balpenmoord aangehouden Verdachte Het extraatje van Boursin. II 'arade of Sail zorgt voor verkeerschaos ibema exploitant Iroenoordhallen In hartje zomer de schaatsen onder II BEL: 071-128030 ecordwinst Hoogovens Clowns veroveren Katwijkse Boulevard GOED NIEUWS \RISTOL 1DERDAG 10 AUGUSTUS 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40847 LOSSE NUMMERS 1,65 Justitie houdt al twee maanden een Leidenaar vast die wordt verdacht van de moord op zijn 53-jarige moeder. Het gaat om een Leidse student. Hij zou zijn moeder in 1991 om het leven hebben gebracht door een balpen door haar pupil te duwen. De zaak, die onder de naam 'Leidse balpenmoord' bekendheid kreeg, lijkt daarmee dichter bij een oplossing dan ooit. VANDAAG I Feiten en meningen - I Programma's I Randstad leiden henny van egmond Officier van justitie S. Horstink bevestigde gistermiddag de aanhouding van een verdachte. De advocate van de verdachte, mr. B. Ficq, zegt desgevraagd dat haar cliënt 'elke betrokken heid bij de moord ontkent'. Zij wil 'in het belang van haar cliënt' verder nauwelijks com mentaargeven. De 53-jarige Leidse werd eind mei 1991 door haar zoon dood in haar woning in de Witte Ro zenstraat aangetroffen. Ze was een aantal dagen eerder overle den. In eerste instantie dacht de politie aan een ongeval. Er wa ren namelijk geen verwondin gen aan het lichaam en er wer den ook geen sporen van een inbraak aangetroffen. De gemeente-arts wilde ech ter geen verklaring van natuur lijk overlijden afgeven, omdat de vrouw enkele kleine wondjes in het gelaat had. Bij de lijk schouwing werd in haar pupil een gaatje geconstateerd, af komstig (zo bleek later) van een Bic-balpen die door het oog was gedrukt. De balpen was via haar oog in haar hersenen terechtge komen en had de dood veroor zaakt. De politie hield het ver haal over de wijze waarop de vrouw om het leven was geko men enige tijd geheim, omdat ze een eventuele verdachte als eerste ermee wilde confronte ren. De zoon behoorde direct tot het rijtje verdachten, evenals zijn vader die van zijn vrouw was gescheiden. De familie werd intensief ondervraagd. Het onderzoek liep echter vast en de familie spande een kort geding aan tegen politie en justitie, omdat ze onheus zou Winst Elsevier met honderd miljoen omhoog amsterdam anp zijn behandeld en de politie was voorbijgegaan aan rapporten van deskundigen waarin het overlijden werd afgedaan als een ongeval. De familie won het kort geding, kreeg zelfs een schadevergoeding en vanaf die tijd sprak de Leidse politie niet meer van de balpenmoord, maar van het balpenongeval. Het onderzoek is echter nooit stopgezet. Ruim twee maanden geleden kwamen er nieuwe fei ten boven tafel. Een amanuen sis van de school waar de aan gehouden Leidenaar destijds leerling was, verklaarde dat hij scholieren voor de dood van van de vrouw had horen spre ken over het plegen van de per fecte moord. Volgens advocate Ficq heeft de man nooit haar cliënt daarover horen spreken. Bovendien kwam de politie er achter dat de jongen had gepro beerd een balpen weg te schie ten met een luchtdrukpistool. Raadsvrouw Ficq noemt dit een gerucht dat niet in het dossier voorkomt. Op grond waarvan haar cliënt dan wel is aange houden, wil ze niet vertellen. Na verhoor van collega-studenten werd de Leidenaar aangehou den. Persofficier Horstink wil niet in details treden. Ze bevestigt dat de verdachte al twee maan den vastzit en het gerechtelijk vooronderzoek nog steeds loopt. Wanneer dat wordt afge sloten en de verdachte officieel wordt gedagvaard voor de moord, is nog onbekend. Justi tie kan, met instemming van de raadkamer van de rechtbank, een verdachte maximaal 102 dagen in hechtenis houden. Daarna moet hij worden vrijge laten of gedagvaard. HET WEER Verwachting van het KNMI Zonnig I Zonnig, in de avond een kleine i kans op een onweersbui. Mini- l mumtemperatuur omstreeks 15, middagtemperatuuï ongeveer 29 graden. Wind uit oost tot zuidoost, g zwak tot matig, windkracht 3 of minder. VVD is bezorgd over de bio-bak DEN HAAG ANP De WD-fractie in de Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de gezondheidsrisico's van het gebruik van zogeheten bio bakken. De WD vindt dat er een onderzoek naar de risico's moet komen en dat de bakken minstens één maal per week moeten worden geleegd. De afvalbakken voor groente-, fruit- en tuinafal worden in Ne derland op steeds grotere schaal toegepast. De WD-kamerleden Te Veldhuis en Kamp hebben de bewindslieden De Boer (Milieu) en Borst (Volksgezond heid) gisteren een hele waslijst schriftelijke vragen gesteld. De kamerleden wijzen daarbij op berichten dat bio-bakken ge vaarlijk kunnen zijn voor men sen met een verzwakte gezond heid zoals lever- en nierpatiën ten, astmatici en zware diabetici en op onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Schimmel cultuur in Baarn waaruit blijkt dat in broeierige bakken „zelfs de vorming van kankerverwek kende stoften niet mag worden uitgesloten". Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 71214 maandag 400114 m vrijdag Zoon slachtoffer al twee maanden in cel HET WOORD IS AAN J.B. Massillon Wie zijn ware aard niet durft to nen, minacht zichzelf. I Nog geen abonnee? ABONNEE l-SERVICE ïklijke Hoogovens NV heeft in het eerste halfjaar een record- taat behaald van 303 miljoen gulden, tegenover 63 miljoen in fde periode vorig jaar. Voor de tweede helft van 1995 verwacht «ovens de afzet op het huidige niveau te handhaven, leiding van Hoogovens is tevreden over deze resulaten, maar gers hadden betere cijfers verwacht. Kort na de presentatie e halfjaarcijfers gistermiddag zakte het aandeel Hoogovens op msterdarnse beurs met 3,60 gulden naar 66,30. Aan het eind de middag kroop de koers omhoog naar 68,20. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j~ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement."" I Naam:Voorletters:m/v I I Adres:I Nr. bank/giro: I Handtekening:. n vanmorgen bij de sluizen in Umuiden, waar de schepen voorafgaande aan de Parade of Sail werden geschut. een vertraging van ruim half uur is even na half tien norgen de vijfde Parade of van start gegaan. Het VOC- p De Amsterdam vuurde aantal saluutschoten af als aeel startsein. De kanon- len werden luid begroet de honderden boten die muiden op het Noordzee- al lagen en de tienduizen- oeschouwers aan de wal. vertraging ontstond door- vele kleinere schepen de mg naar de sluizen blok ten, waardoor de sluisdeu- oor de grotere zeilschepen op tijd konden worden igezet. De grote spelbreker was van morgen de wind. Deze kwam uit oostelijke richting waardoor de schepen op de motor naar Amsterdam moesten varen. De replica van het VOC-schip De Amsterdam, met aan boord mi nister-president Wim Kok, had puur voor de sier een fokzeil ge hesen. De tweede serie schepen werd aangevoerd door De Bata via. Deze replica van een zeven tiende eeuws VOC-schip, die ook niet op eigen kracht kan va ren, genoot een grotere belang stelling dan De Amsterdam. De start van de parade zorgde voor een grote chaos op de we gen rond Amsterdam, IJmuiden en Haarlem. Vele tienduizenden waren op weg om ergens langs het Noordzeekanaal een plaats te vinden om de vloot van hon derden schepen te kunnen zien. IJmuiden was rond negen uur vol en volgens de politie niet langer bereikbaar. In totaal telde de politie 40 ki lometer file in de richting van IJmuiden. Op de A4 (Den Haag- Amsterdam) stond zeven kilo meter file. Op de A9 (Alkmaar- Amstelveen) stonden uit de richting Alkmaar een file van tien kilometer bij de Velsertun- nel; uit zuidelijke richting stond het verkeer geheel vast over een lengte van twaalf kilometer. Veel mensen kozen voor de fiets. Op de wegen rond Haar lem en in het recreatiegebied Spaarnwoude waren duizenden fietsers op weg naar het Noord zeekanaal. De politie trad direct op tegen foutparkeerders en an dere verkeersdeelnemers die een vlotte doorstroming belem meren. Opvallend was volgens de politie het grote aantal auto mobilisten dat met fietsen op de auto naar Haarlem kwam, om vervolgens het laatste stuk naar Sail per fiets af te leggen. De treinen richting Haarlem waren vanaf vanmorgen vroeg afgeladen. Vanuit Haarlem reed een speciale stoomtrein naar IJmuiden over een spoor dat normaal buiten gebruik is. Veel mensen hadden gister avond al een plaats ingenomen langs het Noordzeekanaal. Er worden vandaag tussen de 400.000 en 600.000 mensen ver wacht, waarvan er 250.000 langs het Noordzeekanaal zullen zijn. In Amsterdam zelf waren om tien uur nog geen grote ver keersproblemen. Om zeven uur vanmorgen werden de eerste schepen ge schut in de sluizen van IJmui den. Pagina 16: Koppige Fries gooit roet in het eten. Met de stoomtrein naar Sail. File op A9 door loslopende stier. Overzicht programma Am sterdam. den onderhandelt met nieuwe beheerder Stunt van Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn Schaatsen in de zomer. In Kat wijk aan den Rijn moet het er dit jaar maar eens van komen, vinden ze bij de plaatselijke Oranjevereniging. Samen met de ijsclub zet de vereniging een heuse ijsbaan neer in het dorp. Van 23 tot 26 augustus kan het publiek daar baantjes trekken. De ijspret is bedoeld als stunt tijdens de komende na: jaarsfeesten in Katwijk aan den Rijn. Voorzitter Jan de Winter van de Oranjevereniging: „Je zoekt elke keer naar iets om je te onderscheiden. Dit idee had den we al enige tijd in de ijskast staan, om maar eens een toe passelijke beeldspraak te ge bruiken. Het moest er nu maar eens van komen." Over hoge temperaturen maakt 'ijsmeester.' Henk van den Eshof van de ijsclub Voor waarts zich geen zorgen. „Des kundigen hebben ons vexzekerd dat dat geen probleem is. Zelfs 30 graden moeten we aan kun nen." Rond de ijsbaan zet de Oran jevereniging een heel winter- programma op. Op de zomerse ijspiste zijn demonstraties van kunstrijders, ijsdansers en ijs hockeyers. Verder zijn er de 'Eerste open zomer prikslee kampioenschappen van Neder land'. De organisatie zegt daar voor inmiddels schaatser Falco Zandstra en Katwijks eerste burger Boelhouwer van Wouwe te hebben gestrikt. Bij de baan komt verder een winters decor te staan, inclusief een met kunstsneeuw overdekte alpen hut. Met de voorbereidingen voor de ijspret wordt begin volgende week begonnen. Na ruim een week vriezen gaat de baan woensdag 23 augustus om 15.00 uur open. De Oranjevereniging in Kat wijk aan den Rijn heeft al vaker 'stunts' georganiseerd tijdens haar najaarfeesten. De afgelo pen drie jaar deed ze dat met pogingen om in het Guinness Book of Records te komen. Zo werden er in Katwijk aan den Rijn de grootste zuulkoolmaal- tijd, de langste polonaise en de grootste touwtrek-wedstrijd ge houden. Het extraatje van Boursin? Du vin, na tuurlijk! Als u nu twee pakjes van 150 gram Boursin koopt (doet er niet toe welke soort) dan maakt u kans op 1 van de 1200 wijn-waardebonnen van f 7.50. Voorwaarden en deelnameformulier vindt u In de Boursln-folder In de winkel, Deze week alleen bij Albert Heijn. Cd Waterrechten 2 Bij Israëlisch-Palestijnse onderhandelingen speelt de kwestie van de waterrechten een cruciale rol. Failliet A Het faillissement I 2 van NL TV Produk- ties heeft tot gevolg dat zestien mensen op straat komen te staan. m; 'ER BALLERINA in zwart en blauw. 36 - 42. iaal 34.95 Bristolprijs 27.50 zaterdag LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) katwuk Aan clowns geen gebrek, gisteren aan de Katwijkse Boulevard. Kinderen konden daar genieten van optredens van de fratsenmakers, zichzelf tot clown laten schminken en vervolgens zelf het podium betreden. Het evenement was georganiseerd door de stichting Katwijk Young at Heart, de toeristische promotieclub in deze badplaats. f.oto hielco kuipers Het Brits-Nederlandse uitge versconcern Reed Elsevier heeft in de eerste helft van dit jaar een winst voor belasting be haald van 951 miljoen gulden. In dezelfde periode in 1994 was dat 853 miljoen. De nettowinst groeide met 12 procent tot 720 miljoen. Dat heeft het Elsevier- bestuur vanochtend gemeld. Reed Elsevier kwam recent in het nieuws omdat het concern het dochterbedrijf Dagbladunie te koop aanbood. Brabants Nieuwsblad wordt overgedaan aan VNU, over andere titels is nog geen duidelijkheid. De aan houders van Elsevier mogen een interimdividend tegemoet- zien van 1,80 gulden, 2 procent meer dan vorig jaar. Boursin knoflook 70+, Q A Q pakje 150 gram het exploiteren van veemark ten", verduidelijkt wethouder R. Hillebrand. „Wat dat betreft ligt het dan ook voor de hand om voor zo'n partner te kiezen als het om de Groenoordhallen gaat. Maar laten we eerst nog even wachten. De contacten •zijn nogpril." Hillebrand voegt daar boven dien aan toe dat de mogelijk heid van de oprichting van een gemeentelijke stichting, die de exploitatie van de hallen op zich zou moeten nemen, ook nog wordt opengehouden. Pagina Leiden: Stap in richting privatisering. gemeente Leiden doet de 1 oitatie van de Groenoord- n mogelijk over aan Libe- - BV. Het bedrijf, dat onder rhet Autotron in Rosmalen, ïatiepark de Beekse Bergen ilburg, de IJsselhal in Zwol- i de Brabanthallen in Den jj h exploiteert, heeft (na de gemeente Leiden te zijn j; iderd) laten weten daarin .1 uze interesse te hebben. i gemeente polste overigens chillende bedrijven, maar ma kwam uiteindelijk als 1 e uit de bus. „Omdat Libe- [alïuime ervaring heeft met )e aitj alle All in wal

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1