Doorstroming stagneert in asielzoekerscentrum Krakers aan Haven stilletjes vertrokken Meer volwassenen zijn minder alert' was hard nodigwat was het daar een troep m PI Leiden Dertig maanden voor straatroven Een tochtje door de geboortestad Zeldzame albino te zien op slangenexpo ?AG 11 AUGUSTUS 1995 rotppen maken I; piZonne wervel IgttfL tel-f Ll2|ntroposofisch therapeuti- 'ewiKonnewervel geeft vanaf lideif a8 4 September een cur- •12ipnnekindpoppen-maken. za ijrsisten maken een wiege- lr™nt een boxpopje, een knuf- ^pje en een rijstkabouter. 6 september begint een wee?., lappenpoppen maken, voofij een lijzepop, een grote P kleine ledematepop wor- ;ebifteemaakt. De cursussen enhjn gehouden in de Vrije 'nel Ridderspoor aan de fj|adstraat. pursussen kosten 65 en 95 P- Informatie: 01720- leiden annet van aarsen Een minimumverblijf van dertig da gen en een maximum van drie maan den. Dat was de periode die de asiel zoekers in het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg zouden blij ven, zo werd bij de ontvangst van de eerste bewoners halverwege maart verwacht. Maar de meesten zitten er nu, vijf maanden later, nog steeds. De doorstroming naar de asielzoekers centra staat bijna stil, vanwege capa citeitsproblemen daar. De lange verblijfsduur in het op vangcentrum is lastig voor de bewo ners. Anders dan in een asielzoekers centrum mogen ze bijvoorbeeld nog niet voorzichtig beginnen met het 'in burgeren in de Nederlandse maat schappij'. Werken is ook uitgesloten, tenzij een asielzoeker al een vluchte lingenstatus heeft gekregen. Bij veel bewoners van het opvangcentrum slaat de verveling nu toe. ,,Het is een naar gezicht", zegt be leidsmedewerkster Kamla Balak. „Jonge mensen die de hele dag op een bankje zitten. Ze willen graag iets doen, maar dat kan niet. Veel mensen hebben het idee dat ze een deel van hun status hebben verloren, gewoon omdat ze niet werken. We krijgen heel veel vragen. 'Kan ik niet bij de boer hiernaast gaan werken', bijvoor beeld. Uitgesloten dus. Het schoon maken van het terrein? Dat hebben ze in een achternamiddag gedaan. Daar kun je je ook niet dagen mee bezig houden." Inmiddels is het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers - het landelijk bureau - druk in onderhandeling met de gemeenten om meer AZC-plaatsen te creeëren. Bovendien wordt er ge dacht aan aparte centra voor mensen die niet in aanmerking komen voor een vluchtelingenstatus maar die om één of andere reden niet uitzetbaar zijn. Ook deze categorie zorgt er op het moment voor dat er in de AZC's weinig plaatsen vrijkomen. „Verder zijn er te weinig ROA-woningen, wo ningen waar mensen die al een vluch telingenstatus hebben, naar toe kun nen", zegt Maarten Korbee, plaatsver vangend directeur van het Leidse op vangcentrum. „Onze kernactiviteit - instroom en uitstroom - staat op een zeer laag pitje. Natuurlijk zijn er de af gelopen maanden weieens mensen weg gegaan. Maar in veel gevallen was dat bijvoorbeeld omdat ze naar familie konden vertrekken, die al in Nederland verblijft. Kamp Volgens de jongste cijfers die hij op zijn bureau heeft liggen - die van eind juni - is een fors deel van de huidige bewoners van het opvangcentrum in middels voorzien van één of andere verblijfsvergunning. Zo hadden 74 van de 595 mensen eind juni een voorlopige vergunning tot verblijf en waren er 16 mensen in het bezit van een A-status. „Als er voldoende ROA- woningen zouden zijn, dap was die laatste groep hier al lang en breed weggeweest", zegt Korbee. „Het blijft hier in de woorden van de mensen toch een kamp." Het opvangcentrum heeft inmid dels de activiteiten uitgebreid. „Offi cieel mogen we hier geen Nederland se les geven maar we hebben hier toch een aanbod van tien lessen waar mensen wat van de taal kunnen op pikken", zegt Martin, één van de ago gen die de asielzoekers begeleiden. „Dat is wat de bewoners het liefste doen, Nederlands leren. Verder heb ben we het project 'Rob CO' waar door de bewoners klusjes en schoon- maakwerkzaamheden kunnen doen op vrijwillige basis maar tegen een vergoeding van één gulden per uur. Er is een fietsenproject, een fitnessruim te, een vrouwenruimte voor vrouwen activiteiten, een creatieve ruimte, een bibliotheek... We zouden meer willen aanbieden - het liefst houd je ieder een de hele dag bezig - maar dat is gewoon niet mogelijk." De verveling, die nu bij veel bewo ners toeslaat, ervaart hij als een lastig probleem. „Je ziet in enkele gevallen mensen verpauperen. Die liggen de hele dag op bed, hangen maar, heb ben nergens meer zin in. Als ze al lang zo zijn weggezakt, krijg je ze er heel moeilijk uit. En dan zijn er mensen, die uit verveling gaan zitten klieren om aandacht te krijgen. Het wordt steeds moeilijker voor ze." Toch zou er momenteel een licht puntje gloren. Halverwege deze week kon ineens een groep van zo'n vijftien mensen naar een AZC vertrekken. „Kennelijk komen nu ook onze bewo ners bovenaan de wachtlijsten van de AZC's te staan", zegt Martin. „Ik was er even bang voor dat er wachttijden van een jaar zouden ontstaan maar de boel lijkt nu toch weer enigszins op gang te komen." omfietser gewond K» Een 31-jarige motorrijder is gisteren op de Willem de berlaan tegen een bromfietser opgereden. Deze is met lu(ier^etse' overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis. De orrijder kwam uit de richting van de IJsselmeerlaan en wilde darnixstraat inslaan. Daarbij zag hij de bromfietser over het Fd. Hij kon hem niet meer ontwijken. EnN™jeep uit kassa vert#1 Terwijl de serveerster van een café aan de Nieuwe Rijn n 8.3cjrën middag het terras aan het opruimen was, hebben dieven (gezien een greep te doen in de kassa. De kassa was niet af- Er wordt een bedrag van ongeveer 800 gulden vermist. in brand "V; Op verschillende plaatsen in de stad zijn gisteren auto's ig) jeltelijk uitgebrand. Rond half negen 's morgens ontstond 5 PER| de oude helihaven op het terrein van het AZL brand onder jotorkap van een auto. Rond half zes 's middags was het )P CA$oP het Lammenschansplein, waar in een auto kortsluiting jk lez^ijn ontstaan. In beide gevallen werd de brand door de jdweer geblust. 1895 Zaterdag 10 Augustus mentiën) Photographic. 12 Album-Portretten 3.6 Al- (-Portretten ƒ2,Met Proefportret vooraf. Aanbevelend, Bongenaar, Apothekersdijk 16, Leiden. Het Atelier is ialags geopend van 9 tot 6 uren. b licht van kleur en fijnen smaak is het Pilsener uit de Bier- fwerij „De 3 Hoefijzers", te Breda. Verkrijgbaar bij den uurfrïa^0nt A^t' Hoogewoei"d137, Leiden. tijder kooJNO 1970 dinsdag 11 augustus Richting Leidse Hofjes, gemeentehuisvesting en de sociale St van Leiden hebben, samen met enkele andere organisa- de handen inéén geslagen om een oplossing te vinden in lejaardenhuisvestingsprobleem. Er is deze week een figuur voren geschoven, die moet gaan optreden als contactman n de woningzoekende bejaarden enerzijds en de woning inde instellingen (zoals bestuurders van Leidse hofjes) an- jds. De krakers die ruim een week geleden hun intrek hadden genomen in een pand aan de Haven hebben dat met stil le trom verlaten. Politie noch buurtbewoners hebben iets van het vertrek gemerkt. Het is vooralsnog onduidelijk of de krakers uit vrije wil zijn vertrokken, of dat zij zijn ge zwicht voor de dreigementen van de eigenaar, die hen af gelopen dinsdag meedeelde hardhandig te zullen optre den indien zij de woning niet snel zouden verlaten. voor hun geld hebben gekozen na het opstootje van afgelopen dinsdag. Die dag ontstond een fikse ruzie nadat de eigenaar zich voor de deur van het pand had gemeld met een paar 'stevige jongens'. Volgens ooggetuigen zou hij gedreigd hebben de kra kers hardhandig uit het pand te verwijderen als zij niet uit vrije wil zouden weggaan. Agenten maakten de man duidelijk dat het gebruik van geweld uit den leiden herman joustra Buurtbewoners kregen gisteren al snel in de gaten dat de kra kers met de noorderzon waren vertrokken. De ramen van de bovenverdieping waar zij ver bleven, zaten weer potdicht en ook daarachter viel geen teken van leven meer te bespeuren. En bovendien was het in tegen stelling tot voorgaande dagen muisstil. De buurtbewoners denken dat de krakers eieren boze was en dat hij een civiele procedure kon aanspannen te gen de krakers, de enige legale weg om te proberen de krakers uit het pand te krijgen. De eigenaar belde echter later de politie met de mededeling dat hij de krakers toch zelf uit het pand, dat al meer dan een jaar leeg stond, zou verwijderen. De politie houdt echter nog een slag om de arm. Een woord voerder laat weten dat er voor alsnog geen actie wordt onder nomen. „In de eerste plaats hebben wij niets van een ver trek van de krakers gemerk. Als de krakers daadwerkelijk zijn weggegaan en als dat is gebeurd omdat ze zich bedreigd voel den, dan kunnen wij pas iets ondernemen tegen de eigenaar wanneer er aangifte wordt ge daan." Een 33-jarige Leidenaar van An tilliaanse afkomst is gisteren veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf. De Haagse rechtbank acht bewezen dat de man tot driemaal toe gepro beerd had iemand op straat te beroven. Pogingen die overi gens nooit slaagden, omdat zijn slachtoffers of toevallige voor bijgangers telkens sterker ble ken te zijn. De man had al eens een jaar gezeten voor diefstal met ge weld. Daarnaast kreeg hij eerder 150 uur dienstverlening aan zijn broek voor een beroving en moest hij een week de cel in wegens winkeldiefstallen. Maar hij legde nooit bekentenissen af. Zo had hij de nieuwe reeks roof- pogingen ook altijd ten stelligste ontkent. Dat één slachtoffer hem er uit pikte tijdens een spiegelconfrontatie en een an der hem zo kon aanwijzen tus sen een stapel politiefoto's, had volgens de Leidenaar niets te betekenen. „Al die Antilliaanse mensen lijken op elkaar, weet je", verklaarde de man twee we ken geleden. Net als de officier van justitie, die tijdens de zitting drie jaar celstraf eiste, geloofde de rech ter echter niets van zijn on schuld. chef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356413 ilg voorpagina I.00- ongelukken met kinderen gebeu- imdat ouders hun peuter op een uul|Strand of in een druk zwembad ge er uit Let oog verliezen. „Er on- zoiets als collectieve verantwoor- heid", zegt de Leidse hoogleraar G. Kohnstamm. „Als een d volwassenen samen met hun kin- gaan zwemmen, denken ze al lat de ene op de andere zal letten, m ouder alleen meride kinderen op is, weet hij dat hij voortdurend op letten. Maar met meer volwasse- iEKof'in ze minder alert." psycholoog G. Wolters van de Universiteit bevestigt dat. „Als ze elkaar goed kennen hoor je naderhand vaak: 'ik dacht dat jij er op zou letten'. De mensen schuiven elkaar dan de ver antwoordelijkheid toe." De hitte veroor zaakt volgens Wolters ook concentratie verlies. '„Bij extreem hoge temperaturen raken allerlei psychologische processen ontregeld. Mensen zijn bijvoorbeeld sneller geïriteerd. En er zijn ook secun daire processen: als het warm is gaan mensen meer drinken. Niet dat de men sen ineens totaal abnormaal worden als het warmis, maar gemiddeld is de taak- prestatie een beetje minder." Ook de Leidse politiewoordvoerder Blom wijst op het weer als mogelijke oorzaak. „Veel mensen hebben er geen idee van wat het weer met je doet. Wij merken het bij de politie onmiddellijk: veel meer klachten over geluidsoverlast, meer agressie en de mensen worden sneller moe." Toch denkt Blom dat in de zomer de kans om een peuter uit het oog te verliezen ook simpelweg groter is. „Het heeft te maken met de omstan digheden: bij warm weer zitten meer mensen aan de waterkant. Natuurlijk heeft het vooral te maken met toezicht, maar de kans is groter dat er een onbe waakt ogenblik is." Volgens manager J. van der Linden van zwembad De Wasbeek in Sassen- heim moeten ouders meer voorzorgs maatregelen nemen. „Als een kind al leen badkleding aan heeft, weet je zeker dat het onder water zal verdwijnen. Met die opblaasbare armbandjes blijft het in ieder geval drijven. Een zwemband is minder ideaal. Als het kind met het hoofd voorover in het water valt, ont staat een dobbereffect en kan het niet zelf overeind komen." Zelfs als een kind al het zwemdiploma A heeft gehaald, moeten de ouders nog alert blijven. Van der Linden: „Als het kind al jong het diploma heeft gehaald en daarna een paar jaar niet heeft ge zwommen, verleert het 't zwemmen ook weer. Daarom raden wij ouders ook aan om meteen door te gaan met zwemdi ploma B of in ieder geval regelmatig te gaan zwemmen. Maar als ze eenmaal 6 jaar zijn geweest is het net als fietsen: dan verleren ze het nooit meer." Een gezellig middagje varen door de Leidse grachten, daar hadden de bewoners van bejaardencentrum de Rondedans in de Julianastraat wel trek in. Want voor de meesten was dat een tochtje door hun geboorte stad die ze nog maar zelden kunnen aanschouwen. Dus trokken zé gisteren welgemoed naar de Haven om in een rondvaartboot te stappen. Het uitje was georganiseerd door Zorgvoorziening Zijloever in het kader van het vijfjarig bestaan. Twee weken geleden waren de bejaarden van bejaardencentrum Zijloever aan de beurt geweest voor een tochtje over de Leidse wateren. Dit najaar worden nog meer activiteiten en uitjes georganiseerd. foto holvast/mark lamers Wie nog nooit de albinovorm Vein een stierslang heeft gezien kan van 24 augustus tot en met 17 september terecht op de slangententoonstelling Ex po in de Hortus Botanicus in Leiden. Omdat slangen sche- merdieren zijn, is de expositie ook 's avonds geopend. Dan zijn de dieren actiever. In vijftig natuurgetrouw in gerichte terraria zijn in de oranjerie zo'n honderd slan gen te zien waaronder adders, cobra's, boa's, anaconda's en meterslange pythons. Naast gewone slangen kunnen be zoekers ook een aantal bijzon dere exemplaren zien, zoals de al eerder genoemde albino- stierslang en de beruchte tai- pan uit Australië. Bij elk terrarium is een uit gebreide beschrijving aanwe zig. De voortplanting, legen des, religie, sterke verhalen en andere wetenswaardigheden komen aan de orde. Zo den ken veel mensen dat de beet van een slang meestal dodelijk is. In de praktijk ligt dat an ders. Van de anderhalf miljoen mensen die jaarlijks door slan gen worden gebeten komen er zo'n 40.000 te overlijden. Afge zet tegen andere doodsoorza ken valt dit mee. Per jaar gaan er bijvoorbeeld 120.000 men sen dood door wespe- en bij- esteken. In Maleisië gaan meer mensen dood door vallende kokosnoten dan door de daar massaal voorkomende gifslan gen. Er is ook een videopresenta tie te bezichtigen, die een blik achter de schermen gunt van Serpo. De verzorging van de dieren, het voederen, de voort planting en het melken van gifslangen wordt getoond. Ook is te zien hoe een slang een prooi inslikt, die groter is dan hijzelf. De bezoeker kan tot slot met behulp van een com puter zijn kennis over de slang testen. De expositie is van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds geopend. De toegangs prijs is 6,50 gLtlden. CJP-hou- ders, 65-pIussers en kinderen lot twaalf jaar krijgen reductie. uyp4se reinigers vegen natuurpark op Java schoon ft")ava monica wesseling I vuilniszakken vol blikjes, Offertjes en andere 'souvenirs' jeristen hebben ze in het aar.ürpark Ujung Kulon op het Zu>jesische eiland Java opge- reekf?e v*er vuilnismannen en ïilnisvrouw. Dertig zakken n enorme berg grofvuil, jhaamde me rot toen ik 5t een rotzooitje de toeris- jvan gemaakt hebben. Nu opgeruimd is dat ge- rthojel weg." Ia weer terug in Neder- Leidse reinigers die op [ing van de NRCV het ark op Java schoon- Als slaapwandelaars ze vanmorgen in alle de aankomsthal van 1 binnen. Beduusd van rukken -,,er liepen reu- issen en apen zo maar neus"- en rillerig in de .kou. ib nou toch iets meege- ik mocht in de cockpit, riorgen was het hartstik- i helder en heb ik Mün- ien liggen." Indonesië k, maar voor Jaap Neu- was het vliegen onbe- B.üiuet hoogtepunt van de met vier collega's pij op uitnodiging van de elhJ naar Java om daar het >686" foto united photos de boer vegen. Of dat leuk is?. Ja hoor, het is je werk toch. Daar denk je niet over na." natuurpark Ujung Kulon schoon te vegen. De NRCV heeft een programma 'We- reldwensen' en een van de win naars van dat programma wenste dat het park geschoond werd. Ruim een dag zijn de vier. mannen en een vrouw (Tineke Calkhoven) aan het vegen ge weest. „Ja, wel heet, maar ont zettend leuk. En bekijks dat we hadden. En iedereen maar vra gen waar we vandaan kwa men", 'zegt Dirk Slingeland. „Ja, het was hard nodig. Wat een troep daar. Doodzonde, want het is er zo ontzettend mooi", voegt Arwl Rasser toe. Mike Muyselaar, normaliter bepaald niet op zijn mondje gevallen, is deze ochtend opvallend stil. „Ik ben helemaal gaar. Ik heb zo ontzettend veel gezien. Wat is dat mooi. Die natuur, dat re genwoud. Je gelooft je ogen niet." Hij en Dirk zijn ook hele maal lyrisch over het bootje waarmee ze van en naar het schiereiland Ujung Kulon geva ren zijn. „Dik 600 pk. Dat ging als een speer." Ondanks het drukke pro- Moe maar een ervaring rijker, keerden de Leidse vegers vanochtend terug uit Indonesië. gramma - na het vegen hebben ze in amper vier dagen het ei- ten weer gewoon de Leidse stra- woud, en geen saté of het moet was hartstikke mooi en dat pakt land 'gedaan'- hebben ze het ten en stoepen geveegd. Niks die van die snackbar om de niemand meer van ons af. 'heerlijk' gehad. Maandag moe- varanen of apen, geen regen- hoek zijn. „Maak niet uit. Dit Maandag gaan we weer gewoon

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13