Siemerink sluipt top vijftig binnen ■91 ÜM 7 De schaatsbelg blijft dezelfde kant op rijden Sport Tennisfederatie wil mnieuwe serie toernooien 'Duitsers hebben snoekduik tot kunst verheven' Johan Cruijff uitgefloten DEN HOLLANDER UW PEUGEOT- DEALER AUTO MARKT Veel treffers in Frankrijk Adrie van Diemen in team Veldkamp DONDERDAG 27 JUL11995 chef willem spierdijk. 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 Fraser blijft sukkelen wageningenHenk Fraser heeft het trainingskamp van Feye- noord in Winterswijk afgebroken. De ranke verdediger heeft op nieuw last van een achillespees. Eind vorig seizoen miste hij al een serie wedstrijden wegens soortgelijke klachten. Deze week laat Fraser zijn enkel in een Rotterdams ziekenhuis grondig on derzoeken. Feyenoord won woensdag in Wageningen de oefen wedstrijd tegen vierdeklasser WAW met 13-0. Bij rust was de stand al 11 -0. In de tweede helft stokte de produktie mede door het grote aantal wissels dat trainer Wim van Hanegem toepaste. De Pool Tomek Iwan maakte zijn debuut bij Feyenoord. Hij speelde een uur, maar kwam niet tot scoren. De Australische spits Vidmar en de Braziliaan Glaucio bleven met blessures aan de kant. Trustfull (4), Blinker (4), Larsson (2), Koeman (2) en Boateng maakten de treffers. Rechtbank heft schorsing Capiot op brussel Wielrenner lohan Capiot mag blijven deelnemen aan de wedstrijden om de Belgische titel op de weg. Een rechtbank in Brussel verklaarde woensdag de levenslange schorsing van de profrenner ongeldig. De rechter sprak Capiot vrij in verband met procedurefouten bij het onderzoek van de Belgische Wielrijders Bond (BWB). Hij deed geen uitspraak over de mogelijke schuld van Capiot. Dat komt wellicht later nog aan de orde. Capiot ver leende bij de laatste Belgische titelstrijd een vriendendienst aan Wilfried Nelissen. Hij trok de sprint aan voor zijn trainingsmaat, die dankbaar profiteerde van diens voorbereidende werk. Capiot (Refin) en Nelissen (Lotto) rijden voor verschillende ploegen. Het bestuur van de BWB pikte de handelwijze van Capiot niet. De coureur kreeg een levenslange schorsing en een flinke geld boete. ONCE grootverdiener in Tour parus (af De Spaanse wielerploeg ONCE heeft in de Ronde van Frankrijk de beste financiële zaken gedaan. Het team van ploeg leider Manoio Sainz verdiende bijna een miljoen gulden (9,3 ton) aan prijzengeld. Dat maakte de Tour-directie woensdag be kend. De Aki-formatie uit Monaco kwam als grootste verliezer uit de strijd. In drie weken reed het team amper 12.000 gulden bijeen. Jan Raas incasseerde met zijn Novell-team een bedrag van 170.000 gulden, goed voor de zesde plaats in de financiële rangschikking. Collega Cees Priem kwam met TVM uit op de twaalfde plaats, met een bedrag van 78.000 gulden. Vier Chinese atleten positief peking China is als sportnatie weer in opspraak. Het ministerie van sport en cultuur maakte woensdag bekend dat vier atleten zijn geschorst wegens gebruik van verboden middelen. Zhang Taibing en Zuo Xingxia zijn voor vier jaar uitgesloten, Lu Jing en Liu Jiansong moeten drie maanden aan de kant blijven. Vorig jaar werden 31 Chinese topsporters positief bevonden en ge schorst, tegen 24 in 1993. In de eerste helft van dit jaar zijn vol gens het ministerie 992 testen uitgevoerd in vijf takken van sport: atletiek, zwemmen, worstelen, gewichtheffen en judo. Jan Dick Leurs blijft bondscoach haarlem Jan-Dick Leurs blijft in ieder geval tot de Olympische Spelen volgend jaar in Atlanta bondscoach van het Nederlands honkbalteam. Hij heeft dit in een gesprek met voorzitter Henk den Duijn en bondsbestuurder Jules de Pierre van de Koninklij ke Nederlandse Baseball en Softball Bond (KNBSB) toegezegd. Leurs, die onlangs met het Nederlandse team de Europese titel behaalde en zich wist te plaatsen voor de Spelen, wilde duide lijkheid over het traject na het EK tot Atlanta. Bovendien eiste hij uitbreiding van de begeleiding alvorens hij een beslissing zou nemen over de verlening van zijn verblijf bij de bond. „We heb ben een aantal organisatorische verbeteringen inzake de bege leiding toegezegd die we de komende weken verder gaan uit kerken", aldusDeij Duijn. Tweede nederlaag volleyballers san Diego Het Nederlands volleybalteam heeft woensdag in San Diego opnieuw een nederlaag van 3-0 geleden tegen de Verenig de Staten. De setstanden waren 15-10 15-5 16-14. Oranje houdt een trainingsstage in Amerika en Canada als voorbereiding op het EK in september in Griekenland. Coach Joop Alberda stuur de een basis met Olof van der Meulen, Ron Zwerver, Henk-Jan Held, Guido Görtzen, Peter Blangé en Bas van de Goor het veld in. Dinsdag verloor het Nederlands team eveneens met 3-0 van de Amerikanen. Toch was Alberda niet ontevreden. „Amerika maakt een heel sterke indruk", vertelde de coach. „Ik ben tevre den over wat we daar woensdag tegenover hebben kunnen stel len." Grobbelaar kan nationaliteit verliezen harare Net in staat van beschuldiging gesteld omdat hij zich bij het Engelse Southampton zou hebben laten omkopen om ballen door te laten, zou Bruce Grobbelaar nu ook de immigratiewetten van zijn vaderland Zimbabwe hebben geschonden. Grobbelaar werd woensdag op de luchthaven van Harare onaangenaam ver rast door de immigratiedienst, die had gehoord dat de Britse po litie bij een recente huiszoeking bij de doelman een Brits en een Zimbabwaans paspoort had gevonden. Zimbabwanen mogen sinds 1986 geen dubbel staatsburgerschap meer bezitten en als blijkt dat Grobbelaar zijn Britse paspoort onlangs nog heeft ge bruikt, loopt hij kans de Zimbabwaanse nationaliteit te verlie- londen rtr De internationale tennisfedera tie (1TF) wil de ATP Tour, de jaarlijke reeks toernooien voor de mannen, concurrentie gaan aan doen. Volgens de ITF heeft het professionele circuit van de spelervakbond (ATP) met z'n logge, veelal onbegrepen struc tuur veel van zijn aantrekkings- jacht verloren. „Terwijl de Grand-Slamtoernooien en de Davis Cup floreren, lijkt het ons dat een Tour met 87 evenemen ten op de agenda te veel spelers sponsort en te veel toernooien ondersteunt die financieel vaak amper levensvatbaar zijn", luid de de verklaring van de interna tionale bond. „De ITF voert al enige tijd gesprekken met een d'instantie die een begrijpelijk profcircuit financieel wil pro moten en verkopen." bonn rtr/sid De Duitse voetballers hebben woensdag een fikse uitbrander gekregen. Sepp Blatter, secreta ris van de wereldvoetbal FIFA, beschuldigt in het Duitse voet baltijdschrift Kicker de Duitsers ervan de snoekduik in het strafschopgebied tot kunst ver heven te hebben. „Het Duitse voetbal had lan ge tijd een voorbeeldfunctie. Maar steeds vaker hebben de spelers zichzelf niet meer on der controle en schelden ze op de scheidsrechter en tegen standers. Ze hebben daarnaast de „Schwalbe" geperfectio neerd en beheersen het voor- wenden van blessures. De Duitse voetballers hebben al die dingen afgekeken van het buitenland, maar ze zijn er in middels beter in dan wie dan ook", aldus Blatter. De FIFA veroordeelde eerder deze week de Duitse voetbal bond voor de beslissing een wedstrijd over te laten spelen. Uit tv-beelden was gebleken dat, tijdens Leipzig - Chemnitz in de tweede Bundesliga, een speler van de thuisclub ten on rechte een rode kaart had ge kregen. Daarnaast kreeg Andy Möller van Borussia Dortmund naar aanleiding van tv-beelden een zware straf voor een „Schwalbe" en werd Bayern München - Nümberg overge speeld omdat de arbiter een doelpunt had goedgekeurd, hoewel de bal de doellijn niet had gepasseerd. „De Duitse scheidsrechters hebben het 't lastigst", oordeelt Blatter. „Vooral omdat de bond hen ook niet meer steunt. Er worden veel te veel spelers, die tegen hun straf in beroep gaan, vrij gespro ken. Duitsland is het land van de perfectie. Maar ook perfectionisten moeten leren le ven met menselijke fouten." Bij ploegpresentatie van Barcelona barcelona anp/sid Johan Cruijff begint bij Bar celona weer vanaf nul. Onder nul eigenlijk. De Nederlandse coach werd woensdag tijdens de ploegpresentatie in Nou Camp door de 45.000 aanhan gers uitgefloten. Het Barcelona-pubJiek moet het komend seizoen stellen zonder Romario, zonder Ro nald Koeman en zonder Champions League. Maar bo venal zonder Hristo Stoitsjkov. De Bulgaarse publiekslieveling verhuisde naar Panna en wees Cruijff aan als hoofdschuldige voor zijn vertrek. „Hij heeft het kampioensteam van een jaar geleden kapot gemaakt zei hij bij zijn vertrek. „Omdat Cruijff zichzelf belangrijker vindt dan de spelers." Barcelo na heeft voor komend seizoen vijf buitenlanders in dienst. Het zijn de Roemenen Hagi en Popescu (ex-PSV), de Kroaat Prosinecki, de Bosniër Kodro en de Portugees Figo. Overtuigende overwinning op Andrei Chesnokov Jan Siemerink tennist met links en volgens velen heeft de service-volleyspeler uit Rijnsburg in die arm meer balgevoel dan veel topten - nissers in hun hele lijf. In derdaad kan Siemerink louter op gevoel spelen. Als hij zijn dag heeft, lijkt het wel alsof er geen kracht aan te pas komt. amsterdam rene van hattum gpd-verslaggever Maar hij is nogal grillig. Heeft dagen dat hij alles kan, maar ook van die dagen dat er maar weinig lukt. Meer dan 5000 toe schouwers bij de Internationale Tenniskampioenschappen van Nederland zagen hem gisteren op zo'n dag dat hem bijna alles meezat. Hij dreef er Andrei Chesnokov mee tot grote woede (6-3 6-4) en toernooibaas Piet van Eijsden tot een vette lach. Na de dramatische dinsdag in Amsterdam, de dag waarop drie Nederlanders werden uitge schakeld, volgde een wervelen de woensdag. En een vrolijke vrijdag zit er ook nog dik in, want Siemerink speelt morgen in de kwartfinale tegen Bohdan Ulihrach uit Praag, nummer 69 van de wereld. Een goeie kans voor de Rijnsburger om zijn eerste halve finale van dit jaar te halen. Hoewel de Tsjech, be trekkelijke nieuwkomer in het profcircuit, ook niet onderschat mag worden. Hij haalde twee uk Jan Siemerink bereikte de kwartfinales van het Dutch Open in Amsterdam. weken na Roland Garros de fi- belichte van de vijf Nederlandse minst aan dat plekje in de scha- nale van het toernooi van Sankt tennisprofs die aan de wereld- duw, traint met zijn nieuwe Polten, waarin hij zelfs Thomas top meedraaien. Zelfs Sjeng trainer Tjerk Bogtstra hard door Muster nog een set afhandig Schalken krijgt meer aandacht, - lijkt vooral in de rally's rustiger maakte. omdat er van de jonge debutant en beter te zijn geworden - De 25-jarige Siemerink is al- nogal wat wordt verwacht. Sie- maar meldt zich wel heel stille- weer een tijdje de meest onder- merink stoort zich echter aller- tjes weer bij de beste vijftig ten nissers van de wereld. Dat is ook de plaats waar hij thuis hoort, maar die hij door een knie-operatie vorig voorjaar kwijt raakte. Voor 'Amsterdam' stond hij 51-ste, zijn kwartfinale bij het Dutch Open brengt hem op de nieuwe wereldranglijst stevig binnen de top vijftig. Uit Siemerinks cijferlijsten van dit jaar blijkt ook dat de in woner van Rijnsburg weer hele maal terug is. In alle stilte ver diende hij toch al 331.000 dol lars en 'Amsterdam' is al zijn vijfde kwartfinale dit seizoen. Een kwartfinale in een Neder lands proftoernooi - goed voor ruim 20.000 gulden - is voor Siemerink niet nieuw. In 1992 stond hij ook al in de kwartfina le van wat toen nog het Melk- huisje was. En het kan best nog mooier worden. Na zijn verlies tegen Bernd Karbacher gaf Jac- co Eltingh zijn definitie van top vorm, die hij zelf dus niet heeft momenteel. „Dan gaat alles zonder dat je er bij na hoeft te denken", zei de meest bewie rookte Nederlander van de laatste weken. En wat zei de minst bewierookte Nederlandse toptennisser van het afgelopen jaar na zijn vijfde achtereenvol gende overwinning op Andrei Chesnokov? „De service en de volley liepen goed vandaag, ei genlijk liep alles goed en dan sta je nergens bij stil. Je doet het gewoon." Dat lijkt op topvorm. „Jan speelde ook gewoon hartstikke goed", zei Andrei Chesnokov, nadat hij de kater van het verlies met een biertje had weggespoeld. Dat een bier brouwer nu sponsor is van het ten grave gedragen Melkhuisje vond Chesnokov gistermiddag het enige positieve aan het Dutch Open van 1995. Een naam noemde de woord voerder niet, maar het Franse dagblad l'Equipe meent te we ten dat het gaat om een van de bedrijven van mediamagnaat Rupert Murdoch. De sportkrant meldde dat de nieuwe 'Tour' tien toernooien gaat omvatten met elk 3,5 miljoen dollar prij zengeld. Voorafgaand aan de Grand Slams - Roland Garros, Wimbledon, US Open en Open Australische - en de eigen Grand Slam Cup komen er steeds twee van de nieuwe ITF- toernooien op de kalender te staan. Brian Tobin, de voorzitter van de ITF, benadrukte overi gens dat de federatie zeker niet de bedoeling heeft de tennis sport verder te verdelen. Hij zou samenwerking met de ATP toe juichen. „Maar eerste overleg in die richting is niet echt hoopge vend geweest." den haag gpd Het is ongetwijfeld de meeste curieuze persconferentie, die Bart Veldkamp ooit heeft gege ven. Uitgerekend op wellicht de heetste, dag van het hele jaar gaan de gesprekken in een res taurant te Den Haag over een diepvries-sport. Schaatsen dus. Veldkamp zit er, evenals eni ge verslaggevers, relaxed bij in T-shirt en korte broek. Iedereen is in het begin wat lacherig. Niet alleen vanwege het vreemde tijdstip om over schaatsen te kletsen, maar ook door het on derwerp. Het zou een uitzen ding van Candid Camera kun nen zijn. Of een Belgen-mop met Hollandse inslag. Maar dat is het niet. Veldkamp gaat de komende winters voor België zijn beste beentje voorzetten. In Den Haag legt hij uit waar om. „Ik doe het louter uit spor tief oogpunt. De Winterspelen van Lillehammer zijn voor mij teleurstellend verlopen. Daarna heb ik besloten om het nog één keer over te doen. In 1998 in Nagano. Om dat doel te berei ken heb ik een route uitgestip peld. Daarin zijn alle EK's en WK's in de komende jaren op genomen. Maar of ik een plaats je iri de Nederlandse ploeg ver over is elke keer weer onzeker. Bovendien zijn de WK afstan den pas in maart. Dan moet de topvorm er zijn. Half december moet je in ons land al pieken bij de eerste de beste selectiewed strijd. In Nederland is het daar door onmogelijk om je gericht voor te bereiden op de Spelen. Je moet altijd al knallen in het begin van het seizoen en dan nóg moet je maar afwachten of je je in de ploeg rijdt. De kans, dat je je de blubber traint voor niets, is groot. De vraag was hoe ik die problemen kon omzeilen. Door voor een land te rijden; dat geen schaatsers heeft. Van daar mijn stap om voor België Bart Veldkamp zal naar verwachting te schaatsen. Ik weet nu al, dat ik aan de EK's en WK's meedoe. Ik kan me helemaal op de vijf en tien kilometer richten. Zo veel verandert er niet. Ik ga niet ineens andersom rijden. Er staat alleen een ander vlaggetje achter mijn naam." Vorig jaar oktober liet Veldkamp zich in schrijven in België. „Om voor een ander land te mogen schaatsen, moet je er volgens de ISU-regels een jaar staan inge schreven. Vanaf oktober mag ik dus schaatsen voor België." in het komende schaatsseizoen enkele Belgische afstandsrecords op zijn naam brengen. Veldkamp doet wat schimmig over zijn Belgische adres, omdat hij er alleen 'op papier' woont. „Ik woon bij mensen in huis. Ik heb een bovenetage bij ze." Kom je er vaak? „Nee, maar ik ben 's winters toch altijd van huis. Dus zo veel verschil is er niet met de afgelopen jaren." Navraag leert dat Veldkamp staat ingeschreven in het plaats je Heist-op-den-Berg, enkele ki lometers van Antwerpen. Daar woont een kennis van zijn va der. De Belgen hebben Veld kamp met open armen ontvan gen. Want voor het eerst in de geschiedenis gaan ze een woordje meespreken op grote schaatstoernooien. „Ze snapten alleen niet waarom ik het deed. In Nederland kom je immers als schaatser in een gespreid bed je." Of Veldkamp voor onze zui derburen olympische medailles gaat winnen, blijft de vraag. „Zoals de zaak nu ligt, mag ik niet voor België aan de Winter spelen meedoen. Je moet dan namelijk Belg zijn. De procedu re om me te laten naturaliseren kost vijf jaar. Dat red ik dus niet. Maar er zijn allerlei clausules om daar misschien onderuit te komen. Ik laat een advocaat on derzoeken of die periode ver kort kan worden. Dat zal moei lijk worden. Maar kan het, dan word ik Belg. Lukt het niet, dan zal ik in het seizoen 1997-98 weer aan de Nederlandse selec tie-wedstrijden moeten mee doen. Ik heb dan in elk geval al twee jaar een perfecte voorbe reiding achter de rug." Veldkamp is niet de eerste, die het als Nederlandser schaat ser in een ander land probeert. Twee jaar geleden ging Cor-Jan Smulders hem voor. De Bra bantse subtopper meldde zich aan bij de Duitsers. Achteraf be keken niet zo slim, want Duits land heeft goede schaatsers, waardoor Smulders ook daar niet doordrong tot de top. Veldkamps Belgische 'move' kan bij anderen de ogen ope nen. Rijders die het hier niet redden, nemen een postadres in een niet-schaatsland en melden zich vervolgens zonder proble men aan op een EK of WK. Straathof nummer vier van Ne derland? Het jaar daarop staat hij namens Denemarken aan de start. Hersman blijkt ineens Zwitser. Voor de goede orde: het zijn voorbeelden van wat kan gebeuren. De begeleiding en vier bui tenlandse trainingskampen (Font Remeu, Davos en twee keer Inzeil) vereisen volgens Veldkamp een budget van an derhalve ton. „Dan ben ik uit de kosten. Ik hoef er geen geld aan te verdienen"» aldus Veldkamp, die geen problemen verwacht bij het vinden van sponsors. „Voor hel eerst kunnen Neder landse bedrijven buiten de twee KNSB-geldschieters prominent aanwezig zijn op een EK en WK. Ik heb wel wat te bieden, lijkt me." De huidige problemen bin nen de bond hebben volgens de schaatser niet geleid tot zijn op merkelijke verhuizing. „Ook al was het hier perfect geregeld, dan nog was ik voor België gaan rijden. De KNSB heeft me be dankt voor alle arbeid die ik de afgelopen zeven kernploeg-ja ren voor ze geleverd heb." Hij zegt het met een brede grijns. Want Veldkamp en de KNSB waren bepaald geen vrienden van elkaar. Kon. Julianalaan Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 Nabij gemeentehuis^/ parus anp/rtr dag met 2-1 won bij Nice, en Bordeaux, dat St. Etienne met 2-0 versloeg, is Nantes nog zon derpuntverlies. Paris St. Germain, vorig jaar halve finalist in de Champions League, stelde in de thuiswed strijd tegen nieuwkomer Guingamp opnieuw teleur: 1-1. De onttroonde landskampioen speelde in de openingswedstrijd ook al gelijk. De tweedq speelronde in de Franse voetbalcompetitie heeft veel doelpunten'opgeleverd. In negen wedstrijden vielen 32 treffers. De grootste overwin ning kwam op naam van Auxer- re en landskampioen Nantes. De tegenstanders Gueugnon en Martigues gingen met 4-0 on deruit. Met Monaco, dat dins- zoeterwoude Adrie van Diemen neemt de medische begeleiding op zich van Bart Veldkamp. De Zoeter- woudse inspanningsfysioloog, die voorheen de Amerikaanse wielrenner Greg LeMond bege leidde, kreeg eergisteren be zoek van de I laagse schaatser. Veldkamp, wiens vader Hans als zijn trainer optreedt, maak te t^n gemotiveerde indruk op Van Diemen. „Flij wist van mijn bestaan af via zijn zus, die nog les van mij heeft gehad", aldu:, Van Diemen, die lesgeeft aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding. „Hoewel ik mij meer heb ver diept in wielrennen dan in schaatsen, denk ik Bart goed te kunnen begeleiden. Die spor ten hebben overeenkomsten. Bovendien begeleid ik hem in eerste instantie tijdens de zo- mertraining."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17