Rust keert terug in Stevenspark 'We hebben onze portie wel gehad' De wonderlijke wereld van wieren en algen Leiden Avondwinkel Stevenshof nikt ook op Voorschoten Drie inbrekers betrapt Vier Leidse onderzoekers ontdekken belangrijk gen Populaire parkeerplek getroffen door verbod DONDERDAG 27 JUL11995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 0^1 35641 Kind aangereden door auto leiden» Een tweejarig meisje heeft gisteren een paar schaafwon den aan het gelaat opgelopen toen zij tegen een auto opbotste. Het meisje liep vanuit een brandpoort in de Druivenstraat tus sen twee geparkeerde auto's door de straat op. Hierbij raakte zij de achterkant van een wagen die juist voorbij kwam, bestuurd door een 29-jarige man uit Hilvarenbeek. Auto te water jieipenEen auto is vanochtend in het water van de Herengracht beland. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel is Jeen kleine olievlek in het water waargenomen. De politie ver moedt dat de handrem niet goed was aangetrokken. .ANNO 1895 Zaterdag 27 Juli Ten raadhuize alhier heeft ten overstaan van den notaris Schoor, de overdracht plaats gehad aan de gemeente Leiden van het landgoed „Endegeest", onder Oegstgeest, dat, zooals bekend, bestemd is voor op- en inrichting van een krankzinnigenge sticht. ANNO 1970 maandag 27 juli Bromfietsers en fietsers met hekken geweerd Bij de zes ingangen van het Stevenspark in de Stevenshof komen speciale hekken om brommers en fietsen te we ren. De gemeente heeft hiertoe in overleg met de politie besloten. Omwonenden van het park en bezoekers kla gen al geruime tijd over overlast van jongeren die met brommer en fiets door het park rijden. Van de honderdzesenzestig woningen aan de Hazerswoudse Rijndijk, tussen de gemeentegrens met Zoeterwoude en de Ge- meneweg, komen er vijfendertig in aanmerking voor het predi kaat „krepeergeval". Tweeëntwintig vallen onder de noemer „zeer slecht" en drieëntwintig onder de noemer „slecht". Aldus is komen vast te staan na een onderzoek, dat in opdracht van Gedeputeerde Staten vorig jaar gedaan werd in dit gebied, dat bekend staat als de Groenendijk. 'eiak morgen open iiden dorith ligtvoet lok de Leidse wijk Stevenshof ezit vanaf vrijdag een vondwinkel. De nieuwe winkel eet 'De Vink' en is gevestigd an het Alexandrine Tinneplein 10 en 112. De winkel verkoopt ivensmiddelen en is van vier ur 's middags tot twaalf uur 's achts geopend. Zondag opent e zaak van tien uur 's ochtends )t acht uur 's avonds zijn deu- ;n. 'De Vink' is niet de eerste, 'nlangs opende een avondwin- el aan de Kaasmarkt in Leiden. Hoewel alle winkels in de toe- yomst langer open mogen blij- en, denken de eigenaars van )e Vink' dat er nog steeds een ïarkt is voor avondwinkels. Ze enken de concurrentie aan te unnen door het verlenen van xtra service, het voeren van en breed assortiment en het anteren van lage winstmarges. Onze prijzen zijn acht tot tien rocent hoger dan de prijzen in agwinkels", zegt eigenaar L. iaccar. „Maar ik denk dat een Zorgverzekeraar lemiddelt bij topen thuishulp eiden dorith ligtvoet Vie langere tijd door anderen erzorgd moet worden of is angewezen op verpleegkundi- e hulp kan sinds kort vaker zelf lepalen wie hij daarbij wil in- chakelen en wat hij daarvoor iver heeft. Sinds 1 juli heeft de ijksoverheid op beperkte chaal het Persoons Gebonden ludget (PGB) ingevoerd. Verze- ;erden kunnen hierdoor zelf de lenodigde thuiszorg kopen. Dit ;eeft hen meer keuzevrijheid. In leze regio bemiddelt de Leidse orgverzekeraar Zorg en Zeker- leid bij de aanvraag van een BB. 'oorheen kregen verzekerden een geld in handen, maar werd le benodigde zorg gewoon voor len betaald. De zorgverzekeraar rerwacht dat het persoonsge- londen budget de thuiszorgor- ;anisaties zal prikkelen om nog aker werk op maat te leveren, let betekent overigens niet dat latiënten nu een goedwillende luurvrouw kunnen inschakelen :n haar voor de hulp kunnen letalen. Ook de hulpverleners noeten aan eisen voldoen. Ze lienen te beschikken over de loodzakelijke diploma's. leperkt bedrag IVie geïndiceerd is voor verple eg of verzorging kan in aan- nerking komen voor een PGB. 'oor 1995 is echter maar een leperkt bedrag beschikbaar. )aarom heeft de verzekeraar in iverleg met het regionale pa- iënten/consumentenplatform lesloten zich ip de eerste plaats e richten op mensen die het neeste voordeel van een PGB ainnen hebben. Om dit te kun- ïen bepalen moet de cliënt aan allerlei voorwaarden voldoen. belangstellenden moeten eerst irie maanden reguliere zorg hebben gehad. Bovendien moe ten ze nog minstens een half aar zorg nodig hebben en kun nen aantonen dat de PGB voor len meer waarde heeft dan het luidige systeem. Daarnaast moet de cliënt (of een gemach tigde) zelfstandig het geld kun nen beheren. Informatiefoldeïs over het PGB kunnen bij Zorg 'n Zekerheid worden opge daagd via nummer 071 - 357157. klant die alleen een pak melk wil kopen, niet helemaal naar Albert Heijn zal gaan. Ook al kost dat pak hier dan een dub beltje meer." Baccar verwacht dat grote su permarktketens binnen de kortste keren 's avonds hun zaak weer sluiten, als blijkt dat ze voor slechts enkele klanten hun deur moeten openhouden. In Den Haag mogen winkels bij wijze van proef reeds een paar uur langer open blijven. „En toch wordt er door de veertien avondwinkels nog steeds vol doende verdiend", zegt Baccar, die in een Haagse avondwinkel heeft gewerkt. De eigenaars hebben gekozen voor de Stevenshof, omdat de winkel daar op een gunstige plek staat. De eigenaars ver wachten aanloop vanaf het sta tion. Bovendien denken ze veel bewoners uit de Stevenshof te trekken. Ook Voorschotenaren kunnen via de tunnel de winkel vrij simpel bereiken. leiden herman joustra Volgens de wijkchef van stads deel West, M. Buiks, is het 'jam mer maar noodzakelijk' dat de hekken geplaatst worden. „Al hoop ik dat ze na verloop van tijd weer kunnen worden weg gehaald. Het is natuurlijk geen fraai gezicht. Maar het moet wel. De jongeren rijden met fiets en brommer het park en ze peren soms aardig hard. Som mige wandelaars moeten zich snel uit de voeten maken om ze te ontwijken, en sommige brommers beschikken ook over een pittige geluidsinstallatie. Ook dat roept ergernis op." De onlangs geopende skate- baan oefent volgens de wijkchef een enorme aantrekkingskracht uit op jongeren uit de hele stad. Dat is ook de indruk van de po litie. „Zeker in de zomer, met mooi weer, leven jongeren toch al meer buiten en is het in het park sowieso al iets drukker", zegt politievoorlichter R. Blom. „Maar door de skatebaan is dat nog iets verergerd, om het zo maar eens te zeggen." De skatebaan in het Steven spark, van ongeveer dertien me ter lang en vijf meter hoog, is een van de grootste in Neder land. Blom meldt dat zich in Vlaardingen en Wassenaar ook grote skatebanen bevinden. „We weten dat een aantal jon geren uit Leiderdorp bijvoor beeld tot voor kort met de fiets naar Vlaardingen gingen om te skaten. Maar de baan in het Ste venspark is natuurlijk dichterbij voor ze. Het komt zelfs voor dat jongeren gewoon in het park blijven slapen om de volgende dag weer snel te kunnen ska ten." De woordvoerder zegt overigens dat zich nog geen ernstige incidenten hebben voorgedaan in het Stevenspark. Het is de bedoeling dat de speciale hekken eind augustus worden geplaatst. Het betreft een soort sluisconstructie waar rolstoelefi en kinderwagens wèl en fietsen en brommers niet door kunnen. Door een hekje te openen komt men in een klein sluisje terecht. Na sluiting van dit hek kan een volgend hekje worden geoepend om in het park te komen. Het sluisje is te klein om fietsen en bromfietsen te kunnen herbergen. Behalve de zes speciale hek ken wordt er nog een zevende hek geplaatst. Die is bedoeld als toegang voor de maaimachines voor de gemeente. Hierop komt gewoon een stevig slot, aldus Buiks. Drie inbrekers zijn vanoch tend gestoord bij hun activitei ten in een bejaardenhuis aan de Aaltje Noordewierlaan. Een 49-jarige vrouw die een ronde maakte door het gebouw gaf een harde brul toen zij hen ontdekte. De dieven gingen er daarop vandoor. Ze waren binnengekomen door een raam te demonteren en via de recreatiezaal het gebouw te betreden. Er wordt niets ver mist. leiden frank buurman „We hoeven echt geen Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) hier te hebben. We zijn blij dat we daar net van af zijn. Wij hebben onze portie wel gehad." Me vrouw C. Monfils van de bewo nerscommissie Rijndijk is ge schrokken van het voornemen van de gemeente om een ont moetingsplaats voor jongeren, een variant op de oude hang plek, aan de Roomburgerlaan te laten verrijzen. In het speel ruimtebeleidsplan van de ge meente wordt deze mogelijk heid aangegeven. De omwonenden van het speelterrein aan de Roombur gerlaan, dat verder wordt be grensd door Dozystraat, Kanaal straat en De Goejestraat hebben in een brief aan het college van burgemeester en wethouders protest aangetekend. Niet min der dan 75 bewoners hebben de petitie tegen de ontmoetings plaats ondertekend. Het speelterrein, waar oor spronkelijk een speeltuin was gevestigd, was een jaar geleden nog het domein van een groep jongeren die voor erg veel over last zorgde. „Knetterende brommers, geschreeuw, harde muziek, gooien met bierflesjes, de buurt had er erg veel last van. Als je er iets van durfde te zeggen kreeg kreeg je allerlei verwensingen naar je hoofd ge slingerd. Het ging om jongeren die voor zover ik weet niet eens thuishoorden in de wijk. De jongere kinderen durfden niet meer op het terrein te spelen", vertelt Monfils. Dat er gespeeld wordt op het terrein vinden de omwonenden prima. Er staan basketbalpalen en er kan ook prima worden ge voetbald. „Maar gespeeld werd er dus niet meer, alleen maar rotzooi getrapt. Met behulp van de wijkagent hebben we het tij gelukkig kunnen keren. De jon geren hebben elders hun heil gezocht en het is eigenlijk al een jaar redelijk rustig. De moeders kunnen weer rustig met hun Nederl»nd leiden monica wesseling Wieren en algen. Voor de mees te mensen niet veel meer dan de 'slierten' die je af en toe op het strand ziet liggen, of die las tige 'beestjes' in het water waar je ziek van wordt. Daarmee worden de wier en alg nogal te kort gedaan. Niet alleen bestaan er vele duizenden soorten wie ren, van onzichtbaar klein tot 60 meter groot, bovendien is de alg (de kleinste wier) de basis van alle leven in zee. In de hortus botanicus in Lei den is tot 20 augustus een be scheiden tentoonstelling over algen en wieren te zien. Niet al leen Nederlandse algen en wie ren, ook buitenlandse exempla ren worden tentoongesteld. Ons land heeft, zo vertelt wier- en algdeskundige H. Steegenga van het Rijksherbarium vrij weinig zeewieren. „We hebben er zo'n 200, terwijl de Engelse, Franse en Noorse wateren er elk min stens 700 hebben." Om deze minder-bedeeldheid maar di rect toe te schrijven aan 'de ver vuiling' gaat Steegenga te ver. „De temperatuur van het zee water fluctueert hier sterk. Daar kunnen wieren waarschijnlijk slecht tegen." Voor de 'wieroloog' is een van de meest interessante aspecten van wieren en algen, de giganti sche verscheidenheid in kleu ren, grootte en vormen. „Je hebt soorten die uit niet meer dan één enkel celletje bestaan en andere die juist meterslange zeer ingewikkelde in elkaar ge groeide bladeren en stengels hebben." Op de tentoonstelling (te zien in de Orangerie van de hortus) is ook een wiersoort te zien die kalk aan zich bindt en er daardoor uit ziet als koraal. Zonder de kleinste wiersoort, de alg, zou er in de zeeën geen leven zijn. De alg wordt gegeten door vissen, kleine vissen wor den gegeten door grotere en zeevogels. Voedsel Wieren en algen zijn op ver schillende manieren ook voor de mens belangrijk. In Japan is zeewier een graag genuttigd voedsel. In het Verre Oosten zijn speciale wierkwekerijen. Wieren worden ook gebruikt om het overbekende (en geha te) 'hapspul' te maken waarmee de tandarts een afdruk van het gebit kan maken. Van algen worden geleermiddel en voe dingsbodems gemaakt. En dan jonge kinderen op het terrein gaan zitten. En er zijn veel jonge kinderen in de wijk, dus de speelplaats wordt intensief ge bruikt", zegt Monfils. De om wonenden vrezen dat de ellen de straks weer van voren af aan begint als de gemeente een ge legitimeerde hangplek aanlegt. Begrip „We hebben best wel begrip voor de jongeren. Er is niet zo veel voor de jeugd. De disco's zijn uit Leiden verdwenen, in buurthuizen hebben ze zichzelf vaak onmogelijk gemaakt. Er zal dus wel iets moeten gebeuren. Maar liever niet midden in een woonbuurt. Een jongerenont moetingsplaats zou best in Park Roomburg aangelegd kunnen worden, of desnoods in de Cro- nesteijnpolder. Daar hebben omwonenden geen last van ze. Maar het lijkt me wel verstandig om met de jongeren zelf van te voren te overleggen wat ze ei genlijk willen", stelt Monfils. Volgens W. van den Eshof van wijkbeheer van de gemeente staat helemaal nog niet vast dat er een jongerenontmoetings plaats aan de Roomburgerlaafi komt. „Het is maar een sugges!- tie. Naast de Roomburgerlaap hebben we in Leiden-Zuid ook de Stadhouderslaan in Tuin- stadwijk als mogelijke jongereiv plaats aangewezen. Maar als dè omwonenden er niets voor voo- len houden we daar vanzelf sprekend rekening mee." De gemeente is bereid behoor lijk te investeren in de jongeren- plekken. Gemiddeld gaat er om streeks 20.000 gulden zitten in de aanleg van een jongerenont moetingsplaats, zoals die in Ste venshof. „Maar we leggen geen JOP aan als de buurt het niet wil. Daarnaast hebben wij nog ons jongerenparticipatieproject, waarmee we kunnen peilen wat de jongeren zelf willen. Nie mand is gebaat bij een jonge- renplaats die niet door jongeren gebruikt wordt", zegt Van den Eshof. trokken gen wordt beïnvloed, wordt wereldwijd al geruime tijd gezocht. Dit eiwit is betrok ken bij het aan- en uitschakelen van genen. Maar tot nu toe was het niemand bekend, dat het niet of slecht functioneren van dit eiwit het syndroom van Ru binstein-Taybi kon ontstaan. Bij sommige patiënten, die aan deze ziekte lijden, kan het verlies van een stuk van chro mosoom 16 worden waargeno men. Aanvankelijk dacht men dat hierdoor genen verloren gingen die naast elkaar lagen. Dit zou de symptomen van het syndroom kunnen verklaren. Door de ontdekking van de vier Leidse onderzoekers is nu dui delijk geworden dat het waar schijnlek slechts om één gen gaat, dat echter in staat is aller lei andere genen te beïnvloe den. De diagnose van het syndroom is niet altijd gemakkelijk te stel len op basis van uiterlijke keu- merken. Nu dit gen is gevondiiji kan de diagnose in de toekomst met een veel grotere zekerheijl worden gesteld. leiden jan westerlaken Vier onderzoekers van de Rijks universiteit loeiden het gen ont dekt, dat een belangrijke rol speelt in het aan- en uitschake len van vele andere genen. De onderzoekers kwamen dit op het spoor in hun speurtocht naar een gen, dat het relatief zeldzame syndroom van Rubin stein-Taybi verzoorzaakt. Het resultaat van het Leidse onder zoek is vandaag in het interna tionaal toonaangevende weten schappelijke tijdschrift Nature gepubliceerd De ziekte komt bij 1 op de 250.000 pasgeboren baby's voor. Het syndroom kenmerkt zich door mentale aftakeling, groeiachterstand en afwijkingen aan het gelaat, duimen en te nen. Mensen met deze aandoe ning zijn over het algemeen op genomen in inrichtingen voor geestelijk gehandicapten. Volgens de ontdekkers van het gen (Petrij, Giles, Peters en Breuning) van de afdeling anthropogenetica is de vondst opmerkelijk. Naar de functie van een eiwit, dat door het be- Wier- en algdeskundige H. Steegenga: Je hebt soorten die uit niet meer dan één enkel celletje bestaan en andere die juist meterslange zeer ingewikkelde in elkaar gegroeide bladeren en stengels hebben." foto hielco kuipers niet te vergeten de wierpakkin gen uit de schoonheidssalons. Wieren kunnen ook 'verve lend' zijn zoals de blauwwieren die nu weer her en der in het zwemwater voorkomen. Blauwalgen geven bij gevoelige mensen klachten die kunnen variëren van huidirritaties tot maagklachten. Andere blauw- wiersoorten (flagellaten gehe ten) veroorzaken mosselvergifti ging- De expositie in de hortus, 'Wonderlijk rijk, de wereld van wieren en algen' is tijdens de normale openingsuren van de tuin te zien. leiden aad rietveld Ze behoren tot de populairste parkeerplaatsen In Leiden sinds de invoering van het be taald parkeren in de binnen stad. Bovendien is de ventweg van de Lammenschansweg al sinds enige tijd een soort on georganiseerde tweedehands automarkt. Omdat al die ge parkeerde auto's hinder ople veren voor het verkeer heeft de gemeente besloten tot een parkeerverbod. Het parkeerverbod geldt voor het gedeelte van de vent weg naar de binnenstad vanaf de Lorentzkade tot de Zoeter- woudsesingel. Daar staan we kenlang dezelfde auto's, met briefjes achter de ramen met daarop de prijs van de vierwie ler en het telefoonnummer waarop zaken gedaan kunnen, worden. Maar het zijn ook de laatste: vrije parkeerplaatsen voordat, de automobilist het betaald parkeergebied binnenrijdt.: Vooral op marktdagen en. koopavonden wordt van die: gratis parkeerruimte dankbaar! gebruikgemaakt. „Er staan auto's op de sloep en er staan auto's dubbel ge parkeerd", aldus een woord voerder van de politie. „De- doorgang is vaak zo smal dat- een gewone personenauto er amper nog doorkan, laat staan de vuilniswagen." De afdeling wegenbeheer van de gemeen te heeft opdracht gekregen om in overleg met de verkeerspoli tie de verkeersmaatregel uit te

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11