Flora wacht met TBC- onderzoek J 'De winnaar geeft heel Voorschoten een biertje' 1)66: trek katoenen baby een luier aan Alphen aan den Rijn houdt volgend jaar acht ton over Snelheid op Rijndijk aan banden Regio Leiden/Rijn Veenstreek Dorpshuis moet de broekriem aanhalen 'Veiling Boskoop moet naar ITC verhuizen' ZATERDAG 29 JULI 1995 ai., iBloemenveiling Flora in Rijnsburg ziet vooralsnog geen aanleiding om de 450 personeelsleden die bij haar in dienst zijn te laten onderzoeken op open TBC. De elf honderd kopers, die bij de veiling zijn aangesloten, moe- 3tl° ten, indien zij wensen te worden onderzocht, een beroep ;e idoen op de GGD in Leiden. Flora maakt die pas op de 30k plaats, omdat de besmette bloemenkoopman geen be- Bre zoek aan de veiling in Rijnsburg zou hebben gebracht. ,2: 2 RUNSBURG JAN WESTERLAKEN o.c 5 Volgens Flora-woordvoerster Therèse de Vrome is er absoluut geen sprake van onrust op de l z veiling. Daarvoor, zegt ze, is de TBC-melding nog te pril. „We zijn er nog maar net van op de hoogte gebracht door de GGD 38QDelfland. Maar we zijn zeer 21 alert en houden de ontwikke ling nauwlettend in de gaten." :e i| Bezorgdheid heerst er wel bij 16|De Vrome. Ze verwacht de ko- •°0jmende dagen wel te worden a| overspoeld met vragen van mensen die op de veiling wer- pr.lken en van hen die er met regel maat van de klok komen. „We hebben te maken met leen klein wereldje. Hoe dan 7*"ook, voor de mensen die met de Ces_ tuberkelbacil zijn besmet, is het allemaal heel vervelend. Omdat ia^de bloemenkoopman niet op onze veiling is geweest is het volgens de GGD Delfland niet 'nodig om nu al direct een mo rbide artsencentrale voor de deur te zetten, die de mensen (doorlicht. Onze bedrijfsarts löhoudt heel intensief contact imet de gezondheidsdienst van Delfland. Pas als onderzoek ^5, jnoodzakelijk blijkt, is het op- passen voor de mensen die ge- regeld bij Flora komen. We hou- 50 jden de vinger aan de pols, maar 'varen op het kompas van de 5, GGD. Zij heeft alle deskundig heid in huis." De Vrome zegt dat Flora nog geen klachten heeft gekregen van mensen die zich 'niet lek ker' voelen. En er hebben haar ook nog geen verzoeken bereikt van personeel, dat zich wil laten onderzoeken. TBC, zo vertelt Joke van Putte van de GGD in Haarlem, kent verschillende vormen. Met 'open tuberculose' wordt be doeld, TBC die de longen heeft aangetast. Deze vorm van de ziekte heeft een 'open verbin ding' naar buiten. Als de tuber culoselijder hoest of niest, en hij doet dat in het gezicht of directe omgeving van iemand, dan is de kans op besmetting groot. Vooral als dat gebeurt in een kleine ruimte. Met zoenen, zegt zij, kan de besmetting niet wor den overgebracht. De ziekte is overigens goed te genezen met verschillende me dicijnen tegelijk. Die moeten wel dagelijks worden ingeno men: negen tot twaalf maan den. TBC wordt bij personen jonger dan 45 jaar opgespoord via een huidtest: de zogenaam de Mantouxtest. Drie tot vijf da gen nadat de 'schrapjes' zijn ge zet, wordt bekeken of ze zijn opgekomen. Bij mensen, die ouder zijn dan 45 jaar wordt open TBC door middel van een longfoto vastgesteld. De symptomen die zich bij tuberculose voordoen zijn: hoesten, moeheid en vermage- Echte gokkers kijken niet als de paarden draven. foto loek zuyderduin val u ■2iTeg 1iiet r De Leiderdorpse baby'; aan de katoenen luiers. Dat 4|vindt D66. Wegwerpluiers ver oorzaken een enorme berg afval het kost 500 jaar voor dit af- het milieu verdwenen is. gemeente heeft de zorg voor milieu tot haar taak en daar bast stimulering van het ge- 2 t Jjruik van katoenen luiers prima ell o|n- In een brief aan burgemeester 15en wethouders herinnert frac- lievoorzitter E. Grootaarts aan ce jeen toezegging die PvdA-wet- 3t 2jtouder P.Bouman (milieu) 1 (het verleden al heeft 'iets' te doen aan het wegwer- pluier-probleem. In Gouda krijgen ouders die overstappen op katoenen luiers subsidie van de gemeente. Het gebruik van duurzame luiers, al dan niet in combinatie met een luierservice (waarbij een spei- caal bedrijf de luiers ophaalt en reinigt), is volgens Grootaarts zeer milieuvriendelijk. De fractievoorzitter vindt het logisch dat de enorme berg af val die door het gebruik van ka toenen luiers wordt bereikt, ten goede moet komen aan de bur gers, bijvoorbeeld door het ver strekken van een subsidie. et Dorpshuis in Stompwijk êrac|crijgt de komende driejaar tien- 15 duizend gulden minder subsi- pie. In 1996 kort Leidschendam het Dorpshuis met vijfduizend ce lgulden. Het jaar erop en in 1998 Jchroeft de gemeente de finan- !daiiële steun nog eens met vijf- luizend gulden naar beneden. Dit voorstel staat in het con- :ept-welzijnsprogramma van -eidschendam. Het bestuur van Je Stichting Dorpshuis Stomp- vijk is er al in geslaagd de eigen nkomsten met vijfduizend gul len te verhogen. Hoe de be- ituursleden de rest van de be zuiniging moeten opvangen, veten ze nog niet. Het Dorps- ïuis kan met vijfduizend gulden ninder toe, doordat de prijzen consumpties vorig jaar zijn de terhoogd. is tHet vinden van de resterende lurcj^zuinigingen zal het bestuur denfneer hoofdbrekens kosten, ver- ntwjvacht voorzitter Belt. „We kun- ileeijien natuurlijk de huur voor de ïtra^erenigingen die gebruikmaken ?rtefan het Dorpshuis straks verho- geg|en. Maar als die dan minder Dptrjubsidie krijgen, worden ze de ffubbel de duper." het Van het Dorpshuis maken lieel wat verenigingen gebruik, e IJfcen aantal gebruikers kan het nièrfonder subsidie stellen zoals de ïaill^HBO-vereniging en land- en nogfuinbouworganisaties. Maar an- schjlere gebruikers, zoals de fanfare ïanduhana, krijgen wel subsidie, 'sluist daar zijn problemen te ver- vaifachten bij huurverhogingen. Buiterj de verhoging Het barstte gisteren van de paarden in Voorschoten. En het stikte er van de wespen. De paarden werden verhandeld op de markt en deden mee aan de kortebaandraverij, de wespen teisterden met name de bezoe kers van het terras. De vele bierdrinkers werden nog rede lijk met rust gelaten, maar cola drinkers brachten met grote re gelmaat een blikje wespen naar hun mond. Gokken Waar paarden rijden gokken mensen. Ook in Voorschoten. Wie wint verliest eigenlijk gelijk weer, want de paardenmarkt is een sociaal dorpsgebeuren. „Als je wint moet je heel Voor schoten een biertje geven", gelijkheden om meer inkom sten te werven gering, meent Belt. Als het Dorpshuis zich bij voorbeeld op de markt van bruiloften en partijen zou bege ven, zouden horecagelegenhe den al snel gaan klagen over, concurrentievervalsing omdat het Dorpshuis wordt gesubsi- deerd en zij het zonder ge meenschapsgeld moeten bol werken. Welzijnsinstellingen kunnen tot en met 18 augustus reageren op het plan. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten geen toestemming geven voor uit breiding van de Boskoopse veiling op haar huidige locatie aan de Middelburgseweg. Als de veiling te klein wordt, moet deze maar worden verplaatst naar het International Trade Centre (ITC), net over de grens met Hazerswoude. Dat stelt C. van Laar (Groen Links/De Groenen) in haar vragen aan GS over de uitbreidingsplan nen van de veiling. De provinciale planologi sche commissie (PPC) heeft inmiddels toestemming gege ven voor een beperkte uitbrei ding van de veiling. Volgens Van Laar heeft de commissie daarbij geen goede afweging gemaakt. Door uitbreiding van de veiling op de huidige loca tie neemt de verkeersoverlast in Boskoop toe, terwijl ver plaatsing naar het ITC een be langrijke impuls zou zijn voor dit kwakkelende agrarisch be drijfsterrein. Het streekplan maakt het mogelijk de veiling op de hui dige locatie met vijftien pro cent uit te breiden. Het is ech ter niet duidelijk of de veiling na deze laatste uitbreiding ook na 2000 groot genoeg is. Van Laar vreest dan ook dat de vei ling in de toekomst met .uit breidingsplannen zal blijven komen. Bij een verplaatsing naar het ITC is dat probleem niet aan de orde, omdat daar nog ruim voldoende uitbrei dingsmogelijkheden zijn. Geen lastenverhoging, pijnloze efficiency-maat- regelen en een eenmalig overschot op de begro ting van ruim acht ton. Dat is kort samengevat de begroting van de gemeente Alphen aan den Rijn voor volgend jaar. De begroting werd gisteren door wethouder S. Lyczak van financiën gepre senteerd. Vorig jaar werd voor 1996 nog een tekort voor zien van ruim zes ton. Dat dreigende tekort valt volledig weg tegen het extra geld dat de gemeente krijgt als gevolg van het groeiende aantal wonin gen en bedrijven. Daarnaast heeft de gemeente voor 1,1 miljoen aan efficiency-maatregelen inge boekt. Onder de 36 pijnloze bezuinigingen staat onder andere een bedrag van 30.000 gulden dat de gemeente volgend jaar in haar zak kan hou den omdat vier van de Galloways die het gras in het Zegerslootgebied kort houden, zijn afgeschre- Ook verwacht het gemeentebestuur volgend mm ■Éi begrotingsdiscipline verder aan te halen. Van het geld dat de efficiencymaatregelen opleveren, gaat 180.000 gulden naar investeringen in computers. De rest wordt geboekt als begrotingsoverschot. Dat de totale lasten volgend jaar gemiddeld ge lijk blijven, wil niet zeggen dat iedere Alphenaar volgend jaar evenveel kwijt is aan gemeentelijke heffingen en belastingen. De afvalstoffenheffing gaat volgend jaar omlaag omdat het reinigen van de straten niet meer uit deze heffing wordt be taald. Daar staat tegenover dat de onroerende zaakbelasting met eenzelfde bedrag omhoog gaat. Omdat daarnaast nog eens eenpersoonhuis- houdens een lager tarief gaan betalen voor de af valstoffen, en mensen die hun afval via hun be drijf afvoeren vanaf volgend jaar ook een aanslag krijgen, kan het totaalbedrag aan aanslagen voor individuele Alphenaren behoorlijk stijgen of da len. Bewoners (en in het bijzonder huurders) van goedkopere huizen en eenpersoonhuishoudens waarschuwt een vrouw hadfr man, wiens favoriete paard steeds dichterbij de overwin ning komt. Een trouwe bezoe ker kan het beamen: „ik won jaren geleden meer dan 1000 gulden, maar nadat ik het in de cafés gevierd had kwam ik de volgende dag met nog maar 300 gulden op zak thuis." PvdA-raadslid Piet den Hartog, Voorschotenaar onder de Voor schotenaren, heeft een goede dag. De Bourgondische volks vertegenwoordiger wint een veulen in de loterij. Piet over weegt half serieus het dier een mooie plaats in de achtertuin te geven, maar mevrouw Den Hartog ('We hebben elkaar elf jaar geleden leren kennen op de paardenmarkt') wil daar ab soluut niets van horen. Het zal dus wel de alternatieve geld prijs van 1000 gulden worden. In de finale verslaat Adams' Bomb met rijder Wim van Buy- tene de gedoodverfde plaatse lijke favoriet Jim Jam Roz. De paarden raffelen de 280 meter in 15 seconden af. Roz komt er eigenlijk niet aan te pas. Van Buytene neemt 5000 gulden mee naar huis. Een gelukkige gokker gaat bij de finish uit zijn dak. De kater komt pas de vol gende dag. Voorschoten viert feest, en eigenlijk zijn de paar den maar bijzaak. „Dit is voor ons wat 3 oktober voor Leiden is. Vandaag zijn we allemaal heel aardig voor elkaar, morgen schelden we elkaar weer ver rot", zegt iemand. De gemeente Rijnwoude vergroot het deel van de Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk waarop 50 kilometer per uur mag worden gereden. Aan de Zoeterwoudse kant wordt de bebouwde kom uitgebreid tot aan de ge meentegrens. Hierdoor gaat dit deel van de bebouwde kom één geheel vormen met Zoeterwoude-Rijndijk en Leiden. Aan de Al- phense kant schuift de 50-kilometergrens enkele honderden meters op naar de buur- Door de laatste maatregel gaat de maxi mum snelheid van 50 kilometer gelden van af de plek waar aan de Rijnkant de bebou wing begint. Op het korte stuk tussen het oude en het nieuwe begin van de bebouw de kom zijn de afgelopen twee maanden ongevallen gebeurd. Op 8 juni kwam een echtpaar uit het Brabantse Son en Breughel om het leven toen het bij het opdraaien van de weg vol werd geramd door een auto uit de richting Alphen. Afgelopen woensdag werd een 10-iarie meisie uil la/erswourle- auto. Zij kwam ervan af met een hersen schudding en diverse schaafwonden. Grens Hoewel de gemeenteraad in september over de verandering moet beslissen, verlegt het college toch alvast de officiële grens van de bebouwde kom als reactie op bezorgde brieven en telefoontjes van Hazerswoude- naren. Het college heeft de politie gevraagd scherp toe te zien op de handhaving van de '50 hard zatheeft iemand op dit reclamebord aan de Rijndijk in Hazerswoude gekalkt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13