Komende sterrenregen 'mals buitje' Wetenschap Techniek DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 REDACTIE; SASKIA STOELINCA 023-150265 Snuifciutomaat ruikt drugs Duitse onderzoekers hebben op verzoek van het bondsministe- rie voor onderwijs, wetenschap pen, onderzoek en techniek, een apparaat ontwikkeld dat op afstand drugs kan waarnemen. De Duitse overheid ziet de de tector als waardevolle aanvul ling op de drugsspeurhond. Het apparaat kan de aanwezigheid van slechts enkele drugsmole culen in de omgevingslucht al waarnemen. Bovendien is een apparaat ont wikkeld dat bij mensen op een voudige wijze kan vaststellen of zij drugs hebben gebruikt of er mee in aanraking zijn geweest. Deze detector, die zo groot is als een vulpen, kan al een miljard ste gram heroïne, yocaïne of ca- nabis ontdekken. Dé detector wordt onder andere in Duits land en in de Verenigde Staten in de praktijk getest. Gemanipuleerde aardappel kleurt niet meer bruin Aardappelverwerkers hoeven over enkele jaren geen last meer te hebben van het bruin worden van hun chips en frites. Onder zoekers van Keygene in Wage- ningen zijn er samen met hun collega's van de Cornell Univer sity in Ithaca, New York in ge slaagd om de aardappel geen melanine meer te laten produ ceren. Dat lukte ^loor specifieke genetische informatie te wissen. Nu staan de zogenoemde trans formanten nog in de proefkas- sen van aardappelcoöperatie ZPC in Leeuwarden, een van de opdrachtgevers. Volgend jaar plant ZPC de rassen op proef velden. Na vergunning van de overheid kunnen over zo'n vijf jaar de nieuwe rassen op de markt geïntroduceerd worden. Stootblauw is het verschijnsel van bruin-blauwe verkleuring van aardappelknollen door be schadiging tijdens het mecha nisch rooien en verwerken. De verkleuring is aan de buitenkant vaak niet te zien. Na het schillen moeten huishoudens en indus triële verwerkers de onsmakelijk ogende plekken verwijderen. De verkleuring wordt veroor zaakt door de vorming van het pigment melanine als reactie op verwonding. Melanine is een verzamelnaam voor polyfenoli- sche verbindingen die reageren met zuurstof. Die reactie wordt in gang gezet door het enzym polyfenoloxidase (PPO). Via een bepaalde technologie zijn de wetenschappers erin geslaagd het PPO-gen uit te schakelen. Hierdoor blijft melaninevor- ming uit. De proef is uitgevoerd met de aardappelrassen Diamant en Van Gogh. Veldproeven in Friesland laten zien dat de ge manipuleerde aardappelplan ten zich normaal ontwikkelen. Een team geologen en planeetwe tenschappers van het 'California Institute of Technology' (CalTech) in Pasadena is er in geslaagd vrij nauwkeurig na te gaan hoeveel kosmisch stof er gedurende de laatste 72 miljoen jaar op aarde is neprgekomen. DEN HAAG BEN APELDOORN Dat stof is afkomstig zowel van de ontel bare stofdeeltjes die in het zonnestelsel tussen de planeten rondzwermen als van de (veel grotere) planetoïden en ko meten. Van laatstgenoemden weten we dat ze in het verre verleden op aarde zijn ingeslagen en daarbij tot soms wereld omvattende rampen aanleiding gaven. De eersten, de stofdeeltjes, kennen we ook. Vroeger zag men ze aan voor 'ster ren-die-vallen', tegenwoordig heten ze 'meteoren'. Iedere geïnteresseerde die de sterrenhemel zo nu en dan (met het blote oog) eens bekijkt heeft er wel eens een gezien. De kans daarop is binnenkort heel groot: tussen 11 en 13 augustus trekt de aarde elk jaar door het dichtste deel van een stofzwerm heen: de Perseïdenzwerm. Wie gedurende de nachten 11 12 en 12/13 augustus de hemel een paar mi nuten bekijkt zal beslist meteoren ('val lende sterren' dus) zien. Dit jaar zal het schouwspel overigens behoorlijk tegen vallen, want het is volle maan op 10 au gustus, waardoor de veelvuldig aanwezi ge, zwakkere Perseïden in het maanlicht zullen 'verdrinken'. Soms zijn er echter zulke heldere exemplaren bij, 'vuurbol len' genoemd, dat ze ook in een zee van maanlicht nog opvallen. De tijdschaal waar de CalTech-weten- schappers mee te maken kregen, is niet zo nauwkeurig dat ze daar de neergeko men stofhoeveelheden van jaar tot jaar mee na konden gaan. Nee, een nauw- Een oude houtsnede (1850) waaruit de ontsteltenis van de mensen blijkt tijdens een immense sterrenregen in november 1833. In één nacht 'vielen' toen naar schatting meer dan een miljoen 'sterren'. FOTO CPD keurigheid van maximaal 5.000 tot 10.000 jaar was het best haalbare en op zich is dat op een tijdschaal van ruim 70 miljoen jaar 'redelijk nauwkeurig' te noemen. De meetgegevens werden verkregen na een serie ingewikkelde, chemische han delingen van een meer dan twintig me ter lang boormonster uit de bodem van de Stille Oceaan. De plaats waar de lan ge sedimentscilinder werd verkregen ligt ongeveer 1.500 kilometer ten Noorden van Honolulu (Hawaii-eilanden) op een diepte van ruim vijf kilometer. Je vraagt je af waarom men nu juist daar gaat zoe ken naar 'stof-uit-de-ruimte'. ,,De sedimentstructuur daar wijst op zeer gelijkmatig tot stand gekomen af zettingen gedurende vele tientallen mil joenen jaren," zegt Karl Farley, leider van het CalTech-team. „Die gelaagdheid loopt keurig in de pas met het verloop van het klimaat in die tijd, zoals we dat hebben opgemaakt uit andere boor- monsters. Dat maakt dat je een be trouwbare indruk kunt krijgen van ande re veranderingen dan die veroorzaakt door het klimaat." Het boormateriaal vertegenwoordigt een tijdperk tussen 190.000 en 69,27 miljoen jaar geleden. Goed, als je dat dus voor zichtig uit elkaar peutert, vind je, als het meezit, kleine flintertjes meteorenstof. Was het maar zo eenvoudig. Farley en zijn collega's hebben niet zit ten peuteren, maar ruim 50 doorsnede- fragmenten van de boorcilinder simpel weg verbrand. En wat er bij die verbran ding vrijkwam werd natuurlijk vreselijk precies gemeten. Het CalTech-team was speciaal op zoek naar een bepaald heli- um-isotoop (He-3). We weten dat die zich, via snelle, geladen deeltjes afkom stig van onze zon, als het ware 'nestelt' in interplanetair stof- en gruismateriaal. Als 'vallende sterren' verbrandt dat ma teriaal weliswaar in onze dampkring, maar de microscopisch kleine deeltjes die daarvan overblijven dwarrelen gedurende da gen of weken naar bene den. Het He-3 blijft daar bij intact en de tegen woordige meetapparatuur kan het, ook na vele mil joenen jaren, aantonen. Tektieten Farley en de zijnen kon den, toen alle metingen op een rijtje waren gezet, enkèle interessante con clusies trekken. Om te beginnen bleek dat er 37 en 50 miljoen jaar geleden duidelijk meer stof naar beneden kwam dan gemiddeld over de periode tussen tien en twintig miljoen jaar gele den. Het duidelijkst ge beurde dit 37 miljoen jaar geleden, wat samenviel met het eind van het Eo- ceen. Farley wijst er op dat 'uit die periode ook de zo geheten 'tektieten' stam men. Dit zijn min of meer glasachtige lichaampjes, soms groenig en door schijnend, waarvan veron dersteld wordt dat het ge smolten, hoog opgewor- Tijdens een kort durende, maar hevige sterrenregen op 17 november 1966 maakte de Amerikaanse astronoom Dave McClean vanaf de Kitt Peak-sterrenwacht in Arizona deze fraaie foto. Elke streep is het verbrandingsspoor van een supersnel deeltje in onze damp kring. FOTO GPD pen en daarna weer omlaag 'geregend', gestold materiaal is, geproduceerd tij dens één of meer gigantische inslagen. Ook gedurende de laatste twee miljoen jaar, bekend als het 'Quaternarium' en onder te verdelen in het Pleistoceen en het (tegenwoordige) Holoceen, is sprake van verhoogde He-3 concentraties. De Nederlandse astronoom Piet Hut, verbonden aan de universiteit van Prin ceton, had acht jaar geleden in het blad 'Nature' al gewezen op het bestaan van een aantal aardse inslagkraters die niet ouder zijn dan twee miljoen jaar. En dan natuurlijk: 66 miljoen jaar geleden! Hét grote gebeuren, de ramp, in de vorm van een verschrikkellijke inslag in wat nu het Mexicaanse schiereiland Yucatan is, en die het leven kostte van 50 procent van alle aardse levensvormen, inclusief de dinosauriërs. Wat moet er in die aard laag, die de grens tussen het Krijt en het Tertiair markeert en die daarom bekend staat als de K/T-laag, wel niet aan He-3 zijn gevonden. Mis! „Ondanks dat er in de K/T-laag gemid deld 40 maal zoveel iridium gevonden is als boven of onder die laag" legt Farley uit, „is de He-3 concentratie nauwelijks verhoogd. Bovendien is ook niet met ze kerheid te zeggen of er tijdens zo'n cata strofe en de daarbij optredende, massale verdamping voldoende He-3 overblijft." In ieder geval kan uit deze boormonsters eens temeer opgemaakt worden dat de aarde in veel 'recenter' tijden nogal stormachtige ontmoetingen met buiten aards materiaal moet hebben gehad en dat interplanetair stof, opgespoord via het isotoop He-3, daarbij een belangrijke rol speelde. Dus, kijk de komende nachten tussen 11 en 13 augustus eens een tijdje omhoog, doe desnoods een wens, maar bedenk ook dat er buiten onze aarde stof genoeg is om over na te denken. 1 K E H L A I M A 2 R K A L D I E R 3 A E V F E R D ij 4 L E I N O K S P 5 H G E L T A E S 6 G E N O R O M S 7 T H U E M G U S 8 N E A Z A L I D 9 C G H R T ij W S 10 B A E S Z E O M 11 P D T E C I O R 12 B S E Z c I T H 13 A B Z u E U D R 14 R B E O E' G L D OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. tapijtstof; 2. omlijsting; 3. scheepsschade; 4. golfbaan; 5. drinkgerei; 6. aardgeest; 7. teelaarde; 8. naaigerei; 9. kleur; 10. schoonmaakgerei; 11. ach tergrond; 12. eigendom; 13. he melsblauw; 14. kunstvoorwerp. KRUISWOORDRAADSEL -onnozel- 0-ieder-s rust-tast en-ene-ma -aal-lea- onserg -ier-eta- we-een-go omen-gade 1-steel-r -stellig- MBM HEINZ li.'iüil'^liillK^iil^/iilllüi'l/Hili AdOK5EN/S EET DE 0>VE VAN PEÓKOTE VOET&ALF/NAJ-E KililHlliliHjdlUn/'llüHlil'ililTi'i ALS IK MEM LAAT KOMEN, UEEEN EK OP L/nKS KANSEN V/A DE SNELLE TEEENStVOT, TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel en Tom Poes deinsden verbaasd achteruit, terwijl ze met grote ogen naar de tafel keken. Maar Joost behield zijn kalmte. „Kijk", sprak hij, „dit is het be treurenswaardige verschijnsel, waar ik over sprak, als ik zo vrij mag zijn." Hij wees naar het dienblad waarover vage vormen rondflitsten die te snel voor het oog waren. Het gebeuren maakte de indruk van een algemeen, onregelmatig gezoef, dat zich om de levensmiddelen bewoog. Voor de ogen van de onthutste toeschouwers smolten de kaas, worst en de boter hammen weg als sneeuwvlokken op een warrhe hand. Binnen enkele se conden was alle broodbeleg ver dwenen en toen hield ook het geflits op. „W-wat w-was d-dat?" vroeg heer 01- lie moeilijk, terwijl hij naar de jampot staarde, die alleen was achtergeble ven. Tom Poes liep op de tafel toe en keek aandachtig naar het tafelkleed. „Hm", zei hij, „ik zie het al!" „Wat zie jij?", hernam heer Bommel, rood wordend. „Hoe kan jij iets zien, wat ik niet zie? Je denkt zeker, dat ik langzaam ben. Maar ik weet zeker dat ik gezien heb, dat er niets te zien was, als je begrijpt wat ik bedoel." „Het waren muizen", zei Tom Poes en hij wees naar de afdrukken van muizepootjes op het tafelkleed. „Onzin!" riep heer Ollie uit. „Muizen zoeven niet." „Het waren erg vlugge muizen", ver volgde Tom Poes. „Vreemd vlug, net als die slak, u weet wel. H T W E Weersvooruitzii VRIJDAG 11 AUGUST Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De zomer van 1995 bouwt onver stoorbaar voort aan zijn reputa tie. Er wordt al vaak een vergelij king getrokken met het mooie seizoen van 1994, maar er zijn wat verschillen in de karakters van beide zomers. Vorig jaar was er echt sprake van een warmte- explosie in de maand juli. Feite lijk duurde deze zomer maar zes weken. Dit jaar is de warmte in het algemeen wat minder ex treem, maar het mooie weer heeft duidelijk een langere adem. Tot dusverre zijn records achter wege gebleven, maar daar kan nog verandering in komen als de huidige trend, waarin hogedruk- gebieden heer en meester zijn, wordt voortgezet. Er zijn verschil lende manieren om de kwaliteit van een zomer in cijfers uit te drukken. Zomerse dagen bijvoor beeld, waarbij het kwik de limiet van 25 graden overschrijdt. Dergelijke dagen kunnen in ons lai voorkomen van april tot oktober, zodat pas op het eind van het; zoen de balans kan worden opgemaakt Het zg. warmtegetal leent zich beter om alvast een tussenstan<Lai maken. Het warmtegetal treedt in werking bij een gemiddelde" maaltemperatuur van meer dan 18 graden. Bedraagt het dagge delde op een warme zomerdag bijvoorbeeld 23.2 graden, dan er 5.2 graden aan het totaal toegevoegd. Het warmtegetal van zomer is inmiddels opgelopen tot 119, waarmee dit seizoen ni zesde plaats van de eeuw inneemt. En daar zal het hoogstwaai lijk niet bij blijven. De nummers vier en vijf op de ranglijst, de jaren 1911 en 198! een warmtesom van resp. 135 en 133 kunnen vrij gemakkelijk den ingehaald met het oog op de warme dagen, die nog komen Het is zelfs goed mogelijk dat deze zomer de achtervolging inzn" de derde zomer van deze eeuw, jawel, die van vorig jaar (warmt e to 148) De recordhouder; 1947 (221) lijkt vooralsnog onaantastl Actueel: Het hogedrukgebied boven de Noordzee schuift nu lai verder naar het oosten op en laat de wind nog iets verder ruime oost tot zuidoost. Morgén wordt bij aanhoudend zonnig weer al aan de 30 graden getipt, het eerst in de zuidelijke provincies dag kan het in een groter deel van het land tropisch warm word later op de dag een geringe kans op warmte-onweer. Zondag en maandag wordt de wind tijdelijk westelijk. Daarbij het vrijwel overal droog met aangename temperatuur tussen 2( graden. Op wat langere termijn ligt een nieuw Atlantisch hogei bied klaar om de volgende warmte-periode in te luiden KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden droog en flinke zonnige perioden. Elders meer wolken en vooral langs de kust nu en dan regen. Aan de west kust maxima meest tussen 12 graden in het noorden en 20 in het zuiden. In het zuidoosten maxima oplo pend naar 28 graden. Zweden: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Vandaag in het noorden maxima tussen 11 en 16 graden, in het midden en zuiden rond 22. Morgen overal iets warmer. Denemarken: Vrij zonfiig en droog. Maxi mumtemperatuur oplo pend tot ongeveer 27 gra den op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst vrij zonnig. Morgen in Ierland, rond de Ierse Zee en in het westen van Schotland meer bewolking. Droog. Met name morgen sterk uiteenlopende tem peraturen met maxima van 19 graden in noordwest-lerland tot rond 27 in Enge- België en Luxemburg: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon, met name 's middags ook stapelwolken. Morgen in midden-Frank rijk mogelijk een onweersbui. Stijging van temperatuur met op morgen maxi ma rond 29 graden, langs het Kanaal enkele graden lager. Portugal: Flinke zonnige perioden, vooral langs de westkust. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 30 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Naast zon ook wolkenvelden en vooral in de oostelijke helft kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur aan de costa's tussen 27 en 32 graden, landinwaarts op veel plaatsen 32 tot 36 graden; langs de Golf van Biskaje wordt het ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, soms ook mist of wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnig én erg warm met maxima vlak aan zee van ongeveer 34 graden. Zuid-Frankrijk: Naast zon met name morgen ook bewol king en hier en daar een regen- of on weersbui. Middagtemperaturen rond 30 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 33 graden. Italië: In het noorden van tijd tot tijd nog een regen- of onweersbui. Verder droog en veel zon. Middagtemperatuur van 28 graden in het noorden tot plaatselijk 35 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Naast zon soms ook wolkenvelden en een lokale onweersbui. Maxima van 30 tot 35 graden. Malta: Vrij zonnig en erg warm. Middagtempe ratuur oplopend naar 35 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en in het noorden van Grie kenland kans op een onweersbui Mid dagtemperatuur aan de stranden rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Kond de Dardanellen soms ook bewolking. Droog. Middagtemperatuur aan de meeste kusten en op Cyprus 30 graden of hoger. Duitsland: Flink zonnig. Droog. Stijging van tempe ratuur, met op morgen maxima rond 28 graden, in Sleeswijk-Holstein enkele graden lager. Zwitserland: Geleidelijk meer zon maar toch aanhou dend kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.17 ZononddnL.f Maan op 21.07 Maano- Waterstand IJmuiden Katwij Hoog 04.28 16.59 04.01 Laag 00.06 14.43 23, Weerrapporten 09 augustus 201 ei Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn licht bew licht bew. half bew. licht bew Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck regen Istanbul onbew. Klagenfurt half bew Kopenhagen licht bew. Las Palmas onbew Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Stockholm licht bew licht bew. half bew. licht bew. Wenen Bangkok half bew. Buenos Aires onbew Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar be' New Orleans New York licht bew, half bew. I9.3i 22 )f pr; )l Oostenrijk: Vandaag in het oosten nog enk eel u of onweersbuien. Verder gereg op veel plaatsen droog. St temperatuur met op morgei ,ni rond 27 graden. Hongarije: ook stapelwolken vandaag nog kans op enkele onweersbuien. Middagtempel daag rond 26 graden; morge warmer. i cht li e'e 2. 22. 2 let t JIT.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8