Leidsch Dagblad Misbruik wordt vaak niet bestraft X Bloemenrijders weten nog niet van TBC-geval Toeriste boort auto door muur Pretpark Slagharen wil kerncentrale Kalkar kopen Moderne atleten worstelen om replica antieke prijsvaas Bloedige gijzeling beëindigd I Mtxistxissc) T'" BEL: 071-128030 Bewijs gruweldaden Srebrenica verloren gegaan GOED NIEUWS =ATERDAG 29 JULI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40837 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 Geen maatregelen bij Flora Rijnsburg üjnsburg rudolf kleun ,,Ik weet dat het besmettelijk is. Maar ach, het leven gaat floor. We moeten maar af tvachten." Rijnsburger A. Brussee is een van de weinige kopers op veiling Flora die gis- eren al op de hoogte was van iet feit dat bij een van zijn col- ega's open TBC is geconsta- eerd. Brussee weet echter ook lat de betrokkene vooral in iet Westland en Aalsmeer cwam. Ongerust maakt hij ach nog niet. Het is tegen het eind van de aïjdagochtend rustig in de lallen van de bloemenveiling. )e veiling is al enige uren ach- er de rug en het weekeinde itaat voor de deur. Enkele bloemenrijders bereiden zich i'oor op een rit naar Duitsland ivaar maandag bloemen moe ien worden afgeleverd. Han delaren uit de regio laden hun bestelwagens, anderen ruimen de koelcel in. De meeste aan- Ivezigen zijn nog onwetend Dver het TBC-geval dat tot een fdeine besmettingsexplosie heeft geleid: de ziekte is in middels ook geconstateerd bij eestien mensen in zijn kring van familieleden en kennissen en bij tien collega's op de vei ling in Naaldwijk. Eén vrachtrijder, die overi gens laat blijken niet op de Hoogte te zijn van het geval, weet direct te melden dat de besmetting wel zal zijn opge lopen tijdens een rit op het buitenland: Polen of het voor malige Oost-Duitsland. Eén van de weinigen die wèl van het geval hebben gehoord, vertelt dat de 36-jarige Rijns burger om wie het gaat maar af en toe bij veiling Flora kwam. „Het speelt zich alle maal in het Westland af. Hij reed ook voor een bedrijf in Honselersdijk." Bij het bewus te bedrijf is echter niemand aanwezig die daar op kan rea geren. Het onderzoek van de GGD concentreert zich voorlopig op Naaldwijk en Aalsmeer. Bij Flora Rijnsburg is voorlopig nog geen aanleiding voor bij zondere maatregelen. Woord voerster Thérèse de Vroomen: „Heel veel mensen zijn nog niet op de hoogte. Het nieuws verspreidt zich tot nu toe nog maar langzaam door het ge bouw. We hebben wel direct de bedrijfsarts gewaarschuwd. Die houdt contact met* de GGD. Maar vooralsnog is er geen reden om hier een on derzoek in te stellen. Dat kan natuurlijk nog veranderen." Verontruste reacties heeft De Vroomen ook nog niet ge kregen. Maar dat vindt ze wel verklaarbaar. De meeste ko pers gaan na de veiling, die om negen uur 's ochtends is afgelopen, snel de weg op. „Bij hen is het nieuws gewoon nog niet doorgedrongen. Wij we ten het in feite ook nog maar net. Eventuele vragen 'zijn daardoor eigenlijk ook pas maandag te verwachten. Mis schien dat er naar aanleiding daarvan tot een onderzoek wordt besloten. Daarover hou den we contact met de GGD." Liggeld 9 Wie in Leiden geen lig geld voor zijn boot be taalt is zijn vaartuig straks een tijdje kwijt. Gezin y* Alphenaar Ngö Van I V Tuan verwacht nog deze eeuw zijn gezin in Vietnam in de armen te kunnen sluiten. College van Toezicht Sociale Verzekeringen: Misbruik van sociale werknemersverzekeringen leidt in een groot aantal gevallen tot boetes noch vervolging. Het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) con stateert in haar bevindingen over 1994 dat met name fraudes onder de zesduizend gulden niet worden be straft. noordwuk Een poging tot par keren van haar gloednieuwe Mer cedes bij het Vuurtorenplein in Noordwijk, is gisteren op een klei ne ramp uitgelopen voor een 72- jarige Duitse toeriste. De bejaarde vrouw miste het rempedaal en drukte in plaats daarvan voluit het gaspedaal in. De auto boorde zich vervolgens dooreen stenen muur en kwam drie meter lager tot stil stand in de voormalige tunnel naar het Vuurtorenplein. De neus van de Mercedes belandde in het zand tussen de brokstukken van de muur. De vrouw uit het Duitse Neuss bleef wonderwel onge deerd, evenals haar blinde echtge noot die naast haar zat. Voor de auto liep het verhaal echter min der zonnig af. Voordat de wagen werd weggetakeld, vervulde hij nog een laatste rol als toeristische trekpleister. FOTO FRANS ROOMER den haag gpd Voor iets in recreatiesfeer' In totaal ontsnapte 43 procent van alle fraudeurs vorig jaar aan een straf; bij fraudegevallen on der de zesduizend gulden lag dat percentage nog iets hoger. Volgens het CTSV ontbreekt bij de bedrijfsverenigingen een structureel sanctiebeleid. Een nieuwe wet, die per 1 januari 1996 in werking moet treden en ook de mogelijkheid biedt met terugwerkende kracht te beboe ten, moet daarin verandering brengen. Met name het hoge percenta ge fraudeurs dat aan straf ont komt leidde gisteren tot onge loof bij de politiek. Diverse woordvoerders pleitten voor eeh lik-op-stuk-beleid voor alle fraudeurs. In totaal ging het bij het ge constateerde misbruik door werknemers vorig jaar om 35 miljoen gulden, tegen 28 mil joen gulden een jaar daarvoor. Op zevenduizend onderzoeken naar werknemersfraude consta teerden de bedrijfsverenigingen 3.300 fraudes. In de meeste ge vallen ging het om 'witte' frau de, waarbij iemand naast een uitkering ook een normale baan bij een baas had. Zwart werken kwam 'slechts' in negentien procent van de gevallen voor. Ook het aandeel van werkge vers in de fraude is toegeno men; die is twee keer zo groot (44 miljoen) als het jaar daar voor (22 miljoen). Het CTSV schrijft de toename toe aan en kele grote 'klappers'. Met name in van oudsher fraudegevoelige bedrijfstakken als de bouw en de horeca werd met de sociale premies gesjoemeld. alphen aan den rijn tim brouwer de koning Archeon gaat op de sportieve toer. Op zondag 10 september herleeft in het Alphense archeologi sche themapark de klassieke vijfkamp. Atleten uit de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht komen dan uit op de klassieke onderde len speerwerpen, hardlopen, verspringen, discus werpen en worstelen. In eerste instantie zijn de atletiekverenigingen AAV '36 (Alphen), De Bataven en AV Holland (beide Leiden), De Spartaan (Lisse), Ilion (Zoeter- meer), Hellas (Utrecht) en AV Gouda benaderd om ieder twee allrounders te leveren. „Maar mochten wij onvoldoende respons krijgen", zegt Nynke Slooff van de PR-afdeling van Archeon, „dan richten we ons op andere verenigingen. Het zou jammer zijn als de klassieke vijfkamp bij ge brek aan deelnemers niet zou kunnen doorgaan." De vijfkamp in Alphen is een mengeling van klassiek en modern. Zo kunnen de atleten de speer en de discus met de huidige technieken werpen. Het verspringen daarentegen geschiedt op de wijze, waarop de oude Grieken zich ver moedelijk door het zand bewogen: drie sprongen met een halter in beide handen. De puntentelling doet recht aan het afvalsys- teem uit de Oudheid en de moderne vorm van competitie, waarbij eerder geboekte resultaten blijven meetellen. Zo valt na ieder onderdeel de als laatste geëindigde deelnemer af. De laagge- klasseerden in het algemeen klassement komen evenmin in aanmerking voor het slotonderdeel worstelen. Zij lopen de hoofdprijs, een zestig cen timeter hoge Griekse prijsvaas, mis, die klaarligt voor de winnaar van het laatste onderdeel. Slooff: „Het gaat om een met zorg gemaakte replica van een echte antieke vaas." Ook voor de kleding van de atleten is een com promis bedacht. Over hun moderne clubtenue dragen de deelnemers een aan de Oudheid ont leende lendendoek. Net als bij de oude Grieken zijn vrouwen uitgesloten van deelname aan de zogeheten pentathlon, die al in 708 voor Christus op het programma van de Olympische Spelen stond. ilkar/essen anp Overijsselse ondernemer lennie van der Most, eigenaar in onder meer het pretpark De bnte Wever in Slagharen, wil e leegstaande kerncentrale in hlkar omvormen tot toeristi- |he attractie. Van der Most peft zich deze week gemeld bij p gemeente Kalkar. Hij heeft (middels verscheidene raads- jden van de Duitse plaats voor Sn plan kunnen interesseren. !W. Koop, directeur van de thnell-Brüter-Kemkraft- rierkgesellschaft (SBK) in Essen, het verhaal van Van Most. SBK is de eigenaar de nimmer in gebruik ge- men centrale. Volgens Koop sot Het blauwdenken onder vuur. De kritiek van B Jacques de Milliano, 'irecteur van Artsen zonder Grenzen. 3 Een 'Lange Dweil' die erg hard kon fietsen. Oud wereldkampioen Gé Peters 75 jaar. De Jongens van B.P. Herinneringen aan de Wereldjamboree van 1937 in Vogelenzang. Bizar vermaak in Miami. I Per busje langs onheil. Denkwijzen De brug over De 'Club van 10 miljoen'. Actie tegen bevolkingsgroei. is Van der Most vooral geïnte resseerd in de grond. Wat Van der Most voorheeft met het kolossale reactorge bouw is nog niet bekend. „Dat weet ik echt nog niet. Het moet allemaal iets worden zoals De Bonte Wever. Iets in de recrea tiesfeer met een positieve uit straling. In ieder geval wil ik er een hotel neerzetten!. Veel zal trouwens afhangen van de ge meenteraad van Kalkar, want die moet het bestemmingsplan wijzigen", zegt Van der Most. De omstreden snelle kweek reactor is nooit in gebruik geno men. Milieutechnisch bestaan er daardoor volgens Koop wei nig beperkingen voor toekom stig gebruik. De centrale en het zeventien hectare grote terrein daaromheen staan sinds febru ari officieel te koop. In totaal hebben zich ruim vijftig gega digden gemeld. Koop neemt er daarvan zes serieus, onder wie Van der Most. Het reactorgebouw werd eind jaren tachtig als casco opgele verd. Ook de technische instal latie was bedrijfsklaar. Na de felle protesten werd Kalkar ech ter nooit in gebruik genomen. Een kernreactie heeft daardoor nooit plaatsgevonden. De bouwkosten bedroegen in totaal zeven miljard mark. Kalkar was een gezamenlijk project van de Westduitse aan de beurs genoteerde energie producent RWE, de Nederland se elektriciteitsproducenten (Sep), en de Belgische staatson derneming Electrabel. Na bere keningen over uit de pan rijzen de exploitatiekosten besloten de Nederlandse, Duitse en Belgi sche regeringen in 1991 de cen trale definitief nooit in gebruik te nemen. keulen Het gijzelingsdrama in de Duitse stad Keulen is gisteren uitgelopen op een bloedbad dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Twee anderen raakten ernstig gewond. Een commando-eenheid van de politie bestormde gisteren aan het einde van de middag de bus (foto), waarin een man ruim zes uur ongeveer twintig toeristen, onder wie drie kinderen, ge gijzeld had gehouden. Bij de bevrijdingsactie werd de gangster doodgeschoten. In de bus vonden de politiemannen ook het lichaam van een 60-jarige toeriste, die vermoedelijk eerder door de kaper was vermoord. Aan het begin van zijn terreuractie had de overvaller al de chauffeur van de bus dood geschoten. Over het motief en de identiteit van de dader tastte de po litie gisteren nog in het duister. FOTO REUTER Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Joubert Snijd nooit door wat je kunt los knopen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Religie- Sport 9,10,11,13 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 21 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Perioden met zon Perioden met zon en in de middag vooral in het oosten van het land kans op een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 25 graden Zwakke tot matige oostenwind, kracht 3 of minder Kind gered van verdrinkingsdood alphen aan den run Een 16 maanden oud jongetje is gisterochtend in Alphen aan den Rijn ternauwernood van de verdrinkingsdood gered. De dreumes wandelde de sloot in achter zijn ouderlijk huis aan de Groenoord, ver moedelijk omdat hij het kroos aanzag voor een grasperk. Kort daarna trof zijn moeder hem le venloos in het water aan. Een buurvrouw, die op het hulpge roep van de moeder afkwam, reanimeerde het kind. Hij is per ambulance overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp. Zandvoorter verdacht van 40 zedendelicten zandvoort anp De politie heeft gisteren in Zandvoort een 27-jarige inwo ner van die plaats aangehouden in verband met een serie zeden delicten. De man wordt verant woordelijk geacht voor zo'n veertig vergrijpen, onder meer van aanrandingen en pogingen tot verkrachting. De politie Haaglanden, die assistentie ver leende bij de arrestatie, heeft dat gisteren bekend gemaakt. De zedendelicten werden ge pleegd in de periode midden mei tot half juli in onder meer Lisse, Wassenaar, Zandvoort en Bloemendaal. De politie kwam de man op het spoor dankzij een getuige die het kenteken van de auto van de verdachte had genoteerd. De verdachte zit opgesloten in het politiebureau van Wassenaar. Maandag wordt hij voorgeleid aan de rechter commissaris. Fotorolletje door 'technischefout' in laboratorium mislukt PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. den haag anp Een van de twee fotorolletjes die Dutchbat vol schoot bij de val van Srebrenica, is bij de ont wikkeling verloren gegaan. De opnamen konden als bewijslast dienen voor het Joegoslavië-tri- bunaal dat oorlogsmisdaden, begaan door de strijdende par tijen, onderzoekt. Defensie heeft de marechaus see gevraagd een onderzoek in te stellen naar het verlies van het rolletje, dat werd ontwikkeld in een laboratorium van het mi nisterie. Daarbij ging door een technische fout het negatief ver loren. Het verlies is een tegenvaller voor Defensie dat een beeld probeert te krijgen van gruwel daden, die door de Bosnische Serviërs in Srebrenica zouden zijn gepleegd. Landmachtbevel hebber Couzy deelde zondag mee dat Nederlandse blauwhel men bij de inname van de en clave zagen hoe Servische strij ders negen moslim-mannen een huis binnendreven. Na eni ge tijd hoorden zij schoten. Toen ze gingen kijken, troffen ze negen lijken aan met schot wonden in de rug. Van de stof felijke resten werden foto's ge maakt. Een tweede rolletje moest duidelijk maken of ande re Dutchbatters foto's hadden gemaakt van dezelfde lijken of dat het opnamen van andere executies betrof. Het geréchtelijk laboratorium ontwikücelde voor Defensie het rolletje dat in tact is gebleven. Defensie bestudeert momenteel deze opnamen. Ondertussen is de brievenac- tie 'Ook u bent getuige' volgens de Haagse initiatiefnemer J. Taal een succes. De actie startte donderdag. Nederlan ders worden opgeroepen een protestbrief te sturen aan de Bosnisch-Servische leider Ka radzic. Sinds de vooraankondi ging ruim een week geleden, stond de telefoon niet stil en kwamen er ongeveer achthon derd schriftelijke reacties om meer informatie. Amnesty In ternational heeft het initiatief inmiddels overgenomen van Taal. Ook de inzamelingsactie voor de Bosnische vluchtelingen js succesvol. Binnen twee weken na het openstellen van giro 999 van de Stichting Vluchteling is bijna driekwart miljoen gulden binnen. Het geld is bestemd voor hulp aan de vluchtelingen uit de gevallen enclaves Srebre nica en Zepa en de belegerde enclave Bihac. Het wordt be steed aan voedsel en dekens, huishoudelijke artikelen en sa nitaire voorzieningen en aan verbetering en reparatie van scholen en openbare gebou wen, waar duizenden vluchte lingen verblijven. I Naam:. Adres:. Nr. bank/giro: I Handtekening:. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1