Jacobswoude op zoek naar depot Wind drijft algen terug bij eiland Koudenhoorn Zomerfestival in Oud Ade POLAROID ^A50 ZONNÊ^i^ In een dorp heerst nog echte democratie' ►ode huisdieren naar centrale noodslachtplaats Regio Leiden/Rijn Veenstreek Jaar cel voor Alphenaar Eigen bewakingsdienst voor villawijk Wassenaar Woensdag 9 augustus 1995 eens hoe bruin het is, dat kun je niet over de sierteelt heen sproeien." Gemeenten mogen de bagger wel verbranden en opslaan in depots. Kea: „Die liggen vaak ver weg. Dat betekent hoge transportkosten en hoge stort- kosten." Toch verwacht Kea dat Jacobswoude binnen korte tijd het probleem kan hebben opge lost. „Ik verwacht nog dit jaa een tijdelijk depot in la cobswoude te hebben gevon den." De sloten in Woubrugge lopen langzaam vol met bagger. WARMOND FRANK BUURMAN De algentoestand bij het recre atie-eiland Koudenhoorn in Warmond is de afgelopen da gen verbeterd. De sterke wind heeft de algen bij de vissteiger en het strandje weggeblazen. Ze komen nu voornamelijk nog voor in de nabijheid van het stiltegebied. Van de be ruchte giftige blauwe algen, die vorig jaar nog een zwemver- bod noodzakelijk maakten, is geen sprake. Hoewel Koudenhoorn de af gelopen week soms een wat uitgestorven indruk maakte zit de gang er nog steeds goed in, stelt havenmeester H. de Ruy- ter vast. „Er waren inderdaad wel veel groene algen, maar de recreanten hebben zich er niet door laten afschrikken. Inte gendeel. In de zes jaar dat ik hier zit is er nog nooit zoveel gebruik gemaakt van de dou ches in het toiletgebouw. Dat betekent dat de zwemmers, die soms behoorlijk groen het wa ter uitkwamen, de algen steeds heb ben afgespoeld. Volgens de Ruyter is het met name in de weekeinden nog steeds behoorlijk druk op Kou denhoorn. „Je ziet dan op de brug naar het eiland stromen mensen komen en gaan. Maar op sommige dagen, zoals vrij dag, is het weer wat rustiger. Ie moet niet vergeten dat men na een paar dagen wat uitgekeken raakt op een bepaalde plaats. Dan gaan de mensen weer er gens anders heen." Dat de situatie overeenkom sten vertoont met die van vorig jaar, ontkent De Ruyter. „In de warme julimaand van 1994 was het inderdaad niet best ge steld met de belangstelling. Dat kwam door die blauwe al gen, waardoor zwemmen niet meer mogelijk was. De polder cross moest later zelfs worden afgelast. Voor degene die hier het eten en drinken verzorgde was juli toen een behoorlijke strop, maar dat is de afgelopen julimaand niet het geval ge weest." De groene alg is absoluut niet schadelijk, zo verzekert de havenmeester. „Sommige mensen werden ziek na het zwemmen en vervolgens kre gen de algen direct de schuld, terwijl het waarschijnlijker is dat ze gewoon een zonnesteek hadden. Er zijn natuurlijk wel wat meer bacteriën in het wa ter, dus mensen met een zwak ke gezondheid moeten wat voorzichtiger zijn. Op dit mo ment is de situatie weer een stuk gunstiger en het is ook af gekoeld, dus het blijft nog wel even zo." Of de poldercross, die op 18 augustus wordt ge houden, doorgaat is nog niet zeker. Op dit moment is de zwemsituatie in elk geval nog gunstig. oud ape» Bar-dancing Saint-Tropez houdt voor de derde keer een zomerfestival in Oud Ade. De festiviteiten beginnen vanavond en duren tot en met zondag 13 augustus. Ook nu is een promi nente plaats ingeruimd voor het zogeheten gladiator bounce- spektakel. Op zaterdag 12 augustus strij den vanaf 21.30 uur verschillen de gladiatoren op een luchtkus sen om de prijzen. Het is de be doeling dat de strijders elkaar van een pilaar afslaan met een met lucht gevulde knuppel. Het luchtkussen staat borg voor een zachte landing. De eindwinnaar gaat met driehonderd gulden naar huis. Voor de nummer twee ligt een bedrag klaar van tweehonderd gulden. Het zomerfestival begint van avond om 21.30 uur met een karaokewedstrijd. Hier zijn CD- bonnen ter waarde van 75, 50 en 25 gulden te verdienen. De winnaar mag bovendien deel nemen aan de Nederlandse Kampioenschappen karaoke. Dezelfde avond heeft ook een bierfietswedstrijd plaats. Door de pedalen rond te trappen wordt een mechanisme in wer king gezet dat een glas bier kan telt. Hoe sneller men fietst, des te sneller kantelt het glas. Er des te sneller kan het ook wor den leeggedronken, want dal r uiteindelijk de bedoeling. Dt eerste prijs is drie meter bier. Op donderdag 10 augustus i; er een Surprise Night met ta van verrassingen voor de bezoe kers. Vrijdag is er een avonc met Caraïbische muziek. Na he gladiatorspektakel van zaterdag wordt het zomerfestival afgeslo ten met een mellow dance part Al deze programma-onderde len beginnen om 21.30 uur De voorgaande twee kerer trok het festival tussen de dui zend en twaalfhonderd bezoe kers. Wassenaarder D. van Egmond onderscheiden Deze originele, goudkleurige Sunmate van S Polaroid exklusief bij ons van>f5T- voor 29,so (op op)." Groeneveld Opticiens D* beste zoak voor je O0e*. ALPHEN AID RIJN, Van Mandcrsloostraat 33. LEIDEN. Winkelcentrum Kopormolen nr. 21 LISSE, Kanaalstraat 63a/Hoek Blokhuis SASSENHEIM, Hoofdstraat 234 Hovenier D.H. van Egmond (69) uit Wassenaar kreeg gisteren in raadhuis De Paauw de ereme daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uit handen van burgemeester P.H. Schoute. Van Egmond vierde zijn 40-jarig jubileum als hove nier. Op 12-jarige leeftijd begon hij al te werken bij het hove niersbedrijf van zijn vader. In 1953 werd hij belast met de aanleg van de tuin van het land goed Paauwlaan 7. Toen het in 1955 werd betrokken door Th. Ruys werd Van Egmond in vaste dienst aangenomen. Met grote inzet, kennis en liefde voor de natuur maakte hij een waar lusthof van de tuin. Verder staat Van Egmond bekend als een hulpvaardig mens: hij heeft vele medeburgers in nood geholpen. WANDELING - De vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN wandelt op woensdag 23 augustus over de Dammekade tussen Bodegraven en Reeuwijk. De wandeling begint om 19.00 uur op de hoek van de Damme kade en de Warmoeskade. In formatie: 01714-12595. den haag/alphen aan den run» Voor rechter R. van der Heide is de 33-jarige verslaafde Alphe naar een vaste klant. Telkens opnieuw ziet hij hem in het ver dachtenbankje verschijnen. De man ie. de gevangenis nog niet goed en wel uit, of hij pleegt weer nieuwe misdrijven. Bero vingen, inbraken en geweld. Twee weken geleden verscheen hij opnieuw in het verdachten bankje, dit maal voor een wo ninginbraak waarbij hij een spaarvarken buitmaakte en het beroven van een dealer. Voor deze nieuwe reeks feiten op het lange strafblad van de verslaaf de veroordeelde de rechter hen gisteren tot twaalf maanden on voorwaardelijke celstraf. Precie- dezelfde straf als de officier var justitie in gedachten had gehad. Twee weken geleden tijden; de behandeling van de zaak sloeg de rechter aan het tellen „Ik heb niet eens de complet! lijst voor me en ik kom al toi veertien veroordelingen", merk te hij toen enigszins wanhopig op. Ook de officier van justitie heeft weinig hoop dat de mar nog op het goede pad raakt „We kunnen niets anders doer dan hem opnieuw vastzetten Dat patroon doorbreken, dai kan hij alleen zelf." ferwoude/alkemade atere gemeenten met aal 18.000 inwoners. [assenaar» loudijk en Meerburg in verzet tegen herindeling iesbeth buitink |et is een boude stelling, maar Zoeterwoudse burgemeester Houdijk en zijn Alkemadese lollege A. Meerburg zijn bereid ïiiet met hand en tand te verde lgen: de kleine gemeenten Jennen nog de echte democra- ie. De twee burgemeesters ver letten zich met de stelling tegen Ie plannen van minister Dijk en staatssecretaris Van de fondervoort om te streven naar I„In een kleine gemeente als llkemade zijn de lijnen veel Jorter dan bijvoorbeeld in Den of Leiden. De burgers inen de bestuurders vaak tsoonlijk en zitten kort op de esluitvorming. In een grotere uctuur kan dat niet meer en jfcoeten de burgers een omtrek- ïnde beweging maken om in- loed te hebben", stelt Meer- furg- Een grotere gemeente komt dgens Meerburg de plaatselij- democratie niet ten goede, ir is grotere anonimiteit en ingen worden vaak geregeld iten de mensen om. In klei- ire gemeenten kunnen de .lensen meepraten in het ipfor- ?/$iele circuit. Ik ben er hard- londig van overtuigd dat de emocratie in kleinere gemeen- :n beter wordt bewaard. Na- lurlijk klopt het in grotere laatsen formeel wel, maar wer- ïlijk invloed uitoefenen kan voor de gewone burger ïper." Volgens Houdijk is het ook ior die 'gewone burger' pretti- ir om in een kleine gemeente wonen. „Mensen hebben dan ook een beter overzicht, het :ft de burger een beter beeld de totaliteit. En ze doen igen samen, zoals in Zoeter- roude waar de bibliotheken en luziekscholen draaien dankzij rijwilligers. Dat kan alleen oed functioneren in dit soort J leine gemeenschappen. Als 1| oeterwoude bijvoorbeeld bij I eiden gevoegd zou worden, is e afstand veel groter en zijn de ttsen minder betrokken bij 'at er elders wordt geregeld." Een gemeente geeft de inwo- ers ook een identiteit, die door :n herindeling volgens de twee urgervaders ernstig verstoord )u worden. Meerburg: „In Ikemade zijn de mensen eerst eenders of Rippers, maar ze tten toch vastgebakken aan de De Alkemadese burgermeester A. Meerburg (links) en zijn Zoeterwoudse collega A. Houdijk vechten in het Loenens Beraad voor de zelfstandigheid van kleine gemeenten. foto henk bouwman gemeente Alkemade en zijn al- lijk snel." dineerd. Houdijk: „Het Rijk lemaal gericht op 'De Hoek', Houdijk en Meerburg zijn heeft die samenwerking voor de waar het gemeentehuis staat, verontwaardigd dat Van de volkshuisvesting verplicht ge- Als je bijvoorbeeld naar Ja- Vondervoort haar pijlen richt op steld. Bij milieu is het niet ver- cobswoude kijkt, dat een paar het regionaal overleg, waarin plicht, maar wordt het finan- jaar geleden is heringedeeld, onder meer volkshuisvestings- cieel wel gestimuleerd. Dat lijkt gaat die integratie niet zo vrese- en milieuzaken worden gecoör- de staatssecretaris te vergeten." Meerburg benadrukt dat de gemeenteraden nog altijd de besluitvorming in handen hou den. „Ik vergelijk het regionaal overleg wel eens met de Eerste Kamer. Die wordt gekozen door de provinciale staten, die daar na geen invloed meer hebben. Toch zegt niemand dat de Eer ste Kamer een ondemocratisch orgaan is. Het regionaal overleg is wel terug te roepen door de gemeenteraden en die hebben ook directe invloed. In feite zijn dat ook getrapte verkiezingen, maar in het kader van regionale samenwerking mag dat kenne lijk niet." Volgens Meerburg heeft Van de Vondervoort ook een verte kend beeld van de regionale be stuurders. „Kleine gemeenten kunnen best bepaalde taken uitvoeren, als ze tenminste mo gen samenwerken. Ik heb de in druk dat Van de Vondervoort niet echt weet hoe het werkt in kleine gemeenten." Even snel Houdijk heeft het idee dat de staatssecretaris verbeten haar zinnen op de gemeentelijke herindeling heeft gezet. „Het is niet meer een gang van zaken waar je tijdig invloed op kunt uitoefenen. Ik heb het idee dat ze even snel wil herindelen. We krijgen de indruk dat alles op al les wordt gezet om gemeenten zo groot mogelijk te maken. Als of ze de kaart van Nederland vóór zich heeft met een maatlat in de hand. Dan wordt het de willekeur van het getal van mi nimaal 18.000 inwoners. Terwijl nergens staat dat grotere eenhe den beter werken. Dat moet ze wat ons betreft eerst aantonen. Nu ligt er een stapel nota's en onderzoeken die het tegendeel bewijzen, maar er zit maar één ding tussen de oren: herinde len." Zoeterwoude en Alkemade maken deel uit van het Loenens Beraad, waarin onder meer ook Ter Aar en Liemeer zijn verte genwoordigd. Het Beraad heeft inmiddels de steun van 175 kleine gemeenten in de strijd tegen de herindeling.„We ho pen dat we geen jaren bezig hoeven zijn met het Loenens Beraad, dat we voordien het tij gekeerd hebben", aldus Hou dijk. De vijftien gemeenten die bij het Beraad zijn aangesloten, worden in het najaar gehoord door de kamercommissie voor binnenlandse zaken. lannen aangehouden •e politie heeft 2 mannen aan- ïhouden die rondreden in een ito met een vals kenteken. Be tters van de Van Zuylen Van lyeveltstraat belden over een 'tdacht uitziende auto, die 'greed richting Voorschoten, 'aar stopte hij bij een bedrijf, 'e politie hield de bestuurder an, de andere man werd later phet dak gevonden. In de auto 'g een pistool. Beide mannen 'orden vandaag verhoord. wassenaar dorith ligtvoet Bewoners van de Wassenaarse wijk Nieuw Zuid krijgen volgen de week een eigen bewakings dienst. Het Haagse bedrijf Resi dentie Beveiligingen zal 's nachts door de wijk patrouille ren. In de Haagse wijken Van Stolkpark en Marlot is het be drijf al jaren actief, waardoor volgens directeur C. Houtman, het aantal inbraken fors afnam. Hoewel de Wassenaarse politie aangeeft zeker niet minder te willen patrouilleren in de wijk, heeft ze geen moeite met dit initiatief. „Zolang het bedrijf zich aan de wet houdt, hebben wij er geen problemen mee", al dus een Wassenaarse politie woordvoerder. De werknemers van de bevei ligingsdienst mogen geen wa pens dragen. Wel patrouilleren ze geregeld met honden. „We beschikken ook over communi catiemiddelen, waardoor we snel in contact kunnen treden met de politie", vertelt directeur C. Houtman. Residentie Beveili gingen doet alleen zaken met hele wijken. Voor het bedrijf is het makkelijker te werken met een stichting of met een buurt vereniging dan met bewoners apart. De Vereniging van Nederlan- dese Gemeenten (VNG) heeft kritiek geuit op het inschakelen van beveiligingsdiensten door wijken. De VNG vindt het beveiligen van buurten een politietaak. Houtman vindt dat overdreven. Hoewel hij niet exact kan aan geven wat bewoners individueel moeten betalen ligt het bedrag nog onder de tweehonderd gul den per jaar. 'Scheepvaart veroorzaakt bagger in sloten Jacobswoude is op zoek naar een plaats om de bagger uit de gemeentelijke sloten tijdelijk te storten. Door de stren gere milieunormen kan Jacobswoude de vervuilde grond vrijwel nergens kwijt. Gevolg is dat de sloten in de dor pen langzaam vollopen met bagger, ze steeds ondieper en daardoor minder zuurstofrijk worden en het opper vlaktewater moeilijker kan worden weggewerkt. jacobswoude liesbeth buitink „Een schrale troost is dat wij niet de enige gemeente in Ne derland zijn met dit probleem", aldus CDA-wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening). „Het jaarlijkse onderhoud vormt geen enkel probleem, maar echt baggeren moet eens in de tien of twintig jaar gebeuren. En omdat het tegenwoordig niet meer zo gemakkelijk is om de bagger kwijt te raken, stellen we het baggeren maar uit." De Woubrugse agrariër M. Kroes windt zich intussen flink op over de bagger in de sloten van zijn dorp. Tijdens een ritje door Woubrugge wijst hij de vervuilde sloten aan, port hij met een paaltje in de bagger en snuift hij kritisch de lucht van rottend water op. „Die sloten zijn verkeerd aangelegd. Door de bagger zit er geen beweging in het water en aan weerskan ten van de sloten is het overal begroeid. Dan kan de gemeente toch niet baggeren?" Volgens Kroes, die hoofdinge land voor het waterschap De Oude Rijnstromen is, is een ge deelte van de sloten flink ver vuild. „Dat komt door de scheepvaart op de Wetering. Die maken met die grote schroeven de bagger los en dat komt hier in de sloten terecht." Kroes heeft al eens aangebo den de bagger in een put op zijn eigen land te storten, maar dat mocht niet van de provincie. „Dan zou het een baggerput zijn en op het land mag het maar 20 centimeter dik liggen. Dan zou het bagger tot aan mijn woning toe liggen en kan ik de koeien niet meer weiden." De boeren kunnen door de bag ger niet meer hun gewassen met slootwater sproeien. „Kijk Alkemade. Op dit moment worden in de noodslachtplaats ook al de kadavers van grotere beesten geborgen. De reden voor het verwezenlijken van een centraal inzamelpunt is gelegen in een wijziging van de zogeheten destruc- tiewet. Volgens die wet, die vorig jaar van kracht werd, moeten gemeenten een voorziening treffen voor het verza melen van dode dieren. De dode huisdieren belandden tot nu toe bijna altijd al bij de noodslacht plaats. Dat gebeurde meestal via de die renarts, waar de mensen de kadavers in eerste instantie heenbrachten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Alkemade zou het aanwijzen van de noodslachtplaats als inzamelpunt in de praktijk dan ook weinig uitmaken. „Maar de gemeente moet nu eenmaal officieel zo 'n voorziening treffen. Overigens moet de gemeenteraad zijn goedkeuring nog hechten aan het plan. Overvalster aangehouden alphen aan den run De politie van Hollands Midden heeft deze week een 16-jarige meisje kunnen aanhouden dat zondag een overval pleegde op een Utrechtse vrouw. De overval gebeurde op het station van Alphen. De Utrechtse kreeg een mes op haar keel gezet en moest haar portemonnee met 60 gulden afgeven. Op grond van getuigenverklaringen kon de dader worden ach terhaald. Het meisje is verslaafd aan verdovende middelen. Het geld was inmiddels al opgemaakt aan drugs. Het meisje is inge sloten en wordt voorgeleid aan de officier van justitie. Personenauto gestolen alphen aan den run» Een Volkswagen Golf GTI is vannacht gesto len in de Gravenstraat in Alphen aan den Rijn. De grijze auto heeft een waarde van omstreeks 10.000 gulden. Inval bij bedrijf Doeslaan leiderdorp» De politie Rijn en Braassem heeft gisteren bij een controle in een bedrijf aan de Doeslaan in Leiderdorp buitenlan ders aangetroffen die vermoedelijk illegaal in Nederland verblij ven. Acht werknemers bleken geen geldige verblijfs- of werkver gunning te hebben. Twee van hen waren asielzoekers: zij mogen niet werken. Van de overige zes kon de identiteit niet worden vastgesteld. De vreemdelingendienst stelt een onderzoek in. Te gen de werkgever wordt proces-verbaal opgemaakt. ge JUIVENBERICHTEN )st int -'ijl (oor een fout bij de PV Leiderdorp is de verkeerde uitslag van de wed- a lucht uit Roye in de krant gekomen. Hieronder volgt de goede uitslag: 5 d .H. Broug 1,4, 9,10; W. van Oosten 2; D. van Seggelen 3,6, 7; R. vd g lieuwendijk 5; Th. Habraken 8. 1CH gU! IjgWETERING HERAAAN JOUSTRA t noodslachtplaats van Disscldorp aan c Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwe- 'ring wordt mogelijk een centraal inza- lelpunt voor de lijken van kleinere die- zoals honden en katten. Dat is al- 'ans de bedoeling van de gemeente

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15