helemaal niemand' 'Wij bekeren fifl Het Motorhuis Havendienst pakt wanbetalers aan verlanding WeCo MOTORSLOEPEN V\feG> bv zonnig en warm DERIJ DE MEREN kTERDAG 29 JULI 1995 Waterkrant-kortingsbon ft boot van het Leidsch Dagblad vaart deze week over de Oude ftn tussen Katwijk en Bodegraven. Tips en suggesties voor de aterkrant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven aan de ver- jggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de al (tel. 071-356441). Baywatch Vrijdag 28 juli, Oude Rijn. De bewapening van ons standaardfregat in de Mistral-klasse bestaat uit enkele honderden pistolen van een klein kaliber. Het bereik is beperkt, maar daar staat tegenover dat de munitie vrijwel overal voorhanden is. Het wapentuig wordt geladen met water en daarvan hebben we met volle tanks zo'n 200 liter aan boord. In de eerste vaar week - toen de scholen nog geen vakantie hadden en niemand onze hebbedingetjes wilde hebben - is daarvan zo'n dertig liter gebruikt. Vijfentwintig liter verdween via de felgekleurde loopjes weer in het opper vlaktewater. De resterende vijf liter werd opgezogen door de bedrijfskleding van de kapitein, die gekluisterd aan het roer een weerloos mikpunt vormde. De kraaien vie len van het dak, maar wij hielden het geen enkele dag droog. Waarmee ik maar wil zeggen dat de bemanningsleden - allemaal ruim aan de verkeerde kant van de dertig - het levende bewijs vormen van het feit dat bepaalde spreekwoorden hoognodig in de revisie moeten. "Wijs heid komt met de jaren' bijvoorbeeld. En dat andere zegswijzen hun tijdloosheid bewijzen. Zoals 'Je bent zo jong als je je voelt'. Met onze spierwitte polo's, gebronzeerde hoofden en afgeknipte spijkerbroeken kunnen wij nog wel met de jonkies mee. In de wereld van O'Neill, de jetski en spiege lende zonnebrillen versmelten wij als kameleons in een kudde grijze muizen. Wie ons ziet denkt dat we zo zijn weggevaren uit de auditie voor Baywatch, de Ameri kaanse bikini-soap waarin goed geproportioneerde bad mannen en -vrouwen allerlei leeftijdgenoten redden wier enige lichamelijke gebrek bestaat uit het niet mach tig zijn van de zwemkunst. Gesterkt door dat inzicht liggen we op een mooie, zon nige middag op De Kaag, waar we zacht dobberend voor de sociëteit het oog hebben laten vallen op twee Hol landse schonen die in strak gesneden badpakken de stei ger over lopen en pal naast onze boot het water in dui ken. Dat kan toch geen toeval zijn? Hoe groot zijn die Kagerplassen niet? Als het mooiste van de twee hoofden schoolzwem- mend in onze richting glijdt, lijkt er nog helemaal niets aan de hand. Maar je hóéft niet in het water te liggen om nattig heid te voelen. Ze is de boot tot op een meter genaderd wanneer de volmaakt gevormde mond begint te spreken: ,,Mag ik mis schien even van uw zwemtrapje gebruik maken, meneer?" Het doorlopen van het complete traject van illusie naar ontluis tering vergt maar even. En daar is ook ons vermogen weer terug om uit een uitzichtsloze situatie toch een optimaal rendement te halen. „Ja hoor meisje, de hele dag. Meer zit er op dat moment ge woon niet in. DICK VAN DER PLAS Zonder beschuit scheep gaan Met beschuit wordt in dit spreekwoord scheepsbeschuit bedoeld. Harde, voedzame koeken die voorheen op elke zeereis- als voor naamste proviand werden meegenomen omdat ze zo lang 'goed' bleven. (De bemanningsleden stierven in die tijd niet zelden aan de gevreesde scheurbuik. Een ernstige ziekte aan de ingewanden die wordt veroorzaakt door vitaminegebrek. Het vaak langdurige een zijdige dieet dat scheepslieden tijdens zo'n reis noodgedwongen volgden was hier debet aan.) In figuurlijke zin betekent 'Zonder beschuit scheep gaan': Een on derneming beginnen en het noodzakelijkste vergeten. Gaan pick nicken en geen brood meenemen bijvoorbeeld. Gratis aanmeren is er niet meer bij Gratis aanmeren is er in Leiden niet meer bij. De gemeente lijke havendienst heeft opdracht gekregen voor iedere boot liggeld te innen. Zo zijn er tarieven voor een kortdurend ver blijf, bijvoorbeeld in de passantenhaven. Dat kost een boot eigenaar 1,25 gulden per meter lengte per dag of 6,25 per meter per week. Mensen die hun boot een aantal maanden of het hele jaar in leiden hebben liggen, kunnen beter een vaste ligplaatsvergunning aanschaffen. Die kost 17,20 gul den per vierkante meter oppervlak per jaar, met een mini mum tarief van 86 gulden. Een meisje met een wit ge schminkt gezicht staat met stramme armen te kijken hoe een in het zwart geklede jongen een denkbeeldig touw om haar heen wikkelt. „Wat doe je nou? roept ze. „Ik bind je vast met je eigen zonden", grimlacht de duivel. De Baptistengemeente heeft een nieuwe manier ge vonden om mensen te berei ken. Met korte mime-scenes wordt de aandacht van de voor bijgangers getrokken waarna men een gesprek over het geloof pro beert aan te knopen. Zo'n zestien jongeren van baptis tengemeenten uit heel Nederland zijn de afgelopen week druk bezig geweest met het voorbereiden en uitvoeren van dit 'straatwerk', mensen op straat in contact bren gen met het geloof. Hun verblijf plaats is de boot Res Nova (Vernieuwing: als je gaat geloven wordt alles immers nieuw), die bij Molen de Put ligt afgemeer. De evangelisten zien hun verblijf op het omgebouwde binnenvaart schip niet als een vakantie. „De jongeren betalen voor hun eigen kosten, maar werken ook nog eens heel erg hard", zegt Theo de Zwart, één van de twee leiders van het Res Nova-team. Vanaf zeven uur 's morgens zijn ze al druk bezig jon geren van allerlei verleidingen te redden. Eerst bidden ze voor zich zelf, dat de Heilige Geest de actie maar goed mag ondersteunen. Dan is er vier ochtenden in de week kin derclub met zingen, knutselen en luisteren naar verhalen uit de Bij bel. Deelnemers hiervoor werden 'geronseld' via folders die op scho len en huis aan huis verspreid wer den. De ochtenden worden goed bezocht. „Ouders willen hun kin deren in vakantietijd graag ergens onderbrengen en de kinderclub houdt ze van de straat", verklaart j. van Beek, voorzitter van de werk groep zending en evangelisatie van de Baptistengemeente Leiden, de ze grote opkomst, 's Middags wordt ergens op een plein in Lei den een mime-spel opgevoerd en 's avonds scharen de baptistenjon geren zich rond de koffiebar in dé 'Res Nova' om tegen de achter grond van gospelmuziek over het geloof te praten. Hoewel het woord koffiebar misschien bepaalde asso ciaties kan oproepen, zijn verlei dingen als alcohol en drugs hier niet verkrijgbaar. Sinds zo'n vijf jaar is dit de nieu we formule voor het oude principe van zieltjes winnen. Enthousiaste jongeren, mime, een gezellig schip en vooral geen opdringerigheid. „Wij bekeren niemand", stelt De Zwart vast. „We willen alleen men sen op de liefde van God wijzen. Dat is onze opdracht, het staat in de Bijljel dat de leer van Jezus ver kondigd moet worden." „Wij bie den een luisterend oor voor men sen die hun probleem kwijt wil len", vult Van Beek aan. Zij krijgen van de Baptisten een folder plus een uitnodiging om eens naar de koffiebar of de afsluitende kerk dienst te komen. Om geïnteresseerden niet direct de stuipen op het lijf te jagen krij gen de baptistenjongeren elke dag les in evangeliseren. De Zwart heeft in elk geval geleerd dat hij niet te gen mensen mag zeggen dat als ze niet geloven, ze zeker naar de hel gaan. Ook deelneemster Els zegt andersdenkenden te respecteren. „Als iemand 'nee' zegt, ga ik niet doordrammen." Tien jaar geleden heeft ze het licht gezien en sinds dien is ze lid van de Leidse Baptis tengemeente. „Ik was zoekende en probeerde alles uit. Op een gege ven moment werkte ik bij een bap tistengezin dat heel leuk met het geloof omging. Door hen kwam ik tot het inzicht dat ik God moest volgen. Dat was net onder de afwas en ik moest heel erg huilen." Heeft het mimespel al meer evangelische vrucht afgeworpen dan het gewone straatwerk? Van Beek moet het antwoord schuldig blijven. „Misschien. Gisteren was het niet druk in Leiden, de Haar lemmerstraat was bijna helemaal leeg." Maar als er al één of twee mensen geraakt worden door de boodschap van Jezus is de voorzit ter van de zendings- en evangelis tenwerkgroep ook al dik tevreden. Zondag sluit de groep de evange lische week af met een kerkdienst waar iedereen welkom is. Daarna varen de baptisten een welverdien de vakantie tegemoet. Liever had den ze het evangeliseren doorgezet in andere plaatsen maar 'we waren dit jaar alleen in Leiden welkom', aldus een spijtige De Zwart. CARINE DAMEN Botenbezitters, die in Leiden een vast ligplaatsje voor hun vaartuig hebben ingepikt zonder binnenhavengeld te betalen, kunnen hun borst natmaken. De medewerkers van de gemeentelijke havendienst kennen geen pardon meer. 'Schoon Schip' heet de actie, die ze momenteel voeren. Begin juni plak ten ze op elke boot zonder vergunning een sticker, nog heel aardig van toon. Deze week wordt er opnieuw geplakt. De boodschap van deze tweede sticker ronde is heel wat dreigender. Wie voor 20 augustus niet betaalt, is zijn vaartuig een tijdje kwijt. De medewerkers gaan eind augustus namelijk takelen en slepen. Iedere wan betaler ziet zijn vaartuig zo verdwijnen naar een gemeentelijk opslagterrein. Ook de boten, die verspreid op de wal kanten liggen, worden verwijderd. Wie vervolgens de boot terug wil, zal de kosten voor het verwijderen en de op slag eerst moeten betalen. „Dat kost je toch al gauw zo'n twee-, driehonderd gulden", schat M. Welsh van de ge meentelijke havendienst. Na een half jaar opslag, gaan de boten die niet zijn opgehaald in de verkoop. En dat kan voor sommige mensen nog wel eens een harde klap zijn. „Er zijn eigenaars - heb ik de indruk - die in geen maanden en soms zelfs in geen jaren bij hun bootje zijn wezen kijken", aldus Welsh. Succes De actie 'Schoon Schip' heeft inmiddels al redelijk succes. „Normaal gesproken vragen ieder jaar zo'n 450 mensen een ligplaatsvergunning aan, momenteel zijn er zo'n 150 aanvragen méér bin nen", zegt Welsh. „Tijdens de eerste ronde begin juni hebben we zo'n drie honderd stickers geplakt. Ik denk dus dat er nog zo'n honderd tot 150 aanvra gen binnen moeten komen." 'Schoon Schip' blijkt een lastige actie. Tijdens de tweede waarschuwingsron de, die nu wordt gedaan, moeten de medewerkers van de havendienst na melijk een klein dossiertje aanleggen van iedere boot waarvoor niet is be taald. De maten, de ligplaats, uiterlijke kenmerken als kleur. „Je hebt er geen idee van hoe ongelofelijk veel groene roeibootjes er in Leids water liggen", zegt Welsh. „Het komt er dus op neer dat rode randje of dat blauwe zitbankje te registeren. En dan heb ik bovendien nog de indruk dat er na de eerste stic- kefronde een verschuiving heeft plaats gevonden. Mensen, die de eerste stic ker van hun boot hebben getrokken en daarna snel een andere ligplaats heb ben opgezocht. Maar daar trappen we niet in." Vooral de roeibootjes missen nog vaak de sticker die aangeeft dat er wel is betaald. De havendienst heeft dat ja ren oogluikend toegetsaan. Vooral ou deren zouden er nu moeite mee heb ben dat ze ineens hun portemonnee moeten trekken. „Ik heb mensen ge sproken, die al jaren een roeibootje hebben, die het niet zo zien zitten dat ze nu ineens binnenhavengeld moeten gaan betalen. Dan maken ze opmerken als 'moet ik volgend jaar zeker ook voor mijn fiets gaan betalen'. Ze beschouwen hun gratis ligplaats als een verworven recht." De gemeente heeft echter besloten dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met dergelijke illegale praktijken. Als iedereen zou be talen, zou de gemeentelijke kas met 300.000 gulden extra worden gespekt. ANNETVAN AARSEN 'Al eeuwenlang voert de Nederlander de strijd tegen het water,las ik nog onlangs bij de Ame rikaanse schrijver Holmes. Het is een mythe die wij zelf ook graag in stand houden. En dat ter wijl die strijd tegen het water maar hoogst inci denteel plaatsvindt, terwijl we jaar in, jaar uit een heel anclere, streng gereglementeerde strijd voeren: de strijd tegen verlanding. Al onze plas sen, meren, sloten zouden in een paar jaar tijd verdwijnen als ze niet geschoond werden. Wor telstokken van riet groeien het water in. Tussen de wortelstokken verzamelen zich slibdeeltjes en plantenresten. Vroeg of laat heeft zich een drijvende laag gevormd die kragge genoemd wordt. Onder de kraggen hoopt zich ook slib op. De kragge komt vast te liggen, je kunt er over lopen, de eerste elzen en wilgen schieten op. Het water is land geworden. Het kan ook anders gaan. Waterwcegpree of krabbescheer, vooral krabbescheer, dat overigens helaas zeld zaam is geworden, groeien in het water. Krab bescheer steekt op een bepaald moment boven het water uit, vormt een heel tapijt, en lang zaam slibt alles dicht. Tussen de krabbescheer- velden groeien moerasplanten, die mettertijd eilandjes vormen, de zogenaamde drijftillen. De drijftillen klonteren samen, van water is nauwelijks nog iets te zien, er is sprake van Zf veenvorming, en voor je het weet schiet er een elzenbroekbos op. Ook dan is het water land ELX geworden. Zouden we niet ingrijpen, dan zou op detTJj duur in Nederland al onze stilstaande wateren dicht groeien, verlanden. Nu worden al rond fflUl deze tijd, of in augustus onze bredere waterlo- L pen drastisch geschoond. Nauwlettend wordt er -ffe? door de waterschappen op toegezien of iedereen wel netjes zijn slootkant schoonmaakt. Ik hebt een stukje slootkant dat al in augustus ge schoond moet worden, en een wat groter stuif waarvan de Schouw in oktober plaatsvindt. In ons land worden ieder jaar in de herfst tiendui zenden kilometers slootkant schoongemaakt. Waarom? Omdat anders al die slo ten in no time zouden verdwijnen, zouden verlanden. Neder land is een land waar de wateren watertjes kramp- i achtig en kunst matig in stand worden gehouden. Dankzij het feit dat onze boeren bereid zijn om ieder jaar weer al onze sloten schoon te maken, kun nen wij de illusie in stand houden dat wij een waterrijk landje zijn. MAARTEN 'T HART Vooralle inlichtingen: 071 - 170112 -01806 -21489 tot 22.00 uur bereikbaar met diesel of electra, 4.70/6.25/6.85 mtr. import - export Heilige Geestlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoude tel. 01713-13643 28c I I Het "Leidsch Dagblad" rijdt ook in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. Tegen inlevering van deze Leidsch Dagblad-Waterkrant bon krijgt u f 5.= korting I op de gloednieuwe boottocht van Rederij van Hulst. De boot neemt u 3V> uur lang I mee via 't Joppe (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn, en de Does naar Ihet schilderachtige Hoogmade. Vandaar vaart het schip over de kromme Does, de Wilde Aa, Braassemermeer, Ringvaart, de Ade naar de Kagerplassen I terug naar Warmond. Prija.-f 17,so voiw««.enon (normui f za.so) 110,= bind. t/m 10 jur (normaal 115,=) JcXD (X) 1 4.00 uifr - Donderdag AO.30 uur, 14.00 uur - Vrijdag - Zaterdag 14.00 uur - Zaterdag 14.00 uur. O ere Lo'tmgibon geldt voor maximaal 4 pcrwnen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9