Veel verlatingen bij Hilde de Bresser Boeken De tweede dichtbundel van Michaël Zeeman FBI-agente zoekt zichzelf en praat met regenjas ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1995 Bericht aan de laatkomers U bent te laat: wij zijn vertrokken. Als u goed luistert is misschien de echo van een laatste voetstap nog te horen. De rest is stof: 't geluid van vallend puin lijkt louter van een afstand nog op lachen. Op u viel niet te wachten: de lichten zijn gedoofd, zie maar dat u ons vindt. Wij werden data in uw boeken, wat u van buiten leert, het heeft ons uit de slaap gehouden. Wij hebben u benijd: u zult de uitkomst kennen van het spel dat wij begonnen. Wij moesten voor de pauze weg: geen mens speelt ooit een stuk van achteren naar voren. Stoor u eens niet aan tijd, en schrijf ons terug. Wij zouden graag wat van u houden. REDACTIE «RENEE DE BORST *023-150241 POEZIE RECENSIE HANS WARREN Michaël Zeeman. Verhoudingen. Gedich ten, Uitgevenj De Bezige Bij Prijs 34,50. Optima Verhalen voor de zomer, nr 47^ Uitgeverij Contact. Prijs 12,50 Het mooiste gedicht uit Verhou dingende tweede bundel van Michaël Zeeman (geb. 1958), vind ik het hierbij afgedrukte Bericht aan de laatkomers. Hij schreef het in opdracht van de Leeuwardense stadsschouw burg. Het gedicht werd in een koker in de betonnen vloer van het nieuwe theater gestopt. Ooit zal dat gebouw worden gesloopt en dan komt deze boodschap van een bijna vergeten genera tie aan het licht. Het vers is een boeiend spel tussen nu en straks. Je zou willen dat Zeeman vaker zulke opdrachten kreeg. Dat zou hem dwingen gedich ten te schrijven die ergens op moeten slaan in plaats van dat ze in vaagheid ondergaan. In dit boek vindt men name lijk ook poëzie waar de lezer geen greep op kan krijgen. Dat zijn voor een deel gedichten waar hij zich te veel door Rutger Kopland heeft laten beïnvloe den en van die neuzelende re gels schrijft als 'Zo stil als die winter, zo volmaakt: geen mens en geen dier en geen uitzicht'. Daarnaast zijn er gedichten die de persoonlijke aanleiding niet zijn ontstegen en daarom mistig blijven. Wat is er bij voorbeeld aan de hand in Elegie? Relatie problemen, zoveel is duidelijk. Maar waarom wij moeten lezen over 'een slag tegen je schedel', zonder dat we daar het fijne over mogen weten, blijft duis ter. Michaël Zeeman bewijst in deze bundel dat hij veel beter kan. Want Verhoudingen bevat ook het charmante gedicht over de liefde 'Agape, agape' en een vers dat helder opent: 'Alles wat ik van je weet-/waar je bent, hoe je heet,/hoe ik je aanspreek en wat er/dan gebeurt of niet, waar ik/niet op mag rekenen want zo/ben je juist niet of nu eenmaal:/ al eeuwen hetzelfde verhaal,/ telkens dezelfde ver halen'. En natuurlijk vooral dat gedicht waarin hij zich richt tot de mensen die 'de uitkomst/kennen van het spel dat wij begonnen'. Problemen die ons kwellen en uit de slaap houden zijn voor hen simpele leerstof die je van buiten kunt leren geworden. In 1991 verscheen zijn niet bepaald stormachtige bundel Beeldenstorm. Er stonden nogal wat regels in die van andere dichters waren geleend en staal tjes modieuze rederijkerij ont braken niet. Maar het boek werd toch goed genoeg bevon den voor de C. Buddingh'-prijs, een onderscheiding voor debu terende dichters. Zeeman is ook op verschillende andere manie ren actief in de literatuur, zijn grootste bekendheid dankt hij vermoedelijk aan zijn gedegen letterkundige televisieprogram ma Nachtsalon. In recenste nummer van Op tima, een literair tijdschrift waarvan hij zelf redacteur is, laat hij zien dat hij ook proza kan schrijven. 'Verhalen voor de zomer' belooft de omslag. Maar zijn Herinnering aan het Noor den is en niet alleen omdat de geschiedenis in december speelt werk van een andere orde. De hoofdpersoon is een serveerster in een restaurant die in de ban raakt van een gast. Ze gaat met hem mee naar zijn ho telkamer. 'Wat moet je doen in een vreemd huis, in het duivelse uur tussen de verleiding en de zonde?', laat Zeeman haar over wegen. Het verhaal dat krachtig inzet, heeft een teleurstellend slot. Zo blijkt nog eens dat de dichter van Bericht aan de laat komers niet streng genoeg voor zichzelf is. 'Dochters, die blijvenovertuigt niet BOEKEN RECENSIE ALFRED KOSSMANN Hilde de Bresser. Dochters, die blijven Uitgeverij De Ar beiderspers Prijs: 27,50 De titel is Dochters, die blijven. De komma is van wezenlijk belang. Wanneer je hem wegdenkt, lijkt het boek te gaan over doch ters die blijven in tegenstelling tot andere dochters die vertrekken. Dank zij die kom ma wordt iets geponeerd. Dochters blijven, in tegenstelling tot zoons die vertrekken. Zo gaat het toe in de wereld. Hilde de Bresser die haar bundel van tien verhalen deze titel gaf, is een heel zorgvuldige schrijver. Dat blijkt ook uit haar tekst. Ze schrijft korte zinnen, ze wisselt tegenwoordige en verle den tijd overzichtelijk af. Ze veroorlooft zich geen lyriek of pathetiek. Ondanks al die precisie zijn haar verhalen erg vaag. Ik heb het boek gelezen op een warme namiddag, begreep te weinig naar mijn zin en herlas het op een frisse ochtend. Ik was toen in staat om verhalen die mij raadsel achtig voorkwamen in zoverre te ontraad selen dat ik de anekdote begreep. Dat was eigenlijk alles. Tijdens al dat lezen in ver schillende temperaturen werd ik niet warm of koud. Hoe kan dat? Het belangrijkste thema is, vermoed ik, dat van de verlating. Ik telde een stuk of tien verlatingen. In het eerste verhaal blijkt een man Zijn gezin te hebben verlaten, verlaat 's mans zoon zijn gezin, verlaat de dochter van die zoon haar moe der. De enige reden voor al dat weglopen is blijkbaar een romantisch verlangen. Hoe interessant dat ook is, je zou meer van de personages willen weten. Anekdote In het tweede verhaal is de anekdote duide lijk: werkloze man vreest door zijn vrouw verlaten te worden, uit minachting. Hij dwaalt een nacht wat rond, keert terug naar huis, vindt geen enkele aanwijzing dat zijn vrouw hem bedriegt. Een goed verhaal, over een wanhopige man, helder, eenvoudig. Hilde de Bresser Dochters, die blijven Verhalen Het derde verhaal is te volgen, dunkt me, maar zo ingewikkeld dat niet een van de personages de kans krijgt zich behoorlijk aan ons voor te stellen. Iedereen verlaat ie dereen en Vera is zwanger van Berend die al drie kinderen van Roelie heeft en verder 'geen kinderwens'. In het vierde verhaal gaat het om Ilse, op haar vierde door haar moeder overgedaan aan een pleeggezin. De echte moeder zoekt contact. Het is een leuk verhaal, met een verrassende pointe. Het vijfde verhaal is mij duister gebleven, maar ik vrees dat het over een krankzinnige vrouw gaat. In het zesde verhaal is Hilde de Bresser ineens satirisch. Ze vertelt over Mirna, een vrouw die hoopt een getrouwde man te ver overen, een zonder sympathie gekenschets te vrouw. En over Dorien, een vriendin van Mirna, een hopeloos pietluttige huismoeder die ziet dat haar man haar ontglipt. Ook zij kan niet bogen op sympathie van de schrijf ster. Het zevende verhaal is onmogelijk inge wikkeld. Een menslievende vrouw laat zich ertoe verleiden met een krankzinnige schoenmakerszoon en diens ook niet erg wijze broer huwelijkje te spelen. Ze wande len wat door hun stadswijk. Het zal wel gaan over de frustraties van de vrouw die in haar huwelijk met de hooggeplaatste en erg lange Pierre geen bevrediging vindt. Huwelijk Evenmin snapte ik het achtste verhaal, over de totaal mislukte kunstenaar Philip die met zijn maatschappelijk geslaagde zus Ju lia het feest voor veertig jaar huwelijk van hun ouders bezoekt. Er wordt een relatie gesuggereerd tussen ijs eten en seksualiteit. Dat heb ik ervan begrepen. Philip gaat nog even naar bed met een meisje Lilian. Ze stellen zich in de lift aan elkaar voor, de vrij age duurt een kwartier. Voor het verhaal heeft de absurde episode geen zin, en ijs wordt er niet bij gegeten. Dan is er in het negende verhaal nog de 'tweede chef van een kantoor, een tiran voor haar drie ondergeschikten en kennelijk niet goed snik. En in het tiende verhaal denkt een eenzame vrouw terug aan een schilder die haar ooit, heel lelijk en onwer kelijk, naakt portretteerde, een zonderlinge man die zijn huis niet uit dorst. De ware liefde van de vrouw?tLe kreeg een verdien stelijke echtgenoot en twee uitstekend ge slaagdekinderen. Heel precies, in de beschrijvingen zelfs vermoeiend precies, en vaag. Ik veronder stel dat Hilde de Bresser emotie, hartstocht, tragedie wilde suggeren, veel vuur aanwezig achtte onder haar strikte stijl, en magie in haar verzwijgen van essentiële gegevens. Mij heeft ze, tot mijn spijt, niet overtuigd. THRILLER RECENSIE Is er nog leven na Cagney Lacey? Voor de Amerikaanse scenarioschrijfster April Smith wel. Nadat de twee vrouwelijke rechercheurs met de vut waren gestuurd, wiep Smith zich op het schrijven van thrillers. En met succes, Smiths debuut Boven Montana kreeg lovende kritieken in haar vaderland. De 29-jarige FBI-agente Ana Grey speelt de hoofdrol in Boven Montana, die, hoewel de ti tel anders doet vermoeden, zich niet afspeelt in de dunbevolkte 'Big Sky'-staat. Grey ope reert voornamelijk in Los Angeles en omge ving. De agente is een mens naar ieders hart. Ze houdt van milkshakes en honkbal, hoopt stil letjes op een relatie met haar getrouwde colle ga Donnato, is daarnaast ambitieus en capa bel in het eerste hoofdstuk slaat ze, proce dures negerend, in haar eentje een bankover valler in de boeien maar kan zich in het mannenbolwerk dat FBI heet, maar met moei te staande houden. Haar irritaties daarover re ageert ze af in gesprekken met haar grootva der, die ze liefkozend 'pappie' noemt en met Bank Dicks Geheime Vermomming, een 'aan geklede' regenjas aan dé kapstok in haar kan toor. De eerste luistert nooit, de laatste praat nooit terug. In plaats van promotie, krijgt Grey een klus waaraan weinig eer te behalen valt: een enigszins verbleekte Hollywood-ster type Liz Taylor beschuldigt haar dokter ervan haar aan de drugs te hebben gebracht. Tegelij kertijd wordt elders in L.A. een Spaanstalige vrouw vermoord, die altijd sprak over 'haar grote nicht die voor de regering werkt', Ana .Grey dus. Of deze nicht maar de zorg van haar twee bloedjes van kinderen op zich wil ne men. Al deze ontwikkelingen voeren Grey naar de kleurrijke Latino-wijk van Los Angeles, haar geboorteplaats Santa Monica en North of Montana, een mondaine sjieke voorstad van L.A. Wat de vermoorde vrouw, de verlepte filmster en de dealende arts met elkaar te ma ken hebben, komen we enkele doden, een uit stapje naar Boston en een flinke hoeveelheid spitse dialogen later te weten. Daarnaast is Grey nog heftig op zoek naar zichzelf, want ze is bepaald niet vrij van zorgen. Herkennen we daar niet een beetje de problematische Cag ney in? Of was het nou Lacey? H w Weersvoorui Neerslagka; 1st door Hans van Es Vrijdag werd ons land voor de zo veelste keer dit jaar op een hete dag getrakteerd. De omstandig heden waren natuurlijk ideaal voor hoog oplopende temperatu ren. Een centrum van hogedruk in de buurt ontmoedigde de vor ming van stapelwolken en in de kurkdroge lucht - gistermiddag tijdelijk 25 procent - brandde de zon het kwik moeiteloos over de grens van 30 graden. De aflandi ge wind was te sterk voor het ont staan van zeewind, zodat de stranden volop deelden in de au- gustushitte. De race tussen de fraaie zomers van 1994 en 1995 begint steeds meer in het voor deel van de laatste uit te vallen. Nemen we als criterium het aan tal tropische dagen dan is er geen twijfel mogelijk. In onze ei gen regio - de kuststrook tot ca. 20 kilometer landinwaarts - werd vorig jaar op vier tot zes dagen een maximum van 30 graden of hoger gehaald. De score v 1995 liep gistermiddag verder op dankzij een maximum vL 1( den. Op de meeste plaatsen zijn er in onze regio nu zes UcJab gen geteld. Binnen de bebouwde kom en met name in de jAii waar het bij zonnig weer meestal nog iets warmer is, werd|VB negen dagen warmer dan 30 graden. Vanmiddag weet de" warmte zich in het oosten van het land nog te handhaven, telijke provincies valt er na het middaguur een zeewind bii een bescheiden afkoeling tot 25 a 28 graden. Het is wel w dan de afgelopen dagen, zodat het broeierig aanvoelt. Mis schijnt er enige onweersachtige bewolking, maar de buien gering. Zondag breidt de westelijke stroming zich over de1 land uit. Het is met 24 tot 27 graden nog een fractie koeli1 b daag. De passage van een koufront levert wellicht niet meiats paar wolkenvelden op. Lokaal kan er een onweersbui ontsest die zal de heersende droogte niet verlichten. Volgende we zomerse strategie gewoon voortgezet. Vanaf de oceaan ko gende hogedrukgebied snel naderbij. Tot dinsdag ligt ons koele kant van dit systeem met overwegend noordwestenv zonnig weer en maxima tussen 22 en 25 graden. Later in het hoog via de Noordzee naar het oosten trekt, kan een v reeks zomerse dagen beginnen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zaterdag vrij zonnig en droog. Zondag half tot zwaar bewolkt en, vooral aan de westkust in het zui den, af en toe regen, mis schien ook met onweer. In het zuidoosten maxima van 25 graden of meer; langs de westkust maxima tussen L5en 21 graden. Zweden: Vrij zonnig en droog. Zon dag later op de dag van het westen uit meer be wolking en 's avonds mo gelijk een onweersbui. In het midden en zuiden maxima rond 27 graden; in het noorden rond 20. Denemarken: Eerst vrij zonnig en droog, maar zondag ook enkele wolkenvelden en later een kleine kans op een regen- of onweersbui. Zaterdag nog maxima rond 27 graden; daarna minder warm. 'Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in Engeland nog veel zon. Ver der half tot zwaar bewolkt en en kans op regen, zondag in Engeland ook op on weer. In Engeland eerst nog flink warm; maxima zondag variërend van 17 graden in het noordwesten tot 23 rond Londen. België en Luxemburg: Overgang naar minder warm weer met vooral zondag geregeld wolkenvelden. Op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur zater dag van 24 graden aan zee tot 30 in het oosten; zondag iets lagere maxima. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel zon als wolkenvelden. In de ooste lijke departementen soms een onweers bui, in de westelijke zondag kans op buiige regen. Zaterdag nog erg warm, zondag iets koeler met maxima van 21 graden vlak langs het Kanaal tot 28 rond Clermont-Ferrand. Portugal: In het algemeen droog en flink zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, landinwaarts beduidend ho ger.. Madeira: Flinke zonnig, soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Spanje: Zonnig. In het noordoosten eerst nog een aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan de costa's rond 31 graden, landinwaarts tussen de 35 en 40; langs de Golf van Biskaje wordt het ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, geleidelijk ook kans op een paar wolkenvelden. Droog. Soms een stevige noordelijke wind. Maxima 30 graden of iets hoger. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Tunesië: Naast zon soms een lokale onweersbui. Maxima vlak aan zee ongeveer 33 gra den. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en vooral in de oos telijke departementen soms een stevige regen- of onweersbui. Middagtempera tuur zaterdag van 28 graden rond Bor deaux tot 33 ten zuiden van Lyon; zon dag in de westelijke helft iets koeler. Mallorca en Ibiza: Zaterdag nog kans op een enkele bui. Daarna zonnig en droog. Middagtempe- ratuu r ongeveer 32 graden. Italië: In het noorden soms een stevige regen- of onweersbui. Verder veel zon. Middag temperatuur tussen 29 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon nu en dan ook wolkenvelden en soms een onweersbui. Maxima rond 30 graden, zaterdag lokaal flink hoger. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Rond de Egeische Zee tamelijk winderig. Middagtemperatuur langs de kusten rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de Turkse westkust tame lijk winderig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, langs de Turkse zuidkust plaatselijk beduidend hoger. Duitsland: Zaterdag in het noorden en oosten veel zon; elders naast zon ook kans op een onweersbui. Zondag in de loop van de dag van het westen uit opnieuw kans op onweer. Maxima zaterdag rond 29 gra den. zondag een beetje lager. Zwitserland: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op onweer. Middag», geveer 28 graden. Oostenrijk: In het westen op beide onweer. Elders flink w< schijnlijk droog. Mid rond 28 graden. B1 Polen: Zonnig, in de loop var! westen misschien ook den. Droog. Middagteriuw dag van 21 graden oosten tot 26 in het zui overal iets war ZONDAG 13 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Maan op 21.59 Waterstand IJmuiden Hoog 05.56 18.26 Laag 1.40*16.10 I'' Muri ikor jper Zon- en maanstanden Zon op 06.22 Maan op 22.23 Waterstand IJmuiden Hoog 06.37 19.07 Laag 2.24 14.44 Weerrapporten 11 augus S1 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck onbew. Istanbul licht bew. Klagenfurt onbew Kopenhagen licht bew Las Palmas licht bew Lissabon onbew. Londen licht bew Luxemburg licht bew. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca onbew. Malta onbew. Moskou regen half bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew »tn scl Zürich licht bew Bangkok half bew. Buenos Aires half bew. ïoest te gt ur wi der u wel ij in die avert ikker de 1 Lig en t n bo »is de To •m ge contr 3 uiten safet1 4 20 bridg "■Run in i t: 072 HAHA D/EAUGUSTUS/ SLAAPTM£TZ&V AA/AMAS WAMT £>AN W//vr-/£ MOPCBPM TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Het landschap werd door vele mol- lengangen doorsneden - en hoewel ze grillig heen en weer slingerden was het toch duidelijk, dat ze alle maal naar één punt voerden. Tom Poes kon ze zonder vesl moeite vol gen, want wanneer de gang soms niet meer te zien was bleven de molshopen nog duidelijk zichtbaar. Na enige tijd opmerkzaam te hebben voortgelopen kreeg hij een strak, wit geschilderd bouwwerk in het oog, dat eenzaam op een heuvel stond. ,,Ik wil wedden, dat daar het begin is", mompelde hij. En ja hoor. Voor de ingang van het gebouw eindigden de gangen - en vele gaten in de bo dem duidden de plaats aan waar de mollen naar beneden waren gegaan. ,,Het is niet gewoon", hernam Tom Poes hoofdschuddend. „Mollen wer ken niet in groepsverband. Iemand moet ze hier hebben losgelaten; en die iemand weet natuurlijk ook meer van de muizen en van de slak af..." Achter hem werd een deur geopend en een mekkerende stem sprak min zaam: „Ei, ei, als dat ons weetgierig vriendje niet is!" Het was professor Sickbock, die met een glimlach om de dunne mond uit het wit gepleisterde bouwsel trad. „Zo vlug had ik u nog niet verwacht", vervolgde de geleerde. „Maar wat de één vlug noemt is voor de ander nor maal; tijd is een betrekkelijk iets." OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Reinigingsvaartuig(6); 7. Landloper van de wilde vaart (5); 8. Aantrekkelijk voor je meisje (5); 9. De hofstede in beweging (5); 10. Weg waarvan het niet doorgaat (4); 11Bij het laatste rondje wordt het een puinhoop (6); 12. Tegenover een partner die rood wordt (6). Verticaal: 2. Op z'n hoogst aan de vinger (5); 3. Voorbeeldige Turk in Spanje (6); 4. Woest rijden met paarden (6); 5. Weerbarstig wordt de beitel omgedraaid (4); 6. Heel wat plezieriger dan een nachtmerrie! (8); 10. Hap bij de neus (4); 11Bevond zich als ge vangene onder invloed (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22