Kroaten boeken flinke terreinwinst in Krajina Soeharto verleent Soebandrio gratie Israël werkt keihard aan bewijzen tegen Hamas-leider Buitenland Amerikaanse film toont buitenaardse wezens Turkse neus moet korterpenis langer Verzoening Geen vlucht zonder lucht. ^TERDAG 29 JUL11995 RTR Reuter UPI ïlj Levenslang voor verdrinken zoontjes union» Een jury in de Amerikaanse staat South Carolina heeft gisteren een 23-jarige moeder schuldig bevonden aan de ver drinkingsdood van haar twee zoontjes. Ze is tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. In de praktijk betekent het vonnis dat de vrouw zeker dertig jaar achter de tralies zal moeten door brengen. Smith zou in oktober 1994 haar auto een meer in heb ben gereden. De 3 jaar oude Michael en Alex van 14 maanden verdronken daarbij, terwijl ze zaten vastgeklemd in hun veilig heidsgordels. Bommelding bij Parijse beurs parus De effectenbeurs van Parijs is gisteren op verzoek van de politie ontruimd nadat een bommelding was binnengekomen. Honderden mensen moesten het gebouw verlaten. Na ruim een uur kon de handel worden hervat. De Franse politie is in hoog ste staat van paraatheid na de aanslag van dinsdag in het me trostation St. Michel, die zeven mensen het leven heeft gekost. Sindsdien is sprake van tal van valse bommeldingen. Erich Mielke volgende week vrij berlijn» Het vroegere hoofd van de Oostduitse geheime dienst (Stasi), Erich Mielke, wordt waarschijnlijk komende donderdag uit de gevangenis vrijgelaten. Dat heeft een woordvoerder van het Berlijnse ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Vol gens de rechtbank die toeziet op de uitvoering van vonnissen heeft de 87-jarige Mielke meer dan tweederde van zijn straf uit gezeten. Na de val van de Berlijnse muur heeft hij bijna onon derbroken achter de tralies gezeten. In oktober 1993 werd hij tot zes jaar cel veroordeeld wegens de moord op twee politie-agen- ten in 1931, toen hij nog een jonge communistische activist was. Fujimori beëdigd als president lima» Alberto Fujimori is gisteren voor een tweede termijn van vijfjaar beëdigd als president van de Zuidamerikaanse staat Peru. De plechtigheid was omgeven met scherpe veiligheids maatregelen met het oog op mogelijke aanvallen van guerrilla strijders. londen gpd Bestaan er dan toch vliegende schotels en buitenaardse wezens? Degenen die daar nooit aan twijfelden, krijgen steun uit over- wachte hoek: een authentiek filmpje waar op te zien is hoe een arts het lichaam van een vreemd, mogelijk buitenaards wezen onderzoekt. De film werd gemaakt door een cameraman in dienst van het Amerikaanse leger. Hij deed dat op 4 juli 1947: de dag dat er in de buurt van de Amerikaanse nucleai re luchtmachtbasis Roswell (New Mexico) 'iets' neerstortte met vreemde wezens aan boord. Het filmpje is onlangs opgedoken uit het archief van de nu 82-jarige Jack Barnett uit Cincinnati. Het kwam tevoorschijn toen een Britse filmmaker hem belde met de vraag of hij misschien nog oude opnamen had van Elvis of andere artiesten uit de ja ren vijftig. Die had Barnett niet. Maar hij herinnerde zich wel de Roswell-banden. Of daar misschien belangstelling voor was? Barnett filmde niet alleen het bergen van het neergestorte vliegende voorwerp bij de basis Roswell in New Mexico, maar ook de lijkschouwing. Die mocht hij vastleggen in een militaire kliniek in Forth Worth. Acht tien minuten uit het materiaal vah Barnett vormen nu het hart van een documentaire die de Britse filmmaker John Purdie aan de zaak heeft gewijd. De documentaire wordt op 28 augustus uitgezonden op de Britse en Amerikaanse TV. De beelden zijn heel verrassend, meldde deze week in het Britse dagblad The Gu ardian een journalist die ze al heeft kunnen bekijken. Het lichaam is van een wezen dat wel menselijke trekken vertoont maar over duidelijk geen mens is. Een groot, kaal hoofd, klein van stuk (ongeveer 1,50 meter), merkwaardige hagedis-achtige ogen waar over een zwart vlies lijkt te zitten, zes vin gers en zes tenen. Als de arts in het lichaam snijdt, lijken de organen en hersenen van een andere substantie te zijn dan bij men sen. De hersenen zijn vlezig en in elk geval niet gekronkeld. De hamvraag is uiteraard: is het filmpje geen namaak? Britse en Amerikaanse pa thologen-anatoom die de film hebben ge zien, denken dat het om een echte autopsie gaat uit de jaren veertig. En filmdeskundi gen zeggen dat het namaken van zo'n oud filmpje een technisch huzarenstukje zou zijn. Het bestaan van UFO's (vreemde vliegen de objecten) en buitenaardse wezens is nooit 'harder' bewezen dan met deze film en bijbehorende getuigenissen, zeggen des kundigen die het materiaal al hebben ge zien. mensen die gelooven in vliegende schotels en buitenaardse wezens moesten zich altijd de hoon laten welgevallen van hun nuchtere tegenstanders. Maar dat zal na de openbaarmaking van de nieuwste ge gevens voorgoed verleden tijd zijn, voor spelt de maker van het programma, John Purdie. Purdie zegt de hele zaak te hebben bena derd als iemand die niet in UFO's gelooft. Hij denkt dat het verhaal 'sterk staat', om dat alle elementaire onderdelen controleer baar waren en juist bleken. Kodak heeft het filmmateriaal onderzocht en bevestigt dat het in 1947 is gemaakt. De naam en achter grond van de cameraman zijn bekend, zijn getuigenis is aanwezig, en dat geldt ook voor de identiteit van de betrokken arts. Het neerstorten van de UFO bij de Ros well-luchtmachtbasis in New Mexico is al tijd al een bron van speculatie geweest. Dat er op 4 juli 1947 iets vreemds is gebeurd, staat wel vast. Ooggetuigen hebben wrak stukken gezien van een vreemd, vleugelloos luchtschip, gemaakt van een materiaal dun als cellofaan maar ijzersterk en buigzaam. De plaatselijke begrafenisondernemer kreeg van de luchtmachtbasis opdracht twee lijk kisten voor kinderen te maken. Een groep archeologen en twee kampeerders die de plaats des onheils vrijwel direct bereikten, ontdekten daar drie buitenaardse wezens waarvan er twee dood leken. Het werd het commando van de basis destijds Amerika's enige nucleaire lucht machtbasis al snel te veel. Een persbe richt waarin het neerstorten van een 'vlie gende schotel' was gemeld, werd na twee dagen ingetrokken. Ooggetuigen kregen na drukkelijk te horen dat ze 'niets hadden ge zien', de plaatselijke sheriff, George Wilcox, vertelde zijn gezin later dat hij met de dood was bedreigd als hij er zijn mond niet over zou houden. Vanaf dat moment gold als enige officiële verklaring dat er een weer ballon was neergestort. Dat verhaal kan vol gens volgens documentairemaker John Pur die nu definitief bij het grof vuil. istanbul»jessica lutz correspondent Mannen in Turkije besteden veel aandacht aan hun snor en laten zich uitvoerig ver wennen door de kapper. Maar volgens plastisch chi rurg dr. M. Mutaf gaat de ijdelheid veel verder. Hij heeft een praktijk in de stad Ga- ziantep, in Zuidoost-Turkije, en verdient goed geld met het vergroten van penissen en het verkleinen van neuzen. ,,De mannen hier hebben twee complexen: hun neus en hun penis", aldus de dokter. Een deel van zijn patiënten komt bij hem om minder leu ke redenen: omdat ze op een mijn getrapt zijn of een lede maat hebben verloren in een vuurgevecht. Hij naait het los geslagen lichaamsdeel dan weer keurig op z'n plaats, maakt van tenen vingers en omgekeerd. Maar het aantal patiënten dat om puur esteti- sche redenen bij hem komt, neemt toe. Zo verfraait hij flaporen en neemt hij vet weg van buiken. Van de veertig patiënten het afgelopen jaar, waren er dertig mannen. Ze wilden hun neuzen laten ver kleinen en hun penissen laten verlengen. ,,Wat een penis is voor de man, zijn borsten voor een vrouw; een kwestie van zelf vertrouwen", zegt de dokter. ,,Veel vrouwen zouden hun borsten willen laten vergro ten, maar dat vinden hun echtgenoten meestal te duur. De mannen besteden dat geld liever aan hun eigen schoon heidsoperatie", aldus Mutaf. In een traditionele samen leving als die in het oosten van Turkije is dit normaal, vindt de chirurg. De mannen hebben het tenslotte voor het zeggen; zij zijn de baas over het geld. Maar tegelijkertijd moeten die mannen zich be wijzen in zo'n macho-maat schappij. Een kleine penis wordt dan kennelijk een heel reëel probleem. J.-Korea krijgt CU-geld voor kerncentrales irussel peter de vries Correspondent )e Europese Unie moet 35 mil gulden op tafel leggen om le Noordkoreaanse kerncentra- es veiliger te maken en te zor- >en dat het land geen atoom- vapens bouwt. Dat voorstel zal naandag worden gelanceerd loor de Europese Commissie, iet Brusselse dagelijks bestuur 'an de EU. Dat gebeurt op een e||rote conferentie in New York iver het nucleair programma 'an Noord-Korea. Eerder dit jaar maakten de VS bekend ruim 30 miljoen gul len te willen uittrekken om te voorkomen dat het stalinistisch ;eregeerde land voldoende plijtstoffen krijgt om atoomwa- lens te bouwen. De Amerikaan- ni e hulp maakt deel uit van een "öimvangrijk akkoord dat beide anden enige tijd geleden sloten n waarbij Noord-Korea onder ware internationale druk in- temde met onafhankelijke in- (1 pectie van zijn centrales. Het and beloofde ook met de finan- :iële steun nieuwe centrales te :ullen bouwen, waarvan de nu- :leaire brandstoffen niet ge- chikt (te maken) zijn voor mili- iir gebruik. Snelwegen rond l Parijs maand ang probleem 9i)en haag»anp 10 )e toeristenbond ANWB waar- 11 chuwt automobilisten voor ejverkzaamheden aan de snelwe- en rond Parijs. Net als vorig 0 aar zal er bijna de hele maand g ugustus uitvoerig aan het asfalt ,r vorden gewerkt. Zo zal de laatste stukje van de reg Lille-Parijs (Al) tussen St. )enis en de rondweg rond de franse hoofdstad tussen 1 en 25 lugustus worden afgesloten. Iet verkeer zal worden omge- ;id met behulp van borden. De Franse wegwerkers trek- :n er niet voor niets juist in igustus op uit. Tien tot twintig in elke honderd Parijzenaars ijn in die maand op vakantie. De ANWB adviseert reizigers lie wegen rond Parijs in augus- te mijden. Aangeraden /ordt via Metz (A31) of via de lieuwe A5 en de A26 naar het uiden te rijden, dus vanaf Arras ichting Reims. pretoria De Zuidafrikaanse president, Nelson Mandela, was gisteren gastheer op een verzoeningsbij eenkomst. Hij ontving vertegenwoordigers van de raciale kampen die vroeger als gezworen vijanden te genover elkaar stonden. Voor Mandela zit Elize Botha. Haar man, P.W. Botha was vroeger regeringslei der van het blanke apartheidsbewind. foto reuter Karadzic kondigt algehele mobilisatie af Kroatische troepen hebben gisteren hun offensief in de Servische enclave Krajina voortgezet. De Kroaten, bijge staan door het Bosnisch-Kroatische leger (HVO), boeken flinke terreinwinst en hebben de door Serviërs bewoonde steden Grahovo en Glamoc inmiddels veroverd. Daar mee hebben zij de aanvoerweg afgesneden naar Knin, de hoofdstad van de Krajina. den haag-brussel gpd Bij Grahovo hebben zich bijna 10.000 leden van hel Kroatische legert én het HVO verzameld. Aangenomen wordt dat zijn daar zijn samengetrokken" om een aanval te lanceren op Knin. Zo'n 5.000 inwoners van Graho vo en Glamoc zijn op de vlucht geslagen in de richting van Ban- ja Luka en Drvar. Ook in de moslim-enclave Bi- hac in het noorden van Bosnië is gisteren fel gevochten tussen de Bosnische Serviërs, bijge staan door de moslim-rebellen van Fikret Abdic, en het Bosni sche regeringsleger. Bihac wordt tevens vanuit het westen aangevallen door Kroatische Serviërs. VN-waarnëmers telden gisteren duizend granaatinsla gen per uur, vooral rond Corali- ci en Pecigrad. Volgens de VN staan de Bosnische Serviërs op vier kilometer van de VN-basis in Coralici. Alleen de stad Bihac zelf geldt als 'veilige zone'. Het Kroatische offensief in het zuidwesten van Bosnië-Her- cegovina is bedoeld om de druk op Bihac te verlichten. Kroatië en Bosnië hebben op 22 juli een akkoord over militaire samen werking gesloten om de Servi sche opmars te stuiten. Daarbij waren Amerikaanse en Duitse diplomaten aanwezig. De Bosnisch-Servische leider Karadzic heeft gisteren de oor logstoestand uitgeroepen voor heel het door hem beheerste gebied. Dat is 70 procent van Bosnië-Hercegovina. De maatj -regel houdtjondei-meer een al-' gehele mobilisatie in. Doel daarvan is volgens Karadzic „de uiteindelijke overwinning om zo een eind te maken aan de oorlog". Volgens militaire ex perts zal door het onder de wa pens roepen van alle gezonde mannen de naar schatting 80.000 man tellende Bosnisch- Servische troepenmacht met slechts enkele duizenden toene men. Hoge militairen van de NAVO en de VN spraken gisteren in Brussel opnieuw over militaire maatregelen om de Servische opmars bij Bihac een halt toe te roepen. Volgens de opperbevel hebber van de VN-troepen in ex-Joegoslavië, de Franse gene raal Janvier, hebben de VN- grondtroepen in Bosnië 'de middelen noch het mandaat' om dat te doen. Janvier meent dat luchtaanvallen moeten wor den voorbereid voor het geval de Serviërs doordringen tot de stad Bihac. Dat is heel andere taal dan de 'massale luchtaan vallen' waarmee eerder werd gedreigd. Janvier is tegen de in zet van de snelle reactiemacht in de enclave Bihac. Ook Omar Dliani en Soetarto komen op 15 augustus vrij jakarta afp-anp De Indonesische president, Soeharto, heeft gisteren gratie verleend aan drie voormalige politieke kopstukken, die in 1965 betrokken waren bij een mislukte, aan de communisten toegeschreven staatsgreep. Het drietal komt op 15 augustus vrij na een gevangenisstraf van bijna dertig jaar, zo is gisteren in Jakarta bekendgemaakt. De drie zijn Soebandrio, Omar Dhani en Soetarto. De nu 80-jarige dr. Soebandrio was destijds vice-premier on der president Soekarno. Omar Dhani (71) was opperbevel hebber van de luchtmacht. Het drietal wordt gecompleteerd door Raden Soegeng Soetarto (77), die plaatsvervangend hoofd van de veiligheidsdienst was. Soebandrio en Omar Dhani waren aanvankelijk ter dood veroordeeld, maar die straf zette president Soeharto later om in levenslang. De drie wa ren overigens geen lid van de communistische partij van Indonesië, de PKI. Omar Dhani (links) en Soebandrio in 1964. foto's archief De gratie vindt plaats op ver zoek van de vrouwen van de drie gedetineerden, aldus de autoriteiten. Op 17 augustus viert Indonesië de vijftigste verjaardag van zijn onafhan kelijkheid. Opmerkelijk is, dat president Soeharto de gratie heeft ver leend tegen de zin van de machtige strijdkrachten. Begin deze maand nog sprak Feisal Tanjung, opperbevelhebber van de strijdkrachten, zich uit tegen een mogelijke gratie- voor de gedetineerden. Vol gens Feisal vormen gaat van hen nog steeds een bedreiging uit voor de nationale veilig heid. De PKI, die de mislukte staatsgreep in de schoenen ge schoven kreeg, was totdat de partij in 1966 werd verboden de op een na grootste commu nistische partij van Azië, na die van China. In reactie op de mislukte staatsgreep voerde het leger grootscheepse zuive ringen uit. Verder stond het toe dat studenten en isla mieten zich vergrepen aan communisten en vermeende communisten. Daarbij vonden vele honderdduizenden de dood. Nog altijd is niet geheel opgehelderd wat er in septem ber en oktober 1965 precies is gebeurd. Velen denken dat Soeharto tevoren van de coup poging op de hoogte was, maar niet ingreep om later des te harder te kunnen toeslaan. Uiteindelijk kostten de gebeur tenissen van 1965 Soekarno zijn presidentschap. In 1967 werd hij opgevolgd door Soe harto. de tax-free parfumerieshops op Schiphol zijn alle geuren gegarandeerd oog steeds i\ voordeligst. Kom dus langs als u gaat vliegen voor ons brede assortiment en advies, vertoon van deze advertentie en instapkaart een leuke attentie (één per klant). Amsterdam Airport Shopping Centre tel aviv ad bloemendaal correspondent Is de 44-jarige Moussa Moham med Abu Marzouk werkelijk de belangrijkste man in de Harnas? Of is hij niet meer dan een stro man van de sjeiks in de Gaza- strook die de koers uitzetten? Het antwoord op die vragen is van belang nu de Amerikaanse immigratiedienst Marzouk eer der deze week bij zijn aankomst op het vliegveld van New York heeft opgepakt. Israël ziet hem graag uitgele verd. Maar een officieel verzoek daartoe heeft alleen zin als het de Amerikaanse justitie ervan kan overtuigen dat de Hamas- man zich schuldig heeft ge maakt aan activiteiten die ook in het Amerikaanse strafrecht als misdaden gelden. En dat zal nog moeite kosten. Vandaar de omzichtigheid waarmee pre mier Rabin gisteren het Israëli sche voornemen bekendmaak te. „We zijn van plan een situa tie te bereiken waarin de Vere nigde Staten Marzouk aan Israël zullen uitleveren", zei hij. Het ministerie van justjtie in Jeruza lem werkt op volle toeren aan het verzamelen van bewijsma teriaal tegen Marzouk. De man die door sommigen wordt omschreven als de mach tigste figuur in de Harnas, de is lamitische verzetsbeweging in de door Israël bezette gebieden, heeft meer dan veertien jaar in de Verenigde Staten gewoond. Hij had een geldige verblijfsver gunning en werkte als aanne mer in de bouw. Zijn vrouw en vier van zijn zes kinderen zijn Amerikaanse staatsburgers. Vijf maanden geleden vertrok hij naar de Jordaanse hoofdstad Amman, waar hij op 1 juni werd uitgewezen, samen met een an dere Hamas-functionaris. Imad al-Alami. Beiden zijn lid van het politieke bureau van de organi satie, dat voornamelijk is belast met buitenlandse contacten. In Amman waren ze de gast van het Islamitisch Actie Front (LAF), de politieke vleugel van de plaatselijke Moslim Broeder schap. Het IAF en de Harnas zelf hebben steeds verklaard dat Is raël en de VS achter de uitwij zing zaten. Zo bezien wekt het verbazing dat Marzouk eerder deze week op eigen initiatief vanuit Abu Dhabi naar New York is gevlogen. Het vermoe den lijkt gerechtvaardigd dat hij zich eerst uitvoerig heeft laten voorlichten over zijn juridische status en de stellige indruk heeft gekregen dat uitwijzing naar Is raël is uitgesloten. Zijn Amerikaanse advocaat, Stanley Cohen, zei gisteren dat zijn cliënt niet meer op zijn ge weten heeft dan toewijding aan de Palestijnse zaak. „Hij wordt zelfs niet verdacht van het ple gen van een misdaad in de VS. Dat hij het politieke programma van de Harnas steunt, heeft hij nooit ontkend. Maar wat dat betreft, verschilt hij niet van an dere Palestijnen." Cohen kon digde aan dat hij zal vragen om een speciale hoorzitting van een immigratie-rechtbank en zono dig de zaak op hoger niveau zal voortzetten. Na de bomaanslag op een bus in het centrum van Tel Aviv, vo rig jaar oktober, heeft de Ameri kaanse regering op verzoek van Israël de Harnas officieel tot een terreurorganisatie verklaard. Dat houdt onder meer in dat het inzamelen van geld voor de Harnas verboden is. Het ver moeden bestaat dat de Ameri kaanse justitie die 'collecte-be paling' tegen Marzouk wil ge bruiken. Bij voldoende bewijs zal de hij vermoedelijk op een vliegtuig worden gezet naar Abu Dhabi waar hij vandaan kwam en de VS niet meer in mogen. De Palestijnse Nationa le Autoriteit heelt hem asiel aangeboden in de GazaStrook. Dat Marzouk minder vreed- zaam is dan advocaat Stanley Cohem beweert, staat voor veel Israëliërs overigens al lang vast. Volgens Ronni Shaked, schrijver van het boek '1 lamas', is hij niet alleen een politieke figuur, maar leidt hij ook de militaire vleugel van de organisatie. „Sinds 1989, toen sjeik Achmed Yassin werd gearresteerd, is hij in feite de machtigste man in de Harnas." Marzouk zou persoonlijk op dracht hebben gegeven tot bomaanslagen in Israël en in 1992 en 1993 militaire opleidin gen voor Hamas-aanhangers hebben georganiseerd in de VS.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5