'Flamenco blijft een raadsel' feministische film als pening festival Utrecht Cultuur Kunst Jeugdcultuur op nieuwe telefoonkaarten 'Historisch' geschenk Architectuurinstituut voorstelling afgelast ")or vliegtuigbom Jonge ontwerpers reizen naar toekomst 5DAG 8 AUGUSTUS 1995 (posities in Leiden en de regio Medewerkers, oud-medewerkers en oud-patiënten ex- HO tefren 101 en met 6 sePtember hun werken in het Diacones- ïstraahuis aan de Houtlaan in Leiden. De expositie is dagelijks te jjken van 8.00 tot 20.00 uur. Tot 13 september is in de biblio- 14ék aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten werk te zien van 18j;n Persson. De oranjevereniging Katwijk aan den Rijn houdt af 21 augustus de zevende Oranje-expositie in Het Dorps- 14 s, aan de Kerklaan 10a in Katwijk aan den Rijn. Er valt werk te ance'onc^eren van verschillende kunstenaars. In verzorgingshuis ènburg zijn tot en met 10 september tekeningen en schilde- n te zien van Fran van der Wolk. Dillenburg is geopend van .15. JO tot 16.00 uur. x ïwnieuw prijs voor 'De Tasjesdief fERDAMDe Tasjesdief is opnieuw in de prijzen gevallen. De 3Cjwon de Grote Prijs van het 4de Internationale Kinderfilm- jval van Japan in Tokyo. Eerder dit jaar kreeg de film tijdens 9. st4nternationale Filmfestival van Berlijn de Glazen Beer. De 18 lesdiefishet debuut van regisseur Maria Peters. Olivier Tui- 'speelt de hoofdrol. De film, gebaseerd op het gelijknamige k van Mieke van Hooft, gaat over een jongetje dat onder Ing van criminelen tasjes gaat stelen. De film is nog in enkele alerlandse bioscopen te zien. De TROS zendt de film te zijner- -bit op televisie. 895,r e 19 jncert Chris Isaak in Vredenburg cht Chris Isaak komt naar ons land met zijn Forever Blue un° t' Op zondag 1 september treedt de zanger/songwriter op in 'iekcentrum Vredenburg in Utrecht. Kaartverkoop bij de be- lie adressen. r" da|S Isaak: Forever Blue Tour. 13.li 70-3 archieffoto pr Cristina Hoyos met Caminos Andaluces in Nederland Als een pauw beweegt ze zich over het podium. Het licht volgt langzaam de schreden van de koningin van de fla menco, gekleed in een jurk van groen-blauwe stroken. Haar handen maken een cirkelende beweging boven het hoofd. Cristina Hoyos lacht het publiek minzaam toe, terwijl ze het indrukwekkende benenwerk overlaat aan de groep jonge dansers die haar vergezelt in de show Ca minos Andaluces. Raffinement en rijpheid compenseren ruimschoots haar leeftijd. De jaren hebben haar het tem perament niet ontnomen. Integendeel. amsterdam simone tangelder Cristina's innerlijke kracht is al leen maar sterker geworden. En kracht, daar gaat het om bij de dramatische dans uit het Spaanse Andalusië. Met de voorstelling, die Hoyös met haar in 1988 geformeerde groep geeft, wil ze een hommage brengen aan de dorpen in die streek. De kracht van deSpaanse danseres komt voort uit levens wijsheid. Negenenveertig jaar levenservaring wordt in haar dans gereflecteerd. Met mini male bewegingen weet ze het publiek te ontroeren. „Vergelijk het met een oudere dichter. Vroeger had hij een hele pagina nodig, nu kan hij het in twee zinnen zeggen." Cristina kreeg tijdens de ope- ningsceromonie van de Olym pische Spelen in Barcelona in '92 slechts vijf minuten de tijd om het hart en de passie van Zuid-Spanje aan de wereld te laten zien. Sindsdien toont Hoyos van Tokyo tot Parijs haar interpretatie van de flamenco. Nu is het de beurt aan Neder land. Raadsel De danseres die in 1983 de rol van de rivale van Carmen in de gelijknamige film van Carlos Saura vertolkte en groot werd als vaste partner van flamenco koning Antonio Gades, zal niet al te lang meer op het podium staan. „Als er na Caminos An daluces nog een nieuwe show komt, zal dat mijn laatste zijn." Hoyos wil zich vooral gaan toe leggen op choreografie. Het blijkt onmogelijk om fla menco met een paar woorden te definiëren. Zelfs voor Cristina is het een raadsel. „Een raadsel van passie, jaloezie, liefde en sensualiteit. Het is de expressie van het leven." Flamenco is Cristina al op jonge leeftijd 'overkomen'. „Mijn vader bracht op een dag een transistorradio mee naar huis. Vanaf die dag danste ik op iedere noot die uit het apparaat kwam." In de arme Sevillaanse wijk waar de flamencokoningin op groeide, leefden de mensen dicht op elkaar en drong ook de muziek van de buren door de dunne muren van het huis van de Hoyos naar binnen. De voe dingsbodem van de dans ligt in het uiterste zuiden van Spanje op de plek waar arabieren, jo den, zigeuners en Grieken hun invloeden als zandkorrels met de Spaanse grond hebben ver mengd. Er is sprake van een culturele rolverdeling binnen de flamen co. Hoyos: „De rauwe, naturel klinkende stemmen van de zi geuners zijn door geen Span jaard te evenaren." Maar door het lichaam van dansers en gi taristen stroomt puur Spaans bloed. „Het echte flamencoge- voel is pas op het publiek over te brengen als het diep vanuit het binnenste komt. De gitaris ten klemmen hun instrument dicht tegen zich aan om via de klankkast van hun gitaar de li chaamstaal naar buiten te laten komen." Hoyos maakt een duidelijk onderscheid tussen de dans die in een opwelling tijdens een feest in de volkswijken, de Fer- ria, of gewoon thuis kan ont staan, en podiumkunst. Zelf be drijft ze beide soorten. „Ik ben een geboren danseres. Flamen co is als podiumkunst omstre den omdat er fanatici zijn die beweren dat het alleen kan ont staan vanuit een gevoel dat nooit gestyleerd gebracht zou kunnen worden." Hoyos, die al vijfendertig jaar op de planken staat, is van me ning dat professionele dansers heel goed in staat zijn om een uit gevoel ontstane dansbewe ging overtuigend op het podi um te brengen. „Wie zijn pu bliek serieus neemt, kan de per formance niet aan de toevallig heden van de aanwezigheid van 'duende' overlaten. Stel dat die kracht op een dag ontbreekt." Hoyos is van mening dat ie dereen in staat is om flamenco te leren voelen, spelen en dan sen. Ze juicht de initiatieven voor flamencoscholen in de Ne derlandse steden dan ook van harte toe. „Gitaar en dans ma ken flamenco overal ter wereld mogelijk, maar het gaat vooral om het gevoel. Met alleen de juiste jurk en een bloem in het haar, kom je er niet. Caminos Andaluces. Tot en met zondag 13 augustus (behalve woensdag 9 augustus) in de Stadsschouwburg in Am sterdam. Cristina Hoyos: „Met alleen de juiste jurk en een bloem in het haar, kom je er niet." iï pieter van lierop dag or Marleen Gorris geregis- 5.16 tragikomedie 'Antonia' is iin als openingsfilm van tiende editie van het Ne ds Film Festival (20 tot en september'in Utrecht). ;e van Ammelrooy speelt 21 cofdrol: een 80-jarige boe- op de dag dat ze zal terugziet op een leven a ze zich zelden heeft la- iMgeloren door mannen. noviefen besloten vertoning tij- 3 igjiet Festival van Cannes - 3.20 vrouwelijk publiek was welkom - typeerde het 13-pcaanse vakblad Variety de opn Gorris als een zeer ge- 2l]e 'feministische feel 12-Jnovie'. Naast Willeke van fclrooy spelen onder ande- s Dottermans, Jan Decleir, erenfja de Graaf en Dora van joen in 'Antonia' mee. 21 tf jffiche van dit festival is door Jos Stelling, de "tien jaar geleden de fefnemer was van het na- jop e filmfestival. De Utrecht Micne Vc geanjrpen do< lie vijftie: Fefnemer se cineast biedt een sterk aan zijn eigen film 'De Vliegende Hollander' .herinnerende voor stelling van een in lompen ge hulde man die, gekneveld aan dikke zwevende touwen, voortstrompelt door een weids maar plat landschap met ergens in de verte nog een klein mo lentje. Het is een adequate verzinne beelding van de minder floris sante staat waarin momenteel de Nederlandse cinema ver keert. Met een begroting van ruim 1,4 miljoen gulden be schikt het festival evenwel over voldoende middelen om de minnaars van Nederlandse filmkunst gedurende tien dagen een hart onder de riem te ste ken. Opsteker Met betrekking tot het prestige en de financiële vooruitzichten van het festival zelf is het voor directeur Jacques van Heijnin- gen een opsteker dat Philips zich heeft laten verleiden tot meerjarige steun. Het concern wordt hoofdsponsor van het festival en exclusieve sponsor van het Film Gala waar op 29 september de Gouden Kalveren zullen worden uitgereikt. Het Gala komt dit keer in het spe ciale teken te staan van 100 jaar Nederlandse cinema. De AVRO- televisie zal vanuit de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht rechtstreeks de festivi teiten rond de prijsuitreiking verslaan op Nederland 1 Het speciale historische ac cent van deze vijftiende editie van het festival zal eerder, op 21 september, een hoogtepunt krijgen tijdens de herpremière van de in 1917 gemaakte speel film 'Het Geheim Van Delft'. Dat is een drama afkomstig uit de legendarische Filmfabriek Hollandia in Haarlem dat lange tijd verloren was gewaand, maar waarvan recent een kopie werd teruggevonden. De volledig gerestaureerde film werd door Henny Vrienten voorzien van nieuwe muziek die in Utrecht 'live' zal worden uitgevoerd door het Basho En semble onder leiding van Jur- rien Sligter, met voor deze gele genheid versterking door Joost Belinfante en Fay Lovski. Archief van Rotterdams bureau rotterdam anp den haag PTT Telecom geeft vanaf vandaag een nieuwe serie telefoonkaarten uit met als thema 'Jonge Gasten '95'. De serie bestaat uit vier kaarten, met een waarde van één, vijf, tien, en vijfentwintig gulden, ontworpen door de Rotterdamse Marieke Wessels. Op elk van de kaarten komt een aspect van de jonge rencultuur tot uitdrukking: hiphop, skate, cyber en house. De vier telefoonkaarten zijn los en in een verzamelmap te koop. De verzamelmap is voor 45 gulden ver krijgbaar bij Primafoon en Verzamelservice Telefoonkaarten (06-0993360). De oplage van de verza melmap is 13.000 stuks. Het Nederlands Architectuurin stituut (NAi) krijgt het archief over de periode 1910-1985 van het Rotterdamse Architectenbu reau Van den Broek en Bakema. Het NAi noemt de schenking van historische betekenis, om dat het bureau mede het ge zicht bepaalde van de Neder landse architectuur. Het ont wierp onder meer de Van Nelle- fabriek in Rotterdam, het Feye- noordstadion en de voormalige telefooncel. Tentoonstelling Ter gelegenheid van de over dracht is in het NAi vanaf 29 au gustus de tentoonstelling Een telefooncel op de Lijnbaan te zien. Burgemeester Peper van Rotterdam verricht op 28 au gustus de opening. De expositie geeft een indruk van het archief dat exclusief de maquettes, zo'n anderhalve ki lometer aan kastplanken be slaat. Blikvanger is de telefoon cel die L.C. van der Vlugt in 1931-1933 ontwierp. De presen tatie duurt tot en met 26 no vember. Voor 1997 staat een grote tentoonstelling over het architectenbureau op het pro gramma. Oprichter van het bureau is Michiel Brinkman, aan wie het NAi eerder dit jaar de tentoon stelling Industriecultuur aan de Maas wijdde. Vijftien jaar na de oprichting kwam zijn zoon I. Brinkman bij de zaak. Stadion Brinkman en Van der Vlugt ont wierpen samen een aantal ge bouwen in Rotterdam, die nu als monumenten van het Nieti we Bouwen worden be schouwd. Bekend zijn de Van Nelle-fabriek (1926-1930), hel Feyenoordstadion 1934 -1936) en de Bergpolderflat (1932-34). Aan dat laatste project werkte ook architect Van Tijen mee. In de jaren daarna presen teerde het bureau onder meer de Lijnbaan (Rotterdam, 1948- 1953) en het niet gerealiseerde plan Pampus, een stadsdeel in het IJ (Amsterdam, 1965). dg Amsterdam heeft de ■slac e"in£ De Sirenen afgelast mo8elijlce aanwe- I van een niet ontplofte i die in het IJ. Het be- Jobeert de zeven ton aan voor de produktie te ver- 1 op de gemeente, omdat het iged een laat stadium duide- dat er wellicht een bom de locatie van de voor- irenen zou van 29 augus- en met 3 september ge worden op het Stenen Op de plek in het IJ waar 'nton met een publieks- zou komen, ligt moge- n vliegtuigbom uit de e Wereldoorlog. Floating dam ontdekte dit zelf (in augustus op een kaart c d'enst Energie en Water- ^00 In juli was er al vergun- oor de voorstelling ver- door het stadsdeel Wes - Die toestemming is ;e de bom ingetrokken, ens een woordvoerder van d'e gemeente levert het pro jectiel geen acuut gevaar op en is het ook onduidelijk of de bom echt op de betreffende plek ligt. De gemeente wilde echter geen onverantwoorde risico's nemen met de bouw van een tribune. De actieve opsporing van oude bommen is enkele jaren gele den gestopt vanwege bezuini gingen. Traceren van het betref fende exemplaar in het IJ is ook moeilijk omdat daar nog veel meer ijzeren voorwerpen liggen. Het Explosieven Opruimings Commando is nu wel ingescha keld om de bom op te sporen. Dat is echter te laat voor de voorstelling, waarvoor alle voor bereidingen al waren getroffen. Er zijn kosten gemaakt voor personeel en materiaal. Die be lopen totaal zeven ton. De ge meente onderzoekt of ze die kosten vanwege nalatigheid moet betalen. Floating Amsterdan heeft de voorstelling afgelast omdat de locatie bepalend was voor De Sirenen. Wellicht gaat het stuk volgend jaar door. Muriel Appel ontwierp deze kast, uitgevoerd in oranje met blauwe, ova le raampjes. foto gpd amsterdam fran^oise ledeboer Zou dat wel lekker zitten, zo'n witte polyester overall van Petra de Jonge? En wat te denken van haar kleding van industriële materialen als fotopolymeer, natfiltratiedoek en oranje zeef drukgaas? Op de expositie van net afgestudeerde ontwerpers in de Amsterdamse galerie Nanky de Vreeze liggen ook de science fiction-achtige brillen met klempunten van Hing-Cheung Yeung. Passen is verboden, maar wie zich daarmee uitdost zou zeker nog veel qpzien ba ren. Omdat de dromen van de jongste generatie ontwerpers straks toch de winkels gaan vul len, is deze uitstalling dan ook een spannend reisje naar de toekomst van de consument. Nanky de Vreeze heeft onder dak gevonden in een voormali ge schuilkerk aan de Keizers gracht in Amsterdam, op loop afstand van het Centraal Sta tion. De grote en hoge ruimte is bij uitstek geschikt om de vaak fors uitgevallen produkten van leerlingen van kunstacademies en hogescholen voor de kun sten uit het hele land tot hun recht te laten komen. Op initia tief van Stichting De Zayer se lecteerde een jury, waarin onder anderen de befaamde indus trieel ontwerper Gijs Bakker zit ting had, produkten die uiteen lopen van feestartikelen en kle den, voor doodskisten tot kas ten, sieraden en stoelen. De mode-ontwerpers zijn echter in de meerderheid, waar bij de Nederlandse Smirnoff Fashion Award-winnaar Petra de Jonge het boegbeeld vormt. Ze combineert haar rubberach tig aanvoelende kleren met zachte stoffen en mag daarmee in november meedoen aan de internationale finale in Zuid- Afrika. Haar collega Dimitry Krul vond inspiratie in de schoon heid van bloemkelken en maak te papierstoffen breedgeschou derde jurk-jasjes met massieve en cape-achtige vonnen. En op nieuw rijst de vraag: zou dat wel lekker ziften, zo'n papierstoffen geval? Marco Marcus zocht het juist in het verleden en maakte shirts, broeken en jassen van traditionele materialen als wol en katoen. Op foto's die bij de kleding hangen is te zien hoe de man van Marcus eruit ziet: hij is stoer, heeft een ferme tors met borsthaar en kan zo meedoen in een TV-serie waarin ridderlij ke ruiters op weg zyn het kwaad te bestrijden. Lopen mode-ontwerpers nu eenmaal vaak mijlen vooruit op wat de 'gewone' burger durlt te dragen, bij veel andere produk ten op deze expositie zal nie mand huiverig voor een aan koop zijn. Henk Urselmann maakte bijvoorbeeld de beeld schone spiraalveren WC-borstel met houten handvat waarmee hij een ontwerp-wedstrijd van de Hema won. De tijd van uit vallende haren en goedkoop plastic heeft Urselmann in een klap naar het verleden verwe zen en dat scheelt vast een hoop ergernis bij het schoon maken. De kasten van Muriel Appel wijken af van de gebruikelijke rech t- toe rech t- aan - p rod ukten die nu in de meeste huiskamers staan. Ze wil het praktische, functionele ontwerp-uitgangs- punt combineren met het irra tionele en persoonlijke en laat zich daarbij inspireren door de fantasiewereld van kinderen. Appel slaagde daar wonderwel toen ze in een oranje kast vier blauwe ovalen raampjes plaats te die van groot naar klein ver lopen. Dat ziet er zo intrigerend uit dat ook deze kast vast kopers zal kunnen trekken. „De perfectie bestaat niet, binnen een perfect interieur zullen altijd onvermijdelijke dis sonanten bestaan. Maar als we deze beschouwen en behande len als schoonheidsvlekjes in plaats van een noodzakelijk kwaad, kunnen ze iets positiefs aan de ruimte toevoegen", be dacht Paul Hessels. Met dat uit gangspunt ontwierp hij stop contacten die op een gewone standaard-inbouwdoos passen. Wie zou dat niet in huis willen hebben, zo'n Hessels-produkt dat een fraai glooiend heuveltje op de muur is in plaats van het gebruikelijke gatenpaneel? De expositie 'Oogst in De Zayer III' in galerie Nanky de Vreeze (Keizersgracht 22, Am sterdam) duurt lot 31 augustus. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15