Proef met andere inning gebruikte telefoonkaart Binnenland Straf voor 'eigen schuld' in WW verschilt per bedrijfsvereniging Blauwhelmen nemen afscheid van collega 'Lieveheersbeestje' Willem vindt helemaal niet dat roken moet mogen NDERDAG 27 JULI 1995 CPD Geassocieerde Pers Diensti mogvoorspelling komt niet uit .recht De voorspelling van het Rijksinstituut voor Volksge- Indheid en Milieuhygiëne (RIVM) dat gisteren voor het eerst \ze zomer ernstige smog zou optraden, is niet uitgekomen. Het |VM voorspelde in het oosten en zuidoosten van Nederland jnstige smog, maar er was slechts sprake van matige smog en je trad vooral op in de Randstad. .aatste vrachtje voor de veerman (arlem In het onderschrift bij de foto 'Laatste vrachtje voor (erman' is gisteren op deze pagina een fout geslopen. In het hderschrift zegt manager Gerard van der Ziel van het dagver- jijf De IJaselburg in Kampen dat hij wil laten zien dat verstan- |lijk gehandicapten „niets kunnen en opgeborgen moeten prden in tehuizen". Dat is natuurlijk fout, Van der Ziel wil dit |ché juist bestrijden door verstandelijk gehandicapten in te Ihakelen bij de exploitatie van het veer. )uders vermoord meisje bij Havermans n haag De ouders van het zevenjarige Turkse meisje dat on- pgs werd vermoord en in stukken gehakt werd gevonden, heb- m burgemeester Havermans van Den Haag gisteren 11.000 jndtekeningen aangeboden van mensen die vinden dat de èd veiliger moet worden. Begin dit jaar werd ook een Haagse istauranthouder vermoord. De onrust in de Turkse gemeen- hap is groot. Ineek wint skütsjeswedstrijd rherne De skütsjes-wedstrijd op het Sneekermeer is gisteren 'ertuigend gewonnen door het skütsje van Sneek. Dat lag vanaf start op kop en ging ook als eerste over de eindstreep. De sdstrijd werd gekenmerkt door het grote aantal protesten. Hal- :rwege de wedstrijd hadden Joure, Grou, Stavoren en Bolsward rode vlag (het teken van protest) in top. Alleen de laatste indhaafde dat ook na de wedstrijd. lis: Drie jaar voor seksuele mishandeling kmaar Officier van justitie mr. L. Keyser heeft gisteren voor rechtbank in Alkmaar drie jaar gevangenisstraf geëist tegen :n 51-jarige man uit Alkmaar. Hoewel de man nadrukkelijk ïtkent, acht de officier hem schuldig aan een bizarre vorm van ksuele mishandeling van zijn driejarige dochter. Hij zou haar eermalen met pennen, potloden en viltstiften hebben bekrast, ij kraste en tekende vooral rond de anus en vagina van het eisje en duwde daar bij herhaling allerlei tekenspullen in. [ongetje ernstig gewond op kermis iIburg In Tilburg is dinsdagavond een tienjarig jongetje uit die laats bij een val uit een kermisattractie ernstig gewond geraakt, e jongen viel door nog onbekende oorzaak uit de zogeheten akewalk en kwam viereneenhalve meter lager op de grond te- :cht. Zijn toestand is kritiek. Na een onderzoek van het Liftin- ituut in Amsterdam en enige technische aanpassingen, is de tractie gisteravond weer open gegaan voor publiek. Dood baby-gorilla is nu zeker isterdam De dood van het baby-gorillaatje in Artis staat nu ist. Gisteren rond het middaguur legde moeder Sindy het lijkje p de grond. Van een afstand was het overduidelijk dat het dier- e dood was. Volgens Artis heeft de moeder nu twee nachtver- lijven. Als ze de ruimte verlaat waarin het lijkje ligt, laat het per- ineel een luik naar beneden en kan het weggehaald worden, et een week oude gorillaatje is zo goed als zeker overleden om- at het te weinïgivoeding kreeg van de moeder. hinderen vinden lijk in keukenkast ieek In de keuken van het voormalige Sint Antonius Zieken- uis in Sneek is deze week het stoffelijk overschot van een onbe- ende man aangetroffen. Het in verre staat van ontbinding ver erende lijk lag in een voorraadkast in de voormalige keuken an het slooppand. Het werd gevonden door een groepje spe ende kinderen. Over de doodsoorzaak en de identiteit van de ïan is nog niets bekend. Hij is waarschijnlijk al ruim een week ood. 15.000 handtekeningen tegen kernproef De handtekeningenactie van Greenpeace Neder- ind tegen de voorgenomen Franse kemproeven in de Stille uidzee hebben tot dusver 45.000 redcties opgeleverd. Volgens en woordvoerder van de milieu-organisatie in Amsterdam raait de campagne nog op volle toeren. De handtekeningen /orden in september verstuurd aan de Franse president Chirac. Treinverkeer stilgelegd wegens lek .ndhoven» De NS hebben vannacht het goederentreinverkeer ij Eindhoven drie uur stilgelegd in verband met een lekkende fier werknemers van de NS werden uit voorzorg naar het zie kenhuis gebracht, maar hoefden niet te worden opgenomen, al- v lus een woordvoerder van de NS. Zij hadden last van geïrriteer- le ogen. Ethylacrilaat is brandbaar en in hoge concentraties ge- 'aarlijk voor de volksgezondheid. Vlantelbavianen weg uit Burgers Zoo inhem Dierentuin Burgers Zoo in Arnhem neemt deze week j ifscheid van twee publiekstrekkers, de safari-trein en de bavia- ij ïen. De beroemde trein, die de afgelopen twintig jaar vijftien ii niljoen passagiers door het safaripark voerde, zal morgen voor iet laatst rijden. De achttien mantelbavianen, met hun fameuze ode konten, zijn gisteren op transport naar Schiphol gesteld. Zij verhuizen naar de Giza Zoo in Cairo, omdat hun eigen verblijf fleterk verouderd was. Zo'n aktentas weegt soms lood- rijden. Met een comfortabele zit, zwaar En helemaal na een lange versnellingen onder handbereik en dag zwoegen. Daarom koos ik de natuurlijk een veiligheidsslot. Want Sparta Florida. Perfekte fiets om er zijn er meer die een Florida ontspannen naar m'n werk te willen hebben! SPARTA Bel voor de dichtstbijzijnde dealer: 055 - 55 09 22 Verzamelaars dwingen PTT tot inning per post den haag gpd PTT Telecom begint volgende maand in Den Haag, Rot terdam en Den Bosch een proef om gebruikte telefoon kaarten per post te innen voor recycling. Daartoe is be sloten omdat verzamelaars in heel Nederland steeds va ker de verzamelbakken in telefooncellen openbreken. mate geconfronteerd met open gebroken verzamelbakken voor gebruikte kaarten. Er zijn al ver schillende sloten uitgeprobeerd, maar telkens bleken deze niet tegen het geweld van de verza melaars bestand. „Zeer vervelend voor ons", zegt Telecom-woordvoerder N. Massar. „Omdat het geen ge zicht is, omdat we steeds scha- Sinds de introductie van de te lefoonkaart is in Nederland een grote verzamelwoede rond de kaarten ontstaan. Menig exem plaar brengt op ruilbeurzen grof geld op, reden waarom het aan tal verzamelaars nog steeds groeiende is. PTT Telecom wordt daardoor in toenemende de hebben èn omdat onze doel stelling om de schade aan het milieu te beperken hierdoor niet .wordt bereikt. In de regel nemen de krakers alles mee. Ze pikken er uit wat ze willen heb ben en dumpen de rest, zodat de kaarten niet in het reguliere recyclingtraject terecht komen". Daarom heeft PTT Telecom nu besloten maatregelen te tref fen. Binnenkort worden de ver zamelbakken in een aantal cel len in Den Haag, Rotterdam en Den Bosch dichtgemaakt. In de cel komt dan een mededeling te hangen dat de volle telefoon kaarten per post gratis naar een antwoordnummer kunnen wor den gestuurd. Van de kaarten worden onder meer verkeerspaaltjes gemaakt. „Aan de hand van de resultaten zullen we beslissen of we dit landelijk gaan invoeren", aldus Massar. De gedachte om de verzamel bakken gewoon open te laten is achterhaald, meent Massar. „In principe maakt het ons niets uit dat persoon B de gebiuikte kaart van persoon A meeneemt. Maar die open bakken werden ook gebruikt voor andere doel einden. Om vuil in te dumpen, om in te urineren enzovoort." Amber (3) neemt trein naar Parijs zwolle/wezep gpd Een reislustig meisje van drie jaar oud heeft de spoorwegpo litie gisteren handenvol werk bezorgd. Ze zat moederziel al leen in de trein, gekleed in een badpakje, witte schoenen en een gele strik in het haar. Treinreizigers haalden de con ducteur erbij. „Ik ben op weg naar Parijs", zei ze en wist ver der alleen te vertellen dat ze Amber heette en drie jaar oud was. Ze was in Wezep in de trein geklommen. De conduc teur sloeg alarm en liet alle stations waarschuwen. Pas toen via Radio Oost een op roep werd gedaan, kon het meisje bij haar moeder worden teruggebracht. den haag anp CTSV eist één lijn bij sancties in werkloosheidswet andere deze straf reserveert voor zeer verwijtbaar gedrag, zoals het slaan van de werkge ver. Volgens het CTSV zijn deze verschillen in strijd met de rechtszekerheid en de -gelijk heid. Daarom moeten alle be drijfsverenigingen binnen vier weken alsnog hun sanctiebeleid baseren op het Sanctiebesluit. Het CTSV wijst erop dat staats secretaris Linschoten van socia le zaken binnen afzienbare tijd het sanctiebeleid ingrijpend zal wijzigen: elke vorm van verwijt baar gedrag moet dan worden gestraft met weigering of intrek king van de uitkering. Werklozen die geheel of gedeel telijk door eigen schuld hun baan verloren, krijgen bij de ene bedrijfsvereniging een grotere korting op hun WW-uitkering dan bij de andere. Dat heeft de toezichthouder in de sociale ze kerheid, het CTSV, vastgesteld. Het CTSV geeft de bedrijfsvere nigingen vier weken de tijd om op één lijn te komen. Volgens het college moeten bedrijfsverenigingen, die de WW uitvoeren, zich houden aan het zogenoemde Sanctiebesluit. Dit geeft aan welke sancties op gelegd moeten worden als ie mand door eigen schuld werk loos is geworden of zich onvol doende inspant om weer aan het werk te komen. Een werknemer die onvol doende heeft gedaan om zijn baan te behouden, krijgt van zijn bedrijfsvereniging een kor ting op zijn uitkering. In dit ge val (licht verwijtbare werkloos heid) blijkt de korting uiteen te lopen van 10 procent over acht weken tot 20 procent over zes tien weken, vier keer zoveel dus. Ook komt het voor dat dezelfde sanctie (20 procent over zestien weken) door de ene bedrijfsver eniging wordt toegepast bij licht verwijtbaar gedrag, terwijl een loenen Met een kranslegging en een persoonlijk eresaluut hebben gistermiddag honderdvijftig eerder deze week uit Srebrenica teruggekeer de VN-militairen op de erebegraafplaats Loenen alsnog afscheid genomen van hun in Bosnië gesneuvelde collega Raviv van Renssen. Namens de in Assen gelegerde Bravo-compagnie van Dutchbat, waartoe de bij een moslim-aanval omgekomen Van Renssen behoorde, noemde kapi tein Groen hem „een initiatiefrijke en zelfstandige militair, van wie we er niet genoeg kunnen hebben". foto anp cor mulder joure» In Joure is gisteren de tiende aflevering van de Friese Bal lonfeesten van start gegaan. Die verliep niet vlekkeloos. De meeste hete-luchtballonnen bleven aan de grond omdat er een harde wind stond en er onweer was voorspeld. Hans van Hoesel uit Amersfoort waagde het er wèl op. Hij ging met een 'lieveheersbeestje' de lucht in. Het ballohfeest duurt nog tot en met 30 juli. foto anp herman pieterse Acht jaar celstraf geëist voor moord op vader Moeder en zoon op Kreta zwaar mishandeld den haag anp Voor het gerechtshof in Den Haag is gisteren in hoger be roep acht jaar cel geëist tegen een' 19-jarige Marokkaan uit Gouda voor de moord op zijn 57-jarige vader. De rechtbank in Den Haag veroordeelde hem eerder tot vijf jaar na een eis van acht jaar. De jongeman ver moordde zijn vader om een eind te maken aan het schrikbe wind dat hij voorde ,ov§r rijp vrouw en dertien kinderen. Tijdens dp zjtting kvvam de Vérdachte er weer rond voor uit zijn vader van het leven te heb ben beroofd. „Ik heb hem ver moord," stamelde hij, even voordat hij in huilen uitbarstte. Het openbaar ministerie had hoger beroep aangetekend om dat het de opgelegde straf te laag vond. De man had de moord, die op 24 september werd gepleegd °P het fietspad langs de provinciale weg tussen Gouda en Moordrecht, goed voorbereid. Hij had de dag er voor speciaal een groot mes ge kocht. Die nacht wachtte hij zijn va der op, die als gewoonlijk in zijn invalidewagen naar de rommel markt reed. Hij had een fiets op het pad gelegd, zodat zijn vader moest stoppen. Toen hij uit stapte, stak de zoon hem het mes in de rug en borst. Raadsman Groen hamerde op de jarenlange ellende waarin het gezin had geleefd. Vader re geerde als een tiran. Kinderen van nog geen jaar oud werden geslagen. Verdiensten moesten worden ingeleverd. De verdach te werd op 17-jarige leeftijd naar Marokko gebracht en daar alleen achtergelaten. Na een barre tocht belandde hij weer in Nederland. hoogerheide gpd Neerlands fanatiekste niet-roker vestigt alle hoop op regering barendrecht-rheden peter de knegt Als klein jongetje botste Willem Kruithof (30) op de gang van een verpleegtehuis op een oude man in een rolstoel. Geschrokken bezag hij dat halve lichaam. Stompjes been staken recht naar voren, bloedvatver nauwing. Oorzaak: roken. Tussen zijn gekromde vin gers had de man een shaggie geklemd, „jongen, voor mij is het te laat, voor jou nog niet." Op de kleine Willem maakte die ontmoeting een onuit wisbare indruk. Het liet hem niet meer los en hij be sloot 'actieve niet-roker' te worden. In zijn geboorte dorp Ridderkerk liep hij met een sandwichbord achter de meisjes aan die gratis sigaretten uitdeelden op het plein. 'Zou je dat wel doen?' viel erop te lezen. De orga nisator dreigde hem aan de hoogste boom op te kno pen als hij niet opdonderde. Er kwamen meer acties. Voor een Marlboro race-auto in het dorp demonstreerde hij met de tekst 'Roken is een race tegen de dood', hij richtte de actiegroep 'De pijp uit' op en aan ieder die het maar horen wilde (of niet) legde Willem de dodelijke werking van de sigaret uit. „In 1973 begon de tabaksindustrie de campagne 'Ro ken moet mogen'. Van de gekke", zegt Kruithof. „Die campagne mikte op de jeugd. 'Jij een ijsje ik roken', was de boodschap. Daar heb ik mijn eerste klacht over inge diend." Bij de heren van de Reclamecodecommissie moest Willem zijn aanklacht verdedigen. „Pakjes siga retten lagen op tafel, asbak ernaast. Je gaat toch een beetje bij de duvel te biecht." Met juridische termen werd zijn klacht door dure advocaten aangevochten. „Voor tabaksreclame gelden bij de commissie 76 regels die vaak voor meerdere uitleg vatbaar zijn. Dat juridi sche gevecht is moeilijk te winnen. En als je gewonnen hebt, krijgt de tabaksindustrie vaak veel te lang de tijd om de fouten te herstellen. Dan heeft de reclamebood schap zijn uitwerking allang gehad," vindt Willem die sinds kort zijn bestuurdersbaan in de gezondheidszorg heeft ingeruild voor een soortgelijke functie bij de In dustriebond CNV. Maar Willem liet zich niet uit het veld slaan. Hij foto grafeerde paffende macho's op reclamezuilen en op stations posters zonder waarschuwing. Hij poneerde klacht na klacht op de burelen van de codecommissie. Hij betrapte de luchthaven Schiphol op tientallen licht reclames waar de verplichte waarschuwing op ontbrak. Schiphol verdedigde zich met het argument dat het hier om een tax-free-gedeelte ging; een beetje buiten land dus. Maar Willem liet de marechaussee verklaren dat een misdaad op die plek onder Nederlands recht zou vallen. En hij won. Schiphol moest alle reclames aanpassen. Willem werd een serieuze gesprekspartner voor politiek Den Haag. Een soort uit de hand gelopen hobby noemt hij het zelf. „Ik ben de enige in Nederland die onderhand alle re gels kent, niemand weet er verder van." Het kost hem vreselijk veel tijd, maar ook geld; van alle reizen, faxen, foto's en postzegels kan hij met gemak een pakje per dag opdampen, stelt hij zelf cynisch vast. „Ze proberen me op kosten te jagen, ze hebben last van me en meestal komen ze er ook bij een veroordeling genadig af." Slechts één keer is een fabrikant tot een boete ver oordeeld. Dat was na een herhaaldelijke overtreding van de regels op het Centraal Station in Rotterdam. De fabrikant verzuimde tot drie keer toe te waarschuwen dat je van roken dood kunt gaan. „Dat kostte ze 150.000 gulden die naar een goed doel moest. Dat is niks voor die jongens." Dat vindt Willem ook de makke van het systeem. „Er zijn vrijwel geen sancties. Ze komen er al tijd weer goed(koop) onderuit." Zijn drijfveren? „Tabak is schadelijk en daar moeten we de jeugd tegen beschermen. De overheid laat dat na met halfzachte regels. Roken is funest en kost elke dag alleen hier in Nederland al bijna driehonderd mensen het leven. Overal op de hoek van de straat kom je de rookreclames tegen, je kunt er niet aan ontkomen. Dat moet afgelopen zijn." Willem hoopt op een algeheel verbod voor tabaksrecla mes. Jongerenbladen mogen al niet meer met rookwaar adverteren, hoewel de industrie dat slim omzeilt met reclames voor kledinglijnen en aanverwante artikelen, voorzien van het logo van het sigarettenmerk. Vanaf ja nuari mogen reclames niet meer in bioscopen en mo gelijk volgen er nog meer verboden. „Maar ook dat zet geen zoden aan de dijk. Er gaan steeds minder mensen naar de bios." Ook bij motorsport zijn sigaretten en shag taboe. „Behalve bij de TT in Assen en op het cir cuit in Zandvoort. Die komen juist op televisie." Willem beseft dat hij roken niet uit kan bannen. „Verbieden kan niet, dan breekt de oorlog uit," stelt hij nuchter vast. „Maar geen reclame op straat, in tijd schriften of waar dan ook. En tabak alleen verkrijgbaar in de speciaalzaak: het hok voor junks. Roken moet niet meer worden geaccepteerd als anderen er last van heb ben." De lobbyist heeft zijn hoop gevestigd op de huidige re geringscoalitie. „D66 heeft voor de verkiezingen geroe pen dat er een verbod op rookreclame moet komen. Nu hebben ze minister Borst op volksgezondheid en mi nister Wijers op economische zaken. Met de PvdA is er nu bijna een meerderheid. Laat ze hun woorden maar hard maken." Een 39-jarige vrouw en haar'1'5- jarige zoon uit Hoogerheidë in West-Brabant zijn vorige week levensgevaarlijk gewond gerahkt bij een gewelddadige overval op Kreta. De twee maakten een ritje per scooter over 'het Griekse eiland en werden op een stille weg door twee onbe kende mannen tegengehoudèn. De daders ramden zo hard mei steP'ën óp de 'Westbrabandbrs in dat ze beidep schedelbasis- fracttireh én bdtbreuken in hél gezicht opliepen. Familieleden van de slachtof fers maken zich ernstige zorgeP over de wijze waarop de Griéksé politie het dramatische voorval onderzoekt. Ze zijn bang daf'dê plaatselijke autoriteiten, zekèt na de recente moord op ëen Nederlandse toeriste in Turkijè, de zaak als een 'verkeersongfe*- val' in de doofpot willen 3topL pen om de teruglopende toeris tenindustrie op Kreta niet tè schaden. De familie overweegt juridische bijstand te zoeken. Moeder en zoon zijn inmid1 dels overgevlogen naar het Dijk- zigt Ziekenhuis in Rotterdam. De zoon is er het slechtst aén toe. Tijdens een spoedoperatie op Kreta is een stukje bot Wég1 gehaald dat tegen zijn hersenëh drukte. Hij wordt in bewustelo ze toestand gehouden. Het' is niet zeker of hij helemaal zal herstellen. De daders verbrijzel den niet alleen zijn achter hoofd, maar sloegen ook zijn oogkassen met stenen kapot. Wegenwachter neemt deel van taak politie over utrecht gpd De wegenwacht wordt ingezet in de strijd tegen de files op de autowegen rond Utrecht. Vijftig wegenwachters mogen bij wïjfce van proef vijf maanden lang be paalde politietaken uitvoeren. Bij verkeersongevallen zonder gewonden mag een wegen wachter de rijbaan vrij maken om files te voorkomen. Tot nu toe was die taak aan de politie voorbehouden. De praktijk wijst uit dat de wegenwachter, die waakt over een afgebakend stukje snelweg, vaak eerder ter plaatse is dan de politie. De wegenwachters krij gen nu een krijtje en een fotoca mera mee waarmee ze na een ongeval een situatieschets kun nen maken. De vijftig proefper sonen hebben hiervoor een spe ciale cursus gevolgd. Ongevalsmeldingen blijven binnenkomen bij de centrale van de verkeerspolitie in Drie bergen. Van daaruit worden de meldingen doorgegeven aan zo wel de surveillancewagens van de politie als aan het wegen wachtstation Planken Wambuis, dat vervolgens de wegenwach ter in de omgeving inschakelt. Ongevallen gaan voor pech- gevallen. De wegenwachter die aan het sleutelen is aan een au to met pech zal die in de steek moeten laten om direct naar de aanrijding te gaan. Een andere wegenwachter zal het pechgeval verder helpen. Sparta Florida M/V met terugtrap- of trommelrem en 3 of 5 versnellingen van Sachs. Adviesprijs vanaf f 749,- Met een zware aktentas leer je je fiets wel kennen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3