Doedajev torpedeert akkoord Tsjetsjenië PRIJS- PRIMEUR Buitenland Politie houdt Koerden weg uit Frankfurt Frankrijk denk toch na ,P CHIRAC?^ soebandrio eist drie mensenlevens 'Dit is ongeveer de slechtste plek om schipbreuk te lijden' Franse justitie verdenkt pastoor van massamoord Oostenrijks meisje krijgt chemotherapie Lekker pootje baden Pakistan duldt mishandelen en misbruik schuldslaven' HAANDAG 31 JUL11995 '3-W' -Gewonden bij ontploffing in fabriek ^Q^Itokyo» Tenminste 27 mensen zijn vanmorgen gewond geraakt bij een explosie in een metaalfabriek in het district Saitama. on- igeveer 25 kilometer ten noordwesten van de Japanse hoofdstad IE- Tokyo. De meeste slachtoffers zijn arbeiders van de fabriek, die leigendom is van Mitsubishi. foto reuter ^Modder Pinatubo overspoelt dorpen i„ Jcaki"rnando« Zes dorpen in de provincie Pampanga op de Fili- I /vjpijnen zijn gisteren overspoeld door modder van de hellingen I cilvan de vulkaan Pinatubo. Deze modder, vermengd met lava, is i jdoor de hevige regenval van de laatste dagen naar beneden ge- j^lkomen. Zeker 2.500 bewoners zijn geëvacueerd. igljTekeningen 'getuigen' metro-aanslag >uitclPARUS* De Franse politie heeft gisteren compositietekeningen Dffei)verspreid van drie jonge mannen die worden gezocht in verband met de bomaanslag van dinsdag op een metrotrein in Parijs, waardoor zeven doden en 86 gewonden vielen. De politie duid- 'K6)de de drie mannen, met een Noordafrikaans of Arabisch uiter lijk, niet aan als verdachten, maar als 'belangrijke getuigen'. De Franse recherche meent inmiddels dat Algerijnse fundamenta listische groepen achter de aanslag zitten op de metro in het sta- en ition Saint-Michel, ngel Algerije veroordeelt fundamentalisten nnQ|ALGiERSDe strafkamer van de rechtbank in Tizi Ouzouin de Al- 'gerijnse streek Kabylië heeft gisteren 131 islamitische funda mentalisten wegens terroristische activiteiten ter dood veroor deeld. Op vier na werden de vonnissen bij verstek uitgesproken, lomdat de verdachten voortvluchtig zijn. Vijfentwintig mensen QQ werden tot levenslang veroordeeld, van wie 24 bij verstek. Saddam Hussein verleent amnestie nicosia Het Iraakse leiderschap heeft een amnestie afgekon digd voor alle politieke veroordeelden binnen en buiten Irak, zo meldde het Iraakse persbureau INA gisteren. Volgens 1NA is het decreet afkomstig van de Revolutionaire Commandoraad (RCC), het hoogste orgaan van het land. President Saddam Hussein is voorzitter van de RCC. Iedereen binnen en buiten het land die wegens politieke vergrijpen veroordeeld is, zou onder de maat regel vallen. 'Prins Edward moet niet hokken' londen Een invloedrijke Anglicaanse geestelijke is hevig ont stemd over het 'klaarblijkelijk samenwonen' van prins Edward en diens vriendin op Buckingham Palace. Het wil er bij George Austin, aartsdeken van York, niet in dat 'een prins blijkbaar met zijn toekomstige bruid samenleeft'. Austin heeft van intimi van de koninklijke familie vernomen dat koningin Elizabeth erop staat dat haar jongste zoon en zijn vriendin Sophie Rhys-Jones in aparte kamers slapen en niet samen op vakantie gaan. Hij prijst de voorzichtigheid van het staatshoofd maar vraagt zich tegelijkertijd af of het niet tijd is voor een verloving. Zoon oud-dictator Marcos veroordeeld manila» Een rechtbank in Manila heeft Ferdinand Marcos jr., zoon van de oud-dictator van de Filipijnen, vandaag veroor deeld tot negen jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevon den aan belastingontduiking in de jaren 1982 tot 1985, toen zijn vader nog aan de macht was. Marcos (37), bijgenaamd Bong- Bong, moet ook een boete van 72.000 pesos (ruim 4.300 gulden) betalen. Marcos was niet bij rechtszaak aanwezig. i b Onderhandelaars bereiken doorbraak onder toezicht OVSE Het gisteren getekende akkoord tussen Russen en Tsjets- jenen staat alweer op losse schroeven. De Tsjetsjeense leider Doedajev verklaarde tegenover het Amerikaanse station Radio Liberty weten dat het verdrag ongeldig is. De Russen, zo zei hij, hebben trucs en dreigementen ge bruikt om de Tsjetsjenen te laten tekenen. Het is ondui delijk wat de positie van Doedajev in de Tsjetsjeense ver zetsbeweging momenteel is. de weg naar vrede kan worden ingeslagen. Het akkoord houdt in dat er een corridor van twee tot vier kilometer komt tussen de beide strijdmachten, waar door de meeste Russen zich kunnen terugtrekken en de Tsjetsjenen het grootste deel van hun wapens kunnen inleve- MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Bijna acht maanden na het uit breken van de oorlog in Tsjets jenië, tekende de Tsjetsjeense onderhandelaar Oesman Ima- jev gisteren het akkoord. ,,De wapens zullen worden neerge legd en de Russische troepen zullen stap voor stap worden te ruggetrokken", zo zei hij. De Russische delegatieleider, minister van nationaliteiten Mi- chailov, verklaarde dat een be langrijke stap is gezet en dat nu FRANKFURT-BONN DPA-AFP-Rtf De Duitse politie heeft gisteren de toegangswegen naar Frank furt afgesloten om nieuwe de monstraties van Koerden te voorkomen. Vorige week leid den dergelijke demonstraties tot botsingen met ordetroe pen. De stappen volgden op een golf aanslagen op Turkse ei gendommen in heel Duitsland, waarvoor de autoriteiten de verboden Koerdische Arbei derspartij (PKK) verantwoor delijk stellen. In de nacht van zaterdag op zondag waren voor de zesde achtereenvol gende dag Turkse zaken doel wit van aaïisfagën met molo- tov-cocktails. Een Turks reis bureau, een oïicleHcomen"van een Turkse vereniging, een winkel en een café in vier Duit se deelstaten liepen daarbij schade op. Waarnemers zien een verband tussen de aanslagen en de mo gelijke uitlevering door Groot- Brittannië van Kani Yilmaz aan Duitsland. Yilmaz wordt be schouwd als het hoofd van de PKK in West-Europa. Volgens Bonn was hij betrokken bij drie grote aanslagen op Turkse ei gendommen in 1993 en 1994 in verscheidene Europese lan den. Na die aanslagen werd de PKK in Duitsland verboden. Uiteindelijk zullen er twee Russische eenheden in Tsjetsje nië blijven. Wel moet nog wor den besproken hoeveel militai ren dat betreft en waar ze wor den gelegerd. De Tsjetsjenen mogen lichtbewapende zelfver dedigingseenheden van maxi maal twintig man houden in steden en dorpen. Verder wordt zo snel mogelijk begonnen met de uitwisseling van gevangenen, aldus het akkoord. De Russische minister van binnenlandse zaken, Koelikov, zei gisteren dat de 1.325 Tsjetsjeense krijgsgevangenen direct zullen worden vrijgelaten. Hij zei verder dat 1.800 Russi sche soldaten zijn omgekomen en dat er nog 250 worden ver mist. De naleving van het ver drag wordt gegarandeerd door een vertegenwoordiger van pre sident Jeltsin en de stafchef van de Tsjetsjeense strijdkrachten, Maskjadov. Het overleg, dat plaatsvindt onder auspiciën van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE), wordt donderdag voortgezet. Dan staan politieke kwesties op De gisteren bereikte door braak werd mogelijk nadat de partijen hadden besloten de vraag over de toekomstige sta tus van Tsjetsjenië buiten be schouwing te laten. De Tsjetsje nen, die zich in 1991 eenzijdig onafhankelijk hebben verklaard, eisten dat Moskou hun autono mie zou erkennen. Voor de Rus sen is Tsjetsjenië een deel van de Russische federatie en kan het gebied hooguit een zekere autonomie krijgen. De cruciale vraag is nu welk gewicht de uitspraken van Doe dajev hebben. Hij zorgde twee weken geleden ook al voor op schudding door te verklaren dat zijn land nooit zijn onafhanke lijkheid zal opgeven en ook in vloedrijke militairen, zoals de beruchte Sjamil Basajev, heb ben zich in deze zin uitgelaten. Leger accepteert Aardbeving in Chili mjlating van AKARTA Rtr-AFP antofagasta afp Het Indonesische leger legt zich ieer bij de vrijlating van drie foormalige politieke kopstuk ten die een levenslange celstraf litzaten wegens betrokkenheid nj een mislukte communisti- Iche staatsgreep in 1965. Het Jrietal komt op 15 augustus vrij aa een gevangenisstraf van bij na dertig jaar, doordat president ioeharto hun gratie verleent. Generaal Suwarno Adiwijoyo aeeft tegenover de krant Kotri ms verldaard dat het leger het lesluit van Soeharto accepteert, naar dat het mensen die bij de oup waren betrokken, nauw- ettend in de gaten blijft hou- len. Vier weken geleden had de ipperbevelhebber van de strijd- xachten, Feisal Tanjung, zich ïitgesproken tegen de vrijlating an oud-vice-premier Soe- landrio (80), voormalig lucht- nachtbevelhebber Omar Dhani 71) en Raden Soegeng Soetarto 77), die vroeger tot de top van le veiligheidsienst behoorde. Onderzoek Bossi lome eelco van der linden correspondent Umberto Bossi, leider van de Noorditaliaanse protestpartij Lega Nord, is in het weekeinde bfficieel beschuldigd van het plegen van een aanslag op de fenheid van de staat. Bossi kan in theorie levenslange gevange- liisstrafkrijgen. Bossi zei vorige week, tijdens een zitting van het 'Lega-parle- tnent' in Mantua, dat de partij en in Rome zijn federalistische plannen blokkeren en dat hij daarom het noorden wil loskop pelen van de rest van Italië. Drie mensen zijn omgekomen en twaalf zijn gewond geraakt bij een zware aardbeving giste ren in het noorden van Chili. Ja panse, Amerikaanse en Chileen se seismologen meldden dat de beving een kracht had van 7,8 op de schaal van Richter en werd gevolgd door talrijke na schokken. Het epicentrum van de be ving lag in de Stille Oceaan slechts veertig kilometer ten noordoosten van de havenstad Antofagasta. De schokken wa ren tot in Buenos Aires in Ar gentinië, 1600 kilometer zuide lijker, te voelen. Antofagasta, met 230.000 in woners, ligt ruim duizend kilo meter ten noorden van de hoofdstad Santiago. De tele foonverbindingen en elektrici teit vielen uit, maar werden in de morgen geleidelijk weer ge repareerd. Duizenden inwoners vluchtten aanvankelijk in pa niek de bergen in uit angst voor mogelijke vloedgolven. Behalve Antofagasta werd de hele noordkust van Chili getrof fen, van Serena (op 400 kilome ter ten noorden van Santiago) tot de havenstad Arica aan de grens met Peru. Papeete Frankrijk zal desnoods zijn Zuidzeevloot in zetten om te voorkomen dat leden van een vredes vloot die de Franse kernproeven op Mururoa willen tegenhouden, de atol bereiken. De bevelhebber van de strijdkrachten in Frans Polynesië, vice-admiraal Philippe Euverte, zei gisteren dat er kabels waren ge spannen over de toegang tot de lagune van Mururoa en dat een geavanceerd beveiligingsysteem was aangebracht om eventuele binnendringers op te spo- De Australische luchtmacht houdt' 22 schipbreukelingen op een klein onbewoond ei land in de Indische Oceaan in leven door voedsel en andere benodigdheden voor hen af te werpen, totdat er speciale red dingsschepen zijn uitgerust om de mannen opvarenden van een Japanse vissersboot van het rotsige eilandje af te halen. De vissers leden tien dagen geleden schipbreuk toen hun boot op een rif liep bij St. Paul een onbewoond vulkanisch eilandje op 2.000 zeemijl (3.700 kilometer) ten westen van Perth en 1.900 zeemijl ten zuidoosten van Mauritius. „Dit is ongeveer de slechtste plek om schipbreuk te lijden, want er is in de wijde omtrek geen vliegveld te bekennen. Mauritius is de dichtstbijzijn de", zei kapitein Angus Hous ton, commandant van de luchtmachteenheid die de reddingsoperatiecoördineert. „Het is een heel ruig eiland. Het is moeilijk om er een bout aan land te brengen omdat er heel hoge golven staan", zei Houston. Omdat er geen an dere mogelijkheden zijn zullen de schipbreukelingen toch per boot van het eiland afgehaald moeten worden. Later deze week zal daartoe een poging worden gedaan, met speciaal uitgeruste boten. Gisteren heeft een trans portvliegtuig voor de derde maal noodvoorraad voor de schipbreukelingen afgegooid water, voedsel, radio's, de kens, tenten en rubberpakken. De mannen beschikken over een kleine hut die hen enigszins beschermt tegen de extreme kou die momenteel in het gebied heerst. PRIVAS-GRENOBLE AFP-Rtr De Franse justitie heeft een ge rechtelijk onderzoek geopend tegen de Rwandese priester Wenceslas Munyeshyaka, die als vluchteling in Frankrijk ver blijft. De rooms-katholieke geestelijke, die vrijdag werd aangehouden, wordt verdacht van medeplichtigheid aan vol kerenmoord (genocide), marte ling, mishandeling en onmen selijke en vernederende daden. Dat hebben bronnen bij justitie gemeld. Pastoor Munyeshyaka ving vorig jaar duizenden Rwandezen, in meerderheid Tutsi's, op in de Kerk van de- Heilige Familie in de hoofdstad- Kigali. Hutu-milities richtten- vervolgens onder deze vluchte-- lingen een bloedbad aan. De) priester ontvluchtte Kigali nadat de rebellen van het Rwandees; Patriottisch Front de hoofdstad1 hadden ingenomen. Het Franse tijdschrift van kri tische katholieken Golias heeft' getuigenverklaringen gepubfi-: ceerd met beschuldidingen aan.' het adres van Munyeshyaka. H ij j zou Hutu-milities hebben ge holpen bij het uitmoorden van -\ jonge vrouwen in zijn 1 Rechtbank negeert bezwaren ouders ren. Franse militairen hebben opdracht zonodig traangas te gebruiken tegen boten en jachten van de vredesvloot die Mururoa te dicht naderen, zei hij. Ondertussen gaan in de hele wereld de protesten te gen de voorgenomen kemproeven door. In Mexico demonsteerde een man met geschminkte stralings- wonden als Rodins 'Le Penseur'. foto reuter sylvia calatayud De rechtbank in Wenen die be last is met voogdijzaken en cu ratele, heeft zaterdag besloten dat de Oostenrijkse meisje Olivia Pil- har moet worden behandeld met een chemotherapie. Vol gens het Oostenrijkse persbu reau APA hebben de rechters voor dit besluit vijf uur lang ge delibereerd met vier gerenom- meeerde hoogleraren. Het meisje, Olivia Pilhar, werd zaterdag overgebracht van een ziekenhuis in Tulln naar het algemene ziekenhuis van We nen. De Oostenrijkse radio meldde dat zo snel mogelijk een begin zou worden gemaakt met de chemotherapie. De ouders van het kankerpa tiëntje Olivia weigeren akkoord te gaan met een chemotherapie voor hun dochter. Zij zijn in zee gegaan met een omstreden arts, Geerd Ryke Hamer, die als char latan wordt beschouwd. Om de chemotherapie te voorkomen waren de ouders, die wegens die weigering tijdelijk uit hun ouderlijke macht zijn ontzet, zelfs een tijdje naar Spanje 'ge vlucht'. De kleine tumor die artsen op 18 mei op de nier van het meis je ontdekten, heeft inmiddels de omvang van een strandbal en vult haar buikholte bijna volle dig op. Het gezwel weegt 4,2 ki lo en heeft haar ingewanden opzij gedrukt, aldus de arts Klaus Lechner van het Weense ziekenhuis. Volgens de kinderarts van het ziekenhuis in Tulln, Klaus Lech ner, zou chemotherapie in een eerder stadium bijna 100 pro cent kans op genezing hebben geboden. Hij weigerde een uit- islamabad ap Tokyo» Het is wellicht een schrale troost voor degenen die de drukte op de stranden van Noordwijk, Scheveningen of Zandvoort het afgelopen weekeinde te veel werd. Het kan namelijk altijd nog iets erger, zoals blijkt uit deze foto van 50.000 Japanners die tegelijkertijd verkoeling zoeken in het zwembad van het Toshimaen pretpark in Tokyo. foto epa yoshikazu tsuno Mensenrechtenorganisatie vraagt boycot De regering-Bhutto ontkent de aantijgingen van medeplichtigheid aan het innstandhouden van het systeem. „Uit bepaalde hoek wordt een kwaadaardige en op niets gebaseerde lastercam pagne tegen Pakistan gevoerd", zei Shahnaz Wazir Ali, Bhutto's adviseuse op het gebied van welzijn, zaterdag. Volgens haar zit Pakistans aartsrivaal India achter de beschuldigingen. Human Rights Watch zegt dat ouders hun kinde ren vaak uit armoede dwingen te gaan werken om de schulden van de familie af te lossen. Als de baas niet tevreden is over het werk van een kind laat hij dit blijken door mishandeling en seksueel misbruik. „Lijfeigenen die ongehoorzaam zijn, worden zo vaak geslagen dat velen van hen mishandelingen zijn gaan beschouwen als vast onderdeel van hun werk", zo valt in het rapport van Human Rights Watch te lezen. „De medeplichtigheid van de staat blijkt duidelijk uit het feit dat bazen zelden worden aangehouden, vervolgd of gestraft voor het hebben van lijfeigenen, of voor het opsluiten, verkrachten en mishandelen van hun schuldsla- spraak te doen over de huidige; genezingskans van het kind,'; maar zei wel dat die met de dag kleiner werd. Knullen meldden /alerdag lat ae Oostenrijkse autoriteiten een arrestatiebevel hebben uit- gevaardigd tegen Hamer, op verdenking van het lichamelijk j kwellen of verwaarlozen van een minderjarige. Hamer kreeg J in 1986 in Duitsland een verbod i opgelegd om als arts te werkep. j Volgens de Spaanse krant Eli Pais heeft de arts in verschillen-1 de landen, waaronder Neder land, klinieken geopend. Israël onruimt nederzetting EFRAT AFP-RtrI Het Israëlische leger en eenhe-' den van de politie hebben vap- daag met geweld zo'n hondérd joodse kolonisten verwijderd die zonder toestemming van de autoriteiten een nederzetting hadden gesticht op de bezette westelijke Jordaanoever, ten zuiden van Bethlehem. De kolonisten hadden de heuvel woensdag bezet en de nieuwe nederzetting Givat Hadagan genoemd. Hun stap', was onderdeel van een campag ne die de organisaties van jood- se kolonisten hebben gestart om de komende terugtrekking van het Israëlische leger uit de j dichtbevolkte Palestijnse gebie- den tegen te houden. Israël-«n de PLO hebben gisteren hun besprekingen hierover in Ellht hervat. In Pakistan zijn naar schatting 20 miljoen lijfeige nen. Tot deze schokkende cijfers komt de Men senrechtencommissie van Pakistan, een onafhan kelijke instelling. Het gaat om arbeiders, veelal kinderen, die verplicht zijn voor een baas te wer ken omdat ze een schuld moeten afbetalen. Werkgevers mishandelen en verkrachten deze 'schuldslaven' regelmatig, en de regering van pre mier Benazir Bhutto doet er niets tegen. Arbei ders die klagen over hun lot, worden opgepakt door de politie, die op de hand van de bazen is. Daarom spoort de mensenrechtenorganisatie Human Rights YVatch-Asia aan tot een boycot van Pakistaanse produkten. Deze vorm van lijfeigenschap komt vooral voor op het platteland, waar landeigenaren hun arbei ders kopen en verkopen en er privé-gevangenis- sen op nahouden om hen te straffen, aldus een rapport van Human Rights Watch. Verder staat in het rapport dat schuldslavernij veel voorkomt in de tapijt- en baksteenindustrie. Vooral kinderen worden er het slachtoffer van. Dit is ƒ1,69 per literl Ajn bieding geldig vin ma Bljuh t/m wo 1 luguttui 1995 A&P Service* B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5