Geschiedenisles over het weer Wetenschap Techniek Jetlag: de tol voor een transatlantische vlucht DONDERDAG 27 JULI 1995 REDACTIE SASKIASTOELINGA» 023-150265 DEN HAAG THEO HAERKENS De strafexpedities van Karei de Grote tegen de Saksen in het noorden van het gigantische Rijk dat hij vanaf 771 moest be stieren, werden nogal eens ge dwarsboomd door het weer. De eerste keer dat de machtige heerser ten strijde trekt tegen het opstandige volk, in de zo mer van 772, gaan zijn legers bijna ten onder aan de grote droogte. Twaalf jaar later keren de keizerlijke troepen onver- richterzake terug omdat de We- ser is overstroomd. In de daar op volgende winter is het al niet anders en kan het krijgsvolk op nieuw niet verder. J. Buisman, oud-leraar aard rijkskunde en weerfanaat, be schrijft in het eerste deel van zijn levenswerk 'Duizend jaar, weer, wind en water in de Lage Landen' de lotgevallen van. de middeleeuwse mens. Hij was volstrekt afhankelijk van het weer. Niet alleen keizer Karei moest af en toe het hoofd bui gen voor de weergoden. Veel mensen waren in die lijd vol strekt van het weer afhankelijk: één op de drie leefde van de landbouw. De kennis van weer en klimaat was echter gering, zodat veel rampen en narigheid de mensen verrasten. Van grootscheepse evacuaties, zoals Nederland afgelopen januari in het Rivierengebied meemaakte, was geen sprake. De mensen werden keer op keer door na tuurverschijnselen verrast en hadden daarop geen antwoord. In de 'Rijksannalen' werd in opdracht van Karei de Grote nauwgezet vastgelegd wat er in het Karolingische Rijk gebeurde. De registratie van het weer was daarin echter niet meer dan een bijprodukt. J. Buisman, die het boek schreef in opdracht van het KNMI, ploos alle mogelijke bronnen na om informatie te krijgen over hel weer van de af gelopen twaalfhonderd jaar. Temperatuur Uitgebreid legt hij uit welke tak ken hij vond op zijn pad. Want zaken die nu voor de hand lig gen, moesten in middeleeuwen nog worden uitgevonden. Fahrenheit en Celsius hadden hun zegenrijk werk nog niet ge daan en dus moest de onder zoeker zelf uitzoeken wat de be- teke'nis is van de mededeling dat de winter van 763 „heel streng" was. Het was ongetwij feld bar koud, want er lag ijs op de Bosporus en mensen konden te voet van Europa naar Azië. Maar wat de gemiddelde en de laagste temperaturen zijn is on bekend, al durft Buisman de conclusie aan dat het in de ne gende en tiende eeuw aanzien lijk kouder en natter geweest moet zijn dan nu. Aardig is de manier waarop de auteur daar in de loop van zijn onderzoekingen zicht op wist te krijgen. Dat in de lente de knoppen van de appelboom kapot wiezen, is niet onrustba rend, want ze zijn dan wij kwetsbaar. Maar als dat in janu ari gebeurt, moet het zeker min dertig graden zijn. Een eik kan min veertig hebben en de jene verbes legt pas bij min vijfen veertig het loodje. Zo krijgt de mededeling dat de wijnstokken beworen (min 25) ineens bete kenis. De onderzoeker worstelde ook volop met data. De journa listen uit die tijd keken niet op een dag of een jaar en het was de kunst om onomstreden ge beurtenissen te koppelen aan informatie over het weer. Het ontbreken van rekeningen in de administratie van een beurt schipper geeft met zekerheid aan dat de trekvaart was dicht gevroren. Jaarringen van bomen, scheepswrakken en informatie over de wijnoogst, hongers noden, stadsbranden en be smettelijke veeziekten helpen allemaal om de geschiedenis te reconstrueren. Hoe meer een gebeurtenis tot de verbeelding sprak, hoe meer erover is vast gelegd en met des te grotere ze kerheid Buisman erover schrijft. Dat de informatie soms tegen strijdig is, maakt de onderzoe ker in hem alleen maar verbete- ner, zo blijkt uit de toelichtende hoofdstukken aan het begin van het boek, waarin hij zijn werk wijze uiteenzet. Kennis van aardrijkskunde en geschiedenis blijkt echter nood zakelijk om de beschikbare in formatie ook op de juiste ma nier te duiden. Wie niet de vroe- gere ligging van Haarlem kent, kan zich niet voorstellen dat de stad bij een stormvloed vaak ernstig door de zee werd be dreigd. Wie zich niet realiseert dat de mensen in de vroege middeleeuwen voor veilig drin ken waren aangewezen op bier en wijn. onderschat licht de be tekenis van de mededeling uit de zestiende eeuw dat „het een goed wijnjaar was". Het ging in de eerste plaats om de hoeveel heid, een te geringe oogst bete kende een bedreiging van de volksgezondheid. De kwalitatie ve beoordeling van de wijnja ren, die in de Franse, Duitse en Zwitserse wijngebieden al eeu wen wordt bijgehouden, helpt pas na de zeventiende eeuw om de zomers beter te beoordelen. Aan de hand van hoeveelheid wijn, de kwaliteit en de begin datum van de oogst, zijn con clusies mogelijk over droogte en temperatuur van de vooraf gaande zomer. Vóór die tijd spreekt Buisman van het pré-instrumentele tijd perk. De eenvoudigste hulp middelen ontbreken en alles moet herleid worden. Zelfs de jaartelling is niet onomstreden. De invoering van de Gregori aanse kalender, een noodzake lijke correctie op de Juliaanse, om te voorkomen dat op den duur in januari hoogzomer zou worden, maakte allerlei reken werk nodig, temeer daar de ka tholieke landen in het zuiden snel overschakelden en de pro testantse landen dat gefaseerd deden. Daarnaast werd ook de trachten. De volgende delen Romeinse kalender nog ge- van 'Duizend jaar' laten nog bruikt. even op zich wachten. Volgend Wie liever leest over het weer jaar verschijnen deel twee en op zijn eigen geboortedag of die drie en pas in het voorjaar van van zijn ouders of grootouders, '97 komt het laatse deel uit met moet nog even wat geduld be- het weer sinds 1800. SCHIPHOL «GPD Vliegen naar Canada is deze zo mer, blijkens berichten, zeer populair. Behalve herinnerin gen aan een hopelijk mooie tijd houden de Canada-gangers nog iets anders aan hun vliegreis over: een transatlantische kater of jetlag. Na de vlucht zijn ze een aantal dagen tot een week moe, geprikkeld, slapen ze slecht, zijn hun maag en dar men van streek en kunnen ze zich moeilijk concentreren. Oorzaak: hun inwendige ritme - de biologische klok - is door de snelle verandering van tijd van slag. In ons lichaam verlopen een groot aantal processen volgens een bepaald ritme. Dat geldt voor onze lichaamstemperatuur en onze bloeddruk, voor de snelheid waarmee cellen delen en voor de afgifte van diverse hormonen. Al die inwendige uurwerken worden gedirigeerd door een 'meesterklok', die er voor zorgt dat ze allemaal min of meer gelijk lopen. Deze meesterklok bevindt zich in een gebiedje in de hersenen, dat vlak boven (supra) de kruising van de oogzenuwen (chiasma opticum) ligt, en daarom su- prachiasmatische kern wordt genoemd. Via een aparte zenuwbaan staat deze hersenkern in directe verbinding met de ogen, en dus met het licht van buiten. Door deze klok zijn we in staat ons el ke dag aan de steeds iets veran derende lengte van licht en donker - en daarmee aan de draaiing van de aarde - aan te passen. Die aanpassing gebeurt vooral door het licht 's morgens vroeg. Naast deze meesterklok in de suprachiasmatische kern hebben we waarschijnlijk nog een tweede meesterklok, die de lichaamstemperatuur regelt. De lichaamstemperatuur is van in vloed op onze lichamelijke en geestelijke prestaties. Wanneer al die verschillende klokken in ons lichaam met el kaar in de pas lopen, voelen we ons lekker. Is dat niet het geval dan voelen we ons katterig. Wanneer we - om bij ons voorbeeld te blijven - naar Ca- Wanneer we bijvoorbeeld naar Canada vliegen dan passeren we in kor te tijd zes tijdzones. Het kost het menselijk lichaam een aantal dagen om zich aan het tijdsverschil aan te passen. archieffoto 1 G E A E A N R F 2 L I O P A E S R 3 C T O I A I R A 4 S F R E A N E S 5 J N U K L A I N 6 S W O E I M D E 7 D H I E V A T N 8 D L E A V A N 0 9 A L A G R E 0 N 10 N P D O E 0 N K 11 N E O E T R I E 12 B A E A T R E D 13 M R A T S E S A 14 D P O I E E R N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. voldoende gekookt; 2. schaak stuk; 3. driekroon; 4. Europese taal; 5. maand; 6. grasland; 7. rustbank; 8. wég met bomen; 9. bijbelse naam; 10. vis; 11. be sef; 12. karakter; 13. menigte; 14. havenhoofd. KRUISWOORDRAADSEL -tra-los- t-arsis-e rp-mos-cl urn-1-rob io-oom-de -lam-aai- zo-alt-cc oom-i-til dg-sla-li e-staar-p -dia-pil -_ nada vliegen, neem Toronto, dan passeren we in korte tijd zes tijdzones. Is het bij het ver trek van Schiphol negen uur 's morgens, dan geeft de tijd in Toronto drie uur 's nachts aan. Na een vlucht van acht uur wijst de klok op het vliegveld van Toronto elf uur 's morgens aan, maar de biologische klok van de vliegtuigpassagier zegt dat het al vijf uur 's middags is. Aan dat HEINZ tijdsverschil moet het lichaam zich aanpassen. Dat gebeurt ook wel, maar het kost wel een aantal dagen tot een week. Probleem daarbij is dat niet alle inwendige ritmen zich in hetzelfde tempo aanpassen. Met name het ritme van onze li chaamstemperatuur heeft daar moeite mee. En juist dat niet meer gelijk lopen van de diverse lichaamsklokken geeft de reizi ger een katterig, moe en luste loos gevoel. Gebleken is dat de ernst en de duur van een jetlag voor elk mens verschillend is, dat ochtendmensen er meer last van hebben dan avond mensen en dat jongeren zich sneller aanpassen dan ouderen. Daarnaast is het nog zo dat vliegen naar het oosten, bij voorbeeld van Toronto terug naar Nederland, meer proble men geeft dan de heenreis. Een verklaring daarvoor is dat de 'natuurlijke' dag van ons li chaam eerder 25 dan 24 uur be draagt. Vliegen we naar het westen, dan kunnen we. elke dag een uur 'inhalen'. Naar het óósten kan dat niet. Onze biologische klok raakt overigens alleen van slag, als op een vliegreis tijdzones worden gepasseerd. Wie bijvoorbeeld van Amsterdam naar Kaapstad vliegt, een reis van veertien uur, zal ongetwijfeld moe zijn, maar heeft geen jetlag. Beide steden liggen in dezelfde tijdzone. Aan een transatlantische jet lag ontkomt vrijwel niemand. Volgens een Nederlandse des kundige op het gebied van de biologische klok, de Leidse hoogleraar prof. W.J. Rietveld, is een jetlag echter te voorkomen door een melatonine-pil te slik ken. Omdat melatonine een na tuurlijk hormoon is (dat in onze hersenen wordt geproduceerd), is het niet patenteerbaar. „Far maceutische bedrijven hebben er daarom geen trek in om het in massa-produktie te nemen", aldus Rietveld. Hij ziet een melatonine-pil dan ook niet zo snel op de markt komen. Wie niet aan een dergelijke pil kan komen, raadt de Leidse hoogleraar aan. om na ^fin- transatlantische vlucht zo in tensief en exact mogelijk te doen wat de mensen in de nieu we omgeving doen. „Dat bete kent meteen actief zijn, op de plaatselijke tijdstippen eten en slapen tijdens de nieuwe nacht. Daarnaast moet men proberen zo veel mogelijk in het felle bui tenlicht te komen. Fel licht is voor onze biologische klok een belangrijk tijdsignaal." //0e raaj pat a*pu &p/tea/£pel z/jn? we z/ja/ maar met Z'/V tweeeas. TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Toen Tom Poes de volgende morgen een bezoek aan Slot Bommelstein bracht, trof hij daar een grote bedrij vigheid aan. De bediende Joost draafde af en aan met allerlei bagage en zijn meester zat vermoeid tussen koffers en ander reisgerief. „Ik ben aan het-pakken", verklaarde heer 01- lie desgevraagd. „Dat zie ik", zei Tom Poes. „Gaat u op reis?" Heer Ollie knikte lusteloos. „Ik heb een vakantie nodig", sprak hij. „Ik schijn wat overspannen te zijn. Mijn gedachten gaan te diep, als je'begrijpt wat ik bedoel. Daardoor weet ik niet wat de spreker op die le zing verteld heeft. Het was iets over een oude legende of zo. Iets over het geslacht Bommel - en dat moet ik toch weten..." „Ja, ja", zei Tom Poes. „Uw gedachten zijn wat traag tegen woordig. U kunt niet altijd meeko men, dat heb ik ook al eens ge merkt." eer Bommel ging rechtop zitten. „Ik denk dieper dan de ande ren", hernam hij met verheffing van stem. „Dat is het. Daarom ga ik die spreker opzoeken. Ik wil rustig en diepgaand met hem over de Bom mel-legende spreken. Niet dat vlugge en oppervlakkige dat de tegenwoor dige jeugd kenmerkt. En daar knoop ik dan meteen een kleine vakantie aan vast. Ga je mee? Het zal een leer zaam tochtje worden." Nu, Tom Poes had daar wel zin in. Hij hielp Joost met het opladen van de koffers en ging toen achter het stuur zitten. „Laat mij maar rijden", stelde hij voor. „Dan kunt u eh...nadenken." Heer Ollie wierp hem een achter dochtige blik toe. Toen zuchtte hij mat. „Dag Joost", zei hij. H T Weersvooruitzicht DONDERDAG 27 JULI DOOR HANS VAN ES De weerkaart vertoonde gister middag een klassieke luchtdruk verdeling, die past bij de hoogzo mer. Een groot gebied van hoge- druk met kern boven Zuid-Scan- dinavië gaf aanleiding tot enkele dagen met droge, heldere lucht met felle zonneschijn boven West-en Midden-Europa, waar door het kwik iedere dag verder kon oplopen. In samenwerking met een op dringend onweersfront boven West-Frankrijk werd woensdag bij een zuidoostelijke aanvoer nog een portie extra warme lucht uit Zuid-Europa over de Benelux uitgesmeerd, resulterend in tro pische temperaturen. Zoals ge bruikelijk werd het in Limburg het warmst; ca. 33 graden. Dankzij de sterke aflandige wind deed het westelijk kustgebied volop mee. Op de Hollandse stranden, werden de hoogste temperaturen van het jaar gehaald met 30 tot 31 graden. Zelfs het F doorgaans zo koele Den Helder haalde nog 29 graden. Tegen de avond werd een op handen zijnde verandering voelbaar. In een toene mend zwoele atmosfeer verschenen al enkele donderkopjes, maar hel bleef droog. Het Scandinavisch hoog verzette zich hevig tegen de op-fe dringende onweersstoring uit het zuidwesten, zodat de verplaatsing l°j van een buienlijn boven België werd vertraagd. L Het werd een zeer warme avond met nog lange tijd temperaturen boje ven 25 graden. Pas toen de eerste onweersachtige buien rond 23.00i>e uur over de regio waren getrokken, draaide de wind naar zuidwest en P( werd het wat koeler. Vandaag ligt de scheidingslijn tussen zeer warme, continentale luchtl en (iets) frissere Atlantische lucht nog dichtbij het noordoosten van je het land. De lucht is nog vochtiger geworden, zodat het ondanks de pi lagere temperatuur nog flink benauwd aanvoelt. In deze atmosfeer bestaat vanmiddag of vanavond opnieuw kans op j® onweer. Pas morgen veegt een toenemende zuidwestenwind de se zwoele lucht het land uit. De zon kan enige tijd schuil gaan achter deje bewolking van een zwakke oceaanstoring. Een enkele bui blijft mogelijk bij temperaturen tot 23 graden. Tijden) het weekeinde vestigt zich een nieuw hogedrukgebied op het vaste- rr land. Daarbij stagneert de aanvoer vanaf de oceaan. Na enkele gemaje tigd warme dagen gaat het kwik begin volgende week terug naar zo- j merse waarden boven 25 graden met volop zon. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en alleen in het noorden een enkele bui. Morgen in het zuiden kans op on weer. Middagtemperatuur van 18 graden in het noor- .den tot 27 in de omgeving van Oslo. Zweden: Overwegend zonnig: Van daag droog, morgen in het zuiden kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur op de meeste plaatsen ongeveer 26 gra- Denemarken: Vandaag perioden met zon, maar later op de dag ■kans op onweer—Morgen- wolkenvelden en een en kele regen- of onweersbui. Midddagtemperatuur^ cir ca 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en hier en daar een paar (onweers)buien. Maxima rond 23 graden, nabij Londen enkele graden hoger, in het noorden van Ierland en het westen van Schotland lager. België en Luxemburg: Wolkenvelden, van tijd tot tijd ook zon. Vooral vandaag kans op enkele buien, sommige met onweer. Maxima van 20 graden vlak aan zee tot 25 in het oosten. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag veranderlijk bewolkt en enkele buien, in het oosten en noordoosten met onweer. Morgen droger en wat meer zon. Middagtemperatuur van 25 tot 29 gra den, Vandaag in de westelijke departe menten rond 23. Portugal: Op de meeste plaatsen zonnig. Droog. Middagtemperatuur langs de kusten tussen de 25 en 30 graden. Madeira: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur oplo pend tot iets onder de 30 graden. Spanje: Vandaag in het .uiterste noorden moge lijk wojkenvelden. Verder veel zon. Mid dagtemperatuur aan de costa's rond 30 graden, langs de Golf van Biskaje tussen de 22 en 26 graden. In het Spaanse binnenland maxima van 35 tot plaatse lijk 40 graden. Canarische Eilanden: Flink zonnig. Maxima vlak aan zee ruim boven de 30 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag temperatuur vlak aan zee 30 graden of Tunesië: •Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag veranderlijk bewolkt, plaatse lijk een stevige regen- en onweersbui en een opstekende Mistral. Morgen overal droog en geregeld zon. Middagtempera tuur van 25 graden in Les Landes tot rond 32 ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima ongeveer 33 gra den. Italië: Zonnig. In de loop van beide dagen met name in het noorden kans op een lokaal warmte-onweder. Maxima rond 32 gra den. Oostenrijk: Vandaag in het oosten eerst nog zo( Verder veranderlijk bewolkt en voorj aan de noordflank van de Alpen enkej regen- of onweersbuien. Middagtempj ratuur vandaag iets boven de 30 grade morgen iets eronder. Polen: Zonnig. Vandaag droog, morgen vanuff het westen meer bewolking en kans (stevige) onweersbuien. Middagtemp ratuur tussen 24 en 30 graden. Hongarije: Zonnig en warm. Middagtemperatui ongeveer 30 graden. Morgen mogeliU wat meer bewolking. VRIJDAG 28 JUL11995 Zpn- en maanstanden Zon op 05.55 Zon onder 21. Maan op 07.00 Maanonder21. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.05 17.29 04.38 17. Laag 00.55» 13.10 00.36 12. Weerrapporten 26 juli 20 u Amsterdam licht bew Eindhoven half be Maastricht Aberdeen Athene Barcelona onweer wil half bew. z4 zwaar bew. zzo 6 onbew. n 6 licht bew. zzw3 licht bew. o4 onbew. zzw 1 licht bew. wnw4 licht bew. rond 33 Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuu graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Boven het Griekse vasteland in de loop van beide dagen mogelijk een lokale warmte-onweder. boven de Egeische Zee waaien stevige noordelijke winden. Maxima meest 30 graden of iets hoger. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden of iets hoger. Duitsland: Eerst flink wat bewolking en enkele ste vige regen- en onweersbuien. In de loop van morgen hier en daar weer wat zon. Enige daling van temperatuur met op morgen maxima van 24 graden in het noorden tot 27 in het midden en zuiden. Zwitserland: Aan de zuidflank van de Alpen flink wat zon en een kleine kans op onweer. Aan de noordzijde geregeld bewolkt en voor al vandaag een paar regen- of onweers buien. Middagtemperatuur rond 28 gra- Klagenturt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Zürich licht bew. Bangkok half bew. Buenos Aires half bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York 24 15 32 15 25 13 22 1! 27 16 28 16 26 16 24 13 29 17 29 17 19 13 34 27 30 22 I 27 15 30 17 I 25 19 32 18 33 23 22 12 32 19 29 18 22 16 33 16 f 28 21 31 15 23 18 14 29 22 6 26 17 I 31 23 li I 26 18 i 30 17 I 31 17 37 24 I 1 31 20 3 34 I 19 16 2 30 18 2 30 25 23 11 I 3 29 22 2 28 12 2 31 22 33 4 23 9 1 22 13 30 12 0 27 16 5 33 24 Tel Aviv Tokyo 23 5 23 17 35 24 32 26 33 22 34 27 27 21 38 22 19 15

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6