Edwards klapwiekt naar record ARC wil eindelijk af van bijrol in 'bollenstreekliga' DIOK's Euro Rugby Cup '95 opnieuw 'uitgekleed' -e Sport OBrien wederom koning der aüeten Torrence dooft frustraties DAG 8 AUGUSTUS 1995 chef willem spierdijk, 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 eptepunt voor arcel Laros 'n burg anp 2 pi s Britse hinkstapspringer ruim over magische grens van 18 meter uien de hevige teleurstelling van ma, ko Koers volgde het zware jepunt van Marcel Laros. fjjg waren omschrijvingen die tieten zelf gebruikten voor prestaties tijdens de WK. Sf atleet van Sprint uit Bre- vas gisteren aan de beurt en erdween geruisloos uit het tooi, met de negende plaats Gi e 3000 meter steeple chase jn serie. Hem ros was dermate teleurge- dat hij zich na een ul- irt praatje voor de pers ver te en vrijwel meteen naar dopingcontrole toog. Hij le uit bij zijn vriendin. Voor de Nederlanders betreft is >st van de WK, nog zes da- een vrouwenzaak. Gisteren and bij de pers grote be- itelling voor de aankomst Asp illen van Langen, de konin- R:' an de vaderlandse atletiek, enba lilversumse kwakkelt met spert voet, maar is de hoop van ekminnend Nederland. 0 anders dan zij moet in de t van een medaille komen? °eGk| ïand. Hoewel het 'kamp Langen', van manager tot er de verwachtingen pro- t te temperen, is zij de eni- trohalm. Donderdag loopt series 800 meter. >s was vooraf zo positief imd. Met een persoonlijke jd van 8.22,33, gelopen in ;elo, moest hij de series wel kunnen komen. Maar ging helemaal kapot. Na p zakte hij naar de grond fi eeg hij meteen ondersteu- Hij trok zijn schoenen uit :p half verdwaasd weg, tot t het zicht van het publiek verdwenen. Zijn 8.31,10, mee hij van 35 deelnemers ie plaats innam (24 lopers in verder) was ver boven persoonlijk record en ook ted genoeg om zich nog de beste verliezers te Ot wilde een (te) snelle eer- dlometer niet als excuus as oeren. „Want daarmee had ie een natuurlijk te maken." 1= iranje van Nederland is pas en weer te zien in stadion Dan begint Sharon fsky aan haar zevenkamp. goteborg gpd (Vervolg van voorpagina) Hij hield zelfs vast aan zijn principe toen de organisa tor van de Grand Prix- meeting in Helsinki hem meer wilde betalen dan hij ooit met de sport in Euro pa had verdiend. Maar pas in 1993, na zijn bronzen plak bij het WK in Stuttg art, viel de eigenzinige Edwards van zijn geloof. Sindsdien levert hij zijn beste prestaties zelfs bij voorkeur op zondag. gotebord frans dreissen gpd-verslaggever In de Engelse media wordt hij ietwat overdreven vergeleken met Bob Beamon en ook Butch Reynolds. Atleten die wereldre cords met ongelooflijke marges aanscherpten. „Het zijn legen des waar ik me absoluut niet gelukkig tussen zou voelen. Zij zijn absolute wereldsterren, ik ben gewoon ik. Een simpele ziel uit Gateshead. Ik ben geen nieuw wereldwonder. Per slot van rekening spring ik alleen maar in een zandbakje," aldus Edwards, die wil waken voor identiteitsproblemen. Driemaal eerder zette hij zijn afdruk over de achttien meter. De fenomenale 'records' van Lille (18.43), Gateshead (18.03) en Sheffield (18.08) bleken ech ter door de wind verwaaid. Uit eindelijk lukte het hem twee weken geleden in Salamanca toch om het wereldrecord van de Amerikaan Banks aan te scherpen. Zij het dat de fysicus dat deed met één luttele centi meter. De voormalig onderzoeker in een biomedisch lab, heeft zich de afgelopen .twee seizoenen meer dan ooit gefixeerd op het hinkstapspringen. Hij heeft vooral hard gewerkt aan de^ snelheid op de baan. „Hij is de snelste springer die ik ooit ge zien heb," zegt collega-springer Mike Conley. De 6.77 seconden over de 60 meter onderstrepen dat. Juist van deze Conley heeft Edwards de techniek afgekeken. „Ik heb veel videobeelden van hem geanalyseerd. Virusinfectie Jonathan Edwards had er de tijd voor. Vorig jaar kwam hij door een vermaledijde virusinfectie in de lappenmand terecht. Dat was het sein om de techniek in de vele trainingsuren grondig bij te schaven. „Snelheid is mijn sterkste wapen. Bovendien heb ik amper contact met de grond, waardoor ik mijn snelheid be waar," verklaart Edwards zijn geheim. Gisteren deed hij slechts drie sprongen. De eerst e de beste was meteen raak. „Dit is een echt superjaar. Natuurlijk had ik het wereldrecord in 'het vizier, maar toch durfde ik het niet te geloven. Zeker niet in de eerste poging." De twee eerste aanlopen leverden net zoveel wereldrecords op. „Bij de eerste keer miste ik de plank. Ik had nog voldoende ruimte voor de afzet over. Ik wist dat het ver was en de span ning werd bijna ondraaglijk, omdat het opmeten van de sprong zo lang duurde." Bij de tweede poging klopte bijna al les: 18.29 meter. „Een super- jump." De derde en vierde po ging liet hij schieten, om het publiek in de vijfde doorgang nog eenmaal te plezieren met 17.49 meter. Krajicek uitgeschakeld in Masoin mason rtr Richard Krajicek heeft opnieuw getennist maar niet geïmpo neerd. De Hagenaar, herstellende van een blessure aan de elle boog, kwam in het ATP kampioenschap in Mason (Ohio) niet verder dan de eerste ronde. Greg Rusedski was in twee sets ster ker: 7-6 6-3. Krajicek was tiende geplaatst. Dan O'Brien maakte van de decathlon een schitterende voorstelling. Een one-man- show in tien bedrijven. En kennelijk op zijn dooie gemak. De veelzijdige Amerikaan zette met 8695 punten zijn schrik bewind voort en incasseerde in het voorbijgaan zijn derde wereldtitel. 'Dan O'Brien, we reldkampioen, wereldrecord houder en 's werelds beste at leet' stond er op zijn t-shirt. Maar zijn smeekbede voor een som van 9000 punten, de ma gische barrière, werd niet ver hoord. Zelfs het wereldrecord, 8891 punten, bleef buiten be reik. Het waren twee lange, war me en vooral slopende dagen voor de tienkampers. Etmalen van noeste arbeid. De tien kamp is een heksentoer. Dan O'Brien, de geadopteerde zoon van een Finse moeder en een Afro/Amerikaanse vader wandelde haast van discipline naar discipline. „Alles wat tel de was de winst," zou trainer Mike Keller verklaren. Keller viste O'Brien ooit op uit de goot. De jonge atleet was aan lager wal geraakt. Door alcohol en softdrugs. Keiler bracht hem weer op het rechte pad en transformeerde hem in een groot kampioen. Heel even leek het alsof het wereldrecord nog geattaqeerd kon worden. Maar in de afslui tende 1500 meter toonde O'Brien de onhebbelijke ge woonte om alleen nog maar de broodnodige punten voor de zege op te halen. „Ik ben tevreden, liet ging niet altijd even makkelijk. Vooral ook door de wind. Maar ik ben content." O'Brien totaliseerde 8695 punten. Een score die tot stand kwam via 10.57 secon den op de 100 meter, 7.55 me ter verspringen, 14.82 meter met de kogel, 2.13 meter hoogspringen, 47.81 op de 400 meter, 13.78 op de 110 hor den, 46.92 meter met de dis cus 46,92, 5.20 meter pols- hoog, 62.90 meter speerwer pen en 4.52.52 op de 1500 me ter. Het zilver ging naar de VVit- russische geweldenaar llama- lainen met 8489 punten. Brons was voor Mike Smith uit Cana da met 8419 punten. Edwards vliegt door de lucht tijdens een van zijn twee recordpogingen. goteborg asp Gwen Torrence, de Amerikaan se sprintster vol vuur, heeft de nodige frustraties in Göteborg laten doven. Na een jacht van jaren behaalde ze goud op 100 meter. Mariene Ottey, al jaren de koningin van de sprintnum mers, was weer eens tot zilver gedoemd. Torrence, wel olym pisch kampioene op de 200 me ter, was sinds 1991 /.eer geïnte resseerd in de hoofdprijs op de kortste afstand. „Ik heb dit jaar alles op de 100 gezet. Iedereen kent de winnaar, de beste sprin ter van de wereld. Dat is bij ons net zo als bij de mannen." Maar de wedstrijd van de vrouwen was veel minder inte ressant dan twee jaar geleden in Stuttgart, toen de finishfoto ei genlijk nog geen duidelijkheid verschafte over de winnares (Devers of Ottey, het werd De- vers). Ook was de podiumbezet ting nu voorspelbaar, in tegen stelling tot die bij de mannen zondag. Torrence, Ottey en Pri- valova zouden prijzen pakken, zoveel was wel duidelijk. Ottey eindigde op ruime af stand van Torrence (10,85 om 10,94) als tweede. Torrence bleef mijlenver verwijderd van het wereldrecord, dat sinds 1988 met 10,49 op naam staat van Florence Griffith. Maar juist van haar moet Torrence weinig hebben. Onlangs zei ze nog eens luid en duidelijk dat die prestatie alleen tot stand kan zijn gekomen met verboden middelen. Devers, uit dezelfde- stal als de allang gestopte Grif fith kreeg dezelfde veeg uit de pan. V boos op bond Brazilië hoven Zonder Ronaldo is PSV gisteren naar Engeland ver een voor de oefenwedstrijd van vandaag tegen Everton. Ro- o kampt met een knieblessure die hij heeft overgehouden het toernooi om de Copa America in Uruguay. Het bestuur |PSV vindt dat de medische staf van de Braziliaanse bond de isuur niet goed heeft behandeld. „We wisten niets van een iure", stelde manager Frank Arnesen. „Als we tijdig op de te waren gebracht, had hij behandeld kunnen worden en lij nu speelklaar. We zullen een pittige brief naar Brazilië litsjkov niet te stuiten rutherford Hristo Stoitsjkov is uitgeroepen tot beste speler ni een toernooi in New York. De grillige Bulgaar van Parma in de finale tegen Boca Juniors niet te stuiten. Hij maakte AV e treffers en bereidde een doelpunt van Brolin voor. Dank zij lemonstratie van Stoitsjkov won Parma de eindstrijd met 3- dfrrassende Noorse selectie De voetbalselectie van Noorwegen is verrassend. Bonds- ch Olsen heeft voor de belangrijke kwalificatiewedstrijd te- Tsjechië gekozen voor acht spelers uit de zwakke Noorse ipetitie. Opvallende afwezigen zijn: Mykland, Björnebye en dal. Volgens Olsen zijn de 'buitenlanders' niet fit genoeg. Ze in met hun clubs midden in de zware voorbereiding op het ivve seizoen. 9de kaart voor grensrechter ipy Scheidsrechter Fernando Chapell heeft zondag in Peru IL/I unieke maatregel genomen. In de wedstrijd Atletico-Melgar hij het geklungel van zijn grensrechter zat. De arbiter toon- ot ieders verbazing zijn collega de rode kaart. Aangeslagen lween de vlaggenist onder de douche. Zijn vervanger deed beter. „Ik moest ingrijpen om de show te redden", verklaar de ihapell na afloop, rnst das -lijn tegen 'hooligans' TGEDEtg. In Engeland denkt de politie de oplossing voor het sup- 765! ersgeweld te hebben: de 'hooligan hotline'. Een 06-nummer meldingen waar rellen zullen gaan uitbreken. De politie zo een poging het Engelse voetbal met het oog op de EK end jaar, een beter imago te verschaffen. :hBl'Lisse verslaat Van Nispen FC Lisse (za) heeft gisteravond een oefenduel met vierde- I Af ier^an Nispen met 6-1 gewonnen. In de eerste helft stelde ?het eerste team op wat in een 5-0 ruststand resulteerde. De punten kwamen van Mark Ens (2x), Barry Opdam, Leon van (wet en Rene Ras. In de tweede 45 minuten scoorden de re- es van Lisse door Michel van de Boogaard nog een keer 00 dat Van Nispen de eer kon redden. lordwijk speelt gelijk tegen UVS Noordwijk voetbalde gisteravond tegen UVS (2-2). de Leidenaars scoorden Richard Onstenk en Stephen van n. André de Ridder en Kees Smit maakten de doelpunten Noordwijk, dat Jan Hordijk een strafschop zag missen. De nvvedstrijd tussen w Noordwijk en ADO uit Den Haag wordt s vo 'taande donderdag niet in Noordwijk maar in Den Haag ge- <arp tó. [Jj alt onderbreekt zegereeks Van Reek Piet Kralt heeft André van Reek een slechte dienst Le« ezen. De geroutineerde Rijnsburgse wielrenner hield zijn 3130 ga uit Lisse gisteravond af van diens 22ste overwinning bij ;amateurs van dit seizoen. Na 60 kilometer verwees Kralt, ijn zesde zege van het jaar boekte, Van Reek in de massa- At naar de tweede plaats. alphen aan den run ARC dobbert alweer acht jaar rond in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal. En elk seizoen is de Racing te slecht voor de top en te goed voor de gradatie. Het wordt tijd om eens stevig in de bus te blazen, vinden be stuurders en spons'ors. In de 'bollenstreekliga' willen de Alp- henaren niet langer e:en bijrol vervullen. Ze weten op sportpark Zeger- sloot heel goed dat het tijd (en geld) kost om topclubs als Kat wijk, Quick Boys en FC Lisse in te halen. Maar ARC wil om te beginnen verlost worde n van de jaarlijks terugkerende stoelen dans rond de rode streep. Want al is men zo langzamerhand ge specialiseerd in het overleven, er komt een seizoen w aarin al les tegenzit. ARC wil daar niet op wachten en mikt nu op het 'linkerrijtje'. Met een grote schoonmaak als basis. Acht spe lers vertrokken en er kwamen er evenveel voor terug.' Kwalitatief boekte de club vooruitgang. Al thans op papier. De s upporters moeten het allemaal nog zien. De harde kern vindt dat hun club het Alphense kar akter aan het verliezen is. Trainer Frans Koenen (geko men van GVW) en hel: verver ste eerste elftal hebben iets te bewijzen. De ex-prof v an NEC deinst niet terug voor het kar wei. „Aan namen, reputaties of een verleden heb ik niets. Ik be gin hier frank en vrij e ri ik kom Rene Lammers van ARC schopt de bal weg voor een Den Haag-aanvaller gevaarlijk kan worden. niet drie keer per week uit Arn- keuring en sommige spelers van van Katwijk en Lloyd de Meza hem om met ARC laatste te de oude selectie vertelde hij eer- van Marken, werd rood-zwart worden". lijk dat het beter was om naar danig versterkt. Met de terug- De oefenmeester heeft zelf een andere club uit te zien. keer van keepér Remco Tuinen- mede de bezem gehanteerd in Ndet drie spelers van rivaal Al- burg (AZ) en de talenten Ed mei al was hij toen officieel nog phense Boys (Stanley Macnack, Borst (MMO) en Fabian Gelder- niet in dienst. Er werd geen spe- Marcel de Jong, Marco Parinus- blom (DCV) heeft Koenen een Ier gehaald zonder zijn goed- sa) en twee toppers uit het za- groep die in potentie bij de eer- terdagvoetbal, Henk Langemaat ste zes moet eindigen. FOTO BENM DE BRUYN Tegen FC Den Haag werd gis teravond het nieuwe gezicht van ARC overigens nog maar gedeeltelijk zichtbaar. Lange maat, Borst en De Meza vierden nog vakantie en er was een rijtje geblesseerden. Niettemin maakten de Alphenaren tegen de eerste-divisieploeg alvast een frisse en gedreven indruk. Al leen in de beginfase stond de Racing achterin verschrikkelijk te knoeien met als gevolg een snelle achterstand. Keeper San- der Pieterse liet een makkelijke bal glippen (0-1), libero Rene Lammers speelde zomaar Edwin Grunholz aan die alleen op de goal af kon gaan en ver der was de dekking verre van optimaal. In de tweede helft pakte ARC het steviger aan, met Marco Dijkhuizen in de leiders rol. Al is de ploeg pas een week in training, naarmate het duel vorderde begon ARC steeds he ter te spelen. Met name invaller Gelderblom toonde zich een ge dreven en technisch begaafde aanvaller. Koenen kan voorin wel wat extra's gebruiken nu blonde Rob Koster geheel on verwachts is gestopt. De snelle spits heeft gehoor gegeven aan het verzoek van zijn werkgever om te stoppen met voetbal. De wedstrijd .van ARC van avond tegen NSV gaat niet door. De Alphenaren kunnen zich nu helemaal concentreren op de kraker tegen PSV donderdag. Den Haag-coach 'Theo Verlan gen was jaloers. „Jullie hebben verdorie een beter oefenpro gramma dan wij." ARC - FC Den llaag 0-7 (0-4). 14 Van der l'adl 0-120. Grunholz 0-2, 22. Van der Padi 0-3, 39. Grunholz 0-4, 56. Adam 0-5, 84. Grunholz 0-6, 88. Sleyn 0-7. Scheidsrechter: Van der Werf. toe schouwers: 400. ARC: Pieterse: Koster, Dimmers, Van Harselaar (Van Meggelen), Macnack (Kooy; Parinussa, Dijkhuizen, Van de Veldt (De long). Kesting (Gelderblom); Boer, Bos, leiden pieter van der vliet Het zit de organisatie' van de Euro Rugby Cup'95 niet mee. Het evenement, dat 23 tot en met 27 augustus bij Dl OK wordt gespeeld, heeft te kantpen met afzeggingen. Swansea uit Wales, heeft de organisatie pe r fax ge meld geen zin in een ireis naar Leiden te hebben. Dl: bonds coach van Wales se'lecteerde maar liefst negen spiders van Swansea voor eer) zeer aantrek kelijke trip naar Zuid-Afrika. Als vervanger is Pontyp ridd, de nummer twee van Wal-es, bena derd. Volgens Yves Kumnuer, voor zitter van de Stichting Euro Rugby Promotion, is aan dit handelen niets te doeif?.. „Het is voor die spelers veel interessan ter om met hun nation ale team mee te gaan dan op ons toer nooi te spelen. Het blijkt dat een Euro Rugby Cup nog niet tot de topevenementen wordt geschouwd, iets dat overigens wel snel zal gaan gebeuren, om- -dat er vanuit heel Europa veel interesse is voor de vorm waar in het nu is opgezet". De tweede domper die de or ganisatie te verwerken kreeg, was de afzegging van de Franse clubs Toulon en Toulouse. Doordat in Frankrijk pas laat de data voor de bekerstrijd bekend werden gemaakt, is het voor de Franse kampioen niet mogelijk om in een speelschema van woensdag en zondag ook nog eens naar Leiden te komen. „Er bestaan goede contacten met beide clubs en ze willen ook dolgraag aan ons toernooi deel nemen. Alleen door deze zet van de Franse bond staan we machteloos". Als vervanger wordt het Belgische Boitsfort uitgenodigd. De Brusselse rug byclub is landskampioenschap, bekerwinnaar en levert zes spe lers voor het Belgisch team, dat eind vorig jaar Nederland nog versloeg. Kummer, die er nog steeds van overtuigd is dat het een geslaagd evenement wordt, vindt niet dat het toernooi door deze wijzigingen is verzwakt. „Er lopen hier straks toch erg veel internationals op het veld, waarvan er een flink aantal op het WK in Zuid-Afrika hebben gespeeld. We zijn als organisatie nog steeds een roepende in de internationale rugbywoestijn. Alle grote internationale clubs kennen DIOK en de inhoud van de Euro Rugby Cup. Het pro bleem is alleen dat ons toernooi nog geen vaste plek heeft op de internationale kalender. We ho pen dat dat volgend jaar anders is, want ons uitgangspunt is nog Personele problemen bij Leidse landskampioen De voorbereidingen van lands kampioen DIOK op het nieuwe seizoen lopen geenszins vlek keloos. De nieuw aangetrokken Zuid-Afrikaanse coach Kevin O'Rourke is wegens familie omstandigheden teruggekeerd naar zijn vaderland en zal ze ker de komende drie maanden ontbreken aan de Smaragd laan. Verder is na jaren van trouwe dienst international fly- half Mare Michelsen gestopt. Het ontbreken van deze routi nier kan DIOK het komencje seizoen wel eens gaan opbre ken, omdat een goede opvol ger nog .niet is gevonden. Tot die tijd zal zijn positie waar schijnlijk worden overgeno men door alleskunner Ferry Noordermeer. De Zuid-Afri kaanse full-back Thomas Jack son, die DIOK tijdens de afge lopen play-offs kwam verster ken, is inmiddels ook alweer vertrokken. Voor DIOK is het maar te ho pen dat international Justin Verhoog op tijd van zijn rug blessure genezen is om Jack son te vervangen. Een blessure is er ook nog voor Robert Broers. De Leidse flanker kampt met hevige pijnen in de heup wat trainen onmogelijk maakt. steeds een Europa Cup voor kampioenen". Voor rugbylieffiebbers valt er tijdens de strijd om de Euro Rugby Cup'95 nog genoeg te zien. Naast de Ierse kampioen Blackrock wordt Schotland ver tegenwoordigd doqr Borough- muir, dat naast de internatio nals Peter Wright, Ivan 'Tukaio en Dereck Stark ook de beschik king over ex-All Black Sean Lin- een heeft. Engeland wordt tijdens de Euro Rugby Cup vertegenwoord door de fameuze Wasps. Abso lute uitblinkers bij de Londense club zijn de gelouterde interna tionals fly-half Robby Andrew, winger/full back Simon Hunter, de Schotse international eerste rijer Nick Popplewell en de Ca nadese reus Norm Headly, naast l^awrence Dallaglio, Nick Greenstock en Paul Delaney.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17