De grote tafel staat weer in het middelpunt Consument Opvallendcool'-meubel Zwembadzak geeft een verkoelend bad Weersvooruitzich WOENSDAG 9 AUGUSTUS Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht >|e Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Maandag liet de zon het voor de verandering een hele dag afwe ten; een bijzondere gebeurtenis in deze kwaliteitszomer, die bol staat van zonovergoten warme dagen. Uitgestrekte wolkenvel den, die in de noordelijke stro ming vanaf de Noordzee binnen zeilden, hielden het kwik op 20 a 21 graden; een temperatuur, die we na een subtropische periode als fris ervaren, maar die vrij nor maal is voor augustus. Je kunt je natuurlijk wel afvra gen, wat in dit warme tijdperk ei genlijk 'normaal' is. Officieel wordt de normale temperatuur afgeleid van een gemiddelde over dertig jaar. Zo hanteert het KNMI de gemiddelde augustustempe- ratuur van 1960 tot 1990 (22 graden als maximum). Sinds 1988 is de temperatuur in ons land echter plotseling met één graad gestegen; ook in de zomer is er sprake van een serieuze 'temperatuursprong'. Deze stijging v?" temperatuur is zeer bijzonder. De kans dat de hoge temperatuur va de laatste zeven jaren op toeval berust, wordt kleiner geschat dank procent. I We maken momenteel een klimaatregime mee, dat uniek is sedert i het begin van de instrumentele waarnemingen, zo'n drie eeuwen leden. 1 Ex-KNMI-er Bart van Mourik, die statistisch onderzoek verricht naj ons veranderende klimaat sinds het einde van de jaren tachtig, sul reert zelfs het gebruik van 'noodnormalen', waarbij de gemiddelde temperatuur per maand wordt opgewaardeerd. Hij merkt daarbij uL op, dat een periode van zeven jaar wel erg kort is als referentie-pen 1 de. Het is ook niet zeker of het huidige klimaatregime doorzet. Het inmiddels zo vertrouwde hoogzomerse weertype laat niet langL zich wachten. Een nieuw, kerngezond hogedrukgebied komt dichtj ons land te liggen. Daarmee wordt de relatief koele aanvoer vanaf morgen vervangen door continentale lucht; eerst uit het oosten, la in de week uit de zeer warme zuidhoek. De zon, die in de loop varug vanmiddag al steeds overtuigendër doorkomt, staat de komende o] gen als alleenheerser aan de hemel. Het kwik gaat elke dag een treetje omhoog. Morgen wordt al 25 grl J den gehaald en mogelijk wacht ons later in de week weer tropischj warmte. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 Royale eiken tafel voor een feestelijke maaltijd, maar ook fijn voor de kinderen om aan te spelen. foto cpo Er is de laatste tijd een toene mende vraag naar grote tafels. Eigenlijk vreemd, als men zich realiseert dat de gezinnen steeds kleiner worden. Maar waar voor gezellig samen eten met vrienden of familie een aantal jaren het restaurant als locatie werd gekozen, geven we momenteel weer de voor keur aan thuis ontvangen en zelf een potje koken. Door de eeuwen heen is de ta fel belangrijk geweest als etensdrager. Soms letterlijk. In de middeleeuwse ridder burchten bijvoorbeeld was het de gewoonte om - als het tijd werd voor de maaltijd - schra gen neer te zetten, waarna van spijzen voorziene tafelbladen werden binnengedragen en op de schragen gelegd. Deze ta fels werden ook niet afge ruimd maar gewoon met alles erop en eraan weggedragen door het personeel. Omdat er voor dagelijks ge bruik in onze kleinere huis houdens geen behoefte is aan of plaats is voor een tafel van extra groot formaat, kiest men dikwijls voor een model dat niet al te veel ruimte in beslag neemt, doch voor bepaalde gelegenheden kan worden vergroot. De ouderwetse uit- schuiftafel - waarbij aan de uiteinden een blad kan wor den uitgetrokken - zien we steeds minder. De moderne versie heeft bladen waarmee vanuit het midden de vergro ting kan worden gerealiseerd: door uittrekken, uitklappen of het tussenplaatsen van losse bladen (waarvoor je dan wel altijd weer een bergplaats moet zien te vinden). Met dit systeem-vanuit-het-midden kan ook een ronde tafel tot een forser formaat worden uit gebouwd. Je krijgt dan een ovale tafel. De ronde tafel vraagt welis waar wat meer ruimte dan de rechthoekige - die ook nog strak tegen de wand kan wor den geschoven - maar heeft weer andere voordelen. Zo kun je aan een ronde tafel ge makkelijker inschikken zonder dat je elkaar meteen met de ellebogen in de weg zit. Aan een model dat voor zes pero- nen is bedoeld kun je meestal ook met z'n zevenen pro bleemloos eten. Wilt u kaas fondue, vleesfondue of een andere eenpansmaaltijd serve ren, dan zit aan een ronde ta fel bovendien iedereen even ver van de pan of schaal. Een grote tafel geeft gezellig heid. Het is dan ook plezierig als daar ruimte voor is en men zich niet tot een vergroottafel hoeft te beperken. Nog een ander aspect komt om de hoek kijken bij de keu ze tussen een vaste grote of uit te breiden kleine tafel. Men koopt meestal slechts het aan tal stoelen bij de tafel, afge stemd op de standaard afme tingen. Worden er bladen aan toegevoegd, dan moet er bij gesleept worden. Vaak stoelen uit keuken of slaapkamer. Praktisch om in dat geval toch een paar extra tafelstoelen aan te schaffen en die - buiten ge bruik - onder te brengen in de slaapkamer of de hal. Moeten er verschillende stoelen rond de eettafel worden geplaatst, verberg ze dan alle onder een zelfde hoes. Een veel toege paste oplossing tegenwoordig. OPGAVE OPLOSSING KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuiden flinke zonni- i perioden en droog. In het noorden meer bewol king en een enkele bui. Middagtemperatuur langs de westkust tussen 13 en 17 graden. In het zuidoos- naxima oplopend naar 23 graden. Zweden: Perioden met zon en droog. In het noorden met name vandaag nog kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 18 gra den, morgen in het zuiden n boven de 20. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Maximumtem peratuur ongeveer 21 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen droog, vrij zonnig en rustig weer. Plaatselijk mist. Enige stij ging van temperatuur met op morgen op veel plaatsen maxima tussen 22 en 26 graden. België en Luxemburg: Vandaag nog wat wolkenvelden en in het oosten aanvankelijk nog kans op een bui. Verder zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vandaag rond 22 graden, morgen een fractie hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het westen en noordwesten droog en geregeld zon; elders nog vrij veel wolkenvelden en in het oosten nog enkele regen- of onweersbuien. Morgen overal droog en meer zon. Middagtem peratuur vandaag circa 22 graden, mor gen iets hoger; maxima langs het Kanaal rond 19 graden. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur vlak aan zee rond 28 gra den, landinwaarts boven de 30. Madeira: Flinke zonnige perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Vrij zonnig; in het noorden, en dan met name rond de Pyreneeën soms wat wol kenvelden en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur aan de costa's tussen 27 en 32 graden, landin waarts op veel plaatsen 32 tot 36 gra den; langs de Golf van Biskaje wordt het morgen ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig; in het noorden ook wolken velden. Droog. Maxima rond 27 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, maar soms ook mist of laaghangende wolken. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee^ tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Maxima vlak aan zee rond 33 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Morgen nabij de Pyreneeën opnieuw flink wat wolken; verder iets meer zon en een geleidelijk afnemende buienkans. Middagtempera tuur vandaag rond 25 graden, langs de Middellandse Zeekust iets hoger; mor gen overal een beetje warmer. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 31 graden. Italië: Vandaag vooral in het zuiden vrij zonnig. Verder veranderlijk bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien. Gelei delijk iets lagere temperaturen met op morgen maxima van 26 graden hier en daar in het noorden tot iets boven de 30 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, maar met na me op Corsica soms ook wolkenvelden. Kleine kans op een enkele (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 29 graden. Malta: Vrij zonnig. Middagtemperatuur circa 33 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur meest 30 graden of iets Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera- aan de meeste kusten en op Cyprus rond 30 graden. Duitsland: Vandaag in de zuidelijke helft een paar stevige regen- en onweersbuien. Verder naast wolkenvelden ook geregeld zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 22 graden. Zwitserland: In het algemeen veel bewolking kele stevige regen- of Plaatselijk kan veel de loop van meer flank van Oostenrijk: In het algemeen veel buiige regen, soms met onweer, lijk kan veel neerslag vallen, temperatuur rond 23 graden, va het oosten enkele graden hoger. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon. maar ook eeni regen-'of onweersbui. MiddagteifN tuur vandaag rond 25, morgen onint 22 graden. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.14 Zon onder Maan op 20.03 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk I Hoog 02.49* 15.25 02.22 Laag 11.05* 23.20 10.46 *£n) Weerrapporten 07 augustus 20 uur Amsterdam De Bilt Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires Los Angeles halfbew. New Orleans licht hew. New York licht bew. Horizontaal: 1. lichtgeraakt; 2. vaartuig; 3. persoon die voor de t.v. de aan kondigingen doet; 4. maand; 5. beroep; 6. afwijzen; 7. gewricht; 8. tijd dat iets duurt. TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Commissaris Bulle Bas schonk geen geloof aan heer Bommels woorden. Mompelend schreef hij zijn bonnetje en gaf toen toestemming tot dporrij- den. „Wat die Bommel heeft weet ik niet", sprak hij tot zichzelf, terwijl hij de Oude Schicht naoogde. „Niet al leen dat hij traag en suffig is, maar hij wordt nog kinderachtig ook. Wat een stompzinnige uitvlucht, dat hij door een slak werd ingehaald." „Wat die Bulle Bas heeft, weet ik niet", klaagde heer Ollie intussen. „Hij wordt steeds lomper en brutaler en hij luistert niet eens wanneer men hem iets uitlegt. Waarom zei jij dan ook niets, jonge vriend?" „Hij zou mij ook niet geloofd heb ben", zei Tom Poes. „Dat van die slak was nu wel de waarheid - maar als de waarheid te gek klinkt kan men beter zijn mond houden." Heer Ollie dacht enige tijd na over deze diepe woorden en bracht inmiddels zijn voertuig voor Bommelstein tot stilstand. „Kinderpraat", hernam hij uitstappend. „De waarheid is de waarheid en daar houd ik mij aan. Dag Joost. Is de tafel al gedekt?" „Ik heb mijn best gedaan, als u mij toe staat", zei de bediende. „Maar ik ben niet geslaagd." ,Wat bedoel je daar mee?" vroeg zijn werkgever, de wenkbrauwen fron send. „Waarom praatje zo moeilijk?" „Het is heel betreurenswaardig", ver volgde de trouwe knecht. „Maar er is iets vreemds aan de gang. „Toen ik de kaas op tafel zette, zoefde er iets en fft... weg was de kaas. En met het andere beleg ging het evenzo, wan neer ik me zo mag uitdrukken." Heer Bommels gelaat betrok. 'Joost", sprak hij streng, „dat is de meest stompzinnige uitvlucht, die ik ooit gehoord heb. Je hebt natuurlijk ge woon vergeten om boodschappen te doen." SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? WOORDZOEKER Overgebleven woord: KROONREIGER Keukenapparatuur, dus ook de koelkast, is jarenlang min of meer gebonden ge weest aan bepaalde, in- of tussenbouw, afmetingen. Dat had vanzelfsprekend con sequenties voor de nuttige inhoud er van. Nu apparaten langzaam maar zeker weer gezien mogen worden, zijn ook die 'standaard' afmetin gen niet meer bin dend. Dat is goed te zien aan de nieuwe koel-vriescombinatie 'GT511 A-DS set' van General Electric, die door afmeting en vorm associaties op roept met de ouder wetse Amerikaanse 'fridge'. Deze kast meet na melijk 1.626x71 lx- 711 cm en heeft een nuttige inhoud van maar liefst 434 liter, waarvan 329 koel- en 105 vriesruimte. De, over de volle lengte van handgrepen voorziene, bolle deuren van dit imposante 'meubel' zijn net als de rest van de buitenkant van roestvrij staal. Ondanks de knipoog naar het verleden is het een ultra modern, milieubewust, CFK-vrij, zuinig (verbruik 807 kW per jaar) en prak tisch ingedeeld apparaat. Het koelgedeelte is voorzien van in hoog te verstelbare hardglazen draagplateaus, automatische ontdooiing en een uitgekiende verlichting. Het no-frost systeem in het, vier sterren, vriesgedeelte houdt dat compartiment volledig condens- en ijsvrij. De deuren van het koel-vriesmodel hebben over de volle lengte hand grepen. foto cpd baar. Ook een zwembadtrapje van roestvrijstaal met kunststof treden is te koop. Na de zomer laat u het bad leeglopen (via een afvoerputje uiteraard en niet zomaar in de tuin omkieperen) en kan het worden opgeborgen. Veel ruimte vraagt deze leeggelopen zak niet. De kleinste uitvoering van dit bad komt op ruim 2.500 gulden. HEINZ In deze hete zomer snakken we vaak naar een verkoe lend bad. Maar als je in de hitte terug fietst van het zwembad, is de verkoeling meestal weer teniet gedaan voordatje thuis bent. Een badje achter in de tuin is dan de droomwens van velen. Te laat om nu nog aan een ingewikkelde bouwtoestand te beginnen, dan is de Fill 'n Swim mis schien iets voor u. Dit type bad kan op elke vlakke onder grond worden neergezet. Het is een soort zak die zich bij het vullen automatisch op richt met behulp van de drijvende bovenrand. Het ziet er misschien louter als een kinderbadje uit, maar vergis u niet. Deze tobbe is leverbaar met een doorsnede van 4,5 tot 6,5 meter. De hoog te is steeds 1,20 m. Voor schoonblijvend zwemwater is een bijpassend filter verkrijg-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12