BSQ 'Het decor van mijn jeugd is niet veranderd' 'Lekker nat worden, dat is het' licht wisselvallig De dood kwam volkomen onverwacht HENGELSPORT INN WeCoilAOTORSLOEPEN VUëCb bv Puhtot met kurrie? Jachthaven puilt uit _|)ONDERDAG 27 JULI 1995 VERWACHTING VÖÖR MÖfcÓEN Vervolg van voorpagina „Wat het mooie is van Katwijk, is dat het decor in al die jaren niet is veranderd. Ik heb hier scenes opgenomen voor 'Terug naar Oegstgeest' van Jan Wolkers. En ook voor 'Dominee met strooien hoed' van de zelfde schrijver. Wat ik wel mis hier zijn de zogenaamde openlucht-preken waar de mensen nog in klederdracht kwamen. Die had je hier in de jaren zestig, maar die zouden weer terug moeten komen. Dan stond zo'n man tegen het geraas van de zee in te bulderen. Had-ie het over de ze denverwildering, over hel en verdoemenis. Katwijk is wat dat betreft nog niets veran derd. Ze zonnen dan wel topless, maar de vrouwen gaan nog steeds met hun harde blauwe hoedjes op naar de kerk." Theo van Gogh neemt een laatste slok van zijn biertje. Zal hij zich nu als een zee leeuw naar de branding toe werken of gaat hij nog even door met zijn lofzang op de poepfijne badplaats? Ja, hoor, Theo is in een goede bui. Let op VW-ers! „Ook de Boulevard is nog altijd hetzelf de", zegt hij met een wat melancholieke blik in zijn ogen. „Het decor van mijn jeugd is niet veranderd. Die wat burgerlij ke, grauwrode steentjes, beetje treurig al lemaal. Maar daar hou ik juist van. Voor iemand met mijn reputatie als anti-Christ is het misschien wat onwaarschijnlijk dat ik zo van Katwijk hou, maar ze zeggen al tijd dat je de schutkleur moet aannemen van je tegenstander. Naast mijn hokje zit iemand van het CDA, hij heeft als elfde op de verkiezingslijst voor de gemeenteraad gestaan. Zwaar verloren. Veel CDA-stem- mers zijn overgestapt op de RPF en de SGP. Wat mij betreft wordt hier de ge meenteraad nog veel conservatiever. Echt waar, want dan blijft het tenminste altijd hetzelfde." „Mijn vader is hier nog eens bekeurd omdat hij in zijn zwembroek op straat liep. Dat was schennis van de eerbaarheid. Op dat gebied is er ook niet veel veran derd. Dat zie ik als romantisch-reactio- nair. Maar ik kom hier graag met mijn kind. Ik trek daar speciaal een maand voor uit en zeg er werk voor af. Een beetje luie ren, zwemmen en zonnen, vooral nergens aan denken. Heerlijk. Eén van de weinige dingen die ik wel doe is het kopen van drie ochtendbladen. Geloof het of niet, maar ik lees hier zelfs het dagblad Trouw. Als ik een film over mijn jeugd zou moeten op nemen - ik moet er eigenlijk niet aan den ken - zou Katwijk een belangrijke rol spe len." „Ik heb een huis gehuurd aan de Boule vard. Het nummer wil ik niet vermeld hebben, anders komen ze me straks een aubade brengen. Daar zit ik nou echt niet op te wachten, 's Avonds zit ik heerlijk op mijn balkonnetje te kijken naar de men sen en de ondergaande zon. Voor mijn zoon is het hier met mooi weer heerlijk. Maar ook als het regent en het triestig is in Katwijk, heeft deze plaats iets. Katwijk moet blijven zoals het is. Daar pleit ik voor." „Ik doe hier echt een hele maand niks. Dat doe ik voor mijn zoon. Ik ben geschei den, maar ik wil die jongen zien opgroei en. Natuurlijk zijn er verschillende plan nen voor de toekomst Ik ga weer babbe len voor de tv en er komt een zevendelige tv-serie van me. Hij heet 'De eenzame oorlog van Koos Tak'. Die serie is geba seerd op het HP-feuilleton van Rijk de Gooyer en Eelke de Jong. De rol van Koos Tak wordt gespeeld door Gerard Thoolen. Perfecte acteur. Hij heeft precies de kop die je voor zo'n figuur als Koos Tak nodig hebt. Rijk de Gooyer was een eventueel al ternatief geweest, maar die had al wat te doen. Het gaat over het gevecht van de ouder wordende journalist tegen de drank en de hoofdredactie. Als je het mij vraagt, zou een journalist op zijn veertigste moe ten ophouden. Zie jij jezelf nog brandjes verslaan op je vijftigste, nee toch? De jour nalistiek is iets voor jonge mensen. Ik denk er zelf ook aan om er ongeveer op mijn veertigste mee te stoppen, dan ga ik weer wat anders doen." CEES VAN HOORE JOHAN ZWAAN Deze dag kan niet meer stuk. De boot glijdt door het kanaal in Katwijk, een loom windje zorgt voor enige verkoeling onder de zon en aan de boorden dobberen stralend witte jachtjes op het spoor dat we achterlaten. Op één van de bootjes aan de kant staan twee mannen te zwaaien en wij wuiven vriendelijk terug. Nee, deze dag kan niet meer stuk. Terwijl we langzaam verder varen, blijven de mannen met beide armen zwaaien. Ze maken ons duidelijk dat we langszij moeten komen en één van de twee roept iets. Het bootje draagt de naam 'Beertje' en amper af gemeerd worden we overvallen door een triest verhaal. „Zijn vrouw is vorige week op deze boot gestorven", zegt de één, wijzend op een veertiger die vanaf het voordek wat af wachtend toekijkt. „Zomaar, plotseling, ter wijl ze hier in het kanaal lagen. Hij wil zo graag de mensen bedanken die hem zo ge weldig hebben bijgestaan. Mag dat in de krant?" De tweede man schuift aarzelend naderbij. Hij stelt zich voor als C. van Beers uit Waal wijk. Terwijl op de naastgelegen schepen mensen stil luisteren, vertelt hij zichtbaar geë motioneerd zijn droef verhaal. Ze lagen voor het tweede jaar in Katwijk, zegt hij. „Corrie kwam hier ontzettend graag. Hier heeft ze het hele jaar voor gewerkt. Ik werd op woensdag ochtend wakker en vond haar dood naast me. Op woensdagochtend. Ze was niet ziek of zo, de dood kwam volkomen onverwacht." De stem van de man hapert even. „En toch, het was alsof ze het had zien aankomen. De avond tevoren hadden we een flinke wande ling door Katwijk gemaakt. Ik weet nog dat het stormde, niet echt weer voor een om metje. Aan het strand maakte ik video-opna men van haar. Heel vreemd, aan het eind van de opname zwaaide ze nog En toen leek ze langzaam in zee te verdwijnen en bleven al leen golven over. Het leek wel of ze afscheid nam." De man was geweldig opgevangen, vertelt hij, en de havenmeester van de Katwijkse jachthaven en zijn medewerksters hebben hem op alle mogelijke manieren geholpen. Maar ook de watersporters die om hem heen lagen en de begrafenisondernemer, iedereen had meegeleefd. De volgende dag ging hij naar huis om de begrafenis te verzorgen, maar na een paar dagen alleen hield hij het niet meer uit. „Je vliegt tegen de muren op. Ik ben maar weer teruggekeerd naar Katwijk. Juist omdat Corrie zoveel van dit dorp hield. De havenmeester had onze boot apart gelegd maar ik kreeg onmiddellijk onze ligplaats te rug. Ik mag hier tot eind augustus blijven." „Ik wil graag laten weten noe verschrikkelijk dankbaar ik ben voor alle steun die ik hier heb gekregen. Wat dat betreft heb ik de laatste da gen zoveel positieve dingen meegemaakt. Het heeft me veel geholpen." Wij zwijgen, verlegen na dit aangrijpende verhaal. „Ik blijf hier nog een paar dagen. Dan moet ik terug naar mijn dochter", besluit hij zachtjes. De boot wordt een blijvende en dier bare herinnering aan zijn gestorven vrouw. „Ze krijgt een nieuwe naam. Ik noem haar Corrie." GERT VISSER MOLENCRUISE OVER KAGERPLASSEN Dinsdag - donderdag en zondag Afvaart: 13.00 uur Haven Leiden Zondag L.O.I. Zijldijk Volw. ƒ16,-; kind. t/m 10 jaar ƒ10,- 2-MERENTOCHT KAAG BRAASSEM Woensdag afvaart 13.00 uur Haven Leiden Volwassenen ƒ17,50; kinderen t/m 10 jaar ƒ10,- REDERIJ Hoge Rijndijk 203 - 2314 AD Leiden SLINGERLAND V.O.F. wSw'113183/219875 Gigantische vakantieaanbiedingen Verpakt voer Losse voeders Mestpieren Regenwormen en peurwormen. Kom eens langs bij: HENGELSPORT INN, Rijndijk 136, Hazerswoude. 01714-14103 Informatietelefoon Water kan bol staan van de ziekteverwekkende bacteriën en er toch helder en gezond uit zien. Daarom controleert de provicie Zuid-Holland in de zo mermaanden de kwaliteit van het zwemwater van meren en plassen. Voor actuele informatie over de zwemwaterkwaliteit en veiligheid kan tijdens kantooru ren gebeld worden met 070 - 4417550. ii 'el met diesel of electra, 4.70/6.25/6.85 mtr. 9 import - export Heilige Geestlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoude tel. 01713-13643 ichthaven Katwijk kraakt uit jn voegen. Nu het weer zo- u; iers is, willen veel toeristen ;rkoeling zoeken aan het rand. Havenmeester Kees pmmerswaal moet echter 'nee' irkopen aan alle jachthaven aan, ook op plekken waar dat niet mag. Gelukkig voor die eigenaren, voert het Hoogheemraadschap van Rijn land een g „Ik vind het heel sneu, maar moet ze allemaal wegsturen. 5^e kunnen de stroom niet ^leer aan. We hebben gewoon 9 weinig ligplaatsen." Katwijk 291 eeft 253 loodsen en ongeveer 11 >0 ligplaatsen. De toeristen la- I n zich echter niet uit het veld 5; aan en leggen ver buiten de Remmerswaal: „Het is een jaarlijks terugkerend probleem. Ik heb dat de gemeente al vaker voorgelegd en heb geadviseerd óm uit te breiden. Maar dat wil len ze niet. Dat vind ik raar, want al die passanten brengen geld in het laatje. Per seizoen verwerk ik 12.000 boten, dat zijn ongeveer 48.000 mensen. Tel uit je winst." ,-le boot van het Leidsch Dagblad vaart deze week over de Oude "lijn tussen Katwijk en Bodegraven. Tips en suggesties voor de j Vaterkrant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven aan de ver slaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de jal (tel. 071-356441). Glimmen mens moet eten. De mens het Valkenburgse Meer heeft wat dat betreft gemakkelijk, het Valkenburgse Meer is restaurant. En een snack- Wat zich daar afspeelt, is feest voor het oor. 'Wat wil jij? Puhtot met kur- O, nee. Dat hebben ze niet. ai wil je dan? Ja, ga huilen, at heb je vandaag nog niet ge- ian. Dus een puhtot met naai- neissie. Ja toch? Niet dan?" ,Roownald, Roownald, mots- je een prootje visburregar?" „Ik mots geen prootje visbur regar. Maar misschien die me neer met die baard daar. Kijk dan, de grate komme al uit se kin." „Ben jij gisteren nog weze danse? Atie was met Lex, die ne- tekop! Mag ik een suhteetje. Jij ook, Sandra? Doe nou maar, meid. We gaan vanavond toch naar fitnus. Ben jij al op dat gro te apperaat geweest? Zo!! Echt wel." Woensdag 27 juli 1995, Oude Rijn. Met drie touwen leggen we de Mistral vast aan een bord waarop een levensgrote bolder met een groot kruis er door staat afgebeeld. Dergelijke opschriften oefenen op ons een grote aantrekkingskracht uit: de waterbeheerder gaat er kennelijk van uit dat je hier zo goed kunt afme ren dat hij de moeite heeft genomen het te verbieden. We zijn op onze tocht van de kuststreek naar de thuis basis tot vlak voor de brug over de Provincialeweg S4 - de grote doorgaande route van Leiden naar Kativijk - ge komen, waar een lange rij politie- en brandweerauto's onze aandacht trekt. Wat is de verslaggeverij tenslotte meer dan een goed excuus om achter de sirene's aan te gaan? De rijbanen zijn afgezet, maar geen van de hoog waardigheidsbekleders heeft er aan gedacht om ook een ketting over de Oude Rijn te spannen. Dat verhaal van collega De Ruyter die vier eeuwen geleden op de Theems bij Londen korte metten maakte met een dergelijke af zetting, moet op de politieschool nog steeds tot het les materiaal behoren. Onze rampenverslaggever gaat van boord om pools hoogte nemen. De overige twee zijn door het gebeuren zo van slag dat ze het oponthoud gebruiken om een stukje te tikken. Drie man tegelijk aan het werk. Er heerst een hele onwezenlijke sfeer aan boord. De schipper stiefelt naar het keukentje om uitsmijters te bakken. Als er vier eieren in de pan liggen te spetteren, gaat de telefoon. De redactie. Of we wel weten dat er op de S4 een vat met een onbekend zuur van een vrachtau to is gevallen en dat er al een motorrijder met gezond heidsproblemen naar hetAZL is gebracht? Terwijl mijn collega trots meedeelt dat het motorschip Leidsch Dagblad de plek des onheils reeds tot op luttele meters is genaderd, dwarrelen door het dakluik stofdeel tjes van het wegdek de kombuis binnen. Uit de eieren in de pan komen plots net zulke groene bellen als mijn snipverkouden dochtertje uit haar neus weet te blazen. Zal ik de dooiers maar doorprikken?, informeer ik als de collega de telefoon heeft neergelegd. De journalistiek is een mooi vak, maar het heeft natuurlijk geen zin om onnodige risico's te nemen. De opvarende die naar de plek des onheils is gegaan, meldt zich weer bij de boot. Hij weet te vertellen dat de vracht wagen een container met een soort drukkersvernis heeft verlo ren. Het spul wordt onder meer gebruikt om 'glossy' magazines, zeg maar de meer gelikte tijd schriften, van een glimmend laagje te voorzien. Of het nu echt nodig was om met zijn neus boven dat goedje te gaan hangen?, informeer ik wat aan de late kant. M'n collega heeft zich dan al verplaatst in de morsige druk kersknecht die met een grote kwast de middenpagina van de Playboy in de lak zet. En waar ik al die tijd al bang voor was, ge beurt. Behalve het wegdek be gint nu ook onze wakkere ver slaggever te glimmen. Op het korte stukje Dwarswate- ring tussen Zijl en de Provincia leweg N5 wordt het 'speelveld' uitgezet. Twee drijvende doel tjes op stelten, twee meter bo ven de waterspiegel. Ze vormen een soort kruising tussen een waterpologoal en een basket- balring. Verder zijn er boeien als hoekvlaggen. Neem vervolgens vijf kano's en peddels per team en natuurlijk een bal. Gooi dit alles in het water en je krijgt: ka nopolo, een kleine sport waar een handjevol liefhebbers groot plezier aan beleeft. „Je mag el- kaars kano's niet rammen. En met de peddel mag je de bal op wippen maar niet als slaghout gebruiken. Maar als je binnen een straal van ongeveer een meter bij je tegenstander van daan bent, mag je hem met de vlakke hand wél omduwen", zegt Matthea Dijkshoorn, om te benadrukken dat deze water sport ook zijn ruwe kantjes heeft. Dijkshoorn is een 22-jarige studente geneeskunde die vier jaar geleden bij haar komst naar Leiden lid werd van kanovereni ging Levitas: „Leek me wel leuk, het is in de buitenlucht en het biedt veel meer mogelijkheden dan alleen een beetje peddellen." Haar keuze binnen de club viel op de eni ge teamsport die het kanovaren rijk is. „Het spel is in het begin van deze eeuw in Duitsland bedacht. Tot acht jaar geleden werd SBfesCT gespeeld met gewo- ne waterpolodoel- tjes, maar daarbij werd teveel gescoord. Sindsdien zijn er apart ontworpen goals gekomen. Je moet bij kanopolo snel kunnen wenden en eski moteren (het omdraaien in de kano - red.) en natuurlijk goed samenspelen en behendig met de peddels manoeuvreren", al dus Dijkshoorn. Voor de rest zijn de regels kinderlijk eenvoudig. Met hand of peddel moet varend de bal in het doel van de tegenstander worden gewerkt, net als bij wa terpolo of polo te paard. Kee pers zijn er niet. En geen sport zo klein of er zijn wel NK's, EK's en WK's. „In Nederland wordt competitie gespeeld in drie klassen. Wij spelen in de mid delste, de eerste klasse. De na tionaal kampioenen komen van de Leiderdorpse Kano Vereni ging. Zij gaan ook naar interna tionale toernooien en maken ook deel uit van Oranje." En wat is er nou zo leuk aan kanopolo? „Nogmaals, het is FOTO: HENK BOUWMAN TEKST. LOMAN LEEFMANS een teamsport in de buiten lucht. Tenminste, in de winter gaan we gewoon door in het overdekte zwembad van Ter Aar. Bihnen of buiten, het spel levert vaak een heftig gespetter op, wat een spectaculair beeld geeft. Lekker nat worden en de ander te snel en te slim af zijn. Dét is het."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9