Het laatste boek van Elias Canetti Antwerpen in de literatuur m Boeken De Wijven: Hein de Kort zonder plaatjes ZATERDAG 29 JULI 1995 Jan Lampo duikt vooral in de geschiedenis HANS WARREN Jan Lampo. Verzonnen stad Antwerpen in de literatuur. Literatuur in Antwerpen. Uitgeverij Manteau. Prijs 34,90. Jan Lampo (geb. 1957) schreef Verzonnen stad, een boek over Antwerpen in de literatuur en over de literatuur in Antwerpen. Tegelijk laten de zestien hoofd stukken zich lezen als een ge schiedenis van de stad van de oudste tijden tot heden. Je krijgt trouwens de indruk dat de au teur liever bij vroeger dan bij nu verwijlt. 'Ieder van ons heeft in zijn hoofd zijn eigen aardrijks kunde', verklaart hij in een woord vooraf. Dat klopt, maar de aardsrijkskunde in het hoofd van Lampo lijkt een stuk ouder wetser dan zijn geboortejaar doet vermoeden. Nooit is er zoveel in èn over de grootste stad van Vlaanderen geschreven als tegenwoordig. In dit boek vindt men daar wel iets van terug, zo wordt gretig geci teerd uit Alles moet u>eg van Tom Lanoye. Maar terwijl hij probeert de Antwerpse letter kunde uit het verleden min of meer compleet in kaart te bren gen, neemt Lampo die moeite niet voor de hedendaagse litera tuur. Aan de keuze van de poë tische fragmenten waarmee de essays worden afgewisseld, valt het ook te bespeuren. Wel wat van Vondel, Van Boendale en Van Nijlen, maar niets van de dichters die zich vandaag door Antwerpen laten inspireren. Er komt kortom een gids die zoveel over de historie van de stad weet dat hij door alle mooie verhalen uit het verleden weinig tijd overhoudt voor de misschien minder meeslepende feiten uit het heden. Maar boei end is zijn rondleiding zeker, al voert die dan dikwijls door stra ten die niet meer bestaan en huizen die tegen de vlakte gin gen. Hij begint zijn relaas bij het begin en zo stuiten we al snel op de schim van de beroemde en beruchte ketter Tanchelm. Aan hem wijdde Harry Mulisch Tanchelijn, volgens Lampo 'een van de sterkste drama's uit de Nederlandse literatuur'. Zo gaat de geschiedenis door. Hade- wych krijgt aandacht, van wie niet eens met zekerheid te zeg gen is of ze Antwerpse was. En er is aandacht voor Anna Bijns. In 1585 viel Antwerpen in Spaanse handen, vele bewoners weken naar Nederland uit. Zo'n emigrant komt aan het woord in De Spaenschen Brabander van Bredero. Constantijn Huy- gens liet in Trijntje Cornelis de personages zeer levensecht Ant werps spreken. We worden uitgebreid geïn formeerd over de weinig in drukwekkende literatuur die in de 17e en 18e eeuw in Antwer pen ontstond. Er wordt even eens lang stilgestaan bij het bombardement op Antwerpen van 1830 en bij wat hier 'de uit vinding van Vlaanderen' heet. Een van de aardigste hoofdstuk ken gaat over Georges Eekhoud, die in het Frans schreef. Zijn La Nouvelle Carthage (1888) speelt in de stad, de beschrijvingen van de plaatselijke bordelen wa ren zeer uitbundig. Winter te Antwerpen van Maurice Gilliams wordt belicht, en het in Willem Elsschots Het Dwaallicht gevolgde parcours wordt verkend. Er is een hoofd stuk over Een hondsdolle tijd van Paul Snoek en Grand Hotel Solitude van Eric De Kuyper, boeken waarin het Antwerpen van de late jaren vijftig wordt opgeroepen. Natuurlijk kon Hu- bert Lampo's De Komst van Joachim Stiller niet onbespro ken blijven, al is 'een zoon niet de aangewezen persoon om 'objectief over zijn vader of dienst werk te schrijven'. Maar het Antwerpen van 1995 afgaande op de verkiezings uitslagen een van de meest ra cistische steden van Europa blijft buiten beeld. Lampo houdt wie weet meer van een idylle dan van de realiteit. Zijn boek heet niet voor niets Ver zonnen stad. PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Nors insekt? (6); 7. Voor de laatste en de eerste geschreven (5); 8. Gebergte in boekvorm (5); 9. Van weerszijden een opschep per (5); 10. Geniet niet te verge lijken (4); 11 Dat bier bestaat voor het grootste deel uit wijn (6); 12. Staat voor de boom in Frankrijk (6). Verticaal: 2. Kleur van een rond stuk hout (5); 3. Erop passen als paarden op de loop gaan! (6); 4. Paardachtig? (6); 5. Daar krijg je goed last mee! (4); 6. De staats greep prijzen betekent inkorten (8); 10. Door die godin komt er weer vorst (4); 11Het boek van een medicus (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL BOEKEN RECENSIE HANS WARREN Elias Canetti Het pantheon van verge ten dingen Aantekeningen uit Hampstead 1954-1971 Vertaald door W Hansen Uitgeven) De Arbeiderspers/Privé Domein nr.202 Pnjs 36,90 In de reeks egodocumenten 'Privé-domein' verschenen al drie boeken van Elias Canetti. Namelijk De behouden tong, De fakkel in het oor en Het geheime hart van het uurwerk. Daar is nu een vierde werk aan toege voegd: de vertaling van Nacht rage aus Hampstead. Aus den Aufzeichnungen 1954 - 1971 dat in het Nederlands de al'te op zichtige titel Het pantheon van vergeten dingen. Aantekeningen uit Hampstead 1954 - 1971 kreeg. Canetti is een Oostenrijkse schrijver, geboren in een plaats die nu in Bulgarije ligt, hij sprak als kind het joodse Spaans van de Sefarden. In 1938 week hij uit naar Engeland, waar hij meer dan twintig jaar aan Masse und Macht werkte. Een ander hoofdwerk is Die Blendung. Hij stierf bijna een jaar geleden, op 89-jarige leeftijd. Kort voor zijn dood leverde hij het manuscript van de nu vertaalde notities in. Het is geen boek om in één ruk uit te lezen. Daarvoor is het veel te verbrokkeld, de meeste aantekeningen zijn aforismen. Ze zijn soms raak en soms ook mis, maar niemand zal er tien tallen achter elkaar kunnen ver dragen. Wat niet wegneemt dat heel wat van deze notities in het geheugen van de lezer geprent zullen worden. Neem wat hij zegt over ontmoetingen met mensen: „De tweede ontmoe ting vernietigt altijd de eerste. Moeten er eigenlijk alleen maar Elias Canetti Het pantheon van vergeten dingen privé-domein eerste ontmoetingen bestaan?" Of hoe hij de vraag waarom schrijft een schrijver beant woordt: „Schrijven doe je om niet hardop tegen jezelf kunt spreken. Het spreken met anderen leidt tot enorme verbit tering." Of wat hij zegt over het schrijverschap: „Een schrijver die geen wonden heeft die altijd open zijn, is in mijn ogen geen schrijver." Of deze harde waar heid: „De grootste huichelaar mag over de integerste mens schrijven: literatuurgeschiede- Voor wie Masse und Macht gelezen heeft, zijn de naar aan leiding van dit werk gemaakte notities interessant. Hij schrijft over het ontstaan van het boek en tekent op een gegeven mo ment aan: „Hoe sta ik tegenover het boek dat ik nu af heb? Het is goed leesbaar, misschien steeds beter Voor een half leven is het te weinig." Wanneer het boek eenmaal is verschenen verklaart hij: „Een boek! Daar zit driekwart van je leven in, je hoop, je begeerte, je somber heid, je verdriet en je twijfel. Je bent hét nu allemaal kwijt. Wie ben je? Wat blijft er van je over? De krater van je boek." Verder besteedt Canetti veel aandacht aan schrijvers die hij waardeert en die hij minder waardeert. Vol bewondering leest hij het 'Symposium' van Plato: In Pavese herkent hij veel, diens dagboek zou zelfs 'een soort tweelingbroer' van het zij ne wezen. Maar niemand lijkt hij hoger te stellen dan Stend hal. Wanneer hij Masse und Macht heeft voltooid, verwijst hij naar hem: „Ik denk aan de schitterende 'Chartreuse' zal ik over honderd jaar één enkele mens gelukkig maken?" Mis schien wel, maar vermoedelijk niet met dit laatste boek. Daar blijft hijzelf te veel voor buiten schot. Er zijn ideeën, er zijn in vallen, er zijn citaten maar aan het ware privé-domein wordt angstvallig voorbijgegaan in dit deel van 'Privé-domein'. Wolfgang Hilbig. publiciteitsfoto THEO HAKKERT Wolfgang Hilbig: 'De wijven' Roman Vertaling Gerrit Bussink Uitgevenj Goos- De Oostduitse autoriteiten had den op een gegeven moment zo schoon genoeg van Wolfgang Hilbig dat ze de schrijyer hun socialistische heilstaat uitge smeten hebben. Dat was in 1985. Die Hilbig wilde maar niet deugen. En een rare boeken dat-ie schreef. De geheime poli tie, de Stasi, kon ook al niks met hem beginnen. In West-Duitsland wisten ze Hilbig, en vooral zijn boeken, wel op waarde te schatten. Voor een schrijver die Kafka-achtige verhalen vertelt in een stijl die aan Charles Bukowski herin nert, is altijd plek. In Nederland werd Hilbig op slag bekend toen de roman Ik verscheen. Hij beschreef daarin zijn ervaringen met de Stasi. Schokkend was het boek onder meer omdat Hilbig er niet voor terugdeinsde zichzelf als arme, artistieke nietsnut af te schilde ren. Daarmee tegelijk aanto nend hoe de Stasi zich inmid dels had verlaagd. Van Hilbig is nu een tweede werk vertaald. De roman Die Weiber uit 1987 werd De wijven. Het is een hallucinerend boek, dat het nodige van de lezer vergt. De hoofdpersoon is een arbeider die in de kelder van een fabriek te werk wordt ge steld. Voornamelijk, zo denkt hij zelf, omdat hij stinkt en het zweet dat hij in ruime mate af scheidt plekken achterlaat op het staal waar hij mee werken moet. Door een rooster heeft hij uitzicht op dq vrouwen die in de produktiehal werken. Hij kijkt ze onder de rokken. Zijn zicht op de wereld wordt nogal vertroebeld door zijn op hol geslagen, perfide geest. Een maal ontslagen, en daardoor ontstoken van de aanblik van 'de wijven', vat het idee bij hem post dat alle vrouwen uit de we reld verdwenen zijn. De man belandt volledig aan de zelfkant van de maatschappij. Hij schuimt vuilnisbelten af, stelt zich gesprekken met officieren van justitie en rechters voor (Kafka!) en haalt zich van alles in het hoofd. Al snel is het de le zer niet meer duidelijk wat de man fantaseert of echt mee maakt. Het labyrint in 's mans hoofd spiegelt zich in het laby rint die de wereld voor hem ge worden is. Hilbig slaagt erin deze werve lende, geestelijke zoektocht naar Het Vuil, De Stad en De Vrouw tot een goed en zelfs niet totaal uitzichtsloos einde te brengen. Hij sleurt de lezer mee door het drek van deze tijd. Soms heeft de roman daarbij iets van een stripboek. De wij ven is net Hein de Kort, maar dan zonder plaatjes. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende ,,Ik heb hier enkele oude papieren, die ik gevonden heb", verklaarde de heer Guichelheil. ,,Ze handelen over uw fa milie." „Ja, ja", zei heer Ollie-met een trage glimlach. Bommel is een oud ge slacht. Qat zei mijn goede vader altijd en daar houd ik mij aan. Aardig, zo'n legende. Ik wil er graag alles van we ten." Hij zette zich tot behagelijk luis teren, maar dat duurde niet lang. „Dit is een rare legende", sprak de geleerde waarschuwend. „Men zegt, dat er in de omgeving van Bommelstein een druipsteengrot is. In die grot komt een stalagmiet voor die op een figuur in nood lijkt." „Op wat?" vroeg heer Ollie overeindschietend. „Op een figuur; een heerachtige figuur, in nood", her haalde de ander. „Deze stalagmiet moet tot leven worden gewekt, anders zal het geslacht Bommel uitsterven onder droevige omstandigheden." „Nu werd het heer Ollie onaangenaam te moede. Hij had scherp opgelet en daarom ontging het hem niet dat hij in gevaar verkeerde. „Uitsterven?" vroeg hij met trillende stem. "Onder wat voor omstandigheden? Wanneer?" „Kalm maar", suste doctor Guichel heil. „Dit hele verhaal steunt op het oude papier dat ik gevonden heb. Het is gedateerd: zaterdag 3 uur. Meer niet. En er staat in: Als de kalk die mij bedekt over vijf minuten niet is wegge hakt, zal het geslacht Bommel ellendig aan zijn einde komen." ,Heer Ollie dacht enige tijd gespannen na. Doch toen liet hij zich weer achterover zak ken. „Ach, noe kan zo'n stalae..eh sta lagmiet nu schrijven?" vroeg nij. „Dat is toch een steen? Wat een onzin." „Het is een legende", zei Tom Poes op de achtergrond. „En er zit soms veel waars in die oude verhalen." H W R DOOR HANS VAN ES Voor de vakantieganger in Neder land is er voorlopig geen vuiltje aan de lucht; bijna letterlijk, want de zon zal de komende vier a vijf dagen regeren. Daarbij gaat uiteraard de temperatuur weer flink omhoog, voor sommigen on der de lezers wellicht wat te veel van het goede... Na een korte onderbreking werk te de zomer gisteren al volop aan een nieuwe warmtegolf. De on weersstoring van donderdag werd als het ware gesandwitched tus sen een standvastig hogedrukge- bied boven Scandinavië en een nieuw hoog boven Frankrijk. Er vielen alleen boven Duitsland en Oostenrijk nog een paar flinke onweersbuien. Boven ons land brak in de loop van de dag een waterig zonnetje door. De gevallen neerslag van de vorige dag gaf bij de vrij hoge temperaturen - 23 tot 25 graden - een sterke verdamping en een vochtige atmosfeer. Omdat er vrijwj geen wind stond, voelde het broeierig aan. Vandaag gaat er een zwakke oostenwind gaan waaien en blijft de at mosfeer tamelijk vochtig. Naast zonneschijn worden er stapelwolke gevormd, maar de kans op een bui blijft gering. Het kwik loopt al ie verder op tot 25 graden aan de stranden en 29 graden langs de oo: grens. Tot woensdag zien de weerkaarten er elke dag vrijwel identiek uit. knots van hogedrukgebied handhaaft zich moeiteloos boven Noord Europa. Boven Spanje wordt weliswaar een nieuwe onweersstoring vormd, maar uitbreiding naar onze richting wordt tegengewerkt doe de Noord-Europese blokkade. Het blijft dus verregaand droog met veel zon en met een iets a trekkende oostenwind wordt de continentale warmte van circa 30 g den ook over de stranden gevoerd. Het zeewater heeft inmiddels ee temperatuur van 19 a 20 graden; bijna even hoog als vorige zomer. Die hoge watertemperatuur kan later in de zomer en herfst veel n tigheid geven in de kuststrook, indien er sprake is van een hardnekl ge west-of noordwestcirculatie met bijbehorende kou in de boven lucht. Toen het weer in augustus 1994 na zes weken hoogzomer omsloj en zich weer lagedruk boven West-Europa vestigde, werden de om-» standigheden gunstig voor het ontstaan van talloze Noordzeebuien. De lucht boven zee vlak voor de kust werd op sommige dagen zo on stabiel, dat waterhozen konden onstaan, onder meer op het strand Zandvoort. Met name Noord-Holland kreeg vervolgens een zeer nati septembermaand. Ook na de warme zomer van 1983 vielen er veel zware buien in het kustgebied. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en larlgj westkust af en toe reg Middagtemperatuur uit eenlopend van ongeveer 20 graden aan de west- kenvelden. Vrijwel droog. Middagtempera tuur van 24 tot 29 graden, in het uiterste noorden iets lager. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempera tuur circa 26 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag wolkenvelden, land geleidelijk het westen Schotland nog steeds af en toe regen. Middagtemperatuur 20 graden in de be wolking, maar oplopend tot 27 graden bij flink wat zon. België en Luxemburg: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur 25 graden langs de kust en 28 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend zonnig, maar in de oostelij ke departementen zaterdag nog wat be wolking. Vrijwel overal droog. Middag temperatuur tussen 26 en 30 graden. Portugal: Vrij zonnig en droog. Ten noorden van Porto iangs de kust kans op bewolking en lichte regen. Middagtemperatuur langs de kust uiteenlopend van 23 gra den aan de Costa Verde tot 30 aan in de Algarve. In het binnenland maxima rond 35 graden. Flinke zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Spanje: Droog, zonnig en warm zomerweer. In Galicië en langs de Golf van Biskaje be halve zon, ook enkele wolkenvelden en mogelijk lichte regen.Zondag later op de dag in het noordoosten kans op een lo kale onweersbui.Middagtemperatuur langs de costa's rond 32 graden, langs de kust van de Golf van Biskaje onge veer 23 graden. Temperatuur in het bin nenland op de rrreeste plaatsen tussen 34 en 38 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Maxima vlak aan zee ruim boven de 30 graden, zondag iets lager. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag temperatuur vlak aan zee 30 graden of hoger. Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 34 Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig, maar zondag vooral in de buurt van de Pyreneeen enkele wolkenvelden en kèns op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 28 en 34 Italië: Zaterdag in het noorden, zondag ook in het midden, enkele regen- of onweers buien. Elders zonnig en warm. Middag temperatuur tussen 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: droog. Middagtempera- 10 en 35 graden. ZONDAG 30 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.58 Zon onder 21 Maan op 09.14 Maanonder2; Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.09 18.35 05.42 Laag 01.55 14.10 01.36* MAANDAG 31 JULI 1995 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.42* 19.07 06.15 Laag 02.24 14.45 02.05 Weerrapporten 28 juli 20 uur: Vrij Malta: Zonnig. Middagtemperatuui 34 graden. kans op een Egeïsche Zee som winden. Maxima i Turkije en Cyprus: Langs de Turkse w« Griekenland Rond de stevige noordelijke eest 30 graden of New Orleans onbew d 30 graden of iets hoger.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8