Johnson: een atletische robot Jaklovsky mag niet klagen Jan Siemerink stunt tegen Becker in Cicinatti Het wil nog niet erg vlotten met Neumann bij Anderlecht Sport ïutstege in beeld als thnische man bij Sparta ive de Jong r Wolves (DERDAG 10 AUGUSTUS 1995 chef willem spierdijk. 071-356464. plv -chef rob onderwater, 071-356463 ie] y pbbeldeman naar Zweden w. De Leidse voetballer Barry Dubbeldeman is door Feye- lCEcTuitgeleend aan het Zweedse Hassleholn, een eerste-divi- {joeg. Dubbeldeman blijft met zijn ploeggenoot Michel Sol in iSiE selholn tot de club van die naam zich in de Zweedse eerste sie in veiligheid heeft gespeeld. In Zweden is de competitie 2 Aihet najaar afgelopen. Het is de bedoeling dat Dubbeldeman n Haaiende competitie gewoon weer in Feyenoord 2 voetbalt. In —jen speelde de 19-jarige rechterspits voor Docos en UVS. 'ichjen revanche Friesland 'vond De zeilers van Friesland hebben geen revanche kun- 'jnemen voor hun nederlaag tegen Holland in de Kaagweek. fns de Sneekweek zegvierde Holland na zes races met een 11 van 155 tegen Friesland 173,5. Maandag waren er al twee js gevaren. Dinsdag werd alles uitgesteld wegens le veel Friesland wist gisteren alleen de vierde wedstrijd te win-» JDe overige vijf waren steeds met ruim verschil voor Hol- is)cs|faux leider in Burgos i de ps del neila Laurent Dufaux is de nieuwe leider in de Ron- die&i Burgos. De 26-jarige Zwitser, rijdend bij Festina, was gis- tentji de beste in de derde etappe, de koninginnerit over vier in sten. In de eindsprint versloeg hij de Italiaan Stefano della de enige die hem bij de klim naar Lagunas del Neila (le ■t rugorie) kon bijbenen. Vjatsjeslav Ekimov uit de ploeg van jan eindigde als derde, op 29 seconden. Erik Breukink was an- krnaal de beste Nederlander, ongf binnenkort Abdul Aziz mcelesMike Tyson heet binnenkort Malik Abdul Aziz. De Imalig wereldkampioen boksen in het zwaargewicht is tij- 3 n1zijn drie jaar in de gevangenis van Indianapolis moslim ge- van§en. De Amerikaan bokst op 19 augustus tegen zijn landge- e aj Peter McNeeley in het eerste gevecht sinds zijn vrijlating, loea reCieSe ^atum voor naamsverandering staat nog niet jndertig jaar geleden werd Cassius Clay moslim nadat hij knock out tegen Sonny Liston de wereldtitel in het zwaar- ...dit veroverde. Clay noemde zich Muhammad Ali. Hij wei- Ideals moslim dienst te doen in Vietnam. zT 1) m ™>j)in geeft fout toe eeni» Jean-Pierre Papin heeft spijt van zijn recente uitlatingen arris|een omkoopschandaal bij de Europese finale in 1993 tussen en Olympique Marseille. ,,Ik heb een fout gemaakt", lera^nde de Franse voetballer gisteren. „Ik betreur het dat ik zo- /oorjuensen die het niet verdienen, pijn heb gedaan. Ik neem rdevjchuld op me." in h, die begin deze week tegen Italiaanse journalisten uit de looi pl klapte, moet vóór 20 augustus bij de UEFA een schriftelij- kooijrklaring over zijn geruchtmakende uitspraken indienen. seft Amerikaan pakt eerste plak op de 400 meter m iloman leefm^s ?a ^pestuur van Sparta heeft lras He vacante functie van undfech directeur Leidenaar mnifieutstege op het oog. Vol- raat jieutstege die in zijn spor- eenloopbaan behalve voor e vvjxcelsior en ASC ook voor sie jtterdamse eredivisionist een le, is de interesse van •vani| echter nog niet concreet, enkele maanden gele- ik een keer op Span- lalcQas, wel een keer een ge- V amet het bestuur gehad, de huidige berichten ink niets af." spfta had na een kleine be- r decrisis oorspronkelijk Leo pan op het oog voor de let vit van tecnisch directeur tijd! vertrek van Henk Hen- s v®e oud-trainer van Spar- nitiqVV, Volendam en Den de fldie voor het oefenmees- beetjap is afgekeurd, zag ech- herpfcn heil in een top-functie sregarta. De club uit Spangen je weinig financiële en e Jong heeft een contract wee seizoenen getekend lverhampton Wanderers, am de afgelopen compe- amateurbasis uit voor erves van Willem II, de Iclub waar zijn vader ainer is. ong wordt bij de Wolves, ig seizoen promotie naar )gste afdeling net miste, enoot van John de Wolf. eg de aanbieding na een :riode van drie weken. II heeft een werkvergun- ikregen voor Jettoo CC De Tilburge club moet :heiden daarvan faxen ambia, het geboorteland rhea 21-jarige speler. Pas als inulieren daar binnen ijgt Ceesay een uitreisvi- Viliem II verwacht hem !ze week in Nederland. welddadigheden tijdens Iwedstrijden in Engeland wat« ;t afgelopen seizoen be- g^spl d afgenomen. Peter uur. ian, leider van een spe- olitie-eenheid ter bestrij- in het voetbalvandalisme eluxidat gisteren bekendge- natei zo iman gaf als verklaring ?re oorzaken. Versterkt tvan de politie, videobe- het vervangen van 7 uit 'aatsen door zitplaatsen. >nstateerde hij een na- Uit angst voor hard op- yan de autoriteiten in HF dion slaan veel relschop- 'Cor|r tegenwoordig ver weg 115/ velden op los." sportieve mogelijkheden heb ben. Verder eiste Steegman een meerjarig contract terwijl het .bestuur van Sparta het hield op een aanstelling van één seizoen. Gesprek Na het wegvallen van Steegman blijkt volgens uitlatingen van bestuurslid Charles van der Steene, Meutstege in beeld te komen. „Misschien dat ik voor een vervolggesprek wordt ge vraagd, maar officieel weet ik nog van niets. Of ik het zo wil len is een andere zaak. Voetbal is mijn lust en mijn leven, maar ik heb een baan bij de gemeen te Den Haag (bij de afdeling sport en recreatie, red.) en mocht er inderdaad interesse bij Sparta bestaan, dan moet ik toch het een en ander gaan af wegen", aldus de Leidenaar die het afgelopen seizoen de zater- dagtak van LFC trainde. Van der Steene Totdat Sparta een technisch di recteur heeft gevonden, neemt commercieel directeur Van der Steene ook de technische zaken voor zijn rekening. Van Henk Wullems, ex-trainer van onder meer Vitesse en Excelsior, is be kend dat hij naar de vacature bij Sparta heeft gesolliciteerd. Michael Johnson is een machtige machine. Een kil le robot. Voorgeprogram meerd voor tweemaal goud. 'Magie' betoverde de arena en snelde gister avond naar zijn eerste plak. Die van de 400 meter. In 43.39 seconden. Eentiende tel boven het wereldrecord en de tweede tijd in de at- letiekgeschiedenis. Vrijdag kan het 'standbeeld' zich laten vereeuwigen als de eerste atleet die in één mondiaal toernooi de 200 en 400 wint. „Ik ben op de helft. Vanavond vroeg naar bed en morgen weer vroeg op. Tijd om te feesten is er niet," toont de kampioen zowaar menselijke trekjes. göteborg frans dreissen gpd-verslaggever Michael Johnson zou uit kun nen groeien tot de absolute ster van het WK. Maar hij mist de flair, het charisma, de arrogan tie, de uitstraling van een groot kampioen. Hij maakte niet eens een ereronde. De man uit Dal las is een koele sprinter. Alles behalve een emotionele don derwolk zoals bijvoorbeeld Carl Lewis. Hij is eenvoudig briljant en maakt van elk optreden een strafexercitie. „Het is niet leuk om tegen zo'n superieure atleet te moeten lopen," erkende de geslagen Butch Reynolds (44.22 seconden). Maar Michael Johnson gaat aan zijn image werken. Op zoek naar de broodnodige publiciteit en uiteraard de sponsors, kon digde hij aan het binnenkort ook een keer op de extravagante 100 meter te gaan proberen. „Ik heb al eens 10.09 gelopen. Zon der serieuze voorbereiding. Ik weet dat ik onder de tien secon den kan duiken." De 200 en 400 meter hebben afc individuele nummers bij lange na niet de impact van een Michael Johnson reageert bescheiden op zijn eerste medaille op de 400 meter. 100 meter. Enkel de combinatie maakt het optreden van Mi chael Johnson in Göteborg zo bijzonder. Gisteren keek hij na een vulkanische stadionronde met een grijns naar het uur werk. „Ik wist dat ik het wereld record zou kunnen pakken. Ik zat er zo dichtbij." De 27-jarige Amerikaan bleef voor de 46ste keer in successie ongeslagen. Sinds 24 februari 1989 heeft hij geen 400 meter meer verloren. „Daarom had ik zo'n rotsvast vertrouwen in me zelf. Ik wist dat ik ging winnen." Kort voor de race had hij nog de tactiek doorgenomen met zijn trainer Clyde Hart. „Rustig blijven, je eigen race rennen, niet naar de concurrentie kij ken," had Hart hem op het hart gedrukt. „150 meter voor de fi nish heb ik plankgas gegeven." Raket De man met de eigenaardige loopstijl ging er als een gepro grammeerde raket vandoor. Het wereldrecord wankelde even, maar bleef uiteindelijk intact. Michael Johnson zal er niet echt rouwig om zijn. Als gehaaid za kenman hoopt hij zijn goud vooral na de WK te verzilveren in lucratieve atletiekgala's als die van Zurich, Brussel en Ber lijn. Evenementen waar on danks de lage dollarkoers nog heel wat geld te verdienen valt en waar records doorgaans tus sen de 50.000 en 100.000 dollar opleveren. „Atletiek is mijn be roep. Ik bied een product aan op de markt en probeer dat zo goed mogelijk te verkopen. Alles heeft zijn prijs." Hassiba Boulmerka prikkelde opnieuw de moslim fundamen talisten met haar nieuwe we reldtitel. De Algerijnse schreeuwde het uit. „Puur uit emotie." Boulmerka in 1991 ge kroond tot wereldkampioen en in '92 tot olympisch kampioen, hield in een bijtende eindspurt op de 1500 meter de Britse Kelly Holmes van haar lijf. Boulmerka pcrsonificeert de toekomst voor de vrouwensport in de Islamitische wereld. „Ik ben een gevaar voor de funda mentalisten, die kritiek hebben op blote vrouwenbenen en het een schande vinden dat vrouw uit Arabische wereld zich zo in het openbaar vertoont." Ze pro beert al jaren een lans te breken voor de vrouwensport in haar land, maar met weinig succes. „Er staan nog maar weinig vrouwen achter me." Fernanda Ribeiro schitterde onlangs in het Belgische Hech- tel met een formidabel wereld record op de 5000 meter. Die af stand is echter nimmer haar doel geweest dit jaar. „De 10.000 meter. Daarop wil ik kampioen worden." De droom van de kleine Portugese werd werkelijkheid. In een tactische race troefde Ribeiro (31.04.99) grootheden als Tulu (31.08.10), Loroupe (31.17.66), Guida (31.27.82), Meyer (31.31.96) en McColgan (31.40.14) af. göteborg gpd Spelen met spieren, schipperen met krachten. Zevenkampster Sharon Jaklovsky sprintte, sprong en stootte uitstekende resultaten bij elkaar. De Austra lische, die uit sportieve frustra tie (gemiste Spelen) op 1 janua ri 1994 het Nederlands aanbod voor 'adoptie' accepteerde, vol tooide het eerste deel van de kruisweg met een tiende plaats en 3603 punten. De Russische Moskalets gaat na vier van de zeven onderdelen aan de lei ding (3941 punten). Maar het Syrische kanon Ghada Shouaa (tweede met 3850 punten) heeft haar kruit nog lang niet ver schoten. De zevenkamp vergt veel van de atleten. En een ongeluk schuilt in een klein hoekje. De heptathlon werd een drama voor de Duitse reuzen Sabine Braun en Heike Drechsler. Braun blesseerde bij het hoog springen haar hand en moest opgeven. Een discipline later staakte ook Drechsler de strijd. Een voetblessure, opgelopen bij het hoogspringen, bezorgde de Duitse een nieuw trauma. Eer der liep de gelouterde atlete al de finale bij het verspringen mis. De exodus van topatleten brengt de achtste plaats voor Sharon Jaklovsky dichterbij. „It's the name of the game." De Nederlandse moet in de top- acht eindigen om voorselectie voor de Spelen af te dwingen. Nochtans heeft Sharon Jaklo vsky geen reden tot klagen. Op de 'langste dag' dwong ze res pect af. „Alleen het kogelstoten was een drama. Ik weet niet precies wat er fout ging, maar ik heb met 12.94 meter heel wat punten verspeeld." Desondanks heeft het 1.70 meter lange spier- pakketje het Nederlands record van Marjon Wijnsma (6213 punten) nog steeds injiet vizier. Cruciaal Angst heeft ze alleen even ge kend bij het hoogspringen. Een cruciaal onderdeel. Jaklovsky blesseerde drie weken geleden immers de voet. Uit vrees voor verslechtering van de situatie zi: r: cincinnati anp/sid Jan Siemerink is drie weken voor het begin van de Open Amerikaanse tenniskampioen schappen op Flushing Meadow in vorm en bij de les. Hij bewees dat gisteren in de tweede ronde van de ATP-titelstrijd in Mason vlakbij Cincinnati met een zege op de befaamde Duitser Boris Becker. De Rijnsburgse links- hander verstoorde de voorbe reiding van „Boom Boom" op de US Open hardhandig: 7-5 7- 6. De rust bleek wel degelijk voor enige roestvorming te heb ben gezorgd in de motoriek van de Duitser, vierde op de wereld ranglijst en als derde geplaatst. Na de Wimbledon-finale liet hij het racket vier weken onaange roerd, althans voor het echte competitiewerk. In Ohio zou Becker, die in de eerste ronde vrijaf had, de draad wel even oppakken. Dat was tenminste het plan van zijn trainer Nick Bolletieri. Het voor de Duitser onge woon vroege aanvangstijdstip (11.00 uur plaatselijke tijd) maakte dat er niet gemakkelij ker op. Bovendien dacht een 25-jarige Rijnsburger er aan de andere kant van het net op het centrecourt heel anders over. Becker bleek niet uitgeslapen, Siemerink wel. Hij dicteerde het spel en gunde zijn opponent maar sporadisch wat kansen. Niet genoeg om hem na tien jaar opnieuw te laten denken een zege in het met drie miljoen gulden gedoteerde ATP-kam- pioenschap. Becker, die Siemerink op Wimbledon in de derde ronde in vier sets bedwong, en Bollet- tieri waren er voor de eerste op slag nog wel zo heilig van over tuigd. Het Duitse tennisidool uit Leimen, maar allang huizend in Monte Carlo,., had zich immers in München zeer intensief voor bereid op het toernooi. Oud- hoogspringer Carlo Tranhardt' had hem daarbij als fitnesstrai ner geholpen. Kristie Boogert heeft op het randje gestaan van een over winning op Gabriela Sabatini in de tweede ronde van de Acura Classic op Manhattan Beach. De Argentijnse, als derde ge plaatst, ontsnapte ternauwer nood in de-tiebreak van de der de set, 6-4 3-6 7-6. Boogert serveerde bij 5-4 in de beslissende set voor de par tij. Haar negende dubbelde fout gaf Sabatini de kans de service van de Nederlandse te breken. De Argentijnse domineerde daarna in de tiebreak (7-2). „Ik wist dat het moeilijk zou wor den", verklaarde ze naderhand. „Maar zo moeilijk had ik ook weer niet gedacht." Amstelpark Amstelpark heeft zich geplaatst voor de play-offs van de eredivi sie tennis op zaterdag 19 en zondag 20 augustus bij buur man Popeye GS. De Amster dammers versloegen gisteren Heerhugowaard met maximale cijfers. Tijdens dit kruisingsweekein- de kan Amstelpark beschikken over Stephanie Rottier. De Am sterdammers zijn daardoor niet alleen lijstaanvoerder in de ere divisie, maar tevens favoriet voor de nationale titel voor clubs. De organisator van de play offs, regerend landskampioen Popeye GS, stelde deelname aan het kruisingsweekeinde vrijwel veilig door in Apeldoorn met 4-2 te winnen van De Ma nege. De Noordwijkerhoutse Heieen van den Berg, nationaal kampioene van 1991, behield haar honderd procent enkel spelscore via een zege in twee sets op Hanneke Ketelaars. brussel «anp Herbert Neumann heeft de eer ste echte vuurproef als nieuwe trainer van Anderlecht niet goed doorstaan. De Brusselse top club, met een schat aan Eu ropese ervaring, verloor gister avond de eerste kwalificatie wedstrijd in de Champions Lea gue tegen de Hongaarse kam pioen Ferencvaros verrassend met 0-1. Het enige doelpunt kwam in de 58e minuut op naam van Kuntics, die doèlman De Vlieger met een laag schot van 20 meter kansloos liet. Anderlecht, dat in de eerste helft domineerde, ging verbeten op jacht naar de gelijk maker. Maar de weinige moge lijkheden bleven onbenut. De Hongaarse sluitpost Hajdu red de steeds bekwaam. Ook de be jubelde aanwinst De Bilde vond geen gaatje en liet als trefzekere spits Neumann danig in de steek. De return is over twee weken in Budapest. Uitschakeling voor het lucratieve Europese beker toernooi kan de voormalig oe- fenmeester van Vitesse duur ko men te staan. De opvolger van Jan Boskamp werd vorige week al door de critici op de korrel genomen, omdat hij zich laat dunkend uitliet over het Brus selse aankoopbeleid voor het nieuwe seizoen, dat al begon met een onverwachte nederlaag tegen Eendracht Aalst (1-3). Dat het Noorse voetbal dat van de kleintjes is ontstegen, bewees titelhouder Rosenburg Trondheim. De Noren zegevier den met opvallend gemak in het eerste duel in de voorronde te gen Besiktas Istanbul. Binnen een half uur zorgden Hoftun en Strand voor een rustgevende marge van 2-0. Brattbakk be paalde de eindstand een kwar tier voor tijd op 3-0. IFK Göteborg, afgelopen sei- Gebrselassie niet in actie op 5000 meter göteborg anp meed ze de verspringbak en concentreerde zich volledig op de heptathlon. Op de afsluitende 200 meter snelde ze voor het eerst sinds lange tijd weer naar een chrono onder de 25 seconden. „Nor maal ga ik dood op die afstand, nu kon ik tot het eind toe door trekken. Dat geeft me veel zelf vertrouwen voor de tweede dag. Zeker met het oog op de 800 meter. Sharon Jaklovsky voelde zich vorig jaar nog een buitenstaan der in de Nederlandse atletiek. Er was wat kritiek omdat ze het geld zou opmaken dat voor Ne derlandse atleten bestemd was. „Maar nu voel ik me volledig geaccepteerd." Jaklovski voelt zich ook meer Nederlandse dan vorig jaar. „Mijn thuis is echter in de Vere nigde Staten. Waar ik studeer en waar ik het grootste deel van het jaar woon. De rest van het jaar zwerf ik over de hele we reld. Ik kan me overal aanpas sen," aldus de nummer vier van de Europacup. zoen nog groepswinnaar in de Champions League met tegen standers als Barcelona en Man chester United, verloor de eer ste confrontatie met Legia War schau met 1-0. In de Poolse hoofdstad, waar Jaap Uilenberg scheidsrechter was, scoorde Podbrozny van de straf schopstip. Haile Gebrselassie. de Ethiopi sche winnaar van de 10.000 me ter tijdens de WK atletiek, heeft besloten niet mee te doen aan de halve afstand. Dinsdag twij felde hij nog over deelneming. De Ethiopiër, die tijdens het zo merseizoen in Uden woont, liep twee jaar geleden in Stuttgart wel beide afstanden. Toen ein digde hij als tweede in de 5000 en won hij de 10.000 meter. Ge brselassie zag op tegen het feit dat de gang naar het podium van de 5000 meter drie wedstrij den behelst: serie, halve finale en finale. Cuthbert De 30-jarige Jamaicaansc atlete Juliet Cuthbert is gisteren bij de WK atletiek in Göteborg flauw gevallen. Zij was met de bus op weg naar het atletendorp. De olympische zilveren-medaille winnares werd in het zieken huis opgenomen. Daar deden de artsen een aantal onderzoe ken zonder een kwaal te kun nen vinden. Zij verwachten dat Cuthbert vandaag kan meedoen aan de 4x100 meter. Zandstra licht gewond na een verkeersongeval amersfoort anp Minuten nadat Falko Zandstra zich had verzoend met de schaatsbond, raakte de Neder landse kampioen gisteren in Amersfoort licht gewond bij een verkeersongeval. De Fries had net een driejarig contract gete kend, dat hem tot en met de Olympische Winterspelen in Nagano (1998) een basis-inko men garandeert. Met Rintje Ritsma kwam de KNSB nog niet tot overeenstem ming. De wereld- en Europese kampioen keerde onverrichter- zake, maar schadevrij huis waarts. Zandstra verliet opge lucht het bondsbureau in Amersfoort. „Eindelijk kan ik weer aan het schaatsen gaan denken. Ik had geen zin meer in maar blijven praten." En weg reed hij. Tot het twee de kruispunt, daar werd hij van links aangereden door een be stelbusje. De olympische auto raakte zwaar beschadigd, de schaatser werd naar het Lich tenberg-ziekenhuis vervoerd. Daar werd een gekneusde lin kerschouder, geconstateerd. Tweemaal op een augustus middag kwam hij met de schrik vrij. De bestuurder van het bus je bleef ongedeerd bij de bol sing. Zandstra haalde bij sponsor Pon in Leusden een nieuw au tomobiel op en vervolgde zijn weg richting woonplaats Joure. Hij hoopt zich volgende week te melden bij de kernploeg, die op Papendal de training hervat. Met coach Henk Gemser, die na kennisneming van het besluit van Zandstra waarschijnlijk de mannen-allrounders voor ten minste één winter zal begelei den. Gemser is momenteel op vakantie, hij zeilt mee in de Sneekweek. Met Tjondsdirecteur Osinga en secretaris Van Walsem van h^demissionaire hoofdbestuur kwam Zarldstra na uren onder handelen tot een voor beide partijen aanvaardbaar compro mis. „We hebben allebei wat water bij de wijn gedaan", zei de schaatser. I lij verdient de ko mende drie winters circa 40.000 gulden, ook als hij minder pres teert. „Of in geval van ziekte of blessures", aldus Van Walsem. Pal na die uitspraak bereikte het nieuws van de aanrijding de KNSB-burelen. Tribune stort in johannesburg «sip Door het instorten van een deel van de tribune bij een voetbal wedstrijd in de Zuidafrikaanse plaats Tembisa, in de buurt van Johannesburg, zijn vijftien sup porters gewond geraakt. De meesten liepen hoofdletsel en diverse kneuzingen op. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Zuid-Afrika organiseert begin volgend jaar de eindronde van het Afrikaans kampioenschap. Voetbal is vooral populair bij de zwarte meerderheid. De Zuid afrikaanse bond wil zich ook kandidaat stellen voor het WK van 2006, waarvoor ook Duits land belangstelling heeft. Schultz De Graafschap neemt Marchan- no Schultz op huurbasis over van SK Sturm Graz. De kersver se eredivisionist bereikte hier over gisteren een akkoord met de Oostenrijkse club. In de overeenkomst is tevens een op tie tot koop opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19