wordt 'Ik durf mijn handen best door de lak te halen' Steunpunt brengt problemen woonwagenbewoners in kaart 'nvrede en feest in Alphens zwembad De Hoorn 4?5 Regio Leiden/Rijn Veenstreek Alphen wil uitspraak van rechter over verkoop van huizen aan streekgenoten r de top ^sintratuin -JONDERDAG 27 JUL11995 CHEF HENNY VAN EGMOND.071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP,071-356429 Bliksem slaat gat in dak /voubruggeTijdens het hevige onweer van gisteravond is aan je Steenbreek in Woubrugge de bliksem ingeslagen in een wo ning. Door de klap ontstond een groot gat in het dak van één Bij de andere woningen in het rijtje raakten wat dak verschoven. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. >e .Illegalen op vliegtuig gezet De politie en de Rijn en Braassem en de van het ministerie van sociale zaken hebben gisteren epij controles in Woubrugge en Benthuizen drie illegale Poolse aangetroffen. Bij een boerderij in Woubrugge wa len twee Polen zonder werkvergunning aan de slag, bij een kwe- cerij in Benthuizen trof de politie er één aan. De Polen, van wie §én met vrouw en twee kinderen, zijn gisteravond op het vlieg naar hun vaderland gezet, el ^Verzameling mineralen gestolen rqlphen aan den run Uit een kelderbox aan de Pieter Floriszstraat 'dn Alphen is de afgelopen dagen een verzameling mineralen ge- eitolen met een waarde van ongeveer 1500 gulden. Daarnaast de dieven er vandoor met een vuistbijl en een tand en kies van een olifant. kjet Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof krijgt een lijnke facelift. Direct na de bouwvakvakantie wordt er pn begin gemaakt met het opknappen van de buitenga- Die krijgt een overkapping en een modernere vloer, jb'e vernieuwde buitengalerij moet voor januari 1996 bdaar zijn, waarmee nat en winderig winkelen tot het ver fden behoort. ,e|derdorp jaap van sanduk worden binnen in winkelcentrum de plafonds Djrhoogd, gaan spiegeleffecten jjrgen voor meer licht en ruim- ir,i en zal door het verplaatsen de lift bij Albert Heijn een jcftere doorstroming van het komen. Deze plannen ïtvouwt P. van Leeuwen, lorzitter van de winkeliersver- liiging Winkelhof. Volgens [m staan deze maatregelen los in de uitkomst van het distri- iitieplanologisch onderzoek )PO) dat onlangs werd gepre- inteerd. Inderzoek ?..kt onderzoek naar de toe- JJmst van het winkelbestand in |iderdorp, uitgevoerd door on derzoeksbureau Kolpron Con in opdracht van de ge- 'e eente Leiderdorp en Winkel- uj)feigenaar Wereldhave, wee^ nJider meer uit dat Winkelhof r pkjes van veroudering begint vertonen. ,,We bestaan in vijftien jaar en we we- tn dat stilstand achteruitgang ^tekent. Met deze plannen wa- i we al een tijdje bezig", zegt voorzitter, die overigens blij is met de uitkomst van het on derzoek. In het onderhoek wordt ge steld dat Winkelhof moet uit breiden als het in de toekomst zijn klanten wil behouden. Zo moeten er meer speciaalzaken komen en een tearoom met ter ras. Vooral speciaalzaken kun nen rekenen op een warm ont haal van de winkeliers. „Wij missen de klantenkring op dit specifieke niveau van de betere speciaalzaak", vindt Van Leeu wen, die ook graag een waren huis, 'een Hema-achtig iets', naar zijn winkelcentrum ziet komen. Volgens hem is dat ook de wens van de consument. „We hebben niks aan een uit breiding met meer van hetzelf de." Winkelhof heeft overigens geen plannen gesmeed om de strijd met het winkelcentrum De Kopermolen in de Leidse Merenwijk op de spits te drij ven. Kortgeleden heeft dat win kelcentrum zijn koopavond ver plaatst naar vrijdag, wanneer het in Leiderdorp ook koop avond is. „Wij merken daar ab soluut niets van", aldus Van Leeuwen. valkenburg peter van der hulst vervolg van voorpagina „We zijn van het ergste uitge gaan. Het verkeer is omgeleid en hulpdiensten zoals politie, milieudeskundigen en mensen van de provincie zijn direct in geschakeld." Milieuadviseur D. Ravensbergen van de politie in Duin- en Bollenstreek Zuid, maakt enkele uren na het onge luk met een Franse vrachtwa gen duidelijk dat er geen enkel risico is genomen. De paarskleurige UV-lak die in de wagen was omgevallen en over het wegdek van de Tjalma- weg werd verspreid liet een gladde filterlaag achter. Ach teraf bleek het om een onschul dig goedje te gaan, zo verzeker de de directeur van het bedrijf waarnaar de chauffeur onder weg was. „Je moet er natuurlijk niet in gaan zwemmen, maar op zich is het een onschadelijke lak. Ik durf mijn handen best door de lak te halen", aldus di recteur F.H. Everaars van Bron Coatings in Valkenburg. Het voorval op de Ir. Tjalma- weg, de provincialeweg tussen Leiden en Katwijk gebeurde gis termorgen even voor het mid daguur. M. Lamers reed dicht achter de vrachtwagen. „Ik moest uitwijken voor een rode personenwagen die zo'n hon derd meter voor de afslag naar Valkenburg voor mij begon te slingeren. Die auto zat direct achter de vrachtwagen. Over de benzinetanks en de banden van de vrachtwagen stroomde een paarskleurig spul naar buiten. De politie was snel ter plaatse en heeft de afrit direct afgezet. De chauffeur kon niet direct vertellen wat hij in zijn wagen vervoerde." De politie nam het zekere voor het onzekere en sloot de toegangswegen naar de weg af. Bij de afrit van de rijksweg A44 en de Wassenaarseweg in Kat wijk waren de automobilisten verplicht een andere route te kiezen. Dat leidde tot de nodige De Tjalmaweg in Valkenburg werd gisteren geruime tijd afgesloten nadat UV-lak op het wegdek was terechtgekomen. FOTO FRANS ROOMER problemen. „Bij de Wassenaar seweg wisten sommige auto mobilisten niet meer waar ze naartoe moesten en keerden. Dat gaf vertragingen", aldus po litiewoordvoerder A. Grave- kamp. „Maar we hebben de mazzel dat het op dit tijdstip gebeurt. Tijdens de spits zou het een ramp zijn, want dan ko men ook alle bezoekers van het strand nog eens terug." Ziekenhuis De onbekendheid met de che mische stof op straat en een slachtoffer dat zich direct bij de agenten meldde, deed de politie besluiten de omgeving af te zet ten. „De man die in de perso nenauto achter de vrachtwagen reed heeft vermoedelijk wat over zich heen gekregen. Ge stresst vroeg hij aan de agenten welk ziekenhuis dienst deed en reed vervolgens weer in zijn au to weg. Onderweg heeft hij ook nog collega's aangehouden, maar de man is nooit in het zie kenhuis aangekomen", tast Gravekamp in het duister. De directeur van Bron Coatings kon na verloop van tijd de politie informeren dat het lekkende spul een UV-lak was. Gravekamp: „De papieren van de chauffeur waren in orde. Alleen waren ze in het Frans ge steld, waardoor we niet konden ontcijferen wat de lading pre cies was." Een milieuvriendelij ke lak die het ministerie aanbe veelt. „We krijgen er zelfs subsi die voor", zegt directeur Eve raars van Bron Coatings. Dat het goedje irriterend is voor de luchtwegen en blaasjes veroor zaakt zou hebben op het li chaam van het slachtoffer klinkt de directeur vreemd in de oren. „Sommige mensen ruiken iets, ik niet. De een is daar nu een maal wat gevoeliger voor dan de ander. Bij het werken met de lak is geen beschermende kleding nodig. Het mag zelfs overal mee worden vervoerd." Onderzoek eind dit jaar afgerond alphen aan den run ruud sep De gemeente Alphen laat het Steunpunt Woonwagenbewo ners Zuid-Holland de proble men van woonwagenbewoners in kaart brengen. Daartoe krij gen de woonwagenbewoners tijdelijk extra aandacht. Zo wil de gemeente bereiken dat de woonwagenbewoners in de toekomst gebruik kunnen ma ken van dezelfde voorzienin gen als alle andere Alphenaren. Eind dit jaar moet duidelijk zijn waar precies de problemen lig gen en hoe die moeten worden aangepakt. De verhouding tus sen de gemeente en de woon wagenbewoners is sinds vorig jaar het nieuwe college aantrad sterk verbeterd. De twee partij en lagen met name overhoop over aan de ene kant de wens van betere verlichting langs het Goudse Rijpad en aan de ande re kant de huurschuld die een groot aantal bewoners bij de gemeente had. Die verlichting wordt nu aangepakt, terwijl sinds begin dit jaar iedereen netjes op tijd zijn huur betaalt. Eén van de problemen die de verantwoordelijk wethouder F. Dales verwacht tegen te ko men, ligt op het terrein van de volwasseneneductie. Onder woonwagenbewoners bevin den zich relatief veel autoslo pers. Door steeds strenger wor dende wetgeving wordt hun vak steeds moeilijker, waardoor de slopers moeten worden bij geschoold. De gemeente wil sa men met de instellingen voor volwassenenonderwijs in Al phen kijken of hiervoor een passede cursus kan worden aangeboden. Alphen telt op dit moment 38 staanplaatsen voor woonwagens en voldoet daar mee precies aan de norm. Op korte termijn zal er echter een tekort ontstaan aan staanplaat sen doordat jongeren het huis uit gaan en een woonwagen voor zichzelf willen. Dales wilde gisteren niet zeg gen of deze bewoners straks in de eigen gemeente een woon wagen neer kunnen zetten, of dat zij moeten uitwijken naar kampen in de omgeving. phen aan den run ruud sep ipdrukte in zwembad De oom. Opperbadmeester J. iltenecker heeft zijn handen aan het insmeren van de espensteken. Elke vijf minuten aat er wel een kind in de deur n zijn glazen huisje met tra in in de ogen. Elk kwartier ept de badmeester om dat al :t zoete afval in de afgesloten intainer moet worden gegooid n te voorkomen dat er nog eer wespen op af komen. „Ja, it is wespentijd. Ik smeer een be per dag weg op al die ste- Dan staat ineens de wet- ht luder aan de rand van het bad a n de 100.000ste bezoeker van d< it seizoen op te vangen. Op het terras zitten de vaste d izoekers aan hun vaste tafels, va allen biscuits, plakken kom- d immer en blokjes kaas wor- rondgedeeld. „Toen mijn ngste zoon werd geboren, is ijn man hier de volgende och- beschuit met muisjes gaan icteren", vertelt Annet Flora, twintig jaar vaste klant in het openluchtbad. ,,'s Win- rs zien we elkaar niet, maar 's imprs zitten we de hele tijd er. Je hebt toch een soort !$nd met elkaar." De dames keuvelen over •etjes en kalfjes. Maar als het iprek op de toekomst van het vembad komt, worden ze fel. een goed woord hebben ze ver voor de miljoenen kosten- nieuwbouwplannen van de imeente, waardoor het open- i chtbad in 1997 het hele sei- ien is gesloten en de Alphena- n vanaf 1998 terecht kunnen een gcombineerd binnen- en titenbad met aanzienlijk min- :r buitenwater dan in het hui- ge bad. In het binnenbad a'nd t 'finds Wethouder D. van der Veen Meerstadt in gesprek met de 'mijlpaalbezoekers' van zwembad De Hoorn. staan allerlei luxe voorzieningen niet meer te betalen", verwacht half drie pikt wethouder D. van gepland. „Ik hoef geen duur zij. Als het bad na het volgende der Veen Meerstadt drie zwem bubbelbad", vindt Annet. Co van den Berg vreest dat de toe gangsprijs door de nieuwbouw aanzienlijk zal stijgen. „Dat is voor een gewone Alphenaar zomerseizoen wordt gesloten, gaat zij 'alleen maar rouwen, want wat kun je nog meer doen?" Op de afgesproken tijd van badbezoekers op bij de toe gangspoort. Zij worden gebom bardeerd tot de nummers 99.999, 100.000 en 100.001. De drie, allen dames, worden mee- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS getroond naar een gereserveerd bankje tussen de vaste klanten. Mevrouw 100.000 krijgt een gra tis jaarabonnement aangebo den, de andere twee zijn goed voor een gratis tienbadenkaart. Ondanks de prijzen krijgt de Paarse wintertaferelen in Valkenburg valkenburg De onbrandbare lak die wordt gebruikt om een dunne be schermlaag aan te brengen op etiketten, boekomslagen en andere artikelen heeft als ei genschap dat het hard wordt onder een zonnehemel. En dat gebeurde op de Tjalmaweg. De weg veranderde over een lengte van meer dan honderd meter in een paarskleurige ijs vloer. Nadat gistermiddag de vrachtwagen op een dieplader naar Bron Coatings was afge voerd, zijn wegwerkers van morgen begonnen met het op knappen van de weg. Opzich ter R. Werkman van de provin cie Zuid-Holland was blij dat hij in de bouwvak een aanne mer kon vinden. „De enige manier is het uitfrezen van de bovenste laag. Dat kost al gauw enkele tienduizenden guldens." geleden de kopers in het gelijk stelde. Dat de gemeente nu weer naar de rechter stapt, heeft te maken met de grote gevolgen die de uitspraak in kort geding heeft voor het gemeentelijke huisvestingsbeleid. Alphen kan onvoldoende goedkopere wo ningen bouwen om de eigen in woners te huisvesten. Alleen wanneer Alphenaren die in goedkopere huizen wonen hun woning opgeven voor een duur dere, kunnen er voor mensen met lagere inkomens nog hui zen vrij komen. Daarom is het de gemeente heel wat waard om op de één of andere manier greep te houden op de toewij zing van duurdere koophuizen. alphen aan den run ruud sep Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn stap pen opnieuw naar de rechter voor een principe-uitspraak over de manier waarop de ge meente projectontwikkelaars dwingt ook duurdere huizen al leen aan streekgenoten aan te bieden. De verkorte bodempro cedure die de gemeente aan spant is een vervolg op het kort geding tegen bouwer Proper Stok, die tegen de afspraken in 21 nieuw te bouwen woningen aan mensen van buiten de regio had verkocht. Die 21 kopers zijn overigens al zeker van hun huis, nadat de rechter twee weken VRIJE TIJD wethouder de wind van voren. „Het was kiezen tussen nieuw bouwen en slopen", verdedigt de wethouder de plannen. „Ik dacht van niet", reageert me vrouw 100.001. „Het bad kon ook worden gerenoveerd." „Maar renovatie zou duurder zijn dan nieuwbouw", heeft de wethouder uitgerekend. „Waar moeten wij staJcs naar toe?" wil 100.001 weten. „U krijgt hier een perfect bad voor terug, dat beloof ik u." „Maar te klein." „Bij 25 graden is elk zwembad te ldein." De 100.000 wordt dit jaar een week eerder gehaald dan in de recordzomer van vorig jaar. toch halen de bezoekersaantal len het tegenwoordig niet meer bij de honderdduizenden die in de beginjaren de poorten pas seerden. In 1970 trok het bad nog meer dan een half miljoen bezoekers. „Maar toen had je verder ook niks. Als je toen va kantie had, ging je drie weken naar De Hoorn. Nu is het drie weken Kreta", weet Kaltenec- ker. Verrassing Toch is vandaag een klein beetje feest, zo meldt de opper badmeester via de microfoon. „En daarom gaan we een kleine verrassing organiseren bij het kleine bad." Vanaf een trapje zaait een medewerker van het zwembad stuivers uit over de opeengepakte kinderen in het bad. „Ze hadden eerst aan mij gevraagd of ik dat wilde doen. Maar dan krijg je weer allemaal opmerkingen of ik te veel geld heb of zoiets", vertelt Van der Veen Meerstadt. Een tafeltje verderop gaat een bord met blokjes kaas rond. „De wethou der krijgt niet, hoor." ALPHEN AAN DEN RUN Zegerplas. De wandelkring Leiden heeft wandeltochten van 5, 10 en 15 kilometer uitgezet door het recreatiegebied Zegersloot en langs de Zegerplas. Routes van 10 en 15 kilometer lopen langs de Gouwe en het Bedelaarsbos. De wandelingen beginnen bij het VW-kantoor aan de Wilhelminalaan op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. In het VW-kantoor kunnen de deelnemers zich voor 3 gulden inschrijven. Kasteel. In het jongerencentrum Het Kasteel wordt op vrijdag 28 juli een Noise Party gehouden met de dj's Friso en Marco. De entree kost 3,50 gulden. Aanvang: 21.00 uur. Dezelfde avond begint de voorverkoop voor het optreden van De Dijk op vrijdag 15 september. Kaarten kosten 20 gulden. WARMOND Chronisch. 'Van dag tot dag, leven met een chronische ziekte' is de titel van een tentoonstelling die tot 11 augustus te zien is in Huize Luduina aan de Herenweg. De expositie geeft informatie over de ge volgen van een chronische ziekte voor sociale contacten, werk en vrije tijd. De tentoonstelling is te zien tussen 10.00 en 18.00 uur. Geef de Clematis een plek om te klimmen en ze groeit naar eenzame hoogte. Ze houdt van zon. Houdt wel de wortels koel, bijvoorbeeld door er een wintergroen struikje voor te zetten. Wintervast, keuze uit diverse kleuren. Van 7,95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748. HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13