Sarajevo vraagt hulp van Kroatië Regering Israël ontsnapt aan nederlaag over Golan Aanslagen Turkse doelen in Duitsland gaan door 'Frankrijk wil aantal kernproeven halveren' Buitenland Bosniërs bouwen landingsbaan voor aanvoer zware wapens 'Karremans heeft partij gekozen' Mladic: 'Niemand kan jullie redden. Allah niet. de VN niet. de NAVO niet' 'Duitse jongeren minder antisemitisch dan ouderen' Uitstel lokale verkiezingen in deel van Zuid-Afrika DONDERDAG 27 JULI 1995 Drie nationalisten op Corsica gedood ajaccio» Drie Corsicaanse nationalisten zijn gisteren op het Franse eiland doodgeschoten. Volgens de politie zijn zij het slachtoffer van een vete tussen rivaliserende nationalistische or ganisaties. De daders ontkwamen. Ex-gouverneur Romney overleden lansing George Romney, ex-gouverneur van de Amerikaanse staat Michigan en voormalig directeur van de autofabriek Ame rican Motors Corp. is gisteren op 88-jarige leeftijd overleden. Romney, die ook hoge posities in de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen) bekleedde, stierf een natuurlijke dood in zijn huis in Detroit. In 1968, toen Rom ney zes jaar gouverneur was, besloot hij een poging te doen de Republikeinse kandidatuur voor de presidentsverkiezingen van dat jaar te winnen. Nixon won toen. Hitte tast condooms aan londen De zomerse hitte blijkt de kwaliteit van condooms ern stig aan te tasten. Intensieve zonneschijn en hoge temperaturen doen het voorbehoedmiddel smelten, waarschuwde de Britse vereniging voor gezinsplanning gisteren. Haar advies: Bewaar ze op een koele plek, desnoods in de koelkast. Daimler-baas slaags met politie Rome rome» Jürgen Schrempp, topman van het grootste Duitse in dustriële concern Daimler-Benz, is gisterochtend vroeg in Rome slaags geraakt met twee politie-agenten. Daarbij raakte een agente gewond aan haar hand. Het is nog onduidelijk of de Itali aanse justitie Schrempp zal vervolgen. Volgens Daimler-Benz is er van een handgemeen echter geen sprake geweest. Wachten op eerste reageerbuisgorilla Cincinnati» Het werkt bij mensen, tijgers en elanden en de me dewerkers van de dierentuin van Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio wachten nu in spanning op de geboorte van de eerste reageerbuisgorilla. Het Centrum voor Voortplanting van Be dreigde Diersoorten van de dierentuin kondigde gisteren aan met succes een bevrucht embryo in de baarmoeder van een laagland-gorilla te hebben geplaatst. De babygorilla wordt in de cember verwacht. Doden in Franse Alpen chamonixIn de Franse Alpen bij Chamonix zijn gisteren drie Spanjaarden door een vallend rotsblok verpletterd. Twee andere toeristen raakten zwaar gewond. De plaats van het ongeval, bij de Mont Blanc, geldt als uiterst gevaarlijk. Maandag kwam een Nederlandse alpinist in het massief om het leven na een val van vierhonderd meter. Sinds begin juni verloren al ruim twintig personen het leven bij ongelukken in de Franse Alpen. Valse creditcards in beslag genomen londen De Britse politie heeft gisteren 80.000 valse creditcards en andere betaalpasjes in beslag genomen. De fraudeurs hadden daarmee zeker 100 miljoen pond kunnen buitmaken, zo schat de politie. Bij de huiszoekingen in voorsteden in het zuidoosten van Londen en in het graafschap Kent zijn tienmannen gearres teerd. De politie ontdekte tevens apparatuur waarmee de mag neetstrippen op de pasjes van de nodige 'digitale informatie kun nen worden voorzien. HAMBUR DPA In de afgelopen nacht zijn in Duitsland op verschillende plaatsen opnieuw brandaansla gen gepleegd op Turkse doelen. Daarbij raakten volgens de poli tie twee mensen gewond. Er ontstond voor duizenden gul dens materiële schade. Onbekenden gooiden gister avond een molotovcocktail in een Turks restaurant annex -ho tel in de Hamburgse wijk Sankt Pauli. Het interieur vloog in brand, terwijl nog gasten in het restaurant zaten. Eén gewonde is met een rookvergiftiging naar een ziekenhuis gebracht. Een tweede persoon raakte licht ge wond. Agenten slaagden erin het vuur met een brandblusap- paraat te doven. De politie is op zoek naar twee mannen en een vrouw vermoedelijk Koerden DPA Deutsche Pre' sarajevo maud beelman Even ten noordwesten van Sarajevo, in gebied dat in handen is van de Bosni sche regeringstroepen, werken bouw vakkers in grote haast aan een lan dingsbaan waarop, zo hoopt de Bosni sche regering, binnenkort een niet af latende stroom wapens wordt binnen- Of de Amerikaanse regering het wape nembargo tegen Bosnië zal opheffen of niet, Bosnië bereidt zich voor op de komst van wapentuig en de nieuwe aanvoergolf kan niet anders dan uit de lucht komen. Al ruim een jaar worden er wapens aangevoerd over land, maar die toe voer is voornamelijk tot klein wapen tuig beperkt gebleven. Groot materieel dat er in de oorlog echt toe doet en de balans op het slagveld kan doen door slaan naar een andere kant, kan alleen door de lucht ongehinderd Bosnië bin nenkomen. Westerse militaire bron nen noemen drie categorieën zware wapens die de Bosniërs denken te kunnen binnenhalen: Hoogwaardige, lichte anti-tankwa pens om het Servische voordeel op het gebied van gepantserd materieel teniet te doen. Radarinstallaties om aanvallende ka nonnen en artillerie aan te stralen en met geschut gericht tegenvuur te kun nen geven. Artillerie met een schootsbereik over lange afstand. Ook gevechtshelikopters met anti- tankraketten zouden welkom zijn. „Tanks hoeven ze niet, want ze weten niet wat ze daarmee moeten. Er zijn nauwelijks plaatsen waar ze die kun nen inzetten", aldus Paul Beaver, Bal kanspecialist van de Britse Jane's De fense Information Group. Het terrein in Bosnië is zeer bergachtig en dat kan vooral door de sterke Bosnische infan terie worden uitgebuit, denkt Beaver. Volgens de specialist is Bosnië vooral op zoek naar wapens die speciale ge vechtseenheden nodig hebben, zoals nachtkijkers en sluipschuttersgeweren. „Ze gaan ervan uit dat ze de Serviërs speldeprikken kunnen blijven uitdelen en hen kunnen demoraliseren tot ze de strijd staken. En daar zit ook wel wat in", aldus Beaver. De Bosnische regering heeft altijd ge probeerd het wapenembargo te om zeilen om zich te kunnen verdedigen tegen Serviërs die beschikken over de wapens van het voormalige Joegoslavi sche leger en lange tijd vanuit Servië gesteund werden. Een eerste maas in het net van het embargo ontstond in 1994 toen de moslims vrede sloten met de Bosnische Kroaten. Dat ak koord opende een smokkelroute van de Adriatische Zee via Kroatië naar Bosnisch grondgebied. Amerikaanse diplomaten die bij de totstandkoming van het akkoord hebben bemiddeld, gaven toe dat opening van de smok kelroute een van de hoofdredenen was om tot de overeenkomst te komen. Maar de alliantie tussen moslims en Kroaten heeft inmiddels te lijden on der wantrouwen. De Kroaten beheer sen de route en hebben een soort ve torecht over wat er wordt aangevoerd. Van alle aangevoerde wapenleveran ties langs deze route krijgen de Kroaten een deel, dat tot 50 procent kan oplopen. De Bosniërs willen de aanvoer meer in eigen hand hebben. Daarom begon nen ze vorig jaar in het geheim de lan dingsbaan van Visoko te verbeteren. Langs de baan worden wallen aange legd om vliegtuigen voor het lekschie- ten van de brandstoftanks te behoe den. Afgezien van Viseko beschikt de Bosnische regering nog over vier lan dingsbanen bij Tuzla, maar die liggen dichtbij Servische posities. Dan is er nog een groot aantal kleine re, vaak provisorisch aangelegde vlieg veldjes. Voor missies kunnen freelance piloten worden gehuurd. De Bosnische regering ontvangt al lange tijd finan ciële hulp en materieel uit islamitische landen, waaronder Iran en Saudi-Ara- bië, zeggen regeringsbronnen. Om 'veilig gebied' Bihac te redden Servische troepen zijn gisteren weer verder opgerukt in de moslim-enclave Bihac. Tachtig vierkante kilometer is inmiddels veroverd door de Kroatische Serviërs. De strijd vormt een levensgroot gevaar voor de rest van ex-Joego- slavië. Bihac dreigt Kroatië en Servië weer mee te sleuren in de cyclus van geweld. zijn de afgelopen week op de vlucht gejaagd. Dankzij hun nauwe samen werking dreigen de Serviërs uit Bosnië en Kroatië de moslim enclave in tweeën te splitsen. Voor de Serviërs zou de verove ring van de enclave een groot succes zijn. Verlost van de luis in hun pels kunnen de Bosni sche en Kroatische Serviërs dan hun gebieden probleemloos la ten opgaan in één staatje. Met de val van Bihac zouden de op standige Serviërs in Kroatië zich verzekerd weten van een sterke verbeterde aanvoer. De spoorlij nen en autoweg naar hun bol werk Knin loopt via Bihac. Precies om die reden maakt ook Kroatië zich grote zorgen over het offensief. Kroatische diplomaten hebben al laten we- den haag-sarajevo anp-ap De Bosnische regering heeft gis teren buurland Kroatië om mili taire steun verzocht. Comman dant Atif Dudakovic van het Bosnische regeringsleger deed eerder deze week al een bewo gen oproep op de Kroaten om de moslims te hulp te komen. De volledig omsingelde mos lim-troepen in Bihac liggen aan drie kanten onder vuur. Mos lim-rebellen van Fikret Abdic, die nauw samenwerkt met de Serviërs, rukken op vanuit het noorden. In het zuidoosten hebben de Bosnische Serviërs een offensief gelanceerd. De Kroatische Serviërs ten slotte hebben met hun opmars uit het westen nog het meeste succes geboekt. Achtduizend mensen ten dat Kroatië niet werkloos zal toekijken als Bihac dreigt te val len. Volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen heeft Kroa tië al troepen ingezet in de buurt van Bihac. Er is Zagreb al les aan gelegen de Kroatische Serviërs te verzwakken. Daarmee dreigen Kroatische soldaten weer oog in oog te ko men met Servische militairen uit Belgrado. Want ook al heeft de Servische regering in Belgra do officieel afstand genomen van de Bosnische en Kroatische Serviërs, in de praktijk zijn er tal van aanwijzingen dat zij altijd nog kunnen rekenen op steun. De Bosnische regering erkent het gevaar van de situatie. „Hoe vreselijk de gebeurtenissen in Zepa ook zijn, de situatie in Bi hac is gevaarlijker", zei de Bosnische premier Haris Silajd- zic deze week. „Het veilige ge bied loopt duidelijk gevaar, de wereld moet iets doen." In de enclave bevinden zich echter niet meer dan 1200 VN-militai- ren uit Bangladesh. die van het restaurant weg vluchtten. Rond middernacht gooiden onbekenden enkele straten ver derop een molotovcocktail in een Turks cultuurcentrum. In Villingen in de zuidwestelijke deelstaat Baden-Württemberg gooiden onbekenden een molo tovcocktail in een Turkse groen tewinkel. Er zijn ook opnieuw vier aanslagen met brandbom men gepleegd op Turkse reisbu reaus. Dat gebeurde in Lollar en in Wetzlar in de deelstaat Hessen, in Siegen in de deelstaat Noor- drijn-Westfalen en bij twee reis bureaus in Osnabrück in de deelstaat Nedersaksen. In Dü- ren, eveneens in Noordrijn- Westfalen, werd een aanslag ge pleegd op een Duits-Turkse ver eniging. LEIDEN» HANS JACOBS De Nederlandse overste Karre mans had nooit mogen toe stemmen in het wegvoeren van de moslim-mannen uit Srebre nica. Dat is de harde reactie van twee prominente hoogleraren op de publikatie gisteren in De Volkskrant van een geheim Ne derlands VN-document. Daaruit* blijkt dat Karremans in zijn onderhandelingen met de Bosnisch-Servische generaal Mladic akkoord is gegaan met een zogenoemde debrief van mannelijke moslims tussen 17 en 60 jaar. Karremans deed dit om de Nederlandse blauwhel men uit Srebrenica los te krij gen. Debrief is in de contekst van Srebrenica een eufemisme voor het afvoeren, en volgens onbe vestigde berichten in veel geval len afslachten van de moslims. In de woorden van de ministers Pronk en Voorhoeve 'genocide'. „Karremans heeft te snel in gestemd. Ik vind dat schanda lig", zegt de luitenant-generaal b.d. C. Berkhof, hoogleraar stra tegische studies aan de Rijks universiteit Leiden in een vraag gesprek met Het Parool. „Als je geen macht hebt om zaken af te dwingen wil dat nog niet zeggen dat je zo maar moet instem men." De Leidse hoogleraar vindt Karremans met het zetten van zijn handtekening partij heeft gekozen. Dat de overste met de overeenkomst zijn eigen manschappen wilde bescher men is voor Berkhof geen steek houdend argument. „Dat wil niet zeggen dat je en document moet ondertekenen om de moslims af te voeren. „Karremans had het stuk nooit mogen tekenen. Ik vind het een verregaande vorm van medeplichtigheid", zegt ook hoogleraar internationaal recht T. van Boven vandaag tegen over De Volkskrant. Van Boven vindt dat minister Voorhoeve zich persoonlijk met de over eenkomst had moeten bemoei en. „Hij zal zich minstens poli tiek moeten verantwoorden". Defensie kon niet zéggen of de minister zich inderdaad met de zaak heeft beziggehouden. Voorhoeve stuurt vandaag een brief aan de Tweede Kamer waarin hij verslag doet over de gang van zaken rond de val van Srebrenica. tokyo Rtr Frankrijk overweegt een aantal internationaal omstreden kern proeven in de Stille Zuidzee, waarvan de eerste volgens de zender Radio Europe-1 op 8 september gepland is, te schrappen. Franse autoriteiten deelden in Japan mee dat het technisch mogelijk is het aantal geplande tests van acht terug te brengen tot drie of vier. bonn-keulen afp Duitse jongeren zijn minder an tisemitisch en nationalistisch dan de oudere generaties. Ze weten echter weinig van de ge schiedenis van het jodendom in hun land. Dat zei Ignatz Bubis, voorzitter van de Centrale raad van de joden in Duitsland, gis teren voor de Duitse radio. De Japanse krant Tokyo Shimbun, die zich baseert op regeringskringen, meldt in een artikel op de voorpagina dat Frankrijk is teruggekomen op zijn eerdere besluit om tussen september van dit jaar en mei volgend jaar acht nucleaire proeven uit te voeren op het Mururoa-atol. Een Japanse re geringswoordvoerder zei dat hij het bericht niet kon bevestigen. Bubis vertelde dat hij sinds zijn aantreden drie jaar geleden, meer dan 300.000 jongeren op scholen en universiteiten heeft gesproken. „Slechts een klein aantal vertoont extreemrechtse tendenzen. De meerderheid is goed geïnformeerd over het na zi-tijdperk, maar weet weinig over de geschiedenis van het jo dendom in Duitsland", zei hij. SARAJEVO «Rtr Een beleg van 39 maanden in een afgelegen gehucht in de bergen van Oost-Bosnië hebben ze overleefd, als ze tevoorschijn komen uit ambulances en bus sen in de felle schittering van de televisielampen om hortend en stotend te vertellen over de ver schrikkingen in Zepa. „Het centrum van Zepa is volledig vernietigd en verlaten. Het leger en de mensen zijn de bergen en de bossen in ge vlucht", zei dr. Benjamin Kulo- vac. Hij is één van de 151 men sen, die werden geëvacueerd uit het 'veilige gebied' van de VN, nadat de Serviërs dinsdag het stadje binnentrokken. „Het offensief duurde 14 da gen. Op de zevende dag raakten zes kanonschoten het zieken huis. We richt5ten een geïm proviseerde kliniek in een huisje in, maar dat stelde niks voor. We brachten er 34 gewonden naar toe, maar er waren nog meer gewonden in de bergen". Een VN-woordvoerder zei dat duizenden van de vijftiendui zend of meer inwoners van Ze pa gisteren werden overge bracht naar Midden-Bosnië, terwijl de Bosnische Serviërs hun greep op de enclave ver sterkten. Volgens berichten van vluchtelingen zou generaal Mla dic, de Bosnisch-Servische commandant die deze week wegens oorlogsmisdaden is aangeklaagd door het Joegosla- vië-tribunaal van de VN, de moslims persoonlijk uitgeleide hebben gedaan. „Niemand kan julli^ redden. Allah niet, de VN niet, de NAVO niet. Alleen ik", zei Mladic vol gens de uit Zepa verdreven Bos niërs. Hun huizen en velden hebben ze moeten achterlaten, maar bij de evacuatie zijn voor alsnog geen verdere misdaden begaan zoals bij de 'zuivering' van Srebrenica. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren besloten de voor 1 november geplande lokale verkiezingen in een deel van het land uit te stellen. Reden zijn de grote politieke meningsverschil len in Kaapstad, Johannesburg, Durban en op het platteland van KwaZulu-Natal over de nieuwe gemeentegrenzen. Als die plaatsen niet op korte ter mijn een oplossing vinden, kun nen ze uitstel aanvragen. Maar dat heeft grote gevolgen voor, bijvoorbeeld, woningbouwpro gramma's. De lokale verkiezingen zijn de afsluiting van de hervorming van de oude, door het apart heidsbewind vastgelegde be stuurlijke grenzen. Zwarte woonwijken als Soweto bij Jo hannesburg en Khayelitsha bij Verslagen van de eerste eva- cuées gaven een beeld van de verdedigers van de enclave, die werden overrompeld door de zware wapens van de Serviërs, nadat maandag hun verdedi gingslinie ten zuiden van Zepa bij de dorpen Vratar en Ribioc instortte. „Het was onmogelijk ze tegen te houden. De tanks ploegden de grond om met hun beschietingen", zei de 35-jarige Salem Cesko, één van de 34 ge wonden onder de 151 evacuées, Kaapstad maakten in het verle den geen deel uit van tot blank gebied verklaarde dorpen en steden. In veel gevallen behoor den zwarte woonwijken officieel zelfs tot een naburig 'zelfstan dig' thuisland. Maar de vaststelling van de nieuwe gemeentelijke grenzen is in een paar grote steden, zoals Johannesburg en Kaap stad, verworden tot een politiek steekspel. Iedere partij doet daarbij zijn best de grenzen zo vastgelegd te krijgen, dat hij straks de meeste zetels over houdt. In veel delen van KwaZulu- Natal zijn op het platteland nog helemaal geen gemeenten ge vormd, omdat de Inkatha Vrij heidspartij, die in die provincie de meerderheid heeft, eerst dui delijkheid wil over de positie die de traditionele stamhoofden in het lokaal bestuur krijgen. die door Bosnisch-Servisch ge bied naar Sarajevo waren ver voerd. Cesko zei dat degenen die van Zepa de bergen in vluchtten weinig kans hebben om door de bossen naar moslimgebied te ontsnappen. „Dat proberen, be tekent een zekere dood, want er zijn Servische mijnen en dode lijke valstrikken in een cirkel om Zepa gelegd", zo legde hij uit. „Bid voor de mensen in de ber gen." 'Symbool van Marbella' overleden MARBELLA AP Jaime de Mora y Aragon, de flamboyante aristocraat die het symbool werd van het overvloe dige leven in de chique Zuids- paanse badplaats Marbella, is gisteren op 70-jarige leeftijd overleden. Hij leed al jaren aan een hartkwaal en stierf in het Costa del Sol Ziekenhuis aan een hartaanval. Mora, de broer van Fabiola, de weduwe van koning Boude- wijn van België, vestigde zich in de jaren zestig in Marbella en werd een van de belangrijkste promotors van de eens ingesla pen Andalusische plaats, die la ter als een magneet zou werken op gevierde sterren en sterren kijkers. Mora's extravagante manier van kleden bezorgde hem een permanente plaats in de Spaan se en internationale roddelbla den. 1 Rode Khmer wil onderhandelen phmom penh ap De Rode Khmer die vorige week bij gevechten met het Cam bodjaanse regeringsleger een belangrijke basis zou hebben verloren heeft vandaag vredes besprekingen aangeboden. De regering deed het aanbod af als 'een truc'. Regeringstroepen na men vorige week de basis Kla Ngorp (Dode Tijger) in in de noordwestelijke provincie Batt- ambang, waarmee de veiligheid aan de grens met Thailand aan merkelijk is verbeterd, aldus de regering. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische regering is gisteren ternauwer nood ontsnapt aan een nederlaag in het parle ment, die het berejken van een vredesakkoord met Syrië zo goed als onmogelijk had gemaakt. Met 59 tegen 59 stemmen verwierp de Knesset een wetsvoorstel dat de steun eiste van ten minste 70 van de 120 afgevaardigden voor een teruggave van de Golanhoogte, of delen ervan. Premier Rabin verklaarde voor de stemming dat aanvaarding van de motie verder overleg met Syrië zinloos zou maken. Minder dan 70 Knesseüeden zijn voor het teruggeven van de Golan en de teruggave is een absolute voor waarde van Damascus voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israël. „Ik ben blij dat het zo is afgelopen", zei Ra bin nadat de stemmen geteld waren. „Het was een dom wetsvoorstel, dat de handen van de regering in de onderhandelingen wilde bin den". De uitslag van de stemming laat op nieuw zien hoe wankel de meerderheid is waarop Rabin in het parlement kan rekenen als het gaat om concessies in het vredesproces. In het geval van het Golan-wetsvoorstel was de bitterheid in de fractie van zijn partij Arbeid extra groot omdat het was ingediend door drie partijgenoten, onder wie Avigdor Kahalani. Oud-generaal Kahalani is leider van 'De Derde Weg', een buitenparlementaire actie groep die verzet aantekent tegen onder meer gebiedsafstand op de Golan. Voor de regering werd de situatie op het nippertje gered door onderminister Alex Gold- farb van de kleine centrumpartij Yi'ud, die sinds vorig jaar deel uitmaakt van de regering. Goldfarb hield bij de stemming de spanning erin door zijn beurt voorbij te laten gaan en pas als laatste, omstuwd en toegeschreeuwd door voorstanders, tegen te stemmen. Boe-ge- roep van de oppositiebanken was zijn déél. Grote politieke meningsverschillen Verdreven van huis en haard. Een vluchtelinge uit Zepa treurt bij het gedwongen vertrek naar Midden-Bosnië. De Bosnische Serviërs houden in de door hen veroverde moslim-enclave Zepa, in het oosten van Bosnië, circa 2.000 moslim-mannen vast. Zij moeten worden geruild voor gevangen genomen Servische strijders, aldus Ra dio Politika in Belgrado. foto reuter odd'andersen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5