Wereldraad: VN verdienen steun Heilig jaar 2000 zet Rome op z'n kop Eerste hangspoorbrug Boven de Rocky Mountains even ee zakenrelatie bellen Kerk Samenleving Randstad NL Parking Service failliet verklaard Northwest en KLM verlagen tarieven op lijnen VS BUITENLAND KORT Zelfverdediging De bevrijding van Krajina door het Kroatische leger is een gerechtvaardige daad van zelfverdediging. Dat heeft kardinaal Franjo Kuha- ric, aartsbisschop van Za greb, voor de Kroatische tele visie verklaard. Volgens het hoofd van de RK-Kerk in Kroatië is het offensief in Krajina met de rooms-katho- lieke catechismus en de uit spraken van het Tweede Va ticaans Concilie te rijmen. Kuharic meent uit de cate chismus te kunnen afleiden dat het Kroatische offensief een rechtvaardige oorlog is. In artikel 2309 somt de cate chismus de voorwaarden voor wettige zelfverdediging op: de door de vijand toege brachte schade moet zwaar en blijvend zijn, alle geweld loze middelen moeten ge faald hebben, er moet. een goede kans op succes zijn, en het gebruik van geweld mag geen grotere kwalen met zich mee brengen dan het kwaad dat men wil uitschakelen. Bisschop Franjo Komarica van Banja Luka, dat in Bosnisch-Servische handen is, vreest intussen voor de verdrijving van alle overge bleven rooms-katholieken en moslims in de stad. Banvloek Alberto Miroli, tot vorig jaar hoofd van het Braziliaanse programma voor aidspreven- tie, had zich geen betere re clame voor zijn handboek voor scholieren kunnen wen sen. Nadat aartsbisschop Ed- gardo Storni van Santa Fe had besloten Miroli's boek over aidspreventie van rooms-katholieke scholen in zijn bisdom te weren, stroomden de tieners van Santa Fe het afgelopen week einde toe voor de workshops van de rooms-katholieke arts. Voordat Storni zijn ban vloek had uitgesproken, had den 4000 scholieren zich voor de workshops van Miro li gemeld. Uiteindelijk kwa men er nog eens 5000 Brazi liaanse tieners op de voor lichtingsbijeenkomst af. Mi roli moest naar een groot theater in Santa Fe uitwijken en een extra workshop ge ven. De Wereldraad van Kerken heeft de lidkerken opgeroe pen de Verenigde Naties alle steun te blijven geven. Vol gens secretaris-generaal dr. Konrad Raiser wordt het steeds duidelijker dat werken aan een 'wereldorde' een spirituele dimensie heeft. Volgens hem ligt daar een taak voor de kerken, in samenwerking met andere religies. vrienden erg teleurgesteld en doen twijfelen aan de zin van de organisatie', aldus Epps. Enige jaren geleden werd gesproken over een 'nieuwe wereldorde', maar volgens Epps is dat opti misme allang voorbij. Toch blijft de Wereldraad bij zijn uitspraak uit 1966 dat 'de VN de best denkbare structuur voor dit moment is om interna tionale vrede en recht na te streven'. Juist nu het de VN dui delijk is geworden dat er een vernieuwing nodig is, kan de oecumenische beweging vol gens Epps een bijdrage aan dat bezinningsproces leveren. De Wereldraad heeft het laatste nummer van zijn tijdschrift The Ecumenical Review grotendeels gewijd aan vijftig jaar Verenigde Naties (VN). Dwain C. Epps, se cretaris yan het Wereldraadpro gramma voor Gerechtigheid, vrede en heelheid van de schep ping, hoopt dat de artikelen zul len leiden tot een hernieuwde steun voor de VN. Volgens Epps is een pleidooi voor de VN bepaald niet over bodig. De machteloosheid van de VN in Ruanda en het voor malige Joegoslavië heeft 'veel ,,De VN moeten hervormd worden tot een instrument dat in staat is om de idealen van het eigen manifest uit te voeren", aldus Epps. In het manifest, dat in 1945 werd aanvaard, spreken de VN onder meer uit dat zij de tolerantie in de wereld willen bevorderen en de krachten wil len bundelen om er voor te zor gen dat fundamentele mensen rechten worden geëerbiedigd. Volgens Raiser is het manifest 'één van de meest verplichten de openbare documenten uit de menselijke geschiedenis'. De kerken hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan de tot stand koming van dat docu ment. De voorloper van de We reldraad van Kerken stelde in 1943 al een aantal politieke ac tiepunten op, die grotendeels door de VN zijn overgenomen. utrecht/rome dpa/anpzoekt, zal de stad niet meer herkennen", jubelt de krant, ongetwijfeld tot grote tevredenheid van paus Johannes Paulus II. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk bereidt zich immers al ja ren met grote gedrevenheid voor op de kerkelijke viering van het jubileumjaar. In het vorig jaar verschenen document Tertio millennio adveniente schrijft de paus dat hij zijn gehele pontificaat (sinds 1978) beschouwt als .voorbereiding op het heilig jaar. Ook het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) en de bisschop pensynodes die daarna zijn gehouden, plaatst hij in dit licht. In het jubileumjaar zullen grote manifestaties plaats vinden in Rome, zoals een internationaal eucharistisch congres en een 'ontmoeting van al le christenen'. Ook in Israël - het Vaticaan spreekt liever van het Heilig Land - heeft de RK Kerk plannen voor de herdenking van de geboorte van Jezus. Ter voorbereiding we^d in juni een synode van alle katholieke kerken in het Midden-Óósten In navolging van paus Johannes Paulus II heeft de eeuwige stad Rome grootse plannen met het jaar 2000. Een nieuwe metrolijn, vijftig nieuwe kerken en de renovatie van historische gebouwen zijn slechts enkele projecten ter voorbereiding op het 'heilig jaar'. De facelfft van de Italiaanse hoofdstad gaat in totaal een slordige 11.000 miljard lire (10 miljard gulden) kosten, bericht de Romeinse krant La Re- pubblica. Het grootste deel van het bedrag gaat zitten in de modernisering van het verkeerssys teem. De stad rekent in 2000 op ongeveer 40 miljoen toeristen. Die kunnen gebruik maken van vele vernieuwde wegen en van de nieuwe metrolijn tussen het tegen die tijd gerestaureerde Colosse um en de Sint Pieter. Ook zullen ze een bezoek kunnen brengen aan het nieuwe muziekcentrum dat ontworpen is door architect Renzo Piano. „Wie in het jaar 2000 als pelgrim Rome be- BEROEPINGSWERK ontheven vlootpredikant, wonende te DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de hervormde kerk van Hazerswoude-Dorp. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR TELEFAX Advertenties: Rooseveltstraat82 071-356356 Familieberichten: Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Redactie: ABONNEESERVICE Hoofdredactie: Abonnementen 071-128030 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur er Zaterdag 10.00-12.00 uur. DIRECTIE 07 B. M. Essenberg, ABONNEMENTEN G. P. Arnold (adjunct), J.Kiel (adjunct) bij vooruitbetaling: HOOFDREDACTIE per maand (acceptgiro) J.G. Majoor, F. Nypels, per maand (autom. betaling) H. G. van der Post (adjunct) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) PUBLIC RE LATIONS per jaar (acceptgiro) W. H. C. M. Steverink 071-356356 per jaar (autom. betaling) OMBUDSMAN VERZENDING PER POST R. D. Paauw Tel. dag. 9.30-11 REDACTIE LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting F. Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leid W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek geluidscassette beschikbaar. W. Spierdijk, chef sportredactie 08860-82345 (Centrum voor Gesprol J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco tuur, Grave). ZIEKE NHUI ZI ONGEVALLEN DIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesst en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewoncbezoektijden, voc ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoent pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uits voor partners echtgenoten en eigen kinderen. /I Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rui ij zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ol kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelki heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. j LE1DE Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.11 uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. jjori .{nog Het thuisfront vanuit het luchtruim boven Groenland even laten weten dat je twee uur vertraging hebt. Of een fax sturen naar een zakenrelatie in Tokyo, terwijl je de Rocky Mountains onder je door ziet glijden. Dat kan tegenwoordig in steeds meer vliegtuigen. Swissair liet tijdens het' weekeinde met gepaste trots weten dat passagiers in de eer ste helft van 1995 ruim 25.500 gesprekken voerden vanuit de lucht. Ook aan Nederlandse luchtvaartmaatschappijen is de technische vooruitgang niet voorbij gegaan. Zowel bij de KLM als bij MartinAir is het vanuit steeds meer vliegtuigen mogelijk om telefoontjes te plegen. MartinAir heeft als enige Nederlandse maat schappij zelfs een fax aan boord. De telefoon en fax aan boord leggen verbinding met een satelliet die op ongeveer 36.000 kilometer hoogte boven de aarde zweeft. In totaal zwe ven er rond de aardbol op ver schillende plekken vier van dergelijke satellieten. Voorlopig blijft het eenrich tingsverkeer. Het is niet moge lijk om je als luchtreiziger in het vliegtuig te laten bellen, maar dat is een kwestie van tijd. „Tien jaar geleden had den we ook niet gedacht dat je nu al vanuit een toestel zou kunnen telefoneren", zegt KLM-woordvoerderH. Leijte. De KLM heeft tot nu toe al leen de vliegtuigen die inter continentale vluchten verzor gen, voorzien van satelliet-te lefoon. Dat zijn 29 Boeing- 747's, zeven MD-1 I's en de pas aangeschafte Boeing 767. Omdat de nieuwe service pas sinds deze zomer bestaat, is volgens Leijte nog niet te zeg gen hoe populair bellen vanuit de lucht is. Het zijn zeke jbruil alleen zakenmensen die lefoon grijpen, zegt hij. een gemêleerd publiek. I) derti het zelf ook een keer gef Gewoon, omdat ik het vond." MartinAir voorzag inmi drie MD-1 I's van satellie nee foon en -fax, speciaal telgen hoeve van het zakenve richting de Verenigde Si Met name Florida, woordvoerder U. Buijs. Wie wil bellen, krijgt he stel op zijn zitplaats uitgiet door een stewardess. De ling geschiedt net zo si als pinnen bij een benzin EWR tion; door een creditcard de gleuf in het toestel te h Goedkoop is het niet minuut bellen kost de rei bijna tien dollar, plus ee genoemd „opstaptarief' vijf dollar voor het leggei de verbinding, aldus l Veel passagiers zoals dif^ü: van Swissair zullen er du 'ERVC zijn. De man bleef maar een uur en 23 minuten a lijn. Kosten: 1208 dollar, duurste liefdesverklaring geschiedenis van de bi!1; luchtvaart", verklaarde woordvoerder droog. De kleintjes onder de en derlandse luchtvaart F16 schappijen, Transavia (tr n vliegtuigen) en Air Hc^ro< (vier) kunnen hun passnkan de nieuwe service nog bieden. „We hebben ero. zoek naar verricht, maan ater tellietverbinding bleek vi fker kostbaar", zegt een Trans ;en woordvoerster. .er' twijft Air Holland denkt er vt |e r pig ook niet aan. „Wij vt 'em gen alleen chartervluchi jeme opdracht van touropei ene- Pas als die zeggen dat a waarde aan hechten df a^t£ we erover, maar zover i bu nograet" icha iple' Vo lii ierlij Op woerden Rond Woerden zijn de spoorwegen bezig met een groot aantal infrastructurele werken. Het verkeer uit Utrecht en Amsterdam wordt bij Harmeien via fly-overs van elkaar gescheiden en ten westen van Woerden bij de aftakking naar Leiden komt de eerste hangspoorbrug van Nederland. Het ontwerp van Holland Railconsult is een kunstwerk in meer dan één betekenis van het woord. De 440 meter lange brug is opge hangen aan een dertig meter hoge pyloon. Steunpunten zijn er nauwelijks en dat geeft een ruimtelijk en open effect. Het bouwwerk past daar door goed in het landschap. foto dijkstra DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 Het bedrijf NL Parking Service is failliet verklaard. Daardoor is het voornemen om in Den Haag, Rotterdam en Utrecht het 'Amerikaans parkeren' te intro duceren van de baan. In Am sterdam was NL Parking Service al enige maanden actief. De parkeerservice van het in Hoorn gevestigde bedrijf be stond eruit dat automobilisten die op stap willen hun auto voor •vijftien gulden vanaf de plaats van bestemming laten wegrij den. Medewerkers van NL Par king Service zorgen voor de stalling en het terugbrengen van de auto. „Een oplossing voor mensen die dichtbij hun reis doel willen uitstappen, maar 'dat in een druk stadscentrum niet kunnen omdat er onvol doende parkeergelegenheid is", vertelde directeur Paul Oostel- bos eerder. De directeur wijt de onder gang van zijn bedrijf aan het grote succes dat werd behaald in Amsterdam. „Dat klinkt te genstrijdig, maar zo is het wel", aldus Oostelbos. Het Ameri kaans parkeren nam in de hoofdstad zo'n vlucht, dat het stadsbestuur aanvullende maat regelen ging vragen. „Boven dien werd ons verteld dat de parkeerservice niet paste in het beleid om de stad autoluw te maken". NL Parking Service was aan vankelijk genoodzaakt meer mensen in dienst te nemen. „Maar door de nadruk op het autoluwe beleid konden we het Financieel niet meer opbren gen", aldus Oostelbos. „Dat was het begin van het einde.". Rijverbod voor 17 buschauffeurs schiphol anp De rijksverkeersinspectie heeft afgelopen zondag op de rijksweg A4 nabij Schiphol een grote controle gehouden op autobussen. Zeven tien bestuurders van touringcars kregen een rijverbod opgelegd. Vijf buitenlandse chauffeurs moesten direct een boete van in totaal 5000 gulden betalen. Dat heeft het ministerie van verkeer en water staat maandag meegedeeld. De controle was vooral gericht op de naleving van de rij- en rust tijden. In totaal controleerde de inspectie 160 autobussen. Daaruit bleek dat 25 bestuurders zich niet aan de regels hielden. De rijver boden werden vooral opgelegd aan chauffeurs van pendelritten vanuit Spanje. Begin juli verongelukte in Zuid-Frankrijk een Spaan se bus. Daarbij kwamen 22 mensen om het leven, onder wie twee Nederlanders. 1 Douane Amsterdam onderschept partij van 134 kilo cocaïne ,'Pe Amsterdamse douane heeft zondagavond 134 kilo zuivere co caïne onderschept. De partij lag in een container met koekjes in pen schip afkomstig uit Colombia. De straatwaarde is 13,4 miljoen gulden. Dat heeft de douane maandagavond meegedeeld. De douane selecteerde de lading van dertig containers voor con trole. In één daarvan vond ze tussen de lading koekjes vijf sporttas sen met 134 kilo cocaïne. De drugs zijn inmiddels vernietigd. Er zijn geen verdachten aangehouden. Verder zijn 86 postpakketten vernietigd waarin verdovende mid delen zaten. De pakketten wogen tussen de honderd gram en vijf kilo en waren de afgelopen maanden bij de afdeling pakketpost van de douane in Amsterdam aangetroffen. minneapolis «anp Vliegtickets van Northwest en KLM voor vluchten vanuit de Verenigde Staten naar Europa worden flink goedkoper. Op som mige lijndiensten kan een reiziger tot 30 procent korting krijgen. De prijsreductie geldt echter niét voor vluchten vanuit Euro pa naar de VS, zo heeft een woordvoerder van KLM gisteren verklaard. Northwest is met het initiatief gekomen. KLM volgt de actie van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, waarin het Neder landse bedrijf een belang van 25 procent heeft. Northwest komt met deze actie om dat het passagiersverkeer aan het eind van de zomer en in de herfst doorgaans wat minder groot is. Behalve Northwest verla gen ook enkele andere Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hun tarieven voor in tercontinentale vluchten in deze periode. Het goedkoopste tarief voor een retour vlucht New York-Amsterdam komt op 391 dollar uit. Voor Washington-Amsterdam is dat 426 dollar en voor Chicago-Amsterdam 454 dollar. Een heen- en terugreis vanuit Los Angeles naar Amsterdam is in het gun stigste geval 559 dollar. Om voor de korting in aanmerking te ko men moet de reiziger aan een aantal voor waarden voldoen. De vluchten moeten voor 18 augustus zijn geboekt en gelden uitslui tend in de periode van 16 september tot 15 december. Bovendien moet de reis drie we ken van te voren zijn vastgelegd. Extra kor ting kan de reiziger krijgen op de dagen maandag tot en met donderdag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10