NS: 67 uur geen trein Eurotransplant ergert zich aan wilde verhalen «Goedkope zonneboiler lop dak van woning sep n Leiden Markant bouwwerk Restaurant Camino Real op Internet Zuydtwijck volgeboekt Familieruzie ontaardt in massale vechtpartij Buren In Casa woest over plek fietsenrekken blNSDAG 8 AUGUSTUS 1995 heigeld Dd ucm cpe. Inbraak in bedrijf leiden In een bedrijfspand aan de Nieuwenhuizenweg is afgelo pen weekeinde ingebroken. De dader nam kabelkasten, tl-bui- zen, montagerails en een behoorlijke hoeveelheid pluggen en schroeven mee. Het pand is van een technisch installatiebureau in Leiderdorp en moet worden verbouwd. Kritische dief steelt wasgoed leiden Van een waslijn aan de Bernhardstraat zijn gistermiddag drie spijkerbroeken, een spijkerjack en overhemden gestolen. De dief haalde niet alles kritiekloos van de lijn. Voor het ondergoed en de sokken haalde hij zijn neus op. Café doelwit inbrekers leiden Een café aan de Hogewoerd is gisterochtend het doelwit geweest van inbrekers. Omdat de voordeur niet op het nachtslot zat, konden de daders met de zogenoemde flippermethode bin nenkomen. Ze forceerden de gokkast en deden een greep in de kasse. De buit bedroeg tussen de 1500 en 2000 gulden. Postzak gestolen leiden Een postzak is zaterdag gestolen uit de hal van een be jaardencentrum aan de Beethovenlaan. De postbode had ge woontegetrouw de zak neergezet terwijl hij de post in het cen trum bezorgde. Bij terugkomst was de zak verdwenen. Er zat post in voor de Kennedylaan, het Wagnerplein, het Lisztpad, de Isoldehof en een gedeelte van de Beethovenlaan. ANNO 1895 Donderdag 8 Augustus Hedenmorgen had H. De R., bouwman, wonende aan den Vliet, gemeente Stompwijk, bij het terugkomen van het melk brengen het ongeluk dat zijn paard, een mooi, jong, zwart beest, voorbij den korenmolen schrikte van een rietmat en linksaf in het water sprong, de melkbrik met zich meenemende. Het paard ver dronk. Doordien De R. dadelijk rechts van den wagen was ge sprongen, kwam hij er goed af. De schade kan veilig op een vijf honderd gulden geschat worden. ANNO 1970 zaterdag 8 augustus Een groepje trouwe bezoekers van het zwembad „De Zijl" in Leiden is een paar dagen geleden een handtekeningenactie be gonnen tot behoud van deze zweminrichting. In het verleden is al eens eerder de sluiting van het bad overwogen. In De Kooi ge looft men nu, dat dit lot niet veraf is. Vorig jaar trok zwembad „De Zijl" nog 55.000 bezoekers. De gemeente onderzoekt thans, of het de moeite waard is om het verouderde buurtbad nog op te leiden henny van egmond Honderd Leidenaars krijgen de jogelijkheid goedkoop een onneboiler aan te schaffen. De [emeente Leiden en de Ener- Watervoorziening Rijn- ind geven aan honderd gezin extra subsidie van dui- :end gulden. Het Rijk geeft ook luizend gulden bij aankoop van milieu-vriendelijke boiler, •en zonneboiler is duur. „Zon loiler kost 4.000 gulden of vertelt Bram Sytsma van le EWR. De aanschaf terugver- lienen via besparingen is dan in feite onmogelijk. Maar de aanschafsubsidie wordt iet wel financieel heel wat aan- rekkelijker, aldus Sytsma. Met een zonneboiler wordt arm water de helft goedkoper, en gezin van vier personen be- ipaart bij een gemiddeld ver- tussen de 100 en 200 gul- eden per jaar. Een zonneboiler zo heeft de EWR berekend, 11 lertig jaar mee, zodat de aan- jaar of tien geld )plevert. Volgens Sytsma is het niet ;rlijk de gehele aanschafprijs' lee te nemen bij de berekenin- ;n over het voordeel. „Wij vanuit dat mensen de tnneboiler aanschaffen die toe nieuwe boiler of jeyser. Mensen dus, die toch Deten investeren. Als je iet een nieuwe boiler hebt aan- jeschaft, is het dus heel wat sifrninder aantrekkelijk", zegt de irfWR-man. Op 2 september van 10 tot 16 - - k-.ï De Sterflat is een van de markantste bouwwerken van na de oorlog in Leiden. Deze studentenflat, bij het kruispunt van de Churchilllaan en de Haagweg is midden onderaan deze foto te zien. De daarachter gelegen nieuwbouwwijk de Coebel, is ook duidelijk herkenbaar. Linksmidden: een deel van Zuid-West. Van de Stevenshof, een derde stukje opvallende nieuw bouw, is rechts bovenaan nog net iets te zien. Op de bovenste helft van de foto ligt Voorschoten, met helemaal links de Vlietlanden. foto frans rombout leiden frank buurman Leiden blijft toonaangevend op Internet: na de digitale make laar is nu ook het eerste digitale restaurant op de elektronische snelweg verschenen. Om pre cies te zijn Camino Real, aan de Doelensteeg 8. Het volledige i het resta i op Real i Internet beschikbaar. Mede-eigenaar H Kaap van Car antwoordelijk voor de restau rantpagina op hel 'World Wide Web' op Internet, het grote in ternationale netwerk. „Ik geloof dat wij het eerste restaurant zijn dat op Internet staat. Internet heeft een grote toekomst, het is een ideaal medium. Over een paar jaar heeft iedereen een aansluiting." Het voordeel van Internet is dat je veel informatie kwijt kan. „Wij hebben een nogal uitgebreid menu. Als je dat in een krant zou zetten zou je een paginagrote advertentie nodig hebben." Wie de pagina van Camino Real opvraagt krijgt een foto van het restaurant te zien en wat al gemene informatie. Daarna kunnen drie menu's worden be keken: het driegangenmenu, het viergangenmenu en hot Ja panse menu. Voorlopig nog in het Engels, maar binnenkort ook in het Nederlands. „Reserveren kan ook, via e-mail. En ik ben ook van plan om een receptendatabank toe te voe gen", aldus Van der Kaap. De Camino-pagina staat nu een week op het net en Van der Kaap heeft al enkele reacties binnengekregen. „Uit de VS bij voorbeeld. Daar heb je als Leids restaurant niet zoveel aan, maar het is toch leuk. Via de Internet computers van de universiteit zullen veel studenten de pagina ook wel weten te vinden. Verder verwacht ik nu nog geen storm loop op het restaurant vanwege Internet, maar we zijn in ieder geval op de toekomst voorbe reid." Camino Real is te vinden op het Internet-adres 'http://www- .wp.com/camino'. uur is er een manifestatie rond de zonneboiler in het winkel centrum De Kopermolen in de Merenwijk. Die wijk is uitgeko zen als 'pilot-project'. „De wo ningen zijn in die wijk tussen de 20 en 25 jaar oud. Omdat er in de Merenwijk veel huizen al boilers hebben en die nu aan vervanging toe zijn, hebben we voor deze wijk gekozen." In de Merenwijk wordt ook een folder verspreid over de zonneboiler. Bij die folder zit ook een vra genlijst. Na invulling kan wor den bekeken of het profijtelijk is over te gaan tot plaatsing van een zonneboiler. Overigens kunnen ook Leidenaars uit an dere delen van de stad gebruik maken van de subsidie. De zonnecollector kan op elk daktype worden geplaatst. „Hij is niet groter dan een Velux- dakraam. Hij kan in een schuin dak, maar ook op een .plat dak worden gezet." De bouwkundi ge ingrepen blijven beperkt tot een paar gaten in het dak. De stichting Natuur en Milieu is zeer verguld met de extra subsidie van de gemeente Lei den en de EWR. „Slechts weinig gemeenten doen dat", aldus een woordvoerder. Natuur en Milieu wijst er op dat de boiler nog zo duur is omdat er maar weinig worden gemaakt. In heel Nederland zijn pas 10.000 zon neboilers geplaatst. In het kader van internationa le afspraken over de verbetering van het klimaat streeft Neder land naar 300.000 boilers in het jaar 2010. Het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag ligt in het weekeinde van 18 tot en met 20 augustus stil. Van vrij dagochtend tien uur tot maandagmorgen vijf uur zetten de Nederlandse Spoorwegen bussen in om reizigers naar de plaats van bestemming te vervoeren. De tjein kan niet rijden, omdat er wordt gewerkt aan de verdubbeling van de spoorlijn tussen beide steden. leiden monica wesseling De 'blokkade' duurt 67 uur. Vol gens de spoorwegen is een trein vrij-weekeinde nodig om de twee nieuwe sporen te kun nen aansluiten. Voor de reizi gers heeft het werk grote gevol gen. In de piekuren, zoals vrij dagavond, zullen er volgens een woordvoerder van NS elke mi nuut bussen naar Den Haag Centraal vertrekken. Daarnaast zal er een groot aantal stopbus sen rijden. Er komt geen busdienst van en naar Den Haag HS. Een woordvoerder zegt dat dit het inzetten van te veel bussen vergt. „We hebben er nu al zo'n 80 nodig. Bovendien, bijna nie mand hoeft echt op station Hol lands Spoor te zijn. Mensen rei zen meestal na het station nog een stukje verder. Dat moeten ze nu dan vanaf Centraal Sta tion doen en dat maakt niet zo veel uit." Op maandag 20 augustus moet de treinenloop weer nor maal zijn. De twee nieuwe spo ren worden dan nog niet ge bruikt: dat zal pas in de loop van het jaar gebeuren. In 1996 worden de twee lijnen in de nieuwe dienstregeling ingepast en dus optimaal gebruikt. Dit jaar al zullen de lijnen een einde kunnen maken aan de eindelo ze vertragingen op de lijn Lei den/Den Haag. Omdat er enkel spoor is, gebeurt het heel vaak dat een Intercity achter een stoptrein moet blijven hangen waardoor alle treinen vertraging oplopen. Voor de 'Leidse' treinreizigers is het de zoveelste keer dat ze ongemakken voor lief moeten nemen. In juli was er ook al een weekeinde waarin de treinen loop behoorlijk in de war was. De lijn Leiden-Lammenschans- Leiden CS ligt er bovendien om de haverklap uit. De spoorwegen noemen de aanstaande operatie 'uitzonder lijk'. Alleen bij de aanleg van de spoortunnel bij Rotterdam is er van een zo langdurige strem ming sprake geweest. leiden annet v Bij een vechtpartij aan de Os en Paarden- laan zijn de afgelopen nacht drie mensen gewond geraakt. Het gevecht ontstond door een ruzie tussen een 26-jarige man en de familie van zijn 25-jarige ex-vriendin, die al lemaal in dezelfde straat wonen. Vroeg in de avond spoot de 51-jarige moeder van de vrouw gas in de ogen van de man, waarop beiden door de politie werden opgepakt. Op het bureau besloot de man geen aangif te te doen, maar met hulp van advocaten de zaak onderling op te lossen. Toen de man vannacht met twee vrien den (24 en 29 jaar) thuiskwam en de 56-ja- rige vader van zijn ex-vriendin tegenkwam, liep de ruzie opnieuw uit de hand. De man en zijn vrienden gooiden de ramen van de familie van zijn ex met straatklinkers in en gingen daarna het huis in. Er onstond een gevecht tussen de drie mannen, de ex- vriendin, haar 33-jarige vriend en haar ou ders. Daarbij ontstond grote schade aan het interieur en de schutting in de achtertuin. De vader werd met een melkbus op zijn hoofd geslagen en verweerde zich vervol gens met een honkbalknuppel. De vader en zijn dochter liepen verschillende verwon dingen op. De 29-jarige vriend van de man werd met een hoofdwond naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. De drie vrien den zijn gearresteerd. jy 'ervolg van voorpagina m ,Un r deren in Italië. Wat moet je nu met zesduizend nieren van kin deren? Die kun je niet eens ge bruiken. Je kunt mensen ont voeren, verdoven en van een nier beroven, maar daar moet je wel een ontvanger voor hebben. Bloedgroep en weefselgroep moeten passen en er moet een kritisproef worden gedaan. En je weet niet of de geroofde nier ziek is. Nee, zoiets loont niet", zegt Persijn. De directeur van Eurotrans plant spant zich in om in Euro pa klaarheid te scheppen over de vraag wat er nu wel of niet waar is van al die verhalen over diefstal van organen. Hij heeft bij de Raad van Europa aange drongen op een onderzoek naar orgaanhandel- en roof. Ondertussen werkt Euro transplant plannen uit om art sen, verpleegkundigen en zie kenhuizen zo goed mogelijk voor te bereiden om met nabe staanden over orgaandonatie te kunnen praten. Het publiek moet eerlijk worden voorge licht, zegt Persijn. En dat moet eigenlijk al op de scholen begin- Volgens de directeur van Eu rotransplant zijn er nog altijd ziekenhuizen in Nederland, die nooit één donor aanmelden. „Ja, ook hier in de buurt. In Ne derland overlijden er jaarlijks 125.000 mensen: de helft thuis, de rest in ziekenhuizen, ver pleeghuizen enz. Wij zien actie ve ziekenhuizen, maar helaas ook passieve. En daar proberen we wat aan te doen." Persijn verwacht dat al die in spanningen zich uiteindelijk wel zullen vertalen in meer do nors. Hij zegt: „Als de publiciteit negatief is worden de mensen terughoudend. Ie kunt die on zekerheid wegnemen door ge woon eerlijk te vertellen wat er gebeurt. Wij sjoemelen absoluut niet. Alles.kan hier gewoon wor den gecontroleerd. Zwart op wit wordt vastgelegd waarom ie mand een orgaan heeft gekre gen en een ander niet. Euro- transplant zal zeker met die nieuwe wet op orgaandonatie die de Tweede Kamer nog niet zo lang geleden heeft aangeno men, geregeld met de inspectie te maken Hijgen hoe we te werk het zo heb- doen. Wat ons betreft: w ben niets te verbergen." Directeur Persijn heeft de Raad v ganen. i Europa gevraagd een onderzoek ii Het is niet meer mogelijk een bootreisje met de 'Zuydtwijck' te boeken. Tot aan het einde van deze maand is de boot van het ge lijknamige verpleeghuis aan de Aaltje Noordewierlaan in Leiden volgeboekt. Tientallen mensen moesten worden teleurgesteld. Inmiddels hebben enkele honderden lezers van deze krant deel genomen aan een boottochtje over de wateren in de omgeving van Leiden. Die gratis dagtochten waren te danken aan de hoge op brengst van een lezersactie om de boot van het verpleeghuis op te knappen. Omdat er geld overbleef werd besloten dagtochtjes voor oudere lezers van het Leidsch Dagblad te organiseren. dat bij de Koets-o-theek, de voorganger van In Casa, juist het stallen van de fietsen altijd veel klachten veroorzaakte. „Het nu laten herhalen van die situatie is een voorbeeld van slecht bestuur", aldus de heren, die in hun brief acties aankon digen als de gemeente niet op haar stappen terugkomt. Eigenaar Leo Kamphues van In Casa is eveneens niet tevre den. „Natuurlijk vrees ik over last voor de omwonenden", zegt hij. „Een kind kan op zijn vingers natellen dal die mensen straks met die fietsen pal onder de gevel van hun flat last krij- gen. Met de huidige oplossin gen - ook al is dat een tijdelijke - staan de fietsen op zestig, ze ventig meter afstand. Voor zo ver ik weet waren de omwonen den daar best tevreden over. Ik ben met deze oplossing niet ge lukkig en ik weet dat mijn buren er ook niet gelukkig mee zijn." De gemeente houdt vast aan de plek vlak naast de ingang van de discotheek omdat die plek in het herziene bestemmingsplan is aangewezen Over de plaats van de fietsenstalling waren geen bezwaarschriften binnen gekomen toen het bestem mingsplan werd herzien. „Maar toen stond ons appartementen gebouw er nog niet eens, had den we onze huizen nog niet gekocht", aldus bewoner Straat hof. „Hoe hadden we dan be zwaar kunnen maken." Discotheekeigenaar Kamp hues overweegt nu - ondanks het feit dat er al een aantal ge sprekken over de plaats van de permanente fietsenrekken zijn geweest - om opnieuw mét de gemeente rond de tafel gaan zitten. „Hoewel ik vrees dat daar weinig uit zal komen. Er is al gepraat en tol op heden zon der veel succes. Veel mogelijk heden om bezwaar te maken zijn er niet, doordat er in het bestemmingsplan een plek is aangewezen voor de rekken. En daar baal ik behoorlijk van. Bewoners van appartementen gebouw De Wieck aan de lam mermarkt en de eigenaar van Danssalon In Casa zijn woe dend op de gemeente die direct naast de gevel van het complex 21 fietsenrekken wil gaan plaat sen. Zij vrezen grote overlast door de maatregel. De drang hekken, die discotheekeigenaar Kamphues aan de overzijde van de weg had laten plaatsen als tijdelijke fietsenstalling, zijn burgemeester en wethouders echter een doorn in het oog. De bewuste hekken, zo kon digt het college aan, worden daarom eind augustus opgebor gen. Tegelijkertijd worden dan de gewraakte vaste fietsenrek ken geplaatst vlak bij de ingang van de discotheek. Volgens B en W had een aantal omwonenden geklaagd over de lelijke drang hekken op het parkeerterrein bij molen De Valk. Bewoners van appartemen tengebouw 'De Wieck', dat om In Casa is heen gebouwd, zien de maatregel die nu is aange kondigd, niet zitten. R. Straat hof: „We begrijpen het niet. Zoals het nu is geregeld, gaat het prima. De fietsen gaan alle maal netjes tegen de hekken en van In Casa lopen er portiers buiten rond om ervoor te zor gen dat alles netjes verloopt. I-aat ze bij de gemeente die fiet senrekken maar op het midden terrein zetten, waar nu de hek ken ook staan." Straathof en zijn 'buurman' J. n - beiden be de vereniging van het appartemen- hebben vandaag de ge :n daar- Dubbeldem stuurslid va eigenaren v tengebouw een protestbrief meente gestuurd. Ze in onder meer inzage in de klachten die bij de gemeente zouden zijn ontvangen over de dranghekken. „We geloven na melijk niet dat er veel is ge klaagd", aldus Dubbeldeman. De twee bewoners wijzen er op

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11