Ook PvdA bepleit examen evolutieleer HE Binnenland euwse weet zeker dat lilende Maria haar genas IX Tsjernobyl-kinderen komen op adem Dramatische landbouwdag Opmeer Ina Douma vreest voor leven verdwenen zoon onken bestuurders vanaf 'Open ex-carpoolstrook voor verkeer uit 't Gooi' |ni '96 verplicht op cursus Steeds meer militairen hebben 'jungle-ziekte' Hengelose brandstichter is pas echt een ISDAG 8 AUGUSTUS 1995 CPD Geassocieerde Pers Diei SM snoeit banen in Geleen irlen Het chemieconcern DSM is van plan, gefaseerd in zes Oehelft van het banenbestand bij DSM Utilities in Geleen [chrappen. Dat betekent dat 240 van de 480 banen zullen ver- jijnen. Voor het overgrote deel zal dit worden bereikt door in- pe herplaatsingen en natuurlijk verloop. Ook zal samenwer- jgmet een partner worden gezocht. Dit heeft een woordvoer- jvan DSM bevestigd. DSM Utilities is een ondersteunende bist, verantwoordelijk voor opwekking van stroom, electrici an watervoorziening. Ook worden afvalstoffen verwerkt. iprichter verlaat ultrarechtse FAP jiHEMi Eén van de oprichters van de extreemrechtse Funda- ptalistische Arbeiders Partij (FAP), D. Hermsen uit Nijmegen, pft de partij verlaten. Volgens Hermsen heeft het bestuur van ipartij zelfs unaniem besloten de FAP 'te begraven'. De Arn- mse neonazi C. Kusters ontkent de opheffing van de FAP. De Pvverd eerder dit jaar door de rechtsradicalen E. Homan, kters en Hermsen opgericht. De partij predikte 'de Arabische folutie van het volk'. De FAP was een reactie op het dreigend [bod van CP'86 en een alternatief voor de radicale vleugel van [86. Hermsen distantieert zich nu van het .initiatief. Hij noemt ('achteraf fout', zegt hij. else taxichauffeur even ontvoerd Een 34-jarige Tielse taxichauffeur is gisteren gedurende 31 ge uren ontvoerd. Hij had in Tiel vier mannen meegenomen ireen rit naar Gorinchem. Die zouden er halverwege de rit tzijn taxi vandoor zijn gegaan. De taxichauffeur meldde de trale 's ochtends dat hij naar Gorinchem ging. Toen hij uren •rnog niet terug was, schakelde de taxicentrale de politie in. half vier meldde de chauffeur zich bij de centrale. De taxi via Gorinchem op weg naar Rotterdam toen de chauffeur yerwege moest overstappen in een andere wagen. De ont- rders zouden de taxi hebben meegenomen. Uiteindelijk is de uffeur in Amsterdam vrijgelaten. De man zou zijn mishan- E /aak .cord hulpverlening Wegenwacht in juli ;aan haag» Juli is de drukste maand geweest in de geschiedenis de bijna 50-jarige Wegenwacht. De rijdende gele garages jen 75.940 gestranden weer op weg, ruim 12.000 meer dan v maal. De langdurige hitte in combinatie met het begin van lomervakanties zorgde voor het hoge aantal pechgevallen. ging meestal om startproblemen en verder om elektrische ingen en problemen met de koeling. ilstraf voor transport illegalen .O» De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 34-jarige klirrjn uit Enschede veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf :elijhrvan drie maanden voorwaardelijk. De Enschedeër was de misator van een groot aantal transporten van illegaal in Ne tland verblijvende Indiërs en Pakistani naar Groot-Brittannië. ras een belangrijke schakel in een internationale bende, die 'alen via Marokko en Turkije, Duitsland, België en Nederland ig& Engeland bracht. De eis was drie en een halfjaar cel. -)atl isum.gpd pdopa Kamermeerderheid als WD zich aansluit bij coalitiepartners Er tekent zich een Kamermeerderheid af voor herinvoe ring van de evolutieleer in het centraal schriftelijk eind examen biologie. Na D66 maakt nu ook de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zich hier nu sterk voor. De WD, die samen met PvdA en D66 het huidige 'paarse' kabinet vormt, heeft nog geen standpunt naar buiten gebracht wegens vakantie van de betrokken onderwijsspecialisten. den haag»gpd-anp PvdA-Kamerlid Van Eiemburg liet gisteren via de NCRV-radio weten zich aan te sluiten bij haar D66-collega's. D66 vindt dat het kabinet moet terugko men op het besluit om de evo lutietheorie te schrappen als onderdeel van het centraal schriftelijk eindexamen. Het zou haar 'erg teleurstellen' als orthodox-christelijke scholen hier tegen gaan protesteren. „Ook in het onderwijs moet je feitenen meningen kunnen scheiden. Het feit dat ik zelf niet gelovig ben, betekent niet dat ik de betekenis van het christen dom onderschat. Andersom verwacht ik dat de christelijke gemeenschap respecteert dat in de biologie de leer van Darwin van grote betekenis is. Dat mag je niet onder de tafel schoffelen, ook al heb je zelf een andere opvatting over het ontstaan van de mensheid. Het oordeel over een theorie hoor je los te maken van de theorie zelf. Zo geëman cipeerd moeten we in Neder land toch wel zijn, vind ik." De discussie over het Darwi nisme (grofweg het idee dat de mens afstamt van de aap) in het 'centraal schriftelijk' is weer op gelaaid nu na D66 ook de PvdA- fractie zich hier hard voor maakt. Tot voor enkele jaren geleden behoorde de evolutie theorie op alle middelbare scholen tot de vaste examenstof voor het vak biologie. In 1989 echter adviseerde de Onderwijs raad het toenmalige kabinet de evolutietheorie niet langer cen traal te toetsen. Zo'n 'identiteitsgevoelig onderwerp' kon de overheid beter aan de scholen zelf overlaten. Zo kon den streng-christelijke scholen de theorie verwerpen en het scheppingsverhaal doceren. De toenmalige staatssecretaris van onderwijs, Ginjaar-Maas (WD) nam het advies over, waarop het CDA-PvdA kabinet Lubbers- /Kok de evolutieleer uit het eindexamenpakket voor HAVO en VWO haalde. Pas toen het huidige, paarse kabinet, eind vorig jaar tussen neus en lippen door besloot de maatregel ook voor MAVO en VBO van toepassing te verkla ren, ging er hier en daar een belletje rinkelen. In eerste in stantie bij enkele leraren biolo gie en even later ook bij de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen (KNAW). „Inzicht in evolutio naire processen is dermate es sentieel voor een goed begrip van biologische kennis, dat het volstrekt onvoldoende is om de ze kennis alleen via het school onderzoek te toetsen", verklaar de de KNAW. CDA-Kamerlid Reitsma zei gisteren in de op stelling van D66 en PvdA 'een nieuw bewijs' te zien „dat het confessionele bijzondere onder wijs bij deze partijen onder druk staat". eindhoven» anp Drie weken op adem komen. Geen school, geen ziekenhuis, uit het zicht van ouders en weg van de troosteloze omgeving van Kalinkavici in het zuiden van Wit-Rusland. Daar daalde in april 1986 het overgrote deel radioactieve stof neer die vrijkwam na de grootste kernramp in de geschie denis, in het Oekraïnse Tsjernobyl, dat een aantal kilometers verderop ligt. Vijftig Witrussische kin deren zijn gisteren in Nederland aangekomen op uitnodiging van Europa Kinderhulp om bij gast gezinnen vakantie te vieren. Jonge kinderen vormen nog steeds de nieuwe slachtoffers van de hoge radioactieve straling in het gebied. Velen hebben ernstige aandoeningen zoals schildklierkanker. De vakantie in Nederland kan deze problemen niet oplossen, maar toch ho pen de stichting en het Witrussische Rode Kruis, dat hen selecteerde, dat de ontspanning, frisse lucht en gezonde voeding hun gezondheidstoe stand verbeteren. 29-jarige Hermien Netten Zeeuwse Sluiskil gelooft 'ligdat de 'wenende' madon- fBrunssum haar heeft ge- i; Stellig beweert de vrouw j na elf jaar weer zonder m kan lopen. Ook kwam :ens een einde aan de he- )ijnen die haar jarenlang len. „Eerst dacht ik dat ik its inbeeldde. Nu weet ik iker: het is een wonder." vrouw heeft het afgelopen einde in Brunssum haar en en orthopedische nen aan het mariabeeldje :rd. Zij heeft over haar ge- ïg nog geen contact gehad de behandelende artsen in iekenhuis van Terneuzen. die artsen heb ik nu ook neer nodig," luidt haar op tische commentaar, ids een ongelukkige valpar- haar achttiende lijdt Her- Netten aan zogeheten traumatische reflex-distro- open kon de vrouw de af- )en elf jaar alleen met kruk- en dan nog uiterst moei zaam. De medici hadden de hoop op genezing eigenlijk op gegeven, vertelt ze. „Ik zou bin nenkort voor langere tijd naar het ziekenhuis van Utrecht gaan, niet voor genezing maar om te leren de ziekte te accep teren." Haar 'fysiotherapeut L. Segeren wenst geen commen taar te geven voordat hij haar weer heeft gezien. „Ze is nog bij mij in behandeling. Later deze maand hebben we een af spraak." Sinds de eerste dag van haar ziekte, elf jaar geleden, heeft Hermien naar eigen zeggen elke dag tot Maria gebeden. Nadat ze had gehoord van het myste rieus tranende mariabeeldje in Brunssum, reisde ze er op 30 ju li met haar broer heen. „Ik heb daar gewoon meegebeden met andere mensen. En opeens voelde ik me lekker, de pijn trok weg. De krukken kon ik in Brunssum nog niet weg doen, maar toen ik weer druis was, kon ik opeens zonder krukken lopen. De pijn is al een week achterwege gebleven opmeer Noordhollands vee paradeerde gisteren op de jaarlijkse landbouwdag in Opmeer. De 87ste landbouwtentoonstelling kreeg een dra matische wending toen een 64-jarige man aan een hartaanval overleed, 's Ochtends raakten al twee deelnemers gewond, toen bij de eenspan nen een van de tuigpaarden op hol sloeg. Het dier doorkruiste de ring en maakte aan weerszijden een slachtoffer onder de andere rijders. In het ene geval was een open beenwond het gevolg, in het andere een hersenschudding en drie gebroken ribben. Het middagprogramma werd aangepast na de dood van de man. De landbouwtentoonstelling trok circa 13.000 toeschouwers. foto anp martinmooij dirkshorn gpd Bij elk telefoontje hoopt Ina Douma te horen: „Ik ben weer terecht. Er is niks aan de hand, mam." Al dertien dagen heeft de bijna 77-jarige vrouw niets gehoord van haar 48-jarige zoon Nanno. De Noordholland se kapitein verdween spoorloos in Egypte, toen hij voor een Cypriotische rederij vanuit Bul garije met een wapentransport op weg was naar Koeweit. Zijn moeder hoopt dat hij 'gewoon' is gearresteerd door de Egypti sche politie, maar ze vreest dat Egyptische rebellen in het Suez- kanaal het schip hebben over vallen. „Die gasten kunnen natuur lijk wapens goed gebruiken. Ik hoop niet dat het zo is, want dan ben ik bang dat mijn zoon het niet heeft overleefd. Maar ook als het om een arrestatie door de politie gaat, ben ik niet gerust op de goede afloop. Ik ken mijn zoon. Als je die te lang in een cel zet, zal hij ten koste van alles proberen te ontsnap pen. En als dat niet lukt, maakt hij er een eind aan. Ik weel dat klinkt heel cynisch en donker. Maar geloof me. Zo zit Nanno in elkaar. Het is in alle opzich ten een vrijbuiter. Die moet je niet in een kooi zetten. Ik houd er rekening mee dat hij al dood is." Ook sluit zijn moeder niet uit dat de kapitein speelbal is van een criminele organisatie die zich bezighoudt met de, in ternationale wapensmokkel. Ina Douma heeft, nadat be kend werd dat haar zoon werd vermist, ook contact gezocht met Buitenlandse Zaken In Den Haag. „Daar werd me verzekerd dat ze er alles aan zullen doen om achter de verblijfplaats van Nanno te komen. Maar beloven konden ze niets." Inmiddels heeft de Nederlandse ambassa de in Cairo de Egyptische rege ring om opheldering gevraagd. den haag anp den haag «anp ilJAAG^ :en automobilisten moe- 1 juni volgend jaar ver een 'bewustwordingscur- 'olgen bij het Centraal Bu- Rijvaardigheidsbewijzen I, De kosten 500 gulden enen zij zelf te betalen. Ze dan wat hun drankzucht aanrichten, zowel op de als in het eigen lichaam, het gevolg van de nieuwe inverkeerswet, die op die n volledig van kracht De cursus, die officieel Educatieve Maatregel 0 heet, is door het ministe'- in verkeer en waterstaat isteed aan het CBR. De cur- 'ervangt de huidige Alco hol- en Verkeerscursus, die door de rechter kan worden opge- iegd. Verschil met thans is dat au tomobilisten die met meer dan 1,5 promille alcohol (of gemid deld acht glazen) in hun bloed worden aangehouden straks hun rijbewijs moeten inleveren als ze niet naar de cursus gaan. Bovendien heeft de EMA een sterk opvoedend karakter, ter wijl de verkeerscursus van nu meer voorlichtend van aard is. De EMA is bedoeld voor auto mobilisten die voor het eerst worden aangehouden met meer dan 1,5 promille in hun bloed. De gedachte erachter is dat hun gedrag dan nog te bij te buigen Stel de voormalige carpool- strook op de Al ook open voor verkeer uit het Gooi richting Amsterdam. Dat is de meest ideale oplossing om de file in de ochtendspits tegen te gaan. Dat vindt oud-minister van verkeer en waterstaat Westerterp. Hij stelde dit gisteren voor in een brief aan minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) Op de dag van de openstel ling van de omstreden carpool- strook reed Westerterp in zijn eentje over de strook en liet zich bekeuren. Gisteren precies een jaar geleden bepaalde de recht bank in Amsterdam in het straf proces tegen Westerterp dat het verbod om met minder dan drie personen in een auto over de carpoolstrook te rijden, ongel dig was. Deze uitspraak bete kende de genadeslag voor de carpoolstrook. In de herfst vorig jaar ging de strook open als wisselstrook; 's morgens maakt het verkeer richting Amsterdam er gebruik van, 's middags het verkeer in omgekeerde richting. Wel be paalde de minister toen dat al leen auto's uit Flevoland 's mor gens de wisselstrook mogen ge bruiken. Het Gooise verkeer bleef ervan uitgesloten uit vei ligheidsoverwegingen. Het ver keer zou dan namelijk moeten invoegen. „Maar dat gebeurde bij de start van de carpoolstrook ook", merkt Westerterp op. Een alternatief voor openstel lingvan de wisselstrook is de ui terst linkse rijstrook op de Al richting Muiden weer voor ver keer vrij te geven, stelt Wester terp. De meest linkse baan, die onderdeel is van de oorspron kelijke carpoolstrook, wordt nu over een afstand van ruim 3 ki lometer niet gebruikt. Er staan rubberen paaltjes op die vol gens de oud-minister vrij een voudig weg kunnen. In de och tendfile van het Gooi naar Am sterdam kan het verkeer nu over 3,5 kilometer slechts over twee in plaats van de drie rijstroken 'beschikken. De baan erbij trek ken is geen ideale oplossing, maar de kans op ochtendfile tussen Bussum en Muiden wordt daardoor kleiner, stelt hij. roepen aan militairen om zich te melden als ze last hadden van ernstige vermoeidheid, functieverlies van ogen, oren of ledematen, ademhalingsstoor nissen, huiduitslag en aantas ting van het centrale zenuwstel sel. Snoep trekt aan de bel om dat in zijn ogen Defensie te wei nig vaart zet achter het onder zoek naar het ziektebeeld. De duidelijke groei van klachten van de laatste weken moet het ministerie tot meer actie bewe gen, aldus de AFMP-voorman. In ieder geval moet Defensie de ziekte erkennen. Defensie laat momenteel 27 militairen medisch onderzoe ken in het Reinier de Graaf-zie- kenhuis in Delft. De verwach ting is dat de testen eind deze maand worden afgerond waar na een psychologisch onder zoek zal volgen. Doel hiervan is om na te gaan of de verschijn selen niet wijzen op een post traumatisch stress-syndroom. Meer en meer militairen mel den zich als jungle-zieke. De militaire vakbond AFMP regi streerde de laatste weken ruim zestig voormalige VN-militairen die zeggen te lijden aan myste rieuze ziekteverschijnselen. De zestig komen bovenop de 27 ge vallen die in een eerder stadium zijn geregistreerd. Bij de patiënten gaat het om militairen die de afgelopen ja ren hebben deelgenomen aan de VN-vredesoperaties in Cam bodja en voormalig Joegoslavië. Ook enkele mjlitairen die tij dens de Golfoorlog dienden in Zuid-Turkije hebben merkwaar dige klachten, zo meldt het au gustusnummer van het blad Oplinie, het orgaan van de Alge mene Federatie van Militair Personeel. Volgens AFMP-voorzitter Snoep is de aanwas van klach ten het gevolg van eerdere op- hengelo lucien baard en frank timmers URSUS CAFÉBEDRIJF295,- jui nenkort start de cursus Cafébedrijf o.a. in: Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, ;n Vi ofddorp, Beverwijk, Amsterdam, Amstelveen. ,rjen te cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal 295,-. bei Dkan 7ich noo aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. 11 examen is op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door als mannen uit pure hoby gevolgd. Sommigen hebben in hun lofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. njJB'hans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. [lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. )k gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men Ji Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine etc. exploiteren. 9e cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. §|pj Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda® 076-710078 OOK CURSUS RESTAURANTBEDRIJF EN HORECA ONDERNEMERS VAARDIGHEDEN Pyromanen zijn zeer zeldzaam, maar de man die de afgelopen zes jaar in Hengelo meer dan hon derd branden stichtte, lijkt er werkelijk een te zijn. Volgens professor C. A. L. Hoogduin, hoogle raar psychopathologie aan de Katholieke Univer siteit in Nijmegen, zijn er de afgelopen twintig jaar in Nederland zo'n vijftien echte pyromanen geteld. De 22-jarige Hengeloër kan aan dat rijtje worden toegevoegd. Pathologisch brandstichten komt volgens Hoog duin voort uit een ernstige stoornis van de per soonlijkheid. Het gaat om mensen die bepaalde impulsen niet kunnen controleren. „Dergelijke mensen kunnen aan een bepaalde drang geen weerstand bieden. Zolang ze dat niet hebben ge daan, voelen ze zich gespannen." De werkelijke brand interesseert ze vervolgens niet meer. In te genstelling tot wat vaak wordt gedacht, is uit on derzoek gebleken dat de meeste pyromanen niet terugkomen om te kijken naar 'hun' brand. Deze beschrijving van de pyromaan past precies bij de Hengeloër. Nadat hij een brand had ge sticht, ging hij naar huis en dook hij in bed. Bij het opsporingsonderzoek in de afgelopen jaren heeft de politie telkens nauwkeuring de mensen in de gaten gehouden die naar de branden kwa men en later naar de aangerichte ravage kwamen kijken. Bij gewone brandstichting komt het vol gens justitie namelijk vaak voor dat de dader vroeg of laat naar de plek van de misdaad komt. Dat was achteraf bezien in dit geval waar het om een echte pyromaan gaat, dus overbodig. Professor Hoogduin beschrijft de pyromaan als een zeer trieste figuur die vaak in de publiciteit ten onrechte een heroïsche afmeting krijgt. De nadruk komt begrijpelijk te liggen op de grote branden die hij heeft veroorzaakt terwijl de pyro maan zou moeten worden afgeschilderd als een ziekelijke man die voornamelijk onbeduidende brandjes in bijvoorbeeld vuilnisvaten sticht. Ook dit is van toepassing op de Hengeloër. Na tuurlijk trekken de branden in de winkelcentra Klein Driene (vijfjaar geleden) en Groot Driene (vier weken geleden) en bij de modehuizen Duthler en Ping Pong alle aandacht, maar het aantal kleine brandstichtingen is veel groter. Hij stak rommel aan in afvalbakken, fietshokken, bouwketen, slooppanden en een trapportaal van een flat. De pyromaan die dit voorjaar Ede op schudde met tientallen branden, wilde almaar meer. „Een spiraal van excitement", noemt Hoogduin dit. Het begon met af en toe een brandje, daarna werden het hele tochten en ver volgens uitzinnig grote vuren. Dat patroon her kent de politie ook in de Hengelose branden die steeds hebben bestaan uit reeksen kleine bran den afgesloten door een grote. De Hengeloër woont bij zijn ouders in Groot Driene en keept bij een plaatselijke voetbalclub. Overal heerst opperste verbazing over het nieuws dat hij een pyromaan zou zijn. 1 lij staat bekend als een vriendelijke man, die van uitgaan hield en iedereen die hij kende, groette. De man had een vaste baan. Niemand heeft iets gemerkt van zijn ziekelijke neiging, die zich uitte als hij, dikwijls onder invloed van alcohol, 's nachts naar huis liep. Ook dit is kenmerkend. Volgens Hoogduin is meestal in het gedrag van de pyromaan thuis niets te herkennen van wat hem innerlijk moet bezighouden. De man lijkt ook nauwelijks geïnteresseerd ge weest in wat hij aanstak. Hij zocht zijn doel niet zorgvuldig uit, maar nam wat hij en passant te genkwam. Op sommige plekken sloeg hij zelfs meerdere keren toe. De politie is er niet bij voorbaat vanuil gegaan dat alle branden op het conto van een en dezelfde dader geschreven konden worden. Officier van justitie Wesselius noemt zo'n veronderstelling ook 'heel gevaarlijk'. I lij verwijst naar de jongste grote brand in Hengelo. Terwijl de 22-jarige in de cel zat, ging het winkelcentrum in de Hengelose Es in vlammen op. „Dat bewijst maar eens hoe voorzichtig je moet zijn met dergelijke aannames over daderschap." Pas toen de 22-jarige verdacht op 23 juli gepakt werd voor een 'Otto-brandje' vielen er wat puz zelstukken op hun plaats. De branden in Groot Driene, Ping Pong en Duthler bekende hij in de loop van vorige week. Pas in het afgelopen week einde legde hij over de brand in het winkelcen trum Klein Driene een volledige bekentenis af. Ook biechtte hij brandjes op die zo klein waren dat er niet eens aangifte van werd gedaan. Elke brand wist de man zich perfect te herinneren. Hij beschreef ze uit z'n hoofd, hij had geen plakboe ken, of lijsten bijgehouden van zijn daden. De Hengeloër werd gepakt door twee agenten op surveillance op de fiets. Ze deden in Groot Driene onderzoek naar het groot aantal autokraken. Ze betrapten de man op heterdaad bij het aansteken van een container. De Hengeloër zit in het huis van bewaring in Almelo en is in afwachting van een persoonlijkheidsonderzoek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3