Veilige bergsport vergt veel discipline Koude sanering bedrijfsadviesbureaus 'Politiepistool is een proppeschietel Feiten &Meningen Panslavisme heeft geen kans meer in Rusland DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 NIEUWSANALYSE Boris Nikolajevitsj leltsin is gisteren een maand na zijn lichte hartaanval teruggekeerd in het Kremlin. Een van de eerste daden van de 64-ja- rige Russische president was de mededeling dat hij als gastheer wil optreden voor de strijdende partijen in ex-Joegoslavië. Jeltsin zei dat hij de Servische president Milo sevic en diens Kroatische tegenspeler Tudjman naar het Kremlin wil uitnodigen om een einde te maken aan de oorlog. Voor het eerst sloot Jeltsin niet uit dat indien alle vreedzame midde len zijn uitgeput, de wereldgemeenschap ge weld zou moeten kunnen gebruiken. Hij had naar eigen zeggen telefonisch overleg gepleegd met zijn Amerikaanse collega Clinton en de Duitse bondskanselier Kohl. De Russen menen dat zij, gezien hun histori sche banden met de christelijk-orthodoxe Ser viërs, veel beter dan welk ander land ook een bemiddelende rol kunnen spelen. Het is Mos kou een doorn in het oog dat het Westen, de VS voorop, weinig rekening houdt met de belangen van de Serviërs. Maar anders dan,ruim 100 jaar geleden, toen de Serviërs in Bosnië en Hercegovina in opstand waren gekomen na nieuwe excessen van het Turkse wanbestuur en de Russische tsaar de Turken de oorlog verklaarde, zit militair ingrij pen door Moskou er niet in. De Russische ultra-nationalistische leider Vla dimir Zjirinovski ziet dat uiteraard anders. „Als wij een andere president hadden, was het Russi sche leger al lang daar en zou niemand de Ser viërs een haar kunnen krenken", riep hij afgelo pen weekeinde op een bijeenkomst van zijn partij. „Tienduizenden Serviërs vluchten voor het fascistische Kroatische leger. Deze bastaards steken hun huizen in brand en ze gooien bom men. Indien duizenden Serviërs worden gedood door Kroatische bommen, is iedereen stil. De boeven van de NAVO vallen de Serviërs aan en iedereen houdt zijn mond", aldus de Russisch extremist. Het is een tot mislukken gedoemde poging van Zjirinovski om het 19de eeuwse Russische panslavisme, dat lelijke i stiefkind van de filoso- fische slavofielen, nieuw leven in te blazen. Toen had dit succes. De Rus sen, intellectuelen en boeren, waren in 1876 na de beestachtige ter reur van de Turken in Bosnië en de moordpar tijen in het door de Tur ken beheerste Bulgarije, bereid hun geloofsbroe ders te hulp te schieten. In alle kerken riepen de priesters de gelovigen op om voor de Servische overwinning te bidden en de Slavische, de ware, de orthodoxe zaak te verdedigen. Rusland kon handelen, ook al had de tsaar eerst geen zin. Rusland had het grootste leger ter wereld en het volk stond achter deze kruistocht. Nu liggen de zaken heel anders. De Russische gigant is aangeslagen en worstelt met de nawee- en van het uiteenvallen van de communistische Sovjetunie. Waar kan het, behalve dan in de op standige deelrepubliek Tsjetsjenië, de spierbal len laten rollen? En zelfs daar lukte het niet echt. Moskou, en dat realiseren Jeltsin en zijn mi nister van buitenlandse zaken Kozyrev zich goed, moet (voorlopig?) een toontje lager zin gen. Het land zit na de ondergang van de Sov jetunie geografisch in de hoek waar de klappen kunnen vallen. En het Westen, voorop natuur lijk de NAVO, laat in Russische ogen, geen gele genheid voorbij gaan om dat duidelijk te ma ken. De Polen, die nog een paar rekeningen met de grote buurman te vereffenen hebben, staan te trappelen om lid van de NAVO te mogen wor den. En het Westen moedigt ze aan. De Baltische staten, die ook nog het een en ander te verhapstukken hebben met de Russen, willen eveneens opgenomen worden in het bondgenootschap. Er gaat bijna geen dag voor bij zonder nieuwe prille liefdesverklaringen tus sen Oekraïne en westerse staten. En of het nog niet genoeg is, begint Turkije, ook al een NAVO- lid, zich in de weke onderbuik van de ex-Sov- jetunie nadrukkelijk met de zaken te bemoeien. Een blik op de kaart leen dat Rusland na het wegvallen van de Warschaupactbuffers en de zelfstandigheid van veel ex-Sovjetrepublieken kwetsbaar is geworden. Kremlin-strategen, en sommige Russische commentatoren, vrezen het ergste voor de toekomst. Hoe lang zal het nog duren voordat NAVO-oorlogsbodems in de Bal tische havens aanleggen, NAVO-gevechtsvlieg- tuigen in Polen staan en wie weet NAVO-eenhe- den samen met het Oekraïnse deel van de Zwarte-Zeevloot oefenen? Een nachtmerrrie voor Moskou. En wat heeft het Kremlin daar dan tegenover staan? Een gefrustreerd leger, een aangeslagen vloot, maar natuurlijk ook een nog steeds formi dabel nucleair potentieel. Daar kun je echter niet veel mee bij regionale conflicten. Boris Jeltsin lijkt zich hiervan terdege bewust te zijn. Mede daarom zal Moskou zich verbaal nog wel roeren als het om de Serviërs gaat. Meer zit er niet in, hoe graag Zjirinovski dat ook zou willen. Rusland als gastheer voor overleg tussen de kemphanen is een goed idee. Wie weet levert het iets op en indien dat zo zou zijn, is dat een diplomatiek winstpunt voor het Kremlin. En dat zou Jeltsin en zijn minister-pre sident Tsjernomyrdin niet slecht uitkomen. Per slot van rekening zijn er eind dit jaar algemene verkiezingen in dit land en staat voor volgend voorjaar de presidentsverkiezing op de agenda. MOSKOU HANS HOOGENPUK CORRESPONDENT Boris Jeltsin. foto afp 'Ik sterf liever in de bergen dan door een botsing op de Al' Moeten we treuren om laaglanders die omkomen in de bergen? Om mensen die bewust risico's aangaan? Alpiniste Karin Blok (34) haalt haar schouders op. Zij heeft begrip voor het onmetelijke verdriet van de ouders die afgelopen maand hun twee kinderen verloren in de Alpen. Maar de bergsport draagt nu eenmaal dodelijke risico's met zich mee. Risico's waarvan wandelaars zich vaak niet bewust zijn, maar klimmers wel. Toch houdt het besef van gevaar hen niet beneden. „Bergsporters zijn gewoon knet tergek van hun sport", weet Blok. „En ja, als dat de keuze is, dan sterf ik liever in de bergen dan door een botsing op de Al". Ze is zelf een ervaren alpiniste, instruc- trice en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bergsport Vereni ging (NBV). Bemoeit zich met vei ligheid en alpiene-techniek bij de NBV. Staat bekend als voorzichtig, een veiligheidsfreak. „Ouder en wijzer geworden ben ik meer gaan nadenken over de risico's. Niet dat ik vroeger roekeloos was, maar ik sta er meer bij stil. Kijk ik naar beneden en vraag me af wat er gebeurt als ik nu val". „Komt ook door een zwaar onge luk van een klimvriend van mij. Die was altijd heel consciëntieus. Controleerde altijd alles, nam geen onnodige risico's. En toch.... één klein foutje. Het had mij ook kunnen gebeuren. Na zo'n inci dent neem je extra veiligheids maatregelen of klimt even niet meer. Dat kan een jaar duren of drie, maar de berg blijft toch trek ken. Voor mij is het de mooiste plek van de aardbol. De plek ook waar ik de mooiste tijd van mijn leven doorbreng, waar ik een gigantisch gevoel van vrijheid ervaar en mijn beste vrienden heb leren kennen. Als je vier dagen met slecht weer in de bergen zit, verdwijnen alle vernislaagjes, komen nare karak tertrekken bij mensen boven en weetje precies watje aan elkaar hebt". Alleen al Oostenrijk en Zwitser land telden vorig jaar bijna vier duizend ongevallen met bergsporters; 286 vonden er de dood. De helft van alle ongeluk ken in de Alpen betreft wande laars. Velen zijn zich niet bewust van de risico's van een bergwan deling. Lopen zo van de camping op gladde gympies de bergen in. Klimmers zijn doorgaans veel be ter voorbereid maar maken niet minder brokken. Volgens Blok is meer dan negen tig procent van de ongevallen te wijten aan menselijke fouten. Slecht weer of vallende stenen zijn geen excuus. „Met een goede i v Wie keert er bij grote vermoeidheid om als de top in zicht is? Dat vereist pas echt moed. voorbereiding zie je slecht weer aankomen. Gebieden met vallend gesteente zijn genoegzaam be kend en met geschoolde ogen te herkennen. Die moet je omzeilen of met helm snel doorkruisen". De risico's kunnen aanzienlijk worden verkleind als bergsporters zich maar gedegen voorbereiden. Voordat de bergschoenen worden aangetrokken, moet alle informa tie over de route, de moeilijk heidsgraad, de tijdsduur van de klim en het weer bekend zijn. Ver volgens komt het erop aan ook te handelen naar de situatie. En daar schort het vaak aan. „Je kunt wel een hoogtemeter bij je dragen, maar je moet er wel op kijken. En haal je voor tien moeilijke meters een touw of stijgijzers tevoor schijn of denk je, och, al dat ge doe, dat lukt zonder ook wel. Vei lige bergsport vergt veel discipli ne". Wie keert er bij grote vermoeid heid om als de top in zicht is? „Dat vereist pas echt moed. Een Oostenrijkse spreuk zegt: je bent een veel grotere held met de top in zicht om te keren dan toch door te gaan". Maar daar hebben Nederlanders moeite mee. En „Nederlanders zijn in principe niet roekelozer dan anderen. Maar ze zijn vaak maar twee we ken in de bergen, hebben een cursus betaald, de hele rotzooi ge huurd en willen dan ook door gaan. Zo klaagt de Zwitserse red dingsbrigade in Wallis over Ne derlanders die met helikopters worden opgehaald ferwijl ze niets mankeren. Want ze zijn voor der tig frank lid geworden van de op- sporings- en reddingsdienst en die kosten moeten eruit. Typisch Nederlands. Mensen beginnen aan een tocht in het vertrouwen dat ze altijd terug kunnen vallen op een helikopter. Dat is niet de juiste mentaliteit". Ook veel mannen hebben de grootste moeite een uitdaging links te laten liggen. Ze moeten kost wat kost naar de top. Zit in het beestje, meent Blok. „Mannen zijn haneriger, streberiger. Koket teren ook vaker met namen en routes: ik heb de Mont Blanc ge daan. Dat klinkt hè. Ik heb niet zo de behoefte een berg te bedwin gen. Hoef ook niet per sé naar de top. Ik wil gewoon in de bergen bezig zijn". De drang van mannen te preste ren, wordt hen niet zelden nood lottig. „Onder mannelijke bergsporters komt een hart: of -stilstand zes tot zeven IP1 meer voor dan onder vroui. Ze willen nog net even diet pakken of in recordtijd teni de hut terwijl ze eigenlijk cl Vrouwen luisteren beter n|, lichaam". F Volgens Blok zouden er vet der ongevallen gebeuren \j bergsporters bij elke veraiiL van situatie de afweging irr' ze doorgaan of niet. „VaakL de terugtocht pas ingezet r te laat is. Je kunt niet tot vijg toe besluiten door te gaanh moet op tijd de weg terug jp vaarden. Met bergterrein \|n eenmaal niet te spotten", fcc De moeilijkheid is, dat eerf^ van de klimmers juist kick^ sico en gevaar. Avonturier! niet komen voor de mooi»] zichten, de befaamde bergf raadschap of de zogenoenjH 'flow': de staat waarin klimi verkeren als hun geestelijl|r chamelijke inspanningen jai smelten, zich enkel nog ccja treren op klimmen en de jjjw wereld buitensluiten. j;a „De groep avonturiers zegir kunnen leven zonder risico zoeken de moeilijkste berg uit en vinden er bevredigii ze gevaar overleven. In Oo is een groep van jonge klii die als slogan heeft: no ris fun". Hoe meer gevaar de halzen overleven, hoe ono nelijk zij zich voelen. Dati 5| hun voetspoor mensen st<L een bijkomstigheid. ->Q De Britse prins Charles vej zijn beste vriend en een lijf omdat hij tegen alle advii^ toch wilde gaan skieën bij gevaar, 's Werelds befaam nist Reinhold Messner zaj broer naar beneden stort< kruiste het dodenpad van| deren, maar nog altijd is zoek naar gevaar en onthef „Expedities moeten aan dU zen van mijn leven tornen!v Messner in een interview,^ dan ervaar ik dat ik leef'. j.e bn KNEG'fpj- DEN HAAG MONIQUE DE De politie wil effectievere kogels om criminelen een halt toe te roepen. Nu zijn agenten zelf schietschijf. foto cpd Crimineel belangrijker dan diender Twee politietreffers in zijn benen konden op woensdag 19 juli een inbreker in Am sterdam-Noord niet tot overgave dwingen. De man had een 21-jarige agent al met drie kogels geraakt, maar liep alsnog naar deze op de grond liggende diender toe. Door op diens hoofd te richten dwong hij hem zijn dienstpistool af te geven. Daarna schoot hij de agent van dichtbij in de borst. Een direc te poging tot liquidatie. Deze bevindingen uit het onderzoek naar de schietpartij waarbij de agent vooral door die laatste kogel levensgevaarlijk gewond raakte, roepen opnieuw vragen op over de effectiviteit van de politiekogel 'Ac tion 3'. De collega die niet werd getroffen, maar de inbreker twee keer in de benen raakte, dook weg toen hij merkte dat zijn kogels geen enkele uitwerking op de crimi neel hadden. Deze kon zich rennend uit de voeten maken. Voorzitter John van Noortwijk van de Alge mene Nederlandse Politievereniging (ANPV) wil niet op het Amsterdamse on derzoek ingaan. „Die gegevens zijn nog ge heim. Maar ik kan wel zeggen dat het in Amsterdam minder ernstig was afgelopen als er andere munitie door de politie was gebruikt. Dat staat vast. Die man is gelukkig buiten levensgevaar, maar je kunt het Ne derlandse dienstpistool met deze munitie gerust een proppeschieter noemen. De Ac tion 3 heeft een nauwelijks vast te stellen stoppend vermogen. En als de Walther P5 niet in staat is om een andere kogel af te vuren, moet het wapen zelf ook vervangen worden." De discussie over de politiekogel 'Action 3' is er al sinds de ingebruikneming. Nadat hij bij een hotel in Vinkeveen een agent dood schoot, kon een bankovervaller in 1992 nog geruime tijd doorlopen ondanks een schot wond in zijn been. Ook een motorrijder die in het Limburgse Brunssum een agent doodde, kon zich na een treffer van de poli tie nog uit de voeten maken. De motorrij der is later overigens wel aan zijn verwon dingenoverleden. De politiek verkoos enkele jaren geleden de 'Action 3' boven een kogel met ernstiger ge volgen voor een getroffene. Afhankelijk van de kop van de kogel, kon worden gekozen voor het vernietigend effect op het mense lijk lichaam. De politiek verkoos agenten niet uit te rusten met een kogel die blijven de schade achterliet: zulks was niet humaan en betekende bovendien ene te groc vaar voor eventueel geraakte onsr' ge omstanders, gold het. Van Noortwijk vindt dat die uitgang|en moeten worden herzien. „Het wapeH en vuurwapengeweld tegen politien# neemt toe. De laatste jaren zijn doof*( litie geen omstanders geraakt. De pa schiet gericht op boeven: uit noodulM aanvankelijk alleen op de benen, ge*" volgens instructie. Maar de criminel ven gewoon doorlopen! En blijven om te schieten en te vluchten. Dat rt. gelopen zijn. Agenten die schieten er® dat ze doel treffen, krijgen een opdoF ze in de gaten krijgen dat het niet hef| In zijn brief aan minister Dijkstal (bif larïdse zaken) verwoordt Van Noortj als volgt: „Bij de keuze van het huidl'" pen en munitie hebt u zich ooit meile" laten leiden door de 'politiek' die in? weging kennelijk zwaarder tilde aanl33 scherming van de crimineel dan aart ligheid van de politie-ambtenaar." AMSTERDAM HANS LEEBER Nu de bedrijven de meeste saneringen achter de rug hebben, komen de bedrijfsadviesbureaus zelf aan de beurt. Bij MKB Advies, onderdeel van de organisatie voor het midden- en kleinbedrijf MKB-Nederland, ziet men de markt voor adviezen steeds verder spe cialiseren. De gemiddelde eenmanszaak voor be- drijfsadviezen kan die veranderingen niet meer aan. Gevolg is een koude sanering in deze tot voor kort bloeiende bedrijfstak. „De markt voor adviesdiensten is sterk aan het ver anderen", weet drs. H.J. van Weerdenburg, directeur van MKB Advies. „Tien jaar geleden was de adviseur nog een generalist. Hij adviseerde over allerlei facet ten van de bedrijfsvoering. Die tijd is over, de advi seur is nu een specialist geworden". Die verandering hangt nauw samen met het toege nomen opleidingsniveau van de ondernemer zelf. Een beetje moderne jonge manager heeft in ieder geval wat kaas gegeten van financiën en marketing. Bovendien hebben diverse andere partijen hun in trede gedaan op de adviesmarkt. Zo is de accountant zich gaandeweg ook meer als bedrijfsadviseur gaan ontwikkelen. Bovendien richten de grote adviesbu reaus als Berenschot zich in toenemende mate ook op het midden- en kleinbedrijf. Echt vrezen doet men de concurrentie niet bij MKB Advies. „Het midden- en kleinbedrijf is een specifie ke branche en daar hebben wij nu eenmaal veel kennis over", meent Van Weerdenburg. En boven dien staat MKB-Nederland garant voor een toevoer aan adviesaanvragen. Via de branche-organisaties en de regiokantoren komen veel verzoeken om raad geving en hulp binnen. De inhoud van de advisering wordt steeds specialis- tischer. „Werving en selectie van personeel bijvoor beeld. Een directeur kan bijna niet een specialist op dat gebied worden. Personeel is steeds belangrijker, dus een goede selectie is voor bedrijven van groot belang". Marketing en Strategie is ook zo'n groeimarkt. „Het kost tegenwoordig steeds meer moeite om een nieu we klant te werven. Behoud van bestaande klanten is dus erg belangrijk", geeft Van Weerdenburg als voorbeelden. „Behoud van een klant vraagt weer een andere aanpak dan het werven van nieuwe klanten". Ook de strategie van een bedrijf moet regelmatig te gen het licht gehouden worden. Zitten we wel op de juiste markten? Is ons produkt niet verouderd? Dat soort vragen. Een adviseur speelt hier een belangrij ke rol bij, hij is de buitenstaander die de directie een spiegel voorhoudt". Een andere groeier voor de komende jaren is de zorg. Milieuzorg, kwaliteitszorg, bedrijfsgezond heidszorg, managen wordt een verzorgend in plaats van een ondernemend beroep, lijkt het wel. Op dit gebied is MKB Advies echter minder op maatwerk gericht. „Wat wij doen is een soort geraamte, het bouwwerk maken. Per branche en bedrijf kan dat dan verder worden ingevuld". Van Weerdenburg ziet ook brood in de opvolgings- kwestie die bij veel familiebedrijven gaat spelen. Sa men met de kamers van koophandel is een data bank opgezet waar potentiële kopers en verkopers van bedrijven in worden opgenomen. „We zijn die databank aan het vullen, zodat vraag en aanbod overzichtelijk bij elkaar komen. Bij de verkoop van een bedrijf komt veel kijken, financieel en jd Wij richten ons actief op die markt". Door de verdergaande specialisatie komen vf° kleine eenmansbedrijfjes die adviezen verleef de problemen. In totaal zijn er zo'n 4.000 bef actief met bedrijfsadvisering. Enige jaren geil' nam deze vorm van zakelijke dienstverlening enorme vlucht. „Die eenpitters krijgen het sic'^ moeilijker. Als we een vacature hebben solliaj^ veel van die adviseurs nu bij ons", aldus Van]^. denburg. T MKB Advies claimt de grootste adviesverstrel Nederland te zijn. De totale omzet bedraagts miljoen gulden per jaar. Het Instituut voor hf den- en Meinbedrijf (IMK) heeft echter eend] van 400 miljoen gulden, een maatje groter d Advies zo lijkt het. „Het IMK doet veel meerfi voorlichting en dergelijke. Wij doen alleen werk", poetst Van Weerdenburg het verschil!— DEN HAAG PEET VOGELS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2