Oost-Slavonië nieuw doel Kroatisch leger Bosnië speelbal van buurlanden Kroatië en Servië Buitenland 5S?jkLA -' i 'Te veel ex-mafiosi leunen op de staat' VS gaan leider van Harnas aan Israël uitleveren Rode Kruis zet luchtbrug naar Bosnië op Tientallen doden na aanval FARC-strijders Colombia Bosnië bang voor Serviërs 1INSDAG 8 AUGUSTUS 1995 Wolkenkrabber van 460 meter hoog Tokyo» Mori Building, een van de grootste onroerend-goedont- wikkelaars van Japan, wil de grootste wolkenkrabber ter wereld op zijn naam brengen. Het 95 verdiepingen tellende gebouw moet 460 meter hoog worden en zal in de snel groeiende Chine se havenstad Sjanghai komen te staan, heeft Mori gisteren laten weten. Momenteel is Sear's Tower in Chicago met 443,5 meter de hoogste wolkenkrabber ter wereld. Dodelijke arbeidsongevallen Rusland moskou Er vallen jaarlijks 8.000 doden bij bedrijfsongevallen in Rusland, zo meldde gisteren het Russische persbureau Interfax. De informatie komt van het ministerie van Arbeid. Verder raken per jaar 12.000 mensen invalide als gevolg van ongevallen op het werk, en nog eens 300.000 mensen hebben gezondheidsklach ten die te maken hebben met hun arbeidsomstandigheden. De cijfers hebben alleen betrekking op de laatste vier jaar. Toer krijgt prijs ondanks protesten manilla Ondanks de protesten van Indonesische schrijvers, journalisten en andere culturele kopstukken wijkt de Filipijnse Ramon Magsaysay-stichting niet af van haar plan een prijs toe te kennen aan de 70-jarige Indonesische auteur Pramoedya Anan- taToer. Dit heeft de stichting gisteren bekend gemaakt. De prijs uitreiking is op 31 augustus in Manilla. De Indonesische rege ring heeft al aangegeven dat Pramoedya ook voor deze gelegen heid Jakarta niet zal mogen verlaten. Drie doden bij instorten toren in Jena jena Drie mensen zijn gisteren om het leven gekomen in de Duitse stad Jena toen de historisch zogeheten Rode Toren in stortte. Drie mensen raakten gewond, van wie twee ernstig. Er [wordt nog naar slachtoffers gezocht. De doden en gewonden [zijn bouwvakkers. Zij waren bezig met de renovatie van de toren lin de deelstaat Thüringen. Ruil gevangenen gaat niet door moskou Een gevangenenruil tussen de Tsjetsjeense opstande lingen en het Russische leger is gisteren niet doorgegaan. Tussen de twee partijen bestaat onenigheid over het aantal krijgsgevan genen en hun officiële status. Dit heeft Said-Khassan Abumusli- mov tegenover het persbureau ITAR-TASS verklaard. Abumusli- i'mov is lid van de Tsjetsjeense commissie voor de krijgsgevangë- „e. Zelfmoorden Zuidafrikaanse politie pretoria In de eerste zeven maanden van dit jaar hebben 91 Zuidafrikaanse politiemensen zelfmoord gepleegd, heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. Een hoge politiefunctionaris had eerder een onderzoek aangekondigd naar de sociale en psycho logische steun die de politie krijgt. Volgens luitenant-kolonel Juan Nel is het aantal zelfmoorden onder politiemensen in Zuid- Afrika sinds 1991 fors toegenomen. Frankrijk voor Internationaal Hof wellington Nieuw-Zeeland daagt Frankrijk voor het Interna- -ZPHILADELPHIA» Rtr-DPA tionaal Gerechtshof in Den Haag om de hervatting van de Fran se kemproeven in de Stille Zuidzee te voorkomen. Dat heeft pre mier Jim Bolger vandaag na een ontmoeting met de leiders van de oppositie gezegd. Met de gang naar het Haagse gerechtshof hoopt Bolger tijd te winnen en Frankrijk alsnog te doen overwe gen de kemproeven af te gelasten. Italiaanse minister luidt nooklok Met hun hele hebben en houden althans dat deel wat in de haast kon worden meegenomen en op de wagen geladen komen de uit Krajina gevluchte Serviërs in Banja Luka aan. Hulporganisaties weten niet hoe ze de honderdduizend vluchtelingen moeten opvangen. foto epa Servische troepen op weg naar de grens met Kroatië ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De 'spijtoptanten' vormen het efficiëntste wapen in de strijd tegen de maffia, maar hun snel groeiende aantal stelt de Itali aanse overheid voor grote fi nanciële en organisatorische problemen. De minister van binnenlandse zaken, Rinaldo Coronas, luidt de noodklok en stelt dat de ex-mafiosi niet hun leven lang op de staat mogen leunen en dat ze zo snel moge lijk in het arbeidsproces moeten worden opgenomen. Volgens een zojuist gepubli ceerd rapport van de minister zijn er op het ogenblik in Italië 1.059 officieel erkende pentiti. Zij krijgen, in mil voor hun ge tuigenissen, een contract dat voorziet in een uitkering van minimaal 1.200 gulden per maand, een woning en conti nue politiebescherming. Verder moeten ook nog eens 4.502 fa milieden, onder wie 2.000 kin deren, worden beschermd te gen wraakacties van de maffia. Minister Coronas zegt dat de staat de situatie niet langer aan kan. ,,Er dient zich gemiddeld één nieuwe spijtoptant per dag aan. De speciale afdeling van het ministerie die zich over de pentiti ontfermt, had in 1993 de beschikking over 80 man perso neel voor 283 ex-mafiosi en 966 familieden; nu zijn er 194 per soneelsleden, maar het aantal te beschermen personen is opge lopen tot bijna 6.000", aldtls Coronas. Volgens de minister moet het aantal delicten dat toegang geeft tot het 'spijtoptantschap' worden teruggebracht. Ook moet het niet langer mogelijk zijn dat een pentito zijn leven lang een uitkering geniet. Dit laatste niet alleen vanwege de hoge lasten voor de overheid, maar ook omdat de garantie van een uitkering volgens de minister terugkeer naar de cri minaliteit in de hand kan wer ken. Coronas vindt dat de spijtop tanten zo snel mogelijk uit het speciale programma van de overheid moeten stappen en moeten worden geholpen bij het vinden van banen. De beste garantie voor een nieuwe toe komst blijft volgens de minister een nieuwe identiteit voor de ex-mafioso. Dit blijkt echter ih de praktijk maar slecht te luk ken, vooral vanwege bureaucra tische obstakels. Tot nu toe zijn slechts 31 personen er in ge slaagd definitief afscheid te ne men van hun misdadige verle den. De voorstellen van de minis ter komen op een moment dat, vooral door de partij van oud- premier Silvio Berlusconi, de rol van de spijtoptanten ter discus sie wordt gesteld. Kroatië geeft zijn aanspraken op Oost-Slavonië niet op. Dat heeft de Kroatische minister Susak (defensie) gisteravond benadrukt. Susak is be reid een oorlog met buurland Servië te riskeren om het resterende deel van Kroatië dat nog onder Servische controle staat terug te krijgen. „Kroa tië zal Oost-Slavonië desnoods met geweld heroveren", aldus de minis ter. DEN HAAG-ZAGREB GPD-Rtr-DPA Oost-Slavonië heeft zich evenals het nu weer door de Kroaten ingelijfde West-Slavo- nië en Krajina in 1991 afgescheiden van Kroatië. Het gebied, dat direct grenst aan Servië, is gewild vanwege de rijke land bouwgronden. Volgens het onafhankelijke Servische persbureau Beta is gisteren een colonne tanks, pantserwagens en stukken geschut vanuit Belgrado naar Oost-Slavonië vertrokken. Ook zouden Servische en Mon- tenegrijnse reservisten zijn gemobiliseerd. De Servische president Milosevic zou hiertoe opdracht hebben gegeven om zijn boze landgenoten gerust te stellen. Milose vic is gisteren van diverse kanten fel bekriti seerd. De leiding van de Servisch-Ortho- doxe Kerk heeft vandaag het aftreden van Milosevic geëist. De Bosnisch-Servische lei der Radovan Karadzic stelde hem verant woordelijk voor de val van krajina. ,,De Ser vische Krajina is in de steek gelaten", aldus Karadzic. Het Bosnische regeringsleger heeft van morgen zes Servische dorpen in het noor den van Krajina in brand gestoken. Het Kroatische leger bombardeerde stellingen van Servische troepen die nog weerstand bieden in het gebied dat de Kroaten1 inmid dels grotendeels op de Serviërs hebben her overd. Milosevic heeft gisteren gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad over economische sancties tegen Kroatië wegens het bliksemoffensief in de Krajina. De Rus sische president Boris Jeltsin heeft Milose vic en de Kroatische president Franjo Tudj- man in Moskou uitgenodigd voor vredesbe sprekingen. De Kroatische regering liet gis teravond weten niet meer te willen praten met EU-bemiddelaar Bildt, die had ver klaard dat de Kroaten zich in de Krajina mogelijk schuldig maken aan oorlogsmis daden. De Kroatische regering ontkent dat Tudj- man en Milosevic Bosnië onderling willen verdelen, zoals de Britse krant The Times gisteren meldde. De president heeft nooit een kaart getekend en dat zal bewezen wor den", aldus een regeringswoordvoerster. Het offensief in de Krajina werd gister avond om zes uur officieel beëindigd en heeft volgens Susak aan 118 Kroatische sol daten het leven gekost; 620 raakten ge wond. In de strijd om de 'hoofdstad' Knin zouden 700 Kroatisch-Servische soldaten zijn 'uitgeschakeld', aldus Kroatische leger- kringen. NEW YORK AP De Verenigde Staten gaan een Hamas-leider uitwijzen die in Israël is aangeklaagd wegens terrorisme. Dat heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse Immigratie- en Naturali satiedienst vanochtend laten weten. De 45-jarige Mousa Abu Mar- zouk, die veertien jaar in de VS heeft gewoond, werd op 25 juli op een vliegveld in New York aangehouden omdat hij op een lijst stond van mensen die van terrorisme werden verdacht. Een week geleden heeft een Is raëlische rechtbank een arresta tiebevel tegen hem uitgevaar- digd. Volgens Israël heeft Marzouk het bevel gegeven voor aanval len op Israëlische militairen en burgers en heeft hij geld naar de Westelijke Jordaanoever ge stuurd dat door Hamas is ge bruikt om wapens te kopen. zagreb hans gertsen correspondent Het International Rode Kruis (ICRC) en andere humanitaire organisaties proberen met man en macht de problemen rond de immense vluchtelingenstromen in Bosnië de baas te worden. Volgens de laatste schattingen zouden minstens 150.000 en mogelijk zelfs 200.000 mensen vanuit de Krajina naar Bosnië zijn gevlucht. Tienduizenden ande ren zouden nog onderweg zijn, terwijl ook vanuit de regio Bihac een vluchtelingen stroom op gang komt. ICRC-hulpcoordi- nator John Roche noemde de situatie van morgen tijdens een perconferentie in Za greb 'uiterst chaotisch'. De situatie rond steden als Prijedor en Banja Luka, de eerste reisdoelen van de meeste vluchtelingen, is zo chaotisch dat hulporganisatis nog altijd geen goed beeld van de omvang van de humanitaire cata strofe hebben. Het Rode Kruis en andere organisaties kunnen op veel plaatsen nau welijks tot bij de vluchtelingenstromen komen omdat het verkeer totaal is vastge lopen. Het Internationale Rode Kruis opent morgen een humanitaire luchtbrug naar Bosnië en probeert vandaag nog een aan tal hulpkonvooien naar het gebied te stu ren. De tienduizenden vluchtelingen heb ben volgens Roche vooral behoefte aan drinkwater, eten en onderdak. Bogota Rtr-afpkwamen daarbij om. Volgens de politie was de aanval gericht te gen de basis van de politie macht die zich bezighoudt met drugbestrijding. De politie en het leger zonden versterkingen en helikopters om de FARC-leden te achtervolgen. Volgens de politie was de aanval een represaille voor de recente vernietiging van meer dan dui zend hectare coca- en papaver- aanplant, die onder de bescher ming van de guerrillabeweging viel, en voor de vernietiging van laboratoria voor de vervaardi ging van drugs. Drugbaronnen maken vaak gebruik van guer rillastrijders om de plantages te beschermen. Bij verscheidene aanvallen van de communistische guerillabe- weging Gewapende Revolutio naire Strijdkrachten van Colom bia (FARC) zijn gisteren meer dan veertig doden gevallen. De meeste slachtoffers waren poli tieagenten. Het was gisteren precies een jaar geleden dat de liberale president Ernesto Sam per zijn ambt aanvaardde. De grootste aanval had plaats in Miraflores, in het oosten van het land. Zo'n driehonderd re bellen vernietigden regeringsge bouwen en het plaatselijke poli tiestation. Negen politieagenten en dertien guerrillastrijders Rechter schort executie van Abu Jamal op i5 <j De voor 17 augustus geplande terechtstelling van de Ameri- 3 kaanse zwarte activist Mamu - Abu-Jamal is voor onbepaalde 8 tijd uitgesteld. Volgens 'rechter Sabo van het hof van be roep in Philadelphia moet eerst voldoende tijd worden uitge trokken voor de beroepsproce dure. De tien dagen die resten tot zijn executie zijn onvoldoen- aldus Sabo. Hij vindt ook Abu-Jamal „het recht moet hebben te worden gehoord door de hoogste rechtelijke in stantie in het land, het Hoogge rechtshof'. Abu Jamal, een voormalig lid van de zwarte organisatie Black 'anthers, werd in 1982 schuldig 'evonden aan de moord op een 'olitieman. Hij heeft altijd ont kend de schoten te hebben ge- ost en pleitte voor een herope ning van zijn zaak. Volgens hem was de rechtbank bevooroor- d deeld en zijn verdediging onbe kwaam. Verder heeft het open baar ministerie de procesregels ieschonden, aldus Abu Jamal. De nu 41-jarige veroordeelde leeft in de hele wereld steun 'evonden voor zijn petitie. Zo leed de Franse president Chi- ac onlangs nog een klemmend 'eroep op de Amerikaanse am- 'assadeur om alles te onderne en om het leven van Abu Iamal te sparen. Duitsland riep rijdag de Amerikaanse autori tten op van de executie af te den haag cees van der laan Kroatië heeft met de snelle herovering van de door de Servische bevolking bezette Krajina een belangrijk doel verwezenlijkt. De Kroatische president Franco Tudjman kan nu rustig achterover leu nen en samen met zijn Servi sche tegenspeler Slobodan Milosevic de 'Bosnische kwes tie' aan de onderhandelingsta fel regelen. Militair-onderzoeker G.C. de Nooy van het Instituut Clin- gendael meent dat 'nog voor het einde van de herfst de on derhandelingen tussen Kroatië en Servië op gang zullen ko men op basis van de huidige frontlijnen. Beide partijen heb ben nu alleen maar belang bij een snelle regeling'. De door moslims gedomineer de Bosnische regering in Sara jevo heeft formeel de val de door niemand serieus geno men 'Servische Republiek Kraj ina' (SRK) met trompetgeschal verwelkomd. Maar of de Bosni sche regering werkelijk zo ver heugd is over de Kroatische op mars, is nog maar de vraag. Want met de herovering van de Krajina heeft Tudjman zijn handen vrij om tot een akkoord te komen met president Milo- sovic, waarbij Bosnië er be kaaid vanaf zou kunnen ko men. Tudjman tekende in mei tij dens een diner in Londen voor Paddy Ashdown, de leider van de Britse liberaal-democraten, op de menukaartje een kaartje hoe volgens hem Bosnië er uit moet komen te zien. De Noordbosnische stad Tuzla zou gegeven worden aan de Bosnische-Serviërs in ruil voor West-Bosnië met de stad Banja Luka (nu nog in handen van de Bosnische Serviërs). Dit gebied alsmede Sarajevo en centraal Bosnië zouden onderdeel moe ten worden van de Bosnisch- Kroatische federatie. Dit kaartje van Tudjman versterkt het bange vermoeden dat hij en zijn Servische collega Bosnië al hebben verdeeld. Concreter is dat beide landen in januari 1994 een akkoord sloten om de betrekkingen te normaliseren. In dit verband is het opvallend dat Milosevic zijn Servische lotgenoten in de Krajina en Bosnië militair niet te hulp schoot toen het Kroati sche leger eind vorige week de aanval opende. Dat deed Servië evenmin toen in mei West-Sla- vonië door de Kroaten werd veroverd. Volgens waarnemers duidt dit er op dat er inderdaad sprake is van een 'verborgen agenda' tussen Milosevic en Tudjman. Oost-Slavonië, het restant van 'de SRK dat tegen de Servische grens ligt, zou aan de onder handelingstafel kunnen wor den opgelost. Iets anders is dat Milosevic zijn buik vol heeft van de wispelturige Bosnische Serviërs die ieder akkoord de afgelopen jaren hebben ge blokkeerd. De overwinning van Kroatië wijzigt het machtsevenwicht hfRuaTil*' CoW i'RELStw" fcoATMMC Hoe ziet Bosnië er over tien jaar uit? Dat was de vraag van Paddy Ashdown aan president Franjo Tudjman van Kroatië. Het schetsje op de menukaart toont een tussen Kroatië en Servië verdeeld Bosnië. foto ap aanzienlijk, met name in Bos nië. De verwachting is dat de Serviërs sneller bereid zijn tot onderhandelen en ook conces sies willen doen. De Verenigde Staten en Duitsland, die heel zwakjes protesteerden tegen de Kroatische 'Operatie Storm', en Rusland zullen aansturen op een nieuwe oplossing voor het conflict. Het oude vredesplan van de contactgroep (Amerika, Rus land, Duitsland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk) voor Bosnië kan uit de ijskast worden ge haald. Dit ging uit van een op deling van Bosnië in 49 procent voor de Kroaten en moslims en 51 procent voor de Serviërs. De Bosnische Serviërs onder lei ding van 'president' Karadzic hebben voortdurend nee tegen dit plan gezegd. Nu bezitten ze nog circa 70 procent van Bos nië. „De verwachting is dat Milose vic de Bosnische Serviërs zo onder druk zal zetten, dat ze hiermee toch akkoord gaan. Er staat nu veel voor hen op het spel. Hun zwakheid is overdui delijk aangetoond", zegt De Nooy. Hij denkt dat de Bosni sche Serviërs bijvoorbeeld West-Bosnië zouden kunnen afstaan. In ruil daarvoor zou den ze Oost-Bosnië kunnen krijgen, inclusief de moslim enclave Gorazde. Op deze wij ze kunnen ze zich eenvoudig aansluiten bij Servië. Hebben de Bosnische Serviërs voldoende land in Bosnië, de moslims hebben veel te weinig. Na het verlies van Zepa en Sre brenica, beschikken ze over minder dan 18 procent van Bosnië. De moslims voelen vrijwel niets meer voor een po litieke oplossing van het con flict. Ze voelen zich in de steek gelaten door de internationale gemeenschap. Bovendien heb ben ze zich in het afgelopen jaar militair aanzienlijk kunnen versterken en hebben ze ook voldoende manschappen om oorlog te voeren. Ook gokken ze er op dat het wapenembar go zal worden opgeheven. Het is de vraag of de moslims hun doelen kunnen verwezen lijken als er een akkoord wordt gesloten tussen Kroatië en Ser vië. Zo willen de moslims de weg vrijmaken naar Sarajevo, een corridor naar Gorazde, het kleine Servische gebied ten zuidwesten van Tuzla verove ren en de Bihac-enclave be houden. DeTuzla-regio af staan, lijkt in dit verband voor de moslims onaanvaardbaar. De moslims zijn afhankelijk van de steun van de Tudjman- regering. Formeel zijn de mos lims en Kroaten in Bosnië vere nigd in een Bosnische federa tie, waarbij het gebied opge deeld wordt in kantons naar Zwitsers voorbeeld. Deze Bosnische staat zou uiteindelijk een confederatie moeten vor men met Kroatië. „Dit is voor Bosnië de beste oplossing. De confederatie garandeert Bosnië bestaansrecht, zowel politiek als economisch. Want één ding is duidelijk. De Bosniërs zijn voor hun aanvoerlijnen vol strekt afhankelijk van Kroatië", zegt een westerse diplomaat in Zagreb. Met andere woorden: Kroatië bepaalt hoe ver de Bosnische moslims mogen gaan, ook mi litair. Een akkoord tussen Kroa tië en Servië zou tot gevolg kunnen hebben dat de Bosni sche staat slechts een klein deel zal beslaan van het huidige Bosnië. den haag gpd De Bosnische minister van bui tenlandse zaken Mohammed Sacirbey heeft gewaarschuwd dat de bewapende weerbare mannen die de Krajina zijn ont vlucht mogelijk gaan meevech ten aan Bosnisch-Servische zij de in de strijd om de moslim enclave Bihac. Vanuit het Bosnisch-Servi sche hoofdkwartier in Pale is al gevraagd om 'vrijwilligers'. Om die reden wil de Bosnische re gering dat de vluchtelingen en militairen doorreizen naar klein-Joegoslavië. Weer doden door bomexplosies op Sri Lanka COLOMBO Rtr Een bomexplosie heeft vanmor gen in de Oostsrilankaanse stad Batticaloa twee mensen het le ven gekost en twaalf personen verwond. Een bompakket was op het marktplein van het stad je gelegd. Vermoedelijk hebben Tamil-strijders de bom ge plaatst. De Tamil-beweging vecht voor een onafhankelijke staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. Gisteren kostten twee bomex plosies in de hoofdstad Colom bo aan 22 mensen het leven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5