!>PORT an Langen weet wat geluk is Lazio houdt open huis op open dag van Ajax ipras in drie sets leruit tegen Stich Een soudendroom 'Grootvorst' Kiptanui pakt derde wereldtitel Marcio Santos in tweede RDAG 12 AUGUSTUS 1995 17 Erfenis 1 Q Aac* c'e ^os' 8is*e~ I O ren met een gelijk spel beginnend, zit bij Werder Bremen met een ondankbare erfenis. Emigratie A Q Rotterdammer I 27 Hans de Roon emi greerde naar Engeland voor zijn favoriete club Sunderland. Beach-bridge Zandstra verschijnt in beeld. Op zich niets bijzonders. Zandstra is wel vaker in beeld. In januari en februari en zo, als de velden hard zijn. Het is mogelijk dat u Zandstra niet direct herkende. In november zou u er zo op ge komen zijn, maar ditmaal haal de Zandstra zelfs het puntje van uw tong niet. Toch was het echt Zandstra die daar zat. Ik geef toe, ik herkende hem ook niet één, twee, drie. Dat kwam door dat bruine hoofd, veel te bruin voor Zandstra, dat veegje zon- nebrandcrême op zijn neus maakte het er ook niet gemak kelijker op. Pas toen onmiddellijk na Zand stra een dubbelganger van Rits- ma in beeld kwam, wist ik zeker dat het Zandstra was geweest, die ons zojuist vanuit zijn ligstoel had aangekeken. Ritsma oogde minstens zo gezegend als Zandstra. Roodbruin gelaat, het haar ongekamd, het badlaken waarop Ritsma lag uitgespreid bevond zich ergens op de Baha ma's of aan het Snekermeer, dat bleef onvermeld. Op de achtergrond hoorden wij schepgeluiden. Waarschijnlijk de neefjes van Zandstra, bezig een zandkasteel te bouwen. Weldra zou Zandstra zijn neef jes met het scheppen gaan hel pen, nam ik maar aan. maar eerst ging Zandstra het met ons over schaatsen hebben. Het ging dacht ik over rondkomen. Ritsma, omgeven door surfge- luiden, sloot zich bij Zandstra aan. 'Rondkomen' is ook voor hem waar het om draait. Zand stra liet zijn rug nog eens in smeren en vertelde dat hij er mee zou stoppen als hij van de winter niet rond zou komen. Ik begreep de ernst van de situatie in zoverre, dat ik zelf ook maar matig rondkom, mijn bochten techniek is nooit je dèt geweest, maar 's zomers maakte ik mij daar nooit druk om. 's Zomers maak ik mij namelijk nooit druk om schaatsen. Natuurlijk willen ze rondko men. Rondkomen is wat alle schaatsers willen. Dat is nu een maal een gevolg van de ovalen architectuur van de ijsbanen. Of je wilt of niet, je blijft rondgaan, er komt geen einde aan. Je hebt rondjes van 31.9, maar ook van 33.1dat hangt in sterke mate van het schema af. En van het ijs. Binnenijs, buitenijs, enz. Zelf heb ik momenteel het liefst waterijs. Dat vind ik in dit jaargetijde erg aangenaam, een waterijslollie op zijn tijd. Niets ten nadele van erwtensoep, sterker nog, ik ben gek op erwtensoep, vooral de erwtensoep van mijn moeder verdient in dit verband een spe ciale vermelding, dat deed mijn moeder al in de dagen van Peter Nottet, dan maakte ze de avond voordat er volgens de radiobode een groot schaatskampioen schap op televisie werd verre den een pan snert voor twee da gen, met veel worst erin en spek, maar mijn moeder is niet gek natuurlijk, in augustus hoef je bij mijn moeder niet om erw tensoep aan te kloppen. Het is er de tijd van het jaar niet voor. Onze op de zomer afgestelde magen zouden het niet verdra gen. Hetzelfde heb ik met Zandstra en Ritsma, leuke jongens, daar niet van, ik gun ze hun rondjes 31 of 32, zoveel als ze willen, maar nü nog even niet, er zijn grenzen, laten wij daarom met zijn allen afspreken dat we pas weer een woord over schaatsen willen horen of lezen, enige we ken nédat we de klok weer een uur vooruit hebben gezet. Tot die tijd geen geritsma en ge- zandstra aan ons hoofd, a.u.b. In dit verband dient ook de Oranjevereniging van Katwijk aan den Rijn te worden doodge zwegen. Op de voorpagina van deze krant stond van de week dat ze in Katwijk het schaatsen gaan promoten als zomersport. „Je zoekt naar iets om je te onder scheiden", verklaarde rayon hoofd Jan de Winter - De Win ter, dat ook nog - van de Oran jeclub zich nader. Ik stel voor dat we deze mijnheer De Winter net zo onderscheiden als alle anderen die zich voor Napoleon uitgeven, met een ereloge in het gekkenhuis en als ze in Katwijk willen opvallen, gaan ze maar beach-bridgen. Frank Snoeks is verslag gever van Studio Sport ale 800 meter dankzij diskwalificatie Mutola je zit in de finale. Mutola is gediskwalificeerd." v ;arts Els Stolk als boodschapper van het goede 1. De doffe groene ogen van Ellen van Langen ;en wagewijd open. Aangenaam geschokt, geëmo- rd, beduusd. ,,Is het echt waai'?" rustdag, zodat ik er in de finale vol tegenaan kan. Ik verwacht een snelle race en hoop dat ik in het treintje mee kan gaan. Ik zal me in elk geval weer 'dood' lo pen." Toch was Van Langen ook de eerste om de meevaller te relati veren. In de halve eindstrijd had ze toch moeten kapituleren voor de kracht en macht van Rainey, Grigoryeva en Goerina. „Die finaleplaats verandert mijn verhaal uiteraard niet. Ik had geen fut. Ik was moe en had zware benen." „Ellen heeft de series niet goed verteerd," voeg de Frans Thuys er nog aan toe. Verbitterd angen staat morgen minuten voor vijf, sa lt Letitia Vriesde in de fi- 10 meter. Topsport kent impassie. Maar na jaren relse blessures en tegen- is elke meevaller, hoe ■n onverwacht ook, na- Jï zeer welkom. Van Lan- digde als vijfde in de hal- na: strijd en had zich al ver liet de eliminatie. „Het Be ran een atleet is soms "121 7e had de zin amper af- re t, toen de diskwalificatie ria Mutola bekend werd. 0431 eindelijk een keertje merkte trainer Frans ïisnjdrem op. no eek alsof bij Ellen van 9 even de adem stokte, ierlene Ottey na de fina- r*yieter. Dit keer was het die op de eerste hon- iter op de lijn had gelo- Ö*2l:fiele v'a8 ging meteen .Regels zijn regels," rde de Hilversumse zich iraak van Ottey. „Maar el maf zeg. Moet ik nog Zo lig je eruit en zo zit ir in." En met enige hu- in later: „Ik was er wel nippertje uit. Zoveel het niet." vooral een morele op- oor Ellen van Langen, ene op het andere veranderde haar ge- lestand. Ze straalde, n leek opeens weer ol bruisende energie, p dat ik voorspoedig Gelukkig heb ik een Thuys vond het formidabel en tegelijkertijd hoopgevend dat Van Langen ondanks alle pro blemen toch 1.58.86 had gelo pen. „Ze heeft er echt alles uit gehaald." In een even verbitter de als heldhaftige strijd met Goerina had ze echter de vereis te vierde plaats niet meer veilig kunnen stellen. Van Langen had gepokerd. Gehoopt op de laatste meters nog wat extra kracht te kunnen mobiliseren. Maar Goerina wees de opstan dige Van Langen terug. „Het ging heel hard. Net iets te. Rainey ging er als een haas vandoor. En op het eind breekt het gebrek aan ritme je dan op." Twintig meter voor de meet leek Van Langen zich in haar noodlot te schikken. Op tisch bedrog meent de atlete zelf. „Ik heb het wel degelijk nog geprobeerd." Na de verplichte persbabbel en het tv-interview ging ze snel opnieuw in opspraak De beschuldigingen over omkoping tegen Olympique stapelen zich op. De Franse krant Le Monde publiceer den een verhaal over de Kroatische agent Ljubomir Ba- voetbalmakelaar heeft tegen een Franse onderzoeksrech- Jaard, dat hij in opdracht van de technische staf van ique bij een Europa Cupwedstrijd in 1989 een scheids- Sheeft omgekocht. Het gaat om de Oostenrijkse arbiter Kohl. Hij leidde destijds in Athene de return tussen que en AEK. Olympique won de thuiswedstrijd met 2-0. kochte" uitduel eindigde in 1-1. Barin noemde zichzelf de vriend was Kohl. „Hij had rond die wedstrijd grote fi- e problemen", liet de Kroatische bemiddelaar weten. I rerleed in 1991 aan kanker. tc. De 129 dopingcontroles die tijdens de eerste vijf da- het WK atletiek in Göteborg zijn uitgevoerd, waren ne- lat heeft de internationale atletiekfederatie IAAF gisteren deeld. Tijdens het toernooi worden alle medaillewin- lede een aantal door het lot aangewezen deelnemers ileerd. iiers op dreef in Atlanta De Australiërs Daniel Kowalski en Susan O'Neill en de aanse Penelope Haynes hebben tijdens de eerste dag [Pan Pacific zwemkampioenschappen in Atlanta een bes- Idseizoenprestatie neergezet. 3 de 200 meter vlinderslag af in 2.07,29. Kowalski liet 00 meter vrij 7.50,28 noteren. Wereldrecordhouder Kie- 15/9 kins eindigde in 7.50,80 als tweede. De 20-jarige Haynes O/10 ijdens de 100 meter schoolslag uit op 1.08,21. De Pan Pa- 25/1 mpioenschappen gelden als voorbereiding voor de Olym- 'en volgend jaar in Atlanta. China is niet uitgenodigd, lar zijn bij de Aziatische Spelen elf Chinese zwemmers op het gebruik van verboden middelen. ïSt( lanc ü.tSid/dpa te toernooizege in dertien maanden heeft Michael Stich fvertrouwen gegeven. Voldoende om tegen de nummer 1 de wereld, Pete Sampras, gisteren in de kwartfinale van 8601 nooi in Cincinnati het verlies van de eerste set diep weg en en vervolgens twee reeksen winnend af te sluiten. verloor de eerste set pas in de tiebreak: 5-7. In de tweede cee g Sampras bij 5-4 een wedstrijdpunt. Stich werkte dat ivon de tweede tiebreak met 7-3. In de derde set had hij j IN 'd meer aan de Amerikaan: 6-1Stich sloeg 27 aces. -1 s Angeles ^-ersloeg de Duitser afgelopen zondag de IV liomas Enqvist. Die blijkt tien dagen voor de start van pen ook in uitstekende vorm te verkeren. Hij won giste- rie sets van de Kroaat Goran Ivanisevic. De eerste lever- veed in met 4-6. In de tweede stond hij de Kroaat geen - ni e: 6-0. Enqvist verzekerde zich met 6-3 van een plaats in 3 t finale. even uitlopen. Daarna werd de gekwetste voet meteen in ijs verpakt. „Ik heb 'm vanochtend even gevoeld. Een ietsiepietsie maar. Ik had het erger ver wacht." Ellen van Langen glunderde weer. Ze is strijdlustig, wil zich bewijzen. „Ik heb mijn doel be reikt en nu ga ik ook tot het ui terste. Ik zal me 'dood' lopen." De olympisch kampioene heeft er hard voor geknokt. „Ze heeft er zo verschrikkelijk veel voor gedaan. Ze heeft er ook mentaal vreselijk veel voor moeten op brengen," aldus trainer Thuys. Vederlicht En als een tonnenzware last van de schouders is gevallen wordt zelfs een 1.72 meter lang lijf van 56 kg vederlicht. „Ik heb vrese lijk veel zin in die finale," aldus Van Langen, die het daarin zal moeten opnemen tegen onder ondere Rainey, Goerina, Quirot, Holmes en Letitia Vriesde. De Surinaamse uit Rotter dam, verschafte zich eveneens toegang tot de eindstrijd. De door Henk Kraaijenhof getrain de atlete had net als Van Lan gen aan de vierde plaats vol doende voor kwalificatie: 2.02.75. Voor Stella Jongmans klonk het requiem. Achtste en laatste in de halve finales met een zeer matige tijd van 2.05.11. „Het is nog te moeilijk om twee keer achter elkaar op topniveau te presteren. Ik had de macht niet en baal daar stevig van. De be nen waren gevoelig. Alsof ik net tachtig kniebuigingen had ge daan." Jongmans is nog te zeer een twijfelkontje en slaagt er maar niet in de verwachtingen op een belangrijke evenement in te lossen. „Ik was onzeker," mompelde ze teleurgesteld. „Tactisch is het ook nog moei lijk om keuzes te maken." göteborg Kim Batten showde haar fluwelen techniek op de 400 meter horden en wervelde exact twee jaar na Sally Gunnell naar een wereldre cord. Met 52.61 seconden dook de Amerikaanse dertienhonderdste van een tel onder de toptijd van de Britse. Tot de laatste meter had ze echter nog concurrentie te duchten van haar landgenote Tonja Buford. Met 52.62 seconden bleef ook zij onder het oude wereldrecord dat bij de WK in Stuttgart op de klokken werd gebracht. „Ik droomde gisteravond dat ik het wereldrecord zou pakken. Het was de levendigste droom die ik ooit heb gehad. Daarop heb ik mijn trainer gebeld. Hij hield me voor dat ik vooral ontspannen moest blijven en mijn pas lang moest houden," aldus de 26-jarige atlete uit Georgia, die zich bij vorige WK's nog met een vijfde en vierde plaats tevreden moest geven. Op de foto ziet Batten (rechts) dat ze goud heeft, teamgenote Tonja Burford is kennelijk verbaasd. foto epa Ook goud voor Johnson en Boebka Ronald de Boer (links) en Aron Winter duelleren om de bal. amsterdam anp In het seizoen dat volgt op een wel heel bijzonde re jaar heeft Ajax tenminste alweer één keer de gemoederen flink bezig gehouden. Een open dag in de Meer met rond de 40.000 belangstellenden, een generale repetitie in het Olympisch stadion tegen Europese topploeg Lazio met een welhaast net zo opvallend groot aantal doelpunten, 5-0. Wat het leukst was viel moeilijk in te schatten. In de ochtenduren de demonstratie-training waar technisch directeur Van Gaal per microfoon zijn bevelen over het veld schalde met erop volgend karaoke met Jack van Gelder, of de walk-over te gen de Romeinen van wie men zich kon afvragen waarom ze even in Nederland waren. Voor Aron Winter moet het een vervelende avond zijn geweest. De oud-ajacied, sinds 1992 in dienst bij Lazio, kreeg een bescheiden applausje van zijn voormalige fans, maar zag vervolgens zijn voormalige ploeggenoten aan alle kanten voorbij gelopen worden. Integenstelling tot bij voorbeeld Milan en Par ma kocht Lazio niet opzienbarend in. Tegenovér het vertrek van de altijd geblesseerde ster Gascoigne stond weliswaar de komst van een vijf tal jonge, talentvolle spelers, grote namen zitten daar echter niet tussen. Ontbreken dan ook nog eens een stuk of vijf vaste krachten en is de moti vatie er niet echt, dan is een grote nederlaag bij de winnaar van de Champions League snel te ver klaren. Op een zwoele avond ging Ajax weliswaar gede gen, maar aanvankelijk niet eens zo flitsend van start. Een paar kleine versnellingen echter waren voldoende Lazio aan flarden te spelen. Tussen de 21e en 44e minuut had de geïmproviseerde Ro meinse defensie geen kans bij acties van Ronald de Boer, Kluivert, Finidi en Overmars. Van een echte proef van Ajax was vooralsnog geen sprake. Hoe sterk gaat het gemis van Rijk aard straks gelden? De nieuwe man in het cen trum, Frank de Boer, kan op die positie met ze kerheid een grootheid worden. Niet voor niets stond hij bij voorbeeld op de lijst bij Cruijff om bij Barcelona Koeman op te volgen. Hij bleek te duur te zijn. Ajax miste vrijdag Kanu (olympisch elftal Nige ria), Marcio Santos (trainingsachterstand) en Lit- manen (knieblessure). In de rust verdwenen ook Blind -voor hem kwam allrounder Scholten- en Finidi, waardoor de jeugdige Wooter een kans op rechts kjeeg. Lazio bracht vier nieuwe krachten, onder wie de befaamde Boksic, en werd zowaar wat scherper. Het verschil werd daardoor niet meer zo gek veel groter. Alleen Musampa, een half uur voor tijd gekomen, scoorde nog. Wel kreeg Ajax nog drie kansen die de moeite waard waren. Maar Ro nald de Boer trof met een prachtig schot de krui sing, Kluivert tikte net naast en de actieve Reuser strandde op doelman Orsi, na een imponerende pass van Frank de Boer. De steeple-chase is verheven tot religie in Kenya. „Wie die disci pline beheerst is een held." Mo ses Kiptanui is een grootvorst. Een magistraal talent. De 24-ja- rige boerenzoon bereidde zich voor op grote hoogte. 'Moses' kwam van de berg en snelde naar het beloofde goud. De der de wereldtitel op rij (8.04.16). Achter Kiptanui bemachtigde de barrevoets lopende Christopher Kosgei zilver. De onervaren Kalenijn, opgevallen door zijn wel zeer onhandige wijze van springen over de ob stakels, had zich bij voorbaat neergelegd bij de suprematie van zijn 'leermeester'. Kiptanui tarten zou zoiets als majesteits schennis zijn. „Ik fungeerde als een buffer. Goud voor Kenya, dat was het belangrijkste," al dus de toekomstige hemelbe stormer. De onbekende Al-Asmari uit Saudi-Arabie completeerde het WK-rostrum. Eigenlijk was het brons weggelegd voor de derde Kenyaan, Birir. Maar deze kreeg bij een hindernis een voetveeg van de onbeholpen springende landgenoot Kosgei en ging on deruit. Tot overmaat van ramp tuimelde hij even later ook in de waterbak. Birir was kansloos voor brons en liep de wedstrijd plichtmatig uit. „Kan gebeu ren," vertelde de pechvogel zonder rancune. „Met de we reldtitel hebben we ons doel be reikt." Johnson De Amerikaan Michael Johnson realiseerde het onmogelijk ge achte. De 27-jarige Texaan deed zijn belofte gestand en haalde na het 400 metergoud ook de ti tel op de 200 meter op. Johnson deed dat met een gemak waar zelfs Carl Lewis in zijn beste ja ren jaloers op zou zijn geweest. Met 19.79 seconden bleef het oudste wereldrecord bij de mannen nog net intact. „Zo dicht bij het wereldrecord. Dat is het verhaal van de week," meende Johnson nogal overdre ven. „Niettemin, ik ben uitge put. Normaal gesproken loop ik voor mezelf. Maar nu wil ik ook nog wat voor Amerika doen. Zondag loop ik de 4x400 meter estafette." Frankie Fredericks pakte zilver (20.12) voor Jeff Williams (20.18). Boebka Ook de Oekraïnse vogelmens Sergej Boebka leverde een his torische prestatie. 'Tsaar Sergej' lanceerde zichzelf over een hoogte van 5.92 meter en incas- seerde daarvoor zijn vijfde we reldtitel in successie. In de 'windtunnel' zoals Boebka het stadion in Goteborg noemt, le den pogingen op een wereldre cordhoogte van 6.15 meter schipbreuk. Tarasov eiste het zilver op met 5.86 meter. Een zelfde hoogte bedwong de Fransman Galfione (brons) De Duitser Riedel veroverde voor de derde achtereenvolgen de keer goud met de discus (68.76 meter). De marge met de Witrus Durbovshik bedroeg bij na drie meter. Kaptyuk, even eens Witrus, greep brons. amsterdam anp Marcio Santos speelt bij Ajax voorlopig in het tweede. Tech nisch directeur Van Gaal heeft in overleg met de wereldkam pioen uit Brazilië besloten hem terug te zetten. Santos begon twee weken te laat aan de trai ning. Voornaamste oorzaak wa ren de problemen rond zijn contract. Sinds de Braziliaan in Amsterdam is heeft hij gepro beerd zich snel waar te maken. Dat leidde tot overbelasting en herhaalde blessures, zoals nu aan de lies. Hoe lang Ajax voornaamste aankoop op het tweede plan blijft kon Van Gaal niet zeggen. „We brengen hem traag. Het hangt af van zijn spel en dat van vervangers als Scholten en Bo- garde." De seizoenstart, volgende week tegen FC Utrecht, maakt Santos met zekerheid niet mee. Over Litmanen bestaan twijfels.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17