Nieuwe uittocht Krajina-Serviërs Nieuw offensief Kroatië slechts kwestie van tijd Buitenland )aanse politie pakt TA-terroristen op Farben weigert groep perlevenden vergoeding Kroaten maken al monument voor herovering Oost-Slavonië 'Eerste kernproef nog deze maand' 'AIDS-bende' zoekt eten en begrip VS: massagraf bij Srebrenica NDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 DPA Deutsche Pre fitse joden boos over Zyclon-achtbaan De joodse gemeenschap in Groot-Brittannië is boos op ianager van een recreatiepark in het Zuidengelse Brighton zijn nieuwste achtbaan de naam Zyclon heeft gegeven. Zy- B was het dodelijke zenuwgas dat in de Tweede Wereldoor- in concentratiekampen werd gebruikt. De manager van het Jlusementspark zegt dat louter op grond van de klank voor de I.fcrn van de achtbaan is gekozen. „We hebben er niet aan ge it. Het is een vergissing van de Italiaanse fabrikant." ewardess valt uit vliegtuig is aires Een stewardess van de Argentijnse luchtvaart - itschappij Inter-Austral is gisteren op een binnenlandse ;ht over het Andesgebergte uit het vliegtuig gevallen. Volgens ilitie in Córdoba ging de achterdeur van het vliegtuig plot- ig open en werd de 26-jarige Lilian Almada de diepte inge- en. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. aking bij Kanaaltunneltrein Franse machinisten brengen een slag toe aan de Kanaal- neltrein, die toch al verlies lijdt, door tot en met maandag- rgen acht uur te staken. Vertegenwoordigers van de maat- appij Eurostar hebben echter beloofd dat de dienstregeling irde helft normaal doorgang zal vinden. iitobom Montreal eist mensenlevens f itreal Een bom geplaatst in een jeep heeft gisteren in ntreal het leven gekost aan de bestuurder van het voertuig. Lieen voorbijganger, een jongetje van 11 jaar, werd gedood. t anderen raakten gewond. De politie vermoedt dat de bom - eplaatst door leden van een drugsbende, maar heeft daar In harde bewijzen voor. Montreal is het afgelopen jaar diverse en opgeschrikt door explosies en bomaanslagen. lorvvaardelijke straf Modrow ]diN« De laatste communistische premier van Oost-Duits- I, Hans Modrow, is gisteren veroordeeld wegens gesjoemel de lokale verkiezingen van mei 1989 in Dresden. Modrow, irmalig burgemeester van de Saksische hoofdstad, kreeg ne- maanden voorwaardelijk en een boete van 5.000 mark. Dden bij overstromingen Spanje irid Overstromingen als gevolg van zwaar noodweer heb- in Centraal-Spanje gisteravond aan zeker zes mensen het :n gekost. De meeste slachtoffers waren automobilisten die comen verrast werden door het noodweer. Centraal-Spanje npt met de ergste droogteperiode van deze eeuw, waardoor ;rond en vele rivierbeddingen volkomen zijn uitgedroogd. ipaanse politie heeft de af- jen nacht een commando - leid van de Baskische af- idingsbeweging ETA gear- lerd in Palma de Mallorca leBalearen. Mogelijk had de het gemunt op de me koning Juan Carlos, die vakantie viert, drie ETA-leden waren 17 fanuit het Zuidfranse Nice een zeilboot naar Mallorca en, aldus de politie. Daar den ze een appartement in ïurt van het paleis van Ma- het zomerverblijf van de iklijke familie. IADE MALLORCA «AFP :arben, het Duitse chemi- bedrijf dat in de nazitijd enden concentratiekamp- ngenen zich dood heeft la- werken, heeft gisteren ge- erd compensatie te betalen een groep overlevenden, bedrijf zal wel de overheid en dat te doen. dens een rumoerige aan- 'loudersvergadering ging de van toezicht akkoord met voorstel om de Duitse over- te wagen zo'n 8.000 Oost- pese overlevenden een uit- ig te geven en dat bedrag te ikenen met bezittingen van arben in het oosten van sland, die nu in handen van verheid zijn. IG Farben had irende de oorlog zo'n 100 dwangarbeiders in Met vrije tijd te over, leer je je fiets wel kennen. Sparta Essex MIV met 7 versnellingen en hydraulische of trommelremmen. Adxnesprijs vanaf f 1.269,- Sinds ik m'n Sparta Essex heb, is en de veiligheid van het hydrau- ietsen mijn grootste hobby. Elke lische remsysteem. En niet stuk lag geniet ik van die prima zit op te krijgen, hè. Da's nou typisch Sparta, et comfort-zadel, dat vederlichte |e begrijpt wel, dat ons hele gezin 'PPen dankzij de 7 versnellingen nu een Essex heeft SPARTA r de dichtstbijzijnde dealer055 - 55 09 22 OSIJEK THIEU VAESSEN Op drie kilometer van de scheidslijn tussen Kroatische Serviërs en de Kroaten klinkt het snerpende geluid van een kettingzaag. De Kroatische kunstenaars van het collectief Petar Smajic werken aan een enorm beeld dat hun dorp Ernestinovo moet opsie ren zodra het Kroatische leger daar weer heer en meester is. ,,Zij willen oorlog", zegt hun voorman Sinisa Tesankic (46) over de Serviërs. „Wij houden van wede. Dat tonen we door in deze gespannen tijd beelden te maken." En hij laat het ontwerp van een enorme duif zien. Na oorlog komt wede. Tesankic is vol vertrouwen dat de Kroaten desnoods gewapenderhand hun gezag in Ernestinovo zullen her stellen. „Zo God het wil, ben ik in en kele dagen terug." Ernestinovo ligt in Oost-Slavonië, het enige gebied in Kroatië dat nog onder controle van de Serviërs staat. De kunstenaars zijn aan het werk in de kelder van een hotel in Osijek, een Kroatische stad die de Serviërs vier jaar geleden net niet wisten te verove ren. De oorlogssfeer van toen is hele maal terug, 's Avonds mag niemand meer naar buiten, 's middags is het op straat wijwei uitgestorven. Winkeliers hebben hun etalageruiten beschermd met dikke schotten hout. Rejepi Niazi heeft gisteren maar acht klanten in zijn ijssalon Korzo gezien. Normaal gesproken komt hij op een warme dag als deze handen te kort. Zijn buurman, eigenaar van een Chi nees restaurant, besloot zelfs zijn bie zen te pakken. „Serviërs en Kroaten schieten. Chinezen dood", had hij ge zegd voor hij het zekere voor het on zekere nam. Zowel de Kroaten als de Serviërs be reiden zich voor op een hervatting van de oorlog. Volgens onbevestigde be richten heeft Belgrado al zware wa pens en duizenden manschappen naar Oost-Slavonië gestuurd om een Kroatische aanval op het welvarende gebied af te kunnen slaan. De Serviërs hebben Osijek de afgelopen dagen al enkele keren beschoten. Veel mannen hebben hun wouwen en kinderen naar veiliger oorden gestuurd. In de kelder van hotel Osijec kampe ren, naast de kunstenaars, al vijf da gen lang vijftig mensen midden tus sen de lege bierkratten. Zij wonen normaal gesproken aan de oever van de Drava en kunnen de Serviërs aan de overkant van de rivier bijna in de ogen kijken. Vier jaar geleden zaten ze een half jaar in de kelder omdat hun eigen woningen geen enkele bescher ming boden tegen inslaande grana ten. Bang is ze niet, verzekert Mirjana. Het Kroatische leger is nu veel sterker, en ja, het wordt tijd voor de herovering. Berichten dat de Kroatische president Franjo Tudjman met de Serviërs een geheim akkoord heeft gesloten om Oost-Slavonië met rust te laten, zijn aan de inwoners van Osijek niet be steed. Voor de oorlog van 1991 telde Osijek 150.000 inwoners. Nu zijn dat er nog maar 100.000, van wie 30 procent af komstig is uit dorpen en steden die door de Serviërs zijn veroverd. Vooral die laatsten willen zo snel mogelijk te rug. Van het dak van het hotel is goed te zien hoe kwetsbaar Osijek is voor de Servische artillerie. Bijna alle bossen rondom de stad zijn in handen van de Serviërs. In de rivier is een schip te zien dat moet voorkomen dat de Ser viërs proberen met mijnen de plaatse lijke brug op te blazen. Na de zware beschietingen van vier jaar geleden heeft de hoteleigenaar voor 300.000 gulden nieuwe ruiten la ten plaatsen. Bij de vraag of die bij nieuwe gevechten als eerste zullen sneuvelen, haalt hij de schouders op. Herovering van Oost-Slavonië zou het einde van de permanente dreiging be tekenen. „Dan komen er weer toeris ten en mensen die in Osijek willen in vesteren." De politie weet nog niet wat het ETA-commando precies van plan was. Uit documenten die zij bij de arrestatie vond, blijkt dat de terroristen de gangen volgden van de koninklijke fa milie 'en van oud-premier Adol- fo Suarez. Ook wijst de politie erop dat staatshoofden en rege ringsleiders van de Europese Unie op 22 en 23 september in Palma bijeenkomen. De Franse politie had haar Spaanse collega's in juli op de hoogte gesteld van het vertrek van een verdacht zeilschip uit Nice, waarop de Spaanse politie het schjp en de opvarenden nauwlettend in het oog hield. Na de Duitse eenwording doet IG Farben pogingen de 150 vierkante kilometer terreinen in het oosten terug te krijgen. De ongeveer 8.000 aandeelhouders van het bedrijf hopen van een teruggave van eigendommen te profiteren. Naar verwachting zal het nog jaren duren voordat de juridische kwesties rond die ei gendommen opgelost zijn. IG Farben heeft in 1957 30 miljoen mark betaald aan de in de VS gevestigde Jewish Claims Conference, die naar schatting 10.000 in het Westen wonende Holocaust-slachtoffers heeft uit betaald. Joden en andere con centratiekampslachtoffers uit Oost-Europa kregen niets, om dat er geen bilaterale verdragen met Duitsland waren waarbin nen zulke betalingen uitgevoerd konden worden. Parijs wil testcentrum Mururoa sluiten CANBERRA-PARUS-PAPEETE AFP-Rtr Frankrijk zal de eerste kernproef van zijn nieuwe serie proeven in de Stille Oceaan mogelijk al tus sen 25 en 30 augustus houden. Dat meldt La Dé pêche de Tahiti, het belangrijkste dagblad van Frans Polynesië, gisteren vanuit Mururoa. De Franse minister van defensie, Claude Millon, heeft het bericht tegengesproken. De verslaggever leidt het mogelijk vervroegen van de proeven af uit 'koortsachtige' activiteiten in het woon- en het industriegebied van Mururoa. De eerste ontploffing zou volgens hem plaatshebben in Fangataufa, een atol in de buurt van Mururoa. Parijs gaat volgend jaar het testcentrum voor kernproeven op Mururoa sluiten. De Franse di plomaat Yves Doutriaux heeft dat gisteren tegen een Australisch radiostation in Chicago gezegd. „Het kan een Club Méditerrannée (vakantiecen trum) worden, of gewoon een milieu-observatie- post." Hij herhaalde dat Frankrijk na mei 1996 geen enkele kernproef meer zal uitvoeren. Doutriaux zei dat Frankrijk vandaag in Genève zal voorstellen alle kernproeven in de toekomst te verbieden, 'precies zoals Australië wil'. Franse tegenstanders van het nucleaire pro gramma van hun land boden gisteren aan presi dent Chirac 145.000 handtekeningen aan tegen de voorgenomen hervatting van de kernproeven. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT „Wij bedreigen niemand met onze ziekte. We willen alleen maar eten en een goede ver zorging, zodat we in behoorlij ke omstandigheden kunnen sterven." Aldus Sergio Magnis, leider van een uit negen man bestaande 'AIDS-bende', die op klaarlichte dag en onge maskerd. bankovervallen pleegt in err rond de Italiaanse stad Turijn. De politie kan daar niet veel tegenover stellen. De bende profiteert van een uit 1993 stammende wet, volgens wel ke personen die aan AIDS lij den niet in de gevangenis hoe ven te verblijven. De bende brengt politieagenten en ma gistraten tot wanhoop. Tussen september 1993 en mei van dit jaar pleegde ze acht overvallen en maakte daarbij èen bedrag van 250.000 gulden buit. Vorige week vrijdag beroofde ze een bank in Collegno, waarbij ze in handen van de politie viel. Magnis en zijn vrienden wer den overgebracht naar een be waakt deel van een Turijns ziekenhuis, maar na enkele uren 'stonden ze weer op straat. Magnis hield deze week, ge huld in shirt met daarop ge schreven 'wanted', een 'pers conferentie' in een gang van een ziekenhuis. Hij stelde, dat de aan AIDS lijdende crimine len door de staat in de steek worden gelaten. „Vanaf 1989, het jaar waarin de ziekte bij mij werd geconstateerd, wacht ik vergeefs op een uitkering en assistentie. De bankovervallen zijn voor ons bittere noodzaak, maar ook een middel om onze problemen onder de aandacht te brengen. Wij willen overi gens best in de gevangenis verblijven. Als we maar ver zorgd worden", aldus Magnis. De 'AIDS-bende' heeft zeer zeker een reëel probleem on der de aandacht gebracht. De wet uit 1993 is goed, maar zoals vaak in Italië laat de uit voering te wensen over. De structuren voor degenen die vanwege hun ziekte niet in de gevangenis hoeven te verblij ven, ontbreken. De 'AIDS-cri- minelen' worden feitelijk ge weigerd door zowel het gevan geniswezen als de maatschap pij. Na bestand in Noord-Krajina en inleveren wapens De eerste Servische vluchtelingen uit het noorden van de door Kroatië heroverde Krajina zijn vanmorgen vroeg in Bosnië aangekomen. De vluchtelingenstroom wordt be geleid door de Verenigde Naties, die een bestand tussen de Kroaten en Serviërs hebben bewerkstelligd. De vluch telingen reizen in twee konvooien richting Banja Luka in Servisch Bosnië. DEN HAAG-ZAGREB Rtr-GPD De evacuatie van de vluchtelin gen werd mogelijk nadat de Ser vische militairen onder de vluchtelingen hun zware wa pens en geweren hadden over gedragen aan het Kroatische le ger. In totaal zaten rond de 80.000 Krajina-Serviërs, onder wie 5.000 militairen, vast bij de stadjes Topusko en Dvor. Hun aftocht werd versperd door gevechten tussen gecom bineerde Kroatische en Bosni sche eenheden en Krajina-Ser viërs die weigerden de strijd op te geven. Nadat bij Dvor, het laatste bastion van de Krajina- Serviërs, de wapens werden in geleverd, luwde ook daar de strijd. In Banja Luka zitten al 50.000 vluchtelingen en de nieuwe stroom vluchtelingen zal dan ook zeker zorgen voor een ver dere verslechtering van de nu al tekort schietende accommoda tie en sanitaire voorzieningen. De Bosnische Serviërs hebben het vliegveld van Banja Luka opengesteld, zodat hulpgoede ren en medicijnen sneller kun nen worden aangevoerd. Het Internationale Rode Kruis denkt vandaag met een luchtbrug te kunnen beginnen. De Veiligheidsraad van de VN zal de Kroatische inname van de Krajina niet veroordelen. De Verenigde Staten en Duitsland hebben begrip getoond voor het Kroatisch offensief en zullen, wanneer de raad vandaag of morgen bijeenkomt, een ver oordeling van Zagreb blokke ren. Wel ligt een resolutie op ta fel waarin het offensief 'diep be treurd' wordt en zal de raad een veroordeling uitspreken over de aanvallen op burgerdoelen. Gisteren hebben Kroatische gevechtsvliegtuigen opnieuw bommen afgeworpen op een plaats waar duizenden vluchte lingen waren samengestroomd. Volgens het Servische persbu reau Beta zijn hierbij 14 mensen gedood en enkele honderden gewond geraakt. Ook het Bosni sche leger wordt er door de VN van beschuldigd Servische vluchtelingen in koelen bloede te hebben vermoord. Een Britse journalist van BBC-radio, John Schofield, is gisteren gedood door het Kroatische leger. Twee collega's van BBC-televisie raakten ge wond door afketsende kogels. Een vierde inzittende van de auto bleef ongedeerd. Het vier tal reed in een konvooi op weg naar Bihac en werd bij Vrgin Most onder vuur genomen toen zij het brandende dorpje film den. De Servische president Slo bodan Milosevic is aangekomen in Moskou voor overleg met de Russische president Jeltsin en minister Kozyrev (buitenlandse zaken). Het overleg heeft weinig zin nu de Kroatische president Tudjman heeft afgezegd. Tudj man vindt dat dit soort overleg grondig voorbereid dient te worden en dat bovendien ook de Bosnische president Izetbe govic aanwezig zou moeten zijn. Mogelijk wil Tudjman met zijn weigering de aanhoudende geruchten ontzenuwen dat er tussen hem en Milosevic een af spraak bestaat om Bosnië op te delen. Voormalig EU-onderhan delaar Lord Carrington beves tigde dit plan gisteren voor de BBC-televisie: „Tudjman en Milosevic hebben me, onafhan kelijk van elkaar, verteld dat ze overeenstemming hadden be reikt over de opdeling van Bos nië. Dat was drieëneenhalf jaar geleden". 'Servische Republiek Krajina, geboren 1991, overleden 1995' OSUEK. THIEU VAESSEN Hrvoje Utvic, al vier jaar vrijwil liger in het Kroatische leger, gaat thuis even douchen. Maar dat wil niet zeggen dat de Kroaten hun mogelijke offensief op Oost-Slavonië hebben afge blazen. verzekert hij. Het bete kent alleen dat „de Serviërs slim genoeg zijn niet zelf aan te val len". In de stad Osijek in het oosten van Kroatië gonst het van de speculaties over de volgende stap van het Kroatische rege ringsleger. Gaan de troepen van president Franjo Tudjman pro beren ook hun laatste stukje grond op de Kroatische Serviërs te heroveren? Westerse waarnemers in de stad schatten de kans op een nieuw Kroatisch offensief op 90 pro cent. Eigenlijk staat alleen het moment ter discussie. Een pes simist die had gewed dat de Kroaten gisteren al een aanval zouden inzetten, kreeg in ieder geval geen gelijk. Het bleef afge lopen nacht bij betrekkelijk lichte granaatbeschietingen. Volgens sommige geruchten willen de Kroaten met hun aan val wachten tot de aankomst van tienduizenden vluchtelin gen in Servisch gebied. Van de problemen die de opvang van de mensenstroom aan Servi sche kant veroorzaakt, zouden de Kroaten optimaal willen pro fiteren. Het niet doorgaan van de ontmoeting tussen de presi denten Milosevic en Tudjman in Moskou heeft de speculatie over een op handen zijnde con frontatie gevoed. „De Kroaten zijn zo zeker van hun zaak", zegt een waarnemer. Hij acht het onwaarschijnlijk dat het Kroatische leger na de succesvolle aanval op de Krajina niet zal doorstoten. De militai ren verkeren in een overwin ningsroes. En de Kroatische re gering wil graag de mobilisatie van een leger van meer dan honderdduizend man maxi maal benutten. De Servische president Milose vic zou onder geen beding een verlies van Oost-Slavonië willen accepteren. Het olierijke en vruchtbare gebied is het enige deel dat nog over is van de vier jaar oude 'Servische Republiek Krajina'. Hrvoje Utvic is klaar om ook het laatste stukje Krajina op te rui men. Toen de Serviërs vier jaar geleden in de aanval gingen was hij net klaar rnet de bouw van zijn nieuwe huis even buiten Osijek. Nu kan hij alleen met een verrekijker zijn droompaleis zien liggen, aan de andere kant van de frontlijn. „Als het moet ga ik het halen." Hrvoje leeft nu weer bij zijn ou ders, een Kroatische moeder en een Servische vader. Contact met de Servische familie heb ben ze niet meer. Bij hen was Hrvoje vroeger al niet populair omdat zijn naam is afgeleid van het woord hrvatska, dat Kroatië betekent. „Het moreel van onze troepen is enorm", verzekert Hrvoje. Op straat onderstreept de graffi ti zijn gelijk. „Servische Repu bliek Krajina, geboren 1991 overleden 1995", staat er op de muren. Het gebruikelijke „hij ruste in vrede" is vervangen door „hij brande in hel". WASHINGTON Rtr De Verenigde Staten hebben aanwijzingen dat nabij de 'veilige zone' Srebrenica, die door Ne derlandse blauwhelmen werd 'beschermd' en desondanks door de Bosnische Serviërs werd in genomen, een vers massagraf is gedolven. De aanwijzingen bestaan uit een luchtfoto, die de indruk wekt dat op een bepaalde plek een groot aantal lichamen met een bulldozer in een graf is geduwd. Woordvoerder Johnson van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat het een aanwijzing kan zijn voor 'wreedheden begaan tegen de mannen en jon gens die in Srebrenica werden opgepakt'. Een Amerikaanse functionaris die anoniem wil de blijven zei dat de VS nu bezig zijn ooggetui genverslagen te verzamelen die verdere aan wij zingen kunnen geven. Hij zei dat tegen de 10.000 mannen en jongens vermist worden sinds Srebre nica werd ingenomen en dat niet te zeggen valt hoeveel van hen zich schuilhouden. De Amerikaanse onderminister Shattuck (bui tenlandse zaken) zei vorige week na een reis naar Bosnië dat hij geloofwaardige ooggetuigenversla gen had gehoord dat de Seiviërs massaexecuties hadden uitgevoerd. De lijken zouden ter plekke in massagraven zijn verdwenen. Eerder gisteren be vestigde ook de Amerikaanse inlichtingendienst CIA dat het bewijs voor de verhalen over het ar resteren en doden van moslims in Srebrenica en Zepa groeiende was. ü'vïSüvt. Op verschillende plaatsen in Frankrijk werd gisteren gedemonstreerd tegen de voorgenomen kernproeven, in Marseille werden vredesduiven losgelaten. foto epa anne-christinepoujoulat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5