Kroaten verjaagd uit Banja Luka 3ihac haalt na 1.201 dagen opgelucht adem Buitenland ak vraagt gevangenen en egtuigen terug van Iran arine klaar voor evacuatie Weer protest tegen gesprek Israël-PLO Beschermheilige werkt mee Israël pakt Iraanse spion Nieuw-Zeeland daagt Frankrijk op basis van oude zaak jdreigd eiland Montserrat Karadzic haalt fel uit naar 'verrader' Milosevic Weg uit Split pENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 ^jomo-militant met dood bedreigd De militante Oostenrijkse homoseksuele voorman Kurt jcïder, die vorige week de namen van vier volgens hem homo- buele bisschoppen bekendmaakte, is met de dood bedreigd. Jgens politiebronnen heeft hij een dreigbrief ontvangen die leen pistoolkogel vergezeld ging. In de brief, ondertekend hr de onbekende beweging Opus Angelorum (Het werk der leien), wordt Krickler wegens 'sodomie en belediging van de Bige Rooms-Katholieke Kerk' ter dood veroordeeld. E ipanse premier wijzigt kabinet IQ-. De Japanse premier Tomiichi Murayama heeft zijn ka- et grondig gewijzigd. Hij ontsloeg gisteren zestien van de itig ministers. Belangrijke portefeuilles zoals Financiën, Bui- landse Handel en Industrie (MITI) en Buitenlandse Zaken ven echter in dezelfde handen. De enige verrassing is de be- iming van de partijloze Isamu Miyazaki tot minister van het Itraal planbureau. In Japan is het gebruikelijk dat ministers lmat'g worden vervangen. jeuwe identiteitskaarten ex-gevangenen ./Irta De Indonesische regering begint deze maand met de wijdering van de letters ET Ex Tapol ofwel ex-politieke ge- Igene op de identiteitskaarten van 1,3 miljoen Indonesiërs. <le mensen werden gevangen gezet na een mislukte couppo- in 1965. Volgens minister Sudarman (veiligheidszaken) be- !nt de maatregel niet dat de veiligheidsdiensten de ex-poli- gevangenen uit het oog verliezen. Mensen met ET in hun ititeitspapieren (en hun familieleden) ondervinden tot nu op tal van gebieden moeilijkheden, onder meer bij het vin van werk. f inderjarigen moeten niet roken (l HiNGTONDe Amerikaanse tabaksfirma Philipp Morris wil widerjarigen waarschuwen voor de kwalijke gevolgen van het ?n. Het bedrijf wil binnenkort een nieuwe waarschuwing op ii nemen op de pakjes sigaretten die het op de mark brengt, rkoop aan minderjarigen verboden", moet de tekst luiden het etiket op het pakje sigaretten. igasaki herdenkt slachtoffers tSAKi k In de Japanse stad Nagasaki hebben vanochtend 00 mensen met een minuut stilte de slachtoffers van de imaanval van vijftig jaar geleden herdacht. De Japanse pre- r Murayama greep de herdenking aan om kritiek te uiten op Chinese kernproeven en de Franse plannen daartoe. Hij zei respect voor de doden van Nagasald en Hiroshima' bij iede- elegenheid te zullen pleiten voor nucleaire ontwapening. e 1 raakse president Saddam ein heeft Iran gevraagd se krijgsgevangenen naar terug te sturen. le vliegtuigen terug die Irak Et begin van de Golfoorlog 1991 naar Iran liet uitwij- Zonder inwilliging van die ien kan geen sprake zijn een volledig herstel van de oejtttingei /raakse president maakte opmerkingen tijdens de nking van het feit dat ze- aar geleden de oorlog met fan 1980-88 tot een einde n kle kwam. Irak zegt dat 115 vlieg tuigen naar Iran zijn uitgewe ken. Iran beweert dat het slechts 22 Iraakse vliegtuigen heeft. Teheren stuurt ze alleen terug als de Verenigde Naties daarom wagen. Bagdad zegt dat Iran nog steeds 20.000 Iraki's vasthoudt. Teheran ontkent dat. Het Rode Kruis heeft de aanwezigheid van Iraakse soldaten in Iran be vestigd en noemt het cijfer 'rea listisch'. Iran zeget dat nog steeds 15.000 Iraanse gevange nen in Irak vastzitten of daar vermist zijn geraakt, wat weer door Bagdad wordt ontkend. Wraak van Serviërs %oHuizen toegewezen aan vluchtelingen Vierhonderd Kroatische inwoners van het in de door Ser viërs beheerste deel van Bosnië gelegen stad Banja Luka hebben te horen gekregen dat ze vandaag met bussen worden afgevoerd. De Serviërs willen uiteindelijk alle 15.000 van de ooit 80.000 Kroatische inwoners van Banja Luka weg hebben en hun huizen toewijzen aan uit de Krajina gevluchte Serviërs. Afgelopen zondag hebben al 400 Kroaten het land moeten verlaten. De afgelopen jaren zijn er zo'n 500 Kroaten ver moord. Na elke moordpartij vluchtte een grote groep weg richting Kroatië. De mannen werden regelmatig ingezet bij JERUZALEM feRtf-AFP Duizenden joodse kolonisten en rechtse Israëli's hebben gisteren uit protest tegen de onderhan delingen met de PLO een paar uur lang enkele tientallen we gen in Israël geblokkeerd. Met hun actie zorgden de kolonisten en hun conservatieve bondge noten voor files en chaos in het verkeer. PLO-leider Yasser Arafat en de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres slaagden er gisteren in het Egyptische plaatsje Taba na vijf- enhalf uur onderhandelen niet in een overeenkomst te berei ken over de uitbreiding van het Palestijnse zelfbestuur. Beide politici ontmoeten elkaar van daag opnieuw. Het protest tegen de voorge nomen terugtrekking van het le ger van de Westelijke Jordaan- oever was georganiseerd door een groep radicale kolonisten, Zu artzenu (Dit is ons land) ge heten. Leiders van de nederzet tingenbeweging hadden tijdens de acties een ontmoeting met premier Rabin. Hun woordvoer der Aharon Domb maakte later bekend dat het gesprek niets had opgdeverd en dat de pro testen doorgaan. werkzaamheden voor het Bosnisch-servische leger. De Bosnisch-Servische autoriteiten hebben gezegd de 'etnische zui vering' van Banja Luka en Noord-Bosnië versneld uit te voeren. Naar schatting van de VN zijn 120.000 Kroatische Serviërs op de vlucht geslagen, terwijl nog eens tienduizenden moslim-re bellen zijn weggevlucht uit Bi- hac, nadat de noordwestelijke moslim-enclave maandag door het Bosnische regeringsleger onder de voet was gelopen. De meeste vluchtelingen zit ten vast in het gebied tussen de Kroatische hoofdstad Zagreb en de grens met Bosnië, ingesloten door het Kroatische leger en vanuit het zuiden oprukkende Bosnische regeringsstrijdkrach ten. Ongeveer 30.000 vluchte lingen zijn neergestreken rond de VN-basis in Topusko. onge veer 60 kilometer ten zuiden van Zagreb 'een zee van mensen', zei VN-woordvoerder Alexander Ivanko. Volgens VN-woordvoerder Kris Janowski zijn deze mensen beschoten door Bosnische dan wel Kroatische troepen. Het was hem onbekend hoeveel doden daarbij zijn gevallen. De Kroati sche ambassadeur bij de VN heeft gisteren met klem ont kend dat Kroatische soldaten de vluchtelingen beschieten. Aan de Bosnische oostgrens staan 50 kilometer lange rijen auto's met Kroatische Serviërs vast die proberen de grens met de republiek Servië over te ko men. Veel auto's zijn zonder benzine komen te zitten en blokkeren de wegen naar de grens. De VN-vluchtelingenor- ganisatie Unhcr heeft 90.000 li ter brandstof naar het gebied gestuurd om te proberen de blokkades op te lossen. Servië zegt dat het al 12.500 Kroatische Serviërs in vluchte- lingencentra heeft opgevangen en dat naar schatting nog eens 8.000 onderdak hebben gekre gen bij familie in Servië. Hulp organisaties schatten dat de exodus van Kroatische Serviërs kan oplopen tot 200.000. In de loop van vier jaar oorlog in voormalig Joegoslavië zijn en kele miljoenen mensen ont heemd geraakt, maar waar schijnlijk zijn nooit eerder zo veel vluchtelingen tegelijk on derweg geweest. buenos aires r Een bedelaar voor de San Cayetanokerk in Buenos Aires bedankt, als hij wat kleingeld krijgt van een van de vele duizenden mensen, die dezer dagen bijeenkwamen ter ere van San Cayetano, de beschermheilige van handarbeiders en bedelaars. De pelgrims baden om banen, niet vreemd in een land waar de wérkloosheid boven de achttien procent is gestegen. fotouAFP». Alejandro pagni tel aviv - ad bloemendaal CORRESPONDENT De Israëlische censor heeft voor het eerst sinds twee maanden informatie vrijgegeven over de arrestatie van een Israëlische burger, Herzl Rath, die wordt verdacht van spionage. Volgens de aanklacht werkte hij voor Iran, en niet voor Libië, zoals een Arabisch weekblad eerder deze week schreef. De verdachte, een jood van Iraanse afkomst, ontkent alle beschuldigingen. Hij zegt door de Iraanse veiligheidsdienst te zijn ontvoerd en door de Israë li's te zijn gemarteld. .Vis Rath schuldig wordt bevonden staat hem maximaal vijftien jaar ge vangenisstraf te wachten. Israëlische advocaten hebben gisteren ernstige kritiek geuit op de veiligheidsdienst en de rech terlijke macht, die berichten over Raths arrestatie twee maanden lang uit de publiciteit hebben gehouden. Pas na de publikatie in Al-Wassat weed gedeeltelijk openheid van zaken gegeven. Gezonken Zweedse schepen gevonden op bodem Oostzee Italiaanse en Russische archeo logen hebben op de bodem van de Oostzee de restanten van meer dan vijftig oorlogsschepen van de Zweedse koning Gustaaf III (1746-1837) gevonden. Rus sische oorlogsschepen brachten de Zweedse vloot in 1790 in de slag van Viborg tot zinken. Deze slag besliste over de controle over de Oostzee. Volgens leden van de expeditie gisteren in Ro me geldt de vondst ten noord westen van St. Petersburg als een sensationele ontdekking. Bij duikwerkzaamheden op 25 meter diepte is onder andere een bijna volledig intact fregat met 64 kanonnen gezien. De wrakken zijn als gevolg van het koude en relatief zoutarme wa ter in het gebied goed bewaard gebleven. De leider van de ex peditie, Orlando Pandolfï, dringt aan op een snelle berging van de schepen. „Nu moet het vlug gaan, anders kapen piraten de buit voor onze neus weg", al dus de Italiaanse expeditiechef. stationschip van de Ko- ijke Marine in de Antillen, are Majesteit Van Amstel, I mogelijk ingezet bij de uitie van de bevolking van aribische eiland Montser- )p het eiland dreigt een uit ing van de vulkaan Gal- Soufrere. Montserrat is Iritse kroonkolonie in de lelijke Cariben. Inmiddels al zo'n 1.400 personen Montserrat verlaten. De Galway's Souffere, al eeu wenlang een sluimerende vul kaan waaruit slechts wat stoom en sulfurrook opstijgt, vertoont al drie weken toenemende acti viteit. Als het daadwerkelijk tot evacuatie van het hele eiland komt, zullen de 13.000 bewo ners waarschijnlijk worden overgebracht naar de nabijgele gen Britse kroonkolonie Anguil- la, of naar de staatjes Dominica en Sint Vincent. Nieuw-Zeeland daagt Frankrijk voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag op basis van een rechtzaak uit 1973, om hervatting van de Franse kernproeven in de Stille Oceaan te voorkomen. Australië overweegt zich bij dit initiatief te voegen. Frankrijk heeft inmiddels laten weten de proces gang te zullen blokkeren. De regering in Wellington wil een oude zaak uit 1973 heropenen. Toen protes teerde zowel Nieuw-Zeeland als Australië bij het hof tegen bovengrond se kernproeven door Frankrijk. Parijs erkent sinds 1974 niet langer de be voegdheid van het Internationaal Ge rechtshof, als de zaak in kwestie te ma ken heeft met de nationale verdedi ging. Volgens deskundigen is de enige mo gelijkheid die nu nog overblijft de oude zaak bij dat rechtscollege te herope nen, in plaats van het aanspannen van een nieuwe procedure. De Nieuwzee- landse premier Bolger gaf toe dat de juridische mogelijkheden voor zijn land niet sterk zijn, maar dat de voor naamste beweegreden het winnen van tijd is. „Dit is een optie die voor ons open staat. We zullen die aangrijpen en kijken hoe ver die ons brengt", al dus Bolger. De premier hoopt dat de Franse presi dent Chirac alsnog overweegt de serie van acht ondergrondse kernproeven op het atol Mururoa af te gelasten. De eerste test staat voor september ge pland. Het is niet de eerste keer dat de rege ring van Nieuw-Zeeland, met 3,5 mil joen inwoners en een beperkte diplo matieke invloed, zich tegen nucleaire voornemens van een grootmacht ver zet. De regering van David Lange boy cotte in het midden van de jaren '80 schepen die met nucleaire wapens en aangedreven door kernenergie de ha ven van Wellington aandeden. Lange haalde de woede van de VS op zijn hals, maar bereikte ook dat Wellington werd uitgesloten van een militair ver drag met Australië. Het Franse ministerie van buitenland se zaken liet weten dat het de gang naar het Internationaal Gerechtshof niet zal maken. „En om een kwestie voor te leggen aan het hof zijn twee partijen nodig." Volgens een woord voerder is het overduidelijk dat Parijs 'voor 100 procent in zijn recht staat'. Hij zei dat de uitspraken van Bolger meer voor de eigen achterban in Nieuw-Zeeland waren bedoeld. „De Nieuwzeelandse regering weet heel goed dat het Internationaal Gerechts hof slechts kan worden ingeschakeld als hierover overeenstemming bestaat tussen de partijen. Zo'n overeenkomst is er niet." Hij verwelkomde het feit dat de Franse verzekeringsmaatschappij AXA SA gis teren bekendmaakte de op een na grootste verzekeringsonderneming in Australië, National Mutual Life, te gaan overnemen. De woordvoerder zag hierin een teken dat de oproep voor een boycot de Franse economische be langen niet daadwerkelijk schaadt. nvoners die vier jaar beleg doorstonden verlangen voor alles naar doodnonnaal leven K HANSGERTSEN RESPONDENT OOST-EUROPA fff[! t de herovering van de Kra- ■■fcdoor het Kroatische leger eidsc3111 ^et weekein- een einde aan de jarenlan- Servische omsingeling van in Bosnische moslimenclave lac. Voor het eerst sinds ge tijd kan Bihac weer over 3fiveg worden bereikt, al rd gisteren een konvooi t hulpgoederen nog door nische Serviërs beschoten. 4f»atië charterde een bus en de in Zagreb verzamelde 'mationale pers een kijkje nen in Bihac. Onze corres- lent Hans Gertsen reisde 8 e bus is nog maar nauwe- ~l de stad binnen gereden als anuit alle richtingen Wsgierigen toestromen. Op pleintje voor de moskee kij- tientallen kinderen, groep- Touwen en soldaten ver- Jsd-geamuseerd toe, hoe de hel in hun midden stopt en enkele tientallen jóurnalis- zich naar buiten haasten. "n alle inzittenden van de persoonlijk de hand te tan. „Welkom", zegt hij tranen in zijn ogen. „Hier aen we heel erg lang op ge ilt." Anderen maken V-te- >en lachen breeduit. Na 1 dagen volstrekt van de enwereld afgesloten te zijn ?n be eest, heeft het eerste be zoek van buiten een bijzondere betekenis voor de bewoners van Bihac-stad. Bihac hoort weer bij de wereld. De sporen van het wurgende Servische beleg, dat nog maar twee etmalen geleden werd doorbroken, zijn niet ver te zoeken. Vrijwel ieder huis is ge tekend door kogelgaten of mortierinslagen, achter veel ra men liggen nog zandzakken. Maar vooral de gezichten van de bewoners spreken boekde len. Vier jaar leven in angst en gebrek heeft de gezichten gete kend. De mensen lachen, maar veel ogen staan hol. In de Barbara-bar heerst een uitgelaten stemming. „We zijn vrij. Bihac is de hpofdstad van de wereld", schreeuwt de uit zinnige Mirsad in gebrekkig Duits. De duidelijk aangescho ten soldaat herhaalt het nog vele malen. Met acht kamera den, allen in politie- of leger- uniform, viert hij de overwin ning met een rijkelijk met sli- vovitsj, bier en whisky overgo ten feestmaal. „We hebben de Servische fas cisten verslagen en de verrader Fikret Abdic is gevlucht. Bosnië is een beschaafd land. Katho lieken, moslims, joden en or thodoxen leven hier zonder problemen met elkaar. Leve Alija Izetbegovic", is het spon tane commentaar van politie agent Redko Husak. Buiten op straat klampen kin deren de buitenlandse bezoe kers aan in de hoop bonbons of kauwgum los te peuteren. Drie Dolblije inwoners van Bihac. Na 1.201 dagen eindelijk weer bananen! jonge soldaten stelen de show als ze er na herhaalde pogingen in slagen een onwaarschijnlijk aftandse legervrachtwagen te starten. Speciaal voor de toege snelde camerateams schiet een van de soldaten zijn wapen leeg in de lucht. „Bihac-vuur- werk", zegt een man lachend. Her en der rond de moskee staan mensen groepjes verslag gevers te woord. De verhalen vertonen treffende overeen komsten. Een opvallend netjes geklede en gepermanente \touw van een jaar of 35 vertelt dat ze gisteren voor het eerst sinds bijna vier jaar naar.de kapper gegaan is. „Vier jaar lang kon mijn uiterlijk me niets meer schelen. Ik dacht 's mor gen nooit na over wat ik aan zou trekken. Ik maakte me niet meer op. Dat was volstrekt on belangrijk geworden. Nu heb ik ineens weer de behoefte om aandacht aan mijn uiterlijk te besteden". foto 'toepa toromeo ibrisevic Vooral aan normale, alledaagse dingen zoals make-up ont breekt het in Bihac-stad. De in woners van de getergde stad willen eigenlijk maar één ding: eindelijk weer een volstrekt normaal, alledaags leven lei den. Winkelen, uitgaan, op va kantie. „Dat soort dingen ga je het meeste missen als je vier lang opgesloten zit", zo legt een meisje uit. Enkele tientallen meters ver derop slaat Ado de bedrijvig heid op het pleintje met een af wezige blik gade. De jonge sol daat zegt niet bepaald in de stemming voor een feestje te zijn. „Ik denk op dit moment alleen maar aan de vrienden die dit niet meer mogen mee maken. Ik heb de afgelopen ja ren teveel kameraden verlo ren." Ado is er bovendien niet gerust op. „Voorlopig hebben we de Serviërs met hulp van de Kroaten teruggeslagen. Maar de oorlog is nog lang niet voor bij". Even later spreekt hij zich zelf moed in. „Als ze terug ko men, zullen we ze warm ont vangen. We hebben de afgelo pen dagen bij Velika Kladusa een enorme partij wapens op ze buit gemaakt, dus aan gewe ren en munitie ontbreekt het ons voorlopig niet meer." Aan de andere kant van hét pleintje hangt een bleke jongen van een jaar of achttien uit het raam van een flatgebouw dat duidelijk vaak onder vuur van Servische sluipschutters heeft gelegen. Hij blijkt Dino te he ten. Ik vraag hem waar hij, nu Bihac weer vrij is, het meeste naar verlangt. Hij moet er even over nadenken. „Nou, ik zou eigen lijk best wel een paar dagen naar de Dalmatische kust wil len. Vier jaar lang ben ik niet op vakantie geweest. Het is, ge loof ik. onderhand wel weer eens tijd om er even tussenuit te gaan." De Bosnisch-Servische leider Karadzic heeft gisteren op nieuw uitgehaald naar zijn voormalige beschermheer, de Servische president Milosevic. Hij beschuldigde hem van het cynisch verraden van de Servi sche zaak, doordat Milosevic heeft goedgevonden dat Ser visch Krajina in de handen van Kroatië is gevallen. De zware belediging staat in een open brief die het Bosnisch-Servische persbureau SRNA heeft verspreid. Hiermee loopt het al maanden smeulen de conflict tussen de twee man nen verder op. In het conflict staat de vraag centraal op welke manier een veilig bestaan* voor de Serviërs kan worden gereali seerd: Karadzic kiest voor het pad van de gewapende strijd, Milosevic wil nu langs diploma tieke weg vrede bereiken. Beide leiders propageren hun eigen tactiek als de waardevolste ver sie van het Servische nationalis me. „U hebt de Servische zaak de rug toegekeerd", zo schreef Ka radzic aan de machtige presi dent van Servië. U bent conces sies gaan doen onder druk van buitenaf tot een niveau dat aan verraad grenst," schreef Karad zic die Milosevic ervan beschul digde dat die er niet in is ge slaagd het offensief van het Kroatische leger te verhinderen. Dat leger veroverde in yiert da gen tijd heel Krajina, met uit zondering van Oost-Slavonië dat direct aan Servië grenst. Milosevic heeft behalve de opstand van de Serviërs in Kroatië ook de opstand van Ka radzic in Bosnië gesteund en stond garant voor de bevoorra ding van de op afscheiding koersende bewapende Servi sche Bosniërs, die op het mo ment 70 procent van het grond gebied van Bosnië beheersen. Er was ooit een internationaal vredesplan, dat de Bosnische Serviërs 49 procent van het grondgebied gaf en de moslim regering van Alija Izetbegovic 51 procent, maar Karadzic en de zijnen hebben dit plan nooit aanvaard. Milosevic liet zijn steun aan Karadzic varen nadat het Bosnisch-Servische parlement had geweigerd het plan goed te keuren. De tegenstellingen zijn sindsdien alsmaar duidelijker geworden tussen de communis tische apparatsjik en de psychi ater die politicus is geworden. Diplomaten zeggen dat Milose vic al maanden werkt aan de val van Karadzic. den haag 'gpd Vijftig Nederlandse mariniers van de snelle reactiemacht zijn gisteren met medeneming van zeven zware mortieren in het Bosnische Kiseljak aangeko men. De mariniers kregen gis terochtend van de Kroatische autoriteiten toestemming vanuit Split naar Bosnië af te reizen. In SjJlit zit nog een groep van 65 70 mariniers te wachten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5