Fluisterend door een waterdorp Toerisme Gondelvaarten VIERDAG 29 JULI 1995 redactie «rob van den dobbelsteen jan van koou ,,'t Gaat hard achteruit", sombert Mans Pluimers in het Enterse klom penmuseum. „De boeren kopen steeds minder klompen." En als bur gers de wooden shoes kopen dan is het vaak alleen maar als souvenir, als curiositeit, 't Is heel gezond om op klompen te lopen, zeggen de klom penmakers tegen iedereen die het horen wil. Maar wie koopt er klom pen om ze aan te trekken als het gras moet worden gemaaid of de tuin moet worden omgespit? „Zou er over honderd jaar nog iemand in dit dorp zijn die een klomp van begin tot eind met de hand kan maken?", vraagt Pluimers zich af. „Ik geloof het niet." Vroeger had Enter tientallen klom penmakerijen, nu nog maar twee: Schuitemaker en Nijhof. Maar geluk kig heeft Enter een veelbezocht klompenmuseum met honderden handgemaakte en machinaal ver vaardigde draagklompen uit binnen- en buitenland. Een unieke verzame ling volgens de betrokkenen. Bovendien heeft het dorp, als eer betoon aan de vele klompenmakers die hier vroeger hun brood verdien den, een gele mammoet-klomp bij de Oudheidkamer. De grootste klomp ter wereld schijnt het te zijn, in 1991 uit één stuk hout gesneden door G.F. Heering en G. Plas. Een kolossaal houten kunstwerk van 403 cm lang, 171 cm breed en 169 cm hoog zoals een informatiebordje duidelijk maakt. Een schitterend speelobject voor de jeugd en voor vakantiekiekjes een ideale achter grond. En Enter heeft Mans Pluimers, een van de laatsten die zijn brood in het klompenvak verdient, ook al is het nu hobbywerk in het museum 't Sköpke geworden. Uiteraard loopt hij op klompen, maar de tijd dat ie deréén in Enter klompen aan de voeten had, is lang voorbij. Ook En ter heeft nu zijn moderne schoen winkels. Wie klompen wil kopen, kan maar het beste naar het muse um gaan. Toch is Enter nog een dorp waar nog les wordt gegeven in het maken van klompen. Herman Morsink is de docent. Net als Mans Pluimers heeft hij zijn leven lang in de klomp'n werkt. Ze hebben allebei donders ueul plezeer aan het vrijwilligerswerk in het museum. Pluimers woont er bijna. Het meeste plezier beleeft hij aan groepen scholieren en aan bui tenlandse vakantiegasten, waar ze ook vandaan komen. De cursus is geen kwestie van een paar avondjes oefenen met bijl, mes en boor - jaren duurt het voordat je het echt onder de knie hebt. Cursis ten die het diploma hebben behaald, vertonen hun vaardigheden nu vaak temidden van stoelenmatters, knip mutsmaaksters en andere beoefe naars van oude ambachten. De beroemdste klompenmaker van Enter is toch wel Jan Willem ten Hove met de fraaie dorpsnaam Klit- sen-Janwillem. Hij werd vorig jaar nog geridderd, als 100-jarige. ,,'t Is m'n schoonvader", meldt Mans Pluimers met onmiskenbare trots. „Meer dan twintig jaar is hij voorzit ter geweest van de Nederlandse Bond van Klompenmakerspatroons. Ja hoor, die bestaat nog steeds. Jan Schuitemaker zit nog in het be stuur." Hoe interessant de verzameling in 't Sköpke ook is, Enter is niet het enige dorp met een klompenmuse um. In Goor heeft de oud-Enternaar Henk Nijhof een vergelijkbaar muse um gesticht en in het Brabantse Best is de Platijn, dat er al eerder was dan 't Sköpke. Ook Best heeft een klom pentraditie en nog steeds een grote klompenproduktie, net als Beltrum in de Achterhoek trouwens, waar de firma Nijhuis tot de grootste klom- penfabrieken van het land wordt ge rekend. Maar Enter is voor deze streek het klompendorp bij uitstek en daar zijn de Enternaren maar wat trots op. „De mensen denken wel eens dat de klomp typisch Hollands is", zegt Mans Pluimers. „Dat is he lemaal niet zo. Oorspronkelijk komt dit schoeisel uit Frankrijk. Honder den jaren voordat wij op zelf ge maakte klompen begonnen te lopen, deden ze het daar al." ectromotoren trekken een ander publiek naar Giethoorn. Jongelui die met lawaaiige benzinemotortjes door de grachten raasden, blijven nu weg. foto provinciale vwOverijssel ine marie van der kolk Minder benzinedampen en olievlekken in Giethoorn )en de Flagellanten rond 1200 als monniken en gei nhoeders neerstreken in de venen bij Giethoorn, kon- in ze niet voorzien dat hun missiegebied bijna acht luwen later zou zijn ondergedompeld in profane sfe- n. Waar destijds de broeders het christelijk geloof ver- indigden, varen nu punters en rondvaartboten. En aar zij vroeger zwetend het turf staken, liggen nu dag smensen luierend aaVi het Bovenwijde-meer en ver ent de bevolking haar brood grotendeels met souve- rverkoop. Een dagje Giethoorn (de naam is afgeleid n de geitenkudden die bij de overstroming van 1230 nkwamen) anno 1995 is niet compleet zonder een ndvaart door de dorpsgracht en over het grote meer. Naast de al langer varende kleine fluisterbootjes, h ijdt sinds een jaar de grote rondvaart-fluisterboot van staurant-rondvaartbedrijf Hollands Venetië door het iter. Net als de kleinere bootjes is de platte schuit oor 52 personen) uitgerust met een electromotor. Het idrijf hoopt daarmee de ontwikkelingen een slag voor zijn. Naar verwachting zullen ook de andere grote )ten in het dorp in de nabije toekomst met een ïilieuvriendelijke' motor moeten zijn toegerust. Be- ijven die willen overgaan op een electro-rondvaart- )ot moeten voor deze speciaal gestroomlijnde schuit hter wel ongeveer anderhalve ton uittrekken. De gids die ons door het drukke vaarverkeer in de acht leidt, geeft eerlijkheidshalve toe dat 'milieuvrien- ilijk' overigens maar een relatief begrip is. De 24 ac- 's ci 600 gulden per stuk die in de boot zijn gemon- ird, moeten namelijk elke twaalf uur worden bijgela- n. En bij elektriciteitsproduktie komen natuurlijk ook ssen vrij. Neen, wil de gemeente Brederwiede, waar- e Giethoorn behoort, het goed aanpakken dan zou ze oeten overgaan op zonne-energie. Niettemin is de ïctromotor al een vooruitgang. Dorpsbewoners tonen :h verheugd over de vermindering van benzinedam- n en olievlekken in het water en over de rust die weer neergodaald. Er is nog een voordeel aan de rustiger electromoto- ren. Ze trekken een ander publiek naar het waterdorp. De groepen jongelui die met lawaaiige benzinemotor bootjes door de gracht raasden, blijven weg. Sportieve natuurliefhebbers en oudere vakantiegangers nemen hun plaats in. Punters Onze boot, met een gezelschap Belgische vijfenvijftig plussers aan boord, passeert lieflijke boerderijtjes, soms half verscholen achter kunstig aangelegde, wilde tui nen. In één ervan staat een levensgrote Gunnera Mani- cata, een grootbladige plant die in deze vochtige omge ving prachtig gedijt. Fietsers en wandelaars verkennen deze waterwereld vanaf smalle oeverpaadjes en boog- bruggetjes. We varen langs de ambachtelijke werf van de firma Vier dorpen in Noordwest-Overijssel wedijveren vanaf begin augustus met elkaar in traditionele gondelvaarten. Het sprookjesachtige schouwspel begint steeds tegen het invallen van de duisternis. Het knusse dorpje Dwarsgracht bijt op zaterdag 5 augustus de spits af. Voor vrijdag 11 augustus staat Belt-Schutsloot op de gondelagenda. De grootste en bekendste van de vier is Giethoorn, met landelij ke bekendheid. Giethoorn vaart op zaterdag 26 au gustus en kent een uitgebreid omlijstend program ma met veel muziek (dweilorkesten) en ander ver tier. Zoals gebruikelijk sluit Kalenberg de rij, op za terdag 9 september. Schreur waar punters en andere boten volgens oud re cept worden vervaardigd. Het benodigde eikehout wordt nog altijd uit Zuid-Frankrijk gehaald. Een eind verderop schieten we langs café Fanfare, waar in 1958 de gelijknamige film van Bert Haanstra werd opgeno men. Plotseling wijkt de gracht met haar zijtakken en komt het zicht vrij op het Bovenwijde, een meer dat net als de grachten en kanalen in en rondom Giethoorn ont stond door het afgraven van veen. Nu is het een recrea tiegebied dat grotendeels slechts over water kan wor den bereikt. Het meer is over de hele oppervlakte een meter diep. In het gebied zijn nog enkele originele een- dekooien gevestigd waar de dieren door middel van een vangpijp voor consumptie gestrikt worden. De streek rond Giethoorn, Wanneperveen en Meppel is voor 90 procent in handen van Natuurmonumenten. In het gehucht De Wijk heeft men een ooievaarsop- vangstation gevestigd. In de wijde omgeving leven 120 ooievaarparen. Het is druk op het water met kanovaarders en pun ters. De typisch Giethoornse punters met een schuin uit het water opkomende steven werden vroeger ge bruikt als vervoermiddel voor vee, hooi, voedingsmid delen en mensen. Ook nu nog zijn de meeste huizen in het dorp alleen over water te bereiken en gaan op zon dagmorgen de kerkgangers per boot naar de dienst in de doopsgezinde kerk. Rondvaarten met de fluisterboot duren een uur en vertrekken vanaf restaurant Hollands Venetië aan de Beulakerweg 167 in Giethoorn, telefoon: 0 52 16- 12 31. Prijs: 7 gulden. De kleine fluisterbootjes (5 pers.) zijn te huur bij bijna alle rondvaartbedrijven in het dorp. Kosten: 100 gulden per dag en 20 gulden per uur. Een kano (maximaal 3 personen) huren kan ook voor 40 gulden per dag of_10 gulden per uur. Meer info: VW, Beulakerweg, 0 52 16 - 12 48. E I SBERICHTEN Veendam te water I Het nieuwe Holland Amerika Lijn-schip 'Veen- dam' ligt te water. Het 55.000 ton metende i cruise-vaartuig, dat maximaal 1.266 passagiers j| kan vervoeren, wordt nu verder buiten het dok I afgebouwd en zal in april 1996 aan de rederij ii worden overgedragen. Op 25 mei volgt de eer- II ste tocht door het Caribische gebied. Walibi Jamboree De 75 Grenswisselkantoren (GWK) in Neder land verkopen sinds enige tijd combitickets, die van 3 tot en met 9 augustus toegang verlenen tot zowel Walibi Flevo als de vlak daarbij te houden Wereld Jamboree. De kaartjes kosten 40 gulden (normaal zou bij elkaar 49 gulden moeten worden betaald). Kinderen tot 17 jaar betalen 32,50 gulden. Bus Turistic Ook dit jaar rijdt er tot 1 november bissen 9 en 21.30 uur een Bus Turistic door Barcelona. Bus 100, zoals hij ook wel wordt genoemd, heeft er zelfs nog twee haltes bijgekregen: de Plaza de Espanya en de haven (Moll de Espanya). Het aantal stops is daarmee op zestien gekomen. De rit begint op de Plaza de Catalunya, duurt twee uur en er kan naar believen worden uit en ingestapt. Museumdorp Nij Beets Ongemerkt bijna verrees de afgelopen kwart eeuw bij Nij Beets museumdorp It Damshtis. Wat in 1960 begon met de restauratie van een vervenershuisje is uitgegroeid tot een heus plaatsje met authentieke woningen, een trek kerskeet, turfhokken, een bokhelling enzovoort. Ook kwam er een bezoekerscentrum. It Damsluis staat aan de Domela Nieuwenhuis- weg 49 in Nij Beets en is van dinsdag tot en met zaterdag vanaf 13.30 uur geopend. Op zaterda gen wordt het Sudergemaal in werking gesteld. Bewegwijzering voor voetgangers De VW Amsterdam en de gemeente zijn bezig met de voorbereiding van een nieuwe toeristi sche voetgangersbewegwijzering die volgend voorjaar in gebruik moet worden genomen. Het huidige systeem - zo is gebleken - schiet te kort. Boerderij-vakantie in IJsland Vakantiegangers kunnen ook dit jaar een of meerdere dagen logeren in ruim honderd IJs landse boérderifen. Toeristen die van de moge lijkheid gebruik willen maken, kunnen voor on geveer 350 gulden een bonboekje kopen dat recht geeft op vijf overnachtingen met ontbijt. Ook is het mogelijk met de 'vouchers' visver gunningen en dergelijke te betalen. Info: IJslands Verkeersbureau in Amsterdam, 020 -62 70 13 6. Catacomben Op de kop af 85 jaar geleden gingen in de grot ten van Valkenburg aan de Geul de Romeinse catacomben voor het publiek open. Het kilo meterslange labyrint is een getrouwe kopie van de onderaardse begraafplaatsen van de eerste christenen in Rome. Om te laten zien dat de Limburgse catacomben geen doodse attractie zijn, worden ter gelegenheid van het jubileum tot eind augustus speciale rondleidingen geor ganiseerd door delen die normaal voor het pu bliek gesloten zijn. Uitgerust met een brandend kaarsje maken de bezoekers tijdens de onder aardse excursie kennis met tientallen met fres co's beschilderde grafkamers, beeldhouwwer ken en sarcofagen. Info: 0 44 06- 12 55 4. Service-centra langs Deense wegen Toeristen die naar Denemarken gaan, kunnen voortaan alle mogelijke informatie krijgen in 'welkom-service-centra', die langs belangrijke snelwegen zijn en worden ingericht. Door mid del van een (gratis) telefoonlijn kan in verschil lende talen contact worden opgenomen met een centrale in Kopenhagen. De klant krijgt de gewenste informatie vervolgens per fax in liet centrum toegestuurd. Er zijn tot nu toe drie ser vice-centra geopend: bij de Farobrug en bij Karslunde. beide ten zuiden van Kopenhagen, en aan de snelweg bij Vejle in Oost-Jutland. De catacomben van Valkenburg zijn een getrou we kopie van de onderaardse begraafplaatsen van de eerste christenen in Rome. foto pr Veerboot naar Balearen Rederij Transmediterrónea heeft een nieuw schip in gebruik genomen. De boot, die een snelheid kan bereiken van meer dan 50 kilome ter per uur. biedt plaats aan 450 passagiers, 16 auto's en 11 caravans en vaart in nog geen vier uur van Tarragona (onder Barcelona) naar Pal- ma de Mallorca. De afstand Valencia-Ibiza wordt in drie uur afgelegd en die tussen Mallor ca en Ibiza in 2 uur en 15 minuten. Info: VCK Zeereizen in Amsterdam, 020 - 61 46 44 1. Grenada Na het voor de kust van Venezuela gelegen lsla Margarita gaat de Apeldoornse touroperator Q- International nu ook Grenada als vakantiebe stemming op de Nederlandse markt brengen. Daarvoor is een overeenkomst gesloten met Martinair, dat vanaf november elke dinsdag een vlucht gaat uitvoeren op het Caribische ei land. Er wordt gevlogen met een Boeing 767, die 272 passagiers kan vervoeren. De frequentie op lsla Margarita is wegens de grote belangstel ling onlangs opgevoerd van één naar twee vluchten per week. Hostelling-kaart ANWB, NBBS-Reiswinkels en de grotere VW- kantoren verkopen uit naam van de Nederland se Jeugdherberg Centrale (NJHC) een Hostel- ling-International kaart, die korting verleent op overnachtingsprijzen in zo'n vijfduizend over de wereld verspreide accommodaties. Ook biedt de pas voordelen bij onder meer de aan schaf van bus- en boottickets, autohuur en toe- Gelderland Cultuurland Bij de Provinciale WV Gelderland verschenen twee gidsen, die de vakantieganger wijzen op de culturele mogelijkheden in de provincie. Het gaat hierbij zowel om beeldende kunst, muziek, film en theater als om activiteiten in bijvoor beeld musea, kastelen en historische tuinen. De brochures zijn uitgebracht onder de titels 'Ach terhoek in Cultuur' en 'Rivierenland in Cultuur' en zijn verkrijgbaar bij de grotere VW-kantoren van Nederland. Donauboot Wie een flinke tocht wil maken over de Donau, kan zich vervoegen bij de DDSG in Oostenrijk. Deze rederij onderhoudt met plezierboten niet alleen lijndiensten in de Wachau en de Nibe- lungengau (Niederösterreich), maar maakt ook trips naar Bratislava en Boedapest. Verder wor den weekend-trips uitgevoerd op het traject Dürnstein-Wenen en Linz-Passau. Info: Oostenrijks Toeristenburo in Amster dam, 020-61 29.68 2. Uitzicht op Leeuwarden 'l ot eind augustus kan op woensdag en zater dag tussen 14 en 16 uur onder het motto 'Naar de piek, voor een piek' de toren van de Bonifa- tiuskerkin Leeuwarden worden beklommen. De schepping van architect Cuypers ('Een van zijn fraaiste', beweren kenners) verleent de be zoeker een fraai uitzicht over de Friese hoofd stad. Absolute topattractie in Walibi Flevo is de Movie Stunt Show, met in de hoofdrol een levensechte India na Jones. foto axi prfss

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21