1\| Files op water en snelweg Gezinnetje van meerpalen Germati tan boord van de 'Dar Mlodziezy', dag 7 zonnig Wandeling door de waterleidingduinen OD M Het Motorhuis -k lENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 VERWACHTING VOOR MORGEN emannirig van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder te vinden in de Ringvaart rond de Haarlemmermeer. Tips en esties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden door- ui de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan dactie op de wal (tel. 071-356441). gear ordi Dinsdag 6 augustus, De Leede. Sail '95 heeft onze aandacht. We volgen de zogenaamde zalmtocht, een oneindig lange rij schitterende schepen, die via Warmond en Haarlem op weg is naar Amster dam. Onderweg naar de Ringvaart proberen we in de Warmondse gemeentehaven nog een karweitje op te knappen. Vanaf het moment dat de Waterkrant dit seizoen het levenslicht zag, zijn we op zoek naar een 90-jarig echt paar, dat permanent in Warmond op het water woont. Volgens zeggen wijken ze nooit van hun plaats, maar tij dens die snikhete middag in juli was het bootje verdwe nen in het niets. Gisteren werden we voor een tweede keer getipt over de aanwezigheid van dat oude, kennelijk bijzondere echtpaar in De Leede. En jawel hoor, ditmaal hadden we geluk. De beschrij ving van de boot klopte precies. Ik verminderde snelheid en de Mistral gehoorzaamde direct. De naam van het scheepje, Germati, wekte nieuwsgierigheid. Volgens onze correspondente was het een samentreksel van familiena men. Terwijl ik giste naar de namen (Gerdien, Marie en Ti- nus of Gerard, Mar ja en Tiny, ik ben gek op het zoeken van dat soort combinaties) stuurde ik een bootredacteur naar het dek. Hij schreeuwde hard om de aandacht van het echtpaar los te weken. Ik toe terde nog een paar keer, mis schien liet het hoorvermogen van de oudjes wel te wensen over, je kunt als kapitein niet al les weten. Eindelijk, een teken van leven. Waar we gastvrijheid hadden verwacht, stuitten we op een man die een wegiverpgebaar maakte en met het hoofd begon te schudden. Daaruit konden we één ding opmaken: Opzouten! We draaiden de boot en wierpen nog een blik naar binnen. De wederhelft van de hele boze man sprong op en deed zichtbaar geirriteerd de gordijnen dicht. Verbaasd keken we elkaar aan en zeiden: Soms zit het mee, soms zit het tegen. ROB ONDERWATER 5.1 «idenaar Jeroen Dijkman mee op het Poolse schip Mlodziezy tijdens de te etappe van de Cutty k Tall Ships' Race van het ise Frederikshaven naar 21.1 ilden. Dijkman is één van gean twee winnaars van een vraag van het gelijknami- ivhisky-merk. Verslaggeef- Marina van den Berg 16 sterde ook aan in Frede- laven en doet de komende novie n in de Waterkrant verslag N de zeiltocht. Vandaag deel jn kapot, de leerlingen die 13 it liepen toen de navigator 0.2. lot de Portugese Sagres de lol in te halen. Het schip vele zeemijlen voor ons uit, de wind was lekker c ten en navigator B. Borow- 13 ld wel zin in een krachtme- Dat betekende twee uur zeil na zeil bijstellen, hol- ran de ene kant van het dek de andere. Later zegt wka dat het winnen van race hem eigenlijk niet in- seert: het zeilen, daar i lm. Het was hem overigens gelukt om de Sagres in te 5,2. i. de wind kwam uit de ver- Ie hoek. Dar Mlodziezy, spreek uit Mwoidjézie, zeilde gisteren ivervolle Noordzee binnen, 'latform na olieplatform f 11 tilde de horizon, een depri- -// ind gezicht na de fjorden J Noorwegen. Als we de vaar- ïs doorzeilen, is het filevor- iop zee, met het ene na het Te containerschip of tank- k op zee trekt de Dar be- 0p het lege Skagerak dob- badkuip naast een schip zo hoog als een flatgebouw. Op het dek van de Europa speelde een bandje, over het water klonken verwaaide trompetgeluiden. De leerlingen van de Dar ant woordden met de traditionele groet: kie-okkie, kie-okkie, kie- okkie. Jeroen werkte gisteravond als een paard, toen de Dar - na de finish ter hoogte van Noordwijk - alle zeilen liet zakken. „Ik ge loof dat ik van één zeil heb ge zien welk touw erbij hoorde", vertelt hij, zijn gezicht rood van de inspanning. Na zo'n actie is het hele dek een chaos van tien tallen losliggende touwen, die allemaal weer keurig opgerold moeten worden, in de vorm van grote dropveters. Zojuist dreun de het geluid van een ratelende ankerketting door de ingewan den van het schip en op de gang wordt gejuicht. We gaan voor anker, wachten op de grote in tocht bij IJmuiden. MARINA VAN DEN BERG 29' Een nieuwe dubbeldeks sneltrein raast over de brug over de Ringvaart Zuid-Hol land binnen. Wie nu naar links kijkt ziet een armada van 48 zeiljachten en histo rische platbodems. En wie heel goed kijkt, kan in een flits zelfs de boot van het Leidsch Dagblad ontwaren. Een wirwar aan boten waar een enkel plezierjachtje zich doorheen probeert te wur men. Het is vijf voor half één. Zo gauw de trein voor bij is, gaan de rode lichten op de snelweg A44 knippe ren. Als de auto's stil staan, gaat de brug omhoog. De Zalmtocht is op weg naar Sail Amsterdam. Een stoet van zo'n 150 oude be- drijfsboten, variërend van slepertjes van amper drie meter lang en zalmschou- wen van het formaat roei boot, tot zeewaardige vis sersschepen van tegen de twintig meter. Afgelopen maandag kwamen de sche pen bij Alphen de regio bin nen, gisteren voeren ze van af de Kaag door de Ring vaart naar Haarlem. In de tocht van gisteren zat één grote hindernis: de spoor/snelwegbrug over de Ringvaart. De schippers op de wat hogere schepen wa ren van tevoren gewaar schuwd. Er moet tempo worden gevaren, want de brug wordt tussen de mid dag maar twintig minuten bediend en gaat dan nog in fasen niet langer dan twee minuten open. De stoet schepen zet zich in beweging. Op volle kracht blazen de schippers hun vaartuigen onder de brug door. Bij nadere be schouwing blijken niet meer dan een stuk of vijftien bo ten de Sail-wimpel te voe ren. De rest van het konvooi bestaat uit moderne plezier jachtjes die de komende da gen (vergeefse?) pogingen zullen ondernemen om Sail '95 vanaf het water te vol gen. Ondertussen groeien op de snelweg aan beide kan ten van de brug de files. Want de brug blijft open tot de laatste mast is gepas seerd. „We laten altijd alle schepen die klaar liggen door. Je kunt ze namelijk niet stoppen. Als je het licht op rood doet, varen ze nog gewoon door. Dat zien ze gewoon niet", weet brug wachter J. Zuultjens. Als de brug na twaalf minuten weer dicht gaat, staat er in beide richtingen een file van tussen de tien en vijftien ki lometer. de bomen gaan open en de auto's komen langzaam weer op gang. Ondertussen rijdt de stop trein uit Amsterdam Zuid- Holland binnen. Wie nu naar rechts kijkt... De brug blijft open tot de laatste mast is gepasseerd. FOTO BEN DE BRUYN De meeste dukdalven zijn nog van tropisch hardhout. FOTO HENK BOUWMAN Op het water kom je de tachtigjarige oorlog nog overal tegen. Nee, niet in de vorm van een pikhakengevecht tus sen twee bejaarde bootbezitters, maar in de dukdalven. Die robuuste houten constellaties - die je bijna bij iedere brug aantreft en waar je met het mooie zomerweer zo vaak jongens vanaf ziet duiken - zijn, zo luidt het verhaal, ge noemd naar de Hertog van Alva. Het woord 'dukdalf zou een verbastering zijn van de Franse samenstelling Due d'Alve, oftewel de Hertog van Alva. De palen met hun witte mutsjes op zou den net zo onverzettelijk zijn als deze Spaanse edelman ooit was. Volgens D. Wildeman, bibliothecaris van het Scheepvaartmuseum in Am sterdam, wordt het woord dukdalf al in 1671 door de scheepsbouwer Nicolaas Witsen gebruikt. „Een dukdalf is eigen lijk een grote paal die door drie zoge naamde schoorpalen wordt onder steund", zegt Wildeman. „Of die duk dalven nu genoemd zijn naar Alva of dat een Nederlander naderhand de klankovereenkomst heeft opgemerkt, is niet duidelijk." De meeste dukdalven, maar ook de meerpalen, zijn nog van tropisch hard hout. Van Basralocushout, zoals E. van der Schaft, medewerker Havenwerken van de gemeente Leiden, weet te ver tellen. „Dat tropische hout mag niet meer worden gebruikt. Ook niet bij het inboeten, dus als er iets aan de palen moet worden hersteld. Als er nieuwe palen komen, wordt daarvoor nu Robi- niahout gebruikt, Europees hout uit Hongarije. Of Azobehout, waarvan het soortelijk gewicht zwaarder is dan dat van water. Azobehout is één van de weinige houtsoorten die zinken." „Maar we denken eraan om die pa len in de toekomst van metaal te gaan maken. In dat geval moet er natuurlijk wel een kunststoflaag omheen, anders beschadig je de boten. De dukdalven behoren tot de zogenaamde rem- mingswerken. Je kunt er je schip aan vasüeggen als je even moet wachten voordat de brug opengaat. Het is ei genlijk een gezinnetje van meerpalen. Ze gaan zo' vijfentwintig jaar mee. Ze worden acht meter de grond in geheid, dus dat staat wel stevig, ja. Tussen wa ter en wind slijten ze het meest. Maar ze zijn zo'n vijfentwintig centimeter in het vierkant. Pas als dat door het water is afgeknabbeld tot 12, 13 cm moet er wat gebeuren. Tsja, die dukdalven be staan al zolang als ik leef. De witte mutsjes die ze op hebben r 'metsen'." CEES VAN HOORE De Amsterdamse Waterleiding duinen, het duingebied ten noorden van de Langevelderslag behoeft als wandelparadijsje ei genlijk nauwelijks introductie. Een uitgestrekt terrein metei- kenbossen, duingraslanden, zandverstuivingen en waterpar tijen. Geen landschap laat zo duidelijk zijn historie zien als juist de waterleidingduinen. In vroeger tijden stonden er boerde rijen in het gebied. Zo stond in de buurt van het Paardenkerk- hofeen boerderij. De percelen werden afgezet met paardebot- ten en overal zijn nog deze kne kels te vinden. De weilanden van weleer zijn de graslanden van nu. De hakhoutbossen zijn inmiddels veranderd in eiken- bossen met klinkende namen zoals het Rommelbos en Gij- zekrocht. Sinds 1853 wordtin het gebied van de Amsterdamse Waterlei dingduinen water gewonnen. Daardoor is de grond (oorspron kelijk veen) her en der ingeklon ken. In de oude beken groeien voch tm in nende plan tesoorten zoals veen wortel, riet en gele lis en gele wederik. Sinds een paar jaar wordt in de Amsterdamse Waterleidingduinen aan 'na- tuurbouw'gedaan. Stukken duin worden vrijgemaakt van waterwinning. Zo is het Van Limburg Stirumkanaal dichtge- Nu er niet langer water wordt onttrokken, stijgt de grondwa terstand en kunnen er weer vochtige duinvalleien ontstaan. En juist in die duinvalleien ko men bijzondere planten als par- nassia, duizendguldenkruiden rietorchis voor. In het gedeelte van de duinen van deze wandelroute, het Paar- denkerkhof én Sasbergen, lopen schapen rond. Deze dieren vre ten zandzegge en duinriet en zorgen er zo voor dat het 'waar devollere'buntgras met struik- heide weereen kans krijgt. De route: De wandeling begint bij de in gang De Zilk van de Waterlei dingduinen. Vanaf station Lei den rijdt door-de-weeks de In- terliner (nr. 319,. vertrek op het hele uur, uitstappen halte Jop- peweg). De 'gewone' busdienst is de lijn 60 naar Noordwijker- liout, bij halte De Brink over stappen op bus 90. Uitstappen halte Geerlings nabij de Joppe- weg. Joppeweg oversteken, nabij viaduct ingang Amsterdamse Waterleidingduinen. Links van de ingang staat een kaartauto- maat. Kaartje kost twee gulden, automaat wisselt niet. Kort na binnenkomst staat rechts van de weg een blauw- /geel paaltje. Daar links aan houden. We volgen de blauwe route. Deze valt in het begin sa men met de gele route, en wordt dus gedeeltelijk als blauw/geel aangemerkt. Linksom lopend komen we direct al langs een op vallende beplanting - je zou bij na van 'bosschages' kunnen spreken - van Adelaarsvaren. De eenvoudige route (volgsteeds blauw), geeft alle gelegenheid flora en fauna goed te bestude ren. Opvallend is de vorm van de bomen; de overheersende westenwind heeft ze tenslotte toch scheef gekregen. De westzij de van de bomen is bruin: de zoute zeewind doet zijn werk. De route voert onder meer langs het Paarden kerkhof, het Rom melbos, Sasbergen, het zweef- vliegveld, Starrenbroek en de voormalige vinkenbaan. In vroeger tijden werden hier vin ken gevangen. Na twee uur wandelen komt u weer bij de in/uitgang. Overigens is bij het bezoekers centrum De Oranjekom bij de noordelijker gelegen ingang De Oase, veel meer informatie (in clusief kaartmateriaal) verkrijg baar. Honden en/of andere dieren zijn in het gebied verboden. MONICA WESSEUNG V isserijonderzoek in wateren rond Hazerswoude-Dorp De Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken begint een visserij-onderzoek in de 'Heerlijkheidswateren' van Hazerswoude-Dorp. Het on derzoek, dat in juni 1996 vol tooid moet zijn, heeft plaats in samenwerking met be roepsvisser C.H. Binnendijk en de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij (OVB). De komende maanden wordt onder meer bekeken welke vissen en planten er in de wateren rond Hazerswou- de voorkomen en hoe het is gesteld met de kwaliteit van de bodem. Ook wordt een enquête onder de gebruikers van het viswater gehouden. De visstand in het gebied wordt in de maanden okto ber en november onderzocht met behulp van elektro-vis- apparaat. De gegevens worden ge bruikt voor het visstandbe- heerplan voor de Heerlijk heidswateren, waarin een beeld wordt gegeven van dé sportvisserij - mogelijkheden in en om Hazerswoude- Dorp. Het plan heeft ook een functie bij het vergroten van de recreatiemogelijkheden in de gemeente Rijnwoude. ineens een blauw vissers- e vlak bij ons, de vissers lend naar de bemanning, wat anders was het bezoek ie Europa, een passagiers- ii uq1 v?n ^et type Love Boat. (s i ichip cirkelde eerder op de als een gier rond de Hum- het Duitse tallship met de fie zeilen dat uit de verte nol Ve8 Leeft van een varende *"nom. De leerlingen van r klonken zich aan het vast toen de Europa langs- Wam. De Dar leek ineens elgoed zeilbootje in een Op een zoele zomeravond genieten van het waterrijke natuurgebied de Nieuwkoopse Plassen. In een open boot varen langs borrelende moerasbosjes en vlinderrijke schrale graslanden. Exclusief voor onze Leidsch Dagblad-lezers hebben wij twee vaar-excursies georganiseerd. Op maandagavond 14 augustus en donderdagavond 17 augustus vertrekt onze boot om 19.00 uur van de aanlegplaats aan de Simon van Capelweg in Noorden voor een tocht van anderhalf uur, onder deskundige leiding van Natuurmonumenten. Kaarten voor beide boottochten kunnen op vertoon van deze bon worden gekocht bij het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden. Telefoon 071 - 356 356. Kosten f5,-p.p. en f 2,50 voor kinderen t/m 12 jaar en 65 plus. Per avond kunnen 50 personen meevaren. Tijdig aanmelden is dus verstandig. Waterkrant-kortingsbon - i egen inlevering van oeze Leioscn uagoiaa-vvaierKrani oon Krijgi u a Iop de gloednieuwe boottocht van Rederii van Hulst De boot neemt u mee via 't Joppe (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn, en de Does naar het schilderachtige Hoogmade. Vandaar vaart het schip over de kromr terug naar war 'X— I Maandag 14.00 ui 1 14.00 uur -Donda I Vertrek uil Warmond vanaf de Gemeenteheven. Afvaarten van 1 full t/m 8 september Dinsdag 10.30 uur, 14.00 uur - Woensdag 10.30 uur, i( 10.30 uur, 14.00 uur - Vrijdag - Zaterdag 14.00 uur - Heeft u het "Leidsch Dagblad" al gezien, in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11