Nog geen lontract monorail DIGROS 'Alsofje die andere scouts al jaren kent' ff mm-.y Ruzie over uitbouw Van fraude verdachte ambtenaar vecht schorsing aan Boomkwekers tonen milieuvriendelijkheid Regio Leiden/Rijn Veenstreek heeft het laagste prijspeil van Hailerlantl! 'f V yV-T" r x ir MISDAG 8 AUGUSTUS 1995 -Jiielheidscontrolcs in regio ■Ufio» I )e politie heeft gistermiddag drie snelheidscontroles in TUfrëgiö gehouden. Op de Persant Snoepweg in Leiderdorp re in 54 van de 220 automobilisten te hard. De hoogste snelheid ■jdroeg 85 kilometer per uur bedroeg, terwijl de maximum IHelheid daar 50 is. Op de provinciale weg 5 in Rijpwetering Jr trd door 29 van de 200 passanten te veel gas gegeven. De togst gemeten snelheid bedroeg daar 119 kilometer per uur bij hLi maximum toegestane snelheid van 80. De Rijndijk in Ha- |Hswoude, waar 50 kilometer per uur is toegestaan, werd gister- ur rond gecontroleerd. Van de 930 passerende auto's reden er 340 hard. De snelste reed 108 kilometer per uur. ^Iphenaar in arrest na brand {uwKOOPEen 25-jarige Alphenaar is afgelopen nacht gearres- ■Ird op verdenking van brandstichting bij een transportbedrijf i^i de Transportweg in Nieuwkoop. Een van de geparkeerde it jleggers was daar in de nacht van zondag op maandag in knd gestoken. De gewaarschuwde eigenaar wist de vrachtwa- Hhdie het hardst brandde, tussen de andere voertuigen van- Hn te rijden. Vervolgens bluste hij de brand met eigen blus- Iddelen. De schade bedraagt naar schatting 400.000 gulden. Jvereenkomsten over de re- Itie en het onderhoud van (hangende treintje vormen i struikelblok meer, maar fend Monorail en ZWN kun- 4het niet eens worden over Èclame-overeenkomst. „We ofjiet over kleine details nog [eens, maar ik verwacht dat jeze week nog tot een com- lis kunnen komen", aldus >ictleider D. Bikker van ■jbergen, dat samen met india Kloos de bv Holland sjorail vormt. 'ijde reclame-overeenkomst Tt ZWN de reclamerechten jaan Holland Monorail. De pillen van mening betref- iolgens Bikker niet de finan- DE TIJD gtei N on ntie. De inschrijving voor kantie-activiteiten voor tie- n jongeren vindt plaats op ïdag 21 augustus van 10.00 .00 uur in buurthuis De chwijk of buurthuis Ste- idei iof. Inschrijving is noodza- om mee te kunnen doen. n programma staan kwal en. een sportmiddag (2,50 in), vliegers maken (2,50 gulden), roeien (2,50 gulden), een nacht-strandwandeling (5 gulden) en een video-avond. Be talen bij inschrijving. Heempark. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN wandelt op zondag 27 augustus door het'Heempark. De wande ling begint om 14.00 uur bij de ingang aan de Oegstgeesterweg. Van alles te doen op Wereld Jamboree af' -^overeenkomsten voor realisatie, onderhoud en recla- 'voor de monorail van het NS-station in Alphen naar ircheologisch themapark Archeon hadden gisteroch- feestelijk moeten worden ondertekend, maar zijn Ir onenigheid tussen Holland Monorail en het open- -vervoerbedrijf ZWN uitgesteld. De onderhandelaars :n echter nog deze week tot overeenstemming te ko- zodat de eerste paal voor de monorail zoals ge ld binnen een maand kan worden geslagen. ciële onderdelen van de over eenkomst. „Het ga<Tt om puur inhoudelijke details." Die waren voor Holland Monorail echter van genoeg belang om een be roep te doen op de ontbinden de voorwaarden en de onderte kening van de overeenkomsten uit te stellen. niet dat de feitelijke bouw van de monorail wordt uitgesteld. Bikker hqopt dat eind augustus of begin september de eerste paal wordt geslagen. „Die plan ning is nog niet concreet, maar dat moet kunnen", aldus Bik ker. De monorail tussen station en themapark kan dan in mei volgend jaar in gebruik worden genomen. DRONTEN ALICE VAN SCHUPPEN Draaiorgelmuziek klinkt op de Baden Powell Avenue. Japan ners proberen een paar klom pen uit, terwijl een groep Ame rikanen zich op een nagebouw de dijk verzamelt voor een foto. De Plaza, het centrale terrein op de Jamboree, is oer-Hollands ingericht, maar er heerst een in ternationale sfeer. Links en rechts worden de meest uiteen lopende talen gesproken. Mi- mespelers imiteren bezoekers, tot grote hilariteit van een stel Italianen. Gejuich stijgt op als een scout door de rodeostier op het luchtkussen wordt geslin gerd. Op het terrein aan de rand van het Veluwemeer in Dronten hebben ruim 25.000 scouts uit meer dan 120 verschillende lan den hun tenten opgeslagen. Vo rige week opende Koningin Beatrix de Wereld Jamboree in de Flevopolder. Eens in de vier jaar komen scouts tussen de 14 en de 18 jaar bijeen, telkens in een ander land. Verbroedering, internationale vriendschappen en 'Future is now' (de toekomst is nu) zijn de leuzen, maar voor al de spectaculaire activiteiten, zoals parachutespringen, dui ken en zeilen zijn voor veel scouts een belangrijke reden om aan de Jamboree deel te ne men. Kriebels De 14-jarige Corina Benning uit Leiden kreeg een jaar geleden de Jamboree-kriebels. „Ik wilde met een paar vriendinnen naar de Europese Jamboree, vorig jaar in Dronten. Maar op het laatste moment gingen ze niet mee. Het deelnemersgeld heb ik toen apart gezet en ik heb door gespaard voor de Wereld Jam boree. Op de Europese Jambo ree ben ik gewoon een dagje gaan kijken." Buitenlandse vrienden of vriendinnen heeft Corina nog niet echt. „Met activiteiten zit je elke keer in een ander groepje", legt ze uit. „Het is trouwens best lastig dat je zoveel Engels moet praten. Ik heb meegedaan aan een workshop van Green peace en het Wereld Natuur- fonds en daar moest je iets ver- - jwk (SNife .4*JlV:-a,,"T De Leidse Corina Benning in haar troepkamp op de Jamboree: „Steeds Engels praten is best lastig." FOTO AXI PRESS tellen over bomen in je eigen Corina is al acht jaar lid van troep. Van tevoren heeft ze zich land. Dat valt niet mee in het de Leidse Sleutelgroep en zit bij niet echt een voorstelling van Engels." de Nederlandse 'Anton Pieck- de Jamboree kunnen maken, „Ik wist niet wat het was, maar nu ik er ben heb ik het heel erg naar m'n zin", vertelt ze en thousiast. „Er is zoveel te doen, als je geen ticket hebt voor een activiteit, kan je altijd nog naar de Plaza. En 's avonds zijn er landenfestivals, kampvuur en disco." Op de Plaza wordt hel steeds drukker. Voor de Albert Heyn, met een houten gevel die sterk aan de Zaanse Schans doet den ken, heeft zich een groot aantal scouts verzameld. Er mag maar een bepaald aantal mensen te gelijk naar binnen, omdat de klantenstroom anders niet te verwerken is. Limonade en snoep gaan als warme broodjes over de toonbank. Ook voor het GWK-kantoor staat een lange rij. „Dit filiaal trekt meer bezoe kers dan het kantoor op Am sterdam Centraal", verzekert één van de wachtenden. Mesdagtroep Even verderop in het troep kamp zit Ingrid de Jager van de Derjagroep uit Oegstgeest. Ze maakt deel uit van de Mesdag troep en is helemaal in de ban van het Jamboreegevoel. „ledereen praat met elkaar en groet elkaar, alsof je die andere scouts al jaren kent", verweordt ze dat gevoel. „Dat vind ik het leukste van de hele Jamboree." Haar stem klinkt hees. „Die he se stem heb ik al sinds de twee de dag", zegt ze lachend. Trots laat ze een Japanse Jamboreepet zien. „Geswopt voor een Nederlands petje", verklaart ze. De buitenlandse troepkampen worden veel door haar bezocht. „We hebben pas bij de Chinezen gegeten. Dat viel niet mee hoor, met stokjes eten. Die Chinezen kunnen ook niet stil zitten. Ze lopen steeds van tafel, het lijkt wel of ze tege lijk eten en de afwas doen. We kregen ook een soort snoepjes van ze, maar die waren héél Wat Ingrid tegenvalt is het vroege opstaan. „Voor sommige activiteiten moet je al om zes uur op. Maar eigenlijk is verder alles leuk. Ik heb al gezeild en meegedaan aan een toneelvoor stelling en ik ga nog alternatief koken en de survivaltrack doen. Het liefst zou ik ook nog gaan parasailen." I. PLV -CHEF HANSKOENEKOOP.071 -356429 LEIDERDORP DORITH LIGTVOET Zijn vrouw zat als kind in een concentratiekamp en is bang voor blinde muren. De buren hebben echter een kleine huis kamer en willen die vergroten. Ze plannen een uitbouw waar hun buurvrouw helaas tegen aan zal moeten kijken. Een twist in de Leiderdorpse Emmastraat daarover eindigde gistermiddag bij de Haagse rechtbank. Advo caat Sprenger eiste in kort ge ding dat de buren de werk zaamheden stopzetten. Behalve de gezondheidspro-; blemen van mevrouw voerdtv Sprenger nog meer bezwaren; tegen de bouw aan. De uitbouw' zou ongeveer drie meter hoog en 2,5 meter breed worden. De lichtinval in de keuken zou daardoor minder worden. Bo vendien dreigt de uitbouw de grens tussen beide tuinen te overschrijden, omdat beide bg- ren ook al onenigheid hebben over de erfafscheiding. De buren zeiden begrip te hebben voor de problemen van mevrouw. Daarom hadden ze in een vroeg stadium geprobeerd om te overleggen. Maar hun, buurman wilde nergens van weten. „Al voordat ze een aan vraag voor een bouwvergun ning hadden ingediend lag er een bezwaarschrift bij de ge meente", zei hun advocaat Dé Miliano. De relatie tussen beide buren is sindsdien gedaald tot koel kasttemperatuur. De Miliano zei dat de hinder van de uil bouw aanvaardbaar zal blijven. Rechter Dil probeerde beide partijen tot elkaar te brengen. Waren er geen mogelijkheden om minder hoog te bouwen óf via een soort zitkuil de grond in te gaan? Het bleek allemaal niet mogelijk. De bouwlustige buur man is wel bereid de muur te verschuiven, zodat de ruzie over de tuingrens tol het verleden behoort. De rechtbank doet 15' augustus uitspraak. WASSENAAR DORITH LIGTVOET De gemeente Wassenaar vreest dat zij voor minimaal een ton is benadeeld door fraude van drie ambtenaren op de gemeentelij ke stortplaats. In ruil voor smeergeld zouden zij illegale stort van groenafval hebben toegestaan. Gemeentewoordvoerder P.J. Schaap maakte gistermiddag bij de bestuursrechter in Den Haag duidelijk dat de gemeente het drietal op grond van deze gege vens en eigen onderzoek voor lopig heeft geschorst. M. Bayens, advocaat van een van de ambtenaren vroeg bestuurs rechter M. van Reenen-Stroebel om de schorsing ongedaan te maken. Zijn cliënt wil weer aan het werk. De man zit sinds enkele we ken thuis. Samen met twee an deren zou hij een overeenkomst hebben afgesloten met enkele tuinbedrijven. Om de hoge stortkosten te ontlopen, zouden zij tegen betaling van enkele duizenden guldens aan steek penningen hun afval zonder verdere kosten hebben ge dumpt. Bayens zette vraagtekens bij het bedrag dat de gemeente heeft misgelopen door de han delwijze van deze ambtenaar. Om meer dan vierduizend gul den kon het niet gaan. Boven dien vond hij dat de gemeente de problemen gedeeltelijk aan zichzelf te wijten heeft. De nale ving van het milieubeleid en de controle op ambtenaren zijn aan alle kanten tekort gescho ten. De advocaat zei ook dat de gemeente de man veel te laat op het matje heeft geroepen. „Ik vind het onredelijk dat de gemeente de zaak eerst een jaar op zijn beloop laat en liever een andere kant opkijkt. Nu wil zij een paar kleine radertjes in het geheel aansprakelijk stellen." Hoewel justitie de zaak nog in onderzoek heeft, noemde Schaap de gegevens in de poli- tiesiukken op voorhand ernstig. In een proces-verbaal komt bij voorbeeld naar voren dat de fraude vijf tot zes jaar geleden is begonnen. Per maand zou de ambtenaar vijfhonderd gulden aan steekpenningen hebben aangenomen. Dat de gemeente de zaak te lang op zijn beloop heeft gela ten, bestreed Schaap. Men zou pas in december geruchten over fraude hebben gehoord. Vervol gens heeft de gemeente eerst zelf een onderzoek ingesteld. Dit was in april afgerond. Op dat moment was duidelijk dat ook tuindersbedrijven betrok' i ken waren bij de malversaties. „Om te voorkomen dat we die kopschuw zouden maken, zijp de ambtenaren pas in juni ge hoord en geschorst." Dat de ge meente in gebreke is gebleven bij de controle, vond Schaap een wel heel brutale beschuldi ging- De rechter doet 14 augustus uitspraak. Open dagen op Proefstation BOSKOOP MONICA WESSELING Dat ook boomkwekers op aller lei manieren hun bedrijf milieu vriendelijker kunnen maken, to nen zij tijdens de open dagen op 17 en 18 augustus op het Proefstation voor de Boomlcwe- kerij in Boskoop. Gietwater wordt opnieuw ge bruikt, lieveheersbeestjes wor den uitgezet ter bestrijding van luizen en eerst worden de tem peratuur en luchtvochtigheid gemeten alvorens de spuitma- cHine uit de schuur wordt ge haald. Op het Proefstation voor de Boomkwekerij is de afgelo pen vier jaar gewerkt aan een zogeheten Geïntegreerd Be drijfssysteem: een manier van bedrijfsvoering die minder milieubelastend is. Bemesting van de sloten en de grond en resten bestrijdings middelen vormen de grootste milieuproblemen die de boom kwekerijen veroorzaken. Die be mesting is, zo legt gewasspecia list Van Tol uit, terug te dringen door in de kassen het gietwater met meststoffen opnieuw te ge bruiken. Het water dat de plant niet 'opdrinkt' wordt opgevan gen en opnieuw over de plant gegooid. Dat kan niet zomaar, want de boomkwekerij is zeer beducht voor de uiterst besmet telijke ziekte fytophthora. Door het water rond te pompen, kan de ziekte zich razendsnel over een hele kas verspreiden. Maar het proefstation heeft hiertegen een middel gevonden: het water wordt in een zandbak gezuiverd voordat het weer wordt rondge pompt. Buiten de kas kan de vervui ling met meststoffen worden te ruggedrongen door eerst eens te V'V-V' ft' i V Een tuinmedewerker bekijkt met een loep de schadelijke beestjes terwijl gewasonderzoeker R. van Tol (rechts) een bus met roofmijten leegschudt. FOTO» BEN DE BRUYN kijken of er nog genoeg mest in de grond zit en of de plant wel mest nodig heeft. Ook het gebruik van bestrij dingsmiddelen kan worden ver minderd. Zo werd er tot voor kort elke twee weken gespoten tegen de schimmel meeldauw. Wil deze schimmel kunnen groeien, dan moet het warm en vochtig zijn. Op het proefstation 'is een 'meettoren' uitgetest. Temperatuur, vochtigheid en de tijd dat de bladeren nat blijven, wordt gemeten. Pas als de om standigheden voor de schimmel gunstig zijn, wordt er gespoten. Tegen een flink aantal plagen kunnen natuurlijke vijanden worden ingezet zoals galmug- gen, sluipwespen en lieveheers beestjes. Alle methoden om het milieu te sparen zijn te zien tijdens def open dagen die op 17 en 18 au gustus op het proefstation wor den gehouden. Tussen 10.00 en 17.00 uur kunnen boomkwekers en andere geïnteresseerden te recht bij het station aan Rijne- veld in Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13