V ~izrziz_ ■HIHIH. Burenruzies over bomen zijn schering en inslag Nederlanders verspillen minder kraanwater Natuur Milieu WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 REDACTIE BERT DE JONG Je hebt de hele zomer in de Schaduw gezeten op je ei gen terras. Dag na dag kun je bladeren opruimen, net als vruchtresten en de kle verige uitwerpselen van luizenkolonies. In het aan staande herfstseizoen loop je zelfs de kans om een door de wind afgerukte tak op je hoofd te krijgen. En dat allemaal door die boom van de buurman. Conflicten tussen buren over de takkendragers in eikaars tuin zijn schering en inslag. En niet zelden neemt een van de buren het heft (in casu de zaag) in ei gen hand om de bron van er gernis te verwijderen als de boomeigenaar even niet thuis is. Om dit soort uitzichtloze conflicten te vermijden heeft de Bomenstichting in Utrecht een hernieuwde versie van de folder 'Bomen en Buren' uitgegeven. Aangepast aan het Nieuw Bur gerlijk Wetboek biedt de folder een overzicht van de plichten van de boomeigenaar en de rechten van zijn buren. Centraal in het hele verhaal staat dat het meestal niet de beste oplossing is om de boom te kappen, maar dat bomenruzies ook beslecht kunnen worden met behoud van het lover. Nog te vaak ge beurt het dat boze buren stie kem een koperen spijkertje in de betwiste bast slaan, goed voor een wisse bomendood. Ruzies over bomen dienen altijd door de eigenaars gevoerd te worden. Elet klinkt logisch, maar betekent in de praktijk dat huurders van woningen niets te zeggen hebben over de boom in hun tuin. De belangrijkste stelregel over bomen in het Nieuw Burgerlijk Wetboek is dat het verboden is om hoog opschietende bomen binnen twee meter van de erf- grens te hebben. Onder 'hoog opschietend' wordt meer dan drie meter verstaan. Staat het groen meer dan twee meter van de erfgrens, dan hebben boze buren nog maar weinig te zeg gen. Hooguit bestaat voor hen dan nog de mogelijkheid om overhangende takken en door schietende wortels aan te vech ten. Op de twee-meter-regel bestaan uitzonderingen. Als de buur man toestemming heeft gege ven (schriftelijk vastleggen!) mag een boom binnen de ver boden zone geplant worden. Als een boom al dertig jaar binnen de twee meter staat, ontstaat er een erfdienstbaarheid en mag hij blijven staan. Ook gemeen- Zonder buurmans grond te betreden... tebomen zijn een uitzondering: die mogen vlak bij de erfgrens staan als ze een 'algemeen belang' hebben, zoals de functie van 'openbaar groen'. Hagen (rijen bomen die regelmatig worden gesnoeid) mogen wel op de erfgrens staan. De wet gaat er dan wel van uit dat de haag gemeen schappelijk bezit van beide buren is, zodat beide eigenaren de plicht heb ben hem te verzorgen. Zo'n haag mag dus niet door een van de buren verwijderd worden. Als de takken van buurmans boom hinderlijk boven de eigen tuin han gen, is de buurman verplicht om ze (op verzoek) af te zagen. Doet hij dat niet, dan mag de benadeelde de tak ken zelf afzagen, echter zonder TEKENING BOMENSTICHTING buurmans grond te betreden. Het zelfde verhaal geldt voor in de eigen tuin doorschietende wortels. Tot slot: soms bieden buurmans bo men nog enig rendement in de vorm van een overheerlijke onbe spoten appel, peer, pruim of noot. Maar zo lang het ooft aan de boom hangt, blijven het verboden vruch ten die rechtens aan de boomeige naar toekomen. Pas als de vruchten uit de boom vallen, zijn ze eigen dom van degene op wiens erf ze val len. De folder is te bestellen door drie gulden over te maken op het Post banknummer 2108755 tnv de Bo menstichting in Utrecht, onder ver meldingvan 'Bomen en Buren'. De Nederlanders zijn de afgelopen jaren zuiniger geworden in het ge bruik van kraanwater. Dat meldt de Stuurgroep Experimenten Volkshuis vesting (SEV). Die ontwikkeling is te danken aan het toenemende gebruik van waterbesparende douchekop pen, keukenkranen en toiletten. Om het watergebruik af te remmen biedt de SEV sinds twee jaar het Ba sispakket Waterbesparing aan. Dat pakket is bestemd voor woningbou wers en -beheerders en bestaat uit een aantal eenvoudige maatregelen, zoals waterbesparende kranen, dou chekoppen en toiletten. „Het pakket is enorm aangeslagen," zegt G. van Dam van de SEV. „Honderden wo ningbouwers hebben er inmiddels gebruik van gemaakt." Wie het basispakket aanschaft krijgt een stimuleringspremie van 150 gul den. De SEV verwacht dat gebruikers in ruil voor die premie nog wat extra moeite doen om te besparen op het watergebruik. Daarvoor kunnen ze kiezen uit een uitgebreid arsenaal aan voorzieningen zoals een door- stroombegrenzer en een thermos taatkraan waarmee de watertempe ratuur vooraf te regelen is. Kranen met een kortere leiding zorgen er voor dat water sneller warm wordt, zodat je er minder van nodig hebt. De SEV raadt ook het zogenaamde Gustavbergtoilet aan, dat slechts vier liter water per doortrekbeurt ver bruikt. „Nog een eenvoudige manier om het gebruik van kraanwater te besparen is een regenton in de tuin. Daarmee kunnen auto en tuin net zo goed be sproeid worden als met kraanwater," adviseert Van Dam. De aanschaf van al die voorzieningen is volgens de SEV-woordvoerder binnen een jaar terugverdiend door de bezuiniging op water. „Hoe meermensen bespa rende voorzieningen aanbrengen, hoe goedkoper ze bovendien wor den." Voor het zuiveren van water zijn che micaliën en desinfecterende midde len nodig. Die stoffen zijn schadelijk voor het milieu. Ook zorgt overvloe dig watergebruik ervoor dat de grondwaterspiegel daalt, zodat de grond kan uitdrogen. Bovendien leidt het gebruik van warm water tot een hoger huishoudelijk energiever bruik. De overheid steeft ernaar dat het waterverbruik in het jaar 2000 met 10 is gedaald, volgens de SEV een haalbaar doel. PUZZEL 123456789 mm OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. dom; 2. onbep. vnw.; 3. stilte, gevoel; 4. voegwoord, een zeke re, familielid; 5. vis, vrouw van Jakob; 6. gewicht, zeer; 7. Euro peaan, Griekse letter; 8. pers. vnw., telwoord, Japans spel; 9. voorteken, echtgenoot; 10. handgreep; 11. beslist. Verticaal: 1, vreemde munt, diereprodukt; 2. eenstemmig; 3. muurholte, Noorse godheid, Europeaan; 4. plant, interest; 5. of dergelijke, oude lengtemaat; 6. zitplaats, hemelgeest; 7. tijdperk, lieve lingsgerecht, sprookjesfiguur; 8. edelsteen; 9. bevel, ijzerhouden de grond. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1, gevoelig; 2. roeiboot; 3. om roeper; 4. november; 5. doua nier-, 6. weigeren; 7. elleboog; 8. tijdsduur. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: GROND- WEG en VERVUILD. Het sleutel woord luidt: DUIVELSROG. S T HEINZ WAT /S Aü&USTUQ MOU H£T DOEL- AAM HET COEM? TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel liep achter Joost aan naar de eetkamer en wierp een af keurende blik op de lege tafel. „Kijk, dat is nu jammer", sprak .hij op bedroefde toon. „Daar keer ik huis waarts na afmattend graafwerk in de grotten - ik hoop een eenvoudige doch voedzame maaltijd te vinden, want daar heb ik recht op, nietwaar? En wat vind ik? Niets vind ik. Men heeft vergeten boodschappen te doen! En dat vind ik nu jammer." „Excuseer, heer Olivier", wierp de trouwe knecht tegen, „de bood schappen zijn gedaan, met uw wel nemen. De ijskast is nog vol. Maar wat ik op de tafel plaats wordt weg- gezoefd, als ik me zo mag uitdruk ken." „Weggezoefd", herhaalde heer Bom mel met een vreugdeloos lachje. „Men denkt werkelijk, dat men een heer, die dieper denkt dan anderen, alles kan wijs maken. Wat jammer is dat." Joost luisterde echter niet. Hij liep mokkend de kamer uit en keerde even later terug met een dienblad vol broodbeleg, dat hij met een stil ver wijt op de tafel plaatste. Heer Ollie leefde op. „Kijk", hernam hij, „het kan iedereen gebeuren, dat hij te laat de tafel dekt. Iedereen is wel eens langzaam, maar daar gaat het ook niet om. Maar die onzinnige uitvluchten. Hij zweeg plotseling en liet zodoende de mond wat openhangen terwijl hij grote ogen opzette. Geen wonder. Er flitste iets langs hem heen met een snelheid die de rustige waarneming onmogelijk maakte en op hetzelfde moment was de kaas verdwenen. H T W E Weersvooruitzic DONDERDAG 10 AUGUSl Minimumtemperatuul Maximumtemperatuul Zonneschijn 1 Windrichting/-kracht| Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Het weekeinde van 24 juni mar keerde de overgang naar een hoogzomers weertype, waarbij droge, zonnige en warme dagen meer regel dan uitzondering wa ren. Zo nu en dan was er wel eens een dag die wat somber en aan de koele kant was, zoals af gelopen maandag. Het is een herkenbaar patroon, dat karakte ristiek is voor een echte topzo- mer. Vanaf de bovengenoemde da tum telde ik maar liefst vijf maal de opbouw van een Europees ho- gedrukgebied met even zo vele warm-weer-periodes. In het alge meen was er steeds sprake van een herkenbare procedure: uit breiding van hogedruk naar het vasteland, waarbij de aanvanke lijk aanwezige koele lucht na en kele dagen uitbundige zonne schijn sterk wordt opgewarmd. Na verloop van tijd wordt de warmte te groot en treedt er een verkoelingsmechanisme in wer De luchtdruk daalt; er wordt een zogenoemd thermisch lagedri bied gevormd, al dan niet vergezeld van onweer. Er volgt afkoelii die het gevolg kan zijn van neerslag of van een winddraaiing naa telijke richting. In de frissere luchtsoort begint het spelletje opn de luchtdruk stijgt, de zon keert terug en de zomerinzinking beh binnen luttele dagen weer tot het verleden. Het kenmerkende van zo'n cyclus is, dat de fase waarin het wi warm en zonnig is meer dagen in beslag neemt dan de dip die volgt. In de ruim zes weken dat het nu zomert, duurden de warn sen respectievelijk negen, acht, twee en veertien dagen. Op dezi gen lag de temperatuur (ver) boven normaal en was het overwegi droog en zonnig. De koele fasen duurden niet langer dan respec lijk vier, vijf, twee en nogmaals twee dagen. Bij deze gelegenheö lag de temperatuur dicht bij het langjarig gemiddelde. Inmiddels is de vijfde cyclus van zonnig en warm zomerweer in bedrijf. Het verantwoordelijke hogedrukgebied heeft ditmaal tie gekozen op de Noordzee met een uitloper naar de Oostzee. 0 land ligt de komende dagen aan de zuidflank van het hoog met en droge oostenwinden. Nadat het kwik op vrijdag of zaterdag tc 30 graden is opgelopen, volgt de onvermijdelijke afkoeling, die gens bescheiden zal blijken. Geheel in de stijl van deze zomer ki daarna al snel een volgende warmte-cyclus op gang. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In het zuiden droog en vrij zonnig. In het noorden meer bewolking en vooral langs de kust soms regen. Middagtemperatuur langs de westkust tussen 10 gra.den in het noorden tot 18 verder zuidwaarts. In het zuidoosten maxima oplopend naar 26 graden. Zweden: In het algemeen flinke pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur met name mor gen rond 23 graden, in het noorden flink lager. Denemarken: Vrij zonnig. Droog. Maxi mumtemperatuur met na me morgen rond 24 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen droog en rustig weer met flink wat zon, maar langs de oost kust ook wel wolkenvelden. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur tussen 19 graden in het noorden van Schotland en 26 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden, morgen wat warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In de Jura en Vogezen vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur. ongeveer 25 graden, morgen rond 28 graden. Maxima langs het Ka naal rond 20 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en voornamelijk in het binnenland kans op een lokale bui. Middagtemperatui vlak rond 28 graden, landinwaarts boven de 30. Madeira: Flinke zonnige perioden, soms ook wol kenvelden en kans op een bui. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 gra den. Spanje: Eerst vrij .zonnig, geleidelijk meer wol ken en mogelijk een fikse regen- of on weersbui. Langs de costa's wat meer zon. Middagtemperatuur aan de costa's tussen 27 en 32 graden, landinwaarts op veel plaatsen 32 tot 36 graden; langs de Golf van Biskaje wordt het ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, in het noorden ook enkele wolkenvelden en morgen mogelijk een bui. Maxima ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, maar soms ook mist of laaghangende wolken. Morgen misschien een bui, verder droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnig en erg warm met maxima vlak aan zee van ongeveer 34 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag veelal zonnig en alleen in de Franse Alpen nog kans op een fikse re gen-of onweersbui. Morgen alleen bij de Pyreneen bewolking en kans op een bui, elders zonnig en droog. Middagtempera tuur vandaag op veel plaatsen rond 27 graden, morgen iets hoger. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië: Vooral in het noorden wisselend bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbui en. Naar het zuiden toe droog en flink wat zon. Middagtemperatuur van 28 graden in het noorden tot plaatselijk 35 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, ook wel eens wolkenvelden. Vooral op Corsica kans op onweer. Warmer met morgen maxima van 28 in het noorden van Corsica tot bijna 35 in het zuiden van Sardinië. Malta: Vrij zonnig en erg warm. Middagtempe ratuur oplopend naar 35 graden. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. Morgen in het noorden van Griekenland kans op een onweersbui. Middagtemperatuur aan de stranden rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Morgen bij de Dardanellen iets meer bewolking. Droog. Middagtempe ratuur aan de meeste kusten en op Cy prus rond 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en droog. Van daag in het uiterste zuiden-nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur oplopend naar ongeveer 26 graden op morgen. Zwitserland: Van het westen uit flink wat droog. Vandaag in het oosten enkele stevige regen- of onwei Middagtemperatuur eerst rond den, morgen ongeveer 27 graden) Oostenrijk: Eerst nogal bewolkt en regenactU gelijk ook onweer. Morgen stee; zon en op de meeste plaatsen Middagtemperatuur ongeveer den, morgen iets hoger. Polen: Flinke perioden met zon ei overal droog. Middagtemperatui veer 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk meer zon en afnemerU enkans. Middagtemperatuui rond 24 graden, morgen iets ho#" Hongarije: Pc Flink wat wolkenvelden daag enkele regen- of onwee' Middagtemperatuur rond 26 gra e DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder Maan op 20.37 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.45 16.15 03.18 Laag 13.45 00.00 13.26 Weerrapporten 09 augustus 08 uu Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Barcelona Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Wenen regen Zurich zwaar bei Bangkok zwaar bei Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bei Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York zwaar bei TelAviv Tokyo Toronto licht bew. Tunis onbew. Vancouver licht bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8