Parkeren bij Van Gend Loos Parken in binnenstad krijgen opknapbeurt Jurassic Park bij de Groenoordhallen Leiden I Taxibedrijf Koenes in ongelijk gesteld Geldtekort bedreiging biologische collecties jATERDAG 29 JUL11995 CHEF HENNY VAN ECMOND, 0 4, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356413 Vrouw gewond bij aanrijding leiden/leiderdorp» Een 59-jarige vrouw uit Leiderdorp is gister- j morgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Stierebrug. De vrouw kwam van de Persant Snoepweg en moest remmen voor een auto op de Hoge Rijndijk. Een auto, bestuurd door een 59-jarige Duitser, remde te laat en j^j knalde achterop de auto van de vrouw. Zij moest met nekletsel I2j worden overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. Graffitispuiters gevlogen j5| leiden De verf was nog nat, maar de spuiters van de graffiti op het treinstel waren gevlogen. De politie kreeg rond een uur gis termiddag een melding dat de spuiters bezig waren een trein te versieren die nabij het Leidse station stond gerangeerd. De poli tie kon slechts constateren dat de trein over een lengte van veer tig meter was bespoten. ANNO 1895 Maandag 29 Juli Gisteravond had het zoontje van schipper N. v. Egmond, te Rijnsburg, het ongeluk van zijn vaders schuit in den Vliet te val- :e len. Aan den gemeente-veldwachter H. v. d. Pol mocht het, door zijn flink en doelmatig optreden, gelukken, het kind dat reeds in >r» zinkenden toestand verkeerde, te redden. iANNO 1970 woensdag 29 juli De nog traditioneel ingestelde Bollenstreek staat aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. Het accent, dat vele jaren lang op [bollenteelt met het daaraan verbonden voorjaarstoerisme lag, vi zal in de komende jaren verlegd moeten worden naar zaken als recreatie op grotere schaal. De Bollenstreek moet, wanneer de streekplanners hun zin krijgen, een „groene gordel tussen de be tonnen randstadagglomeraties" worden, die vooral uit toeris- tisch oogpunt een trekpleister dient te zijn. Busje brengt winkelend publiek naar binnenstad .Dwangsom bij weigeren informatie te geven Verzekerd van een parkeer plaats en met een busje snel bij de winkels in de binnenstad. De kersverse Stichting Stadsparkeerplan Leiden begint per 1 sep tember met een pendel dienst vanaf het van Gend Loosterrein aan de Haag- weg. leiden annet van aarsen „We hebben een stuk van het terrein gehuurd voor zeshon derd auto's"; zegt Peter La- bruyère, eigenaar van een dumpzaak aan de Haarlemmer straat en één van de initiatief nemers. De proef gaat in eerste instantie vier maanden duren en wordt bij succes voortgezet. De gebruikers van de dienst krijgen voor vijf gulden een par keerplaats voor de hele dag en een retourtje naar de binnen stad. In de Stichting heeft zich een aantal ondernemers verenigd en ook ambtenaar Jan Velle- koop van de gemeente heeft zich aangesloten. De park and ride-dienst moet Leiden als winkelstad weer aantrekkelijker maken. „Iedereen is er enthou siast over", zegt Labruyère. „We hadden de laatste tijd toch een beetje een somber beeld voor de toekomst. De economie liep terug en de gemeente kwam met plannen voor het autoluw maken van de binnenstad. Met dit project hebben we weer een Peter Labruyère (links) met andere initiatiefnemers op het terrein van Van Gend Loos: 'parkeerproject ook goed voor saamhorigheidsgevoel winkeliers.' foto henk bouwman lichtpuntje." Zo ongeveer alles is rond voor de pendeldienst. „Het parkeer terrein gaan we binnenkort met zijn allen schoonmaken. En de busjes zijn inmiddels ook gere geld, via Auto Peter", aldus La bruyère. „We zijn in gesprek met een bewakingsdienst, die een oogje in het zeil moet hou den op het terrein aan de Haag- weg. En als alles goed draait wil len we ook een treintje laten rij den. Of van die Tuk Tuks, een soort gemotoriseerde riksja's. Koetsjes zouden ook heel goed staan in Leiden." De pendel dienst biedt de gebruikers in ie der geval een korte route - via het Noordeinde en de Prinses- sekade de Apothekersdijk af - en waarschijnlijk ook nog een lange route. „De marktroute, noemen we die", aldus La bruyère. „Die proberen we woensdag, donderdag en zater dag mee te pikken, als het lukt met het treintje. Het wordt fan shopping in Leiden." Zonder de steun van de ge meente heeft het plan weinig kans van slagen, menen de ini tiatiefnemers. Maar op het stad huis is het plan met enthousias me ontvangen. „De gemeente verleent waar mogelijk steun", zegt Jan Vellekoop, die in de stichting heeft plaatsgenomen. „Dat ik me heb mogen aanslui ten bewijst dat al. Verder den ken we aan het schoonhouden van het terrein, het plaatsen van een afscheiding en verlichting. En de stichting gaat de gemeen te waarschijnlijk om een finan ciële bijdrage vragen maar daarover is binnen de gemeente nog geen beslissing genomen." Labruyère gelooft heilig in het project. „Per I september draai en we gewoon, dat gebeurt", zegt hij. „We geloven er stellig in." Met de dienst hopen hij en de andere initiatiefnemers de mensen van buiten de stad, die steeds vaker wegbleven, weer terug te krijgen als winkelpu bliek. Dat publiek zou makkelijk 'terug te winnen' zijn als er een goede parkeergelegenheid is. „Het is hier natuurlijk prachtig winkelen met die mooie oude binnenstad. De Lijnbaan in Rot terdam of het winkelcentrum wan Almere geven toch een heel andere sfeer. En het aan bod van winkels is in Leiden niet slechter dan in andere ste den." Het project heeft volgens La bruyère een mooi neveneffect. „De winkeliers waren onderling het contact een beetje kwijt. En dat is met dit project een beetje aan het herstellen. Het saamho righeidsgevoel is een beetje te rug." EIDEN aad rietveld 'axibedrijf Koenes moet, op traffe van een dwangsom van luizend gulden per dag, zijn iedrijfsgegevens overleggen an de Commissie Taxivervoer .eidse Regio. Dat heeft de presi- ent van het College van Be- iujoep voor het bedrijfsleven be- iaald in de zaak, die Koenes iad aangespannen tegen gede- uteerde staten van Zuid-Hol- ind. •rl Het taxibedrijf weigert al 1(Keer dan een jaar informatie n de Commissie Taxivervoer verstrekken. Koenes, iyer- ouwt de commissie niet meer, ïmdat de gemeente Leiden - lie er lid van is - belangen lieeft h een concurrent: de Leidse 3faxicentrale. Koenes heeft geen ]in om gegevens over het aantal -^agens en de bezetting daar- an, het aantal verreden kilo peters, de gemiddelde op- irengst per taxi en de totaalom- et aan de concurrent gegeven. )ie zou daar misbruik van kun- len maken. Vorig jaar probeerde de Com missie Taxivervoer Leidse Regio al met dwangsommen Koenes te dwingen de gegevens te over leggen. Maar daar stak het Col lege van Beroep een stokje voor. De commissie was daartoe niet bevoegd, oordeelde het college. De commissie schakelde daarop de provincie in. En die is wel bevoegd dwangsommen op te leggen, aldus het College van Beroep. Het college meent dat Koenes zich geen zorgen hoeft te maken over misbruik van de gegevéns. De commissie is bij de wet verplicht de gegevens gejieim te houden. Voor het College vap, Beroep staat vast, dat de Commissie Taxivervoer de gegevens van Koenes nodig heeft om op ver antwoorde wijze de vergunnin gen te verdelen. En andere sancties dan een dwangsom om het Leidse bedrijf te dwingen opening van zaken te geven ziet het college niet. Het intrekken van de vergunning vindt het college een te zware straf, aan gifte te doen van een strafbaar feit bij de politie zou tot een langdurig onderzoek leiden. Opfris-cursus kraamverzorging Sinds enkele jaren is er een tekort aan kraam verzorgers. Veel verpleegkundigen heb ben in het ziekenhuis wel vaardigheden aangeleerd, maar de kraamzorg aan huis vereist vaak andere vaardig heden. Law Care organi seert daarom in Leiden vanaf oktober de cursus 'Kraam zorg aktueel'. Doel van de cursus is het opfrissen van reeds aanwezi ge kennis, het verkennen van de huidige kraamzorg en de eisen die daaraan worden gesteld. De cursus is bedoeld voor A-verpleegkundigen, HBO'ers, kraam verzorgen den en MDGO-vz'ers die hun deskundigheid in de kraam zorg in de thuissituatie willen vergroten. De cursus beslaat zeven avonden. Law Care begint die maand in Leiden ook met een cursus voor zorgassis- tent. In verband met de toe nemende zorgbehoefte van ouderen en chronisch zieken is er een grotere vraag naar hulpverleners in eenvoudige verzorgingssituaties. Zowel in de thuissituatie als in ver zorgingshuizen. Cursisten worden in een intensief pro gramma twintig avonden lang getraind in basiszorg verlening, zelfstandig en/of in samenwerking met oude ren. Behalve in Leiden worden bovenstaande cursussen ook gegeven in Amsterdam en Amersfoort. atuurwandeling voor blinden kfIDEN ieien natuurwandeling voor blinden en slechtzienden en hun bege- «iders wordt op woensdag 23 augustus gehouden door de vereni- efing voor natuur- en milieueducatie IVN. Het voelen, ruiken en ho- lijen van de natuur vindt plaats in de Pan van Persijn aan de Wasse- iejaarseweg in Katwijk. Aanvang: 14.00 uur bij de ingang. Deelname ïijost 1,50 gulden. Informatie: 071-126215. li leiden herman joustra De gemeente wil de kwaliteit van de parken in de Leidse bin nenstad verbeteren. Zo krijgen de wandelpaden van twee par ken in de Leidse binnenstad, het Plantsoen en het Huigpark, een opknapbeurt. Dat staat in het beheerplan voor het stads deel Midden van de afdeling Milieu en Beheer. De paden vertonen diverse scheuren. Het is de bedoeling dat aan het eind van dit jaar het wandelgebied van het Plant soen onder handen wordt geno men. Later volgt dan nog het wegdek van het Huigpark. Met de wijkbewoners zal vervolgens een onderhoudsplan voor de paden worden besproken. In het Plantsoen zal bovendien de beplanting rond de fontein wor den verbeterd evenals het hek werk. Ook moeten er nieuwe banken en prullenbakken ko men. In het Ankerpark wordt dit jaar, met gebruik van de daar aanwezige heuvel, een glijbaan aangelegd voor de jeugd. Een tijdje terug zijn reeds twee bor den geplaatst waarmee hon denbezitters wordt verzocht om geen honden uit te laten op het speelgedeelte. Daar bevinden zich onder meer een mini-wip en twee schommels. Omwo nenden hadden de gemeente verzocht de speelmogelijkheden in het park te verbeteren. Verder wil Milieu en Beheer het gebruik van de hondenuit- laatstroken, hussen in de ge meentelijke terminologie, on derzoeken. Waar nodig worden de stroken verbeterd. Dit ge beurt onder meer door het zand te verversen en een duidelijke afscheiding te maken tussen de stroken en de wandelpaden. In het Bleekerspark zijn deze ver anderingen reeds doorgevoerd. Het Ankerpark en het Huigpark zijn twee plekken waar de stro ken in elk geval zouden moeten worden aangepakt. In overleg met buurt- en wijkgroepen wordt verder nagegaan of uit breiding van het aantal hussen kan worden verwezenlijkt. De gemeente werkt momen teel ook aan een ontmoetings plek voor de oudere jeugd in het Huigpark. De wijkgroepen Oos telijke binnenstad en Leiden- Noord, buurtwerkers uit stads deel Midden en Leiden-Noord en de onderhoudsteams uit Midden en Noord willen in overleg met de jongeren hier voor een plan ontwikkelen dat mogelijk nog dit jaar kan wor den uitgevoerd. Daarnaast heeft de jongere jeugd uit de omgeving van het Huigpark en de Parkzichtschool verzocht om de aanleg van een voetbalveldje in het park. Vol- In het Plantsoen worden de paden en het hekwerk en de beplanting rond de fontein aangepakt. gens de gemeente is dit moge lijk naast de speelplaats van de school. Een aantal gewenste verande ringen in sommige parken is al doorgevoerd. Zo is vorig jaar begonnen met verbeteringen aan het Van der Werfpark. De twee grote gazons zijn daar in middels opgehoogd. Ook is er een kastanjeboom geplant die uit het stationsgebied moest foto holvast/mark lamers verdwijnen. In het Katoenpark is men inmiddels begonnen met de aanleg van een speel tuin. jJe liefhebbers van Jurassic Park ;t|unnen zich vandaag, zondag [In maandag vergapen aan 25 [iijna levensechte dinosaurus- Jen, die in een tent staan opge beld op het parkeerterrein van tfle Groenoordhallen aan de Wil- -j^m de Zwijgerlaan. tej Het gaat om een reizende tentoonstelling ('De wereld van Je dinosaurussen') van deze ofoorwereldlijke monsters, die al ajerder in Noordwijk te zien was. t )e reusachtige reptielen van iet Krijt-tijdperk, die vele mil joenen jaren geleden mogelijk loor de inslag van een komeet Gp aarde zijn uitgestorven, zijn Gereconstrueerd door Belgische beeldhouwers. resthuis Pe expositie doet denken s je dinosaurustentoonstelling Jie jaren geleden in het Leidse ;t|esthuis te zien was. De dino's ifijn op schaal nagemaakt, en elariëren in hoogte van 1,5 tot H,5 meter. Sommige bewegen jnet behulp van elektromoto- tpn- ia De bekendste dino's, wiens moeilijke namen door kinderen 1, neestal zonder enige hapering ejunnen worden uitgesproken, iJijn vertegenwoordigd; de iloeddorstige Tyrannosaurus t^ex, de neushoornachtige Tri- atjeratops en de Stegosaurus met kjijn venijnige rugvinnen. Net ijjoals de Brachiosaurus, de spu- ajende Dilophosaurus, de grim- hige Ajfiosaurus en de vleer- Deze Tyrranosaurus Rex en Triceratops zijn de komen dagen bij de Groenoordhallen te zien. twijfeld ontbreekt ook de gigan- Bij elk reptiel is een weten- uitleg over de reuzenreptielen. uur te zien, op maandag van tische Seismosaurus niet en de schappelijk onderbouwde be- De tentoonstelling is een initia- 14.00 tot 18.00 en van 19.30 tot buitengewoon agressieve Velo- schrijving van leefwijze en ge- tief van de Fransman Pierre 21.00 uur. De entree bedraagt ciraptor, de kleine vleeseter die schiedenis te lezen. In de tent is Paillé. De dinosaurussen zijn op 10 gulden voor volwassenen, een belangrijke rol speelt in de verder een audio-visuele pre- zaterdag en zondag van 14.00 kinderen betalen een rijksdaal- Acht miljoen nodig voor redding DEN HAAG ANP Door de voortgaande bezuini gingen in het universitair on derwijs en onderzoek worden de grote biologische collecties in hun voortbestaan bedreigd. Er is 8 miljoen gulden per jaar nodig om ze te redden. Dat schrijft de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen (KNAW) in een rap port aan minister Ritzen (On derwijs, Cultuur en Weten schappen). Het gaat onder meer om drie Leidse instellin gen: de Hortus Botanicus, het Rijksherbarium en het Natio naal Natuurhistorisch Muse um. Behalve geld is een nog betere afstemming en interpretatie van de verschillende collecties noodzakelijk. De KNAW pleit daarom voor het creëren van een Nationale Faciliteit, die belast moet worden met ge meenschappelijke taken voor de collecties. Dit orgaan moet ook, binnen de financiële ka ders, de prioriteiten in het col lectiebeheer onderling afwe gen. De KNAW onderscheidt vijf groepen collecties: de zoölogi sche in het Zoölogisch Muse um Amsterdam en het Natio naal Natuurhistorisch Muse um in Leiden; de collecties in herbaria (Leiden, Utrecht, Wa- geningen en Amsterdam); die van het Centrum voor Geneti sche Bronnen in Nederland (Wageningen); de collecties in de botanische tuinen (18 loka- ties, waaronder de Leidse Hor tus) en de collecties van mi cro-organismen (Baarn en Wageningen). Deze collecties, samen goed voor 240 arbeidsplaatsen, zijn van groot wetenschappelijk, maatschappelijk en cultuur historische betekenis, aldus de KNAW. Ze vormen niet alleen de basis voor internationaal onderzoek aan biologische di versiteit, maar ondersteunen ook toegepast onderzoek in de geneeskunde, de land-, tuin en bosbouw en de biotechnol- gie. Maatschappelijk spelen de biologische collecties onder andere een rol door bijdragen te leveren aan natuurbeheer, milieu-effectrapportages en voedselproduktïe. Cultuurhis torisch is de waarde ook on misbaar omdat de collecties een natuurhistorische onder deel van cultureel erfgoed zijn, aldus de KNAW.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11