'Oranje heeft geen chte vechters meer fans de Roon: de beroemdste supporter van Sunderland Sport i sterren uit heel ihet Verenigd Koi -^TERDAG 12 AUGUSTUS 1995 LOt ^erdammer emigreerde voor z'n favoriete club naar Engeland M, MJet verval van het Nederlands Elftal heel lang niets meer te bieden. Hans de Roon: „Het afgelopen seizoen was een van de slecht ste jaren in de geschiedenis van de club. Ik heb weinig goed voetbal gezien. Eigenlijk was het verschrikkelijk slecht. Toch heb ik bijna alle wedstrijden gezien. Alleen toen John de Wolf hier met de 'Wolves' speelde, zat ik in Nederland. Ik was even op vi site in Rotterdam. Daar baalde ik vreselijk van." 'Helemaal kapot' Ondanks het bedroevende ni veau blijft hij van de club hou den. „Bij de laatste uitwedstrijd van het afgelopen seizoen gin gen er 9000 supporters mee. Dan weet je niet wat je mee maakt. Sunderland ligt mijlen ver overal vandaan. Als we te gen Portsmouth 'uit' moeten, vertrekken vrijdagnacht om twaalf uur al de supportersbus sen vanaf het stadion. Dan rij den we de hele nacht en och tend naar het zuiden, kijken naar een wedstrijd dié helemaal niks voorstelt, en gaan dan weer terug in de bus voor een vrese lijke terugreis. Dan ben je zon dagochtend thuis. Helemaal ka pot natuurlijk. Je weekend is voorbij en op maandag gaat ie dereen weer naar zijn werk. Voor de meeste supporters is dat niets bijzonders. 'It's a way of life'." Hans de Roon heeft als geen ander het Engelse voetbal leren kennen. Hij staat bijna elke dag versteld van de enorme trans fersommen die worden betaald voor middelmatige spelers en schudt soms zijn hoofd als hij ziet welke 'mislukkelingen' Sun derland binnenhaalt. De Roon: „Ze hebben hier echt oogklep pen op. Dat je vijftien miljoen voor Andy Cole of Les Ferdi nand betaalt, kan ik begrijpen. Maar al die andere spelers waar miljoenen voor betaald worden! Die kunnen er echt niks van. Ik heb al zo vaak gezegd, ook te gen de mensen van Sunderland, dat ze voor de helft van dat geld in Nederland topspelers kunnen kopen. Arnold Scholten, Johan de Koek, ik noem er maar een paar, die hadden ze hier al lang kunnen hebben." Nieuw stadion „Ja, dat vertel ik ook tegen de trainer. Peter Reid is hier nu de manager. Soms schiet ik hem even aan na de training. Dat kan hier. Iedereen weet boven dien wie ik ben. De bestuursle den weten ook wie ik ben. Ik word soms uitgenodigd om in een VIP-box de wedstrijd te zien. Ik heb ook geen seizoen kaart. Waarom niet? Omdat ik elke wedstrijd vanaf een andere plaats in het stadion wil mee maken. Binnen twee weken valt de beslissing of dit stadion te gen de vlakte gaat. Er is geld voor een gigantisch groot, nieuw stadion. Als dat er komt en de club promoveert nog een keer, wordt Sunderland weer een topclub. Het is nu al jaren, zoals ze dat hier noemen, een 'sleeping giant'. Een slapende reus. En zo is het eigenlijk ook. Alles is aanwezig om een top club neer te zetten, maar de steenrijke voorzitter vertikt het om meer geld in de club te ste ken." Hij weet daarom niet of hij zijn leven lang in Sunderland zal blijven. Hans de Roon geniet van zijn bestaan als beroemde fan. „Maar ik blijf geen zes jaar wachten tot ze een keer pro moveren. Er moet een van de komende jaren wel een keer iets gebeuren Heimwee heb ik niet echt, maar af en toe kriebelt het wel eens. Dan mis ik m'n vrien den of familie. Maar als ik dan weer in Nederland zit, kan ik niet zonder m'n duppie." vocaat. Terwijl dat een belang rijke taak voor de bondscoach is." „Ik herken Oranje al jaren niet meer. Het Nederlandse voetbal, dat is techniek, flair, creativiteit, de baas zijn op de helft van de tegenstander. Dat alles met het hart. Dat deze handelsmerken al zo lang ont breken, heeft niks met het af scheid van de routiniers te ma ken. Welnee! Ajax wint de Euro pa Cup, maar je maakt mij niet wijs dat wij de beste voetballers van Europa in huis hebben. We hebben het beste collectief, de beste organisatie. Daar hebben we die cup aan te danken. Het collectief, daar kun je als coach aan werken. Routiniers kunnen worden vervangen als je het zoekt in het collectief. Bij Ajax lukt dat wél, bij Oranje niet. Waardoor er een omgekeerde situatie is ontstaan." „Vroeger had je eerst de KNVB, pas daarna de clubs. Te genwoordig heb je eerst Ajax, pas ver daarna komt de KNVB. We zijn de KNVB zeer duidelijk, op alle fronten, ontstegen. Dat is fijn voor ons, maar pijnlijk voor de KNVB. Want eigenlijk horen de vertegenwoordigende elftallen de ambassadeurs te zijn. Het is treurig. Het materi aal is er, maar dat moet je dan wèl goed gebruiken." Beenhakker Leo Beenhakker. Al 27 jaar voet baltrainer. Voormalig bonds coach, inmiddels toe aan zijn elfde club, Istanbulspor. Zegt: „Ik denk dat het 'in principe' wel goed komt met de huidige generatie. Mits die jongens niet in de foute stroom terecht ko men. Dat zal ik uitleggen. Zo lang ze binnen de muren van hun stadion zijn, zitten ze in de veilige, goede stroom. Omringd door professionals die ze met beide benen op de grond hou den. Maar buiten de poort be gint een foute stroom, waarin ze worden meegesleurd als ze niet oppassen. Dan doel ik op de media, zaakwaarnemers en an dere duistere types die hun hoofd op hol brengen. Kijk naar Kluivert. Die scoort half struike lend, met het nodige geluk, het belangrijkste doelpunt van het seizoen. Wat dat kereltje daarna wel niet over zich heen kreeg, zeg... Daar moet je tegen be stand zijn." „Nadeel van al die aandacht is, dat ze het soms hoog in hun bol krijgen. Spelen nog geen jaar in de basis en gaan al lopen roepen dat ze weg willen. Dan zakt mijn broek tot onder mijn enkels af. Die jonkies bij Ajax die na de finale in Wenen rie pen dat ze best weg wilden. Hoe kómen ze erop, die gassies ko men net kijken. Zijn nog lang niet in staat wekelijks te excelle ren, terwijl dat wél van ze wordt geëist in het buitenland. Ik zou het wel van de daken willen schrééuwen; 'Blijf bij Ajax!" „Zó veel jongens zijn recente lijk plat op hun bek gegaan in het buitenland. Neem Marciano Vink. Speelde lekker met Blind en Wouters bij Ajax, mannen waar hij nog veel van kon leren, en moest zo nodig weg. Ik las het destijds in een Spaanse krant en dacht bij mezelf 'Vin- kie, jongen, dit is foute boel'. En je ziet het, hij staat samen met Richard Witschge model voor hoe je het niet moet doen. Als de nieuwe generatie zich dat aantrekt, en wijselijk besluit nog een paar jaar verder te groeien in Nederland, zie ik het positief in. Maar als ze in de foute stroom terecht komen, vrees ik met grote vreze voor hun toe komst. En dat zou dood-, dood zonde zijn. Kwaliteit is er ge noeg, maar dat alleen is niet voldoende. Vraag dat maar aan Richard Witschge. Witschge Richard Witschge. Stond model voor de uit Beenhakkers brein ontsproten patatgeneratie. Ex- Ajax, ex-Barcelona, 21-voudig international. Tot 1997 onder contract bij Bordeaux. Zegt: „Nou, als Beenhakker mij als schrikbeeld ziet, heeft hij het zelf toch aardig fout gedaan. Ik stond bij hem altijd in de basis en hij nam me mee naar het WK in Italië, dus... Ik kan me nu overigens best voorstellen dat hij en de ervaren jongens zich ergerden aan gasten als ikzelf, Roy en de Boertjes. We namen het misschien allemaal wat te lichtzinnig op, zetten ons snel over nederlagen heen. Dat wekt wrijvingen op. Maar ook wij zijn volwassen geworden. Het lijkt me dat de Boertjes nu zelf de jonkies een grote bek geven als die er niet goed mee bezig zijn. Is een kwestie van leeftijd, van ervaring." „Iedereen riep vlak na onze doorbraak dat wij de kern van Het laatste grote succes van Oranje: Nederland werd in 1988 Europees kampioen. Van Basten viert met Ruud Gullit een doelpunt tegen Engeland. foto gpd het Nederlands elftal zouden gaan vormen. De Boertjes zijn daarin geslaagd, Roy zit er te genaan, ikzelf heb 21 interlands gespeeld en Vink heeft heel veel pech gehad. Dan kan je toch niet spreken van een slechte lichting, lijkt mij. En mindere periodes blijf je houden. Tegen al die mensen die zeggen dat ik het niet heb gered zeg ik, dat ik nog lang niet klaar ben. Ik voel me eindelijk goed bij Bordeaux, krijg vertrouwen van de nieuwe trainer, Slavo Muslin. Aan Oran je denk ik nog niet. Maar als ik ze de laatste tijd zie spelen, weet ik één ding zeker: dat kan ik ook. Spelers van het kaliber Van Basten en Gullit hebben we nu even niet, maar aan jong ta lent is geen gebrék. Gemixt met de jongens van mijn eigen ge neratie moet daar weer een sterk Oranje uit kunnen ont staan." Michels Rinus Michels. Voorheen suc cestrainer bij vooral Ajax, Bar celona en Oranje. Tegenwoor dig adviseur bij de KNVB. Zegt: „Het Europees kampioenselftal van '88 zat collectief en indivi dueel goed in elkaar. Dat heeft niets met leeftijd te maken. Jon gens als Van Tiggelen, Wouters en Koeman straalden ook toen ze jong waren de absolute wil om te winnen uit. Terwijl Berg kamp en Jonk nu de leeftijd en ervaring hebben om de leiders rol op zich te nemen. Daar zijn het de types echter niet naar, dus moet je ze daar ook niet mee lastig vallen. Ik wil maar zeggen dat het meer een kwes tie van persoonlijkheid is dan van leeftijd. En dan moeten we dus constateren dat het Neder lands elftal op dit moment geen leiderstype heeft< De broertjes De Boer worden nu bij-, Ajax naar voren geschoven, maar daar hebben ze al jaren een vas te plaats. Bij Oranje is de situa tie weer anders. Ik zou echt nie mand kunnen noemen. Ajax, Feyenoord en PSV hebben geen leiders meer. Zoiets is een na tuurlijk proces, dat ontstaat vanzelf binnen een groep. De laatste die zich op zo'n natuur lijke manier heeft gemanifes teerd is John de Wolf." „Het ontbreken van zo'n lei der is een van de belangrijke oorzaken voor het moeizame functioneren van Oranje. Ie mand die de boel kan corrige ren en motiveren als het minder gaat. Een andere oorzaak is het ontbreken van echte winnaars, echte vechters. Komt door het verschil in de materiële situatie. De huidige generatie wordt an ders groo tgebracht. „Op steeds jongere leeftijd ra ken ze gewend aan het grote geld. In de vorige lichting zaten nog veel jongens die lang heb ben moeten knokken voor hun bestaan. Dat heeft hun karak ters gevormd. De nieuwe gene ratie is zeker sneller voetbalrijp. Maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook persoonlijk volwas senzijn..." jongen van twaalf jaar op het Kasteel toekeek, bleef bestaan. De Roon weet dat in het grauwe noorden van Engeland de vijfti ger jaren-sfeer nog heerst. Maar juist van die sfeer geniet hij en geeft hem het gevoel dat hij be land is bij de bakermat van het voetbal. Als bewonderaar van het En gelse voetbal en als lid van een fanatiek groepje Nederlandse supporters, dat zich de 'Conti nentals' noemt, rrtaakte hij ja renlang uitstapjes naar bijna al le voetbalstadions in Groot-Brit- tannië. Totdat het vorig jaar zó ging kriebelen en hij de grootste stap in zijn leven besloot te ne men. De voormalig ambtenaar op het stadhuis van de gemeen te Rotterdam zei familie en ken nissen gedag, pakte zijn boeltje bij elkaar en besloot zich voor •goed recht tegenover de club van zijn dromen te vestigen. Sinds november vorig jaar woont hij derhalve in Sunder land, slaat hij amper een trai ning of wedstrijd over en is hij zo ongeveer de beroemdste supporter geworden die de club in zijn rijke historie heeft ge kend. Op de dag dat hij arri veerde in Sunderland stonden tv-ploegen van de BBC, het commerciële ITV, radio- en kranten-verslaggevers en het bestuur van Sunderland hem op te wachten. Televisie „Het was kennelijk zó bizar wat ik deed. Dat iemand emigreerde om bij zijn favoriete club te gaan wonen, dat hadden ze nog nooit meegemaakt. Er was een heel media-circus, alleen voor ,mij." herinnert Hans de Roon ~~ZicfT goed. „In de grote be stuurskamer van het stadion moest ik in m'n eentje een hele persconferentie houden. 's Avonds kwam ik op alle televi sie-netten. Wat ik heb gedaan is voor buitenstaanders misschien opmerkelijk, voor mij niet. Voor de club was het een grote eer. Vandaar al die aandacht in de pers ook." Sunderland is een stad waar de werkeloosheid groot is. Waar ooit duizenden werkzaam wa ren in de scheepsbouw, liggen de werven er nu verlaten bij. De levensstandaard van de bevol king is laag. De warmte van de mensen in de stad en de streek is echter groot. Hans de Roon: „Sunderland is het Rotterdam- Zuid van Engeland. De eerste keer dat ik hier kwam, dacht ik al: hier hoor ik thuis. Het werd geen obsessie voor me, meer een droom waarvan ik hoopte dat die ooit zou uitkomen. De mensen leven voor het voetbal. Iedereen in de vyereld praat over Liverpool, Arsenal of Man chester United. Maar het echte voetbalbolwerk van Engeland ligt hier in het noordoosten. Sunderland is een stad met 300.000 inwoners. In de gouden jaren zaten er 75.000 bij een topwedstrijd in Roker Park. Te genwoordig, door allerlei veilig heidsmaatregelen en verplichte zitplaatsen, mogen er nog meer 20.000 in. Maar als de club een beetje draait zitten die er. Middlesborough en Newcastle United, die in dezelfde streek zitten, hebben ook stadions die elke week uitpuilen." Ajax „Bij Newcastle United kan ik nooit een wedstrijdje gaan kij ken. Als Gullit of Bergkamp daar volgende maand spelen, heb ik geen enkele kans. Er staan tien duizend mensen op een wacht lijst voor een seizoenkaart. Het stadion is voor het hele seizoen al uitverkocht. Daarom moet ik zo lachen om die grote verhalen van Ajax dat ze als eerste club in Europa 45.000 seizoenkaarten hebben verkocht en dat ze daarmee straks, als het nieuwe stadion klaar is, meteen voor een heel jaar een volle bak heb ben. Bij Newcastle United is dat al jarenlang het geval. En Am sterdam heeft meer dan een miljoen mensen. In Newcastle wonen amper 400.000 mensen. Nogmaals, niemand weet wat zich hier allemaal afspeelt." Sunderland ontsnapte vorig seizoen ternauwernood aan de gradatie naar de tweede divisie. Sportief gezien heeft de club al ja, toen was alles nog helder en overzichtelijk. |5fëel rst een finaleplaats voor Ajax in het Europese toernooi vowjr bekerwinnaars. Even later een historisch hoogte- jirenlit voor PSV, de Europa Cup voor landskampioenen. atie3atante clubsuccessen, culminerend in een Europese rt|oui|| voor Oranje, een maand later. Zeven jaar verder de Europese rooftocht van Ajax geen enkele weer- )rt tak in het Nederlands elftal. Bondscoach Guus Hiddink etbaiLdikt wanhopig passie, maar krijgt niets dan stuitende ^ellendigheid retour. Symptomatisch voor de van jongs betuttelde nieuwe generatie? Rinus Michels denkt a,le||i wel. Een gebrek aan talent misschien? Richard Wit- art. ige denkt van niet. Is het de steeds vroeger ingezette iS ak(;naar het buitenland? Leo Beenhakker heeft voorbeel- portfte over- Of tocb Het Systeem? Breek Co Adriaanse de c niet open. Een rondvraag over de erfgenamen van B±lje '88. >G SIMON ZWARTKRUIS iterniVERSLAGGEVER Adriaanse. Gaat zijn vierde in als directeur oplei- undajïen bij Ajax. Sinds zijn aan- Engefing vierden Clarence See- A L Patrick Kluivert en Michael Iger hun doorbraak in de en Oranje. Zegt: er ^eze 8eneratie is helemaal Dat hebben we met 800,toch bewezen? En dan vind °gnit onbestaanbaar dat Ajax laatste vier jaar Europees Sportteerst terwijl ik Oranje in e elfde periode precies twin- eoinuten goed heb zien voet- atieln' OP bet WK, tegen Brazi lië." „Oorzaak van dat verschil? Het gaat om twee kernpunten. Ten eerste het systeem dat Oranje speelt. Zolang je blijft kiezen voor compromissen zal het sukkelen blijven. Het lijkt me logischer om, als zeven Aja- cieden de kern van het elftal vormen, onvoorwaardelijk voor het Ajax-systeem te- kiezen. Waarbij iedere speler op zijn ei gen plek staat. Punt twee is hoe de spelers benaderd worden. In de voorbereiding, tijdens de be spreking, in de kleedkamer. Daar moet je ze zien te raken, het vuur aanwakkeren. Dat lukt al jaren niet, ook niet onder Ad ^jntrekkingskracht van de Jse Premier League leidt tot «barende transfers van niet alleen de topspelers PP ider de indruk van de im- te stadions, de volle tribu ital 1 Pass*e bij het publiek, amour van het Engelse thee8' beeft °°k andere ver- ligen tot gevolg. De Neder- t Hans de Roon (51) liet n haard achter om dag en in de buurt te zijn van _—#ote liefde: Sunderland, liigreerde in z'n eentje bij- tl jaar geleden naar de ha- id in het noordoosten van (vst/iknd. Louter en alleen voor r.'5Fu^|etbal. De Roon leeft 24 (Kro')er dag met Sunderland flanel" Club. Het bizarre ver- an 'an een doodgewone sup- Tot zijn woonkamer kijkt hij in°kovTer Park, het stokoude, atson I sfeervolle stadion van ra). 7!rland. De torenhoge licht- (Rto, de nostalgische, houten 3 libunes en de rood ge- llhekken rond het onder- asevarvan eerste divisieclub i. 6. v«t iets statigs. Het stadion, a begin van deze eeuw (Au^'d °P twee honderd me- n de Noordzee, heeft de- tlang alle stormen en 'ge- Portu^n' doorstaan. Hans de 50 kent de geschiedenis, )dnguit met weemoed over de assen» duels die hebben i 2 igehad op Roker Park. In eira 2tverd Sunderland lands- en, in 1973 won men de 'nhuizr13 gebeurde er niets Rotte-lMaar de liefde, ontstaan femer van 1956 toen Sun- d op Spangen tegen Spar- frad en Hans de Roon als Hans de Roon: kopen." „Ik heb al zo vaak gezegd, ook tegen de mensen van Sunderland, dat ze voor de helft van dat geld in Nederland topspelers kunnen foto gpd Jriaanse: „Met deze generatie is helemaal niks mis. Dat bewijzen -^ch bij Ajax." foto archief

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19