Leidsch Dagblad BEL: 071-128030 Bosbrand bij Al verwoest natuurgebied ksshows rechtstreeks volgen op internet Politie dreigt met harde acties inton wil verbod n alle kernproeven Op weg naar huis Kweker vindt middel tegen komkommerziekte GOED NIEUWS Kunstenaar doet goede zaken met parasols 1 ]RDAG 12 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40849 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 lijn. E Jap uitsl d, df )ak( :rx erscigvan huis en haard. Bang voor het jorlogsgeweld. De duchtelingen van ormalig Joegoslavië. i Sin oen^t familiedrama Graf. oe Steffi's vader in praak kwam en in de vangenis belandde. fesc|ud-Leidenaar Bram s naar herdenking in irma. 'Ik wil er geen ippen bij hebben'. GM>gepantserde auto's nAsbeck. Kogelvrij 3r gevaar%^ gebied. ortverslaggever, TV- isentator en mode- nt. Jack van Gelder, Cheque van Geld' Zangeres Natalie wordt een grote toekomst rspeld. 'Laat ik maar mezelf blijven'. Onze Taal: Leerkrachten. nwege vakantie van René <stra verschijnt de rubriek nkwijzer' de komende drie weken niet. Nog geen abonnee? liep lerl Mladic 5 Onder druk van de legertop en de ortho doxe kerk heeft Karadzic generaal Mladic gerehabi liteerd. De brand bij de A1 vanuit de lucht gezien. De weg werd over een afstand van 35 kilometer afgesloten. apeldoorn anp Bij een bosbrand aan beide zij den van de rijksweg Al, ter hoogte van de afslag Kootwijk, is gistermiddag honderd hecta re natuurgebied verloren ge gaan. De Al was tot midder nacht tussen Hoevelaken en Beekbergen afgesloten voor ver keer. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het vuur ontstond rond half drie gistermiddag op de mid denberm van de weg. Een ge bied van bijna een kilometer breed en minstens twee kilome ter lang vatte vlam. De brand weer gaf om kwart voor zeven het sein 'brand meester', maar verwachtte nog zeker tot van morgen bezig te zijn met' blus sen. Donderdag was er twee kilo meter vanaf de afslag Kootwijk ook een brand in de midden berm van de Al, al was die veel kleiner. Volgens de politie is nog niet duidelijk hoe de brand van gisteren is ontstaan. Door de droogte greep het vuur snel om zich heen. Zeker 150 brand weerlieden waren in touw. Vrijdagavond woedden ook twee kleinere bosbranden op de Amerongense berg bij Ameron- gen. HET WOORD IS AAN Jan Wolkers Opium is godsdienst voor het VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten - Religie- Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI Veel zon Overwegend zonnig. Middagtem- peratuur van 25 graden tot 30 graden. Zwakke tot matige veran derlijke wind, kracht 3 of minder. Bod minister voor bonden 'absoluut onaanvaardbaar' ibers van seksshows kun- h binnenkort een tocht Ie Amsterdamse Wallen en. Eind augustus wordt n videoverbinding tot Ingebracht tussen het be- le sekstheater Casa Rosso Oudezijds Achterburg- het computernetwerk In- 9| bedrijf Funtertainment een overeenkomst met tosso gesloten, waardoor ogelijk wordt een aantal ,'s boven het podium van ;stheater aan te brengen, illen de erotische optre- egistreren en over de we- rspreiden. beelden zullen worden jebracht in The Red Light 's 'volwassenenru briek' die Funtertainment op Internet exploiteert. De shows worden opgenomen in een hele reeks pikanterieën die het be drijf digitaal aanbiedt, variërend van 'complete seksfilms tot con tactadvertenties. Van vloeiende beelden kan nog geen sprake zijn: degenen die de seksshows thuis via mo dem en computer bekijken, krij gen elke twee seconden een nieuw plaatje op hun scherm. Dat kan zeven dagen per week van twee uur 's middags tot drie uur 's nachts, aldus een woord voerder van Funtertainment, conform de openingstijden van Casa Rosso. Voor een toegangs code tot The Red Light District betaalt de digitale toeschouwer een kleine 25 gulden per maand. den haag anp-gpd De politiebonden dreigen met harde, maar publieks vriendelijke acties in het geval minister Dijkstal van bin nenlandse zaken niet terugkomt op zijn gisteren gedane CAO-bod. Onderhandelingen daarover staan op het pro gramma voor volgende week donderdag. gaat absoluut aan de ketting". In februari van dit jaar weiger den de bonden al te praten over een eerste bod van Dijkstal. Het nieuwste voorstel van de minis ter wordt 'bijna even minimaal' genoemd. Ook voorzitter P. Kruizinga van de Algemene Christelijke Politiebond is niet te spreken over het bod van minister Dijk stal. ,,Een sigaar uit eigen doos. Hier valt echt niet over te pra ten. Het wordt tijd dat de minis- Voorzitter H. van Duyn van de Nederlandse Politebond is ab soluut niet tevreden met het bod van de minister. Van Duyn: „Hierover willen we niet eens onderhandelen. -Het bod stelt bitter weinig voor en is voor ons absoluut onaanvaardbaar. Van Duyn zegt dreigend dat „de messen al worden geslepen. Dijkstal zal geen meter meer met zijn dienstauto rijden. Die ter zijn verstand terugkrijgt. Hier kunnen wij echt niet mee aankomen bij onze leden. Uit het aanbod spreekt geen enkele waardering voor de politie. Erg zuur, zeker na de reorganisatie, die voor alle betrokkenen tro penjaren waren." Dijkstal stelt voor om met in gang van 1997 een 36-urige werkweek in te voeren, bestaan de uit een vierdaagse werkweek van 32 uur en vier op te sparen uren voor momenten waarop extra inzet van de politie is ver eist. De verkorting van de werk week, waarbij overigens ATV- dagen moeten worden ingele verd, moet minimaal 1.500 ex tra banen opleveren, bovenop de drieduizend die het kabinet eerder heeft beloofd. Voor dit en volgend jaar wil de minister de salarissen bevrie zen. Pas oktober volgend jaar kunnen ze met een half procent worden verhoogd, gevolgd door nog een half procent in 1997. De bonden eisen 2 procent nu en 2,5 procent volgend jaar. Met de 36-urige werkweek gaan de bonden akkoord, mits alle weg vallende uren door nieuwe mensen worden opgevuld. Dijkstal wal ook morrelen aan de vaste ongemakkentoeslag bij de politie. Dertig procent daar van wordt in het gewone salaris opgenomen, de overige zeven tig procent gaat naar de korp sen. Dat betekent dat de strijd daarover in het regionaal CAO- overleg dient te worden uitge vochten, wat in het ergste geval kan leiden tot een inkomens verlies van gemiddeld tweehon derd gulden netto per maand voor de gemiddelde agent. Zo ver willen de bonden het niet laten komen. Zij eisen op voor hand handhaving van de volle dige ongemakkentoeslag of an ders volledige compensatie in de salarisschalen. Verder wil Dijkstal de huidige verplichte pensioenleeftijd van 60 jaar (die geldt voor 85 pro cent van het politiepersoneel) verhogen tot 61 jaar en vrijwillig maken. Ook hiermee gaan de bonden niet akkoord. Plotseling geen ambtenaar meer haarlem arthur maandag Een groot aantal ambtenaren in Nederland heeft zonder dat men het weet de ambtenaren- status en de daarbij horende rechtsbeschermingverloren. In het kader van privatisering van overheidstaken worden al lerlei taken overgedragen aan bijvoorbeeld stichtingen. Over leg met vakbonden heeft er vaak in geresulteerd dat ambte naren dan de keuze krijgen. Ze treden in dienst van de nieuwe stichting of ze blijven ambte naar en worden bij de stichting gedetacheerd. Alle betrokkenen kunnen zich dan in geval van een conflict op hun goed beschermde status beroepen en bij de ambtena renrechter terecht. De hoogste ambtenarenrechter, de Centrale Raad van Beroep, pikt dit echter niet meer. Inmiddels zijn er al twee uitspraken, waarin een ambtenaar in een procedure niet-ontvankelijk is verklaard. ton •gpd-rtr-afp-dpa [I- Jli erikaanse president Clin- ieft vrijdag besloten een _dief einde te maken aan nerikaanse kernproeven. alle andere landen met wapens op hetzelfde te Clinton ging daarmee ht in tegen de adviezen Amerikaanse militaire tegen de Republikeinse ïrheid in de Senaat. /ilden dat de VS de mo id zou behouden om op Ischaal atoomproeven te doen. Maar Clinton Ie dat dat het hem moei- WOSFTDt it 14 071-134700 JBDERDORP 12a 071-820820 lijker zou maken om andere landen te overtuigen ook met hun kernproeven te stoppen. De VS heeft bijvoorbeeld gepro testeerd tegen de nieuwe serie Franse proeven in de Stille Oce aan. Clinton zei te hopen dat zijn besluit de onderhandelingen in Genève over een wereldwijde stop op atoomproeven, die al lang vastzitten, weer op gang zal brengen. „Ik kondig vandaag mijn besluit aan om over een daadwerkelijk en algeheel ver bod op proeven te onderhande len", zei Clinton op een pers conferentie in Washington. „Ik ben ervan overtuigd dat we de onderhandelingen volgend jaar kunnen afronden." De aankondiging van Clinton maakt een einde aan een dis cussie in de Amerikaanse rege ring om kleinschalige kernproe ven buiten een toekomstig ver drag te houden. Experts hebben Clinton ervan weten te overtui gen dat er andere manieren zijn om de werking van kernwapens te testen, onder andere door computersimulatie. Clinton hield echter een slag om de arm. Indien er militaire twijfels ontstaan over de inzet baarheid van kernwapens moe ten de kernmachten de moge lijkheid hebben toch kernproe ven te houden. Het in Genève te sluiten verdrag moet daarin met een clausule voorzien. Frankrijk zei donderdag al voorstander te zijn van een ver bod op alle kernproeven. Het wil echter dit verbod pas laten ingaan als het klaar is met de reeds aangekondigde reeks on dergrondse kernproeven op Mururoa. dronten/lelystad Het gros van de 23.966 deelnemers en 6.112 stafleden van de Wereld Jambo- ree in Dronten heeft gisteren de koffers gepakt om huiswaarts te keren of aan een tocht door Euro pa te beginnen. Tweeduizend scouts blijven in verband met de vertrektijden van hun vliegtuigen nog een dagje langer bp het ter rein. De politie leidde de grote uit tocht in ordelijke banen, zodat het verkeer nauwelijks iets merkte van de extra bedrijvigheid vanuit Dronten. Ruim tweehonderd me dewerkers zijn klaar voor het op ruim- en schoonmaakwerk. Ze be ginnen met de grote onderdelen zoals de tenten en telefoons. Het meeste werk wordt verwacht van de afbraak van de kleinere instal laties die over het terrein ver spreid staan, het herstellen van kleine beschadigingen en het op ruimen van afval. De survival track hoeft niet te worden afge broken: de hindernisbaan wordt zo goed als zeker aan een particu lier verkocht. Half september moet het driehonderd hectare gro te terrein worden opgeleverd. FOTO ANP klazienaveen gpd wordt veroorzaakt door en vanuil de steenwol. „Hoewel ik het zelf niet hard kan maken ga ik ervan uit dat de chemische reacties die in de steenwol ont staan (van belang om het vocht- opnemend vermogen zo opti maal mogelijk te maken) de boosdoener zijn. Diezelfde che mische stoffen veroorzaken wellicht ook de wortelver- groeing." Peters zegt goede ervaringen te hebben met de door hem ge hanteerde dompelmethode. Voor zover hem bekend is bij geen enkele tuinder waaraan hij komkommerplanten levert, de geheimzinnige wortelziekte meer voorgekomen. Tuinder/kweker Ron Peters in het Drentse Klazienaveen heeft een middel gevonden ter be strijding van de geheimzinnige komkommerziekte. Door de steenwol eerst goed door te spoelen voordat er de komkom merzaadjes in worden geplant, slaagt Peters erin gezonde plan ten te kweken. Een groot aantal tuinders werd de laatste paar jaar gecon-' fronteerd met afstervende kom kommerplanten, veroorzaakt door vergroeiing van de wortels van de plant. Hoewel de echte oorzaak daarvan nog steeds niet is achterhaald, staat voor kwe ker Peters vast dat de ziekte PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam::Voorletters:m/v bosch en duin gpd Kunstenaar Yeroen Oosterman beleeft in de zomerse hitte gou den tijden. Zijn in heldere Ideu- ren beschilderde parasols vin den in den lande gretig aftrek bij horeca-ondernemers, die hun klanten willen beschermen tegen de felle zon. Maar ook steeds meer particulieren zijn graag bereid minimaal 7.500 gulden te investeren in een Yeroen-parasol. Ze een als de filmsterren Roger Moore en Kim Wilde en Duran Duran- leadzanger Simon le Bon al hebben. Gistermiddag legt Oosterman de laatste hand aan vier grote parasols voor een restaurant in Bosch en Duin.' Drie kleurrijke parasols sieren het terras achter het chique restaurant al. De vierde parasol, waarop in vilt stift al een abstracte voorstelling is gemaakt, wacht nog op een nadere invulling van Yeroen. Aan het succes ligt volgens Oosterman geen echte planning ten grondslag. „Ik wilde weg werpartikelen beschilderen en dacht daarbij aan paraplu's. Ik beschilderde die en sommige gaf ik een gouden handvat en verwerkte daarin briljantjes. Daarna ging ik me bezighouden met zonneschermen. Zo kwam hij in contact met Marck-Paul Post, de eigenaar van Auberge De Hoefslag in Bosch en Duin. „Ik belde hem gewoon op met de vraag of hij interesse had, waarna ik werd uitgenodigd. Voor hem heb ik toen een zon nescherm gemaakt. De hoogste prijs, die voor een Yeroen-paraplu werd neerge teld bedroeg honderdduizend gulden. Ideeën heeft Oosterman genoeg, maar die wil hij niet aan de concurrentie verklap pen. Öosterman: „Let op, in de nabije toekomst zal je nog heel veel van mij horen". (I.v.m. controle bezorging), I Nr. bank/giro: I Handtekening:. nvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1