Stap in richting privatisering Fietsenstalling Lammenschans later klaar Krakers mogen voorlopig in vrouwengevangenis blijven Nieuw hoofdstuk toegevoegd aan 'de perfecte moord' llegekaart nodig voor 19 4 goedkope maaltijd )op vecht sluiting aan Leidenaar zwaait met pistool LWO boos op gemeenten [ERDAG 10 AUGUSTUS 1995 chef henny van ecmond, 074-356414. plv -chef hans koenekoop. 071 356413 (fdletsel fïetsster door val Een 24-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteren hoofdletsel [pen en diverse schaafwonden bij een val op het fietspad Stevenshofdreef. De vrouw kreeg geen voorrang van een :ax jobiliste die van het parkeerterrein bij het winkelcentrum gop wilde rijden. Door krachtig te remmen wist de Leidse Itsing te voorkomen, maar ze viel wel. Het slachtoffer is let Diaconessenhuis vervoerd. De automobiliste is doorge- jia het ongeval. ENTIES r„Jaak in slijterij in 8.301 gjj een slijterij aan de Hoge Rijndijk is gisternacht inge- h. De voordeur was met een breekijzer opengebroken. De I gingen ervandoor met een paar honderd gulden aan wis- 1 en enkele flessen sterke drank. n9nputer gestolen ^ERf Inbrekers hebben gisternacht kans gezien in te breken J computerbedrijf aan de Einsteinweg. Er wordt voor 3700 laan computers vermist. Personeel van het bedrijf zag bij DPCASen van het pand dat een raam op de begane grond ge lik leze was> '10 1895 Zaterdag 10 Augustus lieden wandelde de heer S. bedaard in de Donkersteeg en oen aangereden door een bierwagen, ten gevolge waarvan n genoodzaakt zag zich onder geneeskundige behandeling len. Gistermiddag wandelde in dezelfde straat een meisje 13|n kind op den arm. Een man met een zwaar beladen (0iacJiep het kleine kind met die mand tegen het hoofdje. Door jjke onachtzame handelingen kan men er maar spoedig aan toe zijn. maandag 10 augustus 9.Ö0-|eling Leiderdorp van D'66 heeft ernstige bezwaren tegen fce waarop vanavond in raadsvergadering het plan voor lienstjgrdekt zwembad met instructiemogelijkheden wordt aan- en. Het is voor het laatst dat de Leiderdorpse raad in de jamenstelling bijeenkomt en D'66 meent dat nu geen be- E moet worden genomen. Het projekt opengesteld door 30 Uustuur van de zwemvereniging „De Does", vereist nog na- ,rvadhe'_ lag), 100-11 (orith li pn van de Rijksuniversi- 9.00-len moeten vanaf begin per hun collegekaart to- uu|ze bij de mensa willen ie geen kaart bij zich etaalt voor de hoofd- 7,50 gulden. Dat is len meer dan de nor- js die studenten moe- en len. Ook wie niet (meer) pllegebanken zit, moet i drie rijksdaalders voor Jtijd neertellen, ijs voor studenten is in DERP|ng met vorig jaar twee i gestegen. Het is echter ïds geen bedrag waar- studenten het vel over riljpekt, vindt HJ. Gorsen, C-Wstauratieve voorzienin- de mensa. „De Leidse £1 Qleit was met haar maal- van de goedkoopste. L. lijking met andere uni- [VVPn zijn de prijzen nog nieuwe regeling tot pro- de kassa's leidt, durft met van aarsen ifans ingL leiden «frank buurman De bouw van een bewaakte fiet senstalling bij station Lammen schans loopt vertraging op. Dat komt omdat de Nederlandse Spoorwegen, die de helft van de kosten betalen, verstrikt zitten in een reorganisatie. NS verzelf standigen en het is nog niet dui delijk welke werkmaatschappij straks over de fietsenstallingen gaat. „Ik durf geen goedkeuring te hechten aan een investering van 225.000 gulden tot er een beslissing is genomen", zegt mevrouw R. Nijenhuizen van Rail Infra Beheer. Rail Infra Beheer gaat over de rails en alles wat daarbij hoort. „Dat kunnen dus fietsenstallin gen zijn. Maar we hebben ook de werkmaatschappij NS Sta tions, die ook de fietsenstallin gen aan zich zou kunnen trek ken. En dan is er nog NS Vast goed, die gaat over stations en voorpleinen, waar de fietsen stalling van Lammenschans komt te staan. Het is nog niet duidelijk wanneer de taken van de werkmaatschappijen worden vastgelegd. Ik hoop wel dat dat snel gebeurt, want nu lopen we vast met allerlei projecten. En dat terwijl we met de fietsen stalling een heel eind op dreef waren", vertelt Nijenhuizen, die nu nog de verantwoordelijkheid heeft voor de 80 fietsenstallin gen van NS. De fietsenstalling van station Lammenschans wordt een bij zondere, want gemeente en NS delen de kosten. De stalling, die plaats biedt aan 300 fietsen kost 450.000 gulden. „Die stalling is te klein voor NS. Stallingen moeten minstens plaats bieden aan 800 fietsen om exploitabel te zijn. Nu de gemeente Leiden echter meebetaalt en het be heer doet is de investering voor ons aanvaardbaar. We zouden anders toch geld hebben uitge geven om het aantal fietskluizen bij Lammenschans te vergroten. Dat hoeft nu niet meer." Leiden wil van de bewaakte stalling een werklozenproject maken. Over het ontwerp van de stalling zal ^overigens nog worden gediscussieerd met de Vereniging Professoren- en Bur- gemeesterswijk. Die is niet te gen de stalling, maar vindt dat het gebouw nogal massaal wordt en slecht past in de om geving. De stalling Lammen schans wordt uitgerust met de standaard fietsenrekken in twee lagen, zoals die ook in de stal ling van het centraal station be staan. Dat wil zeggen dat de helft van de fietsen bovenin moet worden geparkeerd. De stalling van Lammen schans is wel geschikt voor mountainbikes: die passen met hun brede banden niet in de standaardfietsgleuf. Lammen schans wordt uitgerust met een speciaal fietsenrek dat wel ge schikt is voor terreinfietsen. Man gepakt met valse honderdjes De politie heeft een 28-jarige Rotterdammer, die gisteravond tot twee maal toe valse biljetten van honderd gulden probeerde te wisselen, in de boeien gesla gen. De man werd betrapt toen hij een vals biljet in horecabedrijf aan de Nieuwstraat wisselde en dat even later bij een café aan de Middelweg nog eens deed. Een medewerker, die hier twee keer getuige van was, hield de Rotterdammer vast tot de poli tie kwam. Groenoordhallen kampen al jaren met tekort Vervolg van voorpagina Leiden onderzoekt al jarenlang de verschillende moge lijkheden tot verzelfstandiging van de Groenoordhallen die jaarlijks met een exploitatietekort van enkele tonnen kampt. Ongeveer twee jaar geleden zegde de gemeente Leiden de pachters van het restaurant de wacht aan en nam de exploitatie daarvan in eigen hand om zo de han den vrij te houden voor de reorganisatie van de hallen. Het benaderen van Libema moet worden gezien als de verdere stap in de richting van privatisering. Gorsen niet te voorspellen. De mensa heeft dit systeem nooit eerder uitgeprobeerd. „We ho pen natuurlijk niet op lange rij en. We hebben deze nieuwe re geling afgekeken van het uni versitair sportcentrum. Daar moeten studenten hun sport- kaart tonen als ze willen spor ten. Als ze die hebben vergeten, gaan ze hem maar halen." Kostendekkend is de prijs van een maaltijd nog steeds niet. Wel hoeft de universiteit straks minder geld bij de mensa te leg gen. Als de hogere prijzen en het moeten tonen van de kaart tenminste geen eters afschrik ken. Maar gezien de bezuinigin gen op de studentenbeurzen, ligt het niet voor de hand om de prijzen nog verder te verhogen, meldt Gorsen. De mensa geeft binnenkort meer bekendheid aan de nieu we regels, die bij de opening van het nieuw academisch jaar ingaan. Dat gebeurt onder meer via het universiteitsblad Mare. leiden herman joustra Directeur D. Lips van Libema denkt in elk geval de Groen oordhallen 'een nieuwe impuls' te kunnen geven. „De gemeente Leiden denkt aan privatisering. En Libema kan van veemarkt- bedrijven die te kampen heb ben met tekorten weer gezonde bedrijven maken. Dat hebben we inmiddels wel bewezen met de Brabanthallen en de IJssel- hal. Dat zijn nu volwaardige beurs- en evenementen-accom modaties. Het is niet meer dan logisch dat we serieus belang stelling hebben voor de Groen oordhallen." Samenwerking Hillebrand op zijn beurt legt er wel de nadruk op dat het gaat om een mogelijk samenwer kingsverband tussen de ge meente en Libema. „Het gaat alleen om de privatisering van de hal, althans de exploitatie daarvan. Het is de bedoeling dat de grond eigendom blijft van de gemeente. We willen grip hou den op de ontwikkeling van het terrein en de hallen. In verder onderzoek moet bekeken wor den wat we precies willen met de verschillende functies van de Groenoordhallen Plannen In de afgelopen jaren passeer den reeds verschillende plan nen de revue voor de ontwikke ling van het terrein en de hallen. Zo werd de mogelijkheid geop perd van een veehandelscen trum op het terrein aan de Wil lem de Zwijgerlaan met daarin banken, administratiekantoren, De Leidse Groenoordhallen kampen jaarlijks met een verlies van enkele tonnen. Privatisering kan daar verandering in brengen, hoopt de gemeente. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS laar van poolcafé Bebop stapt naar de rechter om een be de gemeente, om de gelegenheid aan de Herenstraat voor nden te sluiten, aan te vechten. Volgens zijn advocaat mr. ti wordt er zo snel mogelijk een verzoek om een voorlopige j ing gedaan bij de president van de rechtbank in Den Haag. ;emeente krijgt een schrijven waarin protest wordt aange- igen de aangekondigde sluiting. moet sluiten, zo kondigde de gemeente aan, vanwege een [litie van factoren. Zo zouden er softdrugs worden verkocht |derjarigen en zou men in het café tegelijkertijd een glaasje en joint kunnen gebruiken. „De combinatie van alcohol en nden burgemeester en wethouders uit den boze", zegt lar E. Bunt hierover. Verder kwam er uit de buurt een aan- len over overlast. enth: „Mijn cliënt ontkent ten stelligste dat er wordt ver in minderjarigen." In Bebop zijn verder de verkoop van en het schenken van drank strikt gescheiden. Voor de van een portie wiet komen de klanten van Bebop vanaf de le via een aparte deur in een aparte ruimte. importeurs, exporteurs en de al- grondse parkeergarage en de oordhallen was een andere op- meer een mega-bioscoop en gemene inspectiedienst. bouw van een vergaderzaal bo- tie, net als het prestigeuze een discotheek. Al deze plannen De bouw van een onder- ven op de bestaande Groen- Groenoord Plaza met onder haalden het echter niet. leiden henny van ecmond De groep van twintig Britse kra kers mag voorlopig in de voor malige vrouwengevangenis naast het Pesthuis langs de Plesmanlaan blijven zitten. Bur gemeester C. Goekoop heeft dat besloten na een bezoekje aan de krakers gistermorgen en na overleg met politie en brand weer. „De krakers hebben eer der al met de eigenaar afgespro ken dat ze vertrekken als hij het pand gaat slopen. Dat zal ver moedelijk in oktober gebeuren. De situatie is nu niet zo zorge lijk dat we tot onmiddellijke ontruiming moeten overgaan", aldus Goekoop. Dinsdagavond brak er brand uit in de vrouwengevangenis. Bij de ontruiming van het pand bleek dat een drietal krakers nog in diepe slaap verkeerde. Zij kon den door de brandweer worden gered, de brand was in enkele minuten geblust. Bij inspectie bleek dat de situatie brandge vaarlijk was. Er stond een aggre gaat waaruit benzine lekte en een lekkende gastank. Het ag gregaat is in beslag genomen en de gastank is buiten het pand gezet. „Door die maatregelen is de situatie niet meer gevaarlijk", aldus Goekoop. „We hebben verder afgesproken dat politie en brandweer geregeld contro les zullen uitvoeren." Goekoop trof bij zijn bezoek geen zooitje aan. „Het is niet vergelijkbaar met de Stations- flat. De groep krakers is kleiner, waardoor waarschijnlijk de so ciale controle groter is. Boven dien is er een leider van de groep, die we ook al kenden, waarmee we afspraken kunnen maken. Bovendien hebben ze in de vrouwengevangenis gewoon wc's en slepen ze water van el ders aan." De Britten die nu in de vrouwengevangenis zitten zijn voor een deel afkomstig uit het voormalige PTT-gebouw. leiden Het was druk bij het graf van Coenraad Jacob Temminek. Misschien wel drukker dan het ooit was geweest. Medewerkers van het Nationaal Historisch Museum brachten gisteren een eerbetoon aan de man die 175 jaar geleden het initiatief nam tot oprichting van het Nationaal Natuurhistorisch Museum en de eerste directeur werd. De huidige directeur, W. van der Weiden, hield een korte toespraak over zijn voorganger. Het eerbetoon was onderdeel van de activiteiten die het museum dit jaar organiseert om zijn 175-jarig bestaan te vieren. Als ornitholoog kende Temminek de verschillende grote privécollecties van natuurlijke historie die aan het begin van de 19de eeuw bestonden. Hij vond dat de belangrijkste collecties in één museum moesten worden samengebracht. Dat resulteerde uiteindelijk in de oprichting van het Na tionaal Historisch Museum. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Met kogelvrije vesten aan moest de politie gisteravond opdraven bij een woning aan de Atjehstraat. Daar liep de bewoner te zwaaien met een pistool, was even te voren gemeld. De politie trof bij bin nenkomst in het huis behalve de 30-jarige bewoner een vrouw en twee kinderen aan. De man is ingerekend en het wapen is met de munitie in beslag genomen. De Leidenaar, die te veel had gedron ken, deelde bij aankomst bij het politiebureau mee dat hij zichzelf zou verwonden. Daarom werd hij in een observatiecel geplaatst. Toen bleek dat hij zich inderdaad verwondde, door tot bloedens toe op zijn tong te bijten, is de man voor behandeling naar het AZL vervoerd. Daarna is hij weer ingesloten. leiden/oegstgeest/warmond *end« leiden. hennyv waan e woningen aan de treffe de Zwijgerlaan is gis- laats ngebroken. In beide ia (3 werd de voordeur Hous ve wijze geforceerd. 135). de bewoners van bei- :kt vj ingen afwezig zijn, is tus. E iet duidelijk wat er akt ityermist. Een bewoner Milanenhorst wist de wel te vertellen wat er woning was gestolen, is opjn ontdekte afgelopen bekftij thuiskomst dat zijn was doorzocht. Hier ikatitt de dieven een bo- eei"djn geforceerd om bin- de n(komen. De bewoner dag etvvee videorecorders, en inlloge en tal van cd's. n na vervolg van voorpagina Was het moord of een uiterst curieus ongeval? Die vraag heeft dé afgelopen jaren velen beziggehouden na het overlijden van de 53-jarige Leidse vrouw in haar woning aan de Witte Rozenstraat. Voor de politie was het antwoord op die vraag simpel: moord. Maar de familie dacht daar heel anders over en kreeg steun van twee deskundigen die oordeelden dat er van een ongeval sprake was. Een terugblik op een zaak die landelijke bekendheid kreeg als de Leidse balpenmoord. De vrouw werd op 26 mei 1991 dood aangetroffen door haar zoon in haar woning. Ze bleek al enkele dagen dood te zijn. In de woning werden geen braak sporen aangetroffen. Bij sectie bleek dat een Bic-balpen door de oogpupil was gegaan en in haar hersenen was terechtgeko men. De politie constateerde dat er van moord sprake moest zijn. De balpenmoord werd een 'walgelijke gebeurtenis' ge noemd. Het was voor eerst dat in Nederland op deze wijze ie mand om het leven werd ge bracht. De familieleden behoorden direct tot de verdachten. De ex- man van de Leidse stond lang bovenaan het lijstje. Hij zou uit pure frustratie over de schei ding zijn vrouw op ingenieuze wijze hebben omgebracht. Maar ook andere familieleden, onder wie de zoon, werden langdurig verhoord. De Leidse politie kon nooit bewijzen ver zamelen tegen de familieleden en sloot het onderzoek af. De familie liet het er echter niet bij zitten. Zij eiste eerher stel. Ze verweet de politie een 'onvoorstelbaar bot optreden' en wilde dat de politie een eind zou maken aan de 'moordmy- the'. „Politie en justitie hebben van de tragische dood van mijn vrouw een lugubere moord ge maakt, terwijl ons inziens van meet af aan duidelijk was dat er vrijwel zeker sprake was van een ongeluk", schreef de echt genoot aan de Nationale Om budsman, bij wie hij een klacht indiende over het optreden van de politie. De familie beriep zich daarbij op rapporten van deskundigen, die door de Leidse politie bui ten hel dossier waren gehou den. B. Cohen, een autoriteit op het gebied van forensische ge neeskunde, beoordeelde op ver zoek van de politie hef sectie rapport, een week na de vondst van het lijk. In Trouw zei hij daarover: „Dat er sprake was van een onnatuurlijke dood was duidelijk. Dan blijven er drie mogelijke oorzaken over. Van euthanasie of zelfdoding kon geen sprake zijn. Van doodslag- moord ook niet. want dan zou de vrouw eerst bedwelmd moe ten zijn en die sporen waren niet aanwezig. Blijft over: een ongeval. De vrouw moet met een pen in de hand zijn opge staan. Over de rand van het kleed zijn gestruikeld en onge lukkig zijn gevallen. Je ziet dan de reflex dat iemand struikelt, hetgene dat hij in zijn hand houdt vastgrijpt, in de hoop dat hij zich daaraan kan vasthou den. De vrouw heeft in dit geval de pen stijf in haar hand gehad en is daarop gevallen." „Ik heb tegen de politie ge zegd: jongens hou maar op. Dit is geen zaak, dit is duidelijk een ongeval", aldus Cohen toenter tijd. Zijn verklaring werd echter niet in het dossier opgenomen. Een door de familie ingescha kelde oogarts concludeerde het zelfde. Ook die verklaring kwam niet in het dossier. Hetgeen on dermeer voor de Nationale Om budsman aanleiding was om het handelen van de Leidse po litie te veroordelen. Via een pro cedure kreeg de familie een ver goeding voor de materiële scha de. Een procedure voor imma teriële schadevergoeding loopt nog. Na de uitspraak van de Natio nale Ombudsman bleef het niet stil rond de balpenmoord. Een zus van de vrouw, woonachtig in Florida, mengde zich in de discussie. Volgens haar gebruik te haar zus nimmer een balpen, zij schreef altijd met een vulpen of potlood. Bovendien noemde ze de theorie over de ongelukki ge val zeer onwaarschijnlijk. „Tijdens de val zou ze die pen, met de punt omhoog, in haar hand geklemd moeten hebben. Op die manier drong die in haar hoofd. De pen zou niet alleen in haar oog zijn blijven steken, maar tot diep in de hersenen zijn doorgedrongen. Dit bete kent dat zij zelf na haar val het laatste eindje van de pen nog in haar hoofd heeft moeten druk ken. En dat terwijl ze door een hersenbloeding binnen een of twee seconden in coma raakte. Het spijt me, maar mijn gezond verstand verzet zich hiertegen", schreef de vrouw in een brief, ondermeer gericht aan .deze krant. Zij suggereerde dat de dader van de moord in de direc te familiekring moest worden gevonden. Perfecte moord Hoewel het onderzoek werd af gesloten en dé zaak onopgelost leek te blijven, is de Leidse poli tie de balpenmoord nooit ver geten. De rechercheurs die bij het onderzoek betrokken zijn geweest, hielden ondanks de deskundigenrapporten vast aan de moordtheorie. In de loop van dit jaar kwa men de politie verklaringen ter ore over de zoon. Op de school waar hij toentertijd zat, werd voor de dood van zijn moeder gesproken over het plegen van de perfecte moord. Die verkla ringen waren aanleiding het po litic-onderzoek te heropenen en leidde tot de aanhouding van de frank buurman De landelijke woonbotenorga- nisatie (LWO) is boos op Lei den, Oegstgeest en Warmond. Volgens haar springen de drie gemeenten niet zorgvuldig met de belangen van de woonboot bewoners om. Het gaal dan met name om de woonbootbewo ners van de I laarlemmertrek- vaart, die de dupe dreigen te worden van de woningbouw in de Broek- en Simontjespolder. De bouw van een brug over de Haarlemmertrekvaart zou zes boten hun ligplaats kosten. De brug is volgens Oegstgeest no dig om de nieuwe wijk Nieuw Poelgeest via de Oegstgeester- weg te ontsluiten. Volgens de LWO mogen al leen bij grote noodzaak ligplaat sen worden opgeheven. En als dat gebeurt moeten er andere ligplaatsen voor in de plaats ko men. „Wal ons bovendien ver baasd is dat er wel plannen worden gemaakt voor de uit breiding van het aantal wonin gen, maar niet voor de uitbrei ding van het aantal ligplaatsen. Wonen op het water is een er kende woonvorm en het bevor deren van wonen op het water moet ook uw zorg zijn. In de Leidse woonbotennota van no vember 1988 deelt het college de opvatting dat wonen op het water de voorkeur geniet van een aantal mensen", aldus de LWO, die samen met de ge meentebesturen om tafel wil gaan zitten om een volwassen woonbootbeleid tecreëren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13