Leiden sluit twee koffieshops Goekoop: Dit is 'gerechtigheid' 1 waalf maanden voor an die liever istzit dan trouwt rl Iand bij krakers ouwengevangenis tvee jaar cel voor verander wapen Leiden Speeltuinvereniging zonder speeltuin werft leden AZL heeft geen geld meer voor kinderopvang _k SDAG 9 AUGUSTUS 1995 <\s, o?l udenten helpen Zonnebloem Studenten die lid worden van de Leidse studentenvere- hg Minerva helpen de Zonnebloem ook dit jaar weer met het [open van loten. Deze instantie zet zich in voor langdurig [en en lichamelijk gehandicapten van 25 jaar en voor hulpbe- fcende ouderen. De loten kosten 2,50, terwijl de hoofdprijs 07j0O gulden bedraagt. De verkoop van de loten vormt een on- °4eel van de kennismakingstijd van Minerva. Deze periode, °$ind augustus begint, duurt drie weken en heeft tot doel de ojjive studenten kennis te laten maken met alle aspecten van s kudentenvereniging, de universiteit en de stad Leiden. tot li 071 fandelen in de avond EN °k De wandelsportvereniging Zuid-west Leiden houdt op jnsdag 16 augustus een avondwandeltocht met routes van 5, h 15 kilometer. De wandeling begint tussen 18.00 en 19.00 bij Ramdas Sportcentrum aan de Apollolaan. Deelname kost [gulden. NO 1895 den plaatsvervangenden districts-veearts A. Van Leeuwen liderdorp, is in de gemeente Ter-Aar vlekziekte geconsta- Gesp l bij een varken, toebehoorende aan A. Heemskerk. Volgens lorschriften is het varken verbrand en de desinfectiemidde- ijn toegepast. Dit is het eerste geval, dat zich in 1895 heeft gedaan. NO 1970 Hortus aan het Rapenburg wordt dit weekeinde de Kiste bezoeker verwacht op de grandioze aquariumtentoon- ng Aqua Hortus van de Leidse vereniging De Natuurvriend, heinde en verre komt men naar Leiden om de waterbakken en, v( nschouwen, die wat de opmaak van de waterplanten be- over de hele wereld grote faam hebben. Men spreekt -19.3 0ver „de Leidse school", tdoe Vrijdag 9 Augustus 21-jarige Hagenaar van >-20.0 ikkaanse afkomst is giste- tot twaalf maanden cel w irdeeld voor inbraken ir se Leidse scholen. Boven- moet hij de rekening be- voor reparaties aan het ^ee" èerapparaat van het Da De rector van sehooï meldde zich twee geleden aan als bele- partij tijdens de behan- van de zaak voor de ;e rechtbank. Hagenaar, een depressief was gaan inbreken om :lf tijdens de zomer den te verzekeren van laatsje in de gevangenis, ad hij de voorgaande ja- >ok geprobeerd, telkens iucces. De jongen wilde met zijn acties voorkomen dat zijn vader hem meenam naar Marokko. Pa wilde hem daar koppelen aan een Marokkaan se en in een dergelijk huwelijk had de jongen geen zin. Rechter Van der Heide, die zich twee weken geleden nog zorgen maakte dat de depres sieve inbreker in het verdach tenbankje in slaap zou vallen, volgde met zijn vonnis de eis van de officier van justitie. Hij vond het hoog tijd dat de Ha genaar eens goed orde op za ken zou stellen. „Het zou beter geweest zijn als je overdag naar school was gegaan in plaats van 's nachts", aldus 'de rechter tij dens de rechtzitting. „Dan had je tenminste iets geleerd waar je echt wat aan hebt." FRANK BUURMAN ndweer heeft gisteravond eks 23.00 uur een bin- nd moeten blussen in de /tI cte voormalige vrouwen- enis aan de Plesman- ij de ontruiming van het I vaarin zich omstreeks 25 krakers bevonden, deed irect al een probleem Apinnen bleken drie kra- gin diepe slaap te verke- idat ook dit drietal was en buiten gezet werd dat er een stapeltje kle- brand was geraakt. Dat laakte een hevige rook- keling, waardoor het k was nog iets in het zien. Het vuur was bin- kele minuten geblust, brandweer trof in het een gevaarlijke situatie )or energie werd door de van het pand gebruik r. /Vi' a8J ïovl® s stop ;umv ntrigc les op en lid Dat ïkijkei eiden jse rechtbank heeft gis- een 26-jarige Leidenaar leeld tot drie jaar cel, één voorwaardelijk, medeplichtigheid aan ag. De man heeft het wa- leverd waarmee een 31- iplaatsgenoot vorig jaar Jan Pieterszoon Coen- ex-vriendin neerschoot r moeder doodde, weken geleden, tijdens w tyideling van de zaak, "icier van justitie G. van drie jaar onvoorwaarde- l'et toen duidelijk blijken log steeds gelooft dat het schietpartij om moord CHEF fcHENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PIV -CHEF X. HANS KOENEKOOP. 071 -356413 LEIDEN -oHENNY V Twee Leidse koffieshops moeten tijdelijk dicht omdat ze softdrugs aan minderjarigen hebben verkocht. Burge meester C. Goekoop heeft besloten dat Liberty aan de Nieuwe Beestenmarkt tien maanden de deuren moet sluiten. Bebop aan de Herenstraat moet vier maanden dicht. Liberty is inmiddels dicht, Bebop niet. De gemeen te stuurt binnenkort een deurwaarder langs om de zaak aan de Herenstraat te sluiten. jongeren verkocht en werd er alcohol verstrekt. Vanwege de veelheid aan overtredingen is besloten de zaak aan de Bees tenmarkt voor tien maanden te sluiten, zo legt ambtenaar E. Bunt uit. Bij Bebop in de Herenstraat werden ook softdrugs aan jon geren verkocht en alcohol ge schonken, zegt de gemeente. Bovendien kwamen er klachten uit de wijk over overlast van de koffieshops en de bezoekers. Ook bij Liberty waren er klach ten van omwonenden. „Het woon- en leefklimaat in de buurten ging achteruit", aldus Bunt. De sluiting van de twee koffie shops is een direct gevolg van de nieuwe regels om de overlast van koffieshops terug te drin gen. Vorig jaar december stelde de gemeenteraad vast dat kof fieshops geen alcohol of hard drugs mochten verkopen en geen softdrugs aan minderjari gen mochten leveren. Liberty heeft alledrie de regels overtreden, zo is tijdens veer tien controles door de Leidse politie gebleken. Bij een inval een maand geleden werden kleine hoeveelheden harddrugs aangetroffen. Ook werd aan Liberty aan de Nieuwe Beestenmarkt. De zaak is gesloten, maar op 1 september wil de eigenaar van het pand een nieuwe koffieshop begin nen. FOTO kBEN DE BRUYN De eigenaar van Bebop zegt niet op de hoogte te zijn van het bevel tot sluiting. Hij zou nooit een brief hebben ontvangen van de gemeente. Maar volgens de gemeente weet de koffie shophouder wel degelijk dat hij sinds 4 augustus dicht moet zijn. „De politie heeft hem de brief waarin de sluiting wordt bevolen persoonlijk overhan digd", aldus ambtenaar Bunt. Ook de eigenaar van het pand van Libert>' reageert verbaasd. Hij wil de koffieshop per 1 sep tember openen, wanneer het huurcontract van de uitbater die de zaak voorheen runde, is afgelopen. „Ik zou vandaag net naar de afdeling bijzondere wetten bij de politie gaan om een vergunning aan te vragen", zegt de man. „Want ik wil zelf gaan draien. Wie zegt dat het pand voor tien maanden dicht moet? De gemeente? Nee, ik heb niets gehoord, geen brief gezien." De maatregel om de twee kof fieshops te sluiten, maakt deel uit van een groter pakket om de overlast van en het aantal kof fieshops terug te dringen. De Leidse gemeenteraad heeft be paald dat er binnen de singels nog maar vijftien koffieshops mogen zijn. Het is de bedoeling dat alle koffieshops een nieuwe vergunning vragen, waarna er slechts vijftien worden verstrekt. Voordat het aantal daadwerke lijk wordt teruggedrongen, is er een overgangsperiode van acht tien maanden. Halverwege vol gend jaar begint Leiden met het terugdringen van het aantal softdrugs-verkooppunten. In december vorig jaar werd wel een nieuwe overlastbepa- ling in de Algemene Plaatselijke Verordening opgenomen. Op grond van die bepaling heeft burgemeester Goekoop nu tot sluiting besloten. Het is overi gens niet de eerste keer dat kof fieshops worden gesloten. In het verleden moesten Happy aan het Noordeinde en High Ti mes aan de Beschuitsteeg al een tijdje dicht. LEIDEN siFRANK BUURMAN De Speeltuinvereniging Burge- meesterswijk, Professorenwijk en Rijndijkbuurt is begonnen met een ledenwerfactie. Er is nog geen speeltuin, er is zelfs nog geen uitgewerkt plan voor handen, maar de vereniging is niettemin al volop bezig met de voorbereidingen. De vereniging is onlangs het zestiende, lid ge worden van de Leidse Bond van Speeltuinen. „Een speeltuin moet een draagvlak hebben, an ders is de gemeente niet bereid om er geld in te steken. We stre ven naar een paar honderd le den", vertelt F. de Haan, een van de initiatiefnemers. Het lid maatschap is in eerste instantie erg goedkoop: een rijksdaalder per gezin. Als de vereniging draait zal de contributie worden opgetrokken. De eerste leden vergadering is eind dit jaar te verwachten. De Professoren- en Burge- meesterswijk en de Rijndijk- buurt zijn arm aan speel voor zieningen. Aangezien er de af gelopen jaren steeds meer jonge gezinnen in de drie wijken zijn komen wonen, een tendens die zich lijkt voort te zetten, is de behoefte aan een volwaardige speel voorziening groot. Uit een buurtonderzoek is dat inmid dels ook duidelijk gebleken. De vereniging stelt dat het Room burgpark de meest geschikte plaats is. „Het is eigenlijk de enige plaats die nog over is in de wijk", aldus De Haan. De speeltuin zou ter hoogte van de Asserstraat of ter hoogte van de Oppenheimstraat een plaats in het park moeten krijgen. De ge meente Leiden staat achter het plan; er is inmiddels al ruimte voor gereserveerd in het nieuwe bestemmingsplan. „De ge meente zou graag zien dat het een half open speeltuin wordt. Dat wil zeggen dat het een speeltuin wordt met lage hek ken, waar de jeugd altijd terecht kan. Dat heeft overigens ook ge volgen voor de speeltoestellen: die mogen niet te hoog of te 'gevaarlijk' zijn, omdat er in een open speeltuin niet altijd toe zicht is", vertelt De Haan. Een duidelijk nadeel van een half open speeltuin is dat deze ge voeliger is voor vandalisme. De vereniging gaat in eerste instan tie nog uit van een gesloten speeltuin, met beperkte ope ningstijden. „Maar wat ons be treft is alles nog bespreekbaar", verzekert De Haan. Hoe groot en hoe duur de speeltuin wordt is nog onduide lijk. „Het hangt er van af hoe veel geld er beschikbaar is. De gemeente levert een bijdrage, we gaan verder aan fondsen werving doen en we proberen misschien door acties geld bij elkaar te brengen. Het is best mogelijk dat we klein beginnen, met een paar toestellen, en dat we de speeltuin geleidelijk aan uitbreiden, naarmate er meer geld beschikbaar komt", aldus De Haan. De vereniging hoopt eind 1995 een plan aan de leden te kunnen presenteren. „De speeltuin zou er dan binnen een paar jaar kunnen zijn. Als het langer dan drie jaar gaat duren haak ik af. Als er dan geen geld is, komt het er nooit meer." Wie lid wil worden van de vereniging kan zich aanmelden bij F. de Haan, Van der Waals straat 25, J. van der Sluis, Van 't Hoffstraat 44 of Th. Jasper, De Sitterlaan 77. gemaakt van een lekkende au togastank en een aggregaat waaruit benzine lekte. Het ag gregaat bleek zo gevaarlijk dat het in beslag werd genomen en afgevoerd naar het politiebu reau. De gastank werd naar bui ten gebracht. Nadat de rook uit het pand was verdwenen kon den de krakers, die zich verder rustig gedroegen, weer naar binnen om te gaan slapen. De brandweer vindt de situatie in het kraakpand nog steeds zor gelijk, ondanks het afvoeren van het gevaarlijke aggregaat. Er had gisteravond een ramp kun nen gebeuren. „De schadelijke gassen van het aggregaat kon den niet eens worden afge voerd. Als de krakers in de win ter nog in het pand zitten en gaan proberen de zaak te ver warmen hou ik mijn hart vast", aldus een-woordvoerder van de brandweer. ging in plaats van doodslag. Toch eiste ze een straf wegens doodslag omdat het gerechtshof een paar weken voor de zitting de hoofddader voor dat feit had veroordeeld tot acht jaar. De 26-jarige zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan bedreiging van onder andere de vader van zijn ex-vriendin en zijn voormalige werkgever. De ze twee h^ren stapten begin dit jaar naar de politie om de rol van de Leidenaar in het drama toe te lichten. De 26-jarige liet zelf tijdens de behandeling van zijn zaak weten dat hun verkla ringen niet klopten. Hij zei dat hij het slachtoffer was van een gemeen spelletje. XTC-dealer moet twaalf maanden zitten DEN HAAG/LEIDEN fc Een 36-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot achttien maanden cel waar van zes voorwaardelijk. De politie had hem betrapt op het bezit van 8880 XTC-pil- len en 74 gram cocaïne. Vol gens de officier van justitie, aie tegen de man dezelfde straf had geëist als hij nu heeft gekregen, was de Lei denaar een regelrechte dea ler. Hijzelf hield twee weken geleden tijdens de behande ling van zijn zaak bij hoog en bij laag vol dat de pillen en de coke slechts voor eigen gebruik waren. Ook zou hij zijn uitgebreide vrienden kring van drugs hebben voorzien, maar daarvoor had hij - zo beweerde hij - nooit een cent ontvangen. Vijfdui zend pillen zou hij in bewa ring hebben genomen voor een vriend, de overige 3880 waren afkomstig van een partij van vijfduizend stuks, die de man op de kop zou hebben getikt in ruil voor een horloge. De officier van justitie liet tijdens de zitting wéten hoe dan ook zwaar aan de prak tijken van de man te tillen. „XTC staat niet voor niets op lijst 1 van de opiumwet", zei ze toen. „We lezen de laatste tijd regelmatig over dodelijke slachtoffers op houseparty's. En de verstrekkers van de pil len weten vaak niet eens wat er precies in hun handels waar zit." LEIDEN MONICA WESSELING Goekoop: 'Rechtvaardigheid zegeviert'. FOTO fcARCHIEFFOTO VERVOLG VAN VOORPAGINA Burgemeester C. Goekoop van Leiden heeft 'no hard feelings' en verwelkomt naar zijn zeggen het bedrijf met open armen. „De rechtvaardigheid zegeviert. Je mag geld van de burgers niet gebrui ken om bedrijven mee te kopen." Met geld schuiven geeft geen pas, maar de gemeente Leiden zal volgens Goekoop SSI wel alle noodzakelijke faciliteiten bieden. De burgemeester denkt dat alle publiciteit rondom de kwestie het computerbedrijf toch heeft doen besluiten om de Sleutelstad te verkiezen boven Den Haag. Het wegkopen van een bedrijf van de ene gemeente door de an dere heeft tot Kamervragen en vragen binnen de Europese Com missie geleid. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) buigt zich hierover. Tot tevredenheid van Goekoop: „Er moeten duidelijke normen komen. Zoiets moet niet weer gebeu ren." De keuze van het Amerikaanse bedrijf Software Support Inc. (SSI) om zich toch in Leiden te vestigen, lijkt de Haagse wethouder R. van de Laar (WD, economsche zaken) van een lastig probleem te verlossen. De mogelijkheid bestond immers dat SSI een oplos sing zou zoeken voor het Leidse huurcontract teneinde toch nog voor Dep Haag te kunnen kiezen. Dan was gebleken dat een meer derheid in de gemeenteraad inmiddels niks meer voelt voor het' binnenhalen van Software Support. Bovendien had de wethouder dan de lokpremie van 2,5 ton moeten verdedigen die volgens de gangbare normen het toegestane Europese maximum ruimschoots overschrijdt. Van de Laar is wegens vakantie niet in staat om te reageren. Zijn collega's binnen het college van B en W bewaren eveneens het stil zwijgen zolang de kwestie nog niet formeel is afgewikkeld. Vrienden van Noorderpark: 'Op tijd met handtekeningen' De Stichting Vrienden van het Noorderpark verwacht vóór begin september de be nodigde 1500 handtekenin gen te hebben verzameld die nodig zijn voor een referen dum over het bouwen van een verpleeghuis met aan leunwoningen in het park. De actievoerders hebben in middels in totaal bijna 3.000 handtekeningen. „We halen het", kondigt D. Young van de stichting aan. „We krijgen steeds meer vrijwilligers om de handtekeningen te verza melen dus het gaat steeds sneller." De gemeenteraad moet op 12 september definitief be slissen over de referendu maanvraag van de 'Vrien den'. Een meerderheid in de raad is niet gelukkjg met de aanvraag omdat die de houw van het verpleeghuis in ge vaar zou brengen. De stich ting van Young, die tegen aantasting van het Noorder park is, werd verweten niet erg sociaal te zijn. Als er niet snel gebouwd kan worden, zou de gemeente subsidies mislopen. „We vinden het verpleeg huisproject als zodanig wel goed, een combinatie van verpleeghuis en zorgwonin- gen", zegt Young. „We heb ben alleen moeite met de lo catie en de manier waarop de plannen er door zijn ge drukt." De Stichting is nu druk aan het lobbiën voor andere locaties. Nog steeds zien de Vrienden het terrein van het slachthuis aan de Maresingel als ideale plaats. Maar ook promoten de Vrienden onder meer de Broek- en Simontjespolder als plek voor het verpleeg huis. LEIDEN HENNY VAN EGMOND Werknemers van het Academisch Zie kenhuis Leiden kunnen voorlopig geen beroep meer doen op de regeling voor kinderopvang die het ziekenhuis heeft. Het geld is op. Alleen werknemers die voor hun kinderen al een plaats hebben toegezegd gekregen komen nog voor kinderopvang in aanmerking. Het AZL trekt jaarlijks 400.000 gulden uit voor de kinderopvang. Het zieken huis heeft een contract gesloten met de Centrale Organisatie Kinderenopvang Leiden voor zestig plaatsen, waarvan er vijftig in en tien buiten Leiden zijn. Alle plaatsen zijn nu in gebruik. Als het aan het AZL ligt, worden er voorlopig geen nieuwe kinderen meer geplaatst. „Alleen mensen die al een toezegging hebben, krijgen nog een plek", zo kreeg Eliy van der Meulen van de Medezeggenschaps raad te horen. Het contract met het COKL geeft het AZL de mogelijkheid plaatsen onbezet te laten. „Het AZL be taalt alleen voor de plaatsen die het af neemt", aldus Jacqueline Dingemans van de COKL. Het ziekenhuis komt honderdduizend gulden tekort voor de kinderopvang, een kwart van het totale budget. Dat heeft een aantal oor/aken: de subsidie valt weg, er zijn meer tweede kinderen die gebruik maken van de opvang en de kosten van de opvang zijn gestegen. Tot en met dit jaar krijgt het AZL, net als elk ander bedrijf, 2000 gulden per jaar per kindplaats van het Rijk. Dat geld draagt het Rijk met ingang van volgend jaar over aan de gemeenten, die zelf regels vaststellen voor de verdeling. Leiden heeft bepaald dat voor plaatsen die al geruime tijd bestaan geen subsidie meer wordt gegeven, alleen voor extra, nieuwe plaatsen die een bedrijf koopt. Het AZL wordt verder geconfronteerd met een onverwacht hoog aantal tweede kinderen uit één gezin dat gebruik maakt van de kinderopvang. Ouders be talen voor een tweede kind een lagere bijdrage. De Medezeggenschapsraad van het AZL zal zich niet zomaar neer leggen bij de maatregelen om het ge bruik van de kinderopvang te beperken. „We houden in elk geval vast aan de zes tig plaatsen", aldus Elly van der Meulen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13