'Waar zat je nou?' Over het Visserspad van Wassenaar naar Katwijk ¥1 Het Motorhuis -y,1 V L •'?- WATERKRANT-KORTINGSBON 'Die schroef is net een gehaktmolen' SjDENSDAG 26 JULI 1995 VERWACHTING VOOR MORGEN •v lboot van het Leidsch Dagblad vaart deze week over de Oude ti tussen Katwijk en Bodegraven. Bij de monding van de Oude 4i is de bemanning van de boot ook op strand te vinden. Tips en ^gesties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden door geven aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan ifedactie op de wal (tel. 071-356441). 1 Kapitein zonder boot Dinsdag26 juli, Boulevard. Er overkomt me iets vreemds. Als ik naar rechts stuur, zit ik onmiddellijk in de berm. Als ik rem, sta ik direct stil. Als ik gas geef, vlieg ik ineens een eind omhoog en wijst m'n voorganger op zijn voorhoofd. Niemand groet me meer. Erger, ik krijg alleen maar chagrijnige blikken toegeworpen. Verrek, ik zit in een auto Vandaag ben ik een kapitein zonder schip. De boot ligt stuurloos in de Oude Rijn. Het strand is het werkterrein en daar kunnen we met de Mistral niet komen. Werken op de wal valt niet mee. Voordat de Katwijkse Boulevard is bereikt, heb ik een ware martelgang achter de rug. Ik dacht dat een file op het water van De Zijl erg was. Maar dat is een peuleschilletje in vergelijking met een doordeweekse-dinsdagochtend-flle naar de kust. Bij Holiday Inn begint de ergernis. Een kwartier verder kabbelt de Oude Rijn onder de brug rustig richting Kat wijk. We zijn in de auto nog geen steek verder en de bo ten pruttelen gestaag door. Naast ons rijdt een groot, Leids gezin mee in de rij. Grote koelbox in het midden. De kinderen zijn nu al oververhit en roepen ergernis op bij de gezinsleiding. Er vallen klappen. De koelbox valt om en de biertjes van vader vliegen door de auto. Dat wordt gezellig vandaag. Eindelijk, de kust is bereikt, maar een parkeerplaats is één-twee-drie niet voorhanden. Schelden, zweten. Een halfuur later zitten we dan toch op de politiestrandpost. Leuke mensen, leuke verhalen, maar om de minuut komt een badgast op hoge poten melden dat de parkeer- meter kapot is. Ik bewonder het geduld van de agent. Maar voor een kapitein schiet het allemaal niet op. Een loopje langs het strand dan maar. De vloed is aanstaande en het zeewater drijft mensen als mieren in en op elkaar. In een ooghoek zie ik een pitbull loslo pen. Vooral niet aankijken en flink de pas erin houden, fluister ik in mezelf. Ik heb geen mensenhoofd ge raakt als ik de Boulevard weer heb bereikt. Ik marcheer ter stond naar de auto en stuur naar de plek waar de LD-boot ligt afgemeerd. Daar ligt hij te schitteren in het zonlicht. Oh, lieve, lieve Mistral, morgen ben ik weer jouw kapi tein. ROB ONDERWATER Kinderen lopen meestal met de zon en de wind FOTO HIELCO KUIPERS Veel ouder dan een jaar of negen zal ik niet geweest zijn, maar ik kan me de tragedie nog minutieus her inneren. Plaats van de misdaad: Termeulen in Rotterdam. Voor een kind was dit een warenhuis waar je binnen de kortste keren verdwaal de of waar je je ouders kwijtraakte. Zo ook op die warme, drukke zo merdag. Er waren al enkele inko pen gedaan toen koers werd gezet naar de derde verdieping van het gebouw. Pa en ma liepen voorop en ik zou zo komen als ik de radio grafische autootjes op de tweede had bekeken. Wat ik al vreesde toen ik uiteindelijk op de derde verdieping aankwam en mijn ou ders niet zag, werd snel waarheid. Ze waren weg, of beter gezegd: ik was weg. Dat het achteraf tot de hereni ging maar een kwartier heeft ge duurd, geloof ik nu nog niet. Voor mijn gevoel heb ik ze uren in ver warde toestand lopen zoeken. En het ergste vond ik nog dat pa en ma zich van geen kwaad bewust waren, ja zelfs een beetje moesten lachen. Ziedend was ik op ze, en teleurgesteld. Ik moet er onwillekeurig steeds aan terugdenken als ik op deze dinsdag naar de 10-jarige Lisa kijk. Ik weet precies hoe ze zich voelt. Helemaal van streek zit ze daar in de Katwijkse politiestrandpost. Van haar zus moest ze even haar vader halen op de Boulevard, maar die was nergens te bekennen. De weg terug kon ze ook niet meer vinden en zo werd ze bij de politiepost af geleverd. Als vondeling. Tranen lo pen over haar bruine wangen. „Eergisteren hadden we in totaal zes vermissingen en vondelingen, gisteren tien", vertelt Emmy Bur gers, EHBO-medewerkster op de strandpost. Ze is het al lang ge wend, een gevonden kind is een routine-klus. De vlag met het vraagteken gaat uit en ze belt de andere twee strandposten af om in staccato de gegevens van het kind door te geven. „Lisa, tien jaar, bruin haar, kleurig zomerjurkje." De drie strandposten liggen meer dan een kilometer uit elkaar. Je zou denken dat het dan onzin is om deze berichten door te geven. Verdwaalde kinderen blijken echter over een grote wandeldrang te be schikken. Emmy Burgers: „Het zal niet de eerste keer zijn dat een kind dat aan de zuidkant van het Kat wijkse strand zit uiteindelijk bijna in Noordwijk gevonden wordt. Daarom geven we de informatie aan elkaar door." Politieagent Rob Jansen maakt deel uit van de strandploeg in Katwijk en vult Em my aan. „De kinderen lopen meestal met zon en wind mee. Dat zal wel komen omdat ze de makke lijkste weg willen lopen. Verder is het tij één van de klassieke oorza ken van het zoekraken. Als de kin deren met laag water naar zee gaan, moeten ze vaak ver lopen. Terug willen ze dan onbewust de zelfde afstand lopen, maar die klopt natuurlijk niet meer als het intussen vloed is geworden." Lisa zal het allemaal worst we zen. Zij wil terug naar haar zus, on danks het feit dat de mensen in de politiepost het zo leuk mogelijk voor haar maken. Met de verrekij ker wordt gekeken of ze de zus zien. Lisa zegt dat ze een zwart badpak aan heeft en aangezien haar zus net als Lisa een wat Indo nesisch uiterlijk heeft, is het turen naar het bomvolle Katwijkse strand niet zinloos. „Zitten er witte balle tjes op dat zwarte badpak?", vraagt de agent met de binoculair. „Nee", antwoordt Lisa kort, de tranen uit haar ogen wrijvend. Om het daar opvolgende 'Shit' van de agent wordt door de omstanders hartelijk gelachen. Lisa kijkt eerst een beetje verbaasd om zich heen en lacht dan zoals alleen huilende mensen kunnen doen. Niet veel later komt er een bo- venmodaal bruingetint meisje rich ting de politiepost lopen. In een zwart badpak. „Ik denk dat je zusje hier zit", roept Emmy naar bene den. Het meisje komt binnen, neemt Lisa aan de hand en vraagt verwijtend: „Waar zat je nou?" Lisa is stil. Het valt nog mee dat haar zus niet lachte. JOHAN ZWAAN ite wandelaars weten het al- ig, maar Nederland is 'verge- van de lange-afstands-wan- paden (law's). In polder en in duin en weiland: overal n je de bekende rood/witte irkeringen tegen. De wande- l van Wassenaar naar Kat- ik voert voor een groot stuk •rzo'h law: het Visserspad. als de meeste andere law's, ft ook dit wandelpad een his- ische achtergrond: in vroeger tijden brachten de vissers via de duinwegen hun vangst naar de steden en havens. Het Visserspad loopt van Hoek van Holland naar Haarlem. Veel duinen, maar met steeds verschillende duinlandschappen. In het duingebied tussen Wasse naar en Kativijk wordt drinkwa ter gewonnen. Dat is niet alleen te zien aan de talrijke water plassen, maar ook aan de flora. Vroeger werd het water dat in de duinen werd gelaten, niet voor- gezuiverd en daardoor is heren der het duin flink bemest. Daar komen brandnetels, lisdodde en harig wilgeroosje voor. Overi gens blijven er nog genoeg echte duinplantjes - zoals de duin- en hondsroos, de akkerhoornbloem, de braam, vlier, teunisbloem en nachtkoekoeksbloem - te zien. Aan de randen van de water- winplassen staan koningskaar- Een wandeling door een mooi duingebied met zilte lucht, meeuwen en karrekieten en kui- feendjes en dodaars op de plas sen. Tegen de herfst zijn de riet stengels interessant: insekten ge bruiken de stengels als overwin- teringsplek. Op een stille dag is een ontmoeting met een vos niet uit te sluiten. De route De wandeling loopt van Wasse naar naar Katwijk en is met een halfuurtje in te korten door de strandbus naar de Wassenaarse Slag te nemen. Deze lijn (lijn 68) rijdt vanaf Voorschoten en al leen in de zomermaanden bij mooi weer. Vanaf Leiden bus 43 (rich ting Den Haag) naar de Van Oldenbarneveltstraat in Wassenaar. Daar overstappen op lijn 90 (overkant van de weg) en uitstappen bij de halte Was senaarse Slag. Voetpad links van de weg naar zee nemen. Ingang Meijendel, Berkheide, Hollands Duin. Bij de waterpomp rechts van de weg, voor paddestoel 21733 langs rechtsaf (paaltje met rood/witte kop). Linksaf langs hotel Duinoord lopen en rechtsaf voet pad met blauwe paaltjes (Denneduinwandeling) op. Een heerlijk knisperend schelpenpad. Afslag met blauwe paal naar links negeren en steeds rechtdoor lopen naar het restaurantje. Daar fietspad oversteken en het schelpenvoetpad (geel paaltje) vervolgen. Na een dikke kilome ter op een driesprong (bankje) rechtsaf. De weg loopt langs duinmeertjes en resten van de Atlantic Wall (een verdedigings werk van de Duitsers uit de Tweede Wereldoorlog). Na weer een kilometer opnieuw een drie sprongen weer rechtsaf (richting Panbos). Aan de rechterhand een langgerekt meer en 50 meter na afloop daarvan een zandpad links inslaan (door gat in afras tering). Het zandpad komt uit op een schelpenpad, daar rechtsaf. Steeds rechtdoor totdat na een halve kilometer, de afrastering van de camping te zien is. Daar voor naar links. Na enkele hon derden meters fietspad overste ken en voetpad parallel aan fietspad vervolgen. Op klinker weg aangekomen even naar links, dan Boulevard op en doorlopen tot de Vuurtoren al waar (met een beetje geluk), de bus wacht. MONICA WESSELING De beste stuurlui staan aan wal Stuurlui is uiteraard het meervoud van stuurman en dat is evenzeer voor de hand liggend de persoon die een vaartuig bestuurt. De stuurman staat op het schip en zal daar de klus moeten klaren. Vanaf de wal valt slechts commentaar te leve ren op zijn stuurmans kunsten. Of het spreekwoord ooit in letterlijk zin is gebruikt, valt te betwijfelen. Waarschijnlijk heeft het altijd al de figuurlij ke betekenis gehad die het nu nog heeft: het is gemak - keljk raad te geven of kritiek uit te oefenen wanneer je zelf niet voor de moeilijkheid staat. Bij een voetbalwed strijd staan bijvoorbeeld heel wat stuurlui aap wal; al roe pend langs de zijlijn, vanaf de tribune of vanuit de luie stoel voor de televisie. 't "Leidsch Dagblad" rijdt ook in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. Vervolg van voorpagina „Als de politie hier niets aan gaat doen, gaan er binnenkort onge lukken gebeuren. Dan schuift er zo'n figuur onder een boot door. En die schroef, die gehaktmolen, draait wel door. Zo'n schroef is echt vlijmscherp. De politie moet hier serieus gaan optreden." De eigenaar van een naburige scheepswerf bij de Vlietlandbrug weet een simpele oplossing. „Zet er een bordje 'Verboden te zwemmen' neer en geef die gasten elke keet vijftig gulden boete als ze dat verbod overtreden. Dan leren ze het wel af. C. Buis, de watersporter wiens vakantie zo wreed is verstoord, is eigenlijk nog bezorgder om de veiligheid van de jongelui dan om zijn boot. „Ik heb op de grote vaart geleerd dat je dit soort gevaar lijke situaties met alle middelen moet zien te voorkomen. Maar hier is niks tegen te doen. Je zal er maar één doodvaren. Dat ver geet je toch nooit meer." De jongelui spelen volgens brugwachter A. Brandhorst met hun leven. Behalve dat ze langsvarende schepen hinderen gaan ze ook aan de brug zelf hangen wanneer deze omhoog gaat. Pas wanneer de brug bijna verticaal staat, laten ze zich vanaf grote hoogte in het watervallen. „Een hele linke zaak, meneer", zegt Brandhorst. „Dit gaat net zo lang door totdat er een ongeluk gebeurt. Let op mijn woorden." Brandhorst bedient vanuit de brugwachterspost bij de Zijlbrug een groot aantal bruggen in de regio, waaronder de Vlietlandbrug. Met behulp van videocamera's heeft hij voortdurend zicht op wat er op de bruggen gebeurt. „De een wil nog gekker doen dan de ander. Als de brug open staat, gaan ze zitten op het randje waar het brugdek normaal op steunt. Als de brug dan weer zakt, springen ze op het laatste mo ment in het water. Ze hoeven maar even te laat te springen en ze worden totaal platgedrukt. Ik kan dat met de videocamera onmo gelijk allemaal in de gaten houden. En bovendien, die brug moet toch zo nu en dan open. Het is levensgevaarlijk." Inmiddels stijgt de waakzaamheid in jachthaven 'De Vlietopper', een naam die zoveel betekent als 'veilige haven'. „Ik zal je vertellen dat ik echt korte metten maak met die gasten", zegt een bejaarde schipper in de kantine. "Ik heb de pikhaak al klaar liggen. Of ik geef vol gas. Zeker weten." Reddersbond waarschuwt zwemmers Tegen inlevering van deze Leidsch Dagblad-Waterkrant bon krijgt u f 5,= korting iop de gloednieuwe boottocht van Rederij van Hulst. De boot neemt u 3 1/2 uur i i lang mee via 't Joppe (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn, en de Does naar i ihet schilderachtige Hoogmade. Vandaar vaart het schip over de kromme Does, ide Wijde Aa, Braassemermeer, Ringvaart, de Ade naar de Kagerplassen 1 l terug naar Warmond. PrIJ»: f 17,50 volwassenen (normaal f 22,50) f 10,= klnd.t/m 10 jaar) (normaal f 10,=) (Rederij van Hulst tel. 01711 - 10 133) - Vertrek uit Warmond vanaf de Gemeentehaven. Afvaarten van 1 Juli t/m 8 september i Maandag 14.00 uur - Dinsdag 10.30 uur, 14.00 uur - Woensdag 10.30 uur, 14.00 uur - Donderdag 10.30 uur,14.00 uur - Vrijdag 14.00 uur - Zaterdag 14.00 uur. J Deze kortingsbon geldt voor maximaal voor 4 personen. KOFFIE MET GEBAK IN HOTEL DUINOORD Ü- Tegen inlevering van deze Leidsch Dagblad-Waterkrantbon krijgt u, I tijdens uw wandeling langs het Visserspad in Wassenaar, ƒ2,25 I 1 korting op een kop koffie of thee met appelgebak met slagroom y' in hotel Duinoord. U betaalt slechts 4,50. I Hotel Duinoord aan de Wassenaarseslag 26 is van dinsdag tot en rfS met zondag geopend vanaf 8.00 uur 's ochtends en maandag I vanaf 17.00 uur. 1 I Deze kortingsbon geldt voor maximaal 4 personen en is geldig tot I j en met 15 augustus 1995. Een verfrissende duik in het wa ter is juist bij hoge temperatu ren gevaarlijk. Het abrupte ver schil in omgevingstemperatuur kan bij ongetrainde zwemmers fysieke problemen geven, bij voorbeeld kramp. Daarom heeft de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen (KNBRD) het dezer da gen zeer druk aan het water. Voorzitter H.F. Boersma van de KNBRD waarschuwt zwem mers nooit alleen te water te gaan en geen risico's te nemen. „En dat geldt niet alleen voor Duitsers, hoewel we weten dat die niet aan de zee gewend zijn en daardoor nogal eens te veel risico's nemen." Boersma heeft ook zorgen over de algemene kwaliteit van het Nederlandse zwemonderwijs. „Die wordt langzaam maar zeker minder." Vondeling op de post: de vlag met het vraagteken gaat in top. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9