m BIJ VAN TIL Kabinet wil gemeenten groter maken 'Een voedselvergiftiging kan je overal oplopen' Jonden stemmen in met vername Credit Lyonnais Binnenland CHITTERENDE AANBIEDING 4995.- Elektriciteitsvoorziening J leis wijk sterk verouderd' Mijd de bereklauw als de zon schijnt D66: Evolutietheorie mag in eindexamen niet ontbreken van tilViiHüiNiii ITERDAG 29 JUL11995 Han uit Geldrop ontvoerd en mishandeld empde Twee onbekende mannen hebben donderdagavond jen 29-jarige inwoner van Geldrop ontvoerd en ernstig mishan- jeld. De daders zijn spoorloos, aldus de politie.'Het tweetal Iverviel de man bij zijn woning en dwong hem met hen in zijn ïuto weg te rijden. Onderweg mishandelden ze hem, waardoor lij flauwviel. Toen hij bijkwam, lag hij naast zijn auto, die in jrand stond. Hij liep brandwonden op aan zijn hoofd en armen in bleek ook blauwe plekken en een lichte hersenschudding te lebben. De politie weet nog niet wat het motief van de ontvoe- jng is. Dijkstal en Van Mierlo naar Turkije en haag Nederland probeert de moeizame diplomatieke be dekkingen met Turkije verder te verbeteren. De ministers Van flierlo (Buitenlandse Zaken) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) irengen komend najaar afzonderlijk een bezoek aan de Turkse joofdstad Ankara om de banden aan te halen, zo is gisteren uit jronnen in Den Haag vernomen. De Turks-Nederlandse relatie lereikte in april een dieptepunt toen de Koerdische verzetsbe weging PKK in Den Haag een parlement-in-ballingschap op- chtte. J rietkaartenactie tegen kernproeven /1STERDAMBoomerang Freecards, die de gratis kaarten-stan- ^aards in bars en cafés exploiteert, start volgende week met een jriefkaartenactie tegen de Franse kernproeven op Mururoa. Op je briefkaart staat het hoofd van de Franse president Chirac, af- ebeeld in het lichaam van de tekenfilmheld Beavis, bekend van MTV-serie Beavis and Butthead. Tegenstanders kunnen hun laam en adres invullen en de kaart opsturen naar een ant woordnummer in Amsterdam, waarna ze worden doorgestuurd aar Chirac. elektriciteitsvoorziening in liswijk voldoet niet aan de ei- c/ji. De capaciteit is voldoende, -iar de inrichting van het net de en de materialen waarvan té is gemaakt, zijn sterk verou- rd. jgpat heeft woordvoerder Dub- I van het energiebedrijf Delf- tojd gisteren gezegd. In de loop ïtfi gisteravond en vannacht rügen de meeste inwoners, die jads donderdagochtend zon- i-r stroom zaten, weer elektri- ïreit. j^olgens Dubbel is van ver- liljarlozing door het energiebe- Ijf echter geen sprake. „De af lopen drie jaar hebben we i ft extra inspanningen gedaan Ti de stroomfaciliteiten voor reze gemeente te verbeteren", ipgt hij. „Toen wij het onder- ipud van het toenmalige ge- efcuLibai janeringsplannen worden afgezwakt' isterdam anp »11| nf vakbonden in Nederland n akkoord met de overname ;nji Credit Lyonnais Bank Ne- j rland (CLBN) door de Gene- rcje Bank. Donderdag zijn zij er kjoverleg met bestuurders van n(BN en Generale Bank van prtuigd geraakt dat die zich !pel willen opstellen bij de ef- ëntie-operaties binnen CL- Generale Bank en CLBN la- zich echter desgevraagd r voorzichtig uit over de in- 'isiteit van de saneringsplan- 'e bonden gaan ervan uit dat Ibegin dit jaar gepresenteerde innen van CLBN om bovenop lopende sanering tot 1997 g eens vijfhonderd banen te irappen, worden afgezwakt, uidelijk is geworden, dat die nnen niet zo automatisch ^orgaan als aanvankelijk was irgenomen", aldus bestuur- P. van den Ban van de Unie ^jHP. Momenteel telt CLBN 20 personeelsleden. Inclusief ïoemde vijfhonderd banen i de totale sanering, die in )2 startte, twaalfhonderd ba- 1 n kosten. ,J)e bonden hebben herhaal- lijk hun vrees geuit over de ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pers Diei Uit uitgelekte notitie blijkt: 1 tyle Signet is een tijdloos bankstel van kwaliteit. De zitkussens zijn afgedekt .3 en hebben dus een prima zitkomfort. njkussens zijn afgewerkt met ritsen. Het bank- I is geheel bekleed met rundleder, ook de btjes. Zolang de voorraad strekt is dit model Van Til leverbaar voor een zéér speciale prijs; Tijdelijk in dik 'Derby'-leder kleur petrol: 2,5-zits (175 cm) 3-zits (205 cm) van 7315.- Het kabinet streeft naar grotere en sterkere gemeenten. Dat kan voor gemeenten een forse schaalvergroting bete kenen. Dat blijkt uit een uitgelekte discussienota van mi nister Dijkstal en staatssecretaris Van de Vondervoort van binnenlandse zaken. De notitie is besproken met provincies en gemeenten en zal in augustus door het ka binet definitief worden vastgesteld. den haag gpd rende en verdelende' taken worden uitbesteed aan regiona- Dijkstal en Van de Vondervoort le samenwerkingsverbanden, bepleiten versterking van de ge- Nadeel daarvan is dat de burger meenten, omdat nu te veel 'stu- geen democratische controle over deze 'vierde bestuurslaag' van intergemeentelijke regio's heeft. Gemeentelijke herinde ling kan ervoor zorgen dat ge meenten weer zelfstandig taken als toerisme, milieu, ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer uitvoeren. In de via het weekblad Bin nenlands Bestuur uitgelekte no titie wordt geen minimum-in wonertal aangegeven voor toe komstige gemeenten. De be windslieden willen rekening houden met verschillen tussen gemeenten in stedelijke gebie den, centrumgemeenten en landelijke gemeenten. In de praktijk bepalen provincies op dit moment de gemeentelijke herindelingen, maar volgens de notitie moet het Rijk er in de toekomst meer greep op krij gen. De notitie maakt deel uit van de voorstellen voor bestuurlijke vernieuwing, die het kabinet kort na de zomer zal presente ren. Dan moet ook duidelijk worden wat het kabinet wil met de vorming van stadsprovincies. Dit proces is vastgelopen omdat bewoners van Amsterdam en Rotterdam in referenda de stadsprovincie hebben afgewe zen. De gezamenlijke provincies, verenigd in het IPO, hebben de bewindslieden van binnenland se zaken gisteren laten weten ook niets meer te zien in dit fe nomeen. Volgens het IPO, dat nooit een groot voorstander is geweest, kunnen provincies en gemeenten beter samen de pro blemen van grote steden aan pakken. In de gebieden waar het kabinet grootstedelijke pro blemen signaleert behalve de drie grote steden zijn dat Utrecht, Eindhoven/Helmond, Arnhem/Nijmegen en Ensche de/Hengelo is gemeentelijke herindeling een alternatief voor de stadsprovincie, aldus het IPO. Op de inhoud van de uitge lekte notitie willen noch IPO, noch de Vereniging van Neder landse Gemeenten reageren, omdat deze in een vertrouwelijk overleg is besproken. Voordvoerder energiebedrijf Delfland: meentelijk energiebedrijf Rot terdam overnamen, troffen we een sterk verouderd net aan. Dat kun je niet in een oogwenk verbeteren. Dat kost tijd." De storing is het gevolg van een brand in een transformator huisje. Bleiswijk en een deel van Bergschenhoek kwamen zonder stroom te zitten. In Bergschen hoek kon de storing in de nacht van donderdag op vrijdag wor den verholpen, maar de Bleis- wijkers moesten het nog tot vannacht zonder elektriciteit doen. De Bleiswijkse ondernemers uit de levensmiddelenbranche mogen hun winkels vandaag tot 21.00 uur openhouden. De ge meentelijke reinigingsdienst deed vanmorgen een extra ron de om de ontdooide en bedor ven inhoud van koel- en vries kasten op te halen. werkgelegenheid bij CLBN, wanneer die door Generale Bank zou worden overgeno men. In hun ogen zou het per soneel beter af zijn indien de Nederlands-Belgische Fortis CLBN zou hebben gekocht. Bestuurder L. Wijnen van de FNV Dienstenbond ziet de per soneelsreductie bij CLBN bijna helemaal van tafel gaan. Van de vijfhonderd te schrappen ar beidsplaatsen kunnen er waar schijnlijk 150 gehandhaafd wor den wegens de invoering van de 36-urige werkweek volgens de nieuwe CAO, zo meent Wijnen. Met het aantreden van een nieuwe moeder kan ook de 5- procents bezuinigingsoperatie komen te vervallen die de Fran se CL voor al haar activiteiten had aangekondigd. „Daar kun nen dan ook 130 banen mee worden gered. Het feit dat Ge nerale Bank de verzekeringstak wil behouden, scheelt nog eens honderd banen. En dan zullen extra commerciële activiteiten die Generale Bank wil aanbren gen, nog eens banen uit de wind kunnen houden. Ons uit gangspunt is dat we op een ver lies van nul arbeidsplaatsen uit komen", aldus Wijnen. den haag gpd De reuze-bereklauw is het aardigst als de zon niet schijnt. Meer dan drie meter hoog kan hij wor den, met prachtige, witte schermbloemen. In de schaduw beslist het bekijken waard. Maar wan neer de zon schijnt, kun je de Heracleum mante- gazzianum maar beter mijden. Wie de plant dan aanraakt, krijgt last van blaren. 'Fytofotodermati- tis' luidt de officiële naam van dit verschijnsel. Als hij wordt aangeraakt, scheidt de plant een sap af dat onder invloed van de zon blaren ver oorzaakt. Om blaren te voorkomen, is het zaak de geraakte plek zo snel mogelijk af te spoelen, advi seert een woordvoerder van het Amsterdamse stadsdeel Noord. Een bewoner van dit stadsdeel is een campag ne begonnen tegen de 'gevaarlijke' bereklauw in het publieke groen, maar het stadsdeel is niet on der de indruk. „Een storm in een glas water", al dus de woordvoerder. Net als in bijvoorbeeld de gemeente Den Haag worden de reuze-bereklau- wen langs voet- en fietspaden gemaaid. Op plek ken waar ze geen kwaad kunnen, mogen ze blij ven staan. Over de hele wereld zijn in totaal zeventig Her- acleumsoorten bekend. In Nederland hebben we er twee. De gewone inheemse Heracleum sphon- dylium, die maximaal één meter hoog wordt, en zijn uit het buitenland afkomstige grote broer de reuze- of Kaukasische bereldauw die ge makkelijk de drie meter haalt. Zo'n vijftien tot twintig jaar geleden werd er ook al actie tegen de reuze-bereklauw gevoerd, herinnert de Leidse bioloog F. Spieksma zich. Toen circuleerde er een griezelverhaal over kin deren die de holle stengels als verrekijkers had den gebruikt en met hun met sap besmeurde oogleden in de zon zaten. „Maar dat was natuur lijk een extreem geval". Wat Spieksma betreft hoeft de reuze-bereklauw niet uit de tuin te ver dwijnen. Per slot van rekening roeien we muggen, wespen en bijen ook niet uit. den haag anp den haag De meer dan honderd Koerden die sinds acht dagen bij de Hofvijver in Den Haag een honger staking houden, zijn niet van plan door te gaan tot de dood erop volgt. Ze drinken kamillethee en water met suiker of zout. Ze blijven wel actie voeren zolang de houding van Turkije dat vergt, aldus woordvoer der Halbest, maar verzwakte mensen worden afgewisseld door andere medestanders. Volgens Halbest zijn er inmiddels vijf mensen naar huis gestuurd omdat ze niet meer konden. Halbest schat de 'reserve' op ongeveer driehonderd tot vierhonderd Koerden. Met de hongeractie werd op 14 juli begonnen door 10.000 Koerdische krijgsgevangenen in Turkije en Koerdistan. De actie is volgens het Solidariteitsbureau in België overgenomen door Koerden in acht Europese landen en in de Verenigde Staten, foto reuter De fractie van D66 in de Twee de Kamer vindt dat de zoge noemde evolutietheorie weer in het centraal schriftelijk eindexa men biologie van het voortgezet onderwijs moet worden opge nomen. Dat blijkt uit vragen van de Kamerleden Lambrechts en Bakker van D66 aan staatsse cretaris Netelenbos van onder wijs. Ze vinden het onderwerp zo belangrijk dat het niet in het centraal schriftelijk mag ontbre ken. Lambrechts en Bakker men gen zich daarmee in een al lan ger lopende discussie tussen wetenschappers en docenten over de plaats van de evolutie theorie in het voortgezet onder wijs. In 1991 besloot het kabinet die theorie, over de ontwikke ling van het leven op aarde, met ingang van het schooljaar '93/'94 uit het centraal schrifte lijk examen voor HAVO en VWO te schrappen. Het onderwerp is nog steeds wel verplichte kost in de schoolonderzoeken, die door de scholen zelf in het eind examenjaar worden afgeno men. Vorig jaar nam het kabinet hetzelfde besluit ten aanzien van de eindexamens biologie voor MAVO en VBO (voorberei dend beroepsonderwijs). Daar is de evolutietheorie met ingang van het schooljaar '96/'97 on derdeel van de schoolonderzoe ken. De maatregel is bedoeld om de scholen de vrijheid te geven het onderwerp op een eigen manier te behandelen. In chris telijke kringen is de theorie van Charles Darwin dat de mens van de aap afstamt omstreden, omdat die niet strookt met het bijbelse scheppingsverhaal over Adam en Eva. De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) deed vorige week een beroep op Netelenbos om bij de komende vernieuwing van het onderwijs in de hoogste klassen van HAVO en VWO de evolutie theorie weer in het centraal schriftelijk examen op te ne men. „Inzicht in evolutionaire pro cessen is dermate essentieel voor een goeJ uegrip van biolo gische kennis, dat het volstrekt onvoldoende is om deze kennis alleen via het schoolonderzoek te toetsen", aldus de KNAW in een brief aan Netelenbos. Ne derland dreigt te worden opge nomen in een rij van landen waar niet vrijelijk over weten schappelijke theorieën gedis cussieerd kan worden, vreest de Akademie. De KNAW meent dat er geen tegenstelling hoeft te bestaan tussen de evolutietheo rie en „op religie geënte opvat tingen over de schepping". Lambrechts en Bakker sluiten zich bij die opvatting aan. Eén op vijf kruideniers krijgt keurmeester op bezoek DESIGNCENTRUM capelle aan den ussel frank hollaar Alle aanwezigen kijken bezorgd naar het broodje gezond dat keurmeester Krekels beetpakt. De be drijfsleider, de verkoopster en het winkelend pu bliek zien toe hoe hij een thermometer in het broodje steekt. „Een gevaarlijk produkt, zo'n broodje gezond, als het niet goed wordt gekoeld," zegt Krekels. „Vooral de gekookte ham, het ei en de rauwkost kunnen snel bederven." De tempe ratuur van het onderzochte broodje gezond blijkt met 7 graden in orde te zijn. In een andere supermarkt even verderop ontdekt Frans Krekels (45) dat de temperatuur van de ham/kaasbroodjes en mini-pizza's 23 graden is. Zeker 15 graden te veel. Met een zuur gezicht legt de verkoopster van de banketafdeling de broodjes apart. Keurmeester Krekels eist echter dat de broodjes worden weggegooid. De vrouw legt ze bovenop in de afvalbak. Voor alle zekerheid vraagt de keurmeester haar de broodjes nog een stukje dieper in de bak te duwen. In dezelfde zaak blijkt een huzarensalade een temperatuur te hebben van 12 graden, terwijl de fabrikant 2-5 graden aanbeveelt. Verbazing bij de verkoopster, want de thermometer van de koel kast staat op 3 graden. „Op de diepste plek zal het wel 3 graden zijn, maar als de produkten hoog staan opgestapeld, krijg je dit soort fouten", ver klaart de keurmeester. De controles van Krekels hebben plaats in het ka der van de actie Cool down van de Keuringsdienst van Waren, Inspectie Gezondheidsbescherming. Van 1 juli tot 1 oktober trekken 250 controleurs door het land om in honderden winkels de koel ruimten te onderzoeken. Zeker één op de vijf kruideniers krijgt onverwacht een keurmeester op bezoek. Cool down is beslist geen nutteloze actie om de keurmeesters door de zomer te helpen. Bij eerde- Keurmeester Frans Krekels steekt een thermometer in een beker yoghurt. foto anp ruud hoff re grootscheepse controles in 1990 en 1991 bleek meer dan de helft (59 procent) van de tweedui zend geteste produkten warmer te zijn dan de vereiste 7 graden. Beide acties leverden ruim ze venhonderd verbalen op. Krekels werkt al jarenlang als keurmeester in Rot terdam en omgeving. Hij vindt dat de consument veel beter moet opletten bij de aankoop van een produkt. Vooral of het goed gekoeld is. De men sen moeten volgens hem vooral uitkijken voor snel bederfelijke produkten als nasi, kip of bij voorbeeld garnalen. Ook bij salades, verse melk- produkten en gebak met gele room en slagroom moet de consument alert zijn. „Let wel, een voedselvergiftiging kan je overal op lopen. Mensen denken meteen aan het kleine af- haalzaakje op de hoek, maar ook in een 'sjiek' restaurant ligt het gevaar op de loer als je iets be stelt waarin weinig omzet is." De keurmeester waarschuwt verder voor gebakken vis die te lang blijft liggen en zachte kazen als camembert en brie. Ook bij schimmelkazen is waakzaamheid geboden. De komst van een keurmeester wordt meestal niet bejubeld. Twee keer was Krekels het slachtof fer van agressie. „Op een kwade dag verliep de communicatie erg moeizaam en vloog er een hakmes langs mij hoofd." In bepaalde buurten van Rotterdam gaan de keurmeesters 's avonds uitsluitend met zijn tweeën op pad. De agressie blijft gelukkig bijna altijd beperkt tot dreigemen ten. Maar één keer kreeg Krekels een plastic zak yo ghurt met aardbeien naar het hoofd gesmeten. „Ik zal die smaak nooit meer vergeten. Ik betrapte een zuivelhandelaar die in de hal van een verzor gingshuis melkprodukten, waarvan de datum was verlopen, aan oude mensen verkocht. Bovendien was de temperatuur ruim boven de 7 graden. Bij na crimineel; een stevige voedselvergiftigihg kan voor sommige ouderen net het laatste zetje bete kenen." Gepokt en gemazeld door jarenlange ervaring weet Krekels vaak bij binnenkomst al hoe laat het is. „Alle smoesjes en trucs zijn mij inmiddels wel bekend. Als je opvallend lang en hartelijk wordt begroet, dan kun je vanuit een ooghoek soms zien dat bijvoorbeeld de puddingbroodjes door een ander snel in de koeling worden gelegd." Krekels laat het uitgebreide arsenaal aan smoes jes meestal maar gewoon over zich heen komen. „Ik laat ze vaak maar praten. Je moet ze ook een beetje de ruimte geven. Het gaat er om dat ze na mijn bezoek weten wat ze moeten doen. Kruide niers en consumenten worden gelukkig steeds bewuster. Een goed voorbeeld is sulfiet in gehakt om het rood te maken. Vroeger zeiden slagers dat ze het er wel in moesten doen omdat ze anders geen gehakt verkochten. Nu eist de conusment van de slager dat er geen sulfiet in zit."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3