchtelingen stroom van de afgelopen dagen door de Verenigde Naties de grootste genoemd sinds het begin van de oorlog in Joegoslavië in 1991 maar een mager straaltje ellende zijn. De lidstaten van de Europese landen Nederland voorop vinden dat dé vluchte lingen in hun eigen regio moeten worden op gevangen. Dat is het makkelijkst en het goed koopst. Bovendien zijn er zoveel vluchtelin gen (een half miljoen uit ex-Joegoslavië al leen al in Duitsland, slechts een handvol in Groot-Brittannië) en dat vindt de plaatselijke bevolking niet leuk. Die houding, van pappen en nathouden en af en toe wat hulpgoederen sturen terwijl de grenzten potdicht blijven, kan wel eens een zeer kostbare vergissing blijken. Het middel is erger dan de kwaal wanneer de verder opbouwende spanning, veroorzaakt door de zich opstapelende men selijke ellende in het voormalige Joegoslavië, echt tot ontlading komt. Vluchten kan écht niet meer. FOTO'S ANP REUTER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25